Plannen VW en Teso enquête onder toeristen Huisnummering wordt bevoegdheid B en W gü> teso René Boogaard kampioen veebeoordelen provincie E Agenda TEXELSE coURANT Kijkje in keuken van bollenboer Marco Borsato-dag Zomeravondconcert in RK kerk Den Burg Voor betere gegevens over vakantiegangers Wat ik zeggen wou. Betaalbaar Texel Schapenfokkers in de prijzen Touwtrekken in Den Hoorn „Bitchpop" in De Koog Harvest unplugged in Worsteltent Voortanden kwijt door aanrijding KZVW wedstrijd Nieuw meubilair voor Kompas-school Waarom moeilijk loon? Primafo' oud Papier Aanrijdingen Weekenddiem Texelse artsei Uit de bocht VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 Toerist J Scholtens en familieleden op bezoek bij bollenkweker Wim Timmer in polder het Noorden Staande bij de rollenleesband zien ze hoe leverbare tulpenbollen van het zeldzame ras Klara Park wor den uitgezocht en elektronisch ge teld. Ook andere werkzaamheden in de schuur volgden ze met inte resse en toonden zich geboeid door de uitleg van Timmer en zijn medewerkers Het acht hectare omvattende bollenbedrijf firma Timmer-Prins was één van de twee Texelse be drijven die zaterdag open huis hield ter gelegenheid van de Nationale Bollendag. De manifestatie, geor ganiseerd door de kring Noordelijk Zandgebied van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, was bedoeld als pro motie van de bedrijfstak. Met name de stadsbevolking loopt rond met een vaak negatief beeld van de (bollen)boer die zij vooral kennen als milieubederver („gifspuiter"). Meer kennis over de interessante kanten van het bollenvak en over de problemen van bollenboeren kan het imago wat opkrikken Timmer verwerkte zaterdag een gestage stroom bezoekers. Hij deed voor het eerst mee aan de Nationale Bollendag. Zijn collega Theo Kooiman aan de Pelikaanweg was al eerder van de partij. In de grote schuur op zijn B-blok was met alleen van alles te zien op het ge bied van bollen en bollen- verwerking. maar er speelde ook een accordeonist en de mini-kermis van Gerard Rijk draaide op volle toeren. Rijk is onlangs kleiner gaan wonen, waardoor hij geen eigen op slagruimte meer heeft voor zijn ker mis. Hij mocht hem echter blijvend stallen in de schuur van Kooiman. (Foto Harry do Graaf) De kantine van vakantiepark Dennen oord staat zaterdag in het teken van Marco Borsato. Zanger/entertainer Kees Tesselaar Klaassen is voor deze gelegenheid in de huid van de populaire artiest gekropen Aanvang 15.00 uur. In de RK kerk in Den Burg begint dinsdag om 20.15 uur het achtste zomeravondconcert. Het optreden wordt verzorgd door Margot Endel (sopraan), Jan Brink (tenor), Erna Sommer (viool) en Gerard Leegwater (orgel). Op het programma staan werken van Guilmart, Andriessen, Mendelsohn en Franck. De organisa tie is in handen van de raad van het zomerwerk van Texelse kerken. Aah het eind is een collecte. De VVV werkt samen met Teso aan plannen voor het houden van enquetes onder vakantiegangers die op weg zijn naar het eiland. Het gaat om steekproeven om beter inzicht te krijgen in zaken als her komst, leeftijd, verwachting en wensen van de toeristen. Volgens VVV-directeur Veronica Bos zijn de De gewone mens. waar kan hij nog heen? Als betaalbare vakantie verblijven verdwijnen en luxe villa's verrijzen. Waar kan hij nog heen, met zijn uitkering zittende drie hoog zon der tuin? Ook gewone mensen willen er wei eens uit en genieten van de luxe om buiten te zijn. Een luxe schuifpui, een computer degene die al die luxe kan betalen, woont zélf al aardig luxe. Laat Texel toch voor iedereen betaal baar blijven. Een open arm die ook degenen die het niet zo breed heb ben, begroet. Laat het eiland met ten- onder gaan op de electronische snel weg van het leven dat nu wordt geleefd. Jan, Wijkie, Gerie Maria en Talitha v.d. Berg, Den Burg. Een ram van Koos Tjepkema uit De Waal is tijdens de fokveedag in Opmeer kampioen geworden bij de oudere rammen. De jury riep een inzending uit dezelfde stal uit tot beste drietal ramlammeren. Tjepkema was niet de enige Texelaar met succes in Opmeer. De jury wees een koppel van P.G. Kooiman uit Den Burg aan als beste viertal ooilam meren. Twee van de ramlammeren van Tjepkema eindigden in het rijtje bij de beste tien. Een ram van Piet Verberne en N. Laan Zn uit Win kel kreeg de boordeling 1A en dat zelfde gold voor een ram met als mede-eigenaar Cees Kikkert. Een drietal ramlammeren van D. Kikkert uit Den Hoorn kreeg de waardering 1A, terwijl een schaap met drie lam meren uit dezelfde stal ook als 1A eindigde Een éénjarige ooi en een lam van Koos Tjepkema werden ook als 1A geboekstaafd. Spierkracht staat centraal op de ko mende Hoornder Donderdag. Man nen en vooral vrouwen spugen in de handen om bij het touwtrek kampioenschap op het pleintje bij Goênga het beste beentje voor te zetten Titelverdediger 't Horntje kan dit jaar grote tegenstand verwachten Om deel te kunnen nemen roept or ganisator de Stichting Hoornder Don derdag teams op zich op te geven. Het inschrijfformulier hangt bij Goènga in de supermarkt Drankrijder. Op de Hoefslag in Den Burg werd in de nacht van maandag op dinsdag een 27-jarige Texelaar staande gehouden voor een blaas- proef. Hij bleek met ruim 2,5 keer te veel alcohol op achter het stuur te zijn gekropen. René Boogaard is op de Noord- Hollandse veebeoordelingswed- strijden vrijdag in Midden- Beemster als eerste geëindigd. Boogaard is na broer Edwin en Marcel Witte (De Nes) de derde Texelaar binnen vijf jaar die de beker mee naar huis neemt. In to taal deden 140 veehouders mee aan het provinciale kampioen schap. Totaal streden vijf Texelaars mee om de provinciale eer. Dat zijn er minder dan eigenlijk is toegestaan, omdat de animo voor de veebeoordelings- wedstrijden aan de tanende kant is. Het aantal melkveehouders op het ei land loopt terug, waardoor ook de groep jonge boeren slinkt. Bij de keu ring van vijf vaarsen en vijf oudere koeien, die in kwaliteitsvolgorde op rij moeten worden gezet, eindigde Boogaard bij de tien beste van Noord- Holland Van deze tien bracht de Texelaar zijn beoordeling ten over staan van jury het beste onder woor den. Vorig jaar maakte Boogaard deel uit van het winnende Texelse team. In september wordt hij voor Noord-Hol land uitgezonden naar de nationale kampioenschappen De overige deel nemende Texelaars, Marcel Witte, Edwin Boogaard, Jan van der Haas (Postweg) en Marco Bakker (De At- Vrijdagavond (heden) wordt in café W'tjewel" in De Koog een hardcore- festival gehouden. Er treden drie hardcoregroepen op: de Texelse for matie Deluge, Vastatrix uit Hoorn en Die Watching uit Amsterdam. Volgens de pr-man van Deluge be looft het een bijzonder spektakel te worden met veel energieke show. Begonnen wordt om 22.00 uur; de toegang is vrij voor ieder. las) eindigden met bij de beste tien van de provincie, maar konden in de hogere regionen goed meekomen. Fanatisme „Een stuk liefhebberij, veel oefenen en een flinke dosis fanatisme", ver klaart Boogaard zijn overwinning. „Ik ben al van jongs af aan bezig met vee. Het is zo'n beetje de tiende keer dat ik de provinciale wedstrijden mee doe. Een aantal keren zat ik best dicht bij de winst. Maar als het niveau zó dicht bij elkaar ligt, kan één straf- puntje extra je de das omdoen." Het kampioenschap kwam voor Boogaard precies op tijd. „Ik ben negenentwintig en mag nu nog net mee doen. Zodra je dertig bent is het afgelopen." Als liefhebber neemt Boogaard, in het dagelijks leven inseminator bij de RON en momen teel druk doende met de oogst- verwerkmg in zijn bloembollenbedrijf. maakt hij toch tijd vrij voor zijn lief hebberij Na het kampioenschap maandag in Midden-Beemsterwas hij dinsdag alweer te vinden op de fok- veeshow in Opmeer „Voor zo'n hobby moet je jezelf toch wat tijd gun nen. Bovendien steek je er altijd iets van op Méér dan hobby Rundveeverbetering is voor Boog aard méér dan alleen een hobby. Met broer Edwin heeft hij de kennis ge bundeld in een nieuw rundveebedrijf. „We zijn gespecialiseerd in de fokkerij van melkvee. Er zijn nog met zoveel boeren die zich daar mee be zig houden." De resultaten zien er volgens Boogaard hoopvol uit De fokker vindt het echter te vroeg om daar nu al teveel op vooruit te lopen. gegevens nodig om de ontwikke lingen in kaart te brengen. De in formatie kan nuttig zijn bij de pro motie. Het gaat om steek-proeven die volgend jaar van start kunnen gaan. Tot dusver moet de VVV het bij de promotie zonder „harde" gegevens over de toeristen stellen Informatie over leeftijd, geslacht en herkomst van de gasten is momenteel wel aan wezig. Ze worden genoteerd In het nachtverblijfregister dat door iedere logiesverstrekker aan de gasten moet worden voorgelegd. Het boekwerk beperkt zich echter tot een controle middel voor de afdracht van toeris ten- en inkomstenbelasting, want voor de gemeente is er geen enkele behoefte aan meer gegevens over de toeristen. Of dit register volledig en represen tatief is, is de vraag. Bij een gezin of groep kan worden volstaan met het vermelden van één gast(e) in het re gister. Bovendien betwijfelt de ge meente of ondernemers die liever iets minder belasting afdragen, het re gister wel naar behoren bijhouden. Toch bestaat er behoefte aan gege vens omtrent de toeristen. „Te vaak moeten we ons baseren op aanna- In Cinema Texel draait om 14 00 uur „101 echte Dalmatiërs" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Bean". In Klif 12 te Den Hoorn brengt Rick Lorenzo Dros zijn programma „Soplattaswat" Aanvang 21.00 uur, toegang ƒ15,- (vriendenprijs ƒ12,50). In hotel De Lindeboom wordt vanaf 22.00 uur roulette gespeeld. De toegang is gratis, de opbrengst gaat naar de stichting „Het hart van Texel". Woensdag 6 augustus In de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg kan ten bate van de Wilde Ganzen koffie worden gedronken van 10.00 tot 16.00 uur Er is tevens expositie van archiefmateriaal en verkoop van gébreide spullen. In Cinema Texel draait om 14 00 uur „101 echte Dalmatiërs" en om 16 00, 19.00 en 21.30 uur „Bean" Donderdag 7 augustus In Klif 12 in Den Hoorn begint om mes", aldus mevrouw Bos. „Gevoels matig denk ik bijvoorbeeld dat er momenteel veel jongeren op Texel verblijven, maar het kan best een vertekend beeld zijn. Als je elk jaar onderzoek doet, kun je de seizoenen met elkaar vergelijken en ontwikke lingen signaleren. Als bijvoorbeeld blijkt dat een bepaalde groep achter blijft, kun je daar - desgewenst - iets aan proberen te doen. Een enquete kan ook inzicht geven in de verwach tingen. van de toeristen. Misschien hebben ze wel een verkeerd beeld van het eiland. Dan kun je dat in de promotie bijstellen." Mevrouw Bos benadrukt dat de plannen voor de enquete zich nog in een pril stadium bevinden. Teso kon wegens vakan tie van directeur Rob Wortel nog geen commentaar geven In De Worsteltent aan de Smitsweg aan de rand van de Dennen speelt zondagmiddag de akoestische forma tie Harvest uit Amsterdam. Het ze vental bracht onlangs de CD „If you got a mckle" uit waarop covers van idolen als Neil Young, Hank Williams, Raymond van het Groenewoud en De Dijk zijn opgenomen. Het optre den start om 15 00 uur en is gratis te bezoeken De gemeenteraad zal binnenkort een Verordening Huisnummering vast stellen. Daarin staan regels voor het nummeren of her nummeren van huizen en andere objecten. De bedoeling is dat door invoering van deze „handleiding" het (her)nummeren minder om slachtig wordt. Directe aanleiding waren de problemen bij het toeken nen van nieuwe nummers aan hui zen aan de Wilhelminalaan en de Zes. Belangrijk punt is dat de ver antwoordelijkheid komt te liggen bij b en w, dus niet meer bij de ge meenteraad. Tot en met 1993 werden vastgoed objecten door de gemeente genum merd volgens artikel 41 van het be sluit bevolkingsboekhouding. Sinds dat artikel niet meer geldt valt de num mering (en ook de straatnaamgeving) onder artikel 108 en 149 van de ge meentewet en is het een bevoegd heid van de gemeenteraad. Dit blijkt een omslachtige gang van zaken te zijn. In de nieuwe regels wordt onder scheid gemaakt tussen het toeken nen van nummers aan huizen in nieuwe straten en verandering van de nummering in bestaande straten. Het eerste is een routinezaak die gewoon in handen kan blijven van de uitvoe rende ambtenaren, het tweede kan voor de betrokken mensen vrij ingrij pende gevolgen hebben en moet daarom een aangelegenheid zijn van b en w. Voor de straatnaamgeving verandert er niets. Hierover beslist de raad. De mogelijkheid om tegen toekenning van nummers bezwaar te maken blijft in stand. In de verordening staat verder onder meer dat b en w ook in technische zin vrij zijn in het aanbrengen van num mers (maar ook van straatnamen, buurtaanduidingen en andere verwij zingen) op palen, bouwwerken en (particuliere) woningen. De eigenaars moeten dat dus toestaan en moeten er ook voor zorgen dat deze gege vens vanaf de weg zichtbaar blijven. De burgers dienen er dus aan mee te werken dat de huisnummering goed functioneert. Wie in dat opzicht dwars ligt, kan een boete krijgen. Een 18-jarige Duitse is dinsdag middag haar voortanden kwijtgeraakt door een aanrijding. De tanden wer den gevonden en zijn door een tand arts teruggeplaatst. De botsing ge beurde toen de Duitse vanaf de Postweg de Hollandseweg wilde in slaan en daarbij een 36-jarige Texelaar in een bedrijfswagen over het hoofd zag. Door de klap kwam haar VW Golf ook nog tegen de wa gen van een 23-jarige Cocksdorper, die achter haar stond. Het meisje werd per ambulance afgevoerd. Een takelwagen ontfermde zich over de twee personenauto's. De leden van kustzeilvereniging Westerslag worden zaterdag vanaf 16.00 uur op het strand bij paal 17 verwacht voor het jaarlijkse vis- bakken. Zondag begint om 12.00 uur een gekostumeerde catamaran wedstrijd. 16.30 uur de kindervoorstelling „Lang leve de opera". Toegang gratis In Den Hoorn wordt vanaf 19 00 uur gestreden om het Texels kam pioenschap ringsteken In Cinema Texel draait om 14 00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". Het IVN Texel verzorgt een excur sie rond de Horsmeertjes. Start om 19.30 uur bij het pad naar de Hors meertjes. ledereen mag gratis mee. In hotel De Lindeboom wordt vanaf 20.30 uur een bingo-avond gehou den. De toegang is gratis, de op brengst gaat naar de stichting „Het hart van Texel". brengst is ten bate van de k ratie van de kerk BELANGRIJK: voor de evenementen zie de Vakanlj Halfuursdienst. Teso maait afvaarten op donderdag 7 a dag 8 augustus van 9.35 tot« 16.05 uur Verder op zaten augustus van 8.35 tot en ma uur. Gevaarlijke stoffen. De alv; op donderdag 7 augustm 10.05 uur van Den Helderen uur van Texel zijn uitsluiten stemd voor het vervoer vang lijke stoffen. De gemeente geeft een kleine f18.000,- uit voor uitbreiding en ver vanging van meubilair van de Kompasschool Het gaat om nieuw meubilair voor de gemeenschaps ruimte die binnenkort aan de school zal worden toegevoegd en om ver vanging van bestaand meubilair (ta fel met vier stoelen voor de koffieka mer, drie opbergkasten. drie leerkrachtensets en 40 leerlingen sets). De bouw van de gemeenschaps ruimte maakt deel uit van een in het komende jaar uit te voeren totale re novatie en aanpassing aan het mo derne onderwijs. Dinsdag 5 augustus De tenten van circus Herman Renz staan tot en met donderdag 14 augustus aan de Nikadel te De Koog Vanavond om 20.00 uur de première. Dagelijks zijn er shows om 20.00 uur en op 12, 13 en 14 augustus ook om 15.00 uur. In de NH kerk van Den Burg geeft organist Alexander Prins samen met Nicolien van der Wel (dwars fluit) om 20 00 uur een zomeravondconceft De toegang is gratis, wel wordt na afloop een inzameling gehouden ter bestrij ding van de kosten Pocketiinc Swing®- Geheugen voor 85 nummers. Zeer lange gesprekstijd (3,5 uur) en stand-by tijd (78 uur). Werkt ook op gewone batterijen. In rood, licht- gocn, lichtblauw en zwart. 1 Primafoon maakt mobiel bellen nu wel heel gemakkelijk met deze nieuwe telefoon de Pocketiinc Swing met Hi GSM- abonnement Je kunt er in vrij wel heel Europa mee bellen. En met één toets kun je extra mogelijkheden van je telefoon benutten. Waaronder VoiccMail, je mobiele antwoordapparaat Ook kun je het totaal van je gesprekskosten opvragen via deze toets. houdt hot «impel I Maar bellen met Hi G' is ook heel voordelig. Zo knj overdag 50% korting op d' nummers van jouw keuze. belt al vanaf 35 cent per mtfï De Pocketline Swing is® voor f49,-. Koop je 'm vóór Ij tobcr, dan betaal je voor hei' GSM-abonncment tot 1 l*"3 1998 slechts f 29,95 per i.p.v. f 34,95 per maand. Ga dus snel naar Primal* of bel gratis 0800-0402. .oorroad nrcki. Dc vermelde of 1-jarig Hi GSM-iS In Klif 12 in Den Hoorn speelt vanaf 21.00 uur de Jug Bros Bluesband. Toegang gratis. Vrijdag 8 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". Zaterdag 9 augustus Op het terreintje bij de muzieknis in Oosterend (ingang Oranjestraat) wordt tussen 13.25 en 21.00 uur het jaarlijkse Strender Pop Festi val gehouden, met een keur aan Texelse bands. Toegang gratis. InCinemaTexel draait om 14.00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". In Klif 12 te Den Hoorn begint om 19.00 uur „De Bruiloft van Biem en Babette", een theatervoorstelling met diner. Rond de zeemanskerk in Oude- schild wordt een feestmarkt ge houden. De markt begint om 10 30 uur en duurt tot 16.30 uur. De op- Wachttijden. Op vrijdag 8a tus wordt op Texel tussen 9 15.00 uur een wachttijd va van een half tot één uur. j Helder moet tussen 12.00 en uur worden gerekend op wachttijd van een half uur. Op zaterdag 9 augustus we Texel tussen 10.00 en 14.C een wachttijd verwacht vans uur. In Den Helder wordt da wachttijd verwacht van een! één uur. Aandelenkoers. De koersv; Teso-aandeel van nominaall nog steeds f3.100,- Hoogwater te Oudescf Vr. 8 12.04 en 23.81 Za. 9 12.46 en 00.2i Zo. 10 12.54 en 00.« Ma. 11 13.11 Di. 12 1.10 en 14.# Wo. 13 2.00 en 14.51 Do. 14 3.10 en 16.3! Vr. 15 5.56 en 18.2t Aan het strand is het ongeveer e« eerder hoogwater De zon komtSaq tus op om 6.12 uur en gaat onds 21.15 uur. 11 augustus eerste kwti 13 augustus doodtij. Scouting Texel haalt tijdens de zo mervakantie geen oud papier op in Den Burg. Men kan het wel zelf bren gen naar de container bij het club gebouw aan de Bernhardlaan. Een 88-jarige automobilist uit Den Burg veroorzaakte maandagmorgen op de Pontweg/Westerweg een aan rijding. Hij stak over zonder voorrang te verlenen aan een 37-jarige man uit Heeg. Beide wagens raakten zo zwaar beschadigd dat er een takel wagen aan te pas moest komen. De inzittenden waren ongedeerd. Later In de ochtend remde een 37- jarlge toerist uit Oostelbeers af op de Postweg om De Cocksdorp in te kun nen rijden. Een achter hem rijdende 67-jarige Cocksdorper had dat te laat in de gaten en botste tegen de ach terkant van zijn voorganger. Het inci dent had alleen materiële schade tot gevolg. Alleen voor spoedeisende! len van zaterdag 08.00 totr dag 08.00 uur: Dokter K Dijk en N. de Grave, Kotter 24, Oosterend. telefoon 311 Consult uitsluitend na tel sche afspraak. Toeristenk: terecht bij de medische pos Koog, tel. 32 72 70 De bochtige Hoornderweg is geschikt als racecircuit. vond een 31-jarige motom Groot-Ammers. In een bochi hij maandagmiddag de mal het stuur kwijt. Hij ging oné gleed zo'n dertig meter dooi naast de weg gelegen sloolh man tot stilstand, waarna hij boven wonder ongedeerds Het stuur en de voorvork van tor waren ontzet. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2