Toch geld voor zonneboilers Extra bijdrage voor minima van gemeente Triatlon zware klus Stevens en Koenders Folder over nieuw beleid Agenda 1 i. .-sK&.a TEXELSE COURANT Grote cantorij bij kerkdienst Jazzpolitie gauw klaar met zingen Geen snoepje... Concert met toetsenisten Nieuw cursusjaar voor onderwijs aan volwassenen Jeugd in de middenmoot Trio-estafette s* 4-. m Bijeenkomst voor patiënten beroerte Open les voltige Blazen op de didgeridoo Weekenddienst Texelse artsen Laatste keer kofferbakmarkt Hondencursusse Langeveldstraat aanbesteed Diefstallen Oud papier VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 De gemeente heeft een eigen be leid ontwikkeld voor Texelaars die van de bijstand of andere mini mum-uitkering moeten rondko men. De aanbevelingen van de Texelse werkgroep die zich over dit onderwerp heeft gebogen, zijn deze week positief ontvangen door de raadscommissie welzijn. Ge zinsleden kunnen een extra ver goeding van maximaal ƒ200,- per jaar krijgen op het gebied van sport, recreatie, cultuur en onder wijs. Momenteel kunnen minima beroep doen op de bijzondere bijstand, die is gericht op de noodzakelijke kos ten van bestaan. Lidmaatschap van sportverenigingen, zwemabonne menten en dergelijke worden daar echter met toe gerekend. Toch is dat erg belangrijk om sociale contacten te onderhouden De gemeenteraad drong daarom aan op het ontwikke len van een eigen minimabeleid, zo dat burgers met in een sociaal isole ment belanden. Een werkgroep, geformeerd uit di verse geledingen van de Texelse sa menleving, boog zich afgelopen jaar over de problematiek. Het bleek in gewikkeld om te bepalen wanneer iemand voor de extra bijdrage in aan merking komt. De werkgroep gaat uit van een aantal vaste uitgaven per huishouden. De ondergrens wordt vastgesteld op 55% van het netto besteedbaar inkomen. Dat betekent dat men bij een inkomen van ƒ1.200,- en vaste lasten van 660,- een bij drage uit het minimafonds kan ver krijgen. Voorgesteld wordt een vergoeding van maximaal 200.- per gezinslid per jaar te verstrekken. B en w den ken dat een budget van ƒ25.000.- (125 aanvragen) voldoende zal zun. De meeste commissieleden konden zich in het voorstel vinden Jaap Vla ming (GroenLinks). Kees Hin (CDA) De interkerkelijke zomeravonddienst, die zondag in de RK kerk van De Koog wordt gehouden vanaf 19 30 uur, wordt op bijzondere wijze muzi kaal opgeluisterd. Een 55 zangers tellende cantorij uit Heemstede, on der leiding van cantrix Wil Bakker verleent medewerking, evenals de landelijk bekende organist Piet Huls bos Dominee H.S. Betting uit Den Hoorn is voorganger. en Dirk Terpstra (PvdA) toonden zich blij dat er tenminste iets wordt ge daan. .Toch bekruipt me het gevoel: waar een steenrijk land klein in kan zijn", aldus Terpstra over de ..hoogte" van de bedragen. Corry Heijne (Texels Belang) zei dat haar fractie tegen het voorstel aan- hikte. ,,We vinden de regeling te om slachtig. Daarnaast heeft één fractie lid er nog méér moeite mee Zelf heb ik dat niet. Vooral als het gaat om één-oudergezinnen met een aantal kinderen." Namens de werkgroep zei Gré Zegers dat de bijdragen slechts ,.een druppel op de gloeiende plaat" zijn. Een minder ingewikkeld systeem leidt volgens haar tot grotere financiéle gevolgen voor de gemeente. Folder Heijne en Terpstra maakten zich zor gen of de informatie over het minima beleid de doelgroep wel zal bereiken. Publicatie in de gemeentegids „Wie wat waar" leek Heijne een goede oplossing. Wethouder Nel Eelman antwoordde dat het college van plan is een informatiefolder te laten ma ken. Deze komt niet alleen bij huis artsen en allerlei maatschappelijke organisaties te liggen, maar wordt ook over heel Texel verspreid als bij lage van het gemeentelijk belasting biljet „Dan valt-ie bij iedereen op de mat." Slechts een handjevol mensen luisterde naar hel optreden van Jazzpolitie (Foto Frans Hopman) ters op te hangen. Tussen de grote optredens door is dit toch leuk om te doen. Jazzpotitie. vier jaar geleden doorge broken met de hit ..Liefdesliedjes", kwam naar het eiland om de nieuwe cdInterland" te promoten Het twee tal bracht een selectie van oude en nieuwe nummers. Ook mocht het publiek verzoekjes indienen. Bij de kraam van Nauta CD kon men aan geschafte schijfjes laten signeren Jazzpolitie was de bekendste van de diverse artiesten die woensdag in het centrum voor een aangename sfeer zorgden Grote trekpleister was even wel de uitstalling van prachtige glim mende bolides op de Groeneplaats. (Foto Frons Hopman) Het Nederlandse muziekduo Jazz politie had zich waarschijnlijk meer voorgesteld van een bezoek aan Texel Slechts een handjevol voorbij gangers luisterde aandachtig naar het korte optreden op de folklore in Den Burg. Bovendien ruimden de marktmedewerkers tijdens de pauze de zitbanken alvast op. Omdat het al laat in de middag was. haastte het tweetal zich met het vervolg De muzikanten hielden zich groot: ,,Ach, we hebben wel eens voor drie man in een platenzaak staan zingen, omdat men was vergeten onze pos- Zaterdag 23 augustus Om 20 30 uur begint in het dorps huis De Bijenkorf van Oosterend een dansavond voor jong en oud, entree 2,50. In Klif 12 te Den Hoorn begint om 19 00 uur „De Bruiloft van Biemen Babette", een theatervoorstelling met diner. Zondag 24 augustus Om 11.00, 14.00, 17.00 en 21 00 uur in TV Texel lokaal hitte op Texel, zelfpluktuin, schilder Harry Tielemans, Texelse pk's naar Flevopolder. KNRM demonstratie, Texelaar fokt papegaaien en het Tesselhuus van binnen. Op het parkeerterrein bij zwem paradijs Calluna is de laatste kofferbakmarkt van deze zomer. Van 11.00 tot 15.00 uur. Raoul Friends brengen vanaf 15.00 uur swingende zwarte soul in De Worsteltent. In de RK kerk van De Koog is vanaf 19.30 uur een interkerkelijke dienst met muzikale medewerking van organist Piet Hulsbos en de cantorij van Heemstede. Maandag 25 augustus In Klif 12 te Den Hoorn begint om 17.30 uur het „Kindertheater- Doe-Maar-Mee-Restaurant Klojo Ko" Deelname aan het kinder diner-cabaret kost 25,-. Bridgeclub Groot Slem houdt in manege Akenburg een vrije bridgedrive voor Texelaars en toe risten. Aanvang 19.30 uur, deel name niet-leden ƒ5,-. Dinsdag 26 augustus In de NH-kerk van Oudeschild ge ven Joost Veerman (orgel) en Richard Vos (klavecimbel) een zomeravondconcert, aanvang 20.15 uur, toegang gratis. Na af loop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten Woensdag 27 augustus Recreatiemaatschappij Texel (Calluna) houdt in het Calluna-ge- bouw aan de Schumakersweg al gemene vergadering van aan deelhouders, direct gevolgd door de gezamenlijke vergadering van houders van certificaten van ge wone en preferente aandelen. Aan vang 20.00 uur. In Klif 12 te Den Hoorn brengt ca baretier Arno van der Heijden zijn programma „Vanzelfsprekend". Aanvang 21.00 uur, (vriendenprijs ƒ15,-). Van 19 00 tot 21.00 uur houd hondenclub Texel een info-avonï over de nieuwe cursussen in h, clubgebouw bij de oude kantine BELANGRIJK: voor de overig. evenementen zie de Vakanti krant. teso Halfuursdienst. T eso maakt e*ti- afvaarten op vrijdag 22 en zaterda' 23 augustus van 9 35 uur (afvaj Texel) tot en met 16.05 uur (afvaar Den Helder). Wachttijden. Zaterdag wordt Texel tussen 10.00 en 13.00 een wachttijd verwacht van een lij uur. In Den Helder worden wachttijden verwacht. Hoogwater te Oudeschild Vr. 22 12.36 u. Za. 23 1.06 en 13.16 u Zo. 24 1.20 en 13.45 ui Ma. 25 1.40 en 14.15u Dl. 26 2.07 en 15.04 u Wo. 27 3.10 en 15.57 u Do. 28 4.14 en 17.30 u. Vr. 29 6.15 en 19.06 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 19 au- gustus op om 6.28 uur en gaat onder om 20.55 uur. 25 augustus laatste kwar tier, 26 augustus doodtij. Wie met subsidie een zonneboiler wil aanschaffen moet snel zijn. Nog tot het eind van deze maand kan een bijdrage worden gevraagd aan Energie Noord West (ENW) en het ministerie van VROM. De ge meente heeft, na een eerdere wei gering, besloten toch ook een duit in het zakje te doen. Twintig aan vragen worden beloond met ƒ250,-. Het ENW voert onder de noemer „warm water voor de halve prijs" een actie voor zonneboilers, ledereen die zo'n milieuvriendelijk apparaat aan schaft. krijgt ƒ350.-. Het ministerie doet er nog eens 8 procent van de investering bij. Het Texelse college vond het eigen lijk geen gemeentelijke taak om de verkoop van energiezuinige appara tuur te stimuleren, maar er zijn inmid dels toch acht aanvragen ingediend door mensen op het eiland. Aan de overkant doen bijna alle gemeenten in de kop van Noordholland mee aan de actie Wethouder Poster blijft erbij dat de gemeente er geen geld aan moet geven, maar de meerderheid van het college wilde dat bij nadere beschou wing wel. Er is ƒ4000,- uitgetrokken dat in porties van 250,- aan maxi maal 20 aanvragers wordt gegeven Belangstellenden kunnen zich bij het raadhuis vervoegen. Een kind met een puntgaaf gebit dat na een bezoek aan de vernieuwde tandartswagen als beloning een snoepje krijgt Dat getuigt van weinig opvoedkundig inzicht. Zoetigheid is namelijk slecht voor tanden en kie zen Wat Marlies Roos kreeg was geen snoepje, maar een vrolijk ge kleurd gummetje. Onze excuses. Joost Veerman en Richard Vos heb ben beiden een conservatorium- opleiding orgel en kerkmuziek ach ter de rug. Dinsdagavond in de NH kerk van Oudeschild zal Veerman het orgel bespelen en stort Vos zich op een clavecimbel Vanaf 20.15 uur worden werken van Bach, Couperin. Frescobaldi, Mozart en Soler uitge voerd. De toegang is gratis en na afloop wordt een collecte gehouden. De or ganisatie van dit tiende zomeravond- concert is in handen van de Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken Volwassenen (vanaf 16 jaar) die graag iets willen leren kunnen bin nenkort weer terecht bij de sector algemene educatie Texel van het ROC Kop van Noord-Holland. Zij kunnen kiezen uit algemeen vor mende vakken, meestal op mavo- en havoniveau, met de mogelijk heid om officiële deelexamens te doen. Verder is er een cursus voor mensen die weer willen gaan wer ken zoals herintredende vrouwen en langdurig werklozen. Zij kunnen oude kennis ophalen, nieuwe ver werven en zich oriënteren op de arbeidsmarkt. Mensen die beter willen leren lezen en schrijven (met Nederlands als ei gen taal) en die weinig vooropleiding hebben, kunnen meedoen met de lees- en schrijfgroepen Hier wordt gewerkt in kleine niveaugroepjes, met veel aandacht voor de individuele cursisten. Veel aandacht ook voor zinsbouw en spelling, uitgaande van schrijfprodukten van de cursisten zelf. Uiteraard wordt geoefend met de nieuwe spellingregels. Er wordt ge- Voor een atleet een uitdaging, voor een buitenstaander gekkenwerk. Maar iedereen zal erkennen dat het volbrengen van een hele triatlon een opmerkelijke prestatie is. Ruim 700 triatleten, waaronder de Texe laars Mariska Koenders en Henk Stevens doken zaterdag om 08.30 uur in het Gooimeer bij Almere om te beginnen aan hun monstertocht van 3,8 km zwemmen, 180 km fiet sen en 42 km hardlopen. Het was hun tweede hele triatlon. De Texelaars verzamelden zich vrij dag in Almere. Na de briefing wer den op de camping de laatste voor bereidingen getroffen- Koenders en Stevens nuttigden een voedzame en koolhydraatrijke maaltijd, om ervoor te zorgen dat de nodige reserves in het lichaam werden opgeslagen. Die reserves zouden de volgende dag behoorlijk worden aangesproken. Vele bidons werden gevuld met sport en energiedranken en in samenwer king met de coaches Ronno Honingh en Rinus Kooger werd een verzor gingsschema opgesteld. Zaterdag, een kwartier voor de start, lag het Gooimeer er vredig en glad bij. Nadat de 700 deelnemers als vee in een starthok waren gepropt viel het schot om 07.30 uur. Maaiend met armen en benen probeerden atleten zich al zwemmend in een gunstige positie te manoeuvreren Het Texelse tweetal overleefde het strijdgewoel en begon aan hun zware opgave De Texelaars zwommen volgens schema: Mariska Koenders klom na 1 uur en 7 minuten uit het water, op twee minuten gevolgd door Henk Ste vens. Het is niet alleen fysiek zwaar om 180 kilometer te fietsen, mentaal is het nog erger. Koenders omschrijft het als een martelgang: „Je wéét dat je uren op de fiets zult zitten Hoewel je je daarop instelt, lijkt het alsof de tijd .net opschiet. Je wordt onrustig, want je wilt van die fiets af. En wetende dat het afsluitende lopen loodzwaar wordt, zit je ook met echt lekker." Na 5.30 uur fietsen draaide Stevens als eerste van de twee Texelaars rich ting stadhuis van Almere voor de wis seling. Hij oogde opmerkelijk fris en nam even de tijd Maar ook hij vreesde het lopen. „De vorige keer ging ik helemaal kapot. Hele stukken heb ik toen moeten wandelen. Op mijn tandvlees ben ik naar de finish gegaan Koenders had 6 06 uur no dig voor ze aan het lopen kon begin nen Hoewel haar knie opspeelde, bleef ze de moed erin houden De temperatuur steeg in de loop van de dag tot ruim 25 graden. De zon brandde op de hoofden van de deel nemers en speelde ook de Texelaars parten Stevens had er met name de eerste twaalf kilometer last van en wandelde regelmatig om deze fase door te komen. „Door veel te drin ken, vooral cola. kwam ik weer in mijn ritme", aldus de triatleet. Onderweg zag hij menig deelnemer zwaar in de problemen komen. „Je ziet weinig opwekkende taferelen. Lopers die staan over te geven aan de kant van de weg of atleten liggen voor pampus in het gras." Ook Koenders had het aanvankelijk zwaar Ik moest regelmatig stoppen en vroeg me af waarmee ik in vre desnaam bezig was Maar door aan moedigingen van het publiek kon ik me weer oppeppen. Onderweg voerde ik hele gesprekken met me zelf om de tijd te doden en de ver moeidheid te vergeten. Eigenlijk word je moe van jezelf met al dat gepraat Stevens bereikte als eerste van het tweetal de eindstreep. Met een brede grijns finishte hij in 12 uur en 3 minu ten, een uur en 18 minuten sneller dan in zijn vorige triatlon. Een half uur later werd Mariska Koenders door de speaker verwelkomd. Dolgelukkig finishte ze in 12 uur 32 minuten. Hoewel in Almere zaterdag de meeste aandacht uitging naar de hele triatlon, werd ook een jeugd wedstrijd gehouden. Texelse deelnemers eindigden daarbij in de middenmoot. Erik en Robert Bakker, Jan Dankers, Sebastiaan Ran en Kim Kooger deden mee in een wedstrijd die punten ople verde voor het nationale jeugd- circuit. Toppers in hun leeftijds klasse zijn sterk in alle drie de disciplines van de triatlon, terwijl de Texelaars allemaal wel één zwak onderdeel hebben. Als door veel training het verschil wordt weggewerkt, zal de eilandelijke jeugd de middenmoot ontstijgen. De trio-estafette was nieuw dit jaar in Almere Colinda Brouwer had tijdens het zwemmen moeite om een rechte lijn aan te houden, doordat de laagstaande zon op het water haar verblindde. Toch klom ze na 1 uur en 3 minuten op de kant, na 3,8 kilometer te hebben afgelegd Jordy Vinke startte voortvarend op de 180 km fietsen, maar kreeg tijdens de laatste 40 km een enorme inzinking. Helemaal leeg en met kramp eindigde hij na 4.45 uur Voor Natascha van der Vis was het de eerste keer dat ze zich aan 42 km hardlopen waagde. Ook voor haar was het laatste stuk een beproeving. De laatste anderhalve kilometer leg den ze gedrieen af, zodat ze ge zamenlijk over de eindstreep in het sfeervolle stadion kwamen De Texelse ploeg bracht hun eindtijd op 10 uur en één minuut 4 tjrt 14 f *i tku Henk Stevens gespannen voor de start. (Foto S Ronno Honngh) probeerd zelf gestelde doelen te be reiken, er is geen toets of examen Voor anderstaligen op Texel zijn er cursussen Nederlands. De inschrijf- en informatieavonden zijn op 26 en 28 augustus en op 2 september van 19.00 tot 21.00 uur in de Ouwe Ulo. De cursussen worden overdag en 's avonds gegeven in d' Ouwe Ulo in Den Burg. Het aantal lesuren verschilt per vak. Voor de meeste mavo- en havovakken geldt twee lesuren per week, voor de overige cursussen één tot enkele dagdelen per week. Volgende week starten de examen- groepen mavo-havo. Nieuw is Duits havo, een éénjarige opleiding. Na overleg is het soms mogelijk in te stappen in Frans mavo 3 (examen jaar), mavo 2 Spaans (examenjaar), Frans havo 2 (examenjaar) en Biolo gie mavo 2 (examenjaar).. In de eerste week van september starten de groepen Nederlands voor anderstaligen (NT2) en de lees- en schrijfgroepen voor Nederlandstaligen Duitse conversa tie. Engelse conversatie, Kunstge schiedenis en het voorbereidend beroepenjaar starten vanaf eind sep tember Voor meer informatie: tel. 31 02 33. Texelaars die een beroerte hebben gehad, kunnen woensdag 3 septem ber terecht op een informatie bijeenkomst in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Ook familieleden en andere betrokkenen zijn welkom in de Blauwe Zaal van 13.30 tot 16.30 uur. De middag is een vervolg op het ini tiatief dat eerder dit jaar in een grote behoefte bleek te voorzien. Doel is via onderling contact de zelfstandigheid van patiënten te stimuleren De bij eenkomst is georganiseerd door de Vereniging voor CVA-gehandicapten „Samen verder", afdeling Noord- holland-noord. Voltige is turnen op een levend paard. Het is een leuke manier om spelen derwijs met een paard om te gaan en het is tevens goed voor de lichaams houding van kinderen. Zaterdag om 15.30 uur verzorgt Marieke Bakker met haar voltigegroep en de fjord Jesper een open les en informatie middag bij manege Akenburg. Jon gens en meisjes tussen de 5 en 16 jaar zijn welkom Ervaring met paar den is met nodig. Meer inlichtingen via Marieke Bakker, tel. 31 58 01. Een didgeridoo is een traditioneel blaasinstrument uit Australië en Nieuw Zeeland Het brengt een bij zonder geluid voort, dat met is te ver gelijken met dat van enig ander in strument. In The White Eagle aan het Schilderend wordt zaterdag 30 au gustus een demonstratie verzorgd, waarbij al improviserend met andere traditionele instrumenten ritmes wor den gespeeld. Na de pauze wordt het publiek verzocht mee te doen aan een jamsessie. De entree bedraagt ƒ5,-P P- In de week erna worden op woens dag 3 september en zaterdag 6 sep tember workshops gegeven. Belang stellenden leren in zo'n zes uur zelf de didgeridoo te bespelen en een mondstuk te maken. Inclusief les materiaal, oefendidge en koffie/thee en broodjes bedragen de kosten ƒ150,- p.p. Inlichtingen en aanmelding bij Mansolein Mineralen in de Wever straat. Uitsluitend voor spoedgeval^ van vrijdag 17.00 tot maandai 08.00 uur Dokter W. Vos Haffelderweg 2, Den Burg. tel 3 20 23. Ook toeristen kunnen ht in het weekend terecht, omdatdr medische post in De Koog van daag (vrijdag) voor het laatst geopend (zie ook de Vakantie krant) Voor de laatste keer deze zomer zondag kofferbakmarkt op het pt keerterrein bij Calluna. Ondanksi warmte was het initiatief van de Keg IJsclub een groot succes. Zelfs kantjegangers brachten oude spu tjes 'mee om ze hier op Texel Ie kopen. Wie ondertussen z'n zolder hee/li geruimd heeft zondag nog eenka de rommeltjes (mits die nog het aa zien waard zijn) van de hand te doe Voor ƒ10,- kan een standplaats* den gehuurd (aanmelden via 31 52). Na afloop van deze laatste markt kt nen de verkopers napraten mets hapje en een drankje. Er is in herfstvakantie op zondag 12 oktob nog één kofferbakmarkt. Met een hond kun je veel méérd alleen eten geven, aaien en uitlaie De Honden Club Texel (HCT)tio vanaf 31 augustus verschillenden! sussen o a. puppycursus, jongeht den, gedrag- en gehoorzaamd (beginners en gevorderden), spe ren, behendigheidstraining 1 flyball en VZH. Goed en correct gedrag van hond! baas) binnen en buiten de deunw nagestreefd en de instructeurs ge» uitleg over problemen die zich fei nen voordoen bij de omgang melt hond Desgewenst worden gehoorzaamheidscursussen afges ten met een clubexamen Woensdag is van 19.00 tot 21 .00! een info-inschrijfavond in het eb gebouw naast de oude BoyskanS aan de Haffelderweg. Wie danri kan, kan bellen naar MarionZijm.' 31 42 05. De firma Terro BV uit Amsterdam»! met ƒ285.000,- de laagste inschnj* voor de herinrichting van de lang1 veldstraat in De Cocksdorp. De ova rige gegadigden waren De Vriese Van der Wiel, KWS en Daalden Alkmaar. Er zijn deze week twee diefstallen auto's gepleegd. Op de Badweg»® een voetpomp voor een luchtbed' een electronische agenda uil wagen van een 38-jarige Duitserge haald. Een 70-jarige man uitCalg'1 mist zijn videocamera, die in zijne1" op de Burgwal in Den Burg lag In Oudeschild wordt dinsdag 26 a: gustus vanaf 15.00 uur door Bruinvis" oud papier opgehaald I wordt verzocht het tijdig gebunde aan de straat te zetten Wegens andere activiteiten 0* Scouting Texel zaterdag in Den»' geen oud papier op. Wel kan me" zelf brengen naar de containertje het clubgebouw aan de Bemhard»- Mariska Koenders op de laatste zware kilometers.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2