Horizontoer doet wederom Texel aan Agenda Muziek en theater in De Koog TEXELSE^? COURANT Workshop vechten Geen voorrang Strenderpop Jeugdtraining vanTexel'94 teso Kledderen met watermeloenen op Groeneplaats Invasie lichti vliegtuigjes Luchtvaartmuseum begroet 10.000e Loos alarm voor redders Excursie nabij IJzeren Kaap Raadsvergadering Marktkraam van Foster Parents Aanbod aquasporten Calluna uitgebreid Zuidema-race weer gezellig Mexicanen winnen Hoornder cross DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 Dinsdag 5 augustus De tenten van circus Herman Renz staan tot en met donderdag 14 augustus aan de Nikadel te De Koog Vanavond om 20 00 uur de première Dagelijks zijn er shows om 20.00 uur en op 12, 13 en 14 augustus ook om 15.00 uur In de NH kerk van Den Burg geeft organist Alexander Prins samen met Nicolien van der Wel (dwars fluit) om 20.00 uur een zomeravondconcert De toegang is gratis, wel wordt na afloop een inzameling gehouden ter bestrij ding van de kosten. In Cinema Texel draait om 14 00 uur ,,101 echte Dalmatiërs" en om 16 00, 19.00 en 21 30 uur ,,Bean". In Klif 12 te Den Hoorn brengt Rick Lorenzo Dros zijn programma „Soplattaswat" Aanvang 21 00 uur, toegang ƒ15,- (vriendenprijs ƒ12,50). In hotel De Lindeboom wordt vanaf 22.00 uur roulette gespeeld. De toegang is gratis, de opbrengst gaat naar de stichting „Het hart van Texel". Woensdag 6 augustus In de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg kan ten bate van de Wilde Ganzen koffie worden gedronken van 10 00 tot 16 00 uur. Er is tevens expositie van archiefmateriaal en verkoop van gebreide spullen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 echte Dalmatiërs" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Bean". Donderdag 7 augustus In Klif 12 in Den Hoorn begint om Na voetbal is Capoeira de meest po pulaire sport in Brazilië. Van oor sprong is het een Afrikaanse dans die door negenslaven naar Zuid Amerika werd overgebracht. Het ontwikkelde zich tot een sport die dans en gevecht verenigt in een bijzonder schouwspel. Binnen een cirkel van toeschouwers die muziek makend het ritme aange ven volgen twee spelers eikaars be wegingen. De deelnemers worden afgelost. Er zijn twee stijlen, waarmee komend weekend kan worden kennis gemaakt, evenals met de muziek en de zang die erbij hoort. Belangstellenden kunnen zich in schrijven voor zaterdag of zondag of voor het hele weekend. De lessen worden gegeven door Capoeira Mercado Modelo o.l.v. Mestre Gildo Valu. Inlichtingen of inschrijven via 31 53 31. Een 17-jarige Cocksdorpse ver leende zaterdagavond op de kruising Slufterweg/Postweg geen voorrang toen ze met haar bromfiets overstak. Ze werd geraakt door een 40-jarige automobilist uit Bochum. Het meisje liep daardoor een pijnlijke knie op. De schade aan brommer en auto viel mee. De zesde editie van Strenderpop is zaterdag op het terrein bij de muziek- nis in Oosterend. De toegang is gra tis en dat kan omdat de kosten wor den gedekt uit de verkoop van dranken. Als het publiek zelf con sumpties meeneemt, is het festival ten dode opgeschreven. Mensen die op het terrein activiteiten willen ont plooien kunnen contact opnemen met Biem Vlaming, telefoon 31 85 61 Jeugdleider Klaas van der Berg van Texel'94 begint donderdag 14 augus tus met de training van de F pupillen. Nieuwe leden en F 3 worden om 16.00 uur verwacht. Om 17.00 uur is het de beurt aan F1 en F2. Belang stellenden (vanaf 6 jaar) kunnen wor den aangemeld tijdens deze eerste training of telefonisch bij Van der Berg via 31 40 08. De selecties D1 en C1 beginnen op woensdag 13 augustus om 18.30 uur. De A- en B-junioren starten die dag om 19.15 uur. De eerste bijeenkom sten worden geleid door Leen van Elk. Hij is telefonisch bereikbaar via 31 45 96. De andere elftallen hebben een week later hun eerste training. De voorlo pige indelingen hangen in het publicatiekastje in de Weverstraat Het trainingsschema wordt daar bin nenkort ook opgehangen. Texel'94 heeft nog niet voor elke groep een jeugdtrainer gevonden. Oud-voetballers of andere vrijwilligers die belangstelling hebben kunnen bellen naar Ralph Koning, tel. 31 28 63 of J. Raven, tel. 31 23 34. Er staat een vergoeding tegenover. 16.30 uur de kindervoorstelling „Lang leve de opera". Toegang gratis In Den Hoorn wordt vanaf 19.00 uur gestreden om het Texels kam pioenschap ringsteken In Cinema Texel draait om 14.00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". Het IVN Texel verzorgt een excur sie rond de Horsmeertjes. Start om 19.30 uur bij het pad naar de Hors meertjes. Iedereen mag gratis mee. In hotel De Lindeboom wordt vanaf 20.30 uur een bingo-avond gehou den. De toegang is gratis, de op brengst gaat naar de stichting „Het hart van Texel", In Klif 12 in Den Hoorn speelt vanaf 21 00 uur de Jug Bros Bluesband. Toegang gratis Vrijdag 8 augustus In CinemaTexel draait om 14 00 en om 19 00 uur ,,Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". Zaterdag 9 augustus Op het terreintje bij de muzieknis in Oosterend (ingang Oranjestraat) wordt tussen 13.25 en 21.00 uur het jaarlijkse Strender Pop Festi val gehouden, met een keur aan Texelse bands. Toegang gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 19.00 uurMr Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". In Klif 12 te Den Hoorn begint om 19.00 uur „De Bruiloft van Biem en Babette", een theatervoorstelling met diner. Rond de zeemanskerk in Oude- schild wordt een feestmarkt ge houden De markt begint om 10.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De op brengst is ten bate van de r( ratie van de kerk. BELANGRIJK voor de evenementen zie de Vakanti# Halfuursdienst. Teso maakti afvaarten op donderdag 7 dag 8 augustus van 9 35 lol# 16.05 uur. Verder op zaterd augustus van 8.35 tot en met uur. Gevaarlijke stoffen. De afvaj op donderdag 7 augustus 10.05 uur van Den Helder en' uur van Texel zijn uitsluiten: stemd voor het vervoer van js Ie lijke stoffen. Wachttijden. Op vrijdag 8#§ei tus wordt op Texel tussen 15.00 uur een wachttijd ven van een half tot één uur Ir, Helder moet tussen 12.00 en uur worden gerekend op wachttijd van een half uur. Op zaterdag 9 augustus wcJuif Texel tussen 10 00 en 14.0: een wachttijd verwacht van ee <e uur. In Den Helder wordt dar wachttijd verwacht van een h één uur. Aandelenkoers De koers va Teso-aandeel van nominaals i> nog steeds f3.100,- Hoogwater te Oudesck !ld Di. 5 10.34 en 22.40 is Wo. 6 11.04 en 23.04 ut Do. 7 11.34 en 23 27 K Vr. 8 12.04 en 23.5) Za. 9 12.46 en 00.20 lil Zo. 10 12.54 en 00.4) in Ma. 11 13.1) n Di. 12 1.10 en 14.00 se Aan het strand is het ongeveer eer eerder hoogwater. De zon komt 9 auj tus op om 6.12 uur en gaat ondet 2115uur. 11 augustus eerste kwaï 13 augustus doodtij. te rr or Tijdens de Horizontoer wordt steevast een bonte verscheidenheid aan kunstvormen geboden. *.v. m-.J IMIIWWII fff vvri UUflf/f. 4.UIVI Utiy U». een maat groter. Wie hapt het snelst een schijf watermeloen weg? Dat is de inzet van een wedstrijd, die zaterdag middag tijdens de kinderkennis op de Groeneplaats wordt gehouden. Groenteboer Erik van Etten, bedenker van het slurpfestijn, ver wacht een spektakel waaraan jong en oud plezier zal beleven. „Reken maar dat het een flink gekledder wordt. Na één hap is het al raak", aldus Van Etten Een slabbetje voor de deelnemers is dan ook geen overbodige luxe. De groente- en fruitspecialist kwam op het idee door een Amerikaans tv- programma, waarin vier personen het tegen elkaar opnamen. Wedstrijden watermeloen wegwerken schijnen populair te zijn in het land van Bill Clinton. Telers uit Florida en andere zonnige staten maken op deze lu dieke wijze reclame voor hun produkt. De watermeloenen van „De Vitaminebron" komen uit Spanje. Juli en augustus zijn de verkoop maanden. „Een echte zomersport dus", concludeert Van Etten. „Al twee jaar loop ik rond met het idee om een wedstrijd op Texel te organi seren. Eigenlijk wilde ik het evene ment voor de winkel in de Kogerstraat houden, maar de kinderkennis leent zich er ook prima voor. Het betekent pi een extra stimulans om m naar Den Burg te trekken. Vt zelf levert het alleen een naamsbekendheid op, ik ven niks mee." De deelnamekosten zijn ze een kwartje per deelnemer J leider fungeert Rob Souvere» Burg. Getracht wordt een i ontketenen tussen gezinnen. vriend(inn)en, opa's, kinderer voort. Voor de jongsten is aparte hoofdprijs een speel} van Intertoys Volwassenen! een etentje in de wacht slept sen 14.00 en 17.00 uur moj hebbers een poging wagen. Gistermiddag en vanmorgf ken op Texel circa 20 ui# vliegtuigen („ultralights")! toestelletjes komen uit dive den en maken een „Europ 1997-vlucht" om de Europe dachte te ondersteunen. De ultralights waren vertrd Budel. In de loop van vands ze via Lelystad door naar Ot Het idee om Texel in de te nemen ontstond twee jaar! toen assistent-havenmees! Mulder tijdens vakantie in W contact kwam met de orgar* Eigenlijk zijn ultralights opT» boden, maar de Rijksluchtval had in dit geval ontheffing*3 De artiesten van de Horizontoer 1997, op doorreis vanaf Vlieland, leggen maandag aan in de haven van Oudeschild. 's Middags en 's avonds gebruiken ze de gitaar, de accordeon of hun stembanden in cafés en op het dorpsplein van De Koog. De volgende ochtend kiezen ze weer het ruime sop, om zich pas op Terschelling opnieuw onder de landrotten te begeven. De Horizontoer is een inmiddels ver trouwd evenement, dat vanuit Harlingen de vier grootste Wadden eilanden aandoet. De platbodems van de Bruine Vloot worden voor de ene helft bevolkt door passagiers, die de onkosten van de andere helft (ar tiesten, begeleiders, koks, etc.) beta len In ruil daarvoor mogen ze de schoonheid van het Wad ervaren, de gastvrijheid van de havenplaatsen en de muziek, het cabaret en de andere kunsten van hun medereizigers Uit eindelijk verdient niemand iets aan het evenement. In de etappeplaatsen is publiek gra tis welkom. Maandag wordt vanaf 15 30 uur opgetreden op het Koger dorpsplein en vanaf 22 00 uur in de cafes en discotheken Onder de Pomp, De Tijd, de Metro, De Toe komst en De Kuip. Hiervoor verant woordelijk zijn gezelschappen met uiteenlopende namen als Moeders in Nood. Dom Blond en Big Bugs Easy Money. Ook verschillende jonge en onerva ren gezelschappen mogen zich aan een groter dan gemiddeld publiek presenteren Zij varen met mee en vertonen alleen op het eigen eiland hun kunsten. Op Texel gaat het om Zenith, de Tit-Bits en Power Elmo. Laatstgenoemde groep trok afgelo pen winter de belangstelling door voor de camera's van een Avro- jeugdprogramma te verschijnen. Van de andere bleek het niet mogelijk de doopceel te lichten De speciale Horizontoer-krant meldt „dat zij zul len laten zien dat Texelaren ook al op jonge leeftijd weten hoe je goede swingende, soms een beetje eigen zinnige muziek maakt". De Texelaars betreden vanaf 17 45 uur het dorpsplein. (Polo's Harry de Graal) Meisjes 8 tot en met 12 jaar met versnelling 1 Marièlle Bonne Meisjes 8 tot en met 12 jaar zonder versnelling 1 Manssja Lakeman; 2 Esther Benneveld, 3. Silvia Eelman Jongens 8 tot en met 12 jaar met versnelling 1 Herman Laan. 2 Tobias Habann. 3 Mare de Bruin. Jongens 8 tot en met 12 jaar zonder versnel ling. 1Henk Plooyer, 2. Bart Boon. 3 Peter van Dijken Dames zonder versnelling. 1 Marieke Gaeremijn. 2. Sabnna Veldman; 3. Noortje Derksen Dames met versnelling. 1 Clara Metten; 3 Marion Kruizenbnnk, 3. Merel van der Linde Heren met versnelling 1 Larry Lathauwers. 2. Guus Gerntse; 3 Koos Boertien. Heren zonder versnelling 1Dirk Zuidam. 3 Remco Dieper; 3 Leen den Brave. Het luchtvaartmuseum op het vliegveld Texel heeft niet te kla gen over belangstelling. Zondag meldde zich de 10 000e bezoe ker van dit seizoen aan de kassa (foto). Het was vakantieganger J Marsman die met echtgenote en 11-jarige zoon Diederik tijdens een fietstocht bij het vliegveld stopte om een ijsje te halen. Daarbij ontdekten ze het mu seum waar ze tot hun verbazing te horen kregen dat ze hadden gezorgd voor een verheugende mijlpaal. Ze kregen uit handen van vrijwil lig medewerker Jan Bos een ge schenk, waarbij ze mochten kie zen uit een T-shirt en het gedeeltelijk op Texel spelende boek De Jantjes van Wim Hornman. Ze kozen het boek. Di recteur Bob Rienks van het Para centrum Texel bood het drietal als buurman van het museum een rondvlucht boven Texel aan De 10.000e bezoeker werd eer der bereikt dan in het vorige sei zoen (toen totaal 16.000 mensen het museum bezochten) maar daarbij moet in aanmerking wor den genomen dat het museum dit jaar twee weken eerder open gin9- (Foto Harry oc Graan De mannen van de Beursplein 5 zijn in de nacht van zondag op maandag uit hun bed gepiept voor een jacht in nood. Het kustwachtcentrum in IJmuiden verkeerde in de veronder stelling dat het bootje zich bij de stei ger van Sil Boon op de Vliehors be vond, maar nadere beschouwing leerde dat het bij de veerhaven aan de noordkant van Vlieland dreef. Ver volgens werd het alarm voor de Texelaars ingetrokken en rukte de Vlielandse reddingboot uit. De Vogelwerkgroep houdt woensdag om 19.00 uur een excursie naar de IJzeren Kaap bij Oosterend. Vooral bij helder weer zijn op die plek roodkeel- futen en geoorde futen in zomerkleed te zien. Marco Witte heeft de leiding iFotoarcMi To.aisccwram) Inlichtingen via W Witte, tel. 31 31 28. De Texelse gemeenteraad komt dins dag 12 augustus om 19.30 uur bijeen. Publiek is welkom. De agenda luidt: 1. Opening 2.Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 24 juni 1997 en 8 juli 1997 4. Wijziging arbeidsvoorwaarden regeling en organisatie verordening 5 Bijdrage N9 6. Overzicht post onvoorziene uitga ven 7.Tweede wijziging Huisvestings verordening Texel 1994 8. Verzoek planschadevergoeding inzake Nikadel 9. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan: a. uitbreiding hotel Rebecca, Hogereind 39 te De Waal b. plaatsen van een loods, Keesomlaan 13 te Den Burg 10. Bijdrage vereniging de Hollandsche Molen 11. Verkoop ondergrond De Linde boom 12 a. ingekomen stukken b mededelingen 13. Rondvraag 14. Sluiting De informatiestand van het Foster Parents Plan komt maandag naar Texel. De kraam, die het eiland voor het eerst aandoet, is van 9.30 tot 13.30 uur present op de markt in Den Burg Vrijwilligers uit de regio Noord- holland zullen er vragen beantwoor den. Tevens kunnen er geschenken worden gekocht en zelfs is het moge lijk zich aan te melden voor adoptie van een kind. Foster Parents Plan (FPP) is een onafhankelijke interna tionale organisatie die zich al vanaf 1937 inzet voor hulpverlening aan kansarme kinderen. Op dit ogenblik hebben Nederlanders circa 400.000 kinderen uit bijna 40 Derde Wereld landen financieel geadopteerd Daar naast voert FPP met hulp van de plaatselijke bevolking projecten uit, gericht op de verbetering van de omstandigheden waarin kinderen opgroeien. Calluna heeft dit jaar de verscheiden heid aan aquasporten uitgebreid Nieuw zijn de lessen mobiliteit 55- plus (aquagym voor ouderen) en het aan populariteit winnende aquarobics. De lessen aquajoggen, therapeutisch zwemmen en zwem men voor ouderen worden uitgebreid. De zwemlessen worden gegeven volgens het nieuwe zwem-ABC. Kin deren vanaf drie jaar zijn daardoor welkom. De lessen starten 15 sep tember. Opgeven is vanaf heden mogelijk per telefoon (31 78 88) of aan de receptie. Eén van de winnaars gaat zegevierend over de finish. En echte wielerronde is het al lang niet meer, maar de Zuidema-ronde in De Cocksdorp blijft een niet weg te denken feest in Texels hoge Noorden. Omdat het nooit ont breekt aan deelnemers en publiek, is het telkens weer een gezellig evenement, vooral als de weer goden meewerken. Zaterdag werkte niet alleen het weer, maar alles en iedereen mee. Waaronder de grondlegger van de eertijds spraakmakende race, de 81-jarige Kees Zuidema. Volgens traditie was Zuidema belast met het lossen van diverse startscho ten met behulp van een levensgrote buks. Hij had druk werk want de wed strijd werd in maar liefst elf onderde len verreden. Niet alleen fietsers (on derverdeeld naar geslacht, leeftijd en het al of niet beschikken over versnel lingen) zetten hun beste beentje voor, maar ook (jeugdige) trapauto-cou reurs. Uitslagen Meisjes tot en met 7 jaar 1 Marloes van der Beek; 2. Manon Walbeek. 3. Suzan van der Beek. Jongens tot en met 7 jaar 1 Remco Boon, 2. Thomas de Bruin; 3 Lucas Geritseh Trapauto's 1. David, 2. Simon Gentsen; 3 Thijs Keijser De vijfde crossloop van ZDH was uiterst spraakmakend. Maar liefst 119 lopers gingen vrijdag van start, onder wie één wereldberoemde: German Silva, winnaar van de ma rathon van New York en getrouwd met Miranda Luiken uit De Waal. De Mexicaanse Texelaar had zijn landgenoot Gabino Apalomo meege nomen Nadat ze samen op hun fluoricerende schoentjes over het 8 kilometer lange parcours waren ge raasd, werd ook de overwinning ge deeld: 27.22 minuten. Dat was geen record. Zo'n vijf jaar geleden liep een Marokkaanse vriend van Silva nog een minuutje sneller, na overigens zwaar te hebben getafeld Ruud Moelands liet zich bij de loop over de halve afstand flink opjagen door de buitenlandse toppers. Dat resulteerde in een tijd van 13.36. In ieder geval een seizoensrecord. Mo gelijk werd zelfs nooit sneller gelopen, maar uitsluitsel kon niet worden ge geven. omdat de archieven over de Hoornder cross zich vrijdag elders bevonden. Bij de jeugd over 4 km was Jaap Witte uit Den Burg wederom de snelste (18 21), op de voet gevolgd door de beste dame. Edeltraud Kramer uit Duitsland (18 24). Bij de 8 km voor veteranen ging ook een bekend ge zicht als eerste door de finish, dat van Coos Hoebe in 30.47. De miniloop werd een prooi voor Cas Willems uit Beek in 3.52. Vrijdag staat de laatste loop op het programma. Na afloop worden ook de prijzen voor de algemene klassemen ten uitgereikt

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2