Van experiment tot professionele opvang Bredere aanpak gewenst Meer tijd nodig voor verkeersplan „Een lege dop, meer is het niet" George Eelman: „Bloec geven is goed voor mij' w Kinderdagverblijf viert 10-jarig bestaan mi Piloot Olof maakte 3000e rondvlucht Koolhof kraakt ammoniakplan: .TEXELSE COURANT' Buitelboet houdt reünie Snelheidscontrole Pupillentoernooi in De Cocksdorp As aanhanger tarwe breekt Diefstal bromfiets Vuilnisbak door ruit Plaggen in de duinen VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 terecht kunnen hier terecht. Al met al een hele organisatie. We zijn aan het eind van de middag wat langer open in verband met de verlengde slui tingstijden, waardoor medewerkers in een winkel later thuiskomen." Nieuwbouw Een bouwcommissie werkt aan plan nen voor een nieuw, permanent ge bouw voor de kinderopvang. „We hopen het binnen drie jaar te kunnen realiseren. In feite zijn we nu toch gehuisvest in noodgebouwen. Dat gaat wei tijdelijk, maar kan niet eeu wig Om voldoende draagkracht voor zo'n kostbare accommodatie te krijgen zijn orienterende gesprekken gaande over eventuele samenvoe ging met de peuterspeelzaal, die nu in d'Ouwe Ulo is gehuisvest. Beide organisaties vallen onder de stichting Kindercentra Texel. „In het dorpshuis is eigenlijk te weinig plaats Een kop peling zou mooi zijn, apart en toch bij elkaar." Verder wordt over samenwerking gedacht met zogenaamde extra zorg- kinderen Als het tot een samenvoe ging mocht komen, betekent dat een verdubbeling van de benodigde ruimte, inclusief het speelterrein. Met dit mooie weer zoeken de kinderen van De Buitelboet hun vertier in de zandbak op de binnenplaats. Kinderdagverblijf Texel in De Buitelboet viert zaterdag 30 augus tus feest. Na tien jaar geleden als experiment te zijn begonnen in Oudeschild is de oude kleuter school van de CVO aan de Bur- detstraat uitgegroeid tot een pro fessionele opvang voor baby's, peuters, kleuters en schoolkinde ren. Om aan de vraag te kunnen voldoen, is het onderkomen voor de buitenschoolse opvang (BSO) afgelopen zomer uitgebreid en op geknapt. Het eind is nog niet in zicht. Er wordt gewerkt aan plan nen om de hele opvang onder één dak te brengen. Luieren zat er voor directeur Ria Visch en een deel van haar mede werksters deze zomer niet in. De op vang van kinderen gaat in de vakan tie gewoon door „Als de school dicht is hebben de kinderen weliswaar vrij, ouders met bijvoorbeeld een seizoen- bedrijf moeten gewoon doorwerken. Voor hen is de opvang in De Buitel boet een uitkomst. De kinderen wen nen aan hun vaste verblijf en de be geleiders en voelen zich thuis. Ouders verkiezen dat boven het re gelmatig onderbrengen van hun kind op verschillende oppas-adressen Geen school De buitenschoolse opvang omvat de zorg over kinderen in de vakantietijd en buiten de lesuren „Het is hier duidelijk geen school. Peuters kun nen naar hartelust spelen of een slaapje doen. waarvoor we speciale voorzieningen hebben. Kleintjes kun nen zich met dit mooie weer uitleven op de binnenplaats Om wat grotere kinderen te verma ken worden veel uitstapjes gemaakt, zodat de buitenschoolse opvang vaak in de open lucht plaatsvond .We zijn met de TX 10 weggeweest, naar de Slufter, het bos. musea en noem (Foto Gerard Timmerman) maar op. Er zoveel te doen, we ko men er niet eens allemaal aan toe." „We werken hier met veertien ver schillende leiders zodat kinderen niet altijd onder de hoede van dezelfde medewerker zijn. Om de kinderen zich hier thuis te laten voelen probe ren we het programma zoveel moge lijk te stroomlijnen. Om dat te berei ken gaan we regelmatig met elkaar om tafel." Service De service van de buitenschoolse opvang gaat ver. ..Kinderen kunnen vanaf 7.30 uur worden gebracht of worden desgewenst opgehaald Ze krijgen hier een ontbijt en wij bren gen ze naar school, mits dat in Den Burg is. Om kleuters na schooltijd op te vangen, is de opvang vanaf 12 00 uur open. En om 15.30 uur halen we weer een andere groep van school Verder kunnen kinderen die alleen tijdens de vakantie met bij hun ouders Om het tienjarig jubileum van Kin derdagverblijf Texel een feeste lijk tintje te geven nodigt het be stuur iedereen die vanaf de start tien jaar geleden in Oudeschild of in Den Burg in de buiten schoolse opvang heeft gezeten met hun ouders uit voor een reü nie. De feestelijke bijeenkomst in de vernieuwde Buitelboet wordt zaterdag 30 augustus gehouden van 15.00 tot 17.00 uur. Woensdag tussen 14 00 en 16.50 uur werd een snelheidscontrole gehou den op de Postweg bij De Cocksdorp. Er passeerden 508 voertuigen, waar van er 60 te snel reden De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer per uur, terwijl 50 daar is toegestaan. Deze overtreder zal binnenkort een acceptgiro met een boetebedrag van 340,- ontvangen. De Texelse pupillencompetitie wordt zaterdag geopend met een voetbal toernooi op de velden achter het Eieriandsche Huis. De organisatie werd gegund aan de Durpers omdat het de vereniging is met de minste voetballers. Niettemin is De Cocks dorp ook dit jaar vertegenwoordigd met een team. Het toernooi begint om 10.00 uur en eindigt om 16.45 uur Waar andere gebieden in Nederland klagen over een matige graanoogst, laten Texelse akkerbouwers zich te vreden uit over de opbrengst. Een landbouwer uit Eierland met in de aanhanger elf ton tarwe verging het lachen korte tijd toen op de Waalder- straat ter hoogte van de Aankoop- centrale bij het indraaien een as on der de wagen het begaf. Slechts een kleine hoeveelheid graankorrels be landde op de weg. de schade bleef beperkt tot enig oponthoud (Foto Gorord Timmorman) Over de inhoud bestaan geen grote problemen. Dat concludeerde wet houder Schilling, nadat hij dins dagavond de commissie ROH had aangehoord over het verkeers- veiligheidsplan, dat onlangs het licht zag. Hij benadrukte het voor lopige karakter van het stuk. Er kan nog van alle kanten op worden geschoten. Dat gebeurde, maar niet met scherp. In het plan is geïnventariseerd wat er is op Texel, waar de knelpunten lig gen en wat de mogelijke oplossingen met de bijkomende financiële conse quenties zijn. Vervolgens is een prioriteitenlijst opgesteld. Het boek werk is pas klaar en is dus nog niet lang in handen van de commissie leden. Jaap Vlaming van GroenLinks vond het een té belangrijk onderwerp om even snel een reactie op te geven. Diezelfde geluiden liet Dick Drijver van Texels Belang horen, al ging hij wel in detail in op passages. De wet houder achtte het geen enkel pro bleem ruim tijd uit te trekken voor de behandeling. „We komen er in het najaar nog een keer op terug." Het erbij betrekken van anderen, zo als Veilig Verkeer Nederland, Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat zag Schilling wel zitten. Vlaming kwam met dat voorstel omdat bij die instan ties 'veel deskundigheid op ver keersgebied zit'. Over het betrekken van de dorpscommissies, een voor stel van CDA'er Koolhof, twijfelde de wethouder. „Ik ben een groot voor standervan een brede aanpak, maar je hebt wel kans dat die teveel over hun eigen stoepie beginnen Vlaming had gehoopt in het plan méér in terug te vinden van de noti ties, die diverse fracties in de afgelo pen tijd over verkeerszaken hebben vervaardigd. Mentaliteit Dirk Terpstra (PvdA) maakte zich boos over de slechte mentaliteit van weggebruikers „Je kunt wel maat regelen blijven nemen, maar je houdt types die alles omzeilen." Burgemeester Van Rappard heeft, op persoonlijke titel, meerdere keren la ten vallen gratis openbaar vervoer op Texel een interessante gedachte te vinden. Hij krijgt steeds meer mede standers. Volgens Terpstra zou het de druk van de eilandelijke wegen kunnen afnemen, waardoor veel van de kostbare maatregelen uit het plan niet hoeven te worden uitgevoerd. Wethouder Schilling vindt dat het OV- verhaal los staat van het verkeersplan, maar Terpstra en Drijver zouden het er toch graag bij willen betrekken. Zo ook het overzicht van de verschillende verkeers remmers op het eiland Daarover is een notitie toegezegd, maar die is nog met klaar. „We wilden daar met op wachten. Maar nu de behandeling van dit toch meer tijd in beslag gaat nemen, kunnen we het er waarschijn lijk alsnog naastleggen", aldus de wethouder. Grastegels Jan Koolhof wees op het „luxe probleem" van overvolle fietspaden, waarbij sportieve gebruikers en rust- zoekers elkaar in de weg zitten. Een oplossing lijkt niet zo voor handen Over het gebruik van grastegels om de wegen te verbreden leven twijfels. Die werden echter door de ambtena ren van de afdeling Civiele Techniek weggenomen. „In de praktijk blijken ze duurzaam in gebruik en uiterst functioneel", aldus Bert Dennenberg. In een onlangs verschenen VNG-brief over „duurzaam veilig" staan enkele voorzetten voor lagere maximum snelheden. Ook dat idee wilde de commissie nader op zich in laten werken Woensdag tussen 11 00 en 16.00 uur werd een bromfiets gestolen nabij het Teso-kantoor. De 17-jarige eigenares had haar bromfiets met pech achter gelaten. Toen zij hem later wilde op halen bleek deze te zijn verdwenen Het betreft een blauwe Vespa Citta met het verzekeringsnummer ZHP- 259. Woensdag, omstreeks 7.30 uur, ont dekte de conciërge van de OSG aan de Emmalaan in Den Burg dat een ruit was vernield van zijn kantoor in de school. Men had een vuilnisbak van buiten naar binnen gegooid Voor het zover is, gebeurt de opvang nog in het huidige complex, dat in najaar 1996 werd uitgebreid met twee units voor de baby's, waarin nu twee groepen worden opgevangen. Het kinderdagverblijf, waarin gelijktijdig zestien kinderen van vier tot acht ver blijven, heeft na een verbouwing de beschikking over de dubbele ruimte. Ook het interieur is vernieuwd. De dagopvang heeft nu de zorg over 111 verschillende kinderen, waarvan de ouders werken of studeren. Hoe wel dat aantal er nooit gelijktijdig is, worden alle zeilen bijgezet om de beschikbare ruimte optimaal te ge bruiken „We benutten elke vierkante centimeter, want ruimtegebrek is een voortdurend probleem Een bijzondere mijlpaal werd woensdag gevierd bij TesselAir. Piloot Olof Bakker (53) uit Zaandam maakte zijn 3000e rondvlucht. Voor de collega's was dat aanleiding om hem na de lan ding met champagne te be sproeien. waarna met de passa giers het glas werd geheven Bakker, die zijn dagelijks brood verdient als onderwijzer beoe fende de vliegen/ aanvankelijk als hobby. Op zijn 21e haalde hij zijn brevet en later zijn beroeps papieren. Twaalf jaar geleden ging hij gedurende een paar vakantieweken werken voor Tessel Air. Die periode werd tel kens langer en tegenwoordig is Olof een bekend gezicht op het vliegveld gedurende de hele zo mer. Hij verzorgt daar de rond vluchten met twee collega 's Van de 35 vluchten die per dag wor den uitgevoerd neemt Olof er 20 voor zijn rekening. Totaal moet hij in de loop der jaren met meer mensen hebben rondgevlogen dan er op Texel wonen. Steeds die rondjes boven dat zelfde eiland, is dat niet saai? ..Het verveelt nooit", zegt Bakker. „Je hebt telkens weer andere mensen aan boord, waarmee je meestal een leuk praatje maakt. Want ze zijn altijd in vakantiestemming". (Foto Harry de Graaf) In opdracht van Staatsbos!*» is de firma Lont uit Wieringei De Bollekamer gestart met pi werk. De BleekersvalleienDel komen ook aan de beurt. In De Slufter worden bij wijze proef twee stukjes grasland gepl« SBB hoopt dat daardoor op diej duinvalleiplanten terugkomen Ij oorlog werden op deze plaats ie gestoken die als camoulfe materiaal werden gebruikt. Ookt stak de duinvegetatie de kop»; de kale plekken. In De Muy en De Bollekamer»! herstel van vochtige dumpte nagestreeft. Dat lukte vier jaar j den uitstekend bij het Mokso project. In dat gebied zijn diverse» zeldzame soorten aangetroffen als het ongelijkbladig fonteinknM sinds 1939 niet meer was gezien De bij het plaggen vrijkomendecr wordt gebruikt om de ruiterpaden verbeteren. Het overgebleven i gaat in opslag om volgend j uitkijkpost op de Kampeersnoli gankelijk te maken voor rolstoel „Een lege dop, meer is het niet", kraakte Jan Koolhof (CDA) dinsdagavond het ammoniak- reductieplan. Volgens de land- bouwvoorlichter trekken boeren nabij verzuringsgevoelige gebie den nauwelijks profijt van het ammoniakfonds, dat uitsluitend wordt gevoed door collega's die hun vee aan de kant doen. Kool hof 's pleidooi om de ingangs datum van het fonds (1 januari 1996) te vervroegen, zodat ook het quotum van eerder gestopte boe ren telt, kreeg geen steun van de raadscommissie ROH. „Beter één lege dop dan twee lege doppen", pleitte wethouder Schilling (milieu) voor instemming met het compro mis. De meerderheid van de com missie ging akkoord. „We zijn weer terug bij af", omschreef Dirk Terpstra PvdA) de gelijkenis van het huidige plan met de eerste ver sie die in de zomer van 1993 bij de invoering van het ammoniakbeleid bij de raadsleden op tafel lag. „Als de landbouworganisaties toen niet zo veel tam tam hadden gemaakt, had Marcel Hin z'n stal al lang kunnen bouwen." Terpstra zei er met gek van op te kijken als de veehouder, die in middels groen licht heeft voor de uit breiding van z'n veestapel, een schadeclaim zou indienen bij de ge meente omdat het „onnodig lang heeft geduurd voor hij kon bouwen". „Een compromis tussen de ge meente en de milieu-inspectie", noemde Schilling het am™ reductieplan dat na jarenlang loi rekken ook de instemming heeft de provincie, de convenanlpaiit en de inspectie. „De inspecteur» eigenlijk een nog latere inga» datum, maar dat zou betekenen Hin voor z'n vergunning moetm ten tot z'n pensioen. We kunnen twee dingen doen. Of opnieuwm cussie gaan met de inspects, daarmee de schuur van Hin op spel zetten, of akkoord gaan „Een dilemma", oordeelde D Drijver (Texels Belang). „Wezf drie jaar mee bezig geweest enk ben gedaan wat we konden Ditsi onderhandelingsresultaat waai rek uit is." Bloed afstaan voor je medemens. Ook op Texel is een schare mannen en vrouwen die dat min of meer regelmatig doet en daarbij telkens een halve liter afstaat. De meesten doen dat tij dens de bloedafnameavonden die het Rode Kruis in samenwer king met de bloedbank van Amsterdam organiseert in de OSG- aula. Een kleiner aantal gaat ervoor naar Den Helder, waar wordt samengewerkt met de bloedbank van Alkmaar. Onder de don oren zijn er diverse die telkens weer present zijn en in de loop der jaren al heel wat liters voor het goede doel hebben gege ven. Het is pure menslievendheid zonder winstoogmerk De donoren ontvan gen geen cent. maar wel een insigne na een groot aantal afgiftes Een wel zeer gedreven donor is George Eelman (40) uit Den Burg die onlangs voor de 42e keer bloed gaf en dus recht heeft op het bronzen insigne dat na veertig bloedafnames wordt ver strekt. Volgens Marga Loos van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling zijn er nog twee Texelaars die meer dan veertig keer bloed hebben afgestaan en er zijn zelfs drie personen die het meer dan 50 keer hebben gedaan. Texel telt totaal ongeveer 650 donors. Die staan gemiddeld één keer per jaar bloed af. blijkens het feit dat de bloedafname-avond doorgaans door zo'n 350 mensen wordt bezocht. De eerstvolgende gelegenheid is vrijdag 3 oktober. Niet genoeg George Eelman is een zo fanatieke donor dat hij aan twee keer geven per jaar met genoeg heeft. Om die reden zocht hij contact met de Alkmaarse bloedbank die in Den Helder vier keer per jaar de gelegenheid biedt Donor is hij sinds 1984. In die tijd was George lid van de Texelse Rode Kruis-colonne en kreeg daarbij gege vens onder ogen waaruit bleek dat er nog altijd een vrij ernstig tekort aan bloeddonors is Tot 1994 was hij bijna telkens present op de bloedafname avonden in Den Burg; daarna stapte hij over naar Den Helder, zodat hij sindsdien jaarlijks totaal twee liter af staat. Ongeluk Er zijn twee onderbrekingen geweest. Toen George geelzucht kreeg, mocht hij een jaar lang geen bloed geven. En hij moest ook een tijdje stoppen nadat hem vijf jaar geleden op de Hoornderweg een ernstig ongeluk overkwam. Met de motor maakte hij een val, waarbij hij onder meer zijn bekken brak en uitgebreide inwen dige bloedingen opliep. De automo bilist die het veroorzaakte is nooit gevonden. Voor heteerst was George bloedontvanger in plaats van bloedgever De dokters hadden zes tien zakjes bloed voor hem nodig. Eelmans motivatie als donor werd er alleen maar groter door Veel mensen zijn een beetje slap of duizelig nadat ze bloed hebben gege ven. Wonderlijk genoeg is bij George het omgekeerde het geval. „Ik voel George Eelman me dan juist heel fit en ben extra tief. Bloed geven is blijkbaar 9s voor mij". Om die reden vindt Ged het geen probleem om hel schap te combineren met hardlop In september doet hij mee aai Dam tot Dam-loop tussen Artists™ en Zaandam. Met bloedgeven gaat hi| géjj door. Bij leven en welzijn t" over 12 jaar de 80 donaties,! voor een gouden insigne.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6