a uchtvaartmuseum koopt replica van de Spin 1 Spelenderwijs leren zwemmen via „ABC" ntenne L TEXELSE *7 nrct to A e Boules Texel eerste lustrum Heup gebroken Samenwerking Molenkoog-Calluna: Tere bloemen zijn in trek in Kolderwolde. iAG 8 AUGUSTUS 1997 uchtvaartmuseum op het vliegveld Texel krijgt er binnen- een bijzondere bezienswaardigheid bij. Het is een fraai jiuwde replica van de Spin. Dat is het vliegtuig dat in het ivan deze eeuw werd gebouwd door Anthony Fokker en 13 nee hij in 1911 triomfantelijk rondjes draaide rond de kerk g( larlem. Het is dan ook hèt vliegtuig uit de vaderlandse ire /aartgeschiedenis. echter nog even duren "Jat de bezoekers van het mu- het toestel ook werkelijk zien, want het huidige ge- heeft er geen plaats voor. voor aanzienlijke uitbrei- ijn echter in de maak. Voor staat de Spin in gedemon- toestand in de grote van het vliegveld. jwilligers die het luchtvaart- runnen zijn onverdeeld op- overde aanwinst, die nu nog Friesland in het hooivak van Boules Texel heeft het vijf alt estaan van de vereniging gevierd met een feeste- ijeenkomst op de baan in id. Naast sportieve ele- werd ook aan de inwen- Gi lens gedacht. Grote wens club is de aanleg van aw^che voorzieningen in de nde accommodatie, zodat Iers een kopje koffie kunnen Ier Piet van Lingen vergeleek nge club met een kleuter van leeftijd. „Eerst afwachtend, als het contact goed blijkt md en open." De ruim dertig ageerden verheugd over een van de zusterclub uit Den 'rominent onderdeel van het de bekendmaking van de ■kampioenen van de woens- zaterdag-competitie. Dit jaar or het eerst gespeeld met een telling, waarbij het handicap van kracht werd Hierdoor een boerderi| hangt De verovering ervan was een kwestie van toeval, geluk, snel beslissen en een goedgeefse sponsor. Het heeft een haart|e gescheeld of het nationale luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol was ermee vandoor ge gaan Te koop Het begon met een artikel in de Leeuwarder Courant, dat onder ogen kwam van vliegvelddirecteur Ed de Bruyn. Het ging over een groep inwo ners van het Friese Kolderwolde die op initiatief van kunstenaar Evert van Hemert de replica bouwden aan de hand van originele bouwtekeningen. Het ding moest dienen als blikvanger bi] het dorpsfeest van Kolderwolde dat in het teken van de luchtvaart stond. Van Hemert was geïnspireerd geraakt omdat hij in Haarlem op de Een 55-jarige toerist uit Duitsland wilde woensdagavond skeelers uit proberen, waarop de jeugd zo vrolijk rondrijdt. De wieltjes gingen er ech ter met hem vandoor, waardoor hij op het Gerritslanderdijkje lelijk ten val kwam. Met een gebroken heup werd hij per ambulance naar het Gemimziekenhuis in Den Helder ver voerd. deden zich aan de top van het klasse ment belangrijke verschuivingen voor. De beste speler op woensdag, met de hoogste gemiddelde stijging, was Biem Bremer Voor de zaterdag ging de eer naar Jaap Schenk. Bei den ontvingen een fles wijn. De fees- telijke bijeenkomst, waarbij de vere niging de leden op koffie en een barbecue tracteerde, duurde tot 22.00 uur middelbare school heeft gezeten waarop ook Anthony Fokker zat. Van Hemert's ideaal was een Spin te bou wen die niet alleen uiterlijk precies hetzelfde zou zien als zijn legendari sche voorganger uit 1911maar die ook echt moest kunnen vliegen Restjes De zestien dorpelingen deden vijf honderd uur over de bouw onder lei ding van ex-automonteur Jelle Haga, die als hoofdconstructeur optrad. Voor de aandrijving werd een oude 65 pk Renaultmotor bij een autosloperij gehaald, het linnen kwam uit de winkel, de wielen werden weg gehaald uit Langelille, een koperen boiler kon dienst doen als benzine tank en bij een schroothandelaar lag voldoende pijpmateriaal voor de con structie van het geraamte. De enthousiaste groep slaagde in de opzet De Spin kwam er en oogstte alom bewondering. Geschiedkundi gen konden er niet omheen de laat ste Fokker is gebouwd in Kolder wolde' Tevoren stond vast dat het toestel na afloop van het dorpsfeest verkocht zou worden. Het artikel in de Leeuw arder Courant maakte melding van een vraagprijs van f6.000,-. Wijzend op dat laatste gaf De Bruyn het arti kel door aan Gelein Jansen, de voor man van het Texelse luchtvaart museum. Op zijn beurt bracht die het geval ter sprake bij Theo Witte en de andere vrijwilligers die het museum draaiende houden. Er werd contact opgenomen met Kolderwolde waar men aangenaam verrast was door de belangstelling van het Westfriese ei land Texel. Om het vliegtuig te bekij ken trokken Gelein Jansen, Siep Zijlstra, Theo Witte en Ton Zegers naar Kolderwolde, een dorp in de buurt van Balk en Workum. Theo Witte: „Na afloop waren we nog en thousiaster. Dat ding zag er zo per fect uit. We wilden hem vreselijk graag hebben, maar we konden niet beslissen omdat we het geld nog niet hadden" Jansen liet weten dat we serieus geïnteresseerd waren en i. y.u »wi oieener soeek) kreeg een optie van maximaal één maand. Brügemann De bedoeling was intussen sponsors te werven onder het bedrijfsleven. Toen Theo Witte korte tijd later met Sjef Brügemann over dat laatste sprak, was die actie meteen met meer nodig Brügemann zei de sponsor die je zoekt, staat nu naast je. Waar mee hij bedoelde dat hij in zijn eentje het vliegtuig wilde betalen. Witte „Ik kon het nauwelijks geloven en heb het hem nog maar een keer laten toe zeggen. Maar het was geen grap. We konden op Brügemann rekenen. Al leen stond de prijs van het toestel nog met vast. We hadden het gevoel dat van de gevraagde zesduizend gulden nog wat af kon". Dat klopte. Bij de onderhandelingen bood Jansen, in deze enthousiast gesteund door de nieuwe museum voorzitter Ir C. Klaassen f5 000,- waarna de Friezen bereid waren het verschil te delen, zodat de nagebouwde spin voor f5.500,- ei gendom werd van het museum La ter bleek dat het Aviodome zich kort voor deze deal ais gegadigde had gemeld bij de Friezen. Dat museum had meer geboden van de Texelaars, maar de Friezen hielden zich aan het eerste woord dat ze aan de Texelaars hadden gegeven. Vervoer De Spin heeft een vleugelspanwijdte van ongeveer twaalf meter. Ook met gedemonteerde vleugels is het nog een omvangrijk geheel waarvoor een flinke open laadbak nodig is. Dat transport is inmiddels ook geregeld. Henri van Maldegem van de VTB heeft toegezegd er gratis voor te zul len zorgen, zodra hij het kan combi neren met een andere vervoersop- dracht in dezelfde omgeving. Te verwachten is dat de Spin binnen een paar weken op Texel zal zijn. Daar wordt hij dus voorlopig gestald in de grote hangaar van het vliegveld, in afwachting van de uitbreiding van het museum. Uitbreiding Over die uitbreiding wordt inmiddels hard gebrainstormd. Er zijn plannen in de maak om het huidige gebouw (de voormalige zweefvlieghangaar) te vervangen door een nieuw onderko men op dat meer dan drie keer zo Kinderen leren voortaan zwemmen via het nationale „zwem-ABCDe lessen worden leuker en veelzijdi- ger: niet alleen baantjes trekken, maar spelenderwijs verschillende technieken leren. Naast de traditio nele school- en rugslag en het watertrappelen komen elementen als drijven, draaien en survival aan bod. De aanpak is erop gericht dat kinderen zich beter in het water thuisvoelen. Openluchtbad Molen koog en zwemparadijs Calluna zijn voortvarend met de nieuwe me thode aan de slag gegaan. Dankzij deze samenwerking kunnen Texelaars het hele jaar les krijgen, goed op elkaar afgestemd volgens dezelfde formule. Met hun „Texelse zwemplan" behoren beide baden tot de eersten in Nederland die daadwer kelijk het ABC in praktijk brengen. Landelijk heeft de Nationale Raad Zwemdiploma's de nieuwe zwemles sen pas vanaf 1 januari '98 verplicht gesteld, maar op het eiland wordt er nu al mee gewerkt. Vanaf 1 oktober '98 zullen ook alle examens volgens het zwem-ABC worden afgenomen. Vóór die datum kunnen „plus certificaten" worden behaald. Het Texelse onderwijs ontvangt tij dens de eerste schoolweek hierover een nieuwsbrief van Molenkoog en Calluna De informatie zal ook ver krijgbaar zijn bij o.a. zwembaden, peuterspeelzalen, de bibliotheek, het consultatiebureau en andere lokaties waar kinderen en hun ouders komen. Puppyzwemmen De huidige A-, B- en basiszwem diploma's komen te vervallen. In plaats hiervan komen de nieuwe di ploma's A en B, als opstap naar di ploma C. Nieuw is het „puppyzwem men" voor kinderen vanaf drie jaar. Deze lessen vinden plaatsin het warme water van Calluna. Het „teddybeerzwemmen" voor de aller kleinsten (0-3 jaar) blijft bestaan, evenals het zwemvaardigheids- diploma. „Voor de nieuwe opzet zijn twee re denen", vertellen Caroline Spren keling (Molenkoog) en Michel Gomez (Calluna) „Punt één is dat kinderen steeds jonger op zwemles gaan. Dat vraagt een andere benadering, bij voorbeeld met meerTot nu toe was dat afhankelijk van degene die lesgeeft "„Punt twee is dat de huidige diploma-eisen onvoldoende praktijk- gerichtzijn Vooral het onderdeel vei ligheid moet beter. Nu kan een kind dat aper onder water durft, wél het A- diploma behalen. In de nieuwe opzet wordt verwacht dat een kind zich ook onder water en met kleren aan kan redden. Dat is belangrijk omdat steeds meer wordt gerecreëerd in en op het water: pleziervaren, sur- fen.golfslagbaden.. De ABC-me- thode speelt in op het onverwachte," Waterveiligheid Het ABC bevat elf basiselementen: te water gaan, onder water, drijven, watertrappelen, draaien, survival, schoolslag, rugslag, borstcrawl, rugcrawl en ademhalen. Al snel erva ren kinderen hoe het is om met kle ren aan in het water te zijn. Ook de oriëntatie onder water komt spoedig aan bod. Omdat kinderen al op jonge leeftijd voldoende „waterveiligheid" moeten opbouwen, begint het ABC al op 3- jarige leeftijd. Via spelvormen wen nen de kinderen zich in en onder water te bewegen. Via de tussen- diploma's puppy 12 en 3 komt het A-diploma aan de beurt. Eisen hier voor zijn o.a. met kleding van een startblok springen, drie meter onder water zwemmen, schoolslag, rugslag en een stukje borst- en rugcrawl. Voor degenen die het precies willen weten; hangt in Molenkoog en Calluna een uitgebreid schema. Plezier Badjuf en badmeester tonen zich zeer enthousiast over het zwem- ABC. „Het komt de veiligheid ten goede en de lessen bevatten meer mogelijkheden Misschien lijkt het dat er alleen maar gespeeld wordt. Maar kinderen die zich prettig voelen in het water, zullen makkelijker de schools lag aanleren. Bovendien gaan ze met meer plezier naar het zwembad." Door de stapsgewijze aanpak duurt het „voortraject" langer. „Kinderen beginnen nu meestal met zwemles op hun vijfde Straks is dat vanaf 3-jange leeftijd al mogelijk. Een veiligheids winst van twee jaar Sommige ouders vragen zich misschien af of het nieuwe A-diploma beter is. Dat is een lastige vergelijking, maar een kind van zeven zal straks qua water veiligheid beter zijn uitgerust dan nu. Natuurlijk willen we zoveel mogelijk leskinderen. Maar nog belangrijker vinden we kwalitatief goed zwem onderwijs." Michel Gomez en Caroline Sprenkeling tonen een voorbeeldschema van het zwem-ABC. (Foto Frans Hopman) groot is op dezelfde plek. De bedoe ling is het nieuwe gebouw om het oude heen te bouwen. Het oude blijft intussen in tact en toegankelijk voor publiek. Als de nieuwbouw vrijwel voltooid is gaat het oude gebouw te gen de grond en wordt de collectie opnieuw uitgebreid opgezet in het nieuwe onderkomen, een operatie die zich binnen één winter moet voltrek ken en voor een groot deel door vrij willigers zal worden uitgevoerd. De plannen zijn nog pril. Er moet nog overlegd worden met de andere be langhebbenden van het vliegveld en ook de financiering is nog niet rond. Dank zij de uitbreiding kan niet alleen de Spin een waardig plaatsje krijgen, maar kunnen ook andere grote stuk ken aan de collectie worden toege voegd. De toekomst van het Texels luchtvaartmuseum ziet er rooskleurig uit. De bloemenaquarellen van Thea van Heerwaarden uit Den Burg. die deze maand in Burgwal 37 zijn tentoonge steld, spreken de bezoekers van het koffiehuis aan. „Ze zijn vrijdag opge hangen en voor het weekend om was waren er zes van verkocht", aldus de beheersters. De tere kleuren geven een rustige uitstraling, die goed tot z'n recht komt in het nostalgische pand. De verkochte werken blijven overigens nog tot het eind van de maand hangen Bloemen zijn het favoriete onderwerp van de schilderes. Maar de twee land schappen die ze vervaardigde, tonen aan dat ze daar ook een fijnzinnige zachtgekleurde impressie van weet te maken Thea van Heerwaarden (,,ik schilder eigenlijk al mijn hele le ven") heeft zich pas een jaar op de aquareltechmek gestort. Ze volgde een cursus bij Hanneke Smit.Ik ben zelf nog niet helemaal tevreden over mijn werkstukken Ik wil de kleuren nóg wateriger maken." Ze houdt zich voorlopig bij de bloemen, omdat die relatief eenvoudig zijn te vervaardi gen. ..Daardoor kan ik eerst mijn techniek nog meer verbeteren Ik ga het liefst gewoon de tuin in. Naschilderen van een foto doe ik met. dat is niet echt. Misschien richt ik me binnenkort ook wel op andere onder werpen. In opdracht? Nee hoor. dat wil ik niet. Het moet hobby blijven voor Classic FM Rijd je over het kruispunt Pont- weg-Akenbuurt of op de Nieuw- landerweg, dan hoor je even geen Bach, Beethoven of Brahms, maar het eerder ge noemde gerampetamp, soms onderbroken door schreeuwende jongens die vertellen hoe dat heet en hoe hoog dat staat op de hitparade. Is de zender (herken baar aan de uiterst eenvoudige antenne die boven de bomen uitsteekt) ver genoeg achter je, dan is alles weer normaal. Denk nu niet dat ik die piraten weg wil hebben, want het tegen deel is waar. Ik vind alles wat illegaal is prachtig. Bovendien kan ik best een paar minuten zonder Brahms. Dat komt omdat ik ooit zelf een fanatieke radiopiraat was Met allerlei zelfgebouwde en uit legerdump verkregen apparatuur was ik samen met andere slechte jongens bezig op allerlei golfleng ten. Dat was ook toen een misdrijf en ik was dus een misdadiger. Maar dat voelde je niet zo Net als jutten, stropen, illegaal bouwen en jenever stoken was het een spannend tijdverdrijf waar anderen weinig schade van hadden. Sterker nog: het was in het belang van rust en vrede. Door het experimenteren met die zenders waren wij mooi van de straat en is Texel voor veel rampspoed gespaard gebleven. De spanning van dit tijdverdrijf was toen veel groter dan nu omdat er een reële kans was dat je werd gegrepen door de altijd waakzame radiocontroledienst die regelmatig met een speciale peilauto naar Texel kwam. Meestal werd die wagen al op de boot gesignaleerd en de piraten waarschuwden elkaar dan draadloos met het codewoord witte muizen. Het leek wel oorlog. Maar ook op dat gebied zijn normen en waarden nu ver te zoeken Hedendaagse piraten opereren openlijk, soms jaren achtereen zonder dat iemand er wat aan doet. Ik ben op hen niet jaloers Span ning en sensatie - mits in eigen beheer verwekt - zijn goed voor het welzijn omdat het leven dan tenminste nog een beetje op overleven lijkt Fundamenteel en ultiem genot. Het zou me niet verbazen als de overheid bewust tolerant is jegens piraten omdat ze dan eerder zullen verdwijnen dan bij felle bestrijding Dat lijkt onzin, maar de praktijk heeft het bewijs geleverd Een jaar of vijftien geleden waren 27 MC-bakkies een rage. Massa's mensen vermaakten zich met die illegale zendertjes, totdat de minister van Verkeer en Waterstaat tot legalisering overging. Van de ene dag op de andere mócht het Daarmee was de aardigheid eraf en spoedig lagen de bakkies voor oud vuil op zolder. Ik vroeg er vorig jaar per Texelaartje twee te koop en kreeg massa's reacties Niemand vroeg meer dan een paar tientjes. Goed, die piraten mogen van mij dus hun gang gaan met hun loeisterke apparatuur, die natuur lijk met onder PTT-controle valt en waarmee ze makkelijk heel Texel met zeer wijde omgeving bestrijken, stereo! Waar ik me wél kwaad over maak is dat onze eigen legale Radio Texel het heel wat moeilijker wordt gemaakt Die zender mag geen groot vermogen hebben, moet voldoen aan allerlei eisen en er is een goede, hoge antenne nodig om ook de uithoeken van Texel te bereiken. Gedurende het grootste deel van hun tienjarig bestaan hadden ze die antenne niet, zodat ze achter de Ruigen- dijk eigenlijk niet waren te ontvan gen. Als ik de baas van Radio Texel was, zou ik al lang op eigen houtje met een veel sterkere zender in de lucht zijn geweest, te wat commercieel is, is l Neem de radiozender 'je FM die dag en nacht "lend populair-klassieke ek uitzendt Omdat dit nerciële repertoire nogal US 'kt is, hoor je vaak dezelfde en Toch is het een verade lemidden van het gehoor- 'adigende gerampetamp dat ™oordig in overvloedige IS! V|a andere zenders tot je "ze Radio Texel niet met ügen programma in de lucht lalde radio in mijn gele °dan ook afgestemd op FM de frequentie waarop je lie FM op Texel het beste °nlvangen. De signaal- „4! 'e laat echter te wensen zodat de ontvangst makke- mn °'dt gestoord. Belangrijkste Wronnen zijn de diverse !*el opererende piraten. Hun tenders zijn geen partij net als die piraten Maar de mensen van de lokale radio zijn wetsgetrouw en schik ken zich braaf. Toen ze hun antenne wilden plaatsen in de bestaande PTT-zendmast aan de Waalderstraat, vroeg de PTT zó schaamteloos veel geld dat ze daarvan moesten afzien. Dat sprietje mocht of kon ook met op de spits van de Hervormde kerk Waarom eigenlijk niet? Was daar geen mouw aan te passen7 Wat nu gebeurt is het minst wenselijk, al is het technisch in orde. Een eigen zendmast van 35 meter (net zo hoog als de Burger kerktoren) op het terrein van Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. Wéér een obstakel erbij in Den Burg en daarvoor moet ook nog f11.000,- worden betaald. Met haar kordate charme zal het Roelie Bakker van Radio Texel vast wel lukken om dat geld van goedgeefse Texelse onder nemers af te troggelen, maar het is toch eigenlijk treurig. Ik heb voor Radio Texel een welgemeend advies. Gooi die zendmachtiging in het Marsdiep en ga de illegaliteit in onder de naam Radio Vrij Texel. Je hebt in elk geval de zegen van emeritus piraat

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7