Clowneske blusbrigade bij overdracht auto Roulette en bingo in De Lindeboom Agenda TEXELSE COURANT W3* ik zeggen wou... Democratie naar Texels model Taart bijna het water in Vispassage moet glasaal weer naar De Geul trekken teso Andere eigenaars Drankrijder aan de haal met trekker Van alles wat op „Feest achter diek" Expositie wondere wereld onderwater s/ui Ji) jjjjj DINSDAG 15 JULI 1997 Niet eerder was er zoveel feestgedruis bij de ingebruikname van een nieuwe brandweerauto. Ten overstaan van actieve en niet meer actieve Texelse vuurbestrijders, raadsleden en andere genodigden werd de Mercedes 1124 zaterdag middag gepresenteerd en gedemonstreerd op de Groene- plaats als onderdeel van de kinderkermis die daar werd ge houden. Voor de ludieke luister waarmee dat gebeurde werd gezorgd door de „blusbrigade Poppeke en Vermaecke" uit Utrecht. Dit Bel gisch-Nederlandse gezelschap had als mobiele basis een voorma lig BB-voertuig meegebracht waar bij een gekke show met veel vuur- rook- en watereffecten werd op gevoerd. Het was leuk voor de jeugdige toe schouwers maar een beetje langdu rig voor het gezelschap genodigden dat het op de trap van het raadhuis knap warm begon te krijgen In elk geval werd duidelijk dat het blussen van brand op zeer uiteenlopende ma nieren mogelijk is Pistool De show eindigde op het moment dat een houten pallet op straat lag te branden en het nieuwe blusvoertuig werd opgeroepen om met dat vuurtje korte metten te maken. Dat gebeurde met het tot de inventaris van deze wagen behorende Ifex bluspistool. Niemand minder dan burgemeester Van Rappard (die zich daarvoor in bluskledmg met helm had gehesen) wist de vlammen met dit bazooka achtige apparaat te doven. Daarvoor was maar een klein beetje water no dig dat door het apparaat onder zeer hoge druk explosief werd uitgespuwd. De meeste branden kunnen hiermee effectief worden bestreden. De ge ringe hoeveelheid benodigd water heeft als belangrijkste voordeel dat waterschade beperkt blijft en dat met het bluswater geen schadelijke stof fen naar ongewenste plaatsen af vloeien Overal Ook van groot belang is de vierwiel- aandrijving, zodat het voertuig ook in onverhard (natuur)terrein kan opere ren. Als er geen waterleiding of op pervlaktewater In de buurt is, is dat nauwelijks een probleem want het voertuig heeft met minder dan 3000 liter water aan boord. De nieuwe aanwinst heeft maar liefst f437.000,- gekost. De wagen zelf werd geleverd door Mercedes Neder land en de opbouw werd aangebracht door Bravom uit Anna Paulowna. Dat gebeurde volgens een programma van op de Texelse situatie afge stemde eisen, waarmee zich een speciale voertuigcommissie bezig hield. Die commissie, die het project van begin tot eind begeleidde gedu rende 450 uur, bestond uit Wietse Boonstra, Marius Banda, Ab Witte, Piet Roeper, Petra Vlaming, Theo Kuip. John Sessink en Bert Barhorst met als technisch adviseur Jaap Hoogerheide. Tijdens de formele overdracht in de hal van het raadhuis werd onder meer gesproken door burgemeester Van Rappard die zich enthousiast toonde over de ultra moderne bluswagen, waarmee de veiligheid op Texel weer verder is toegenomen Ook werd ge sproken namens de leveranciers, die hun dankbaarheid voor de opdracht niet alleen met woorden lieten blijken.. Brandweerman Piet Eelman mocht een bijdrage in ontvangst nemen voor het „nablusfonds" van het korps. Na de overdracht stond de nieuwe aanwinst te kijk op het zonnige kazerneterrein en maakten velen ge bruik van de gelegenheid om onder deskundige leiding met het blus pistool te ..schieten". In de kazerne had de brandweer een soort schuur- feest met hapjes en drankjes georga niseerd, dat uiterst genoeglijk verliep. Ook de veteranen van de Texelse brandweer waren uitgenodigd voor de feestelijke overdracht van het nieuwe blusvoertuig. Oud- commandant Daan van Wilsum, herstellend van een zware longoperatie, mocht na afloop op het terrein bij de kazerne even spuiten met het Ifex bluspistool. Het oudje deed het nog best. IF°'° Har!y M Gfaat> Een wethouder die verklaart dat hij heeft gehandeld in strijd met het de mocratisch tot stand gekomen be leidsvoornemen. Normaal gesproken krijgt zo'n bestuurder een motie van afkeuring aan de broek. Een schop onder de kont is met ongebruikelijk. Waar het hier gaat om bouwen op een ongewenste plaats en handel in toe ristische slaapplaatsen, zou die schop ook moeten worden gegeven. Zo gaat dat niet op Texel. Schilling kriijgt zelfs applaus voor zijn eerlijk heid De raad dringt hem een zelfgenoeg zaamheidscomplex op een andere wethouder, alweer inzake het spel der vergissingen: Calluna zegt tegen de raad dat ze niet zo moeten doorvra gen over de onderhandelingen met de nieuwe, kennelijk handige, kandi daat-exploitant. Het komt heus allemaal wel goed als raadsleden de wethouder maar niet voor de voeten lopen. Vervolgens wikt de raad en beschikt de wethouder. Vergelijkbare situaties komen helaas steeds weer voor. Als een bestuur zo ongestoord zijn gang kan gaan, speelt de arrogantie van de macht een steeds grotere rol. Deze manier van besturen met de raad in een figurantenrol is anti-democra tisch. Wie meent dat bestuurlijk beleid voor namelijk een optelsom is van per soonlijke belangen, gaat vroeg of laat de mist in. De val naar besturen zon der richting, telkens afwijkend van geformuleerd beleid, staat dan open. De ene keer krijgt de hardste schreeuwer zijn zin, de volgende keer de persoon met het zieligste verhaal. Sterk is de positie van de slimmerik, die de woorden werkgelegenheid en kapitaalsvernietiging in de stijd werpt. Gezien de vastgeroeste machtsver houdingen in de raad zullen we nog driekwart jaar moeten wachten voor er kans is op beleid dat is gebaseerd op visie. Mogelijk krijgen we na de verkiezin gen een bestuur dat begrijpt hoe de mocratie in een fatsoenlijke samenle ving behoort te functioneren Namens 10 voor Texel. F. Blanken, secretaris. Zaterdag ontving zwembad Molen koog de 25000e bezoeker van dit seizoen, drie weken eerder dan vorig jaar. Het was Yasmijn Roeper uit Den Burg, die samen met haar zus Floortje en nichtje Martine Hoogen- bosch het bad bezocht. De taart die Yasmijn kreeg als „prijs", gooide ze bijna in het water. Ze dacht dat dat verplicht was omdat de win naars van de net gehouden watert rappelwedstrijd ook prijzen hadden gehad waarmee ze het water in moesten. Net op tijd werd ingegre pen. De toeloop naar het openlucht- In de Moksloot in natuurgebied De Geul wordt komende maand een vispassage aangelegd. Staatsbos beheer hoopt dat vissen uit zee, zo als de driedoornige stekelbaars en glasaal, langs deze weg het zoete water in De Geul kunnen bereiken. Daar kunnen ze dienen als voedsel voor de lepelaars. Destijds mondde in hetzelfde gebied een duinbeek uit in zee. De naam van de beek. Aalloop", geeft aan dat toen sprake was van vistrek. Bedoe ling is de situatie van vóór het graven van de Moksloot in de 19e eeuw enigszins in ere te herstellen. De waterflora en -fauna worden zo méér compleet en gevarieerd. Maar ook de visetende vogels, zoals de lepelaar, profiteren ervan. Wegens het belang van de vispassage voor de broedkolome in De Geul subsidieert de overheid een deel van de aanleg- kosten. De passage bestaat uit vijf trappen met vier of vijf treden van elk vijf cen timeter. Stekelbaarzen kunnen nog net tegen de stroom inzwemmen van het water dat over deze treden valt. In totaal moeten de visjes een hoog teverschil van 110 cm overwinnen. Dit kan met in één lange trap gebeuren, want dat zou een te grote inspanning vergen. In de stukken tussen de ver schillende trapdelen kunnen de vis sen weer even ,,op adem komen" voor de volgende hindernis Het werk wordt uitgevoerd door de firma Tatenhove en neemt ongeveer een maand in beslag. De bouw van de stekelbaarspassage vergt nog enig uitstel. Onbekenden gingen er vandoor met zes hard houten (palissander)palen De politie roept iedereen met informatie over de diefstal op contact op te nemen (Tel. 322188) Dinsdag 15 juli De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. Op de agenda staat o.a. de huis vestingsverordening, de wet open luchtrecreatie. het PH kampeerter rein en een bijdrage voor de Vereniging de Hollandsche Molen. In Cinema Texel draait om 14 00 uur „101 Dalmatiérs" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uurMister Bean" In de NH-kerk van Den Hoorn be gint om 20.15 uur een zomer- avondconcerl van organist Bert Koelewijn De toegang is gratis, wel wordt na afloop een inzameling gehouden ter bestrijding van de kosten. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn brengen Nicolette ten Bosch en Koen Franse hun mu ziekprogramma „Lakmoes". Aan vang 21.00 uur, toegang 20.- (vriendenprijs ƒ15,-). In de Kelderbar van hotel De Lindeboom wordt vanaf 22.00 uur een roulette-avond gehouden. Er wordt gespeeld om drankmunten, bij gelimiteerde inzet. Woensdag 16 juli Op de tennisbanen van Deuce in Den Burg worden dagelijks van 9.00 tot 22.00 uur partijen ge speeld voor het Tesseltoernooi. In Cinema Texel draait om 14.00 uur„101 Dalmatiérs" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Mister Bean". In het raadhuis begint om 19.30 uur een gecombineerde vergade ring van de raadscommissies voor welzijnsbeleid en voor finan cieel, economisch en technisch beleid. Publiek is welkom. Op de agenda staat o.a de bijdrage voor de N9, de aankoop van compensatiegrond ten behoeve van het industrieterrein Oudeschild en de voortgang met betrekking tot Sint Jan Donderdag 17 juli In zwembad Molenkoog in Den Burg begint om 13.30 uur de „Aqua-couture Molenkoog". een show van zelfgemaakte bad kleding door de jeugd. In Klif 12 in Den Hoorn spelen de Van Tasjes vanaf 16.30 uur hun (kinder)voorstelling „Lang leve de opera"; toegang gratis. Om 19.30 uur begint in De Cocksdorp de derde wedstrijd die meetelt voor de Texelse competi tie ringsteken In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 echte Dalmatiérs" en om 16.00, 19 00 en 21.30 Mr Bean" In de Schoutenzaal van De Linde boom start om 20.30 uur een bingo-avond. Tijdens de Hoornder Donderdag brengen verschillende Texelse bands popmuziek ten gehore Vanaf 21.00 uur speelt de Jug Bros Bluesband in Klif 12 in Den Hoorn. Toegang gratis. Vrijdag 18 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 echte Dalmatiérs" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Mr Bean". Zaterdag 19 juli Vanaf 9 00 uur worden op de ba nen van tennisclub Deuce in Den Burg de finales gespeeld van het Tesseltoernooi. De prijsuitreikiiy; is om 17 00 uur. Op het terrein bij het haventje»jj De Cocksdorp is van 12.00 |,3 24 00 uur „Feest achter diek" In Cinema Texel draait om 1 uur „101 echte Dalmatiérs" en er 16.00, 19.00 en 21.30 uur Bean", BELANGRIJK: Zie voor deo» rige evenementen de Vakantie, krant. Halfuursdienst. Teso maaktente afvaarten op vrijdag 18 juli vsi 9.35 tot en met 16.05 uur ene zaterdag 19julivan8.35totenmé 15.05 uur. Wachttijden. Vrijdag 18 juli wou op Texel tussen 10.00 en 13.05 uur een wachttijd verwacht va- een half uur. Hetzelfde geldt vos- zaterdag 19 juli. In Den Helde wordt zaterdag tussen 10 00e 16.00 uur een wachttijd verv/adt van een half tot één uur. Aandelenkoers. De slotkoersvai aandelen Teso was op vrijdag 7W f3.100,- voor een aandeel van» minaal f25,-. (Gegeven ontleen! aan de onderhandse handel via dj Rabobank Texel). Hoogwater te Oudeschild Dl. 15 2.45 en 15.50u. Wo. 16 5 14 en 17.46u Do. 17 6.36 en 18.55 u. Vr 18 7.46 en 19 55 u Za. 19 8.46 en 20.55 u Zo. 20 9.36 en 22.06 u. Ma. 21 10.25 en 22 45 u Di. 22 11.04 en 23.45 u Aan het strand is het ongeveer een uur eet- der hoogwater De zon komt 20 juli opor 5 42 uur en gaat onder om 21 47 uut a juli volle maan, 28 juli doodtij Wie van een gokje houdt kan van avond vanaf 22.00 uur terecht in De Lindeboom. De Kelderbar van het complex aan de Groeneplaats wordt elke dinsdagavond omgeto verd tot casinozaal. In plaats van met geld wordt aan de rouletteta fel gespeeld om drankmunten. De waardebewijzen kunnen na afloop worden ingewisseld tegen cadeau bonnen of worden verteerd in het horeca-etablissement. Donderdag avond wordt een vaste bingo avond. Opmerkelijk is dat de winst ten goede komt aan sociale en cul turele leven in de wintermaanden. Lindeboom-exploitant Ed Stiekema haakt in op de populariteit van het casino-spel. „Er wordt landelijk een grote campagne gevoerd voor deze vorm van entertainment. Ik denk dat er op Texel best een markl voor is, zeker in een centrale lokatie als De Lindeboom. Omdat gokken met geld niet is toegestaan, doen we het hier met drankmuntjes. Bij omruiling tegen cadeaubonnen kunnen die in een aantal landelijke winkelketens wor den verzilverd Voor het spel laat Stiekema een echte roulettetafel overkomen, die wordt bediend door een officiële croupier, in dienst van een speciaal entertain- ment-bedrijf. Er gelden geen kleding voorschriften. In navolging van De Cocksdorp en De Koog introduceert de familie Stiekema elke donderdag een om vangrijke bingo, met grote prijzen Als er behoefte aan is, wordt de avond De vakanties zijn koud begonnen of het lijkt ook wel weer zaak goed op je eigendommen te letten. Dat onder vond zaterdagmiddag een 33-jarige Japanse toerist, die zijn tas even on beheerd achterliet op een tafeltje langs de Badweg in De Koog. Toen hij korte tijd later terugkeerde, bleek zijn eigendom verdwenen. De tas bevatte een kleinbeeld camera van het merk Fuji(!) Ook de discman van een 43-jarige inwoner van Den Burg veranderde op onrechtmatige wijze van eigenaar. De man, die zondagmiddag met vrouw en kinderen op het strand bij paal 15 was, waagde het dit kleinood tien minuten uit het oog te verliezen Het apparaat bevatte een CD van Van Morrison. Een Duitse toerist, wiens Mercedes in de Parnassiastraat stond geparkeerd, ontdekte zondag dat de voor het merk kenmerkende ster van zijn automo biel was ontvreemd. zwembad is groot dank zij het over wegend goede weer. Niet alleen trouwe Texelse zwemmers trekken hun baantjes, ook veel toeristen we ten de weg naar Molenkoog te vin den. (aanvang 20.30 uur) besloten met een „super-ronde" met extra grote prijzen. Goed doel Omdat de opbrengsten van beide avonden naar een goed doel moeten toevloeien, is Stiekema bezig met de oprichting van de stichting „Het Hart van Texel". Het is de bedoeling dat die het culturele en sociale leven in de winter verder gaat uitbouwen. Bart Heijnen van de Welzijnstichting en Ruud Nooij hebben toegezegd naast Ed Stiekema in het stichtingbestuur te willen plaatsnemen. „Bart en Ruud zijn goed in het bedenken van ideeën voor activiteiten. Zo lang het in en rond De Lindeboom plaatsvindt, vind ik het allemaal prima. Je merkt ge woon dat de Schouwburgzaal, waarin jaren niets is gebeurd, wat extra im pulsen nodig heeft." Op de Ruigendijk heeft zich van zaterdag op zondag een opmerke lijk geval van joyriding voorge daan. Een 23-jarige vakantiegan gers ging na het nuttigen van een flinke hoeveelheid alcohol om 4.45 uur aan de haal met een fonkel nieuwe trekker. Na een nachtelijke achtervolging wist de politie de man tot stoppen te dwingen. De diefstal werd opgemerkt door de eigenaar van de trekker, een 69-ja- rige bewoner van de Ruigendijk. De man werd wakker van het starten van de motor. Toen hij naar buiten keek, zag hij dat een onbekende vanaf zijn bedrijfsterrein wegreed met de tot zijn handelsvoorraad behorende trekker. De man waarschuwde de politie en zette daarna met de auto de achter volging in. Op de hoek Maaikeduin- weg/Ruigendijk wist de politie de be schonken trekkerbestuurder tot stoppen te dwingen. Een blaastest wees uit dat hij drie keer de toege stane hoeveelheid had gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen. De drank rijder verklaarde dat de sleutel van de tractor in het contactslot stak. Hij had niet de bedoeling die te stelen, maar had wel zin in een ritje. „Feest achter diek" heet het evene ment dat zich zaterdag a.s. tussen 12.00 en 24.00 uur gaat afspelen bij De Cocksdorp. Rond het haventje van Sil Boon is dan van alles te be leven. „Kijk, doe, eet, drink en ge niet!", staat op de poster waarmee bezoekers worden gelokt. Het is de derde keer dat een derge lijk openluchtfestijn op initiatief van Sil Boon en Janka vd Brink wordt gehou den. In het verleden gebeurde het op het strand bij de Vlielandsteiger. Nu wordt het haventje gebruikt, dat be tere faciliteiten biedt. Er zal daar een expositie zijn van oude en nieuwe foto's, onder andere van de aanleg van de haven. Ook wordt kunst ge toond (keramiek, houtsnijwerk en poppen). Iemand die uitzondel bedreven is in bellen blazen, laait wat er op dat gebied mogelijk is kinderen zijn in de gelegenheid: het ook te proberen. Er brandt groot vuur en kunstenaars uit Airé dam zorgen voor diverse kleines! Er is muziek: gitaar, trommels trekharmonica. Peter Kaan staan zijn orgel bij de entree. Er is vd eten en drinken met nadruk op.S te" lekkernijen waaronder kokktit vis die ter plaatse is gerookt. Opl terrein staat een tent, maar helisi bedoeling dat alles zich zoveel K9 lijk in de openlucht voltrekt. Debeto kers hebben vrij entree. Als zitpb sen zijn niet alleen sloé beschikbaar, maar ook honderdjuï zakken. Fotografie onder water. Een sterk staaltje daarvan is tot 15 juli te zien op de expositie „De Wondere Onder waterwereld" bij Combi Nauta in de Parkstraat in Den Burg. De opnamen van onder meer de koraalriffen van Curagau zijn gemaakt door marien biologe Lisanne Aerts uit 't Horntje. Ze raakte gefascineerd door het leven onder de zeespiegel door de films en boeken van de onlangs overleden Jacques Cousteau Sinds de mede werking aan een zee-nnderzoek in de Middellandse zee in 1985. is 1 verschillende projecten betrokken) weest. waarbij fotografie vaak eet: speelde. Aanvankelijk waren det namen functioneel, maar dooi Ik nische aanwijzing van haar ecki) noot en fotograaf Peter van dei iï werd de kwaliteit steeds beter, Ts ze na drie jaar veldwerk en H duiken genoeg had van het bewoog Van der Wolf haar mei stappen op gespecialiseerde oré waterfotografie. Het resultaat <s zien op de expositie. Naast opnam van tropische zeeën, hangen er» afbeeldingen uit de OosterscheUe de Middellandse Zee. Onderwater-fotografe Lisanne Aerts in duikuitrusting aan het werk. (Advertentie) METER 40- 35: '-% fi i i' v Tb Kom nu snel naar Primafoon en profiteer van de Zonnesteek-korting op een groot aantal toestellen met een zonnetje. Of bel gratis 0800-0402. ww«rLv«NPTTniieoii voorraad virekt. (Foto Harry do Graal) Waterballet tijdens de act van de ludieke blusbrigade Poppeke en Vermaecke uit Utrecht.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2