„Een vlieger is niet bedoeld om mensen op te laten" ismm m lationaal Park Dijkschapen GL wil hergebruik afval stimuleren Asbest TEXELSE 7 couRANT Demonstratie Koger crossloop warm en zwaar ,angs de weg Primafoon VRIJDAG 25 JULI 1997 De Robbenjager bij de vuurtoren gaat waarschijnlijk de noordelijke begrenzing van het Nationaal Park vormen. (Folo Gerard Timmerman) Blauw toezicht reactie op de vrees van SBB en (Hare, die vinden dat het toezicht tltoekomstige park moet worden toogd, geeft de N P-status moge- jsden extra personeel voor toe- filaan te stellen. „Maar dat is met tónde", stelt de VCNP, die het smet SBB dat het accent moet n op preventieve maatregelen, zoals voorlichting en educatie, in plaats van op blauw toezicht (unifor men). Landbouwvoorzitter Rinus Kuiper stelt tevreden vast dat de bufferzones zijn geschrapt. Dit gebied strekt zich langs de oostkant van De Dennen en de duinen uit over de hele lengte van het eiland „Zulke gebieden zijn een verbindingsschakel tussen de natuur en de landbouw. Beperkingen daarin zouden een schadepost voor ons beteken. De VCNP legt zich neer bij de „vrijwel unanieme mening" van de betrokken personen en instanties. Kuiper vindt het jammer dat de com missie volhardt in het standpunt dat in principe met in het park mag wor den gejaagd. Jacht is alleen toege staan als een wildsoort het natuur gebied ontoelaatbaar in gevaar brengt of als het wild uit het NP schade toebrengt aan landbouw gewassen buiten het park. „Het scha delijk wild mag straks (onder be paalde voorwaarden) alleen achteraf worden bejaagd Dan ben je eigen lijk al te laat", stelt Kuiper, die pleit voor beheersjacht. mhet beheer, reageerden niet en- asast op het nieuwe beleid van Het hoogheemraadschap is 1 januari eigenaar van de pri- ;e (buiten)- en secundaire (bin- dijken en streeft naar schraling van de dijken Banning van de dijk leidt volgens Meen meer gevarieerde begroei- wardoor een diepere beoorde- zou ontstaan. Uit jarenlang on- reoek naar dijken elders in het land ïolgens US gebleken dat de [tewortelde zeeweringen aan- jitelijk beter bestand zijn tegen de ög. Als bijkomend voordeel hier- aet US de verhoging van de waarden op de dijk. Texelse ijlenhouders zetten overigens (tekens bij het onderzoek, om- ep het eiland met zo kwistig met Jnest wordt gestrooid, ïantse ervaringen kunnen vol- WLTO-voorzitter Rinus Kuiper tornaar op Texel worden losge- De circa 25 schapenhouders isénof meer dijkvakken pachten, Jen er vrijwel allemaal een ver- Jnd beheer op na Vaak is dit inkelijk van de bedrijfssituatie en rtensiteit van de beweiding. Weinig verandering cesprekken met de pachters is het duidelijk geworden dat de boe- gemiddeld genomen inderdaad 'stuk minder kunstmest strooien 'hun collega-pachters aan de te»al. De jaarlijkse hoeveelheid dol per hectare ligt daar tussen '00 en 200 kg, terwijl de Texe- uitzonderingen daargelaten, "Ideld 50 kg/ha strooien. Deze koelheid ligt een flink eind onder 'S kg, die voor US „aanvaard- I's. Wat US betreft hoeft er hier dus weinig verandering in te komen. Proeven Om de werking van kunstmest op de Texelse dijken precies aan de weet te komen, gaat US vanaf volgend jaar op drie dijkvakken bemestings- proeven houden. De proeven, die door een gespecialiseerd bureau worden begeleid, worden voorlopig drie jaar gehouden. Op één stuk wordt helemaal geen stikstof ge strooid, eén stuk 75 kilogram en één stuk 150 kilo. De resultaten van de proeven op de beoordeling zijn van invloed op de contracten die over drie jaar zullen worden getekend. Zorgen Eén van de standaardvoorwaarden in de nieuwe driejarige (proef) con tracten die per 1 januari moeten in gaan, is dat vóór 15 juni geen stik stof op de dijken mag worden gestrooid „Dat is niet haalbaar", ver woord WLTO-voorzitter Kuiper. Na mens de pachters had hij woensdag een onderhoud met Buursink. De boeren maken zich vooral zorgen over beperkingen van de kunstmest- gift, waardoor er minder schapen kunnen grazen. „In normale seizoe nen is half juni al zo droog dat het gras al aan het afsterven is." Buursink toont begrip en laat weten de eerste drie jaar bij wijze van proefperiode op het eiland soepel met deze voor waarde te willen omspringen. Om het gras wat op gang te helpen, mag dus ook in het vroege voorjaar wat kunst mest worden gestrooid. Als op de ter mijn de touwtjes worden aangehaald, is US indien nodig bereid de pacht som te verlagen. Op korte termijn gebeurt dat echter met. Onkruidbestrijding Heikel punt is ook de bestrijding van akkerdistels, brandnetel, ridderzuring en groot hoefblad op de dijken. De pachters voldeden hun plicht hiertoe voornamelijk tot dusver door de in zet van onkruidbestrijders. US, dat ook verantwoordelijk is voor de water kwaliteit, vindt dat dit niet meer kan. De schapenhouders denken daar anders over. Handmatige bestrijding is door de hoge arbeidskosten onbe taalbaar geworden Bovendien zeg gen ze dat de hoeveelheid bestrijdingsmiddelen die ze gebrui ken minimaal is, omdat de behande ling alleen plaatselijk gebeurt. US wil ook in dit geval een uitzondering maken. Buursink: „Als het grote plek ken met onkruid betreft mogen de boeren, alleen in overleg met ons, chemische middelen gebruiken. Als het om hier en daar een distel gaat, moet het handmatig gebeuren." Maaien Het maaien van de dijk, als alterna tief voor schapen of om overtollige ruigte af te voeren is een ander pro bleem. In regenrijke seizoenen kan een extra maaibeurt noodzakelijk zijn. De ruigte laat na vertering voedings stoffen achter, die de grasgroei sti muleren. Afvoer en vercompostermg van het maaisel, zoals aanvankelijk de bedoeling was, is op Texel onhaal baar. Volgens US is het zaak dat de boeren de beweiding afstemmen op de grasgroei. „In droge seizoenen, zoals vorig jaar, staat er dus minder eten voor de schapen. Maar in natte jaren zoals nu, kan de beweiding wat intensiever. We zien het liefst dat de pachters daarin flexibel zijn, al leent het ene bedrijf zich daar natuurlijk beter voor dan het andere." Optimisme De komende drie jaar gebruikt US om een beter inzicht te krijgen in het meest effectieve beheer van de dijk. Kuiper is optimistisch over de toe komstige samenwerking tussen US en de pachters.Er gaan wel dingen veranderen, maar men heeft mij ver zekerd dat US rekening zal houden Hij beweegt zich moeilijk en zijn spieren zijn nog pijnlijk, maar vogelwachter Eckard Boot (25) uit Oost is niet bang geworden na het ongeluk dat hem zondag bij het vliegeren op het strand bij paal 18 overkwam. Hij blijft enthousiast voor deze sport en hij is niet de enige. De oorzaak van de smak die hij maakte is inmiddels duidelijk: materiaalpech. Van de vele draden waarmee de vlie ger aan de hoofdlijn is bevestigd bra ken er diverse af, waardoor de vlie ger in elkaar klapte en neerstortte. Eckard, die er op dat moment onder hing, plofte van een hoogte van on geveer drie meter ruggelings op de grond. Het breken van de kunststof draden is mogelijk veroorzaakt door een vilt stift waarmee merktekens op de draad waren aangebracht. De vluch tige bestanddelen van de inkt hebben het materiaal aangetast en opgelost, zo wordt verondersteld. Het zag ervoor Eckhard even ernstig uit. Met de zaktelefoon werd via 1-1- 2 om een dokter en ambulance ge vraagd, wat niet erg vlot lukte. Intus sen sloeg ook Eckard's vader alarm, vanuit de post van de strand- bewakers bij Paal 17. Uiteindelijk werd de onfortuinlijke „vliegenier" met de auto van de KNRM-wipper- ploeg van het strand gehaald De kwetsuren vielen achteraf mee, maar Eckhard moet nog wel rust houden. Supervlieger De vlieger waarmee het ongeluk ge beurde was een grote „superkite" van matrasmodel met een oppervlakte van maar liefst 7,5 m2 Het ding is eigendom van Eckard's buurman Dennis Brouwer (22) die nog langer en fanatieker dan Eckard de vliegers- port bedrijft Terwijl Eckard met vijf stuks vooralsnog tevreden is, houdt Dennis er vijftien verschillende soor ten vliegers op na. De grote vliegers die doorgaans met twee of vier lijnen bestuurbaar zijn, ontwikkelen bij voldoende wind een trekkracht die in de honderden kilo's loopt, afhankelijk van de wind en de hoek die de oppervlakte van de vlie ger maakt ten opzichte van de wind. Door die bestuurbaarheid is het ge drag en kracht van de vlieger te beïn vloeden. Je kunt je door de vlieger met forse snelheid door het zand la ten trekken, wat skieën wordt ge noemd. Het is een vorm van „power kiting" waar je flinke spierballen van kunt krijgen want het komt erg op de armen aan. Ook kan de vlieger die nen als trekpaard voor een driewie- lig karretje, een buggy. Er is dus van alles mogelijk. Zoals je door de vlie ger op laten tillen, wat gebeurt met inschakeling van een tweede man die aan de grond blijft en de lijn vast houdt Sinds zondag weet Eckhard Boot dat je dat beter niet kunt doen. „Een vlieger is niet bedoeld om men sen op te laten" Vliegerdorado Texel is een ideaal vliegergebied, vooral door de aanwezigheid van een flinke oppervlakte strand en bijna al tijd wind. Buiten de drukke bewaakte gedeelten kan de sport naar hartelust worden beoefend en dat gebeurt dan ook. Bij elk strandslag kun je in deze tijd van het jaar ettelijke mensen be zig zien met kleine en grote vliegers Elke dinsdagavond vanaf half zeven is er bij paal 9 zelfs een speciaal vliegerfeest waar wel een paar hon derd mensen op af komen en waar bij altijd wel vijftig vliegers in de lucht zijn Het evenement wordt georgani seerd door de vliegerwinkel van Switzer uit Den Burg, die de vruchten plukt van deze rage. Met het groeiende aantal beoefe naars neemt de kans op gevaar en overlast voor andere strandbezoe- kers toe. Tot dusver is echter geen sprake van uit de hand lopen. De „vliegeniers" voelen zelf met welke krachten ze bezig zijn en zorgen dat ze afstand houden van andere recreanten. Dat lukt nog steeds want zelfs in het hoogseizoen biedt het strand ruimte genoeg. Eckhard Boot laat zien waar het mis ging. Bij het punt waar ze samenkomen braken diverse draden en viel de vlieger uit de lucht Rechts buurjongen Dennis Brouwer. (Fok, Harry de Graan Mensen moeten worden gestimu leerd om afval dat voor hergebruik geschikt is apart te houden. Dat kan het beste worden bereikt door te laten betalen per kilo (rest)afval die ze wèl aan de weg zetten. Dat zegt de Texelse afdeling van GroenLinks (GL) in een „aanvul ling op eerdere nota's over afval". De gemeente hoeft bijgevolg minder grijze containers in te zamelen, maar juist méér voor hergebruik geschikte spullen. Omdat het om een grote variëteit aan materialen gaat, denkt GL dat het ondoenlijk is deze bij de met de wensen en bezwaren van de boeren." Buursink heeft er vertrou wen in „dat US en de pachters met wederzijds begrip voor eikaars belan gen eruit kunnen komen". De toezegging is een geruststelling voor veel Texelaars die de aanblik van schapen op de dijken niet zou den willen missen. Vooral in het voor jaar, als de lammetjes zijn geboren, is het een aandoenlijk gezicht. Ook de toeristen weten daarvan te genie ten. huishoudens op te halen. Voorge steld wordt verzamelpunten in te stel len, waar burgers de verschillende spullen kunnen inleveren Een onder gronds stortsysteem, met containers waarvan de stortschacht net boven de grond uitsteekt, verdient vanuit visueel oogpunt de voorkeur. Van belang is ook dat er een ander systeem van kostenberekening komt Voor hergebruik geschikte materialen zijn geen afval en horen dus niet on der het reinigingsrecht te vallen. GL bepleit een systeem waarin de kos ten worden verwerkt in de Onroerend Zaak Belasting (OZB). Bijkomend voordeel is dat de discussie over be drijven die hun afval via particuliere bedrijven laten afhalen, maar glas en De Bruna-winkel in de Weverstraat grijpt het jubileum van de folklore aan voor een extra activiteit. Op de stoep wordt woensdag een demonstratie gehouden van „patch wuzzle", een nieuw soort handwerk voor zowel kin deren als volwassenen. papier via gemeentelijke weg afvoe ren, tot het verleden behoort. Deze bedrijven zullen immers meedraaien in het systeem, waarvoor ze via de OZB meebetalen. De vaste kosten blijven volgens GL onder de reini gingsheffing vallen. Voor het varia bele deel (de aangeboden kilo's) wordt een kiloprijs gehanteerd- De voorstellen van GL komen samen met een nota van Texels Belang over hetzelfde onderwerp volgende maand aan de orde in de commissie FET Verboden vuurwerk. Twee knapen uit Den Oever joegen met hun vuur werk dinsdagavond aan het Meijertebos paarden en ander vee de stuipen op het lijf. Ze knalden er lus tig op los met strijkers. Agenten na men het verboden vuurwerk in beslag en slingerde het tweetal op de bon De crossloop van SV De Koog be leefde zondag door de drukkende warmte een zware editie Van de 88 deelnemers gaven er 3 onderweg de pijp aan Maarten. De anderen slaag den er toch in aardige tijden neer te zetten. Knap was vooral de prestatie van Lida en Robert Bakker uit De Koog. Vrijdag wonnen moeder en zoon in Den Hoorn de loop over 4 kilometer, in hun eigen woonplaats herhaalden ze die prestatie. Winnaars: Jongens 1,5 km Jeroen de Wilde, 5 37 min.; meisjes 1.5 km: Priscilla Noorlander, 6.08; jon gens 2.5 km- Tristan Ellen, 8.43; meisjes 2.5 km: Marinka Plaatsman 10.07. jongens 4 km: Eddy Witte, 21.12, meisjes 4 km Elly Döring. 22.34; recreanten 4 km. Robert Bakker, 16.28, heren 8 km: Norbert Eelman, 31 14; heren ve teranen 8 km Rainer Steinhorst, 32.24, dames 4 km Margot v/d Ven, 20.26; dames veteranen 4 km: Lida Bakker (Advertentie) Heen toestand in Oosterend dal asbest van Willem Trap. terrein afgezet alsof er lijnen lagen en maan- hnetjes met speciale appara- »om de boel schoon te zuigen, "aren ook hyperbescher- maskers met P3-filter voor ^andere betreders, die na wp in een cabine werden Wet. Ook de vergiftigde sloot st worden uitgebaggerd. M|shet hoort bij een ramp werd 'verontruste bevolking bijeen °'Wpen om kalmerend te 'dantoegesproken. Het zou '«met verbazen als er ook nog "a bidstonde komt „Van de 'lilentie van het stuivend lebeste bevrijd ons Heer" onderlijk was het effect van de ondiging van die •lichtingsbijeenkomst Pas werden zelfs de meest werschilhge Texelaars nerveus. komt omdat er echt iets aan ™d is als autoriteiten roepen 16kalm moet blijven. „De «ent heeft op de bevolking "ngende beroep gedaan zijn mie te bewaren", hoor je wel 5s"het NOS-journaal. Altijd is ®jn iets heel ergs aan de '•minstens oorlog. Klassiek - radiotoespraak van de 'l6r-president vlak voor de •an de Duitsers. „Er is vooralsnog geen enkele reden om werkelijk ongerust te zijn". Maan dus nooit tot kalmte als er iets mis is, want dat werkt ave rechts. Er zijn weinig stoffen waarvan het gevaar zo wordt overdreven als asbest Asbest is alleen gevaarlijk is als het stof ervan wordt ingea demd. Dat stof ontstaat als het materiaal wordt bewerkt, dus bij boren, zagen of schuren. Daar kun je een soort longkanker van krijgen, met dodelijke afloop. De asbestslachtoffers die momenteel zo in het nieuws zijn, zijn dan ook mensen die beroepshalve, dus langdurig en bij herhaling in een gesloten omgeving hebben verkeerd waar asbest of asbest houdende stoffen werden be werkt. Als een gebouw met een dak van asbest golfplaten in brand vliegt, knallen die dakplaten door de hitte uit elkaar. Daarbij ontstaan scherven en scherfjes die in de directe omgeving neerkomen, wat volstrekt ongevaarlijk is. Want het zijn alleen de microscopische stofdeeltjes die in de lucht zwe ven en dus ingeademd kunnen worden die gevaar opleveren. Er zijn dus helemaal geen maan mannetjes voor nodig om die scherven bijeen te garen, zeker niet in de openlucht. Het stof dat eventueel is ontstaan is immers allang verwaaid. Als het zou lukken alle scherven terug te vinden en die als een legpuzzel weer aan elkaar te leggen, zou je praktisch de hele dakplaat weer terughebben. Waarmee het bewijs geleverd zou zijn dat niets of praktisch niets in het gevaar lijke stof is overgegaan. En voor zover dat toch het geval is, ligt dat stof met op het terrein van de brand maar elders op Texel, misschien wel op zee of in de atmosfeer. Het waait hier name lijk. Ik vermoed wat er in die tank zat waarmee ze Willems terrein hebben afgezogen. Allerlei troep, maar niet het stof waar het om ging- Het kan natuurlijk geen kwaad de boel nat te spuiten als je op aan het rommelen gaat temidden van asbestscherven. Alle verder1 gaande maatregelen slaan echt nergens op en veroorzaken alleen maar paniek. Asbest is niet giftig in de gebrui kelijke zin van het woord. Je zou het bij wijze van spreken kunnen eten. Het is daarom ook met erg dat vrijwel het hele Texelse waterleidingnet is gemaakt van asbestbuizen. De mensen die zich bezig houden met die overtrokken veiligheids maatregelen weten dat natuurlijk allemaal best. Toch doen ze mee met die komedie Begrijpelijk, wie zijn carrière niet op het spel wil zetten, doet wat hogerhand verlangt. Bovendien: tè voorzich tig kun je nooit zijn. En, laten we eerlijk zijn, het is ook gewichtig en opwindend Ik zou ook best eens in zo'n wit pak met een P3-filter door Den Burg willen lopen. Er zit bovendien een juridische kant aan als door zo'n lokaal milieu- rampje toch eens persoonlijke of materiële schade lijkt te zijn ontstaan, draaien de autoriteiten al gauw voor een claim op als blijkt dat ze de regels niet naar de letter hebben nageleefd. In Amerika weten ze daarvan mee te praten Zo wordt nuchter en efficiënt denken afgestraft. Het wordt waarschijnlijk nooit weer anders omdat de commer cie zich inmiddels heeft ingesteld op het veronderstelde gevaar. Een bedrijfstak die zijn bestaan dankt aan milieurampen heeft belang bij een regelmatige rampenvoorziening. De werkgele genheid van de maanmannetjes is in het geding. Van die kant zul je dus ook niet horen dat het allemaal best meevalt en dat Willem Trap met wat hulpvaar dige collega's die scherven rustig zelf had kunnen opruimen. Van mij mogen die mannetjes naar de maan lopen. Ik voel me nogal betrokken want op mijn eigen erf staan enkele brandbare houten schuren met asbest dak. In één daarvan logeren 's zomers strand- bewakers. Typerend voor de blijkbaar algemeen heersende asbestfobie is dat twee van hen dachten dat je van het slapen in die schuur longkanker krijgt. Niemand minder dan Koos van der Burgh van de gemeentelijke milieuafdeling heeft dat verhaal ontzenuwd Hij ging te rade bij de Arbeidsinspectie in Amsterdam en de Inspectie Gezondheids bescherming in Den Haag. Beide instanties verklaarden wat ik al wist- asbestplaten die in goede staat verkeren leveren geen enkel gevaar op zolang je er niet in boort of zaagt. Ik heb dus onmiddellijk een boor- en zaagverbod afgekondigd. En ik heb die jongens verteld dat zij longkanker effectiever kunnen voorkomen door te stoppen met roken. De paar duizend gulden die zij daarmee jaarlijks besparen kunnen zij leuk besteden aan stappen in Den Burg of De Koog. Evengoed heb ik inmiddels besloten een extra plafond onder die platen aan te brengen, niet omdat het echt moet maar om van het gelul af te zijn Op datzelfde erf houd ik mij wel eens bezig met het roken van schar en slippies en met klein schalige afvalverbranding. En in het aangrenzende droge dennen bos laat menige rekreant gloeiende peuken achter. Er is dus een reële kans dat bij ons de boel ooit eens in de hens gaat en ik gedwongen wordt dure maan mannetjes in te schakelen om de asbestscherven op te ruimen. Naar aanleiding van de ramp bij Willem heb ik de kleine lettertjes van de polis doorgenomen, waarbij bleek dat dit opruimen maar voor een klein deel door de verzekering wordt vergoed. Ik heb mijn lijfassuradeur Koos Bremer (die vlakbij het rampgebied woonachtig is) direct opdracht gegeven dat te veranderen. Ik was met de enige, kassa! Dat kranteverhaal over die brand had voor de branche gewerkt als gratis advertentie Tot een onwaarschijnlijk hoog bedrag wordt bij mij nu alles opgeruimd, maar dat kost wel tientallen guldens extra premie per jaar Dat laatste doet pijn mensen, héél veel pijn. Tóch moet ik blij zijn met deze ontroerende zorg voor onze volksgezondheid en de daarmee toevallig gepaard gaande nieuwe impulsen voor de rampenindustrie. Asgoed, asbeter, asbest. Harry. Primafbon maakt mobiel bellen nu wel heel gemakkelijk met deze nieuwe telefoon: de Pockcthne Swing met Hi GSM- abonncmcnt. Je kunt er in vrij wel heel Europa mee bellen. En met één toets kun je extra mogelijkheden van je telefoon benutten. Waaronder VoiceMail, je mobiele antwoordapparaat. Ook kun je het totaal van je gesprekskosten opvragen via deze toets Pocketline Swing* Geheugen voor 85 Zeer lange gesprekstijd (3,5 uur) stand-by tijd (78 uur). Werkt ook op gewone batterijen. In rood, geel, lichtblauw en zwart. houdt hot simpol I Maar bellen met Hi GSM is ook heel voordelig. Zo krijg je overdag 50% koning op de drie meest gebelde nummers. En je belt al vanaf 35 cent per minuut. De Pocketline Swing is er al voor f 49,- Koop je 'm vóór 1 ok tober, dan betaal je voor het Hi GSM-abonnemcnt tot 1 januari 1998 slechts f 29,95 per maand i.p v. f 34,95 per maand. Ga dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. n model» ur icing voorbehouden. Aanbieding gcldi zolang d I BTW en gelden uiuluitend hi| geliiktijdig aWuiten van ergeet nlel uw leglllmnclcbetvil* en een bnnknfoehrifk i rekt. De vermelde pn> i-jang Hi GSM-abom ■n voor adreacontrol

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7