NZH investeert in nieuwe reizigers Jutters willen snel reactie van museum Koopgrens van drie ton mag niet hoger as ¥iis TEXELSE^ COURANT J3edrijvig/ïe/d Straks nog één nnoot in 45-jarig ransportbedrijf Seslaagd voor 50SA-diploma anstaande bruid ezoekt familie. Strijd over eigendom collectie Texelse reddinqsbriqade veer 25 minuten la,er °pde Emmert actief op....Vlieland Brans kampioen schapen scheren Minister vindt het niet goed Visserskoor zonder stroom J^ednivïgheid Teso vervoerde ruim 9 méér Kabeltex brengt internet straks via de kabel De Lindeboom Klif 12 W DE KRIM DINSDAG 8 JULI 1997 iportbedrijf A.P.C. Koopman osterend was een commandi- vennootschap, maar krijgt lenkort het karakter van een oansbedrijf. Vennoot Ruud pman uit Aalsmeer is uitgetre- en Janneke Koopman-Boon zal zich binnen afzienbare tijd eruglrekken. Het bedrijf draait verder onder Arie Koopman erandering valt samen met het irig bestaan van het bedrijf iman kwam de laatste jaren her- deiijk in het nieuws, vooral door lemen rond de vestigingsplaats, aren conflicten over hinder van eparkeerde vrachtauto's. Pogin- om een planologisch goede op- ng te vinden liepen allemaal stuk. II jaar is het probleem nog niet De auto's staan nu op aller- aatsen, vooral het openbare par- lerrein bij de hoek Waalderstraat- bardlaan ..Een onpraktische lie die veel extra kosten veroor- zegt de nog onverminderd vaardige Janneke Koopman. Idwmgt tot veel onnodig heen- en njden Slecht voor het milieu! zouden ze op het raadhuis ook aan moeten denken", handicap staat het zakelijk goed en van het bedrijf echter met in ag Aan werk is geen gebrek al het vervoer van aardappelen ipvnesartikelen is belangrijk De Ie jaren worden ook veel bloe- getransporteerd; het bedrijf is hiel vervoerder van bloemen- gVBA Aalsmeer. ,,We vervoe- les, behalve vee, hooi en stro". ■e Festen (36) uit Den Burg m Amsterdam met gunstig ge- mamen voor het diploma van de ng Opleiding Scholing ilancehulpverlenmg. Festen is nden aan de Ambulancedienst waar vrijwel alle medewerkers ierpleegkundigen maar ook de hauffeurs) nu dit diploma heb- (eurig op tijd. want ingaand vol- jaar móeten ambulance werkers over dit bewijs van •kwaamheid beschikken en is ileiding voor gewone verpleeg- ge dus met toereikend tstal ontaarden vrijgezellen- in een aaneenschakeling ttauwiteiten. waarmee ande- mrden gehinderd. De vrien- ren van Lia Schaap uit Anna torna toonden zich echter Hiel. Geïnspireerd door de m van de aanstaande bruid sr drie weken is het feest) den zij hun slachtoffer in een Bpenpak van wattenbollen. md op de fiets gezet en ge ïnd naar.schapenboerderij tloordkroon. uit Renske van den Tempel tdtte hetverloren schaap" op tette haar meteen aan het een lammetje wachtte op s, er dienden schapen te 'den gevoerd, er moest kaas iden bereid en wol worden tmimd. Lia Schaap, die bin- <ort als mevrouw Tijsen door 'teven zal gaan. mocht met stuk/e schapenkaas en een "rel (schapenmelk) bijkomen sl hef werk. Op de foto geeft temidden van haar vriendin de fles aaneen kind van een ter schaap. Volgens een ge- e bleet 's avonds in een ke-etablissement in De Koog haar schapenpak weinig erover... (Foto Tossa van Doaton) Van de marktbus wordt vrij druk gebruik gemaakt. Volgens de plannen zou een loerlngcar-achtig voertuig worden gebruikt, maar gisteren zag de NZH zich gedwongen een bus van het zogenoemde harmonica-model In te zetten. iroto Joop Hommers) len, maar ze zijn gedreven om er iets van te maken De ene chauffeur is natuurlijk de andere met Maar wan neer passagiers interesse tonen, zijn ze allemaal van harte bereid om iets over het eiland te vertellen. Je moet met vergeten dat Texelse chauffeur altijd al in een aparte positie verkeer den door de vele vragen die ze 's zomers van toeristen krijgen." Een woordvoerder van de chauffeurs bevestigt hun enthousiasme voor de Texel Ticket. „Het geeft gezelligheid Sommige passagiers rijden de hele ronde mee. Aan het eind van de route is er vaak wel even tijd over voor een praatje." Het verkoopsysteem voldoet even eens uitstekend. „Het zijn gemakke lijke passagiers Ze kopen voor de hele dag één kaartje Wij hoeven dus niets steeds opnieuw af te stempe len." De NZH doet op Texel serieuze pogingen nieuwe groepen reizi gers aan te boren. Voor het tweede achtereenvolgende jaar rijdt deze zomer een zogenoemde marktbus vanaf de vakantiecentra De Krim en Sluftervallei naar Den Burg (vice versa). Wanneer de lijn kosten dekkend blijkt, verwacht de ver voersonderneming de komende jaren haar service op het eiland te kunnen uitbreiden. De NZH (het moederbedrijf van de AOT) introduceerde de marktbus vo rig jaar zomer op verzoek van De Krim, Sluftervallei en de gemeente Bedoeling is het autoverkeer en de druk op de parkeerruimte in Den Burg terug te dringen. De vakantiecentra zien de speciale bus als een extra service voor hun gasten. Als tegen prestatie voor het financiële risico dat de NZH met haar initiatief loopt, heb ben de parkbeheerders zich verplicht moeite te doen de bus onder aan dacht van hun gasten te brengen „Om het initiatief tot een succes te maken, hebben we elkaar nodig. Als de bus een succes wordt, dan profi teren we daar allemaal van", verklaart NZH-woordvoerster Carina Nan. „De marktbus is mogelijk een voorloper van nieuwe plannen. Voor speciale bussen naar allerlei andere attractie- punten, zoals EcoMare of de vuurto ren. Je kunt daar natuurlijk ook ge woon met de lijndienst komen, maar op deze manier hopen we mensen te bereiken die anders nooit met het openbaar vervoer reizen." Voordelig Een retourtje voor de marktbus kost drie gulden, een beduidend lager ta rief dan voor de lijndienst moet wor den betaald. De bus vertrekt maan dag tweemaal (om 9.20 en 10.20 uur) vanaf De Krim, doet vervolgens de Sluftervallei aan en arriveert onge- Later in de ochtend rijdt de bus ook Sinds gisterochtend 10.00 uur be schikt ook Vlieland over echte strandbewaking. Die wordt ver zorgd door de Texelse Reddings brigade (TRB) die daarvoor vier mensen heeft aangeworven. De „dependance" op Vlieland zal ten minste vier weken functioneren, misschien langer. Voorlopig blijft de bewaking beperkt tot één van de twee badstranden waarover Vlieland beschikt, namelijk het slag bij hotel Zeeduin". De strandbewaking op Vlieland was tot dusver uiterst eenvoudig. Er werd toezicht gehouden door twee uitzend krachten, die nauwelijks over redding smiddelen beschikten. De gemeente Vlieland wilde het beter aanpakken en vroeg advies aan de gemeente Texel. Die verwees naar de Texelse Reddingsbrigade Het bestuur daar van ging vorige maand naar Vlieland om de situatie te bekijken, wat leidde tot het in het leven roepen van een Vlielandse TRB-afdeling. Vlieland schafte de nodige reddingsmiddelen aan Men beschikt alleen nog niet over een boot; mogelijk komt die het volgende seizoen. De gemeente Vlieland zorgt ook voor voeding en huisvesting van de bewakers. Wat betreft onderkomen was er keus tus sen een kamer in een verzorgings tehuis en een grote tent met houten vloer en bedden op de camping. Ge kozen werd voor de tent als voorlo pige oplossing. De strandbewakers zijn te herkennen aan dezelfde oranje shirtjes die ze ook op Texel dragen, op de rugzijde het opschrift „Strandbewaking Vlieland" maar op de voorkant het vignet van de Texelse Reddings brigade De bewaking in deze vorm geldt als proef. Na het seizoen wordt beslist over doorgaan en/of uitbrei ding. tweemaal in omgekeerde richting. „Je moet inderdaad de nodige moeite doen om de aantrekkelijkheid te ver hogen. Als je niet méér biedt dan bij de gewone diensten, dan krijg je de mensen nog niet uit hun auto Of de speciale lijn een succes wordt, moet nog worden afgewacht. Omdat vorig jaar pas halverwege de zomer werd gestart, zijn nog geen betrouw bare cijfers voorhanden. „Het heeft tijd nodig voor mensen vertrouwd zijn met het fenomeen Maar de eerste indrukken zijn positief Succes Succesvol is ieder geval al wel de zogenoemde Texel Ticket, een kaartje waarmee passagiers voor ƒ6,- één dag lang onbeperkt van de bus gebruik mogen maken. De Texel Ticket werd vier jaar geleden inge voerd. Sindsdien hebben volgens de NZH ieder jaar meer mensen gebruik gemaakt van deze goedkope manier om met het eiland kennis te maken. In 1995 werden 13 500 dagkaarten verkocht, vorig jaar waren dat er 15 500. Het succes is volgens woordvoerster Nan onder meer te danken aan het vaste logo dat wordt gebruikt. Folders bij Teso zorgen er bovendien voor dat vrijwel iedere bezoeker van het eiland wordt geconfronteerd met het feno meen Texel Ticket. Dezelfde folder wordt verspreid door de VVV's in de kop van Noordholland. Ook wordt druk geadverteerd op de achterkant van autobussen, zelfs in Den Helder. „We hebben ieder jaar toestemming nodig van het ministerie om deze actie weer te voeren. Zelfs daar zijn ze zeer positief." Interesse Enthousiast is de NZH ook over de medewerking van de chauffeurs. „We leggen ze geen standaard procedure op hoe ze moeten hande- De betrokkenheid van de chauffeurs hangt volgens Nan mogelijk ook sa men met de directe relatie tussen het succes van dergelijke acties en de werkgelegenheid bij NZH. „De Texel Ticket is ook gewoon hun brood. Hoe meer bussen er rijden, des te meer chauffeurs nodig zijn. Zeker op een eiland als Texel, waar de uitbreiding van de werkgelegenheid vooral ten goede komt aan de plaatselijke bevol king, is dat wellicht een stimulans om er iets van te maken." Slufter Over al eerder besproken plannen om een bus tot aan de ingang van De Slufter te laten rijden, kan Nan nog geen uitsluitsel geven Er is weinig ruimte, waardoor de chauffeur grote moeite heeft om zijn bus te keren. Daarom zijn eerst enige kleine aan passingen in de infrastructuur nodig. „Het is aan de gemeente om die te realiseren. We zijn uitgenodigd om in augustus te komen praten over onze ideeën voor volgend jaar. De uitkom sten gebruiken we bij het opstellen van de nieuwe dienstregeling. Als we het eens worden, zal de bus naar De Slufter er zeker komen, als het kan volgend jaar al." Van wie is de jutterijcollectie in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild? De twee strijdende partijen, de Stichting Jutters Mu seum (SJM) en de Stichting Texels Museum (STM), zijn de afgelopen maanden niet nader tot elkaar ge komen. De jutters hebben nu een lijst opgesteld van voorwerpen die hun eigendom zouden zijn. De STM heeft tot 2 augustus de tijd om hierop te reageren. Als dat niet gebeurt, stapt de SJM naar de rechter. Aldus staat in een brief, die de Texelse advocaat mr P. Traudes namens de jutters aan de STM heeft gestuurd Volgens STM-directeur Jan Kuiper zal in elk geval vóór de ge noemde datum een antwoord worden gegeven. „We zijn de lijst aan het be kijken en zullen 'm zo netjes mogelijk afwerken", aldus Kuiper Hij verwacht echter met dat over alle spullen overeenstemming te bereiken valt. Dat dit dan leidt tot een gang naar de rechter, is volgens Kuiper geen ramp. „Dit speelt al zo lang. Al die jaren zijn we er met uitgekomen Natuurlijk is het doodzonde dat dit zo gaat Allemaal negatieve energie, ter wijl we ook samen iets kunnen opbou wen Maar dan moet de liefde van twee kanten komen Sinds de boedelscheidingcommissie Sjirk Brans, de Texels kampioen schapen scheren van 1996, heeft zijn titel met succes verdedigd. Donderdagavond bleef hij in Den Hoorn zijn vijf concurrenten de baas. Wim Jan Bakker toonde zich de beste schapenmelker. Traditiegetrouw opende de Hoornder Donderdag het seizoen met het Texels kampioenschap schapen scheren en melken Voor beide on derdelen hadden zich zes deelne mers aangemeld. De voorzitter van de Stichting Hoornder Donderdagen. Frans Bakker, leverde de schapen. Onder flinke publieke belangstelling werd Sjirk Brans met 1263 punten kampioen, gevolgd door Willem Kieft met 1230 punten. Barend Albers legde met 1156 beslag op de derde plaats, voor Ard Plaatsman (1136), Jacob Jan Zijm (1104) en Harry Bak ker (1094). Bij het schapen melken was de kam pioen van vorig jaar, Siem Plaatsman, goed op dreef, maar hij moest Arie Brans (tweede) en Wim Jan Bakker van Sint Anna (eerste) laten voor gaan. Henk Smit werd vierde, Mar van Maldegem vijfde en Kees Kikkert zesde Texel is in trek bij overkanters. Maar er is voor de eigen inwoners al sprake van schaarste op de woningmarkt, vandaar dat voor belangstellenden van buitenaf een koopprijsgrens van drie ton wordt gehanteerd. Dit bedrag is in '93 vastgesteld, sindsdien zijn huizen echter enorm in prijs gestegen. De gemeente wilde daarom de grens van drie ton optrekken tot 330.000,-, maar daarmee gaat minister De Boer van VROM niet akkoord. Wie op Texel wil wonen heeft een huisvestingsvergunning van de ge meente nodig. Die wordt alleen ver leend als economische of maat schappelijke binding bestaat of als iemand al ingezetene is van de ge meente. Nou komt het wel eens voor dat mensen zich laten inschrijven op het adres van op Texel wonende fa milie Daardoor zijn ze „ingezetene" en worden dus toegelaten op de eilandelijke woningmarkt Om deze oneerlijke concurrentie tegen te gaan, wil de gemeente het begrip ingezete nen in de verordening anders om schrijven. Het gaat voortaan om ie mand die minimaal drie jaar in het bevolkingsregister van de gemeente is opgenomen en een hoofdverblijf heeft in een voor permanente bewo ning aangewezen ruimte. Veel oud-Texelaars doen pogingen terug te verhuizen naar het eiland. De gemeente is daar niet zo blij mee. Met name de pensioenmigratie veroor zaakte een grote druk op de toch al overspannen Texelse woningmarkt. Wegens dat argument heeft de pro vincie indertijd ingestemd met een aparte status voor Texel, waardoor overkantse woningzoekers kunnen worden geweerd. Uitzonderingen In de huidige regeling staat dat ie mand die van de afgelopen tien jaar onder leiding van oud-notaris Boswijk in april j.l. niet tot een oplossing wist te komen, ziet het er naar uit dat de kwestie voor de rechter wordt uitge vochten. STM had aan de jutters ge vraagd te inventariseren welke spul len uit de museumcollectie van hen zijn Eind juni was de lijst compleet. „Het gaat om 21 A4-tjes waarop bij elk artikel de herkomst en het jaartal is vermeld", vertelt Klaas Uitgeest, bestuurslid van de SJM. Volgens hem blijkt uit de lijst dat 95% van de jutte- rijspullen aan de SJM toebehoort. Hiervoor zou de SJM „keiharde" be wijzen kunnen leveren Slechts 1% van de spullen zou van de STM zijn; de resterende 4% moet nog worden verdeeld Kuiper heeft een andere mening „In het verleden hebben we onderzocht waaróm mensen spullen -al of met in bruikleen- aan het museum gaven. In 99% van de gevallen bleek dat zij wilden dat het in Oudeschild zou wor- Het optreden van het Visserskoor uit Oudeschild tijdens Sail '97 is voor ongeveer een derde de mist ingegaan. Tijdens het optreden zaterdagmiddag voor groot pu bliek op de Buitenhaven viel als gevolg van een elektrisch defect de versterker uit. waardoor het geluid voor het grootste deel van de luisteraars niet meer was te horen. De vissers zongen echter gewoon door Een volgend koor. de ..Schuumkoppen" uit Har- lingen. begon pas nadat het de fect was verholpen. er minimaal zes op Texel heeft ge woond maatschappelijke binding heeft en dus moet worden toegelaten op de woningmarkt. Verkrapping van die termijn is volgens de officiële re gels niet mogelijk Uitzonderingen op het gebied van maatschappelijke bin ding zijn wel mogelijk, maar die zijn sterk persoonsafhankelijk en het voert daarom te ver voor de ge meente die op te nemen in de veror dening. Er is onlangs een rechtszaak gevoerd over dit beleid en daarbij werd de gemeente in het gelijk gesteld Bo vendien geeft volgens de gemeente het begrip „oud-Texelaar" op zichzelf ook al problemen Geldt die bena ming alleen voor op Texel gebore nen? Of moet je ook mensen die hier niet zijn geboren, maar wel langere tijd op het eiland hebben gewoond tot de oud-Texelaars rekenen? Reële prijs De koopprijsgrens van drie ton lijkt gezien de huidige prijsstijgingen met zo onoverkomelijk meer. De ge meente gaat af op cijfers van het ka daster en wil de grens stellen op ƒ330.000,- Makelaars wegen ook roerende goederen mee, waardoor zij op een grotere prijsstijging uitkomen. Voor een dergelijke verhoging is toe stemming van GS nodig, maar die is geweigerd De huurprijsgrens was 963,75. maar is per 1 juli '97 ver hoogd tot 1085.- Als een woning drie maanden lang is aangeboden zonder dat er een be langstellende voor is gekomen, laat de regeling toe dat een met ingeze tene of een met-economisch/maat- schappelijk gebondene erin komt. Dat kan alleen mits de woning in die pe riode minimaal zes keer is aangebo den via een advertentie. Dat nodigt huiseigenaren uit om prijzen boven de marktwaarde te vragen, waardoor er geen Texelse woningzoekenden den tentoongesteld De spullen wer den dus geschonken aan het mu seum, met aan de stichting. Als we de jutters gelijk geven, stellen we al die andere mensen teleur Uitgeest stelt echter dat verreweg de meeste spullen door de jutters zelf zijn ingebracht. „Er zitten maar wei nig schenkingen bij De jutters willen de spullen die zij bij de stichting van het juttersmuseum in 1980 hebben afgestaan, al eerder weghalen In zijn brief stelt mr. Traudes dat over het eigendom van hiervan geen verschil van mening bestaat. Volgens Kuiper klopte de oorspronkelijke lijst van de jutters echter niet, „Pas als er terecht 1980 bij staat, kunnen die spullen worden weggehaald Was er vorige week nog sprake van een teruggang van 8% in het vervoer in vergelijking met het zelfde weekend het jaar ervoor, het afgelopen weekend was sprake van duidelijk herstel. Teso bracht vrijdag, zaterdag en zondag 7.209 personenauto's naar Texel, wat 9.33% meer is dan in het vergelijk bare weekend vorig jaar. In beide vaarrichtingen was het personenautovervoer 7,97% groter dan vorig jaar. Bij de caravans was de groei 10,29%. Bij de aanhangwagens was een teruggang van 4,32%. Bij het verwerken van het ver voersaanbod ontstonden vrijdag tus sen 13.05 en 17.05 uur wachttijden van een half uur in Den Helder en tussen 10 05 en 11.35 wachttijden van een half uur op Texel. Zaterdag hoefde op Texel met te worden ge wacht maar was er in Den Helder sprake van wachttijden van een half uur tussen 10.05 en 13.35 uur. Zon dag hoefde aan geen van de kanten van het Marsdiep te worden gewacht. (Advertentie) Volgend jaar hoeven Texelaars niet meer per telefoon te internetten, maar kunnen zij gebruik maken van het -vele malen snellere- kabel net. Met een modem en via een lo kaal „inbel "-tarief kunnen de Texelse gebruikers toegang krij gen tot het wereldwijde computer netwerk. Kabeltex BV werkt momenteel aan deze mogelijkheid. Dat gebeurt in samenwerking met andere Noord hollandse kabelexploitanten, die zijn verenigd in Multiweb Dit bedrijf is een aanbieder (provider) van internet diensten. Om ook het Texelse kabel net aan te sluiten op de „digitale snel weg" is Kabeltex aandeelhouder geworden van Multiweb en daarmee dus mede-eigenaar Bedoeling is dat de electronische verbinding naar Texel in 1998 klaar is. Zelf had ik sneller gehoopt, maar technisch komt er veel bij kijken", al dus Jaap Drijver, directeur van Kabeltex „Ten eerste moet het Texelse kabelnet geschikt worden gemaakt. Dat probleem is oplosbaar, maar kost menskracht. Ten tweede zijn de modems nog in ontwikkeling Dat is een zaak van Multiweb Volgens Drijver is het niet de bedoe ling dat Kabeltex een uitgebreider pakket van diensten via kabeltex gaat leveren. „Wij stellen het net beschik baar, zodat gebruikers zo op het internet kunnen. Dit is de eerste stap richting digitale snelweg. De snelweg is internet en digitaal is via de kabel." Internetten via de kabel is met goed koper dan via de telefoon Gedacht wordt aan een tarief van 90.- a 100,- per maand. Voordelen zijn de grotere snelheid, geen extra telefoon kosten en dat men tijdens het werken op internet telefonisch bereikbaar blijft. Drijver verwacht dat het eerste instantie vooral interessant zal zijn voor „heavy users" (grote gebrui kers). zowel zakelijk als particulier. „Voor anderen wordt het voordelig als de modemkosten lager worden.' Om kennis te maken met de moge lijkheden heeft Multiweb, op initiatief van Kabeltex, een aanbieding voor alle Texelse mternet-gebruikers. Vrij dag wordt via de Texelse Courant een brochure verspreid met uitge breide informatie reageren. Voor overkanters is dit in teressant. omdat ze dan aan een huis op Texel kunnen komen onder de grens van drie ton. Het is dus voor de gemeente van belang dat een reele prijs wordt ge vraagd. Daarom zal de verordening zo worden aangepast dat als er een beroep wordt gedaan op vruchteloze aanbieding er een taxatierapport wordt overlegd waaruit blijkt dat er geen idioot hoge prijs wordt ge vraagd. De aanpassing van deze verordening wordt dinsdag behandeld in de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. BIOSCOOP Cinema Texel jBpT Gravenstraat 33 Den Burg a 31 20 27 LIAR LIAR: t/m wo. 9/7 19 00 uur THE FIFTH ELEMENT: t/m wo. 9/7 21.30 uur 101 ECHTE DALMATIERS: dagelijks 14.00 uur NEDERLANDSE PREMIERE: BEAN:THE ULTIMATE DISASTER MOVIE: vanaf donderdag 10 juli dagelijks om 21.30 u. 19 00 u. en 16.00 uur HOTEL Gnieneplaais 14 L\*n Bur- s 31 20 41 Question Plaza" Woensdag 9 juli Live-muriek met Suspicious Noise Toegang: gratis Zondag 13 juli 538 Drive-in-show Aanvang: 22.00 uur Toegang: ƒ9,- Donderdag 17 juli Jaren 'TO/'SO-Parry Toegang: gratis Vrijdag 18 juli Veronica Drive-in-show Toegang: ƒ9,- Zondag 20 juli 538 Drive-in-show Aanvang: 22.00 uur Toegang: ƒ9,- Maandag 21 juli Beach Partv met voorronde Mr. en Miss Dance Texel Toegang: ƒ5,- THEATER RESTAUR Am- Klif 12 Den Hoorn 3 31 96 33 Di. 15 juli Nicolette ten Bosch Q Koen Franse (21 00 uur. ƒ15,00/^2,50) Di 22 juli David Vos zingt Brei en Het Leven (21 00 uurJ20.00.^15,00) Do. 10 juli Kindertheater "Lang Leve de Opera' (16 30 uur, vnj entree) Ma 14 juli en Ma 21 juli Kindertheater Doe-Maar-Mee-Restaurant .Klojoö Ko" (1730 uur. ƒ25,00) Diner - Cabaret Wo. 9. Vr. 11 en Za. 12 juli, Wo 16, Vr 18, Za. 19 juli Zie ook Texeltxt pag. 706 VAKANTIECENTRUM DE KRIM TEXEL Roggcslootweg 6 De Cocksdorp 39 01 11

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5