Voorlopig varen we alleen nog met Teso" Struisvogels voelen zich thuis op Texel Zeiltocht vol mooie en moeilijke momenten Bijzonder transport baart opzien TEXELSE f couRANT- leke en Pieter noten van vier jaar vrijheid Sancties horecazaken Rebecca wordt niet uitgepond College denkt aan 60 km-zones DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 jaar geleden vertrokken ze om zeilend de wereld te ver en. Zondagmiddag voeren Ineke Reitsma en Pieter Eissen de haven van Oudeschild in. Bruin verbrand en vele erva- n rijker. Van de kale armoede op de Kaapverdische Eilan- lotde groene weelde van Martinique. En vooral veel, heel water: 20.000 km in totaal, waaronder viermaal de over man de Atlantische Oceaan. Genoten van de vrijheid, maar met het oude vertrouwde: „Zalig om terug te zijn op lijn blij dat we het hebben ge- Velen hebben dezelfde maar doen het niet. Wij en onze banen opgezegd en gegaan. Voor zo'n zeiltocht i we nog relatief jong, fysiek sn we het aan. Al hadden we igenlijk tien jaar eerder moe- oen. Maar gelukkig is het er 'as tien jaar later van geko- Nu hebben we nog tijd om an- dingen te doen." d in de zon op het dek van hun 'aran „Zeekameel" blikken (54) en Pieter (52) tevreden op het grote avontuur. Tussen ligt Astor, de zacht behaarde tond, die hen de hele reis heeft told. „Hij heeft zich fantastisch "den en was onze grote steun |e tijdens de reis ellendig kwam hij lekker dicht bij je lig- tn op de angstige momenten Wj stijf tegen ons aan. Aan tathij voortdurend met een lijn odat was maar goed ook. Want dolfijnen ziet, zou hij er zó naar "on duiken." De reis begon op 7 juli 1993 „We zijn weggegaan met de gedachte van: we zien wel. Geen vaste plannen of het doel om een echte wereldreis te ma ken. We zochten de vrijheid, wilden anders leven dan we gewend waren." Pieter zeilt al vanaf zijn 14e jaar. maar had nog niet vaak 's nachts gevaren. „De eerste week voeren we alleen overdag en hadden constant zuid westen wind tegen We gingen bij IJmuiden de haven uit en doken er bij Scheveningen alweer in." Dat bleef zo tot de Golf van Biskaje, waar ze de eerste storm kregen toen ze drie etmalen doorzeilden. „De derde dag waaide dat het rookte. Enorm hoge golven. De volgende ochtend was de wind gaan liggen, we hadden de motor nodig om de Spaanse havenplaats La Coruna te bereiken. Spanje rook als een oude klerenkast die openging We jankten van emotie, blij dat we er waren. Het was maar goed ook dat we in veilige haven lagen, want de wind trok weer aan tot kracht tien." Droomeilandje Langzaam zakten ze af naar Portu gal, waar ze diverse havens aande den. Eigenlijk wilden Ineke en Pieter via de Canarische Eilanden naar „de west", maar ze besloten de Portugese kust verder te volgen. Voor de kust bij Faro ontdekten ze een zó nietig..." De Zeekameel op de Atlantische Oceaan. (Foto Ineko Reitsma) Astor gluurt door een patrijspoortje naar de keuken. De hond was populair bij velen, maar mocht op Britse eilanden niet van boord. (Foto Ineko Reitsma) droomeilandje- Culatra. „We waren meteen hartstikke verliefd en hebben er overwinterd in een beschutte la gune, hoog op het strand." Nadat ze nog even naar Nederland waren gevlogen, maakten ze in het voorjaar van '94 met hun boot een tocht over de Guadiana. de grens rivier tussen Portugal en Spanje. Het prachtige landschap was een genot voor wandelliefhebber Pieter, terwijl Ineke in de Portugese stadjes contac ten legde met de vriendelijke bevol king Ze was de taal inmiddels rede lijk machtig. Later tijdens de reis kwam haar dat in voormalige Portugese kolonies nog goed van pas. Disney-decor Na deze ontspannen periode kregen Ineke en Pieter de kriebels: het was tijd om de zee op te gaan. Ze zetten koers naar Porto Santo, een eiland bij Madeira. „Een rotreis. Onderweg stond stond er opeens eenjaag wa ter in het toilet. We zagen ons al naar de bodem afborrelen Pieter wist de oorzaak eigenhandig te verhelpen; tijdens de verdere reis zou de „Zeekameel" geen last meer hebben van binnendringend zeewater. Porto Santo deed deze slechte erva ring in één klap vergeten. „Wat een prachtige rotsen, net een Disney-de cor. Zo'n aanblik zie je alleen vanuit zee. De wereld ziet er anders uit vanaf een boot. Aankomen is het allermooiste. De spanning van die onbekende kust die voor je opdoemt en de blijdschap dat je weer land en mensen ziet." Arm en aardig Via Madeira zeilden ze naar de Canarische Eilanden. Op Tenerife ontmoetten ze Texelaar Nico Evers, wiens ouders daar een vakantiehuis hebben Uit Nederland had hij post en reserve-onderdelen meegenomen. In oktober '94 staken Ineke en Pieter over naar de Kaapverdische Eilanden voor de kust van West-Afrika. Ze kwamen in een volkomen andere wereld terecht. „Het eiland Sal leek wel de achterkant van de maan: droog en dor. De zwarte bevolking was verschrikkelijk arm en héél aar dig. Vrouwen dragen zware lasten op het hoofd. Openbaar vervoer is er niet, maar liften is geen probleem." Het eiland Boa Vista maakte even eens indruk. „Daar zeilen de vissers boten nog. Je hebt er oude winkeltjes en markten, sommige huizen zijn opgetrokken in oud-Portugese kolo niale stijl, maar ook hebben we hut jes en krottenwijken gezien. De sfeer op de Kaapverden sprak ons enorm aan. Totaal niet toeristisch en dat was wat we zochten." Oceaan Trek om het Afrikaanse vasteland aan te doen, hadden ze niet. „Daar van hadden we ook niet zulke goede verhalen gehoord Waarom zouden we problemen opzoeken? We maak ten tenslotte een reis voor ons ple zier." Hoogste tijd dus om de oceaan over te steken, richting Carabisch gebied. De negentien dagen durende reis verliep prima. „Er stond weinig wind en het werd steeds warmer. Op een gegeven moment trokken we al onze kleren uit en liepen dag en nacht bloot." Op een stikdonkere nacht lichtte de zee. Ineke, die de wacht had, zag opeens een grote lichtgevende vlek. „O jee, een walvis, dacht ik. Maar het bleken allemaal lichtgevende diertjes te zijn, schitterend. Tijdens de reis zagen we ook zaklantaarnvissen, die gaven een hele bundel licht. En elke dag lagen een paar vliegende vissen aan dek. Astor snuffelde ze op We hebben ze voor hem gekookt, maar na drie vissen had-ie geen trek meer." Voorraad Voldoende voorraad inslaan bleek een probleem. Op het Canarische eiland Gomera hadden ze ingekocht voor de oceaanreis, maar een maand later op de Kaapverden was Astor's voer al op. Van de vissers kochten ze daarom tonijn, die door Ineke in pot ten werd ingemaakt. Op de oceaan raakten kaas, chocola, bier en andere lekkernijen op en ont dekten ze dat er torren in meel en macaroni tot leven waren gekomen. „Om brood te bakken moest ik het meel eerst zeven. In het vervolg van de reis hebben we steeds gezorgd Pieter, Astor en Ineke weer veilig terug in de Oudeschilder haven. ..Voorlopig hebben we genoeg gevaren." voor drie maanden voedsel." Mooie vrouwen In het Caraïbisch gebied gingen ze met naar de Engelse eilanden, omdat daar de honden met van boord mo gen. Men riskeert zelfs dat de dieren daar worden doodgeschoten. Van daar dat Ineke en Pieter voor anker gingen bij het Franse eiland Marti nique. „Mooi groen, vissers met race- boten, welvarend", schetsen ze. „En mooie vrouwen", voegt Pieter er aan toe. „Maar de mannen zijn er de baas", zegt Ineke Zij had tijdens de reis veel belangstelling voor de wijze waarop vrouwen leven. „Buiten Ne derland ben je als dier en vrouw aan de goden overgeleverd", luidt haar conclusie „De vrouwen doen het werk, terwijl de mannen in de kroeg zitten. Ik heb daar wel met vrouwen over gesproken. Ze vinden het niet leuk. maar kunnen er niets aan ver anderen. Zo is het nou eenmaal altijd geweest en zo zal het altijd wel blij ven." Troep Na Martinique, waar Pieter een vul kaan beklom die begin deze eeuw een hele stad verwoestte, zeilden ze via lie des Saintes en Guadeloupe naar Sint Eustachius. „We verwacht ten een Hollands eiland, maar de voertaal was Engels en betalen deed je in dollars. En wat een troep. De tuinen lagen vol afval en op de kerk hoven wemelde het van de geiten." Sint Maarten was al niet veel beter. „Na de orkaan zijn we er nog eens teruggegaan. Toen was het net zo'n grote bende." Wel ontmoetten ze Ria en Joop Groeskamp uit Den Hoorn, die daar enkele jaren woonden. „We dachten dat ze op een ander eiland woonden. Plotseling viel Ria mij tij dens het winkelen om de hals", ver telt Ineke, die er in de haven van Sint Maarten een kapperspraktijkje op na hield „Op Texel had Cocky mij Pieter leren knippen. Voor vijf dollar konden zeilers bij mij terecht. Eén keer had ik een ontevreden klant, omdat ik zijn lelijke bakkebaarden eraf had ge snoeid Zonsondergangen In de Caribean besloten Ineke en Pieter definitief van een reis rond de wereld af te zien. „We hadden de witte stranden en palmen wel gezien en hadden ook geen zin meer in enorme afstanden overzee De hond mag niet overal van boord. In Austra lië en Nieuw Zeeland moet je ervoor betalen en komt elke week een dierenarts aan boord." Daarom staken ze de Atlantische Oceaan weer over, naar de Azoren, Door de ongunstige weersomstandig heden (steeds wind tegen en een zware storm 200 mijl voor de Azoren) duurde deze tocht echter liefst 29 dagen „Sommigen vinden het geweldig, al dat blauw. Je ziet wel prachtige zonsopkomsten en -onder- gangen, maar als je die tien dagen achter elkaar hebt gezien, is het mooi genoeg Ineke: „Je slaapt, eet en leest, ik heb een paar truien gebreid. Heel saai En eng. Als iemand overboord slaat op de oceaan, is hij er geweest. Je voelt je zo nietig Mensen die zeggen dat ze nooit bang zijn, zijn gek of ze lie gen." Hortentia's De Azoren. een Portugese eilanden groep, vergoedden echter alles „Ki lometers hortentia's langs de wegen en het gras was er zo groen als op Texel." Uiteindelijk kozen ze toch weer voor een overwintering op het eiland Culatra voor de Portugese kust. Hierna wilden ze de Middellandse Zee verkennen, maar ze zagen zo veel bejaarde Engelse plezier- vaarders voorbij komen dat ze er maar vanaf zagen. Ze waren nog met uitgereisd en gingen via de Canaries en de Kaapverden op weg naar Suri name. Vanaf Sal maakten ze de oversteek, maar bij Zuid-Amerika blééf het maar waaien. De harde wind stond recht op de kust en de zeebodem steeg van een paar kilometer diep plotseling naar veertig meter. Met windkracht 7 a 8 zou er een stevige branding staan en dat durfden ze niet aan. Daarom wijzigden ze de koers en maakten dezelfde rondreis door het Caraïbisch gebied als de eerste keer. „Dat voelde als een thuiskomst We werden uitgenodigd op feesten en mochten auto's lenen. Op Sint Maar ten ontmoetten we oud-Texelaar Niels Alderlieste, die op het mooiste plekje van het eiland woont. Ook heb ben Jook en Karin Nauta ons daar opgezocht." Welkom thuis Langzamerhand werd het tijd voor de thuisreis. Het was mooi geweest en ze verlangden naar Texel. Via de Azoren (waar Pieter walvissen van nabij bekeek en zijn arm uit de kom schoot bij de afdaling van een vul kaan). Frankrijk en Oostende, bereik ten ze zondag op het eind van de middag de haven van Oudeschild Kennissen en leden van de watersportvereniging stonden op de kade om hen welkom thuis te heten Na vier jaar hadden ze gelukkig nog hun huisje aan de Kogerstraat „Heerlijk om zo'n vast punt te heb ben, dan voel je je niet zo ontheemd. Maandag zijn we meteen achter een auto en telefoon aangegaan en heb ben een bed gekocht. De 12,5 meter lange en 5,6 meter brede „Zeekameel" is nu te koop. „Voorlopig hebben we genoeg geva ren. Dit schip hebben we gekocht om deze reis te kunnen maken Nu is het tijd om andere dingen te doen. Wa ter hebben we genoeg gezien, voorlo pig varen we alleen nog met Teso. Frans Hopman struisvogels. Het vlees van deze dieren raakt steeds meer in trek Van Zuilen besloot zo'n zeventig jonge exemplaren te kopen Aanvankelijk zouden die vóór de zomer komen. „Dat was even lastig Het was namelijk nogal koud geweest in het vroege voorjaar en dan leggen ze slecht. We hadden enkele vaste gasten van onze camping echter verteld dat we deze zomer struisvo gels zouden hebben. Ze kwamen gelijk vragen, maar we moesten ze helaas teleurstellen." Overtocht Dit weekend was het eindelijk zover. Omdat de dieren stressgevoelig zijn en het overdag erg warm was, besloot Van Zuilen 's nachts te rijden. Hij vertrok vrijdag richting Apeldoorn met een veewagen van Leen Eelman. Na een kort nachtje werden de vogels ingeladen en reed Van Zuilen met twee medewerkers van het bedrijf naar de boot. De overtocht zorgde voor lichte paniek onder de langnekken' „Vooral op de vreemde geluiden reageerden ze. En boven dien werd het, ondanks het vroege uur, toch al aardig warm in de wagen", aldus één van de deskundi gen Menig Texelganger keek vreemd op van de lading in de veewagen Het was een komisch gezicht: af en toe kronkelde een lange nek naar buiten, met een nieuwsgierige vogel kop. Eenmaal op Don Bosco werd snel begonnen met het leeghalen van de wagen. De onderste laag, waar de temperatuur het hoogst was opgelo pen, eerst. Eén voor één werden de vogels eruit getild, tot groot genoe gen van de drie jongste Van Zuilens. Dat ging met zonder slag of stoot. De drie maanden oude dieren zijn al redelijk uit de kluiten gewassen en verweerden zich met hun sterke poten. De struisvogels werden in de grote loopschuur losgelaten om op adem te komen. Al snel bogen ze zich over de voerbakken met speciale brokjes, die waren meege nomen vanaf het bedrijf in Apeldoorn Na een dagje acclimatiseren zou de toegang naar een speciaal hoog afgerasterd stuk land open gaan Els van Zuilen bekeek haar nieuwe wonderd staken ze hun lange nekken door de lucht- .pingen van de veewagen. Zachtjes koerend namen 72 lisvogels zaterdagochtend hun nieuwe omgeving in ]0p. Eenmaal uitgeladen liepen ze nog wat onwennig in grote schuur rond, aanschouwd door hun trotse enaars. Arie en Els van Zuilen van hoeve Don Bosco n de jonge dieren opfokken. Ze slaan hiermee een uwe weg in op agrarisch gebied. waren al een tijdje op zoek naar Met haar man werkt ze hard op het roor erbij", aldus Els van Zuilen, gemengde agrarische bedrijf Naast de veertig melkkoeien en wat landbouw is een minicamping inge richt Om de bedrijfsvoering nog meer te verbeteren dacht Van Zuilen aanvankelijk aan het houden van kalkoenenMaar dat mocht niet van de gemeente. Daarvoor hadden we een extra schuur nodig gehad en dat was een probleem." Er werd rondgekeken in Nederland en zo kwam het echtpaar in Apeldoorn bij een opfokbedrijf van m Zuilen worstelt met één van zijn nieuwe huisdieren. De vier horecazaken in De Koog waarbij de politie onlangs overtredin gen van de 1-2-3 regeling consta teerde, hoeven tot nadere order niet om twee uur dicht. Deze sanctie waartoe het voornemen door de ge meente wél is kenbaar gemaakt, wordt opgeschort totdat de rechter zich heeft uitgesproken over een ver zoek van de burgemeester om tot snelle sanctie te mogen overgaan. Het is niet bekend wanneer de rech ter tot z'n oordeel komt De vrees dat de extra kamers die ei genaar Braspenning wil bouwen bij hotel Rebecca in De Waal worden doorverkocht is ongegrond- Dat ver zekerde wethouder Schilling de raad, die daar twijfels over had Met het verzoek om een losstaand gebouw voor vijf extra kamers op de plek van de oude tennisbaan toe te staan, ging men schoorvoetend akkoord. Wel zal duidelijk op papier worden gezet dat de twee gebouwen onder één hotel bestemming vallen. Een tweede bedrijfswoning aanvragen is daardoor met mogelijk. De struisvogels voelden zich snel thuis in de „huisdieren" van eerbiedige afstand. „Wat een grappig gezicht. Ze voelen zich snel thuisZe kan zich voorstellen dat velen nieuwsgierig zijn naar de vreemde vogels „Maar we gaan hier geen groepen ontvan gen of rondleidingen geven hoor. We schuur van Don Bosco. hebben het al druk genoeg. Alleen voor de schoolklas van mijn zoontje wil ik een uitzondering maken Het nieuwe Texelse „vleesvee" is van het type black- and blueneck „Je hebt ook rednecks Die worden weliswaar groter, maar zijn agressie ver en leggen bovendien slecht", aldus één van de deskundigen „Als deze groep eenmaal is gewend, kan je er rustig tussendoor lopen, dan gebeurt je niks Hij noemt struisvo gels de meest stomme beesten die er zijn. „Dat is echt ongelooflijk, Erzit geen grein verstand bij Kop in het zand? Nee, da's een fabeltje Ze doen stomme dingen, maar dat doen ze niet Een vreemd gezicht voor voorbijgangers, een lange nek wordt nieuwsgierig uit de vrachtwagen gestoken. Naast wegen met een maximum snel heid van 80 en 50 km, komen straks op Texel ook stukken weg waar maxi maal 60 km mag worden gereden. Deze weggedeelten moeten nog wor den aangewezen met gebruikmaking van adviezen van de Overleggroep Verkeerszaken. De aanwijzing van 60 km-zones ge schiedt in het kader van de actie „Duurzaam veilig".

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7