Overlast door vliegers leemt steeds meer toe Meeuwen dood: verwikkeld in touw s jeugdtandverzorging dankzij gift als nieuw BAKKER bv Gratis schietles handboogschutters Tai Chi Chuan Trainingen basketbal Eilandcompetitie volleybal Zwemmer bestolen Vuilniswagen schampt Kadett Vuur op het strand mag niet Parkeren in Klimpstraat verder teruggedrongen 1LXELSE 7 COURANT ijzerhandel Meedoen met waterskiërs Vrouw valt „Paar aso's ferpesten het" jdende praktijk 'Worging Texel tegen. De twinti Hoe zijn de regels7 Op Texel mag met bestuurbare vliegers alleen worden gevliegerd buiten de bewaakte strandgedeelten. maar niet in de duinen, tussen paal 31 en 33 en op de naaktst randen bij paal 8 en 27. Wie kennis wil maken met de hand boogsport kan vanavond terecht bij de „Eilandschutters" in De Ferrever. In vijf gratis lessen wor den met materiaal van de vereni ging de grondbeginselen meege nomen. De start van het nieuwe seizoen is voor de handboogvereniging voor het eerst aanleiding een aantal gratis kennismakingslessen te verzorgen. Besluit men vervolgens lid te worden, dan krijgen de nieuwe leden dertig gulden korting op de contributie. Dankzij verfijnde techniek en aanpas singen is de handboog een sport- attribuut dat door vrijwel iedereen kan worden gehanteerd. Het is een mis verstand dat beoefenaars groot en sterk moeten zijn om een boog te spannen Lichamelijke problemen door technische oplossingen zijn zelfs uitstekend te ondervangen. Een concentratiesport die je van de tiende tot je tachtigste kunt beoefenen, al dus de Eilandschutters De lessen beginnen steeds om 19.30 uur. Voor opgave en informatie tel. 31 36 92, De oude Chinese bewegingskunst Tai Chi Chuan bevordert de gezond heid, voorkomt ziekte, helpt bij medi tatie en energetisch werken. Het is een oude krijgskunst die ook kan worden gebruikt voor zelfverdediging Het oogt als een langzame dans en is te beoefenen door jong en oud. Op 18 september start een cursus van 33 lessen in White Eagle aan het Schilderend. Kosten bedragen 320,- voor het hele jaar. Er is een beginnersgroep en een gevorderd- engroep Op donderdag 4 september wordt om 19.30 uur een introductie avond gehouden Inlichtingen en op gave bij F. Kas, tel. 020-6167663 Dinsdag start basketbalvereniging „De Mareis" met de trainingen in de Burgemeester de Koninghal, o.l.v. Conny Joling. Het rooster ziet er als volgt uit: 18.30-19.30 uur junioren 19.30-20.45 uur heren 20.45-22.00 uur dames Voor informatie bellen met Ria van Maldegem, tel. 315695. De Eilandcompetitie volleybal gaat op 16 september van start. Óm voor die datum alles klaar te hebben, is de wedstrijdleiding alweer met de voor bereiding begonnen. Als er nog teams zich willen opgeven, kan dat nog tot 22 augustus bij Willem v.d. Kamer, tel. 315194 (ook als teams stoppen of van naam veranderen) Teams met gewijzigde spelers- samenstellingen moeten dat voor hun eerste wedstrijd bij de wedstrijdleiding melden. Een 17-jarige Texelaar besloot in de nacht van zondag op maandag ver koeling te zoeken in zee bij paal 20. Hij liet zijn kleding en portemonnee op het strand achter. Bij terugkeer bleken die spullen „gejut" door een onbekende. Een Duitse automobilist die op de Beatrixlaan ter hoogte van de Gasthuisstraat plotseling afremde voor het zebrapad, moest de ma noeuvre met blikschade bekopen. Een chauffeur van de gemeentelijke vuilniswagen die hem vanuit tegen overgestelde richting naderde, zag in geen velden of wegen een overste kende voetganger en sloeg linksaf. Daarbij raakte de vrachtwagen de stilstaande Opel Kadett. Het leek een rage de afgelopen warme dagen, die steevast werden gevolgd door zwoele nachten: met eten en drinken naar het strand om het daar tot in de kleine uurtjes ge zellig te maken. Zowel toeristen als Texelaars deden het. Enige pro bleem was dat velen bij die gele genheid ook vuurtjes stookten. Dat is echter verboden. De officiële reden is dat het voor de scheepvaart misleidend kan zijn. Naast vuurtorens, havenlichten, licht boeien en andere lichtgevende ba kens kunnen vuren op het strand ver- warnng geven. Bovendien kan door het vuur terreinbrand ontstaan in de aangrenzende duinen en ligt op veel plaatsen op het strand nog munitie die tot ontploffing kan komen Tegen het stoken van vuurtjes werd de afgelopen week nauwelijks opge treden omdat de politie even niet be schikte over een vierwielaange- dreven auto waarmee op het strand kan worden gereden. Het parkeerverbod in de Klimpstraat te De Cocksdorp wordt uitgebreid. Parkeren wordt taboe aan de oost zijde van de straat tussen Keidelplein en Langeveldstraat. Dat betekent voor de bewoners van dit gedeelte dat zij met hun auto weer het eigen erf kunnen oprijden TT?VT?T OT? r? VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 Meuleman inspecteert in de gerenoveerde bus van de jeugdtandverzorging het van Jeugd- kan er weer De twintig jaar oude aarin twee keer per jaar de 'i en kiezen van vrijwel alle 'Sen van de Texels basis ei worden nagekeken is de °Pen zomer grondig gereno- 1 8e kosten van de opknap- konden beperkt blijven dank- (Advertentie) lorzagen over feedschap een IJzersterk koopt u de te machine en ie kat in de zak. Spinbaan 20, Den Burg zij een gift van jeugdtandver zorging Noord-oost Noord-Bra bant. Jeugdtandverzorging Texel, de zelf standige organisatie die zich al vanaf begin zestiger jaren over de gebitten van de schooljeugd ontfermt, is dol blij met de Brabantse schenking. „De apparatuur was na twintig jaar drin gend aan vervanging toe Nieuwe spullen vergen echter een investering van ƒ70.000,- en dat gaat onze draagkracht te boven. Met 1.300 deelnemers zijn we een kleinschalige organisatie die de bus geen hele da gen, maar slechts voor de helft kan inzetten. Door die beperking kunnen we zo'n grote investering niet kan opbrengen", aldus de mobiele tand arts-assistente Marjan van der Burgh. Onverwachte hoek De oplossing kwam uit onverwachte hoek. Via de landelijke overkoepeling waarin de Texelse jeugdtand verzorging is vertegenwoordigd, kwam Van der Burgh in contact met gebit van Marlies Roos uit Oudeschild. (Foto Gerard Timmerman) een Brabantse collega. „De jeugd tandverzorging daar is veel groot schaliger. Zij hadden wèl genoeg geld om hun bus volledig uit te rusten met nieuwe apparatuur. Toen men daar hoorde dat wij in de problemen zaten, bood de organisatie hun gebruikte apparatuur spontaan aan ons aan. We hoefden er niets voor te betalen. Het betreft apparatuur van een jaar of acht oud en van prima kwaliteit. Pre cies wat wij nodig hebben." De gift betreft een nieuwe tandart- stoel, een unit met verschillende bo ren en afzuig- en spoelapparatuur, een lamp en een autoclaaf, waarmee spiegels en haakjes worden gesteri liseerd. „We kunnen er zeker weer tien jaar mee vooruit." Drempel lager Doordat geen investeringen in appa ratuur nodig waren, bleef er geld over voor nieuwe vloerbedekking in de bus en een nieuwe verfje. Verder is de bus uitgerust met een róntgen-appa- raat en air conditioning, en dat is ze ker tijdens deze warme dagen geen overbodige luxe is. De komst van de vernieuwde bus van de jeugdtandverzorging op het schoolplein wordt weliswaar nog niet met gejuich door de kinderen be- Wie na alle hitte behoefte heeft aan watersport kan zondagmiddag te recht bij de waterskivereniging Deze club houdt een open dag, waarbij ie dereen kennis kan maken met deze sport En/aren leden zullen instructie verzorgen. Vanaf 13.00 uur kunnen belangstellenden zich inschrijven bij de caravan op de dijk, naast de havenmond van Oudeschild. leder een die dat wil mag een rondje op de skies of op de banaan. Jonge belang stellenden kunnen tegen inlevering van de jeugdwerk-vakantiebon een paar rondjes mee Zwemkleding en handdoeken zelf meenemen, voor zwemvesten en pakken wordt ge zorgd, Vorig jaar trok de open dag bijna honderd mensen. Vandaar het advies van de club: kom op tijd, want wie het eerst komt Een 75-jarige Groningse kwam maandagavond met haar fiets op de Ruyslaan ten val. Hoewel de klap werd gebroken door de bosjes, vond het gealarmeerde ambulanceper soneel het raadzaam toch even naar een arts te gaan. De vrouw gaf zelf aan dat het wel meeviel. tricties ten aanzien van vliegers. „Je zou misschien zeggen dat het op het strand geen kwaad kan, maar bij westenwind staan ze allemaal boven de duinen. Als het touwtje breekt lig gen ze in het vogelgebied. Iemand die 'm gaat halen loopt uiteraard het risico door een vogelwachter op de bon geslingerd te worden, wegens het betreden van verboden gebied. Maar als je het uitlegt is die vast wel bereid om te helpen zoeken." Rond De Koog, paal 28 en de lange dam bij de vuurtoren kunnen vliegers volgens Dijksen weinig kwaad aan richten „Er zou wat voor te zeggen zijn om het vliegeren tot die gebie den te beperken. Of dat mensen die hun vlieger kwijt zijn in ieder geval een telefoontje naar Staatsbosbeheer plegen om te melden waar dat is ge beurd." Strandbewaking In de raadsvergadering werd dinsdag door Gerard Weijers van Texels Be lang een pleidooi gehouden voor ste viger optreden tegen de overlast door bestuurbare vliegers. Er mag op Texel alleen worden gevliegerd bui ten de bewaakte strandgedeelten. Er blijkt onduidelijkheid te bestaan over de bevoegdheid van de strand- bewakers binnen de met gele borden aangegeven delen. Uiteraard mogen zij vliegeraars aanspreken. Maar als ze nou niet weggaan, wat dan? „Dat gebeurt wel eens, ja", vertelt de woordvoerder van de Texelse red dingsbrigade, die de bewaking van de noordelijke stranden verzorgt. „We proberen mensen die binnen de be waakte delen bezig zijn altijd eerst te overtuigen dat het gevaar oplevert wat ze doen Maar het is wel eens moeilijk om ze te overtuigen. Blijven ze weigeren, dan kunnen we alleen de politie bellen. Maar ja, die komen ook niet gauw voor zoiets naar het strand. Dus eigenlijk zijn we dan machteloos." Jonge vaders Volgens de redders leveren vaders van jonge, uitgebreid op het strand geïnstalleerde gezinnen, die zelf vin den dat ze heel handig zijn met de bestuurbare vliegers de meeste pro blemen op. „Het maakt niet uit of het Duitsers of Nederlanders zijn. Zulke types zeggen altijd dat zij 'm echt niet laten neerstorten, want ze zijn veel beter dan die stumpers die verderop, voorbij de gele bordjes staan Het is al meerdere keren voorgekomen dat badgasten zich bij de strandpost melden met wondjes, veroorzaakt door neerstortende vliegers „Met name snijwondjes door langs- scherend touw komen voor." De Utrechtse strandbewakers treden streng op tegen overtreders. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat daar geen gehoor aan werd gegeven", aldus de bewaker bij paal 17. Klachten zijn hem wel bekend. „Die komen groet, de drempel om er in te stappen is een stukje lager komen te liggen „Het oogt toch een stuk frisser. We krijgen wel eens een bang kind in de stoel, maar bij het grootste deel ko men we geen enkele weerstand te gen", aldus de dienstdoende tandarts Meuleman. Voorlichting Levend bewijs van die uitspraak is de komst van Bruinvis-leerling Marlies Roos, die zonder tegenstribbelen in de „magische" stoel plaatsneemt. Meuleman inspecteert met tevreden heid haar gebit: geen gaatjes, zodat ze zonder ingreep kan vertrekken. Echter niet voordat de assistent haar een nieuwe tandenborstel, een tube tandpasta en een snoepje in handen heeft gedrukt. Meuleman laat zich tevreden uit over tanden en kiezen van de jeugd van de Texelse basis scholen. „We controleren ze vanaf de kleuterschool tot en met groep acht en geven in de bus een stuk voorlich ting over hoe ze moeten poetsen en welke zoetigheid ze beter met kunnen eten. De preventie is hier van hoog niveau." i leeg strand kan spelen met een bestuurbare vlieger nauwelijks kwaad. Het wordt anders als er veel zonaanbidders zijn. (Foto's Tessa van Dea'.on) wel een erg ellendige „De dieren moeten dagenlang hebben gewor steld in hun pogingen om los te ko men. Ze zijn uiteindelijk de honger dood gestorven. Het is altijd weer opmerkelijk hoe vast ze raken in dunnen lijnen van vliegers en vissers, met alleen hun poten zitten verward, ook hun vleugels raken erin verstrikt", zo schrijft Lieuwe Dijksen in de verenigingblad „De Skor". Hij ver klaart wel vaker vliegertouw op te rui men in de duinen, altijd met de vlie ger er nog aan. „In het bovenstaande geval trof ik alleen de lijn aan. De ei genaar heeft dus wel de moeite ge nomen zijn kostbare vlieger op te halen, maar vond het niet nodig het touw op te rollen en mee te nemen!" Raar geluid Klapperende vliegers boven een vogelgebied zorgen voor verstoring. Adriaan Dijksen vindt het een groeiend probleem. „Onlangs ston den mensen te vliegeren bij de Mok- baai. Die dingen hingen tot boven de Petten. Alle visdieven, kluten, kok meeuwen en weidevogels raakten in paniek van het geluid. De politie reed er zó langs, zonder op te treden." Hij is voorstander van verdergaande res- Liefhebbers koesteren hun bestuurbare vliegers, die door anderen soms als bedreigend of lastig worden ervaren. mand last te bezorgen sjok Ik met twee aangelijnde hon- braaf tot buiten het bewaakte strandgedeelte. Op ruime ind van elkaar liggen daar nog enkele rustzoekende bad en. Eenmaal geïnstalleerd sluit ik tevreden mijn ogen, om neteen weer open te sperren. Boven mijn hoofd zoeft een istorisch monster voorbij. De honden duiken in elkaar en ben zich luid blaffend tot deze belager. De rest van de mid- komt er van lekker liggen niet veel. Ik blijf waakzaam, erop icht te kunnen vluchten als een iets minder handige piloot mtige vlieger bovenop mij laat crashen. Strandplezier? meestal van mensen die vlakbij de grens met het onbewaakte deel lig gen Die vliegeraars staan dan wel op de goeie plek, maar die dingen scheren toch nog over de mensen. Bij paal 9 staan enkele strandhuisjes nagenoeg op die lijn. Ik kan me voor stellen dat die mensen niet blij zijn als ze een hele dag vliegers voor hun neus hebben. Het maakt een rot herrie." Raadslid Weijers reageerde inder daad naar aanleiding van klachten, geuit door strandhuisjesbezitters. „Die hebben eerst zelf geprobeerd er wat van te zeggen, maar kregen een grote mond. Meer bevoegdheden geven aan de bewakers lijkt de enige optie Ik weet ook wel dat de politie het te druk heeft voor zulke zaken. Het is reuze jammer dat het allemaal zo gaat, dat mensen niet wat meer respect hebben voor eikaars rust." Ruiters Na 19 00 uur mag met paarden over het strand worden gereden. Enkele Texelse ruitercentra organiseren ge zamenlijke strandritten. Door het mooie weer en de lange dagen zijn de avonduren echter ook uitnodigend voor vliegerliefhebbers. „Onze paar den en pony's zijn er zo langzamer hand wel aan gewend, dus meer dan een zijsprong levert het niet op", ver telt Irene Plaatsman van Nieuw Bornnf uit De Koog. Ze heeft ook paarden in de kost van toeristen. „Die hebben er wel veel last van. Sommi gen nemen echt de benen van het geluid." Als zij vliegerende mensen tegenkomt vraagt ze hen aan de kant te gaan. „Dat gaat eigenlijk altijd goed Mensen hebben daar wel be grip voor." Er zijn echter andere Texelse ruiters die slechtere ervaringen hebben Saskia Verhulst is bestuurslid van De Waddenruiters. „Het is een ramp. Het worden er steeds meer. Ikzelf kom in de zomer nooit op het strand met mijn paard Die wordt helemaal wild van het geluid van een vlieger. Maar er zijn meerdere clubleden die omkeren als ze zien dat wordt gevliegerd. Het is bloedlink." Ze vertelt dat de meeste paarden schrikken van rare geluiden. „En als dat ook nog van bóven komt. is dat nóg erger." Paarden zijn vlucht- dieren, dus op hol slaan is een logi sche reactie. Er zijn bij de rijvereniging wel verha len bekend van vliegeraars, die be wust probeerden om paarden op stang te jagen. „Het is natuurlijk „leuk" als zo'n beest begint te sprin gen. Maar dat is niet alleen op het strand, er zijn ook nog altijd mensen in het verkeer die toeteren of vlak langs je scheren." Verhulst adviseert integere vliegerliefhebbers om bij nadering van paarden rustig naar de duinen te lopen. „Het heeft geen zin om de vlieger neer te laten. Daarvan schrikt een paard óók Bovendien loop je dan de kans in de touwen ver ward te raken en dat is nog veel lin ker." Tien geboden Het laatste woord is aan de vlieger liefhebbers zelf. Henk Switzer van Texel Kites is er serieus mee bezig. „Als ik dan hoor van die meeuwen, danbadlik enorm Heel erg dat zulke dingen gebeuren." Hij legt uit dat het eigenlijk alleen een eenlijnsvlieger kan zijn geweest „Die staan hoog De stuntvliegers hebben meestal een lijn van zo'n 25 meter, dus die komt dichtbij naar beneden als-ie wordt losgelaten." Switzer vertelt dat hij geen plastic vlie gertjes verkoopt, maar alleen duur dere, kwalitatief betere exemplaren „Die zijn sterker. En omdat ze duur der zijn zullen mensen die zo'n vlie ger kwijtraken moeite doen om 'm terug te vinden." ledereen die bij hem een vlieger koopt krijgt een stencil mee. Hij heeft een Duitse en een Nederlandse ver sie. „Dat zijn onze tien geboden. Tien wenken waar men zich aan moet houden om overlast te voorkomen, zeg maar fatsoensnormen. Erop staat wat wel en niet mag op Texel, dat je niet tussen de mensen moet gaan staan, dieren met moet verstoren en niet moet vliegeren bij te harde wind, zodat je altijd controle houdt over het ding." In de gedragsregels drukt Switzer zijn klanten ook op het hard voorzichtig te zijn met niet-geteste modellen. „Alles dat bij ons te koop is, is grondig getest." Verder wijst hij erop dat de strakke vliegerlijnen smj- wonden kunnen veroorzaken. „Er mag nooit worden gewerkt met lijnen van meer dan honderd meter Voor stuntvliegers is 45 meter echter al het maximum." Strenger Switzer waarschuwt tegen vliegeren in weilanden. „Op de meeste cam pings mag het niet en je kunt natuur lijk niet zomaar bij een boer de wei in lopen. Als je zou vliegeren boven een weiland bestaat altijd het risico dat er een onderdeeltje naar beneden valt. Als dat later door een koe wordt op gegeten. heb je de grootste proble men." Er gaan stemmen op om het vlieg eren te beperken tot bepaalde, aan te wijzen strandgedeelten. Switzer is daar niet blij mee. „Wij leven van de verkoop van vliegers, het is in ons belang dat vliegeren op het strand op brede schaal mogelijk blijft. Vlieger fanaten komen speciaal naar Texel omdat hier ruimte is en altijd wind." Hij pleit voor een strenge controle op de bewaakte strandgedeelten. „Wij hebben er alle begrip voor dat daar met mag worden gevliegerd Pak overtreders van dat verbod maar har der aan, maak desnoods via een bord bekend hoe hoog de boete is die je ervoor kunt krijgen Mëér beperkin gen ten aanzien van het aantal ge bieden werkt toch niet Dan moet je dat ook weer controleren en krijg je altijd van die stiekume gasten die 't toch doen." Switzer wijst erop dat lang niet iedere vliegerliefhebber beseft dat-ie over last veroorzaakt. „Er zijn ook men sen die met goed weten hoe ze met zo'n bestuurbaar geval moeten om gaan. Daarom geven wij les, iedere dinsdag van 18.30 tot 22 00 uur. En iedereen die vragen heeft, ook al heb ben ze hun vlieger niet bij ons ge kocht, is welkom in de winkel. We staan alle liefhebbers met raad en daad ter zijde." rest", verzucht Henk Switzer van de vliegerwinkel Texel Kites. Het vliegeren heeft slachtoffers op geleverd. In de meeuwenkolonie in de duinen bij paal 9 zijn begin deze zomer negen dode stormmeeuwen en één kleine mantelmeeuw aange troffen, hopeloos verward in veertig meter vliegertouw. In twee gevallen betrof het paartjes, zo verwikkeld in de lijn dat ze praktisch tegen elkaar aangebonden lagen. Het touw lag dwars door een nest. Stormmeeuwen zijn niet zeldzaam, dus het is niet zo erg dat een enkel exemplaar op onnatuurlijke wijze de dood vindt. Maar volgens kenners van de Vogelwerkgroep is déze dood sren is een rage. Er zijn exem- ite krijgen van een paar piek onderden guldens. Het lijkt «schuldig strandgenoegen: ren die urenlang braaf kijken urn kleurige ruit, hoog aan de De klagers richten zich ech- jen de grote bestuurbare vlie- Iwaarmee de oudere jeugd ermaakt. Volgens de kenners niet terecht. Zoals in de Ie gevallen zit er kaf onder het ook in de vliegerwereld, is altijd hetzelfde, een paar je verpesten het voor de

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7