Kappies" folkloredames zitten al 35 jaar „kont" Van ongezonde dikzak tot bezield triatleet car Woon TEXELSE COURANT WflT wpooen we WU6R OOK QtVJEeR B.6LOOFD? Feestprogramma op Groeneplaats lEXELbE^ COURANT informatiekrant voor toerist én Texelaar verschijnt elke vrijdag t/m 29 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 8 augustus: t/m woensdag 30 juli a.s. aan de balie van de Texelse Courant Zëg ik DEKBEDOEN Thomas Ellerkmann •~.a ZUCHT Wie de jeugd heeft... De kinderdansgroep is zeer geliefd bij het publiek. rot anderhalf jaar geleden zat hij lijd |n de auto, soms wel veertien nr per dag. Bij opkomende ver- goeidheid nam de rij-instructeur ai snickers en een blikje cola, a3,na hij er weer even tegen kon. igar 's avonds na het werk viel hij Igemat in zijn luie stoel, met z'n 15 kilo tot weinig meer in staat. longen staat een herboren mens bij iVnanshuizen aan de start van zijn itede kwarttriatlon, over welke hij eter met langer dan tweeënhalf uur jdoen. Het verhaal van Peter van tl Struis (32) uit Den Burg is er één r«r Hel Beste van Reader's Digest. (oor ik n|-instructeur werd, woog ik Otilo. In ongeveer vijf jaar tijd kwam 35 kilo aan. Het was niet gezond, renheb ik besloten: ik zoek werk op gel. zodat ik tijd krijg om iets aan sortte doen." iwfdels is Van der Struis 20 kilo qt In het begin ging het heel snel, jveel minder. Ik merk dat ik spie- nkrijg en die wegen ook het nodige. 6aiik heb allemaal nieuwe broeken gig En zelfs m'n wetsuite begint te storen." Zwemuurtje Iir Struis vond inderdaad ander sis verkoper bij Langeveld en >y. Vervolgens besloot hij aan te gaan doen. Niet zo'n voor id liggende keuze, wellicht, wel. Triatlon is afwisselend, je agelijks een ander onderdeel. i al regelmatig mee aan het lurtje van de club, op zondag- d. Én vroeger had ik veel aan jen gedaan. De combinatie eleuk de sport kostte de beginnende I aanvankeli|k veel moeite, as echt 100 meter rennen, 500 vandelen, 100 meter rennen de hond altijd mee naar het nnen de kortste keren liep hij |t. Een kilometer verderop lag op me te wachten Nu neem niet meer mee Want sinds ik len loop van meer dan tien ki- jHtier, loop ik hèm kwijt 3» het zwemmen gold bijna het- ■ie Hij begon er in de (Uimersbaan Maar onder leiding van Leen van Elk en Theo Boom ging het alras beter. Niet alleen technisch, maar ook wat betreft de motivatie. Dat heeft volgens Van der Struis alles te maken met de triatlonclub. „Het is een mooie club mensen. Er valt nooit een onvertogen woord, je wordt al leen maar ondersteund Rivaliteit is er niet. Ja, ik krijg steeds commentaar dat ik overtramd raak." Hij lacht: „Ze zijn gewoon bang." Andere fiets Fietsen deed hij dit voorjaar voor het eerst, na afgelopen winter wél al ken nis te hebben gemaakt met de mountainbike. Als hij over zijn eerste ervaringen met het echte wielrennen vertelt, schiet hij nog regelmatig in de lach. „We trainen altijd op dinsdag avond op de baan, samen met leden van de wielervereniging. De meesten van ons rijden in de B-poule: 45 mi nuten plus vijf ronden, geloof ik De eerste keer werd ik op zeven ronden gezet. Moet je nagaan, in totaal rijd je maar een rondje of 25 Toen kreeg ik het advies een andere fiets te kopen. De eerste keer dat ik daarna mee deed, sprintte ik direct met de besten mee Werkelijk iedereen had het er over Natuurlijk zegt dat iets over m'n oude fiets, die was inderdaad niet best. Maar zoiets zit ook hier", wijst hij op z'n voorhoofd „Vanaf dat mo ment vond ik fietsen leuk Elke dag Er mag als gevolg van zijn werk of een dreigende overbelasting wel eens een training uitvallen, in principe oefent hij elke dag Zondag zwemt hij een uur en loopt hij tien kilometer hard, maandag is er lopen, dinsdag fietsen, woensdag wordt er gezwom men en gelopen, donderdag is het zwemmen geblazen, vrijdag fietst hij tegen het uurwerk in de tijdrit van de wielervereniging en zaterdag onder werpt hij zich samen met de andere triatleten aan de loodzware fiets-loop- traming van Theo Boom Conclusie. Van der Struis sporl of hij is aan het werk. „Mijn vrouw vindt het prima Ze is blij dat ik zo afval. En je moet niet verge ten, ik ben veel vrolijker. Vroeger viel ik eenmaal thuis als een plumpudding De feestelijke viering van 35 jaar Texelse folklore op woens dag 30 juli begint om 10.00 uur met een rijtoer door Den Burg. Deze start op het parkeerter rein bij garage Kaczor en ein digt om 10.30 uur op de Groeneplaats. Tot 21.00 uur wordt daar een vol programma afgewerkt. Begonnen wordt met het toe zingen van het 50-jarige bruids paar Dirk en Riek Visser, die deze dag in het middelpunt staan. Het hoogtepunt is de re ceptie om 15.00 uur met koffie, koek en boerenjongens. De kinderdansgroep treedt twee maal op: om 11.15 en 15.30 uur. Ook de Dansgroep Oude Dansen mag overdag tweemaal het beste beentje voorzetten, om 12.15 en 14.00 uur Op het plein zijn inmid dels diverse demonstraties van oude ambachten, zoals leer- bewerken en glasblazen. Tussen 13.45 en 14 45 uur is er een openluchtmaaltijd met „riest, krente. suker en butter" voor de folkloremedewerkers. De pinksterbruid verschijnt om 14 30 uur ten tonele en van 16.00 tot 19 00 uur kan het publiek zich vermaken met levende muziek. Net als vroeger is er tussen 19.00 en 21.00 uur een gezellig avond programma met dans en muziek van de Dansgroep Oude Dansen en de Boerenkapel. De jubileumviering wordt beslo ten met een reünie in De Linde boom voor oud-medewerkers en leden van de kinderdansgroep, aanvang 21.00 uur, muziek Jan Bakker. Andere belangstellenden zijn hierbij welkom. TI7YT7T Cl? VRIJDAG 25 JULI 1997 leven, 't Was voor Texel de hoogste tijd, want vele oude wagens, karren en kasten waren reeds in de kachel verdwenen en bij erfenissen werden prachtige kappen in tweeën ge deeld." Ondanks de enthousiaste plannen werd het een zware bevalling, omdat de financiering lang onzeker bleef. Gemeente en VVV voelden er weinig voor om mee betalen. De financiële fundering kwam er in het voorjaar van '62. toen de winkeliersvereniging overstag ging. Tevens werd toen de „baardclub" opgericht, die later bij de viering van 550 jaar stadsrechten veel succes zou hebben Tante Door vormde samen met Ida Sok-Moer beek de kostuum-commissie, die werd geadviseerd door mevrouw Laan, Gerrit de Haan en Freek Veldwisch. Tijdens de oprichtingsver gadering werden 22 dames- en 12 herenkostuums besteld. Grote optocht Woensdag 1 augustus was het grote moment aangebroken. De winkeliers staken zich in het kostuum dat om streeks 1850 werd gedragen en hurt bedrijven waren verlicht met lam pionnen. 's Avonds volgde een grote optocht onder aanvoering van een landauer met tweespan. Op de bok speelde Janny Craanen-Hemelrijk deuntjes op haar accordeon. Citaat uit het jubileumboek .Wat zaten dé kappies kont (netjes). Het ijs was gebroken, gasten tevreden, vele fo to's gemaakt." Op 8 augustus volgde een tweede optocht met paarden en de Margaretha Sinclair Band, op de 15e bracht een boerenbruiloft massa's toeschouwers op de been. 22 augus tus verscheen de Pinksterbruid ten tonele en na de grote slotmanifestatie op 29 augustus was duidelijk dat Texels folklore inderdaad was herbo ren. Nu, 35 jaar later, is dat nog steeds zo. Natuurlijk heeft de folklore mindere tijden gekend, maar wie afgelopen woensdag een rondje door het cen trum van Den Burg liep. merkte dat de oude tradities nog steeds tot de ver beelding spreken. (ACVERTENTIE) in mijn stoel, dan kon ik niets meer. Nu zit ik vol energie. Vorige week heb ik nog een vijver gemaakt in de tuin." Schoenlepel Drie weken geleden, op de dag dat hij 32 werd, deed Van der Struis in Aal ten mee aan zijn eerste triatlon. Voor een debutant zette hij een alleszins redelijk tijd neer (2.32.30 uur), maar hij beschouwde de race puur als trai- folklorekleding trok het Texelse gezel schap de aandacht van busladingen Japanners, die hen met pocket camera's onder vuur namen. „Zeiie pen toch te gillen Het leek wel alsof wij The Beatles waren." Tante Door Tijdens het gesprek op de Groene plaats ontbreekt „tante" Door van Sambeek-Schrama. Zij treft voorbe reidingen voor het optreden van de kinderdansgroep. „Tante Dooris nog steeds de motor", vertellen de andere dames bewonderend „De folklore is haar lust en haar leven. Ze doet er alles voor, zelfs de hele winter is ze ermee bezig." Even later schalt de stem van Tante Door over het plein. Bij de danspas jes van de kinderen geeft zij het com mentaar. Geroutineerd voorziet ze de geïnteresseerde toeschouwers van achtergrond-informatie, maar vergeet met de dansmariekes met enthou siaste opmerkingen te stimuleren. Als lady-speaker fungeert ze ook bij de (mode)show van de Dansgroep Oude Dansen, die woensdag bij het 35-ja- rig bestaan uitgebreid in actie zal ko men Oprichting Tante Door was al van de partij bij de oprichting in 1962 Animator Jan Agter senior beschreef in het boekje „Onder de Burger toren is Texel's folklore herboren", dat in 1972 werd uitgegeven bij het 10-jarig bestaan, de geboorte van de Stichting Folklore Texel „Lang leefde de gedachte wat kun nen we gratis aanbieden aan de gas ten, waaraan Texel mede z'n welvaart heeft te danken Rond 1960 was er op cultureel gebied voor hen mets. Zo rijpte het idee de folklore te doen her- Uitgeven) Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Telelbon 0222 - 362600 Fax 0222 314111 iets bij voorstellen Ik ben ook nooit als toeschouwer bij de finish op de Groeneplaats geweest. Meestal moest ik werken Ja, vorig jaar niet. Maar toen deed ik als zwemmer mee in een estafetteploeg. En zo gauw ik uit het water kwam, moest ik posten, als vrijwilliger. Dat is ook de triatlonclub: ze weten je wel te vin den..." Automoblist gezocht Bij een aan rijding met letsel betrokken raken, uitstappen, een discussie aangaan en vervolgens zonder je bekend te maken wegrijden Het gebeurde maandagmiddag toen een 11-jarige Duitse wielrijder op de Badweg werd aangereden door een tot dusver on bekende automobilist De jongen liep bij de val letsel op aan arm en been. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de bestuurder Joop Rommets ning voor het kwartje van Texel. „Ik heb alleen gekeken hoe alles in zijn werk gaat Met de wissels heb ik veel tijd verloren, van het zwemmen naar het fietsen alleen al twee minuten. Ik heb vreselijk gepield voor ik m'n wielerschoenen aan had. Daar heb ik van geleerd de volgende keer een schoenlepel mee te nemen. De kennismaking in Aalten beviel hem zeer. „Ik heb genoten. En 's avonds hadden we met z'n allen een barbecue. Alleen had ik steeds last van wegtrekkers. Tsjonge, wat was ik moe..." Hij kijkt uit naar morgen, zegt hij, zon der al te zenuwachtig te zijn. Ook het feit dat hij zal worden gadegeslagen door vele honderden mensen, doet hem weinig. „Ik kan me er moeilijk Wint hij eindelijk en dan staat z'n naam verkeerd in de krant. Na al acht keer te hebben deelgenomen en di verse finaleplaatsen lukte het de Duitse tennisser Thomas Ellerkmann zondag om het Tesseltoernooi van Deuce op zijn naam te schrijven. De Texelse Courant van dinsdag riep echter Thomas Eikerman uit tot win- Van der Struis over zijn ervaringen als wielrenner: „De eerste keer werd ik op zeven ron- naar Foutje van de redactie, waar den gezet...IFe,0sm voor onze welgemeende excuses "e vaak we op de foto gaan? Als we elke keer een gul- kregen, zouden we het weten..." De folkloredames toteren het uit. Temidden van antieke attributen, waar- vroeger werd gewassen, gestreken en gekookt, vor- "fzeeen gezellig theekransje op de Groeneplaats. Toe- ton verdringen zich om het tafereeltje te vereeuwigen. De Jtos verheugen zich op komende woensdag, als de •'orestichting het 35-jarig bestaan viert met een dag Wevol Texelse tradities. ^Oewaslijn op het plein hangt kle- Mgrootmoeders tijd. De dames ernaar en 'vragen een ^"tler hoeveel ondergoed hij J dal ze aan hebben. Raden nel, want meteen gaat de rok Pas bij zes (inclusief lange jto'oek) stopt het tellen. Met het tol genaaide kostuum erbij is dat tole vracht, en op zomerse da- "<>9 flink warm ook. Toch zouden "■"es de folklorewoensdag niet ■=9 overslaan aflet de eerste keer altijd wel effe j" Je komt zóveel bekenden regt iemand. Een ander knikt: to eerste woensdag ga ik altijd A'eraf-weggetjes en het park "to Groeneplaats. Maar als je er tof bent, is het leuk," jaren hebben ze van alles gedaan, van oliebollen bakken tot rondlopen met een ouderwetse kinderwagen. „Het is belangrijk om je tussen het publiek te begeven. Daarom gaan we bijvoorbeeld de win kels in Ook de mannen staan niet stil, maar maken een praatje met de men sen." Voor de vrouwen is handwerken een belangrijke bezigheid. Sommigen breien heel wat af, anderen hanteren het spinnewiel. Deze woensdag, de „Dag van het Boerenerf", staat een aantal oud-Hollandse huishoud-attri- buten opgesteld Dus wordt er onder andere bruine bonen met spek be reid. En om de sfeer er helemaal in te brengen, komt ook een fles met boerenjongens op tafel. „Voor de gelegenheid, normaal gebeurt dal niet Maar volgende week met het 35- «wefs theekransje op de Groeneplaats: de folklore in optima forma. (Foto's Frans Hopman) sinds zij en haar man Dirk met de slagerswinkel in Den Burg zijn ge stopt, zich helemaal in het folklore- gebeuren heeft gestort. Komende woensdag is het echtpaar Visser stra lend middelpunt van een boeren bruiloft Eerder dit jaar waren ze 50 jaar getrouwd en dat heugelijke feit wordt nog eens dunnetjes overge daan. „Toen de'folkloremarkten pas be stonden, verkochten wij op de stoep warme worsten voor een gulden per stuk. Voor ons was de folklore toen handel, nu is het hobby." Beatles Echte bruidsparen die in ondertrouw gingen, vormden jarenlang één van de hoogtepunten van de folklore markten. De dames herinneren zich de keer dat er twee stellen -van de families Veldwisch en Sprenger- te gelijk op de folklore hun voorgeno men huwelijk vierden. „Omdat ook de familieleden in bijpassende kostuums moesten worden gestoken, hielden we zelf geen kleren meer over Een enkele keer was er geen echte geliefden voorhanden en moest een nep-bruidspaar worden ingescha keld. „Daar kwam toch een hoop commentaar op..." Een leuke herinnering vormt een be zoek aan de Keukenhof. In hun jarig bestaan vast wel wéér, want dan hebben we wat te vieren!" Boerenbruiloft Dat geldt zeker voor Riek Visser, die

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5