Cjrocn 2tmrLr Jéxels in het harL, iformatie-avond over uinen Nationaal Park Winkels Den Burg open tot 19.00 uur N Collega-bollenkwekers helpen Trap uit brand PLUS TEXEL «SS®1® tnocteett» Hog Nog dit jaar advies naar minister Asbest zorgt voor vervelende nasleep Experiment tijdens bouwvak: ijspraak voor Don Juan" Verwachting VERDER IN DIT ummer Eerste geboorte in EcoMare Dineren op straat schot in de roos Grote contrasten op muziekdag Raad op bres voor Strijbosschool Asbest-maatregelen Brandalarm ging negen keer af Harry wil geen zeehond aaien Tien voor Texel tegen „kamperen bij de bollenboer" Brandweer dooft terreinbrandje RST verkoopt grond Lindeboom MultiWeb Van der Vis TCXI&SE HCQJfcTïAAT TOERIST Nu een beperkte oplage met GR ATI 5 TX-sticker t.w.v. ƒ3,95 ■RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11196 VRIJDAG 11 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv slraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS iNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 lorbereidingen voor de aanwijzing van de duinen van als Nationaal Park gaan een nieuwe fase in. De Voor- e Commissie Nationale Parken (VCNP) legt momenteel iatste hand aan het ontwerp-advies waarover de aars op woensdag 3 september hun mening kunnen n. Daarna gaat het naar de minister van Landbouw, urbeheer en Visserij. lormatiebijeenkomst wordt den in hotel De Lindeboom, choots tevoren wordt ieder- de gelegenheid gesteld van itwerp-advies kennis te ne- Het wordt ter inzage gelegd aadhuis en in alle dorpshui- 09 of de duinen van Texel park worden is door de VCNP al 5 voorgelegd aan diverse in- sen overheden. Het nu opge- ontwerp-advies is gemaakt hand van de toen verkregen s. Het is echter nog niet defi- iebetrokken instanties hebben dober de gelegenheid om te sten wat zij van het advies vin- iimatiebijeenkomst is mede iom de bewoners de kans te ach uit te spreken. Als alle ibinnen zijn gaat de VCNP na dries moet worden bijgesteld sier overleg moet plaatsvin- ■bedoeling is het advies nog jarige Oosterender is door de rnk van Alkmaar vrijgesproken «krachtmg van een 16-jarig Oe jongen, die door de officier (tie „de Don Juan van Texel" ienoemd, had seks met het na een bezoek aan een disco- tri in een kleedhokje van het aradijs Later verklaarde de e dat dit tegen haar zin was d. Bde rechter getuigde de hou- m de Oosterender niet van speet en eerbied ten opzichte meisje. Maar er was geen bij te pas gekomen, dus er sen sprake van verkrachting «je zou voldoende mogelijk- hebben gehad om zich te ont- faan de situatie waarin de jon- aar had gebracht. Er was ikelijk een voorwaardelijke 'en dienstverlening geëist. \\orsze! *it u mij met kwalijk dat ik meneer. Ik loop nu al een wrdoor Den Burg en ik ben 'twee muzikanten tegenge- !l>. Volgens het vakantie- I® moeten er wel 23 optre- ;d|n Ligt het misschien aan Dat gaan we nader onder- !n en middels eigen waar- "9 worden totaal zelfs zeven jeteld, waaronder de onver re doedelzakspeler en de jeugdige Ada van Hol- Je moet heel erg voorzich- in met kritiek op 't vrijwilli- <erk van de Folklore- "rg De beste stuurlui ook hier aan de wal. De achtingen waren bij het pu- wsschien te hoog gespan- haar het aanbod was in z'n el beneden de maat en 'fverpreid door het centrum, unieke eetfestijn in de Piraat overtrof daarente- relalle verwachtingen en is voor herhaling vatbaar, oat exclusief aan de initia- tats, want verder op Texel we vreet- en rommel den zat! Horszei dit jaar aan te bieden aan de minister van LNV. Gaat die accoord, dan kan hij over gaan tot daadwerkelijke instelling van de duinen van Texel als Nationaal Park. Beheersplan In eerste instantie krijgt het gebied de status „park in oprichting". Het in te stellen overlegorgaan krijgt dan en kele jaren de tijd om voor het gebied een beheers- en inrichtingsplan te maken. Op basis van dat plan kan de definitieve status worden verleend. Er vindt geen overdracht van bevoegd heden plaats en aan de regelgeving van provincie en gemeente wordt niets toegevoegd. Overlegorgaan Het genoemde overlegorgaan be staat uit vertegenwoordigers van alle direct betrokken instanties en organi saties. De voorzitter is onafhankelijk en wordt benoemd door de minister. Voor de Texelse duinen zal het over legorgaan bestaan uit vertegenwoor digers van de provincie Noord holland, gemeente Texel, Hoog heemraadschap Uitwaterende Slui zen, Waterschap Hollands Kroon, Lees verder pagina 7 Ondernemersvereniging Den Burg vraagt alle leden om hun zaak tij dens de bouwvak van maandag tot en met donderdag een uur langer open te houden. Het bestuur hoopt dat hierdoor méér publiek naar het dorp komt om te winkelen. „Vakan tiegangers die bij mooi weer laat van het strand komen, hebben nu langer de tijd om nog boodschap pen te doen aldus voorzitter Kees Jaap van der Kooi. Voorgesteld wordt de winkels in de periode 14 juli-14 augustus op doordeweekse dagen tot 19.00 uur te openen. Op vrijdag (koopavond), za terdag en zondag blijft de situatie gelijk Het bestuur heeft dit via een nieuwsbrief aan de leden bekendge maakt. „Het betreft een uitprobeersel. Na de zomer bekijken we of het suc cesvol is geweest en of het voor her haling vatbaar is Het bestuur wilde graag iets doen om het vakantiepubliek naar Den Burg te lokken. „Als men nu om een uur of half vijf van het strand komt, is het niet aantrekkelijk om nog in Den Burg te winkelen. Óm zes uur is het op straat zo dood als een pier. En op dat tijd stip is het voor de meesten nog te vroeg om al uit eten te gaan. Open blijven tot zeven uur is wat dat betreft beter. Zo kan misschien een mooie wisselwerking ontstaan met de horeca", aldus Van der Kooi, die be nadrukt dat het een theorie betreft. „Anderen houden er andere theo rieën op na. Nu brengen we er ge woon eentje in de praktijk en zien wel wat er van terecht komt." In de nieuwsbrief staat dat diverse horeca-ondernemers al hebben aan gegeven om extra gezelligheid te creëren vanaf 16.00 uur, bijvoorbeeld door levende muziek op het terras en happy hours. Garantie dat de meeste winkeliers meewerken, heeft het bestuur niet. Volgens Van der Kooi zijn de reacties over het algemeen positief. „Sommi gen willen zelfs nog langer open, maar daarvoor is waarschijnlijk geen draagvlak. Dit uur erbij komt neer op 20 uur voor de hele bouwvak Dat moet toch kunnen Het gaat tenslotte om een stukje extra omzet, dat ieder een goed kan gebruiken." Op de folklorewoensdagen blijft een deel van de winkels al tot 19.00 uur open Maar zeker de helft sloot deze week op de Dag der Muziek traditie getrouw om 18.00 uur de deuren. Eindelijk kon de beschuit met muisjes uit de kast. woensdag om 07 00 uur was dieren verzorger Wiebe Sytsma getuige van de eerste zeehonden geboorte van dit jaar. De beval ling verliep vlekkeloos, er hoefde geen hulp aan te pas te komen Het geslacht kon nog niet worden vastgesteld, maar het is een ge zond en beweeglijk diedje. De moeder verblijft al vele jaren in EcoMare. Deze zeehond heeft staar en is zo goed als blind. Ze blijft waarschijnlijk om die reden erg dicht in de buurt van haar kind. Er staan nog negen andere zeehonden op het punt van be vallen. (Fokt Peter an tor Wo/t) „Het is en blijft ieders eigen verant woordelijkheid Het bestuur kan al leen maar activeren," „In het kantoor in de schuur zat ik achter de computer te werken, toen ik buiten metershoge vlammen zag. Met een poederblusser probeerde ik het vuur te blussen. Even dacht ik dat ik het zou redden, maar helaas..." Triest blikt Willem Trap terug op de brand, die dinsdagochtend zijn schuur aan de Achtertune in de as legde. Daarbij werd de complete verwerkingslijn voor bloembollen verwoest. De oogst van narcissen, die binnenkort begint, loopt echter geen gevaar, want andere Texelse bollenkwekers hebben materieel en ruimte beschikbaar gesteld. „Ik heb al méér hulp aangeboden gekregen dan ik bollen heb", ver telt Trap. Een hele zorg minder, maar er blijft nog genoeg te rege len. Zijn aandacht is nu vooral ge richt op het opruimen van de rom mel. De aanwezigheid van asbest, afkomstig van de dakplaten die door de hitte zijn geknapt, zorgt echter voor vertraging. Brokstuk ken en stofdeeltjes zijn niet alleen op Traps erf beiand, maar liggen ook op weilanden in de omgeving. Een gespecialiseerd bedrijf zal de restanten op zeer korte termijn op ruimen. De omgeving is zolang met dranghekken en een rood-wit lint afgezet. Om verspreiding van stuk jes asbest te voorkomen, wordt het gebied nat gehouden. Gezien de windrichting tijdens de brand is het uitgesloten dat er deeltjes in Oosterend zijn terecht gekomen. Volgens de politie is de brand ont staan door een nog smeulende sigarettenpeuk die door Trap in een -brandwerende- afvalbak was ge daan. Vanuit het raam van het kan toor op de eerste verdieping zette hij de bak op een stapel plastic kratten tegen de achtergevel van de schuur. De kratten vatten vervolgens vlam, waarna het vuur naar de rest van het gebouw oversloeg. Trap vertelt dat hij machteloos stond „Even dacht ik nog: 'ik red het' Maar het vuur was niet te stoppen. Die zwarte kratten, ongeveer 90 kubieke meter, veranderden in een grote brandende massa." Te redden viel er weinig. „Ik heb m'n computer en een mobiele telefoon nog naar buiten ge sleept. Maar de monitor begon al te smelten, zó heet was het." Reddeloos De brandweer ging de vuurzee met alle beschikbare materieel te lijf. Maar al snei moest brandweercomman dant Dick Jongeneel concluderen dat de schuur reddeloos verloren was. „Toen we de voordeur open deden zagen we het vuur pijlsnel van ach teren naar voren komen Dan weet je dat het is gebeurd. We hebben ons daarom gericht op het neerslaan van vrijkomende deeltjes asbest Dat de den we door van bovenaf te blussen Op een gegeven moment drongen brandweerlieden naar binnen om ook van daaruit te blussen. Na enige tijd moesten zij daarmee ophouden, om dat de binnenmuren gingen wijken en instorting dreigde. Later heeft een deel van de muren het inderdaad begeven Evacuatie Het asbest kwam deels neer in de schuur en op het erf, deels in aan grenzende weilanden De koeien en schapen die daar liepen, werden op bevel van de brandweer geëvacu eerd. Ook alle omstanders kregen te horen dat zij bij de rook vandaan moesten blijven. Ook de brandweer wist geen spullen uit de brandende schuur te halen Alleen een kast met chemicaliën, die zich in een hoek bevond waar het vuur nauwelijks was geweest, werd in Lees verder pagina 7 De vereniging Tien voor Texel heeft bij b en w geprotesteerd te gen het tijdelijk gedogen van een sta-caravan en vijf tenten bij me vrouw M. Palm, Oorsprongweg 1. Deze kampeermiddelen moeten dienen voor het onderbrengen van personeel. U creëert een nieuw fenomeen kamperen bij de bollenboer" aldus het bestuur, dat eraan herinnert dat de grens van 1600 slaapplaatsen die voor het kamperen bij de boer be schikbaar zijn, reeds lang is over schreden. „Als u dit toestaat, over treedt u uw eigen regels die u voor de kampeerboeren gemaakt heeft". Aangevoerd wordt dat het betref fende perceel niet over een boom singel beschikt, dat het niet in aan merking komt voor erfkamperen en dat het ook nog dicht bij kwetsbaar natuurgebied ligt. „Volgens het be stemmingsplan buitengebied kunt u dit niet gedogen Géén tenten en zé ker geen sta-caravan die daar ponti ficaal midden in het land staat. De kampeerboeren die wél vrijstelling voor erfkamperen hebben mogen ook geen sta-caravans plaatsen" Tien voor Texel verwijst tenslotte naar het provinciale streekplan waarin staat dat sta-caravans moeten worden uit gesloten en dat landschappelijke inpassing gewaarborgd moet zijn. De vereniging vindt dat in de buurt van het perceel genoeg campings en kampeerboeren zijn om de mensen op te vangen. De brandweer rukte woensdagavond omstreeks elf uur uit voor een terrein- brandje in de duinen tussen paal 17 en 19 Voorbijgangers hadden daar een man een kampvuurtje zien sto ken Omdat hij een verwarde indruk maakte en niet aanspreekbaar was, sloegen ze alarm. Met zand konden de vlammen eenvoudig worden ge doofd. Er komt een definitief eind aan de betrokkenheid van de Recreatie stichting Texel bij hotel De Linde boom. De RST zal de ondergrond (1879 m2) voor f265.000.- overdra gen aan De Lindeboom Vastgoed BV waarbij reeds het eigendom van het gebouw berust. B en w zullen de ge meenteraad voorstellen hiermee accoord te gaan (Advertentie) TEXELSE^COURANT L/rni ~mjn Jnth it bé ktn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: nUMf loUle kAbrtupkyunt Ier Reele van Texel" DOE HET ZELF MARKT (Advertentie) De brandweer had een dam opgeworpen om te voorkomen dat bestrijdingsmiddelen zouden wegvloeien. Bovendien stroomde het bluswater met asbestdeeltjes zo niet in de nabij gelegen sloot. (Foto Frans Hopman) "Rivnv AUCH M/T TOtui r*ory,lf. Informeer/bestel S 362600 Uitgeverij Lingrveld cn dc Roov Pukjtrut 10, Den Burg Telefoon 02ZZ 362600 F« 0222-3)4111

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1