Schaakmeester vecht met ezels f I Salgenlandje in ere hersteld. 100 jaar De Dennen Openlucht-simultaan Rookloos bridgen .TEXELSE ^7C0URANT' Callaneticslessen Zijm snelste tijdrijder Ontmoeting tussen solexen en Vespa's Programma zaalvoetbal Warme strijd voor golfers Bewegen op muziek Zwemmend en etend de wereld rond Tamme loop tot besluit seizoen Veel records door zwemmers TX'71 Open dag budo Tafeltennis Badminton Twintig zangers zingen in Klif tt de tilel „Vechten tegen de - houdt de multifunctionele vereniging i.a. zaterdag een mder evenement. De interna- gle schaakmeester Rob Hart al vanaf 15.00 uur op het ter- van 0e Lindeboom de schaak- j aanbinden met iedereen die hem in het strijdperk durft aden. Meedoen is gratis. Harloch werd ooit een groter ta- janoemd dan Jan Timman. Hij is tsdreven in het simultaan en heeft zich voorgenomen vele aars even flink de oren te was- Dal zullen de Texelse schaak- ibbers uiteraard met op zich la lden, maar om het vuurtje nog gDAG 26 AUGUSTUS 1997 •Irnudt van bridgen maar niet roken, is ingaand woens- rnddag 3 september weke- welkom in De Witte Burcht in Molenstraat. Daar worden jgedrives gehouden waarbij so taboe is. te een initiatief van Jan Bak- uit Den Burg die zelf afkerig ai roken en heeft gemerkt dat voor meer bridgers. De ■nsdagse bridgedrives zijn voortzetting van de woens- .niddagclub die vroeger in .we ULO en later in De Koog 1 gehouden en waar wel dit worden gerookt Jan Bak- hoopt dat het lukt een flinke bridgers bijeen te krijgen, ninste voor vijf tafels. Tijdens spelen aan die tafels mag dus mden gerookt. In de hal of ile bar mag het wel. tenzij in praktijk blijkt dat dit toch te lerlijk is. Overigens stappen leden van de vroegere ■esdagmiddagclub over want sle zijn verstokte rokers of hen partners die het roken kunnen missen Liefhebbers en vrijblijvend komen spelen le sfeer te proeven. Hetinitia- heeft van diverse kanten n gehad. De firma Spanjer be 25 kaartspellen beschik- de vereniging Groot Slem iiedmgboxjes in gebruik en club van Oosterend stelde ilmapjes beschikbaar. Deel- en kost f3,-per persoon. meer aan te wakkeren stelt de Ezel vereniging prijzen beschikbaar. Wie er in slaagt Hartoch remise af te dwin gen ontvangt een fraai T- shirt van de vereniging. Wie er zelfs in slaagt van de schaakmeester te winnen krijgt niet alleen een T-shirt, maar ook een leuke geldprijs, be schikbaar gesteld door café Wtjewel in De Koog ledereen is welkom tijdens deze si multaan, die mede wordt georgani seerd door schaakclub En Passant en De Lindeboom Er is geen entreeprijs en ook niet-leden mogen mee- schaken. Op donderdagavond van 19.00 tot 20.00 uur starten de callanetics lessen weer in Den Hoorn Dit jaar wordt bij voldoende belangstelling ook op vrijdagmorgen les gegeven van 9.15 tot 10.15 uur. Een les be staat uit een warming up op muziek, met veel rekkingsoefeningen dan oefeningen voor de buikspieren, rug spieren, bil en beenspieren enz. Ook wordt op een goede houding gelet. De les wordt afgerond met een rustige rekkingsoefeningen. Er wordt niet gesprongen, de lessen kunnen door eidereen gedaan worden sManda Bergsma is fysiotherapeute, ze geeft veel correcties De hele les wordt op muziek gedaan Opgeven bij Manda Bergsma, tel. 319708 Wielrenner Jan Zijm is vrijdag ver rassend winnaar geworden van een tijdrit van 32 kilometer. Met een tijd van 47.16 minuut was hij vijftig seconden sneller dan Jordy Vinke. Aan de IJsdijk verschenen 26 ren ners aan de start. De wedstrijd geldt als voorbereiding voor het Noordhollands kampioenschap tijdrijden dat op 6 september wordt gehouden. Gunstige weersomstandigheden wa ren mede de oorzaak voor de snelle tijden. Acht renners wisten binnen de vijftig minuten te eindigen. Willem van Tatenhove eindigde als derde met een tijd van 49.01 minuut. Opmerke lijk was de prestatie van jeugdrijder Robert Jan Appel, die met een tijd van 49.56 minuut als zevende eindigde. Klaar om op te stijgen. De Vespa-rijders staan in de startblokken na de lunch op het vliegveld. (Foto 's Frons Hopman) Van het onderste autodek van de Texelse boot reed zondagochtend een omvangrijke groep ronkende tweewielers het eiland op. Berijders van 90 solexen en 45 scooters maak ten op deze warme dag een toertocht over Texel. Halverwege troffen ze elkaar weer op het vliegveld, waar ze een lunch genoten en het luchtvaart museum konden bezichtigen Ter herinnering aan de ontmoeting wis selden de deelnemers vaantjes uit. De solexrijders waren afkomstig van de clubs Vroem Vroem uit Medemblik en AOW (Altijd Onder Weg) uitJoure. Met elk ruim 300 leden behoren zij tot de grootste en meest actieve solexclubs van het land. Zo houdt AOW op 6 september al voor de twaalfde keer het Wereldkampioen schap solexracen Op de rol- aandrijving na. die origineel moet zijn, veranderen de sympatieke solexen dan in helse machines waarmee top- snelheden van 100 km/u worden ge haald. De ouderwetse solexen waar mee zondag op Texel werd getoerd, deden het heel wat rustiger aan. On der de rijders bevond zich ook een aantal Texelaars. De snel groeiende Vespaclub Noord- holland deed Texel voor de tweede keer aan. Vorig jaar werd vooral de oostkant van het eiland bekeken, dit maal had de Texelse liefhebber Marco Kortenhoeven een gevarieerd traject door bos en duin uitgezet. Tot het gezelschap behoorden ook Vespa-bezitters uit Groningen, Twente en Sittard Sommigen had den er een rit van 500 km voor over om aan de toertocht deel te nemen. Hoewel de oudste scooter (met de kenmerkende ..ronde billen") uit 1960 dateerde, hoefde de door Ran Tweewielers beschikbaar gestelde bezemwagen niet in actie te komen. Voorzitter Jean Rommens uit Bergen (NH) toonde zich enthousiast.Alleen at de boottocht is een belevenis. Op hel eiland kun je prima toeren Hier tref je 's zomers nog de rust, die je bij ons in Bergen niet meer hebt. Zonder lange leren jas. maar mèt pothelm maakten de solexrijders een mooie tocht over tropisch Texel. gangers keken zaterdag dop. Wat bungelde er in het 'top de Hogeberg? De stel- sg er verdacht uit. Was het 'landje in ere hersteld? En ss die enge man met dat ooglap je? "1 verklaart Annelies Maas van de Schansweg de verschijnselen. De Maas-en" houden jaarlijks een familiedag, die traditioneel begint bij het voormalige ouderlijk huis op de Hogeberg, waar Annelies woont. De bedoeling is de onderlinge contacten in stand te houden. In groepen wordt een soort puzzelrit gedaan, die per jaar door een ander lid van de familie op touw wordt gezet. Dit keer was Annelies aan de beurt. Ze had een bezoek aan fort De Schans in gedachten en oriènteerde zich bij het museum in Oudeschild. Dat bracht haar op het idee van een piratendag ,,Er deden 58 familiele den aan mee en die werden allemaal in een piratenpak gehesen", vertelt ze. Een bezoek aan het fort ging de mist in omdat de excursieleider niet kwam opdagen. De andere spelletjes kwamen echter wel goed tot hun recht. Alles had een historische achter grond. Zo liet Annelies haar familie aan het Jan Ayeslag De Schans nabouwen van zand en moesten ze bij De Zeven Provinciën allerlei op drachten vervullen. Op 't Galgenlandje kregen de groe pen vragen voorgeschoteld over de herkomst van de naam van dit veld en de reden waarom het op de Hoge berg is gelegen. Op deze plek wer den in vroeger tijden inderdaad ver oordeelden opgehangen. Het veld was goed te zien vanaf schepen die de haven van Oudeschild binnenlie pen. Dat was ook de bedoeling, het afschrikwekkende voorbeeld moest mannen van snode plannen afhou den Om de puzzelaars op het goede spoor te zetten was een namaakgalg geplaatst De pop in de strop was bewust niet erg levensecht.We wit- den geen mensen aan het schrikken maken", aldus Annelies. ..Maar de reacties waren niet van de lucht. Ook op de uitdossingen trouwens." De opdrachtenroute werd besloten met een zeskamp en een barbecue. Van Bruins, zoon van Rlta Maas, verricht beulswerk op t Galgenlandje. (Foto Borl Koning) 28-8-'97 beker (zaald. Texel '94) 18.30 u Oosterend 2 - Texel 9 19.20 u ZDH 2 - Texel '94 8 20.15 u Klif 4 - Jelleboog 3 21.05 u. RAB 3 - Texel '94 6 22.00 u. Klif 3-Texel '94 1 29-8-'97 junioren (zaald de Krim) 16 45 u Oosterend 1 - Oosterend 2 17.30 u. Casino 1 - Texel 2 beker 18.15 U.Texel '94 3-RAB1 19.05 u. De Koog 1 - Klif 2 20 00 u. Klif 1 - Jelleboog 1 20.50 u Oosterend 1 - Texel '94 2 21 45 u Mantje 1 - Jelleboog 2 22.35 u. De Krim 1 - Casino 1 Onder het motto gedeeld leed is halve smart hield de golfclub zondag een wedstrijd onder tropische omstandig heden. Gespeeld werd volgens het systeem „foursome", waarbij paren, uitgaande van het gemiddelde van hun gezamenlijke handicap tegen andere paren spelen. Per paar is één bal in gebruik, waarmee achttien ho les worden gespeeld. De ene partner neemt alle afslagplaatsen op de even Klanna Combe start volgende week dinsdag in de Oosterender School met de Bijbel met een tweetal cursus sen jazzdans (voor kinderen en vol wassenen) en bewegen op muziek, met bewegings- en ontspannings oefeningen Deze cursus is nadruk kelijk ook bedoeld voor ouderen Opgave en inlichtingen: tel. 318 617. De 24ste zwemvierdaagse, die vol gende week in zwembad Molen koog wordt gehouden, staat we derom in het teken van reizen. Deelnemers gaan vanaf maandag zwemmend de wereld rond en kun nen nadien aanschuiven voor een passende maaltijd. Elke dag heeft zijn eigen land of we relddeel, dat het eten en de evene menten rond het zwemmen bepaalt. Dit jaar zijn dat Afrika, Azië, Latijns Amerika en Groot-Brittanmë. Een knipkaart voor vier maaltijden kost 20,-, wie plotseling honger krijgt, mag ook mee-eten. maar voor een losse maaltijd betaalt de eter 7,50. Deelname aan de zwemvierdaagse kost ƒ5,-. Zwemmers kunnen tussen 18 15 en 20.00 uur hun baantjes trek ken. (In verband daarmee zullen alle particuliere middaglessen volgende week worden gegeven van 17.00 tot 18.00 uur.) Inschrijfformulieren liggen vanaf woensdag klaar bij de kassa van het zwembad. Vrijdag (a.s.) wordt voor de vierde keer deze zomer gezwommen voor de diploma's A en B Molenkoog is daarom vanaf 16 45 uur gesloten, behalve voor deelnemers en toe schouwers. holes voor z'n rekening, de ander de oneven. Hoewel de punten volgens een overkantse deelnemer nog aan de lage kant waren in vergelijking met andere clubs kwamen Margriet de Graaft en Henk Wijsman na vier warme uren toch met een gemiddelde handicap van 42 en 41 stable- forcepunten als winnaar uit de bus. Erna Dam en Rein de Graaft scoor den 34 punten bij een gemiddelde handicap van 33, Pieter de Boer en Ad Waverijn hadden ook 34 punten, maar bij een gemiddelde handicap van 44. Peter van der Windt kreeg de uit- houdingsprijs Hij had alleen alle 18 holes moeten spelen omdat zijn part ner met kwam opdagen. De laatste crossloop in De Koog werd een tamme bedoening. Slechts 56 deelnemers verschenen aan de start en deden het rustig aan, daar de eind stand toch al duidelijk was. Aan het weer lag het niet: het was iets minder heet, dus een lekker looptempe- ratuurtje. Het eindklassement luidt: 1,5 km mini jongens: 1Peter Kroon. 2. Michael Noorlander, 3 Olaf v/d Vis 2,5 km Jongens: 1. Tristan Ellen, 2. Joris Ellen, Ramon Noorlander. 4 km jongens: 1 Jaap Witte, 2. Eddy Witte, 3 Ronald van Benthum. 4 km De animo voor de onderlinge wed strijden van zwemclubTX'71 was niet groot. Slechts 43 leden doken dit weekend te water. Misschien kampte de rest nog met de vermoeidheid van de driekamp van vorige week. De res terende zwemmers streden echter fanatiek met als resultaat: veertien nieuwe clubrecords. De uitslagen: Jongens onder 7 jaar: 1 Bram Ruards. Meisjes onder 7 jaar: 1 Yasmijn Moonen, 2 Leonie Kiewiet, 3 Nikki Kooger. Jongens onder 9 jaar: 1 Ruben Verkaart, 2 Niek v. Egmond, 3 Peter Zijm. Meisjes onder 9 jaar. 1 Jolanda v. Strien, 2 Anne v. Egmond. 3 Laura Fe Alberts Jongens onder 11 jaar: 1 Pieter Jan Eelman, 2 Thomas Huberts. 3 Menno Kiewiet Meisjes onder 13 jaar: 1 Monique de Jong. 2 Anna Lisa Alberts, 3 Marian Trap. Jongens onder 13 jaar: 1 Pieter Dogger, 2 Erwin Terpstra. Jongens onder 15 jaar-1 André v. Strien Meis jes onder 15 jaar 1 Nelda Eelman, 2 Karin Zwaneveld, 3 Anna Kikkert. Jongens 15 jaar en ouder 1 Coen Zoon, 2 Edwin Zwaneveld recranten: 1Robert Bakker, 2. Harry Bakker, 3. Erik Bakker. 1,5 mini meis jes: 1. Priscilla Noorlander, 2. Mirthe Ellen, 3. Sanne Plaatsman 2.5 km meisjes: 1 Marinka Plaatsman. 4 km dames: 1 Margo v/d Ven. 4 km da mes veteraan: 1 Lida Bakker. 8 km heren: 1. Pieter A. v/d Vis. 8 km he ren veteraan 1 Wil Schermer. Budoverenigmg Shima houdt zater dag van 13.30 tot 15.30 uur een open dag in de Ferrever. Er zullen verschil lende demonstraties worden ver zorgd in judo, karate, shaolin kempo en pencat silat Van de Oosterse zelfverdedigingssporten is de laatst genoemde eeuwenoude Indonesische techniek de nieuwste tak van Shima. Pencat Silat of Penjah Silah wordt op de traditionele wijze onderwezen. Het is een afwisse lende sport door de grote variatie aan technieken. Bij voldoende belangstel ling zullen op het eiland lessen wor den gegeven Nieuwe leden die zich zaterdag aan melden of leden die de contributie ineens voor het hele jaar betalen krij gen 10 procent korting. Het is tevens mogelijk op deze open dag kleding, slippers of andere attributen voor de sporten te bestellen. Tafeltennisvereniging Tetak hervat donderdag 4 september haar trainin gen. Mensen die willen kennismaken met de sport kunnen kosteloos en vrijblijvend drie keer een avondje meedraaien. De trainingen worden gehouden in sportzaal De Ferrever en duren van 19.00 tot 21 30 uur De Badmintonclub Texel begint de clubbijeenkomsten op maandag om 19.00 uur met een inspeelavond in sporthal Ons Genoegen Nieuwe le den zijn welkom. Vocalgroup Close-up telt 20 leden. Ze komen uit Noord-Holland en brengen op een muzikaal hoog staand niveau muziek ten geho re. Daarbij wordt ook veel aan dacht besteed aan de presenta tie. De nummers worden in wisse lende opstellingen gezongen en gepresenteerd. De groep is vooral sterk in close harmony doordat de diverse zangstemmen zo dicht mogelijk bij elkaar liggen. Close-up bestaat inmiddels tien jaar en staat onder deskundige leiding van Johan Rooze uit Hilversum. Hij is een echte muzikale duizendpoot, stu deerde koormuziek aan het Utrechts conservatorium en volgde daarna een studie piano aan het Sweelinck- conservatorium in Amsterdam. Rooze is docent koordirectie aan ver schil lende muziekscholen. Onder zijn lei ding ontwikkelde Close-Up zich tot een veelzij dig koor, dat naast rustige ballads ook swingende Amerikaanse jazzsongs ten gehore brengt. Het programma heet ..Klank van Water". De groep heeft om meerdere redenen water gekozen tot thema van het jaar 1997 Noord-Holland, baker mat en woong ebied van de leden, is omgeven door drie (voormalige) zeeèn en water is van grote invloed op het dagelijks le ven van de Noord-Hollanders. Water is meer. Het is een levensbehoefte. Een dag zonder eten lukt nog wel, maar zonder water wordt het al moei lijker Ook is voor iedereen van de groep zingen een levensbehoefte. Iets minder belangrijk dat water, maar toch Zondag 31 augustus, van 16.00 tot 17.00 uur in Klif 12. Den Hoorn. De entree is vrij. De rigida den is om meerdere reden een vreemde eend in de bijt op Texel. Het is de enige dennen soort die korte takjes met naalden rechtstreeks op de stam ontwikkelt. Daarnaast is het op het eiland de enige dennensoort waarvan de naalden in groep jes van drie staan, bij de overige soorten zijn dat groepjes van twee. Bij het begin van de bosaanleg op Texel was de rigida den één van de soorten die door boswachter Min werd uitgeprobeerd. Het zaad was nogal prij zig 15,- per kg.) terwijl dat van de Corsicaanse 100 Jaar geleden was Texel kaal. In 1897 werd begonnen met de aanplant van dennen. Daarmee was tevens de naam van het bos geboren: De Dennen. Maar die vlag dekt allang de lading niet meer. Tal van boomsoorten zijn er te vinden. In deze rubriek wordt er telkens eentje uitgepikt. den maar 2,50 kostte. Deze dure boom werd toch ge zaaid omdat de rigida in zijn natuurlijke verspreidings gebied (Noord-Amerika) als laatste toeverlaat op onher bergzaam terrein gold. Groeide er niks meer, dan deed deze het nog wel Vermoedelijk is het gebruik van de rigida den op Texel gestaakt, nadat bleek dat de veel voordeliger Oosten rijkse en Corsicaanse dennen het hier ook goed deden. Deze twee soorten groeien op het eiland zelfs beter en leveren dus meer hout. De rigida den van Amerika's oostkust blijft vrij klein. De takken spreiden zich wijd uit. De naalden zijn 8 tot 11 cm. lang en de kegels klein en ovaal. Of de ngida den op langere termijn in het Texelse bos aanwezig blijft is niet zeker. Van deze soort is namelijk nog nooit natuur lijke verjonging vastgesteld. Rigida's zijn te vinden in de bospercelen van het begin van de bosaanleg. Ze vormen voor de zorgvuldige waar nemer een object voor bijzondere foto's, misschien een idee voor de lopende fotowedstrijd over het bos? Aan de voet van de Fontijnsnol bij de hoek Rozendijk - Westerslag heeft Staatsbosbeheer een rigida den gemar keerd.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7