Landbouw presenteert zich weer uitstekend Internationale interesse voor Texelse landbouw - TEXELSE couRANT Gemeente verkleint papierberg met 7% Jong veulentje kijkt ogen uit Landbouw Goed tehuis gezocht voor blinde huiskat VRIJDAG 25 JULI 1997 Dieren, kinderattracties en kraampjes: het terrein aan het Lagewegje had het allemaal. (Foto Frans Hopman) De Hoornder Landbouwdag was gisteren weer een trekpleister van formaat. De dertiende aflevering werd geplaagd door enkele buitjes, maar de duizenden bezoekers lie ten zich daardoor niet afschrikken. Vooral kinderen waren niet weg te slaan bij de talrijke hokken met die ren, die zich gewillig lieten aaien. De organisatie kon tevreden zijn over het evenement, waarop de Texelse landbouw zich op prima wijze in al z'n facetten presen teerde. Deze dag is een goede p.r. van on gekende waarde voor de Texelse landbouw", sprak Rinus Kuiper lo vende woorden bij de opening. De voorzitter van de boerenorgamsatie WLTO wees erop dat bezoekers dankzij de Landbouwdag een com pleter beeld krijgen van de agrarische sector op het eiland. Daar mankeert het volgens hem nog wel eens aan: „Hoe vaak gebeurt het niet dat de Texelse landbouw wordt onder gewaardeerd9 Bijvoorbeeld door be stuurders die ons ten onrechte op eén hoop vegen met de andere Wadden eilanden. Maar hier kan men zien dat het boerenbedrijf op Texel gevarieerd en van goede kwaliteit is." Kuiper sloeg daarmee de spijker op Niels Rutten, Hendrik Arendsen en Ronand Dob van de Texelse Rangers ontvingen gisteren bij de opening van de Hoornder Landbouwdag een cheque van ƒ1.500,- uit handen van burge meester Willem van Rappard. Een symbolische overhandiging, want de Rangers, de jeugdafdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF), mogen het geld niet zelf op het ei land besteden. Het is bestemd voor één van de vele projecten van het WNF. Het bedrag komt overeen met de besparing op het papierverbruik bij de gemeente. Aanleiding was de actie „Blad voor blad", waarmee het WNF in heel Nederland overheden en be drijven heeft benaderd. Sommige grote instanties hebben inmiddels een besparing van tienduizenden guldens weten te bereiken. Een deel daarvan gaat als gift naar het WNF. zodat van een succesvol initiatief kan worden gesproken. Bij de gemeente Texel werd de be sparing o.a. bereikt door vaker op belde zijden te kopiëren Hierdoor hoefde de gemeente het afgelopen jaar circa 7% minder blanco vellen A4 in te kopen, oftewel „honderd forse bomen", aldus de burgemeester, die in zijn praat|e de Texelse boeren complimenteerde met de wijze waarop zij met het milieu omgaan. met de enige vele kinderen, maar ook hun papa's, konden de verleiding niet weerstaan .Niet iedereen wil hebben dat de jeugd erop klimt, maar van mij mogen ze hoor", vertelt Kees Gieles. terwijl hij de motor van een tractor laat draaien „Je moet ze af en toe even laten pruttelen, dat vinden de mensen prachtig." Nóg meer aantrekkingskracht ging uit van de dieren, die in Den Hoorn ruim waren vertegenwoordigd. Populair was de „konijnen-arena", waar de kleine huppelaars bijkans werden doodgeknuffeld, terwijl ouders met videocamera's het aandoenlijke tafe reel vastlegden Ook de aaibaarheid van schapen, geiten, ezels en kleine dieren werd door de kinderen getest. Zelfs de politiepaarden kregen menig schou derklopje te incasseren De kalfjes van Edo Rutten, als enige veehouder met koeien present, keken de kat uit de boom Al snel zochten ze een lig plaats in het midden van hun hok, buiten bereik van grijpgrage kinder handjes. Rutten toonde met jonge en oudere zwart-bonte koeien een door snede van zijn veestapel In het oog sprong de keuring van fjordenpaarden Voor Texelse begrip pen had deze een flinke omvang. Dat was niet alleen te danken aan de in breng van „stal Kikkert" met liefst 26 dieren, maar ook aan de animo van overkantse fokkers. „Dit is een volwaardige stamboek keuring en bovendien is het hier in Den Hoorn elk jaar erg gezellig", ver klaarde keurmeester A Maat uit Heerde. Hij was te spreken over het aanbod. „De veulenrubrieken waren prima. Je ziet dat de kwaliteit de af gelopen jaren een stuk beter is ge worden. De fokkers zijn op Texel goed bezig." Waar andere stamboekkeuringen zijn verdwenen, neemt de populariteit van het fjordenras juist toe. Kikkerts part ner Ellen Maaskant vermoedt waarom „Fjorden hebben een pret tig karakter en hoeven met veel te kosten. Ze kunnen toe met weinig voer en blijven 's winters buiten. Het zijn echte natuurbeesten." De fjordenpaarden van de familie Kikkert, die dit ras al dertig jaar houdt, vormen een attractie in het Hoge- berg-gebied De momenteel 40-kop- pige kudde telt éen (preferente) dek hengst. die gisteren ook in Den Hoorn aanwezig was. Volgende week gaat een deel naar Texelse natuurgebie den om voor begrazing te zorgen. Paarden vormden op de Landbouw dag traditiegetrouw een belangrijk onderdeel van het programma Met een dressuur-demonstratie gaf Vera Blom het startsein voor een concours hippique De voltigegroep van Marieke Bakker mocht tweemaal op draven en kreeg beide malen de han den van het publiek op elkaar. En thousiast waren de aanwezigen ook over de dressuur-act van Aris van Schagen. Menvereniging Tussen Wad en Duin kwam in actie met Pas drie dagen oud en dan al tweemaal op de markt gestaan. Dat overkwam het veulentje Seraja uit de fjordenstal van Martin Kikkert Woensdag stond het diertje op de „Dag van het Boerenleven" in Den Burg, giste ren trok het veel bekijks op de Hoornder Landbouwdag. In aan merking voor de stamboek keuring kwam Seraja nog niet. Voortgetrokken door grote Engelse Shire-paarden was de bierwagenvan Heineken één van de trekpleisters tijdens de Landbouwdag. en machines door elkaar Terwijl een z'n kop. Ondanks de aanwezigheid van een groot aantal algemene kra men en andere (kinder)attracties. stond de landbouw duidelijk centraal. Een schot in de roos was de opstel ling van oude en moderne tractoren vader belangstellend informeerde naar de werking van een indrukwek kende, gloednieuwe rooimachine, kroop zoonlief achter het stuur van een Same uit 1954. Het jongetje was De groeiomstandigheden voor de Texelse landbouw zijn bijzonder goed. Regelmatig valt er wat re genwater en temperaturen en zon neschijn zorgen voor een goede groei. De gewassen zorgen voor een prachtig en goed verzorgd buitengebied. Dit valt ook te be luisteren van mensen van de vastewal als ze over Texel worden begeleid. Texel blijft in trek bij mensen van elders. Zo was er onlangs een groep studenten uit Bangladesh, Cuba, Ethiopië, Ghana, India, Kenya, Malawi, Nepal, Pakistan, Filippijnen, Senegal, Thailand, Tur kije, Jemen, Zambia en Zimbabwe die een bezoek bracht aan de be drijven van de gebr. Timmer in de P.H.-Polder en van de gebr. De Lugt in polder Eierland. Hun spe ciale aandacht ging uit naar de ver meerdering van bloembollen en pootaardappelen. Deze studenten volgen drie maanden een cursus over vermeerdering van gewassen, voor Texel speciaal bloembollen en aardappelen. Het theorethische gedeelte wordt gege ven op het Internationaal Agrarisch Cursuscentrum in Wageningen. Opbrengstverwachtingen Naar verwachting zullen de kilogram opbrengsten van de akkerbouw gewassen goed zijn Bij de oogst van de bloembollen blijkt dat vooral de tulpen minder zijn gegroeid dan de kwekers de laatste jaren gewend waren. Als oorzaak voor de kleinere bollen wordt genoemd de strenge winter plus nachtvorsten in het voor jaar. Tevens blijkt er verschil te be staan tussen de strodeklagen Naar mate het strodek dikker was. zijn de bloembollen beter gegroeid. Ook de groeiplaats speelt een rol. Voor het rundvee en de schapen is er vol doende weidegras, terwijl er regelma tig goed ruwvoer voor de winter kan worden geoogst. Met het steeds be schikbaar hebben van goed weide- gras kunnen de melkkoeien goed pro duceren zonder dat er veel krachtvoer bij moet. Dit is ook noodzakelijk nu de inkomsten verder onder druk ko men te staan. Bij de aardappelen is aardappelziekte geconstateerd. In het veld komen zwarte vlekken op de bladeren en soms op de stengels De schimmel die deze ziekte veroorzaakt, had goede groeiomstandigheden. Vocht en hoge temperaturen bepalen de groei van deze schimmel. Droog weer met veel zon voorkomt dat de schim mel zich uitbreidt. Over het algemeen hebben de aardappelen veel loof ge produceerd. De oorzaak ligt bij het beschikbaar hebben van teveel stik stof en de regenrijke zomer Aardap pelen met veel loof geven een latere zetting van nieuwe knollen en verbrui ken veel water. Schralere gewassen gaan eerder over tot knolzetting. Dui delijke verschillen zijn er eveneens waar te nemen bij het aantal knollen per stam. Voor meerdere aardappel rassen geldt nog steeds dat wanneer de arbeid op de bedrijven aanwezig is, goed voorkiemen wordt betaald. Bieten De suikerbieten zijn zeer voorspoedig gegroeid. Voor de langste dag had den de meeste percelen het veld „vol" Dit betekent dat de bieten het land bedekt hadden met hun blade ren. Hiermee konden alle zonnestra len worden opgevangen en de groei optimaal plaats vinden. Want de op pervlakte bladgroen plus de aanwe zige zonnestralen bepalen voor een zeer groot deel de produktie. In meer dere percelen komen schieters van „wilde" bieten te voorschijn. Deze zullen bij het niet verwijderen voor de toekomst enorme problemen opleve ren De schieters geven praktisch al tijd zaad dat jarenlang kiemkrachtig blijft en net als wilde haver voor pro blemen zorgt. Praktijkvoorbeelden zijn aanwezig. Bij de granen laten schimmelziekten hun sporen zien. In de aren van gerst en tarwe komen lege pakjes voor doordat een fusariumaantastmg heeft plaatsgevonden. Ook komen grote Onder een hooiwagen schuilen voor een buitje. „Speel uw spel", een hindernis- parcours. en tweespannen voor de landbouwwagen. Beide onderdelen werden gewonnen door Piet Beers. De vele vakantiegangers rond de ring zorgden voor een ontspannen en enthousiaste entourage. Uitslagen Vogels Op Eigen Wieken dagkampioen Goudmus van A Robi|n, Konijnen Kotex: dag kampioen nr 28, Nederlandse Hangoor Dwerg van A. van Haastrecht; Geiten: kampioen lam meren Volitha 44 van M A Witte; kampioen geiten 2 jaar en ouder Lidia van J E Hm (fok ker W Terpstra); mooiste uier Sietske 10 van MA. Witte; Karkassenwedstrijd: winnaar J, Eelman. Schapen: 1 V'2-jarige rammen kampioeow P. Verberne, beste 3-tal ramlammerenn: P Verberne, beste schaap met lammer?, 66A P Verberne; viertal 1 '^-jarigesdj kampioen nr 79 P Verberne De vijl ramlammeren zijn van P Verberne Tjepkema. C Commandeur, fa. C. Vee^ D Kikkert. Stamboekkeuring fjordenpaarden: her< veulens Saul van M.J. Kikkert; )eugdkafit« Pamba van Annemieke Bos merries 3j» ouder Gracia van Gerrit Terpstra; ro Obadja van M.J. Kikkert, predikaat ntr 1 Mandy van Annemieke Bos (tevens kampioen) Concours hippique: Texelse rubnekerv uw spel' 1 Piet Beers; 2 Aad van Heerwaad 3 Ellis Witte, Tweespan voor de larifo wagen 1 Piet Beers (met Ferdinand en Jie - H Spigt); 2 Henk Spigt (met Domnêrt Kobalt); 3 Rem Eelman (met JordienK«p aantallen van het graanhaantje en luizen voor op de bladeren van graan- planten. Dat maïs een subtropisch gewas is blijkt de laatste weken. Met het stijgen van de dag- en nacht- temperaturen ontwikkelde het zich sterk. Per dag werd het maisgewas tussen de zeven a acht cm langer. Afwijkende groeiplekken Evenals voorgaande jaren worden binnen de percelen bij praktisch alle gewassen groeiafwijkingen waarge nomen. De oorzaken kunnen ver schillend zijn. de belangrijkste voor Texel zijn: te lage pH ofwel te hoge zuurgraad van de grond-, mangaan-, magnesium, kali- en fosfaatgebrek Het heeft zin dat deze afwijkende de len in een perceel worden gemar keerd en later, na de oogst van de gewassen, worden bemonsterd. Dit kan voorkomen dat in een volgend jaar opnieuw groeiafwijkingen voor komen. Ditzelfde geldt voor percelen met te veel kweekgras. Ook hiervoor zullen voor inzaai van een volgend gewas maatregelen getroffen moeten wor den. Nog te vaak wordt hierte gemak kelijk mee omgesprongen, met ge volg dat extra kosten gemaakt worden en dat geen optimale op brengst wordt gehaald. Gezien de steeds lagere opbrengstprijzen van praktisch alle gewassen is het niet meer verantwoord geen optimale opbrengst per ha en per gewas te halen. Jan Koolhof Tientallen jongetjes kropen achter het stuur van 'n oude tractor. Gezocht: een tehuis voor een lieve, rustige huiskat met één tekortkoming. Het dier is blind. Het zou een Texetaartje kunnen zijn. ware het niet dat er een aandoenlijk verhaal achter zit. De kater, die momenteel verblijft in pension Stufterweg van Gretha Huysman, is een paar weken geleden aangereden op de Thijsselaan. Voor bijgangers brachten het toegetakelde dier naar de Dierenartsenpraktijk Texel. Zo goed en zo kwaad als het ging werd de kat opgelapt Het ge zichtsvermogen was echter met meer te herstellen. De onbekendeI t< naar heeft tot dusver niet op opijstu pen gereageerd, zodat Huysmm op zoek is naar een goed tehuis. is een lieve, rustige huiskat, dief past bij een wat ouder iemand Een ander opmerkelijk stel pen» gasten is een poes met vier pasa ren jongen ..De exploitant van H. Kogerend vond de moeder tvi week toen ze aan het bevallen U een heg. Omdat de eigenaar on kendis, heeft hij het nest maar dj gebracht Liefhebbers voor de p zen kunnen zich melden bij mem Huysman. (Folo s Gervt) Ten» Hendrik Arendsen krijgt de symbolische cheque van de burgemeester. Ronand Dob en Niels Rutten kijken toe.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6