Cjrocn 2warL~Jexels in het harL, iéén bufferzones langs ationaal Park duinen Schaap verdwijnt niet van de dijk GS vragen minister om steun voor ambulancedienst Nu obbenjager nu binnen begrenzing Nieuw toewijzingsbeleid door Woningstichting US wil soepele omgang met pachters Folklore bestaat 35 jaar Hollands Muziek Festival Krant gen blijft taboe natuurgebied ricie moet leges oor artikel 19 erugbetalen Groot Vernielzucht VERDER IN DIT mmer Schuifelen over Koger braderie 2 Kerstboodschap van 60 jaar oud 2 Circus Renz komt 2 Debutant triatlon viel 20 kilo af 5 •fr Folkloredames elke woensdag op de kiek 5 Buitjes hinderen Landbouwdag niet 6 Harry over asbestfobie 7 Materiaalpech oorzaak van vliegerongeval 7 Geen uitbreiding van PH-camping Rookoverlast LIVE-MUZIEK KEES TESSELAAR TEXELSE^COURANT Al"J10 ViDLC XEL?C0M BROUWER EHICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11200 VRIJDAG 25 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222-36 26 00, fax 0222 -31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. NNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 lbouwers reageren met tevredenheid op het schrap- van zogenaamde buffergebieden langs het toekomstig inaal Park de Texelse Duinen. „Er moet binnen de park zen worden gebufferd", stelt de Voorlopige Commis- lationale Parken. De VCNP handhaaft ondanks bezwa- litde landbouw en jachtwereld het standpunt over de „nee, tenzij". Een en ander is opgenomen in het on- sverschenen ontwerp NP in oprichting. Op woensdag- el 3 september wordt in De Lindeboom een informatie- id gehouden. ntwerp-plan is een aange- versie van het concept ad at vorig jaar verscheen. Vijf- atrokken instanties hebben bij de VCNP gereageerd, oot deel van deze instanties hter, evenals de VCNP, niet lommentaar bereikbaar of ig geen tijd zich in het plan liepen. Het is daarom niet s duidelijk in welke mate het p afwijkt van het concept. is wél dat camping De ijager aan de Stengweg waar- li deel gaat uitmaken van het :t besluit van de VCNP het irterrein aan de Stengweg, net campings Kogerstrand, shok en Loodsmansduin. in op te nemen, kwam voor nt Jaap Groen vrij onver- het vorige concept viel het peren van een artikel 19-pro- 'ooreen bouwvergunning die an het bestemmingsplan mag 'incie geen leges in rekening De Raad van State be de onlangs een uitspraak van ter dat de provincie niet be- s de heffing in rekening te Gevolg van de uitspraak is irovincie de leges die vanaf 1 996 in rekening zijn gebracht rugstorten. Dat gebeurt in ber in eerste instantie aan de 'Ie, die het bedrag weer zal ken aan de aanvragers. De 'te zoekt momenteel uit om edragen het gaat. ~{\orszel en geleden beschreef Cri 'eg als reisverslaggeefster iet inmiddels verdwenen i magazine Avenue in lyri- bewoordingen hoe auto's boven elkaar de dubbel- 'eerboot in Den Helder op- Onzorgvuldige waarne- wanl Teso voer destijds enkeldekkers! Politicus Brinkman uitte zijn vreugde 'binst gestarte gasboringen Waddenzee, toen hij op taar ons eiland een boor- [m op de rede van Texel '0al, niks boringen. Het ging en geparkeerd exemplaar, dienst Zo zie je maar dat waarneming op gespannen ten staan met de ,,objec- werkelijkheid. Tel eerst tot 'raai desnoods een sjekkie Wie gevoelens en obser- °P Denk na voor je in het Jaar je mond opendoet en 'Jiciteit zoekt. Dan verwar je ekbed met met een vloer- en zie je tevens andere 'n een juister perspectief °r een lokale politicus is enige manier om zich e houden. Horszei terrein namelijk buiten de begrenzing. Tot dusver is niet bekend waarom de VCNP de camping erbij heeft getrok ken. Veranderingen? Of de (voorlopige) aanwijzing van De Robbenjager voor Groen positieve of negatieve gevolgen heeft, is een vraag die hij nog niet kan beantwoor den. ,,lk ken het besluit nog maar net en heb me er nog met goed in kun nen verdiepen In de informatie die ik heb gekregen staat weinig over wat er precies gaat veranderen. Voor zo ver ik heb begrepen gaan voor De Robbenjager dezelfde bepalingen gelden als voorde RST-campings Ik vind het te vroeg om er nu al een Onbekenden hebben aan de Roggeslootweg nabij De Cocksdorp de auto van een Duitse vakantiegan ger bekrast. Kofferbak en zijkant van de BMW werden woensdag tussen 11.00 en 16.00 uur met een scherp voorwerp bewerkt. Vandaal betrapt. De jonge aanplant in de Koger Dorpsstraat heeft het zwaar te verduren. Een 21-jarige Spakenburger die zich vergreep aan het groen, werd betrapt door een dorpswacht. Op diens aanwijzingen vatte de politie de vandaal in de kraag en gaf hem een bekeuring. De dader moet de schade vergoeden. mening over te geven. Misschien dat ik op de hoorzitting meer aan de weet kom." Groen pacht een deel van de onder grond van de camping van Rijkswa terstaat RWS heeft in principe geen bezwaar tegen de NP-status, omdat de instandhouding van de westkust er niet door wordt gehinderd. Posi tief vindt RWS dat de NP-status van de duinen een middel is om onge wenste bouw, bijvoorbeeld hotels, tegen te houden. Tot dusver heeft RWS hier naar eigen zeggen onvol doende middelen voor. Voorlichting Volgens de VCNP liggen in het NP specifieke kansen voor educatie en voorlichting door recreatie-onderne mers. Kansen die tot nu toe onvol doende zijn benut. Volgens de plan makers kunnen de beheerders als doorgeefluik voor informatie (bijvoor beeld door Staatsbosbeheer) aan de kampeerders fungeren Het doel is tweeledig: méér interesse kweken voor de natuur en het beperken van nadelige effecten door kampeerders. Medegebruik Kleinschalig economisch gebruik van de duinen door Texelaars, zoals het beweiden door schapen, moet als toegevoegde waarde voor het natuur gebied worden beschouwd. Dat is de mening van de Werkgroep Behoud Medegebruik Natuurgebieden Texel (WBMNT), die de indruk heeft dat de VCNP dit historisch medegebruik nu als een gunst beschouwd. De VCNP wil de effecten van de begrazing aan een nader onderzoek onderwerpen De WBMNT, die in het plan buiten het overlegorgaan van het NP is gehou den, heefl volgens woordvoerder Dick Drijver als maatschappelijk be trokkene recht op een zetel in deze commissie. Onderzoek Inzake het recreatief medegebruik van bos en duin pleit de VCNP voor een specifiek onderzoek naar de her komst van de bezoekers, het vervoer, de spreiding en de mate waarin be paalde delen van de natuur worden bezocht.Jn het_plan wordt gesproken over een zoneringsplan voor recrea tief bezoek, dat in overleg met betrok kenen en doelgroepen moet worden opgesteld. De huidige routes en pa den volstaan volgens de VCNP, die met denkt aan verdere sluiting van gebieden Het bos, duin en strand moet verder normaal (gratis) toegan kelijk blijven. Lees verder pagina 7 De toewijzing van woningen door de Woningstichting gaat vanaf 1 oktober veranderen. Aanleiding is een evaluatie van het huidige sys teem waarmee drie jaar ervaring is opgedaan. De aanpassing moet een eind maken aan de ongelijke wachttijden voor de verschillende categorieën woningzoekenden. Dat schrijft Woningstichting-direc teur Jan van Andel in antwoord op een ingezonden brief van een huurder verderop in deze krant. Een van de criteria die gaat verval len is die van de bewoningsduur, dat is de tijd dat een woningzoekende Dijkbeheerder Uitwaterende Sluizen zal bij het opmaken van de nieuwe pachtcontracten met schapenboeren soepelheid betrachten. Onder de pachters, maar ook onder Texelaars en toeristen, is verontrusting ontstaan over het aanvanke lijke voornemen van het hoogheemraadschap de beweiding door schapen op de dijken terug te brengen. In het nieuwe driejarige contract wordt het aantal dieren per hectare ech ter buiten beschouwing gelaten. Wèl worden voorwaarden aan de bemesting en onkruidbestrijding gesteld. „Een dijk is geen gewoon stuk wei land", verklaart Rob Buursink, hoofd district kust van US, op het streven van US naar zogenaamd extensief op het laatste adres heeft gewoond. Volgens Van Andel omstaat hierdoor ongelijkheid, omdat iemand die pak weg twintig jaar ergens heeft ge woond vrij snel voor een huis in aan merking komt. Meer urgente gevallen, die nog maar kort ergens wonen, zijn nu nog in het nadeel. Het nieuwe systeem moet met name jon geren meer kans bieden op een huis. Medio augustus start de Woning stichting met een voorlichtings campagne over het nieuwe systeem van toewijzing. Alleen kan de nieuwe toewijzing het algehele probleem van de wonmgschaarste op het eiland niet oplossen, verklaart Van Andel Waar zou de Texelse kap zijn gebleven zonderde Stichting Texelse Folk lore? Woensdag viert de stichting zijn 35-jarig bestaan met een feeste lijk programma op de Groeneplaats. Met de kap van haar grootmoeder uit 1875 zal Krijn Beekenkamp ook dan weer te bewonderen zijn De familie Polderman mag het kam peerterrein bij het PH-hotel niet uit breiden met 30 tentplaatsen. B en w hebben dit deze week besloten Eer der wilde het college wèl medewer king verlenen aan het plan, maar na het negatieve advies van de raads commissie ROH is men van mening veranderd. De commissie vond de uitbreiding in strijd met het gemeen telijk beleid. Een aantal kampeer plaatsen was namelijk opgeofferd voor de bouw van zomerhuizen. Re gel is dat de ingeleverde slaapplaat sen dan aan de gemeente terugval len. Volgens de 25%-regeling voor kampeerterreinen in het buitengebied mag PH er hoogstens nog vijf tenten bij. beheer van de dijken. „Onze eerste verplichting aan de burgers is een veilige waterkering. Als dat kan wor den gecombineerd met het houden van schapen is dat een goede zaak. Maar door nieuwe inzichten over de stabiliteit en kwaliteit van de grasmat gaat er wel het een en ander veran deren." De schapenhouders, die door de vo rige eigenaar, waterschap Hollands Kroon, min of meer vrij werden gela- Lees verder pagina 7 Schapen op de dijk, een beeld dat wat betreft Uitwaterende Sluizen blijft bestaan. (Foto Gerard Timmerman) Gedeputeerde Staten van Noord holland zijn ongerust over de ambulancezorg op Texel. Ze heb ben de Minister van Volksgezond heid gewezen op de kwetsbare positie waarin zich de Ambulance dienst Texel bevindt en vragen om een tegemoetkoming, zodat het personeel volgens CAO-regels kan worden betaald. De eilandsituatie veroorzaakt dat de regelgeving voor planning en financiering niet goed op elkaar aansluiten. Op Texel zijn twee ambulances die vaak tegelijk bezig zijn met het ver voer van een patiënt naar het zieken huis in Den Helder of verder. Als ge volg van de tijd die met de overtocht is gemoeid duurt een ambulance transport veel langer dan gemiddeld elders in het land. Afspraak is dat de GGD Den Helder een ziekenauto naar Texel stuurt als de twee Texelse ambulances beiden op pad zijn, wat zo'n dertig keer per jaar voorkofnt. Het duurt echter al gauw anderhalf uur na de oproep voordat die reserve wagen op Texel gereed staat, terwijl de landelijke regel is dat een zieken auto altijd binnen een kwartier na de oproep ter plekke moet zijn. Niet ideaal In het Spreidingsplan Ambulancezorg voor Noordholland 1997-2000 staat dat zolang er geen mogelijkheden zijn om op een andere wijze te waarbor gen dat spoedeisende hulpverlening binnen 15 minuten beschikbaar is, GS hun opvatting handhaven dat op Een boer aan de Pelikaanweg kreeg woensdagavond de politie op bezoek. De man had stro in de brand gesto ken en dat leidde tot klachten over rookoverlast uit de omgeving. De politie sommeerde hem het vuur te doven. Aanrijding De politie is op zoek naar een vrouw die maandag betrok ken was bij een aanrijding tussen een brommer en een fiets op de kruising Noordwester/Golfslag. Daarbij raakte een 21-jarige Epenaar gewond ge raakt De vrouw reed na de aanrij ding door. Texel overdag een tweede ziekenwa gen met bemanning gereed moet staan om uit te rukken „Een ideale situatie is dit niet, noch voor het per soneel, noch uit het oogpunt van kos ten. Wij blijven bereid om met betrok kenen te zoeken naar een aantrekkelijker en gelijkwaardig alter natief maar tot op heden is dat niet gevonden", aldus GS in een brief die deze week naar de minister is ge stuurd. Een knelpunt is ook het financierings systeem dat als gevolg van de eiland situatie voor Texel ongelukkig uitpakt. Dat systeem is nog niet gebaseerd op de beschikbaarheid van ambulance en bemanning, maar op het aantal verreden ritten dat in aanmerking komt voor vergoeding. Volgens de richtlijnen van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) en de uitwerking die de verzekering daaraan geeft, worden op Texel te weinig ritten gereden om het paraatheidsrooster volledig te kunnen financieren. Bovendien schrijft de CAO voor het ambulancepersoneel voor dat een bemanning overdag geen piketdienst (thuis beschikbaar zijn) maar alleen parate dienst (in de garage, direct klaar om uit te rukken) mag draaien. Soepel De personeelsleden van de Texelse ambulancedienst krijgen daardoor minder vergoeding dan waarop zij volgens de CAO recht hebben. De CNV Vervoersbond heeft zich daar mee inmiddels bemoeid en was op 4 juli op Texel om met het personeel te praten De mensen van de ambu lance hebben de geringere vergoe ding tot dusver voor lief genomen, waardoor het paraatheidsrooster toch volledig kon worden uitgevoerd Ge deputeerde Staten vragen de minis ter om aanpassing van het beleid. Dezelfde minister heeft zich in de nota „Met zorg verbonden" uitgespro ken voor een per 1 januari a s. in te voeren financieringssysteem dat ge baseerd is op de beschikbaarheid van ambulances en dus niet meer op het aantal ritten Gedeputeerde Sta ten vragen er rekening mee te hou den dat ook de bevolking van (schier)eilanden moet kunnen reke nen op een ambulance binnen vijftien minuten. Het probleem speelt ook in andere delen van het land, met name Zeeland. Tegemoetkoming Hopelijk zal door het nieuwe finan cieringssysteem het personeel van de Texelse ambulance een salaris ontvangen volgens de CAO-regels, maar zover is het nog met. GS vra gen de minister daarom na te gaan of er bijvoorbeeld via het COTG een tegemoetkoming kan worden ver strekt. Bij de Texelse ambulancedienst wer ken tien personen, die 4,8 volledige arbeidsplaatsen (full time equivalen ten -fte's) vertegenwoordigen. Bij strikte toepassing van de CAO-regels zouden het zeven fte's moeten zijn. (ADVERTENTIE) W YAKAMT i: 3b PARK m.WEINOOHI) Klkc zondagmiddag lanuf 15.00 - 19.00 uur (Advertentie) yntM TmartrJinHi U b* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1