Tropical Seafestival beleeft overgangsjaar Ton voor onderzoek uitbreiding haven Hard werken aan verbetering imago teso .TEXELSE^? COURANT- Koorscholing Wat ik zeggen wou... Zes meiden en een ouwe schuit? Wat ik zeggen wou. Wat ik zeggen wou. Een hoop rotzooi Mallemolen Reiki: genezen met oerkracht Texel '94 voert verjonging door Agenda Abraham ontkomt niet aan traditie DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 Het Tropical Seafestival is niet meer. Het muziekfeest in De Koog dat vrijdagavond met een vuurwerkspektakel losbarst, heeft op aandringen van de gemeente een andere naam gekregen en is voor de gelegenheid omgedoopt in Texel Seafestival. Bedoeling is dat het festival volgend jaar een ge heel andere opzet krijgt. De naamsverandering vindt haar oor sprong in het slechte imago dat het sinds 1984 georganiseerde Tropical Seafestival de laatste jaren had op gedaan Steeds vaker werden de exotische klanken overstemd door dronkemans geschreeuw van figuren die op relletjes uit waren. En hoewel de meeste festivalgangers slechts op zoek waren naar gezellig vermaak, Muziek- Dansschool Texel start bin nenkort met de cursus „Koor scholing" Deze opleiding biedt goede vorming voor koorleden maar is ook geschikt voor individuele zangers Het is een vervolg op de cursussen „Notenlezen 1 en 2" en „Stern- vorming". die vorig seizoen met veel enthousiasme door zo'n 60 cursisten werden afgerond. De cursus ..Koorscholing" bestaat wederom uit het onderdeel „Noten- lezen" en het onderdeel „STemvormmg". Notenlezen wordt gegeven door Dyo Wassmk Hij leert cursisten zelfstandig te musiceren, de cursisten zijn na afloop niet meer af hankelijk van iemand die voorzingt Enige ervaring in notenlezen is een vereiste. In hef onderdeel „Stern- vorming" wordt aandacht besteed aan houding en ontspanning, ademhalingstechniek, klankvorming, articulatie en stemomvang „Stern- vorming" geldt dat enige ervaring een vereiste is. Beide onderdelen bestaan uit tien les sen en worden gegeven op één avond, maar zijn ook afzonderlijk te volgen. Deelnamekosten per onder deel Y55,- Start donderdag 18 september 1997. „Notenlezen" van 18.30 tot 19.30 uur. „Stemvorming van 19.30 tot 20.30 uur. Geinteresseerden kunnen zich opgeven bij de administratie van Mu ziekschool- Dansschool Texel. Schilderend 39 te Den Burg, tel. 313493. Ondanks de naamswijziging zat het ritme van de samba op het festival niet ontbreken. (Foto orclvot Texelse Courant) pen en relaxed zijn, zoals ze dat zelf noemen." hadden politie en dorpswacht soms de handen vol om uitgelokte ruzies te sussen. Beverwijk „Tropical werd een beetje het feest van de voetbalsupporters, om ze maar eens te generaliseren", vertelt Rein Stam, samen met Klaas Fris or ganisator van het festijn. Volgens hem zijn genoemde festivalgangers wel enigszins te vergelijken met de vandalen die afgelopen voorjaar op afspraak hun veldslag bij Beverwijk uitvochten.Wij presenteren Tropical graag als reuniefestival, die types ble ven inderdaad komen. Niet voor Texel - die naam zei ze waarschijn lijk niks Ze kwamen zuiver af op de kreet tropical Ze wisten van te voren dat ze elkaar daar weer tegenkwa men En daar konden ze lekker zui- De ontwikkelingen waren het ge meentebestuur een doorn in het oog en vormden aanleiding aan te dringen op harde maatregelen Het liefst had het college gezien dat het festival was verplaatst naar een datum later in het seizoen De Koger horeca hield vast aan de oude datum, maar beloofde ernst te maken met de plannen voor een andere opzet. Als gebaar naar de gemeente werd de term tropical al vast uit de naam geschrapt. Veranderen „Op korte termijn kunnen we uiter aard het karakter van het festival met zomaar veranderen. Hoe doe je dat? Maar we gaan gewoon door met de maatregelen die we al namen: con- Naar aanleiding van de nieuwsbrief die de stichting „Ter Reede van Texel" onlangs op Texel verspreidde wil ik graag de volgende kanttekenin gen plaatsen. Het moet dus een van hout te bouwen replica van een loodsschoener wor den. We hebben er al eens op gewe zen dat in Rotterdam een origineel en dus echt casco van een loods schoener voor weinig geld te koop was. Maar dat zagen de dames niet zitten. Als er eens een tot luxe jacht omgebouwde loodsschoener met de naam Silver Spray de haven Oude- schild binnenvaart, moet u weten dat dit schip door de huidige eigenaar voor één gulden is aangekocht. Dat bedoelden we met weinig geld Hetis in de geschiedenis de eerste loods schoener die de haven van Oude- schild aandoet. Loodsschoeners heb ben nooit wat te maken gehad met Texel Bovendien is het een moeilijk na te maken scheepstype Dat heb ben we duidelijk laten weten, maar de stichting Ter Reede van Texel bleef vasthouden aan een loodsschoener, te maken naar een type uit 1870 Zelfs het vignet van de stichting ver toonde een loodsschoener. In de jongste nieuwsbrief staat weer een vignet, nu echter met een ander scheepstype dat veel lijkt op een Baltimore-klipper uit de eerste helft van de 19e eeuw. Los van een en ander is een replica van een oud scheepstype steeds minder opzienbarend. Scheeps- replica's schieten als paddestoelen Uit de grond. Over drie jaar moet de nagebouwde klipper Stad Amsterdam varen tijdens Sail Amsterdam. Sinds 1994 is men in Kampen bezig een koggeschip na te bouwen dat in ok tober te water wordt gelaten. En dan praat ik niet over de Batavia, de Am sterdam en De Zeven Provinciën. Aan replica's dus geen gebrek. Ori ginele tonnage sturen we echter vro lijk naar de sloper, waarbij we natuur lijk doelen op Teso's Marsdiep uit 1926. Ook de expositie over onder andere het loodswezen waarnaar de stichting streeft is weinig origineel. In zeker drie plaatsen in Nederland wordt daaraan al aandacht besteed en er komt waarschijnlijk nog een vierde bij: Hellevoetsluis. Wat betreft de passage in de nieuws brief over een sfeervol nostalgisch havenplaatsje waar een indruk wordt gegeven van leven en werken in de zeventiende en achttiende eeuw Dat gebeurt immers al in het Zuiderzee museum en Kuinre en Monnikendam volgen nog. Verder is ons eigen Maritiem en Juttersmuseum bezig met oude huisjes op het terrein Ter wijl dat juttersmuseum veel moeite moet doen om aan vrijwilligers te ko men voor het demonstreren van oude ambachten, denkt de stichting zo maar een blik ambachtslieden te kun nen opentrekken om werkgelegen heid van vaste arbeidsplaatsen en leer- en werkplaatsen te creëren, betaalbare woonruimte (volgens ge toonde tekeningen buitendijks) te rea liseren en dit alles om de economi sche structuur van Texel te verbeteren. Waar moeten de „leer meesters" dan vandaan komen? Ik denk van de overkant en zij zullen woonruimte nodig hebben terwijl Texel zit te springen om betaalbare woonruimte voor de huidige ingezete nen. De stichting meldde in juli 1996 bereid te zijn een ton te betalen voor de aan koop van een clipper of botter. Van dat wilde plan is in de nu verschenen nieuwsbrief mets terug te vinden Trouwens, de oude Marsdiep was voor de helft van dat bedrag te koop, maar dat schip zal wel met historisch genoeg zijn geweest. In de nieuws brief verder geen echt nieuws. Op merkelijk is de vriendelijkheid jegens Benno van Tilburg van het MJM. hoe wel de stichting de intentie heeft een geduchte concurrent van dat MJN te worden. En dan die regentenactie. Wat is er over van het geld dat de twintig re genten (totaal f20.000,-) bijeen heb ben gebracht na de VOC-wandeling van 1996 en het drukken en versprei den van de jongste nieuwsbrief Bo vendien kende de uitnodigingslijst om gezanten te werven voor het project welgeteld 121 rechtspersonen en in stellingen. Hebben al die anderen het laten afweten? Het boek „Zeven jon gens en een oude schuit" was leuk Maar „Zes meiden zonder oude schuit" echt met. Riny en Roy Helleman Oudeschild Het is woensdag 13 augustus en wij fietsen over het Waalenburgerdijkje richting De Waal. Het is mooi fiets weer na die tropische dagen en wij genieten dan ook volop. Aan de kant staat een bank voor de vermoeide fietser. Er achter ligt jam mer genoeg een hoop rotzooi Blijk baar achtergelaten door picknickers die het teveel moeite vonden hun af val mee te nemen Bij ons rees de vraag waarom op zo'n plaats geen vuilnisbak staat. Dan is het ook voor de minder milieu bewuste eilandbezoekers of -bewo ners makkelijker te voldoen aan de slogan „Houdt ons eiland schoon" Fam. Beelen Eindhoven In De Koog kun je als Texelaar al niet meer wonen 's Zomers word je er overlopen door een nieuw soort toe risme van het type loltrappers en 's winters is het er een spookdorp Met de komst van het grootschalige bun galowpark „De Krim" is ook De Cocksdorp in sneltreinvaart opgeof ferd aan het massatoerisme. Toen ik dan ook in de TC van 15 au gustus j I. las dat nu de Oostkust van Texel, onder gejuich van de gemeen teraad, aan de beurt is om aan het toerisme ten prooi te vallen, had ik zoiets van: Als echte Texelaren er zwijgend bij staan te kijken hoe hun unieke eiland omwille van de com mercie wordt omgebouwd tot pret park, wie ben ik dan dat ik mij als „pensioenmigrant" daar nog vijf tellen druk over maak Maar nu anderen het voortouw heb ben genomen om dit op hol geslagen gemeentebestuur een halt toe te roe pen. wil ik mij gaarne aansluiten bij de oproep van Siem Hemelrijk te Oude schild om te protesteren tegen deze kwalijke gang van zaken. Misschien is het goed om nu al vast eens te bekij ken welke vacuum gezogen leeg hoofden er in de raad het hardst ston den te juichen bij het „loffelijk plan molen" opdat we bij de komende ver kiezingen met de fout maken te stem men op een partij waarvan deze juichers een exponent zijn. J A. Does Oosterend trole door de dorpswacht en mensen direct aanspreken op hun gedrag." In het najaar praten de leden van de stichting verder over de toekomst Concrete plannen zijn er nog niet, aldus Stam- „Zeg jij het maar, we zijn een beetje uitgekakt. Alles is al eens gedaan Jazz, blues, rock 'n' roll, al leen een festival met van alles wat misschien nog niet." Later geeft Stam toe dat er wel wat ideeën zijn: „Een festival met een ander karakter is niet alleen op het conto van de gemeente te schuiven. We zijn zelfs ook wel wel toe aan iets anders. Bovendien is het festival nogal weersgevoelig. Maar we hou den ons kruit nog even droog." Vertrouwd Het komend weekeinde is nog gro tendeels op de vertrouwde leest ge schoeid. De bands hebben bekende namen als Los Bucharteros. Fruta Bomba en Kalimba. Als mogelijke overgang naar een „nieuw" festival zal daarnaast meer soul zijn te beluis teren Eén van de groepen die dit genre beoefent is Room for Ten. met Texelaar John Rozeboom in de gele deren. Het festival barst vrijdag om 21.30 uur los met het traditionele vuurwerk op de Nikadel. Daarna is het goed toe ven in de Dorpsstraat. In dertien ca fes en discotheken (ook De Jutter doet weer mee) spelen bands en een streetband produceert Caraibische klanken in de openlucht. Bedoeling is dat overal op straat tropische gerech ten kunnen worden genuttigd. Zaterdag begint het festival 's mid dags al. Tussen 13.00 en 20.00 uur is er dan de Tropical Parade, een aaneenschakeling van modeshows, spelletjes, optredens van vuur- spugers en limbodansers en uiter aard van live-muziek. Ook is er een tropische markt. Om 22 00 uur begin nen de optredens in de horeca bedrijven. Het eindfeest vindt zondag vanaf 22.00 uur plaats in discotheek De Toekomst. De fuif is van oudsher ei genlijk bedoeld voor medewerkers van het festival, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Een passepartout, verkrijgbaar in een keet voor de ABN/AMRO-bank, kost ƒ35,- voor het hele weekend en 20,- voor één avond. Voor dat bedrag kan het publiek naar binnen in De Toekomst, De Metro, De Kuip, Tiffany Pub, De Beerekuil, De Tijd, Le Berry, Onder de Pomp, Sam Sam, Talk of the Town/Coco's Cantina, De Jutter, W'tjewel en 't Galjoen. Losse toegangsbewijzen worden niet ver kocht. Nieuw dit jaar is dat iemand die heeft betaald een speciaal fraudebestendig armbandje- krijgt omgedaan. Wie het afdoet, vernielt de sluiting en slaagt er vervolgens niet meer in het bandje om te doen. Het toegangsbewijs is bijgevolg niet door te verkopen. Schaatser Falko Zandstra put er kracht uit, evenals een groeiend aantal Nederlanders. Reiki, Japans voor universele levensenergie of oerkracht, komt ook binnen hand bereik van Texelaars. Reiki-master Greetje Coster uit Zuidoostbeem- ster verzorgt 17 september om 20.00 uur een kennismakings avond over Reiki in de Jozef school. „Universele levensenergie heeft ie dereen", aldus Coster. „Die kan ech ter niet doorstromen als je blokkades in je lichaam hebt. Oorzaken daarvan kunnen negatieve gedachten of erva ringen zijn. Reiki is een methode om de blokkades op te heffen." De be handeling past ze toe via haar han den, die ze op een bepaald deel van het lichaam legt. Ze brengt hierdoor bij de behandelde „een soort brand slang van energie" teweeg, die heil zaam werkt. „Het is ontspannend, goed voor het zelfvertrouwen, heilzaam en niet mys tiek", aldus de mensen die Koster naar Texel halen. De informatie avond is een voorproefje op het cursusweekend dat op 10, 11 en 12 oktober onder leiding van Coster in de Jozefschool wordt gehouden. De cur sus bestaat uit verschillende dag delen. De kosten bedragen 300,-. Verder inlichtingen bij Gudy Witte (31 50 15) of Christien Groen (31 55 32). Voorafgaand aan het begin van de competitie (op 7 september) speelt Texel '94 een tweetal wedstrijden in het kader van de districtsbeker. Vanavond voetbalt een verjongd eerste elftal op eigen terrein vanaf 18.30 uur tegen tweedeklasser HRC, zondag begint om 14.00 uur een thuiswedstrijd tegen eerste klasser ZAP. Na drie weken trainen en twee ge slaagde oefenwedstrijden gelden de bekerduels als een ideale manier om de laatste plooien glad te strijken. De selectie van Texel '94 maakt op dit moment een geforceerde verjongingskuur door. Marcel Ris poogt in Den Helder zijn kans grijpen bij het gepromoveerde WGW en en kele andere vaste waarden zijn geblesseerd of willen het rustiger aan gaan doen. De oefenwedstrijden heb ben aangetoond dat hun vervangers voldoende kwaliteit hebben, maar de vraag is of zij bestand zijn tegen de spanning van belangrijke wedstrijden. Dinsdag 26 augustus Op het voetbalveld van Oosterend begint om 18.30 uur SVO tegen ZDH, een wedstrijd in het kader van de districtsbeker Texel '94 speelt vanaf 18.30 uur op eigen terrein een bekerwedstrijd tegen HRC. In de NH-kerk van Oudeschild ge ven Joost Veerman (orgel) en Richard Vos (klavecimbel) een zomeravondconcert, aanvang 20.15 uur, toegang gratis. Na af loop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten Woensdag 27 augustus Om 16.00 uur begint de officiële opening van' de nieuwbouw op RST-camping Kogerstrand (voor genodigden). Van 18.30 tot 21.00 uur is er een receptie. Van 19.00 tot 21.00 uur houdt hondenclub Texel een info-avond over de nieuwe cursussen in het clubgebouw bij de oude Boys kantine. Van 19 00 tot 20.00 uur kunnen belangstellenden voor een cursus Afrikaans dansen zich aanmel den bij The White Eagle, Schilde rend 19. Natuurliefhebbers kunnen mee- wandelen met het IVN door De Muy, aanvang 19.15 uur bij het vogelwachtershuisje (ingang Muyweg). Recreatiemaatschappij Texel (Calluna) houdt in het Calluna-ge- bouw aan de Schumakersweg al gemene vergadering van aan deelhouders, direct gevolgd door de gezamenlijke vergadering van houders van certificaten van ge wone en preferente aandelen. Aanvang 20.00 uur. In Klif 12 te Den Hoorn brengt ca baretier Arno van der Heijden zijn programma „Vanzelfsprekend". Aanvang 21.00 uur, toegang ƒ20,- (vriendenprijs ƒ15,-). Donderdag 28 augustus Van 16.00 tot 19.00 uur houdt camping Kogerstrand open huis voor iedereen. In Cinema Texel begint om 16.00 uur Men in Black en om 19.00 en 21.30 uur Conspiracy theory In Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de kindervoorstelling „Lang leve de opera". Toegang gratis. In Klif 12 in Den Hoorn speelt vanaf 21 00 uur de Jug Bros Blues band. Toegang gratis Vrijdag 29 augustus In Cinema Texel begint om 16.00 uur Men in Black en om 19.00 en 21.30 uur Conspiracy Theory Boven De Koog wordt om 21.30 uur een vuurwerk afgestoken, als begin van het Texel Seafestival. Live-muziek op straat en in dertien cafés en discotheken. Sluitingstijd is 4.00 uur. Zaterdag 30 augustus Om 13.00 uur wordt in De Koog het Texel Seafestival voortgezet met o.a. een tropische markt, vuurspugers en limbodansers Vanaf 22.00 uur wederom optre dens in de horécabedrijven. Om 14.00 uur begint in Cinema Texel Bean, om 16.00 uur Men in black en om 19.00 en 21.30 uur Conspiracy Theory. Van 13.30 tot 15.30 uur houdt Budovereniging Shima een open dag in De Ferrever Kinderdagverblijf en buiten schoolse opvang De Buitelboet viert in het gebouw aan de Burdetstraat van 15.00 tot 17.00 het tienjarig bestaan met een reü nie van alle „oud"-kmderen en hun ouders. Ook alle oud-leidsters» bestuursleden zijn welkom Schaakmeester Rob Haitock neemt het om 15.00 uur op het ter ras van De Lindeboom op t iedereen die maar wil in een griyj schaaksimultaan Orgamsau Ezelvereniging, Schaakclub Passant en De Lindeboom Dee name is gratis. Om 20 00 uur begint in The Whs Eagle aan het Schilderend i demo/jamsessie didgeridoo Et tree ƒ5,-. BELANGRIJK: voor de overijl evenementen zie de Vakantie krant. Halfuursdienst. Teso maaklvrj dag 29 en zaterdag 30 augusta extra afvaarten van 9.35 uur (f, vaart Texel) tot en met 16.05 ur (afvaart Den Helder) Wachttijden. Vrijdag 29augustus wordt op Texel tussen 10 00 14.00 uur een wachttijd verwaci van een half uur. In Den Held» wordt tussen 12.00 en 15.00 u ook een wachttijd verwacht ra een half uur. Op zaterdag 30 as gustus worden zowel op TexelaS in Den Helder géén wachttijde verwacht. Hoogwater te Oudeschild Dl. 26 2.07 en 15 04 u Wo. 27 3.10 en 15.57». Do. 28 4.14 en 17.30». Vr. 29 6.15 en 19.06». Za. 30 7 14 en 19,55». Zo. 31 8.25 en 20.54 u. Ma. 1 1.40 en 14.15 u. Di 2 9.04 en 21 37 u. Aan het strand Is het ongeveer een uur» der hoogwater. De zon komt 29 augusto op om 6.45 uur en gaat onder om 20.33 uur. 2 september nieuwe maan. 26augu- tus doodtij Het college mag ƒ102.415,- uittrek ken om een onderzoek te laten doen naar de mogelijkheden van uitbreiding van de haven van Oudeschild. De meerderheid van de commissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid (fet) gaf donderdag te kennen met be langstelling naar de uitkomsten uit te kijken. Vooral het al dan met betrekken van het voormalige koelwaterbassin van de PEN moet in het onderzoek nader worden bekeken In het algemeen geldt dat het onderzoek duidelijkheid dient te verschaffen over de wense lijkheid, noodzaak en mogelijkheden om de haven op deze manier te ver groten. Een belangrijk onderdeel vormen de mogelijke knelpunten, zoals de hui dige breedte van de havenmond. Een oplossing zou bijvoorbeeld zijn een tweede ingang te construeren op de plaats van het bassin. Ook de veilig heid, de gevaren van kustafslag en het doordringen van de golven moe ten ruimschoots aandacht krijgen. Na overleg met Rijkswaterstaat is een viertal deskundige bureaus gevraagd offerte te doen. Het ingenieursbureau Frederic Harris gaf te kennen voor genoemd bedrag aan de slag te wil len Hoewel er een bedrijf is dat ruim tienduizend gulden minder vraagt, geeft het college toch de voorkeur aan Harris, aangezien de inhoudelijke aanpak van dit bedrijf beter onder bouwd lijkt. Ontduiken De meerderheid van de commissie fet reageerde tamelijk enthousiast op het voornemen van b en w Hans Roeper (PvdA) meende echter dat het onderzoek op het verkeerde mo ment wordt gehouden. „Het college moet eerst aangeven of de haven al dan niet moet worden uitgebreid. Een onderzoek laten doen is het ontdui ken van je verantwoordelijkheid." Wanneer later wordt besloten dat uit breiding met aan de orde is, heb je voor mets een ton uitgegeven, aldus Roeper. Peter Bakker (GroenLinks) was i matigd enthousiast". Desondï plaatste ook hij kanttekeningen vroeg zich af wat het college mel; onderzoek wil. „Is het misschien doeld om de minister ervan ten tuigen dat de haven een econome interessant bedrijf is?" Bakker doelde op de mogelijke» dracht van de haven. Wanneer hel de verantwoordelijkheid verlegt es gemeente eigenaar wordt, zou 4 financiële compensatie tegen» moeten staan. Hoe hoger het nive van de voorzieningen, hoe hogeil bedrag in de ogen van de gemee zou moeten zijn. Wethouder Poster erkende dat overdracht een rol speelde bijl besluit. „Minister Jorritsma heelt1; klaard dat de overname zeker4# gaat. We moeten dus iets doen,: onze positie bij gesprekken mei hogere overheden te versterken' Toon Smidl uit Woubrugge hoopte zijn 50ste verjaardag stilletjes op zijn geboorte-eiland Texel te vieren, maar dat pakte anders uit Toen hij zater dagavond feesl vierde in hotel Den Burg. stopte een brandweerwagen met gillende sirene voor de deur. Smidl vermoedde een geintje van de Texelse brandweer, maar ontwaarde tot z'n verbazing de gezichten van zijn collega-spuitgasten uit de gemeente Jacobswoude. Volgens traditie krij gen korpsleden die de 50-jarige leef tijd bereiken, een speciale staf over handigd. Smidt had er met op gerekend dal 23 brandweerlieden en hun partners daar wel een reisje naar Texel voor over hadden. Hel gezelschap, dal ovemachS een legertent op een campings Den Burg en een rondleiding l« door de brandweerkazerne, mas van de overhandiging een ludt scène. Commandant Woul Leersum ontpopte zich de een rasechte cabaretier. Hooglef, was het moment dat Smidl c sokken moest plaatsnemen in ees water. Tot hilariteit van de fcersw Abraham, die zijn brood verdien brugwachter, werd dat aangeè met groene algen. Smidt -in hst nieren Texelaar gebleven en nop tijd abonnee van de Texelse Corn kon de grap wel waarderen tracteerde alle aanwezigen op> rondje. Beeld van de plechtigheid". Smidt. gehuld in lange jas, heelt plaatsgenomen in de bak water en zal weidra de staf in handen wn

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2