Avonturen met nucleair afval en geheime dienst De Pelikaan krijgt flinke opknapbeurt i Texelaar bij actie Greenpeace Agenda E teso Nieuw management vol ambitie F amilieberichten TEXELSE COURANT Nieuwe voorzitter reddingsbrigade Landbouw Demonstratie grasmaaiers Kampioenschap Jeu de Boules J^Qdnjvigheid bedrijvigheid Lakcertificaat voor Betsema Fietstraining Goede regelkennis Texelse golfers a DINSDAG 8 JULI 1997 „Een spannende tijd waarin heel wat met me is gebeurd. Op een gegeven moment werd ik wel doodmoe van al die camera ploegen." Aan het woord is niet premier Kok die terugblikt op de Eurotop of de grote milieucon ferentie, noch tennisser Richard Krajicek na wéér een interview over zijn ervaringen op Wimble don. Nee, het citaat is afkomstig van NIOZ-er Jan Hegeman uit Oudeschild. Als stralingsdeskun dige maakte hij van zeer nabij de spraakmakende actie van Green peace mee, waarbij radio-actieve monsters werden genomen bij de nucleaire opwerkingsfabriek Cogéma in Frankrijk. Sinds twee weken is hij weer thuis. Hegemans betrokkenheid was mm of meer toevallig Zo'n twee maanden geleden werd het NIOZ door verte genwoordigers van Greenpeace ge polst of zij het zogenoemde iso- topenlaboratorium mochten huren. In deze tot het uiterst beveiligde contai ner wordt normaal door het NIOZ on derzoek gedaan naar bacteriën en algen. Hun groei wordt gemeten met behulp van radio-actieve deeltjes. Greenpeace wilde het lab gebruiken op de Rainbow C. een schip dal be trokken zou worden bij onderzoek bij het Normandische Cap La Hague Volgens de milieu-organisatie loost de opwerkingsfabriek Cogéma - waar plutonium en uranium wordt gewon nen uit splijtstofstaven uit kerncentra les - er zonder enige schroom nucle air afval in zee Het NIOZ, bevreesd voor de dure apparatuur, antwoordde met een voorbehoud. Alleen als ook een des kundige van het Texelse instituut zou worden ingehuurd, kon - op basis van een gedegen onderzoekscontract - op het verzoek worden ingegaan. Greenpeace reageerde verheugd en resultaat was dat Jan Hegeman en Harry de Porto enkele weken later naar de haven van Scheveningen afreisden, om de Rainbow C aan een inspectie te onderwerpen. „Enige aanpassingen waren hard nodig. Er was nauwelijks ruimte op het dek, terwijl het om een forse container gaat. die zo'n 6V2 ton weegt", vertelt Hegeman De Rainbow C is een schip met een opmerkelijk verleden De logger werd in de jaren vijftig gebouwd en vervol gens in noordelijke wateren gebruikt om mee te vissen. Nadien kwam het in handen van een Fransman die het ombouwde tot jacht. „Dat was nog te merken, want de hutten waren zeer geriefelijk De Franse eigenaar ver speelde zijn schip toen hij ermee be trapt werd op het vervoeren van grote hoeveelheden drugs. Tegenwoordig is het vaartuig in handen van een Belgisch bedrijf, dat het op zijn beurt heeft verhuurd aan Greenpeace Duikers Op 22 mei vertrok de Rainbow C voor z'n missie, met aan boord Jan Hege man. Dan nog in de veronderstelling dat hij binnen een paar weken wel weer thuis zou zijn. Het zou anders lopen. Bedoeling was dat het team waarvan Hegeman deel uit maakte sland-by zou blijven tijdens de actie, om zonodig bijstand te kunnen geven De monsters bij de opwerkingsfabriek zouden worden genomen door dui kers. die opereerden vanaf rubberbo ten die steeds vanaf het Franse vas teland vertrokken „Maar probleem was dat niemand precies wist waar het uiteinde van de pijp lag. En daar achter komen was niet eenvoudig. Het stroomt er zo'n zeven mijl 12,5 km) per uur en het is er ongeveer dertig meter diep Omdat de duikers met tijdens een lozing van nucleair afval in het gebied De Texelse Reddingsbrigade heeft een nieuwe voorzitter, de 30-jarige Irma van Ammerlaan uit Mijdrecht. Zij werd gekozen in de plaats van oprich ter Cor Sluis uit Amsterdam, die de functie sinds begin van de jaren tach tig heeft vervuld. Sluis vond het wel letjes en heeft zich teruggetrokken. (Foto Harry do Graat Actievoerders en agenten van de Franse geheime dienst waren goede bekenden van elkaar, constateerde NlOZ-medewerker Jan Hegeman. wilden ronddobberen, was bovendien de periode waarin konden worden gedoken beperkt. Komt nog bij dat een mens wegens de grote druk verschillen en de daarmee gepaard gaande gevaren voor de gezondheid niet vaker dan één keer per dag zo diep mag duiken. „Zolang niet be kend was waar de pijp lag en dus geen monsters konden worden geno men, bleven wij liggen wachten bij Poole. voor de Engelse kust." Wachten Het wachten zou anderhalve week duren. „Dat was verschrikkelijk." Om de tijd te doden deed Hegeman maar mee in de discipline op de schepen van Greenpeace, die voorschrijft dat iedereen, van hoog tot laag, helpt met stofzuigen en dekzwabberen. „Ik heb zelfs roest staan krabben en een scheepswand geschilderd." Uiteindelijk kon dan toch worden opgestoomd naar de Franse wateren. „Het duurde allemaal nóg langer omdat de duikers zwaar werden te gengewerkt." Wanneer de lozingspijp was gevonden, werd in de opening een leiding aangebracht Bedoeling was daaruit met behulp van een pomp water omhoog te brengen waaruit de monsters werden geno men. Op die manier zou tijdens een lozing veilig vanaf een schip kunnen worden gewerkt en hoefde niemand op de zeebodem zijn gezondheid in Drie verschillende maaimachines worden woensdag om 10.00 uur ge demonstreerd op een perceel gras land van familie Witte/Van der Heide aan de Hoofdweg/Muyweg, tegen over hoeve Vruchtbaaroord in Polder Eierland. De maaiwijzen van de ma chines zijn verschillend en daarom zijn vandaag reeds enkele stroken gras onder handen genomen, zodat het effect op het droge stot-gehalte na een dag kan worden getoond. De nieuwste ontwikkeling op maai- gebied wordt getoond, met als doel duidelijk te maken dat met alleen maaien voldoende droge stof gehalte kan worden behaald, zonder dat erna nog hoeft te worden geschud. De or ganisatie van de bijeenkomst is in handen van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Texel. Het jaarlijkse Jeu de Boules kam pioenschap van Texel wordt zaterdag gespeeld op de baan in Oosterend (Botterstraat). Zeven paren uit Den Burg en Oosterend treden tegen el kaar in het strijdperk. Er wordt gestre den in twee poules en de winnaars daarvan komen tegen elkaar uit in de finale. De eerste „boules" worden gegooid om 10.00 uur, de finale is rond 17 00 uur Publiek is welkom van. Want ze vroegen veel meer van me dan ik op basis van dit kleine on derzoek kon hardmaken. Maar nadat ik hen dat had duidelijk gemaakt, vroegen ze wat dan mijn persoonlijke mening was Ik antwoordde dat de omgeving er volgens mij behoorlijk verontreinigd was. Zag ik later op tv dat ze de vraag hadden weggesne den. En dus leek het of mijn antwoord inderdaad de gezaghebbende onder zoeksresultaten waren Inmiddels lijkt het er op dat Green peace succes heeft geboekt De Franse regering heeft aangekondigd dat de nucleaire opwerkingsfabriek niet automatisch - zoals vroeger het geval was - op een nieuwe lozings vergunning kan rekenen. Bovendien wordt het lozingsgebied naar ver wachting gesloten voor visserij en recreatie. Nogmaals? Kort geleden keerde Hegeman terug op Texel, na precies een maand te zijn weggeweest Omdat de douane en een inspecteur van het ministerie van volksgezondheid eerst uitgebreid onderzoek wilden doen naar even tueel stralingsgevaar en de Rainbow C pas laat werd vrijgegeven, haalde de Texelaar maandagavond de laat ste boot net met meer en logeerde hij noodgedwongen in hotel Lands End. „Ik ben aan de bar gaan zitten en heb eerst maar eens een paar borreltjes gedronken." Of hij een volgende keer wéér mee zou gaan. kan Hegeman niet zomaar beantwoorden. Vooral het lange en doelloze wachten is hem met meege vallen „En het is maar de vraag of het NIOZ een volgende keer weer meewerkt. Het is een onafhankelijk instituut dat niet de schijn tegen zich moet krijgen dat het partij kiest voor welke organisatie dan ook. Zélf ben ik blij het te hebben meegemaakt. Ik vond het vooral erg leuk de beman ning van de Rainbow C van zo nabij te leren kennen. Ze zijn volledig over tuigd van hun werk, dat ze doen voor een salaris waarvoor ik met zou wil len werken Het zijn bijzondere men sen, maar op een leuke manier Ik mocht ze wel." Tekst en foto Joop Rommets Dinsdag 8 juli In Cinema Texel draait om 19 00 uur „Liar liar' en om 21.30 uur „The fifth element". Tussen 18 00 en 19.00 uur kan worden gestart voor de tweede avond van de Texelse Fietsdrie daagse. Begin- en eindpunt hotel De Lindeboom in Den Burg Af standen 10. 25 en 40 km. De Texelse gemeenteraad verga dert vanaf 19.30 uur in het raad huis. Publiek is welkom Recht streekse uitzending door Radio Texel In Klif 12 te Den Hoorn zijn twee voorstellingen het duo Mario en Ludo met „Excremento" (humoris tisch en muzikaal theater) en Johan Hoogeboom met het liedjes programma „Schaapskleren" De voorstelling begint om 21.00 uur, de toegang bedraagt 20,- (vriendenprijs ƒ15.-). In de NH kerk van Oudeschild be gint om 20.15 uur een zomer avondconcert Arnoud Rosdorff speelt piano en Maureen Janzen altviool. Toegang gratis, collecte na afloop Om 19.30 uur is een ringsteek wedstrijd op De Krim Rijders die nen op dezelfde plek als vorig jaar op te stellen. Woensdag 9 juli Om 10.00 uur begint op het gras land van de families Witte en Van der Heide aan de Hoofdweg/ Muyweg voor agrariërs een de monstratie met maaimachines. Cinema Texel vertoont om 14.00 uur „101 echte dalmatièrs", om 19.00 uur „Liar liar" en om 21 30 uur „The fifth element". Toerclub Taxi 312000 geeft tussen 18 00 en 19 00 uur het startsein voor de derde en laatste etappe van de Texelse Fietsdriedaagse Weer keuze tussen routes van 10, 25 en 40 km. Begin- en eindpunt hotel De Lindeboom in Den Burg. Donderdag 10 juli In Klif 12 in Den Hoorn spelen de Van Tasjes vanaf 16.30 uur hun nieuwe (kinder)voorstelling „Lang leve de opera"; toegang gratis. „Mr. Bean" (de Nederlandse film première) draait om 16.00, 19.00 en 21.30 uur in Cinema Texel Om 14.00 uur is de film „101 Dalmatlërs" te zien. Op de Hoornder Donderdag start om 19.30 uur de Rampenavond, georganiseerde door de Texelse brandweer Vrijdag 11 juli In het gebouw van de White Eagle aan het Schilderend verzorgt Hans Uijleman tussen 10.00 en 16 30 uur een „doe-dag". Deelnemers leren spelenderwijs wat te doen met gongs en klankschalen Voor info en kaarten, tel. 322 213 (mineralen-winkel in de Wever straat). In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 Dalmatièrs" en om 16.00, 19 00 en 21.30 uur „Mister Bean" Zaterdag 12 juli Om 9 00 uur start in De Slufter een twee uur durende excursie. Informatie en aanmelding via EcoMare. In Cinema Texel draait om 14 00 uur „101 Dalmatièrs" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Mister Bean". In Oosterend (Botterstraat) wordt vanaf 10 00 uur gestreden om het Texels kampioenschap jeu de boules. Rond 17.00 uur wordt de finalepartij gespeeld Publiek is welkom Hans Uijleman geeft vanalj uur een meditatief conceit gebruik van boventoon; gongs en Tibetaanse schalen. Locatie: het gebotr, de White Eagle aan het Sé rend. Kaarten zijn verkrijgt de mineralenwinkel in de wi straat, tel. 322 213 Belangrijk, voor de overige e, menten zie de Texelse Co, Vakantiekrant. Halfuursdienst TesomaaHi afvaarten op vrijdag 11 juli 9.35 tot en met 16 05 uur. Oo zaterdag 12 juli van 8.35 tote- 15.05 uur. De afvaarten op vrijdag van van Den Helder en 13.35tiu Texel zijn echter uitsluiten; stemd voor het vervoer vat vaarlijke stoffen. Wachttijden. Op vrijdag 1 wordt op Texel tussen 100 13.00 en in Den Heldert 11.00 en 16.00 uur een watt verwacht van een half uur Op zaterdag 12 juli wordt opl geen wachttijd verwacht, ma Den Helder moet tussen 10.t 15,00 uur worden gereken; een wachttijd van een halt ui Hoogwater te Oudesd Di. 8 11 30 en 23.1 Wo. 9 12.05 en 23.4 Do. 10 12.35 en 0.3 Vr. 11 13.16 en os Za. 12 13.2 Zo. 13 1.20 en 131 Ma 14 2.00 en 14.3: Di. 15 2.45 en 155C Aan het strand is het ongeveer een der hoogwater De zon komt 10 juS 5 30 uur en gaat onder om 21 57 juli eerste kwartier, 14 juli doodtij de waagschaal testellen. „Maarwan neer de duikers van Greenpeace klaar waren, gingen er duikers van Cogéma naar beneden om het werk weer ongedaan te maken. Dat ge beurde tot drie keer toe. Aan boord hoorde ik dat de fabriek eigenlijk had gewild dat de Franse regering het gebied had laten afzetten. Maar ja, er is net een nieuwe ministersploeg en die wilde daar waarschijnlijk de vin gers niet aan branden Waterpolitie Mogelijk is de Franse regering toch niet helemaal afzijdig gebleven, want op zeker moment bleken enkele bemanningsleden van het Franse kottertje - vanwaar de duikers van Cogéma hun werk deden - uniformen van de waterpolitie onder hun werk kleding te hebben. „Maar toen cameraploegen van Greenpeace hen daarin wilden filmen, verborgen ze hun gezicht. Toen ze later teruggin gen naar het fabrieksterrein is een fotograaf van Greenpeace mee- gerend tot aan de poort. Hij zag dat ze zakken over hun hoofd hadden getrokken Later verklaarde de Franse regering dat ze niet herkend zijn. En dat het dus niet zeker was dat ze inderdaad van de politie waren." In een Franse havenplaats waar de Rainbow C aanlegde, wemelde het overduidelijk wèl van de beambten van de geheime dienst. „Aan boord kenden ze die lui wel, het waren ei genlijk goede bekenden van elkaar. Ze gedroegen zich ook helemaal met agressief. Toen we weer wegvoeren, werd vanaf het schip aan iemand van de geheime dienst gevraagd de tros sen los te gooien. Maar dat kan ik in mijn positie toch niet maken, zei die man. Ah joh, er kijkt nou toch nie mand. luidde het antwoord. Vervol gens keek hij schichtig om zich heen en gooide inderdaad de trossen los..." Straling Hegemans werk bestond hoofdzake lijk uit het controleren van de duikers. Hij ging na of er radio-actieve deeltjes op hun duikkleding te vinden waren. Ook hun urine werd onderzocht. Tij dens geen van beide onderzoeken ontdekte Hegeman aantoonbare ra dio-actieve besmetting. Anders lag het voor de vijftien liter water die de duikers in een jerrycan bij Hegeman afleverden, samen met enkele bodemmonsters (grotere en kleine stenen) die ze hadden be machtigd. „Ik moet voorzichtig blij ven, want ik kon met mijn apparatuur alleen de bètastraling meten en niet de alfa- of gammastraling. Maar het werd me wel duidelijk dat deze mon sters flink radio-actief waren." Daarmee was een deel van de mis sie van Greenpeace gelukt Het an dere (minstens zo belangrijke) deel bestond eruit zo veel mogelijk aan dacht te verkrijgen in de pers. En dat lukte Zowel in Frankrijk als Neder land werd het schip bestormd door de media. Hegeman was in tal van tele visieprogramma's te bewonderen. „Op een gegeven moment heb ik wel vier uur lang cameramensen in mijn container gehad. Daar word je moe hielp bij de lunch, om 's avonds laat de bar af te sluiten en 's nachts de laatste gasten binnen te laten. Kans Vos heeft in Leeuwarden een oplei ding hotelmanagement gevolgd en studeerde aan de HEAO, tot hij de Anderhalve week na de overname zijn de veranderingen in hotel De Pelikaan al zichtbaar. Vooral de dinerzaal kreeg extra aandacht via een nieuw verfje, langere ope ningstijden en een andere menu kaart. Bedoeling is er een a la carte restaurant van te maken waar ook niet-gasten welkom zijn. Verder wordt binnenkort de snackbar ver bouwd tot hotelpub en wordt de entree aangepast. Volgens de nieuwe bedrijfsleiders is dat pas het begin. „Nu zijn we vooral bezig met de ver betering van het aanzicht. Niet te rigoreus, want de zomer is al begon nen. Maar na het seizoen maken we een plan de campagne", vertellen Rob Vos (23) en Gerben Bergstra (25), die samen het management doen. Vooral het voorste gedeelte, waarin het hotel en restaurant zich bevinden, zal een flinke opknapbeurt krijgen. De hotelkamers zijn verouderd en aan modernisering toe. Hóe ingrijpend de werkzaamheden zullen zijn, staat nog niet vast. „Het gebouw moet in elk geval weer een mooie uitstraling krij gen. Als je nu komt aanrijden, is de aanblik rommelig. Het hotel steekt ongunstig af tegen het erachter gele gen appartementencomplex." Weinig nachtrust De plannen zullen worden uitgevoerd ittUuranl i De veranderingen zijn een te voor de vorige eigenaren Lobato en Daan van Sijp. V laatstgenoemde mochten zijh ste anderhalf jaar geen cenlr het complex investeren, om bank aanstuurde op verkoq geruime tijd hielden we rekenr een overdracht, maar telkens ten kopers af. Tot de zaak ir een stroomversnelling raakte twee weken was alles rond",bl Sijp terug op een hectische ps Van Sijp en Lobato werkten sinds 1986. Na hotel Koger Den Burg namen ze in 1992D kaan over. Hun verwachtingen achteraf gezien te optirrt „Erwin overschatte de gros omzet", aldus Van Sijp. „Weti op een stijging van 80%, D: want toen we het bedrgf over lag het op z'n gat. Maar helt] gen. Er zat geen groei in d; markt en appartementen Bovendien kwam er méér com tie. Wel hebben we een i opgebouwd, alle kamers opge maar het lukte niet om hel M dabei te maken Méér dan 2i ging zat er niet in." Gerben Bergstra (links) en Rob Vos zijn de PPG Auto Refinish is de grootste le verancier van autolakken ter wereld Dit bedrijf certificeerde onlangs Auto schade Betsema uit Den Burg. Voortaan krijgen de klanten van deze Texelse firma drie jaar schriftelijke garantie op het lakwerk van de auto's. De medewerkers van Betsema heb ben een speciale opleiding, verzorgd door PPG, met goed gevolg afge rond. De certificering biedt tevens de garantie dat het Texelse bedrijf vol gens de hoogst mogelijke kwaliteits- en milieunormen werkt. Het kan wor den gezien als uitbreiding op het be staande garantiesysteem van de FOCWA. De trainingen van Wielervereniging Texel op zaterdagmiddag beginnen voortaan om 14.30 uur in plaats van 16.00 uur. Vertrokken wordt telkens vanaf de wielerbaan aan de Haffelderweg. Triatleten dienen ook hun loopspullen mee te nemen. in opdracht van JJ Vastgoed Beheer uit Lemmer, de nieuwe eigenaar van De Pelikaan. Aandeelhouders van het Friese moederbedrijf zijn Jubo Investments uit Lemmer en Jorcom BV uit Bolsward Het appartementen complex blijft eigendom van de indi viduele eigenaren, maar JJ heeft wel het beheerscontract overgenomen. Dat wil zeggen dat JJ onderhoud, schoonmaak en verhuur van de ap partementen verzorgt. Voor de twee jonge bedrijfsleiders is het deze weken hard werken gebla zen om het bedrijf te leren kennen. Vos, die ruim een week eerder aan de slag ging dan zijn collega Bergstra, is nog nauwelijks aan nachtrust toege komen. Mede door een gebrek aan personeel verzorgde hij zelf ontbijt en aanbieding kreeg om De Pelikaan Een groep van 21 leden van golfclub De Texelse legde zaterdag met goed gevolg het NGF-regelexamen af. Hierdoor beschikt de vereniging over voldoende leden om zelf een „handi cap-registratie" te kunnen voeren. De kandidaten werden voor het examen klaargestoomd door Jan Pelgrim. De geslaagden zijn: Rob Beumkes, Pieter de Boer, Peter Boorsma, Elly Boorsma, Tineke Brouwer, Noor de Bruyn, George de Bruyn, Margreet de Graaft, Rick van Hattem, Paul Kuip, Hans de Leeuw, Bart Medema, Jan Mevius, Wop Rienks, Bart Udding, Ad Waverijn. Hans Wendrich, Fransje Wendrich, Jan Wmnubst, Henk Wijs man en Manty Wijsman. nieuwe bedrijfsleiders van De Pelikaan. (Foto Frans Hopman) onder hoede te nemen. „Zo'n kans laat je niet lopen", aldus Vos. Het feit dat zijn vader als accountmanager bij Jubo Investments de financiële zaken van de nieuwe Friese eigenaar regelt, speelde daarbij een rol. Rob Vos deed ervaring op als oproepkracht in een restaurant en cateringbedrijf. Gerben Bergstra is een goede be kende van Jan de Boer, directeur van Jubo. Hij werkte twee jaar als restaurantmanager in een hotel bij Beetsterzwaag en vier jaar als ober in Lemmer tn De Pelikaan heeft hij de leiding over de bar en het restaurant. Peter Boonstra is daar de nieuwe chefkok. Vos doet de financiën, personeelsbeleid, reserveringen en planning. „De exacte taakverdeling staat nog niet vast. Er komt nog zó veel op ons af." Geen speeln Na het vertrek (wegens vertrct van de werksfeer) van Lotó. Dordrecht, stond Van Sijp er gelopen jaar alleen voor hl medewerkers. „Ik had i» ideeën om De Pelikaan volge' andere formule te laten dra; met een architect gepraat Fé had ik echter geen speelruiirê Bank en crediteuren zijn keu taald, maar na tien jaar hard' houd ik niets over", aldus Va die vertelt dat het verkoop ongeveer gelijk is aan het bedrag uit '92. „Dit is een teleurstelling, ns een opluchting Enerzijds vin! jammer dat de contacten mei werkers, gasten en eigenaren verloren gaat. werkweken van 100 uur zal Met droefheid deel ik u mee, mede namens wederzijdse families, dat wij afscheid hebben moeten nemen van mijn geliefde man, onze Marius Jacobus Seldenrust geboren 17 maart 1915 overleden 4 juli 1997 Namens allen die hem dierbaar waren R. Seldenrust-van der Wind Texel, 4 juli 1997 Epelaan 13, 1796 AR De Koog. De crematieplechtigheid heeft heden, dinsdag 8 juli, om 17.00 uur in het crematorium te Schagen plaatsgevonden. M rol

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2