Univé, in de buurt voor alle zekerheid! Ringsteken: duo Eelman kampioen na barrage Texel is erg kindvriendelijk" Ambassadeurs VVV: S Agenda Stekelbaarsjes Daar plukt de vruchten van TEXELSE^? coURANT teso Orgel en blokfluit op 9e zomeravondconcert NCRV-reisje Inschrijftermijn voor schouwburg verlengd Méér weten over Univé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Directtelefoon (0592) 37 22 22. Koelte zoeken onder zeespiegel Groene routes weer open Laatste bing Muziek voor kinderen VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 VERVOLG VAN PAGINA 1 Vrijdag 15 augustus In Cinema Texel draait om 14 00 en om 19 00 uur ,,Mr. Bean" en om 16 00 en 21.30 uur ,,Men in Black". Zaterdag 16 augustus Tussen 6.30 en 7 00 uur is op veer haven 't Horntje de start van de wandelronde om Texel (ca 65 km). De inschrijving is in het wacht lokaal van TESO. In Cinema Texel draait om 14 00 en om 19 00 uur „Mr Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". In Klif 12 te Den Hoorn begint om 19 00 uur „De Bruiloft van Biem en Babette", een theater voorstelling met diner. In theater De Kiekendief op De Krim wordt vanaf 20.00 uur opgetreden door singer-songwriter Sammy Rose en zangeres Laura Vinson. beiden uit Canada. Zij worden be geleid door Free Spirit, een even eens Canadese band. Entree: 15.-. Zondag 17 augustus De Waterskivereniging houdt een open dag. Vanaf 13.00 uur kan worden ingeschreven bij de cara van op de dijk, naast de haven mond in Oudeschild, voor een rondje op de ski's of de banaan. Vanaf 15.00 uur treedt de Texelse bluesformatie Jug Bros op in De Worsteltent Om 16.00 uur begint in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg de afscheidsdienst van do minee J J. Visser van de Baptistengemeente TV Texel besteedt in de uitzending (11.00, 14 00, 17.00 en 21.00 uur) aandacht aan de autocross, de solex/kaasrace, duizend meter kunst op het strand, reacties van gasten op de 1 -2-3 regeling, 35 jaar folklore, het circus en Strenderpop. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 19 00 uur „Mr Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black" In de NH kerk van De Koog begint om 19.30 uur een interkerkelijke zomeravonddienst o.l.v. da. M Keyser uit Den Burg m.m.v. het RK koor o.l.v. Johan Ran. Orgel: Henny van der Zande-Zoetelief. Maandag 18 augustus In Klif 12 te Den Hoorn begint om 17.30 uur het „Kindertheater- Doe-Maar-Mee-Restaurant Klojo Ko". Deelname aan het kinder diner-cabaret kost ƒ25,-. In Cinema Texel draait om 14 00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". Bridgeclub Groot Slem houdt voor Texelaars en toeristen een vrije drive, aanvang 19.30 uur in ma nege Akenburg Deelname voor met-leden ƒ5,-. Ds raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid vergadert om 19.30 uur in het raad huis. Publiek is welkom. Dinsdag 19 augustus In de Doopsgezinde kerk van Den Burg geven Henk Gijzen (orgel) en Helma van der Hoek (fluiten) een zomeravondconcert. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Wel wordt na afloop een in zameling gehouden ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draait om 14 00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16.00 en 21.30 uur „Men in Black". In het raadhuis is om 19.30 uur de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. Publiek is wel kom. In Klif 12 in Den Hoorn treedt vanaf 21.00 uur de vrouwelijke a capella-groep „No Place for Jennifer" op met het programma „Vocomotion Pictures". Toegang 20,- (vriendenprijs ƒ15,-). Woensdag 20 augustus De raadscommissie voorvn, beleid vergadert om 19.301 het raadhuis. Publiek is wel In Cinema Jexel draait om en om 19 00 uur „Mr. Beau' en om 16.00 en 21 30 uur J Black". n In de doopsgezinde kerk a Kogerstraat in Den Burg kan bate van de Wilde Ganzenl worden gedronken van 10: 16.00 uur. Er is tevens eeni sitie van archiefmateriaal worden gebreide spullen vei BELANGRIJK! Voor de ot evenementen zie de Te Courant/Vakantiekrant. Halfuursdienst. Teso maal dag 15 augustus extra alve van 9.35 tot en met 16.05 Ui terdag worden extra afvaart- maakt van 8.35 tot en mei uur. Wachttijden. Vrijdag 15 aut wordt op Texel tussen 91 16.00 uur een wachttijd vei van een half tot één uur. Helder moet tussen 12.00 en uur worden gerekend o{ wachttijd van een half uur. 0 terdag 16 augustus wordt op tussen 10.00 en 14.00 us wachttijd verwacht van een ts Hetzelfde geldt die dag von Helder tussen 12.00 en 15,8 Hoogwater te Oudesd Vr. 15 5.56 en 18.21 Za. 16 7.16 en 19.3 Zo. 17 8.10 en 20.4 Ma. 18 9.16 en 21.4 Di. 19 10.11 en 22.S Wo. 20 11.06 en 23.4 Do. 21 11.45 en 00.1 Vr. 22 12.31 Aan het strand is het ongeveer w eerder hoogwater. De zon komt t gustus op om 6.28 uur en gaat om 20.55 uur. 18 augustus voller 20 augustus springtij. m van Pompevlak en het Grote Vlak, daar bijdragen aan de variatie van het waterleven en als voedsel dienen voor lepelaars De aanleg van de vis- passage kan worden beschouwd als de afronding van het spraakmakende Mokslootproject, bedoeld om de dui nen bij Den Hoorn weer natuur historisch te herstellen. Omdat het vooral in het belang van de lepelaars is, worden de kosten betaald uit het bedrag dat het ministerie heeft uitge trokken voor het Soortbeschermings- plan Lepelaar, bedoeld om de levens voorwaarden voor deze vogelsoort te verbeteren In dat kader past ook de heel anders werkende stekel baarsjespassage in de dijk bij De Cocksdorp. Niet permanent De vispassage werkt uiteraard alleen als water via de Moksloot afvloeit naar zee. Dat is meestal niet het ge val, immers door de gecontroleerde afvoer wordt het water juist zoveel mogelijk vastgehouden. Boswachter Erik van der Spek van Staatsbos beheer Texel verwacht echter dat er in twee van de drie winters zoveel regen valt dat in het voorjaar het over schot naar zee afvloeit. Dus alleen dan kunnen de stekelbaarzen (maar ook andere vissoorten zoals glasaal en koornaarsvis) via de passage de Moksloot inzwemmen. Voor het op peil houden van een behoorlijke vis stand is dat echter voldoende. Als het tegenzit, dus als de komende winter net zo droog is als de twee voor gaande, duurt het nog geruime tijd voordat de vistrap zijn goede werking bewijst. Dat stekelbaarzen „belang stelling" hebben voor deze entree naar het zoete binnenwater van Texel staat vast. Altijd houden zich scholen baarsjes op bij de huidige stuw. De nu in aanleg zijnde vistrap in de Moksloot is door regionaal SBB-me- dewerker Cor Spijker ontworpen aan de hand van een rapport dat is uitge bracht door ecologisch adviseur George Wintermans uit Oost. Dat rapport is betaald met de opbrengst van het boek „Vreemde Zomer gasten" dat Staatsbosbeheer na af loop van het Mokslootprojekt heeft uitgegeven en dat verslag doet van dit natuurherstelprojekt. In de doopsgezinde kerk in Den Burg verzorgen Henk Gijzen op orgel en Helma van der Hoek dinsdag om 20.15 uur op blokfluit het negende zomeravondconcert. Het repertoire omvat werken van Sweelinck, Coup- erin, Buxtehude, Telemann en Bach. De organisatie is in handen van de Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken. De toegang is gratis, na afloop is er een collecte om de kosten te dekken Fluitiste Van der Hoek, afgestudeerd aan conservatoria in Utrecht en Den Haag, geeft les aan jonge kinderen. Voor optredens doet ze al jaren ach tereen het eiland aan. Organist Gijzen, met wie ze een vast duo vormt doorliep eveneens het conservato rium en behaalde verschillende muziekdiploma's. In 1979 viel hij in de prijzen bij het Nationaal Improvisatie concours in Bolsward. Texelaars die meewillen met het NCRV-reisje op zaterdag 13 septem ber, kunnen zich opgeven bij C. Broekman-Kuiper, tel. 31 63 62. De tocht voert naar Lauwersoog, Dokkum en Veenklooster. Vertrek boot 07.05 uur. De termijn waarbinnen Texelaars in kunnen schrijven voor schouwburg- reizen naar de Helderse schouwburg De Kampanje, waarbij na afloop een extra boot vaart, is verlengd tot maan dag 25 augustus. Zoals al eerder gemeld is TESO dit jaar bereid ge vonden door de inzet van de snelboot „De Koegelwieck", ook op de uitgaansavond bij uitstek, de zater dagavond, een extra afvaart te orga niseren. Nu dit pas enkele weken geleden bekend is gemaakt, hoopt de organiserende Welzijnsstichting door verlenging van de inschrijftermijn ie dereen optimaal de mogelijkheid te bieden in te schrijven voor bezoek aan de schouwburg. Bij de Welzijns stichting (tel. 315582, d'Ouwe ULO) is alle informatie te verkrijgen over de aangeboden voorstellingen (waaron der toneelvoorstellingen, muziek uitvoeringen en musicals). (Advertentie) •ALKMAAR Univé Noortl-Holland-Noord, Rogier van der Weijdesiraat I. lel [0721.1721444 •ANDIJK Univé West-Friesland, Middenweg 58, tel. (0228) 59 40 00 BOVFNKARSPEL Univé West-Friesland. De Tuin 19. tel (0228)594000 CASTRICUM Univé Nooid-Holland-Noord.Gecslerduinweg 3 lel (0251)65 70 75 DEN BURG (Texel) UniveNoord-Holland-Nootd.Tonken.traai6.lel (0222)31 23 75 DEN HELDER Univé Noond-Holland-Noord. Prins Hendriklaan 2, lel. (0223)61 31 31 HEERHl'GOWAARD Univé Noord-Holland-Noonl. G Rietveldweg 9, iel (072)572 1644 'HOORN Univé Noord-Holland Noord. Lepelaar 2b. lel (0229)24 25 24 •KROMMENIE Univé Zaanstreek, Zuidciftoofdstmt 2B. lel. (075) 621 34 40 LANDSMEER Univé Landsmeer Omstreken, koordeinde 128D. lel (020) 482 20 48 LIMMEN Univé De Ommenng. Dusseldoiperweg 65. lel (072) 505 35 81 MIDDENBEEMSTER Univé De Ommenng. Pr Maurilsstraal I tel (0299) 68 14 00 •MIDDENMEER Univé Schagerland, Brugstraat 53. tel. 10227) 50 23 45 •OOSTZAAN O B.M. Ie Oosizaan. Kerkbuurt 50. lel (075)684 1585/684 5825 •PURMEREND Univé De Ommenng, Wceshuistceg 7, tel. (0299J 42 1466 •SCHAGEN Univé Schagerland. Nw. Laagzijde 33-35, tel. (0224) 29 89 71 STOMPETOREN Univé DeOmmenng. Ores I,tel. (072) 50395 20 VOLENDAM Univé VolendamA Omstreken. Schoolstraat I, tel (029913645 88 X -WORMER Univé Zaanstreek, Dorpsstraat 81, tel. (075) 642 53 06/642 1373 VERZEKERINGEN José Eelman-Schaafsma en schoonvader Rein tonen de Jan Agter-bokaal die zij woensdagavond na het behalen van het kampioen schap in ontvangst mochten nemen. (F°<° Harrv Gfaar> Rein Eelman en zijn schoondochter José Eelman-Schaaf sma veroverden woensdagavond in Den Burg het kam pioenschap ringsteken 1997. Een verrassing was dat niet want dit duo had zich in de voorronden in de andere dor pen al laten kennen als favoriet. Toch was het woensdag nog even spannend want Frits Witte en zijn dochter Elles bleken precies het zelfde aantal punten te hebben ver gaard, zodat een barageronde uit komst moest brengen. Daarbij miste José Eelman geen enkele ring, een prestatie die Elles Witte niet kon leveren. Zij en haar vader werden dus tweede. De derde plaats was voor Biem Trap met steekster Bianca Schraag-van de Wetering. Nummer vier werd Piet Bakker van De Atlas met Jopie Buysman-Maas en de vijfde plaats werd ingenomen door Frans Bakker met dochter Emmy Scholl-Bakker. Bepalend voor de puntentallen waren de resultaten van de beste vier voor ronden plus die van de laatste ronde in Den Burg Die laatste wedstrijd in Texels resi dentie werd overtuigend gewonnen door Lisanne de Leeuw met Maroes Bakker, tweede werden Joop en Joke Noom en derde Frits Witte met doch ter Elles. Enquête Het publiek werd ook bij de wedstrijd betrokken. Drie folkloredames nodig den de mensen uit om de volgens hen meest favoriete aanspanning aan te wijzen, zonder aan te geven welke kwaliteiten daarbij een rol moesten spelen Henk en Tineke Spigt kregen de meeste stemmen en dus de publieksprijs. Ringsteken is alleen moeilijk als de aanspanning er flink de gang in houdt. De koetsier die te langzaam rijdt, riskeert diskwalificatie. Bij een enkele deelnemer dreigde dat woens dag even, maar de jury was genadig Om vlot rijden te stimuleren was een prijs uitgeloofd voor het „snelste ge heel" Die ging naar Dick Smit en Bernadette Schipper. Zij legden de afstand tussen de eerste en de derde ring af in slechts 19 seconden. Op 29 augustus wordt in Drachten het Nederlands kampioenschap ring steken gehouden. Het ziet ernaar uit dat vijf aanspanningen van Texel daaraan zullen meedoen, maar welke dat zijn staat nog met vast. De hittegolf bereikte z'n hoogtepunt op woensdag. In plaats van verkoe ling op het strand te zoeken genoten 2100 bezoekers van EcoMare van een aangename 18 graden in de nieuwe Waterzaal. Deze bevindt zich onder de zeespiegel, zodat het er relatief koel blijft. Het water in de aquaria wordt constant op zo'n zestien graden gehouden, opdat de vissen niet van de kook raken. De zeehonden trekken zich niets aan van de warmte: zelfs tijdens de middaguren lagen ze nog lekker te zonnen op de rand van hun bassin. De kuikens zijn uitgevlogen, het broedseizoen is grotendeels voorbij. Daarom gaan de met groene palen gemarkeerde wandelroutes vanaf zaterdag weer open Alleen die van De Geul blijft nog dicht, omdat er nog jonge lepelaars in dat deel zitten. Dit pad achter het water is waarschijnlijk vanaf 1 september toegankelijk. In de broedtijd zijn vogels extra ge voelig voor verstoring. Wandelaars brengen onrust en de kans bestaat dat de vogels daardoor hun nesten in de steek laten of dat eierrovers in de periode dat de ouders zijn opge vlogen hun slag slaan. Staatsbos beheer wil buiten deze broedtijd ie dereen toch laten meegenieten van deze bijzondere gebieden, vandaar dat de groene routes zijn ingesteld. Eén van de vrijwel voltooide vijl trappen van de stekelbaarsjespassage. De ..treden" bestaan uit rijen betonnen paaltjes waar straks bij voldoende regenval het water overheen stroomt, richting Mokbaai. De paaltjes verschillen in hoogte, zodat watervalletjes van verschil lende hoogte ontstaan. De stekelbaarsjes hebben dus keus. In het water tussen de treden kunnen de vissen op krachten komen voor de volgende sprong. Per trap overwinnen ze zo een hoogteverschil van ongeveer 25 centimeter. De complete vistrap overbrugt een totaal hoogteverschil van 110 centimeter. tFoto Harry doaraari Groenen van de VVV de toerist namelijk uit tot ambai van het eiland. Hij kreeg eer folders mee en de strikte o: om volgend jaar terug te koe veel vrienden en bekenden. Familie Böschemeyer, vo verrast door de 'overval' belo taak serieus te nemen enlat uit hun omgeving thuis te v jd hoe fijn het is op Texel. „Da: we echt, hoor. Het eiland e erg kindvriendelijk. Ze moge spelen aan het strand, restricties. We hebben wel t maakt in Duitsland dat per een glas kapot viel. Dat is ds een hele toestand. Hier w. zonder problemen opgeruim: Het echtpaar en de tweeé kregen van de VVV een ro? aangeboden. Wegens de har. en de bewolking werd echter niet gevlogen. ,,Nu» zeker dat u terugkomt, rondvlucht blijft staan tot jaar", lachte Groenen. Brei Böschemeyer kwam in 1971 eerst naar Texel, met een camping Kogerstrand. Uit a onderzoek blijkt dat 9,3 pro de Texelgangers uit die herhalingsbezoekers korrti wisselende accommodaties ben bezocht, verblijft de alweer 12 jaar naar volle Ie heid op de Bregkoog. „We wel dat er veel is verander) eiland, vooral in De Kw begrijpen het wel, maar we niet alle ingrepen even gesh Uit hetzelfde VVV-onderzod tevens duidelijk dat Tes herhalingsbezoeken op de plaats komt, nipt na Tets Vlieland heeft de meeste gasten (52,6%), maar de vernieuwing in het toeristenb Om 20.00 uur begint zate dorpshuis De Bijenkorf in Oo de derde en laatste bingo seizoen. De opbrengst is vod tauratie van de muzieknis. De enige overgebleven exempli soort op Texel. Het ernstig gebouwtje is dringend aam knapbeurt toe. Binnenkort start Muziek- Dans school Texel met de cursus „Muziek voor Kinderen". De opzet van de cur sus is kinderen spelenderwijs in aan raking te laten komen met muziek en bewust te laten worden van de klank eigenschappen van muziek: toon hoogte. toonsterkte, toonduur en klankkleur In de lessen komen de volgende onderdelen aan de orde: bewegen, spelen op slag- en staaf- instrumenten, zingen en luisteren naar bestaande muziek. Bij het luis teren naar bestaande muziek gaat het vooral om de associatie die de muziek oproept; wat stelt de muziek voor en hoe kunnen we dat uitbeel den met beweging. Ook maken de kinderen kennis met het vastleggen van muziek door mid del van tekens (bijvoorbeeld door grote en kleine stippen voor hard en zacht). De cursus „Muziek voor kinderen" bestaat uit tien lessen en wordt ge houden op woensdagmiddag van 13 30 tot 14.15 uur. Deelname kost ƒ75,-. De cursus is verdeeld in drie groepen. De cursus voor zes- en zevenjarigen start op 27 augustus, de cursus voor vier- en vijfjarigen start op 19 november en de cursus voor drie jarigen start op 4 maart. Voor meer informatie of inschrijving: Muziek- Dansschool Texel, tel. nr. 313493 Voor het 25e jaar op Texel op uit een dorpje bij Osnabrück vakantie is voor dit eiland met z'n gisteren in het zonnetje te zetten, vele vaste gasten geen extremiteit. Toch was het aanleiding voor de Door het zetten van zijn handteke- VVV om het echtpaar Böschemeyer ning op een oorkonde riep Henk Net benoemd tot ambassadeurs door de VVV: familie Böschemeyer. (Foto Tossa van Daaien)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2