Altijd mooi weer met Strenderpop Zingen is voor mij een uitlaatklep" Drie extra boten voor overtocht circus Renz Derde Strenderpop voor Moniek Bruyn SPIERZIEK informatiekrant voor toerist én Texelaar Ras Echte Nederlandse Zwervers TEXELSE couRANT Politie controle hotelregistei EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF José Eelman bi steekster op ha verschijnt elke vrijdag t/m 29 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 22 augustus: t/m woensdag 13 augustus a.s. aan de balie van de Texelse Courant VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 „Het móet gewoon mooi weer zijn. En dat is het dus ook altijd." Biem Vlaming is één van de Stren- derpop-organisatoren. Niet hele maal van het eerste uur, want hij kwam er pas de tweede editie bij. Vrijdagmiddag begint hij met zijn maten met de opbouw en zondag avond moet alles weer weg zijn. Daar tussenin zit een waardevol openlucht-muziekfestijn bij de Oosterender muzieknis dat voor iedereen gratis toegankelijk is. Zoals veel geslaagde evenementen is ook Strenderpop als een geintje be gonnen. „Het viel Willem Witte op dat zoveel Oosterenders in een band speelden Het leek 'm leuk die eens samen op te laten treden." Vlaming vertelt dat na het eerste jaar het Strender principe werd losgelaten. „Je hebt zoveel aardige groepen op Texel, het leek ons toch leuker om met z'n allen iets te doen." En vanaf dat moment ging het elk jaar beter. Steeds meer publiek bezocht het festival en steeds meer bands gaven zich op.Er zijn echt een boel bands op Texel. We hebben nooit moeite om de dag te vullen De laat ste jaren hebben we zelfs teveel aan meldingen Maar er valt ook wel eens een groep af, dus meestal kunnen we iedereen tevreden stellen." Veertien bands is het maximum voor Tijdens Strenderpop treden ach tereenvolgens op Acoustic Mama Agelastici Alm, Van Beur den. The Mix, OPK, 't Slag. So What, Music Rate. The Madmen Jug Bros, Grand Abroad Jazz- band, 't Slag. Deluge en Intrude. Strenderpop. Het festijn duurt name lijk van 13.25 tot 21.00 uur en iedere groep krijgt 25 minuten speeltijd. „Korter is niks. Je moet toch zo'n zes a zeven nummers kunnen spelen. Eerder op de dag beginnen schiet niet op. Dan komt het publiek niet. En we willen beslist met langer doorgaan. Liever zijn we iets vóór 21 00 uur klaar We hebben uitstekende con tacten met de buurtbewoners en dat willen we zo houden Dan moet je niet met de afgesproken tijden romme len." Bonte boel Er vindt geen selectie van bands op kwaliteit of muzieksoort plaats Vla ming: „Het gaat naar volgorde van aanmelding. Als we een datum heb ben geprikt sturen we uitnodigingen aan de groepen die de vorige keer meededen en plaatsen we een op roep. Alle reacties worden genum merd. De laatste twee jaar hadden we éen band over.Afberichten vlak voor het evenement zijn de nachtmer- De groep Deluge. Van links naar rechts Tobias van der Zee, Robin Buijsman, Auke Vermeulen, Jothan Purmer en Simon van Arkel. Texel heeft er sinds dinsdag een downs is het ons geluid in de geest dorp bij. Er wonen twaalf verschil- van Herman en Diane verder te gaan lende nationaliteiten met vijf uit- We zip een grote organisatie en heb- eenlopende religies die harmo- ben veel geïnvesteerd. We mogen nieus met elkaar optrekken. Er niet klagen en hebben veel goede staat een eigen schooltje, een kan- publiciteit gehad, met name door de toor, afvalverwerking, kleermakerij Persprijs 1997 Helaas worden we en stroomvoorziening, etc. In de wel verward met onze Duitse tegen- stallen kom je de meest bijzondere hanger Renz Berlin, dat ook Noord- dieren tegen, terwijl de markante Holland aandoet. Het circus heeft een bewoners over opmerkelijke talen- dubieuze reputatie en zorgt voor veel ten beschikken. Kortom: Circus verwarring. Met dit gezelschap heb- Herman Renz is op Texel. ben wij niets te maken. Ondanks probeerde deze concurrent via de Het bekende Nederlands circus dat rechter af te dwingen dat na het over- op de Koger Nikadel is neergestre- lijden van Herman Renz het circus de ken werkt als een goed geoliede naam niet meer mocht gebruiken. De machine. We hebben net een pe- rechter stelde dal in Nederland de node achter de rug waarin we voort- naam Renz staat voor de afkorting, durende korte stops maaktenaldus Ras Echte Nederlandse Zwervers pr-man Alexander Sijm. We zijn er in getramd ons snel te verplaatsen. Nachtclub We kwamen uit Friesland dinsdag- Hel openingsnummer door twee morgen om twee uur 's bit de veer- schaarsgeklede hoela hoep-dames, boot in Den Helder. Een paar uurtjes doet even denken aan een nachtclub- slapen en toen met de eerste boot act. De circus-sfeer keert terug als ze de oversteek naar Texel." Om het hun vaardigheden met de hoepels mammoet-transport over te zetten etaleren. Jonny Fischer en zip vro- had Renz drie extra boten ingehuurd. ..Medewerkers van de veerdienst wisten niet wat ze zagen, zoveel circuswagens. De boot is wel een hele onkostenpost, maar we ver wachten dat we dat met de entree er wel uithalen. Netjes Over de ontvangst in De Koog is het circus goed te spreken. ..Het hele terrein was netjes en autovrij Dat komen we wet eens anders tegen Soms staan de parkeerterreinen bij aankomst nog vol en laatst zakten we op een grasveld tot onze assen in de blubber.Aan de Nikadel verliep al les op rollet/es Om negen uur 's morgens arriveerde het transporten om 16.00 uur stond de nieuwe tent van 36 meter door snee overeind Over belangstelling had het circus bij de premiere dinsdagavond niet te kla gen Flink wal plaatsen werden inge nomen door Texelaars die vrijkaartjes hadden bemachtigd. Mond-tot-mond- reclame is de beste reclame, ver trouwt de directie op de Texelse ,.tam-tam". Renz blijft Renz Twee bronzen beelden van Diane en Herman Renz bij de entree herinne ren aan het in 1996 tragisch omge komen paar Het circus blijkt de klap goed te boven zijn gekomen Renz Qm door een ringelje ,e ha)en> de„ hoe,a blijft Renz. Na een jaar van ups en hoep.dame van circus Renz. Dieren uit de Ark van Noach kruipen gewillig bij elkaar op de rug. Fotos Go.anj Timmorman) rie van menig organisator. Bij Strenderpop is dat echter nooit zo'n probleem. „Dat lost zich vanzelf op Er is altijd wel iemand die iets impro viseert Even een akoestisch num mertje, bijvoorbeeld met een zange res erbij. Dat komt altijd wel goed Het opstellen van het programma geeft enige voeten in aarde. „De één moet met de laatste boot mee, de ander moet tot een bepaalde tijd werken., het is wel een puzzeltje. Maar we proberen met ieders wen sen rekening te houden. Het zijn toch de muzikanten die het festival moe ten maken." Het programma is qua muziek enorm bont. Van rap tot jazz tot heavy metal. „Leuk toch? Er is echt voor iedereen iets bij. van rustig tot keihard. We hebben dit jaar voor het eerst de Grand Abroad Jazzband. Jaap Trap. die ook in de organisatie van Strenderpop zit, speelt daarin tenorsax. We vonden dat hij ook eens hier moest optreden Ook iets anders dan anders zijn twee korte sessies van ,,'t Slag", Afrikaanse trommel- muziek. Vlaming bespeelt daarin de DounDoun. een basinstrument. „Eén lang optreden wordt waarschijnlijk te langdradig, vandaar dat we het in tweeën hebben geknipt." Koelbox In de vorige krant gaf de Strenderpop- organisatie al aan dat het met de be doeling is dat bezoekers een koelbox met eigen consumpties meenemen „Het klinkt misschien niet aardig, maar we hebben de drankomzet ge woon nodig. Het is een gratis festival en dat willen we vooral zo houden Maar we moeten wel veel betalen voor huur van apparatuur, toilet wagen en drukwerk. De bands krij gen alleen consumptiebonnen. We zijn dus echt afhankelijk van die in komsten." Tot nu toe kon het ieder jaar uit. „We hadden zelf een klein beetje over. Daarvoor hebben we vorig jaar een feest gegeven voor Texelse bandleden. Dat werd een soort grote jamsessie, heel gezellig." Mochten de weergoden hun toorn toch nog op Oosterend richten, dan is er een probleem. „We hebben geen alternatieve lokatie bij slecht weer. Misschien moeten we daar toch een over nadenken, want het is in derdaad riskant. Tot nu toe is het alle keren goed gegaan. Dan zeiden we tegen elkaar dat het mooi weer moest wezen en dat was het dan ook. La ten we dat zaterdag nog maar een keer doen." Moniek Bruyn tijdens een eerder optreden: ...ik zing me helemaal leeg.. (Foto ArchieI TC) Ook dit seizoen controleert litie of logiesverstrekkerso» ledige persoonsgegevens»! gasten beschikken en of dei ten zich hebben gelegitimei Woensdagochtend om half ad een steekproefcontrole uitge» het nachtverblijf van de 1 Reddingsbrigade aan de Pe weg Twee politiemensen keki gastheer een lijst met namen of die logees er ook werkelijk De net ontwakende brigac werden uitgenodigd zich te Ie ren aan de hand van paspoa der erkend legitimatiebewj bleek allemaal exact te klopp Voor logiesverstrekkers is I plicht persoonsgegevens gasten beschikbaar te hebba tens de Wet op het Hotelregis wordt vaak de hand mee waardoor het nogal eens vi dat de politie langdurig moeli naar mensen die om bijvo dringende familieomstand naar huis moeten komen St geefs, want als er niet meet is dan dat de gezochte „in ergens op Texel" zit. is het naar de bekende speld in berg. Slordigheid op dit pu mede in de hand gewerkt o geen jaren controle werd uitg Het gaf daarom enige opsd toen dit vorig jaar een keer ge Naast de wettelijke plicht van: heer, is het voor de vakantie zelf belangrijk dat het thuisfra hoogte is van hun vakant ,Laat weten waar je zit". lijke compagny omvat een ark van Noach met geiten, honden, een vos en een gans en zelfs een gedres seerde poes De show is een vrolijke aaneenschakeling van amusante hoogstandjes, waarbij de poes zich gewillig op de rug van een ezel laat zetten. Spectaculair tegenhanger is de paardenact met acht Hollandse Friezen en aan het eind de olifanten die zich gewillig in alle standen laten manoeuvreren. Tempo, snelheid en charme zijn van toepassing op Jongleur Alex Carol!, die als een wervelwind door de piste raast en zelfs een boemerang op zijn hoofd laat landen. Circus-prinses Gina Giovanna wordt in haar hands tandnummer letterlijk op handen ge dragen. Dat het circus nu ook spon sors achter zich weet, blijkt uit enkele listig verpakte reclamebood schappen. Dieren Een kijkje achter de schermen leert dal voor de dieren, een onmisbaar onderdeel in het circus, goed wordt gezorgd. De kostgangers verblijven in ruime boxen en als het even kan in een weide. Gedurende de pauze neemt de onrust in de leeuwenkooi ongekende vormen aan ,,Ze hebben in de gaten dat het straks hun beurt is.Met venijnige tikjes lijkt leeuwent emmer Jason Peters bij de acht oerwoudkoningen het bloed onder de reusachtige nagels vandaan te halen. Met een dreigende uitval naar zijn leraar dreigt één mannetje wraak te nemen Het blijft binnen de leeuwen- kooi echter bij theatraal gegrom Clowns Twee terugkerende gasten, de clowns Milko en Christiaan maken het tijdens eenculinaire onderdeel wel erg bont. De langdradige act staat in contrast met het zeer vlotte en ge stroomlijnde circusprogramma Kin deren krijgen echter geen genoeg van de clowneske capriolen. De show zou niet compleet zijn zonder de ge durfde springplank-act van het Roem eense .Mario Catane". Met de man nelijke helft van De Vladimirovs lijkt het bovenop het Rad des Doods even mis te gaan Met misstapjes als deze onderscheidt het circus zich juist van andere vermaaksvormen. Het ge beurt er namelijk allemaal in het echt. Met uitzondering van zondag is er lol en met woensdag 13. augustus da gelijks om 20.00 uur een voorstelling. Zondag, dinsdag, woensdag en don derdag is er ook om 15.00 uur een show Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa en bij de VVV. De „Woodstockachtige" gezellig heid van Strenderpop spreekt haar aan. Vandaar dat zangeres Moniek Bruyn (21) blij is dat ze er zater dag weer bij is. Begeleid door de bandleden van Music Rate zingt ze covers en ook twee eigen num mers. Maar ze is er ook om te luis teren naar andere Texelse musici. Contact met vakbroeders en -zus ters en belangstellenden in een ongedwongen sfeer, dat maakt het Oosterender evenèment voor ve len iets om jaarlijks naar uit te kij ken. Lekker thuis een beetje galmen. Zo begon het voor Moniek de Bruyn. Op haar vijftiende werd ze door een vriend gevraagd eens mee te zingen in zijn band. „Het was voor de gein, maar we hebben toch twee keer op getreden. Texelpop en Strenderpop. Toen al, ja." De eerste keer het podium op. Moniek gnuift bij de herinnering. „Dóódeng vond ik het Ik heb nog altijd de zenuwen, maar het is wel minder geworden. Je houdt iets van 'daar gaan we weer'. Het is nu iets beter beheersbaar." Haar grote angst is dat ze de tekst kwijtraakt „Een zin vergeten, een woord fout.„vreselijk vind ik dat. Ik weet best dat dat hele maal met opvalt, maar ik vind dat gewoon heel erg." Het zingen zelf jaagt haar geen angst aan. „Welnee, dat gaat vanzelf Ik heb qua stern- bereik weinig beperkingen Boven dien geef ik het met repeteren wel aan als iets te hoog is gegrepen Dus dat overkomt me in het openbaar met Zangles Hoewel ze wel muzikale achtergrond heeft („ik heb vier jaar met tegenzin keyboards gespeeld") had Moniek nooit zangles. „Zingen was voor de lol. Ik merkte natuurlijk wel dat ik een hoog bereik had en ik hoorde vaak positieve reacties, maar het bleef voor mij toch meer een hobby." Vo rig jaar besloot ze toch eens mee te doen aan een cursus stemvormmg. onder leiding van Ans Visser „Ik heb daar echt veel aan gehad", vertelt ze. „Vooral op gebied van ademhaling en articulatie heb ik het één en an der opgepikt." Moniek legt uit dat zan gers die via hun keel ademhalen veel energie verspelen en bovendien kans lopen op keelpijn en schorheid. „We leerden onder andere tijdens het zin gen via je buik te ademen. Dat scheel enorm." Na de eerste podiumervaring rolde Moniek opnieuw viavia in de bands „SSSt" en later „Undercover" van Jeroen Drabbe. Die viel na verloop van tijd uiteen. Ook weer per onge luk kwam ze in aanraking met de bandleden van weleer, de jongens waarmee ze begon. „Tijdens de vo rige editie van Strenderpop spraken we elkaar. We besloten het weer eens te proberen. Alleen hebben we nu een nieuwe toetsenist." Ze is erg te spreken over de band „Het klikt heel goed tussen ons en dat is in de muziek terug te horen. We kennen elkaar en eikaars muzikale capacitei ten. We zijn in de loop der jaren ge groeid, dat komt het geluid ten goede." Trieste band Teveel trieste nummers Dat was de publieke opinie over Music Rate na de eerste optredens „Ik hoorde dat na Texelpop. Tja, we zoeken inder daad naar nummers met diepgang, waarin we veel van onszelf kunnen leggen. We zijn geen hoempa-band." Behalve covers speelt Music Rate ook eigen werk. Zaterdag worden Een steekpartij met zeer go twee nummers, geschreven door Moniek. vertolkt. „Hoe ik die maak? Dat gaat vanzelf Ik hoor in mijn hoofd een melodie en daar maak ik een tekst op. Dan zing ik het en pikken de jongens de melodielijn op, die ze verder uitwerken. Het zijn Engelse teksten Op eén of andere manier kan ik me daarin beter uitdrukken. In het Nederlands klinkt het niet. Bovendien wordt het dan gelijk zo persoonlijk." Ze geeft toe dat er veel autobiografi sche elementen in de eigen nummers zitten „Het is echt een uitlaatklep voor me. Wat me met praten niet lukt, gaat zingend wel. Op deze manier vind ik het niet eng om een stukje van mijn ziel bloot te leggen aan ande ren." Hoewel ze ze vaak met nóg meer gevoel overbrengt, vindt Moniek het eigen werk niet specifiek leuker om te zingen. „Mensen kennen de lied jes niet, dus het levert vaak weinig reactie op Goeie covers, daar kun je ook veel inleggen. En het is toch leuk als iemand na afloop naar je toe komt om te zeggen hoe mooi het was." Wil je worden gevraagd voor optre dens, dan is een knieval naar de com merciëlere muziek onontbeerlijk. Dat beseft Music Rate. Moniek: „Het is een dilemma Je zou willen dat men sen een band accepteren om de muziek die ze maken Maar wil je worden gevraagd door kroegbazen, dan zul je wat bekende liedjes in je repertoire moeten opnemen. We heb ben onze grenzen hoor. Guus Meeuwis verdom ik." Zoals iedere band heeft ook Music Rate de toekomstdroom ooit eens een CD op te nemen. „Ach, het is al leuk als we een paar keer mogen optreden en misschien iets verdienen om nieuwe apparatuur van te kopen De rest is toekomstmuziek." loop. Dat was de vijfde rint wedstrijd die zondag op de van Oudeschild werd geti De sfeervolle ambiance gee locatie altijd iets extra's. Hei reerde José Eelman, die naast koetsier Rein Eelmï tien punten scoorde. Het bijzonder talrijke publiek zondag met volle teugen schouwspel op de haven, boten als decor werd het een gisch spektakel Met zestien eindigden Jessica Hoep en Bakker op de tweede plaats, derde plaats was een barrag Evelien Dekker, op de bok bj du Porto, was haar zenu» beste de baas en stak alle dn gen in de extra ronde. Daan wees ze Bianca Schraag/Bis naar de vierde plaats. De extra prijs, die in De Waall baar was gesteld door Lou voor de mooiste combinatie, niet uitgereikt wegens de he genval tijdens de eerste Dat gebeurde nu alsnog enG Porto ging ermee naar h aanmoedigingsprijs van Can ging naar de merrie Cera Jan Bakker. Hij deed mee nieuwe steekster, zijn schoo De volgende wedstrijd is da om 19.00 uur in Den Hoorn Er zijn ruim 100 verschillende spierziekten En er is één organisatie voor voorlichting, steun, advies de Vereniging Spierziekten Nederland VSN Vereniging Spierziekten "Nd LtGon. von Houtszlaan 6,3743 JN Beam. PoifW Internet: htlpJAvww. (ADVERTENTIE) Uitgeven) Langeveld «o* Parkstraat 10, Telefoon 0222 Fa* 0222 W' tei o U

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6