„Lakse'houding op brief van WNF TEXELSE ^COURANT Leukste is een andere inner pijn zien lijden" Verwijt PvdA en GL: Startende bedrijven in Bolder-gebouw? samen leven samen delen GeknipfeCf PvdA lanceert voorstel TERMIJN Aëenda Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Sanctie akkerbouwer ten onrechte opgelegd Droogte aanslag op voetbalvelden TEXELSE couiWNT mdrenners gaan duel niet uit de weg I Hooggeplaatste I bouwvakker BEZORGERS G-team verder in tenue Texel'94 Voor vermelding in deze cultu rele- en sportagenda dient men zich te wenden tot de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, Postbus 143, 1790 AC Den Burg (Dorpshuis d'Ouwe Ulo), telefoon 315582 of fax 314300. AUGUSTUS 26 augustus: De Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken organiseert een con cert met Joost Veerman op orgel en Richard Vos op clavecimbel in de N.H- kerk te Oudeschild. Aanvang 20.15 uur. toegang gratis (collecte na afloop). 27 augustus: Klif 12: cabaretier Arno van der Heijden met zijn programma „Van zelfsprekend". Aanvang 21.00 uur, entree 20,-, vriendenprijs ƒ15,-. 31 augustus: Vocalgroup Close Up, 16.00 tot 17.00 uur. SEPTEMBER: 2 september: Klif 12: Zang, dans en spel van de dames „De dulle Roeckers" met hun programma „Chickentales". Aanvang 21.00 uur, entree ƒ20,-, vriendenprijs 15,-. 6 september: Wielercomité Texel houdt het N-Hol- lands kampioenschap tijdrijden voor recreanten. Start: 13.00 uur, jachtha ven Oudeschild. 15 september: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Texel organiseert een lezing over „Jeugdcriminaliteit", spreekster mw Otterspoor uit Alkmaar (kinderrech ter) in de kantine van de O.S.G. te Den Burg (voormalig LBO), Emmalaan 55, aanvang 20 00 uur. 25 september: Klif 12: De „Berini's" met hun pro gramma „Onbekend Terrein" Aan vang 21.00 uur, - entree 25,-, vriendenprijs 20.-. OKTOBER: 3 oktober: Bloedafname door CLB en Texelse Rode Kruis in de aula van de O.S.G. te Den Burg. Van 17.30 tot 21,00 uur 4 oktober Oudeschilder Ondernemers Presen teren zich op een feestelijke dag in de loods van firma Rab (naast Texgro). Adres: Vlamkast te Oudeschild. Van 10.00 tot 22.00 uur. 5 oktober: Openingsconcert van De Muze in theater de Kiekendief op De Krim te De Cocksdorp Apituley Strijkorkest o.l.v. Esther Apituley. Aanvang: brunch 12.00 uur concert 14.00 uur. 18 oktober: Rommeltjesmarkt aan de Witteweg te Den Hoorn, t.b.v. restauratie van het Hoornder kerkje Van 9 00 tot 14.00 uur. (jrocn '~ZwartsJ~exeh in het harL, weest. Het recreatiepark De Krim is een compleet dorp ge worden, waar zomers vijfdui zend mensen wonen. Ik weet nog dal het een weiland bij een boer derij was. Wij waren de eerste Jtampeerders. En voor de ruil verkaveling moet Texel nog veel mpoier zijn geweest, maardaar kan ik mij weinig van herinne ren. Ze noemden het toen het bloemeneiland. Wat ervan over is, is nog steeds mooi. Wie het niet kent heeft vaak een verkeerd beeld van overvolle stranden en campings. Maar zelfs in het hoogseizoen vind je in vijf minuten stilte en rust. Maar ieder Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft het sanctiestelsel bij de steunregeling voor akkerbouwgewassen ver keerd toegepast. Dat oordeel velde het College van Beroep voor het bedrijfsleven, naar aanleiding van een bezwaarschrift dat door mr. J.G. Drabbe namens een Texelse landbouwer werd ingediend. De akkerbouwer in kwestie vroeg steun aan voor 25,45 hectare, waar van 3,62 bunder in de gesubsidieerde braakregeling Deze premie wordt uitgekeerd om het graanoverschot te verminderen Hij voldeed echter niet aan de voorwaarde dat de braak liggende percelen in de vijf voor gaande jaren met uit produktie mogen zijn genomen De boer kreeg hiervoor een sanctie opgelegd. Omdat het betreffende perceel wèl binnen „an dere vormen van braak" valt, consta teerde het College van Beroep dat de sanctie verkeerd is toegepast en dat de premie alsnog moet worden uitge keerd. In de krant „Tubantia" stond onlangs een interview met Lidy en Paul Nol mans. Het echtpaar komt al veertig jaar lang trouw iedere vakantie naar Texel. Boden de Texelse voetbalvelden enkele weken geleden nog een gif groene aanblik, door de warmte en droogte in augustus is het gras aan het verdorren. Weliswaar is nog geen sprake van een algehele af keuring, met enkele oefen- en bekerwedstrijden in het vooruit zicht is er alle reden tot zorg. „Warmte in combinatie met de droge oostenwind hebben het gras geen goed gedaan", constateert Piet Bol ler van gemeentewerken, die samen met Gert Pansier maandag bij alle Texelse velden langs gaat Waar mogelijk is al met beregenen begon nen, om de schade te beperken Bij voorbeeld in Den Hoorn, waar Cees Slegtenhorst de sproeiinstallatie op het ZDH-terrein beheert. Hierdoor ligt Rikkenberg en Robert Jan Appel. Het vijftal komt uit in verschillende cate gorieën van de Nederlandse Wieler- unie Onderdeel van de trainingen zijn de rondjes op de wielerbaan, waarbij ze de strijd aangaan met Texelse senioren-rijders. „Ze gaan er heel hard tegenaan en zijn het waard om wat extra's voor te doen", doelt bestuurslid Benno Bakker op de wielerpakken van het vijftal die wor den gesponsord door TWO en NBC Eelman Partners. TDVPicr ^7 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 spits verpakt" in bouwsleigers. De bovenste drie meter van de spits wordt binnenkort gesloopt. Want alleen dan is het mogelijk om het dragende houtwerk dat erin zit, te vervangen Dat hout is verrot Dat is gevolg van het binnensijpelen van regenwater via de voegen en het verstopt raken van de ventilatieopeningen in de loden muts. waarmee de top van de spits is afgedekt De bedoeling is een nieuwe muts van koper aan te brengen. (Foto Harry de Graaf) |lfeer dan dertig meter boven de 1 werkt Rossano Marei van mbedrijf Daalder uit De |C<xksdorp aan de torenspits van Hervormde kerk van Den Ijurg. Hij en enkele collega 's van uitzeilde bedrijf hakken met \neumallsche apparatuur de i uit, zodat deze kunnen sotden vernieuwd. Om het werk lit.tinnen doen is de hele toren- lunge volgorde de jeugdrijder Joost Bakker, Ivo Witte, Erwin Goènga. Evert Rikkenberg en Robert Jan Appel. Rechts trainer W^tyndljk. (Foto Gerard Timmorman) s« Naam Route x Peter van Heerwaarden Den Burg A 31 25 73 C.M.F. v. Heerwaarden Den Burg A1. 31 55 79 Henk van Heerwaarden Den Burg B 31 20 38 Mark Randsdorp Den Burg C 31 47 05 Raymond Molanus Den Burg D. 31 53 33 Eva Jaspers Den Burg E 31 2810 Hans van Es Den Burg F. 31 40 30 Floortje Janssen DeZes. Bg.Houtstr.. Houtwg .Witte Kruisln Kogerwg /Kogerstr 1-57/2-74 Jan Reystr. vr. tc 31 01 31 Marieke Medendorpdi. tc 31 43 70 Stefan Huisman De Mars (oudste deel), Spinbaan, Hoefslag, Noordvlak 31 44 78 Paula Vrijdag De Mars va Buytengors. Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton 31 04 43 Mevrouw Barhorst Oudeschild, Schilderweg 249-296 31 27 63 Marga Boon Den Hoorn 31 92 58 Mevrouw A. Mulder De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pont- weg 234 en 236 31 79 56 Jolanda Leijen De Cocksdorp 31 63 44 Mariska Betsema Oosterend 31 82 35 Rob Kooiman De Waal 31 39 56 Björn Boerhorst Pontweg 72, 77, 84, 89. Westerw., Driehuizen, Keesomln 45, Pontweg 91-95 Akenbuurt, Hemmerkooi, Zuidhaffel, Leemkuil 31 49 70 Petra Hin Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg 31 79 08 C. Broekman Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. 31 63 62 I.F.L. de Ridder-Robijn Eierland PostwOorsprongw., Hollandsew., Hoofdw. (ged.) 31 16 34 Michiel Gerritsen Vuurtorenweg/Krimweg 31 63 24 D.M. Boon-Dijker Het Noorden 31 83 07 Dirk Leegwater Oosterenderweg. Ongeren. Meijerlebos, (Waalen)burgerdijk 31 84 0.3 Mw. v.d.Vis-Dijker Oost 31 86 35 Mw. S. Koopman-Grit Spangerw Marsw., KadijkswHaller- weg 20, Veenselangweg 32 29 76 Dirk-Jurjen Buijsman Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 31 43 75 Trisha Koster 't Horntje, Pontweg 1-68,Waterw. 31 95 82 Ricardo de Graaf Rozendijk, Smitsweg 31 42 16 Frida Buijsman Gasthuisstraat vanaf 82 Gerritslanderdijkje, Grensweg,Pontweg 98-110 31 44 26 Harold Jonk Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop. Bosrandw va.516 31 71 34 Erwin Goënga Kogerweg 31 53 65 Tobias van der Zee De Kaai 31 89 15 Daniëlle van Leersum Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33, De Grie 31 96 53 Mara Hooyschuur Slufterweg/Zanddijk 31 16 53 Den Burg A; Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg. Burg wal, P v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38. Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal. Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39. Molenstraat, Molen dwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoes straat Weststraat, Weverstraat Pater Witteplem. Zwaanstraat Den Burg A1 „St Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries, Dumreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-. even en 63-121 oneven, Bmsbergenstraat, Brouwerstraat. Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh. Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmmalaan 7- oneven en 50-120 even Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even; W van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 59- oneven en 76-even. Lijnbaan Den Burg D: Wilhelmmalaan. Julianastraat, Burdetstraat, Mr KraaistrBernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, TjakkerstrLieuwstr Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Mancovveg. Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44 Haffelderweg, Keesomlaan 1-7, Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even Slingerweg 21-27 (CDA) zag enkele voordelen, maar zette vraagtekens bij de behoefte Hij vreesde dat een onderzoek daarnaar teveel tijd en geld zal kosten. Ook hij wilde het met zijn partijgenoten over leggen. Jaap Vlaming (GroenLinks) steunde Terpstra Hij wees erop dat een bedrijfsverzamelgebouw een ja renlange wens is Hij drong aan op een spoedige behoeftepeiling De fracties van D66 en VVD waren af wezig. Spoed Dirk Terpstra zei dat wat hem betreft geen diepgaand onderzoek nodig is „We moeten het gewoon bekend maken en dan kijken wat voor reac ties er komen Twee aspirant-huurders hebben zich inmiddels al aangediend. De Stich ting Kringloop heeft interesse ge toond enDe Bolder zelf, die nog op zoek is naar extra ruimte, waar men sen onder begeleiding werkervaring kunnen opdoen en arbeidstherapie kunnen volgen. Directeur Leen Noordzij van De Bol der drong aan op een spoedige ver koop „Wie het ook wil kopen, okee, als het maar snel gebeurt en voor een goede prijs." Gisteravond reageerde de raads commissie financiën positief op het PvdA-voorstel. Alleen wethouder Poster hield een slag om de arm en benadrukte dat het de gemeente mets mag kosten. Het G-team voetbalt komend sei zoen onder de vleugels van Texel'94. De ploeg, die jaren bij SV De Koog heeft gespeeld, maakt de overstap nadat er onenigheid ont stond over de betaling van het ver voer. „ledereen heeft er weer zin in", al dus coach George Eelman, die ko mend seizoen weer onder de lat van het G-team is te vinden. De stemming daalde vorig jaar tot onaangenaam niveau nadat onenigheid met De Koog voortijdig een eind maakte aan het voetbalseizoen. De vervoersproblemen lijken ten einde nu Texel'94 bij uitwedstrijden voor het vervoer van de spelers zal zorgdragen. Ook inzake het vervoer van en naar de trainingen behoren de zorgen tot het verleden. Voortaan wordt geoefend op de centraal gele gen accommodatie aan de Haffelderweg Eelman: „We kunnen het nu op de fiets af." De trainingen staan nog steeds onder leiding van Henk de Ruijter. Nieuwe man in de gelederen is Mark Westerveld, die zich als verdediger moet bewijzen. Het G-team neemt het op tegen ploe gen als WCV'30 uit Wormerveer, HIS uit Haarlem en Argon uit Meidrecht. Op 6 september staat de eerste wed strijd op het programma. het veld er nog acceptabel bij. De gemeente overweegt ook het pas ingezaaide trainingsveld nat te gooien. Beregend wordt ook op het A-veld van Texel'94 om het pas ingezaaide gras te behouden. Het B- veld lijdt ook onder de droogte. Ook het B-veld van Texelse Boys ligt er zieltogend bij. In grotere mate geldt dat voor het terrein van SV De Koog. waar niet kan worden beregend. De beslissing of er al of niet kan wor den gevoetbald, wordt voorlopig aan de consuls over gelaten. Als het no dig is. schroomt de gemeente niet net als voorgaande jaren een speel verbod in te stellen. De voetbal competitie start begin september. [lis lekker om jezelf helemaal Jol te rijden. Maar het leukste metsen is als je een andere ren- Ipijnziet lijden." Jeugdrenners Iwitte (16) en Joost Bakker (17), Ken licentiehouders voor «■vereniging Texel, weten wat som „het snot voor de ogen ien". Trainen, trainen en nog Jslrainen is het devies van deze ■andere jonge „kanonnen" die felijks aan de start verschijnen •afstrijden aan de vastewal. voor de trotse wieler- Eniging hun vijf jeugdleden in leieuwe outfit te steken. *ddeld zo'n twee uur per dag zit- ta op de fiets. De pupillen van btramer Paul Hoogendijk draaien fand'met om voor snelheden van He 55 km/uur. Behalve het ple- van het land zien en vrien- roaken, is de wielrennerij vooral stnjd tegen zichzelf „Fietsen is teel individuele sport, waarin je «vecht met je lichaam aangaat, pgaan en steeds je grenzen ver- pn." Vrienden doen ze vooral op de vastewal, waarin ze als rijder vrijwel elk weekend in 'ander deel van het land en zelfs iland zijn te vinden. Ivo deinst lerug voor stevige afstanden Engste koers is 120 kilometer ik rijd ook wel criteria van een Ier of zestig. Dat is kort en in- Veel sprintwerk." Een carrière Wijder ambieert hij wel, maar :h stelt de renner vast dat 'buitenkans slechts voor een en keling is weggelegd. „Je moet het geluk hebben dat je er wordt uitgepikt. Ik zie het voorlopig als liefhebberij." Pechvogel Het weerhoudt de Texelaar met we kelijks vijftien uur te fietsen, weer of geen weer. „Intensief trainen doe je vooral in de aanloop naar het zomer seizoen. In herfst en winter stap ik over op de mountainbike", speurt hij de wedstrijdkalender voor ATB'ers af. Afgelopen seizoen eindigde Witte in de regionale Rabo Top 5 als derde „Komend seizoen ga ik voor de eer ste plaats." Ietwat teleurstellend verliep het sei zoen voor Joost Bakker, die het ma gere resultaat zelf aan een klein ge brek aan motivatie wijt en een flinke dosis pech. „Je kan elke dag nog zo hard trainen, maar als je materiaal het op cruciale momenten laat afweten, sta je met lege handen." Onderhoud en vervanging van materiaal vergen veel aandacht van de wielrenners. „Onderdelen raken versleten en moeten vervangen. Als je geld hebt kies je gewoon voor betere spullen. Met die techniek steekt het allemaal erg krap." Bitter was de pil toen hij drie weken geleden ten val kwam en z'n schouderblad brak „Gelukkig had ik m'n helm op, anders had ik het niet kunnen navertellen." Inmiddels heeft Bakker de trainingen weer hervat. Wat extra's waard De wielervereniging koestert dit twee tal, evenals de andere jeugdige licentierijders Erwin Goenga, Evert „Maak van de oude Bolder een bedrijfsverzamelgebouw. Het is er uitermate voor geschikt." Deze suggestie deed PvdA-raadslid Dirk Terpstra woensdagavond tijdens de vergadering van de commissie welzijn. Volgens hem moet de ge meente het huidige onderkomen van sociale werkplaats De Bolder kopen om plaats te bieden aan startende ondernemers. De collegepartijen Texels Belang en CDA reageerden afhoudend, maar willen wel de behoefte laten peilen. Zoals bekend verrijst momenteel aan de R P Keijserstraat in Den Burg een nieuw gebouw voor De Bolder, die in het huidige complex aan de overkant van de straat uit z'n jasje is gegroeid. B en w hebben besloten de oude gebouwen te koop aan te bieden via een makelaar. De opbrengst is mede bestemd om de nieuwbouw te finan cieren. Het woensdag door Terpstra gelan ceerde voorstel gaat er vanuit dat de gemeente het pand niet verkoopt, maar zelf gaat exploiteren Enthou siast somde hij de voordelen op „Centrale ligging, veel flexibel te ge bruiken ruimtes, centrale voorzienin gen zoals een receptie en toiletten en de mogelijkheid om dit voor een re delijke prijs te verwerven Dit is een gouden kans." Miljoen In de ogen van de PvdA-fractie zijn de financiële risico's beperkt „Bo vendien kunnen we terugvallen op de algemene reserve van de afdeling Grondzaken, die ongeveer een mil joen bedraagt." Vooral de geschiktheid van het ge bouw sprak Terpstra aan, In het ver leden bleek het moeilijk om gegadig den te vinden voor o.a. de vrijkomende zuivelfabriek en de PEN- centrale, omdat de grootte en inde ling daarvan niet aansloten bij de wensen van ondernemers Als extra pluspunt noemde Terpstra dat De Bolder wellicht kan profiteren van nieuwe bedrijvigheid in de om geving. Zaken als schoonmaak en beheer, uitbesteding van produktie en invallen tijdens piekuren zouden de positie van De Bolder kunnen verster ken. Hokken Wethouder Nel Eelman zegde toe het idee te bespreken in het college, maar stond niet te trappelen Behalve financiële bezwaren vroeg ze zich af of Texelaars wel in een bedrijfs verzamelgebouw willen. „Men begint liefst zo zelfstandig mogelijk Boven dien -om het oneerbiedig te zeggen- De Bolder is toch een beetje 'n hokkentroep, eh bedoening Corry Heijne (Texels Belang) viel haar bij „Persoonlijk zie ik er niet zo veel in. De Bolder lijkt me juist niet zo geschikt." Ze beloofde evenwel het voorstel serieus met haar fractie genoten te bespreken. Kees Hin waar dergelijke huizen staan. Vol gens het WNF zijn de meerkosten bij de bouw slechts bescheiden en wordt dit geld terugverdiend door de lagere lasten. Het tweede verzoek is voortaan al leen het gebruik van FSC-goedge- keurd hout toe te staan. Dit komt van verantwoord beheerde bossen, waarop door onafhankelijke instan ties controle wordt gehouden Het Texelse college vindt het allemaal een loffelijk streven, maar niet reali seerbaar voor het eiland. Er zijn slechts beperkte bouwmogelijkheden en er kan alleen voldoende rende ment uit een project worden gehaald als er een groot aantal woningen wordt gebouwd. In de eigen gebou wen wordt geen tropisch hardhout gebruikt, maar die bepaling geldt niet voor andere instellingen en particu liere bouwers op het eiland Wind wèl Dirk Terpstra (PvdA) vond het maar een negatieve benadering van het college. „Je kunt toch proberen om bouwers te stimuleren duurzaam hout te gebruiken' En het project straks bij Sint Jan, dat zou groot genoeg zijn voor zo'n aanpak. U moet niet op voorhand nee zeggen." Jaap Vlaming van GroenLinks legde de link met windmolenplannen Daarover was u wèl enthousiast. Ik kan me niet voor stellen dat dat was omdat dat niets kostte..." Wethouder Schilling reageerde geprikkeld.„Ik hoor hier een insinua tie in die me niet bevalt." Hoewel Texels Belang en het CDA het met het college eens zijn dat de WNF-plannen voor Texel niet haal baar zijn, was Schilling wel bereid de antwoordbrief nog iets aan te passen. „Voor de rest doen we er alles aan, maar het is een kostenafweging. Het is al moeilijk genoeg om aanvaard bare huren te houden in de sociale sector." Het werd voorzichtig gesteld, maar er klonk wel degelijk een verwijt in door: de PvdA en GroenLinks vin den dat het Texelse college té snel heeft geconstateerd dat de Wereld Natuur Fonds actie „1000 dagen 1000 daden" niets is voor een klein eiland. Wethouder Schilling wil de antwoordbrief aan het WNF best een beetje bijstellen. „Maar het moet wel eerlijk blijven." In een brief aan de raad roept het WNF op om in de laatste jaren van deze eeuw een concrete bijdrage te leveren aan natuurbehoud. Verzocht wordt om een nieuwbouwproject met woningen te realiseren met een energieverbruik dat 60 procent lager ligt dan de huidige norm. Dit lijkt on haalbaar, maar er zijn al gemeenten GIRO 11 22 22 2 NATIONALE COLLECTE*W verstandelijk gehandicapten Leven met verstandelijk gehandicapten brengt extra zorg met zich mee. Ouders, broers, zussen, leerkrachten en verzor gers hebben daarbij extra hulp nodig. Met uw bijdrage steunt u projecten die het leven van verstandelijk gehandicap ten aangenamer maken èn de zware zorgtaak van hun omgeving een stuk ver lichten. Dat is hard nodig. Want als we samen willen leven, moeten we óók samen delen.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7