NP-status bedreiging if kans voor camping? September peutermaand 1- carToon"1 openbare bibliotheek Opening nieuwbouw Kogerstrand: TEXELSE COURANT TT Calluna Stoomketels Velden Texel'94 en De Koog nog niet bespeelbaar Verkeer Schilderend dinsdag gestremd lude Antonov Volksdansseizoen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1997 GKTOON GOES Tn HOdVWOOO, tuig in ontvangst en vertelde dat het bestuur druk doende is het toekomst- beleid voor het museum te bepalen en daarvoor geldbronnen te zoeken. Forse uitbreiding van het museum zal spoedig aan de orde zijn. Klassen. „Van het geld èn van de goede wil van onze vrijwilligers hangt alles af' VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 te zijn met de reductie die zij straks hebben. Weliswaar genieten zij nog korting, maar de f6,- die zij betalen is niet meer de helft van de normale prijs. Jook Nauta, die in deze verga dering tot statutair directeur van de vennootschap werd benoemd, liet echter blijken dat het niet redelijk zou zijn om onder de nieuwe omstandig heden nog meer korting te verlangen Hij toonde zich zeer tevreden over de overeenkomst met de Hoge Raedt Groep en de daarmee samenhan gende regelingen. Het komt er im mers op neer dat het zwemparadijs, dat met een verlies van een halve ton per jaar anders failliet zou zijn ge gaan, tot in lengte van jaren in stand blijft, dat de kwaliteit daarvan nog aanzienlijk wordt opgevoerd en dat toeristen en Texelaars er onder rede lijke condities gebruik van kunnen blij ven maken bij dagelijkse openings tijden. „Texel heeft een uitstekende deal gedaan". Vlot De door Nauta goed geleide vergade ring had een vlot verloop. Op alle vra gen van de certificaathouders kon di rect afdoende antwoord worden gegeven. Slechts in een enkel geval was het nodig de experts (notarissen) die er in verband met de inge wikkeldheid van de materie waren bij gehaald, te raadplegen Al sedert 1 juli is het feitelijk beheer van het bad in handen van Euroase, wat in positieve zin goed is te merken Er is heel wat gebeurd en het bad draait als nooit tevoren. Het is te verwachten dat Calluna ook voor de Hooge Raedt Groep een schip van bijleg is. Iemand vroeg wat er ge beurt als het hele Euroasebedrijf wordt verkocht. Waarop Nauta liet weten dat ook dan de nu getroffen regelingen blijven gelden. Of in de nieuwe situatie weer wordt begonnen met het uitgeven van certi ficaten, is niet bekend Dat is namelijk een zaak van Euroase. Hoe het straks precies gaat met de zwemlessen, is een detail waarover ook geen exacte mededelingen konden worden ge daan. Wel staat in artikel 12 van de overeenkomst dat de Hoge Raedt Groep het recreatief en doelgroep- zwemmen mogelijk moet blijven ma ken. Hotel Hoewel de door Euroase gewenste hotelbouw op het Callunaterrein woensdag niet aan de orde was, vormt deze wel een stok achter de deur Als het hotel over drie jaar nog niet kan worden gebouwd komt Calluna in han den van de gemeente, die dan dus de verliezen moet dragen en deze op de burgerij en of de toeristen moet verha len. De certificaathouders hebben voor hun certificaat niet meer dan (200,- betaald. Door de 50% reductie die eraan was gekoppeld hebben zij de afgelopen jaren veel profijt gehad en genieten ook in de nieuwe situatie nog voor deel. Anders ligt het bij de groot aandeelhouders zoals Jellema, Rab en Heineken die grote bedragen in Calluna hebben gestoken en dat geld definitief kwijt zijn. Hun belang rijkste drijfveer was echter niet het maken van directe winst maar het tot stand brengen van een voor de Texelse economie en de Texelse gemeenschap belangrijke voorzie ning, zodat de nu tot stand gekomen redding van Calluna ook voor hen van betekenis is. Nauta uitte nadruk kelijk zijn respect voor deze groot aandeelhouders. Een dankwoord werd ook gesproken door wethou der Gerbrand Poster. Namens de gemeente Texel zette hij een pluim op de hoed van het RMT-bestuur dat de nu beklonken regelingen tot stand heeft helpen brengen. de haven gereden, waar een 200- tons kraan van Mosk uit Den Helder klaarstond om de joekels op de kade te zetten. Deze kraan was echter te licht om de ketels meteen aan boord van het schip Esperanza te hijsen, zodat daar later de 400-tonner aan te pas moest komen Ook de 21 ton wegende economomizers en nog zes ton aan ander materieel werd aan boord gehesen. Vergissing Bijna was de operatie nog mislukt, want pas twee dagen ervoor bleek dat de ketels niet 8.00 maar 11.50 meter lang waren. „We hadden ons schromelijk vergist in de afmetingen", vertelt Van Mechelen De Belgen hadden zich aanvankelijk gebaseerd op een plattegrond, maar toen ze deze week in Oudeschild de maat opnamen, bleken de ketels 3'/2 meter langer. „Gelukkig had het schip ruimte over. Maar nu vormt de hoogte het pro bleem. De schipper kan over maxi maal 5V4 meter kijken, maar de ketels zijn zes meterHet euvel werd opge- Het A-veld van Texel'94 en het voet balveld van De Koog zijn tot nader order onbespeelbaar. Dat bleek uit een inspectie door de gemeente af gelopen dinsdag. Het gras in De Koog is door de droogte verdord, ter wijl het nieuw ingezaaide stuk op het veld van Texel'94 nog niet is opge wassen tegen de voetbalnoppen. Laatstgenoemde club kan uitwijken naar het voormalige Boys-veld. De Koog, die 14 september de eerste competitiewedstrijd voetbalt, hoopt dat het veld tegen die tijd weer bespeelbaar is. lost door een aantal onderdelen te verwijderen Waarschijnlijk is dit het laatste zware transport vanuit de oude centrale, na de eerdere verkoop van motoren, generatoren en turbines naar Bonaire en India. De produktiehal van de oude centrale is nog lang niet helemaal leeg, maar kan nu verder worden ontruimd. Van Tatenhove wil het ge bouw tezijnertijd geschikt maken voor de scheiding van bouw- en sloop afval. Het verkeer over het Schilderend is dinsdag van 7 30 tot 15.30 uur en misschien woensdag afgesloten. De stremming houdt verband met het rooien van tien bomen die door iep ziekte zijn aangetast Om dit karwei te klaren zet de gemeente een hoog werker en telekraan in. Gedragen door 16 wielen gaal het 75 Ion zware obstakel richting Oudeschilder haven. „Van onderen...De laatste stoomketel is zojuist uit de oude centrale verwijderd en wordt neergelaten op een dieplader Op de voorgrond een Stuk schoorsteenpijp. (Foto's Frans Hopman) (ERVOLG VAN PAGINA 1 en sterke An 2 was in de oost inden een zeer bekende ver ing. Het was bedoeld om vanaf arische kleine vliegveld in on- iigzame streken te opereren. Er tn er meer dan 12000 zijn ge il, in Rusland zelf maar ook in ie in onder andere Polen, Hon- :en China. Ze bestonden in al- wtvoeringen. nop Texel gestationeerde An 2 in 1972 in Polen gebouwd en nlater in het bezit van de Russi- luchtmacht, die het gebruikte spionagedoeleinden. In de igebieden werden er radiofre- ies van westelijke mogendhe- mee afgeluisterd Vervolgens Ie Hongaarse luchtmacht het luig over en maakte het geschikt passagiersvervoer. Totdat de rrlandse liefhebbers er de hand alen te leggen en Lelystad de swerd. Goede plek fis Van Essen is zijn bestuur blij Texel als nieuwe standplaats, iel het voor de eigenaars niet aid centraal ligt. Lelystad ontwik- Kh steeds meer tot moderne ihaven. Zo'n ouderwets toestel Haar veel minder tot zijn recht ep Texel in combinatie met het firn aldaar. Een ander voordeel Texel is de grasbaan; daarop slij- fe banden veel minder hard. De fiwerking tussen Tessel Air en de stichting Antonov geldt voor ten minste drie jaar. Bob Rienks vertelde dat met name sommige groepen buitenlandse parachutisten het leuk vinden om uit zo'n bijzonder vliegtuig te springei Daarvoor zal het onder andere wo den gebruikt, incidenteel dus zeker niet dagelijks. Voor geluidsoverlast hoeft volgens hem met te worden gevreesd De An 2 maakt een „nos talgische" bromtoon, die niet erg hard is. Cadeautje Theo Witte uitte namens het museum zijn blijdschap „Het vliegtuig zal op het vliegveld Texel een leuk contrast vormen met de straaljager die er al staat". Een moment later was Witte nog blijer want Van Essen maakte bekend dat besloten was de oude motor van de An 2 te schenken aan het Texelse luchtvaartmuseum. De mensen van het museum moeten wel zelf zorgen voor het ven/oer van het 800 kg zware gevaarte, maar dat is geen probleem. Bij het binnenvliegen van het Texelse luchtruim, werd de tweedekker tege moet gevlogen door de PH-LMR en de PH-TEX van Tessel Air met aan boord onder andere bestuursleden van het luchtvaartmuseum. In forma tie werd het laatste stukje afgelegd Na de landing werden welkomst woorden gesproken door Gelein Janssen en door ingenieur C. Klaas- sen uit De Cocksdorp, die onlangs voorzitter werd van de Stichting Luchtvaartmuseum. Laatstge noemde nam de sleutel van het vlieg- if en haar twee kleinzoons hebben zojuist de eerste steen gelegd. Achter hen RST-voorzitter Jaap Honingh en het nierspaar Betsy en Gerrit Verhoeven. <Fo'° F"ns H°Pman> nodernlsering van camping rstrand is nog lang niet ten Bij de officiële opening van tuwe centrale voorzieningen, isdagmiddag. blikte directeur 10 Hofmann vooruit naar de te fase. Voor de vervanging 15 toiletgebouwen zal een in- sring van f7,5 miljoen nodig Hofmann vreest echter dat de lilatie gevaar loopt als de dui- waarin het kampeerterrein ile status Nationaal Park krij- di hier een Paard van Troje bin- shaald of is er sprake van koud- viees9", zo vroeg Hofmann zich Enerzijds dreigen er minder (plaatsen te komen, anderzijds en beperkingen gaan gelden de gebruiksmogelijkheden. Wij ■n ons af of deze nadelen opwe- egen het marketingvoordeel om inde grenzen van het Nationaal Park te liggen." Dat het NP in promotie-opzicht prima is voor de RST, staat volgens Hofmann vast. „Maar wanneer het probleem van de slaapplaatsen niet bevredigend kan worden opgelost, betekent dit op termijn dat het econo misch draagvlak van Kogerstrand en het Koger bedrijfsleven wordt onder mijnd Deze ongewenste ontwikkeling moet worden voorkomen Op Kogerstrand leveren wij onze bijdrage met deze kwaliteitsinvestering." Wervend Ook burgemeester Willem van Rappard ging in op de toekomstige NP-status. „In de jaren tachtig vorm den het NP nog een bedreiging Vol gens de toenmalige plannen zouden de campings uit de duinen moeten verdwijnen. Dat rijksbeleid getuigde van weinig realiteitszin. Weg- bestemmen van campings zou leiden tot forse schadeclaims, die het bud get voor de NP's ver te boven zouden gaan. Nu ligt de zaak anders. De NP- status geeft extra p r„ het is wervend, trekt mensen aan en sluit aan bij de RST-gedachte van kwaliteit en duurzaamheid." Van Rappard toonde zich dus warm voorstander. Volgens hem is de RST dankzij de huidige investeringen klaar voor de 21e eeuw. Verder memo reerde hij de facelift van het uitgaans- en winkelcentrum in De Koog. „Sa men werken aan een duurzaam toe risme, dat is mijn wens." Verdwijntruc Gedeputeerde J Lagrand noemde Texel „een belangrijke toeristische parel in de provincie". De Noord hollandse bestuurder, verantwoorde lijk voor Economische Zaken en Toe risme, vond dat het eiland goed inspeelt op de behoeftes van de he dendaagse toerist. „De toerist is prijs bewuster en veeleisender geworden Kritiek RST-voorzitter Jaap Honingh ging in op de kritiek die onlangs op het Kogerstrand-beleid was losgebar sten. „Sommige onderdelen van de vernieuwingsplannen waren niet kri tiekloos. Maar groot was onze verba zing dat ook de klantvriendelijkheid op de camping werd bekritiseerd. Hoge bomen vangen veel wind De wind is nu geluwd, maar de kritiek is wel hard aangekomen bij de mede werkers. Gelukkig hebben zij hun rug recht gehouden." Beheerder Gerrit Verhoeven vertelde dat de verbouwingsperiode veel had geëist van de medewerkers. „We moesten op onze tenen lopen, omdat het gewone werk ernaast moest door gaan." De blijdschap over het resul taat was echter groot. Namens het bestuur (en de boek- werkers) presenteerde Daan Wei- boren het cadeau 'van de bouwers. Op een muur van het receptiegebouw zijn enkele dichtregels aangebracht, die de band tussen het eiland en de zee treffend weergeven De bouw is uitgevoerd door Drijver Bouw, IBS- Oele-Schoo en Tatenhove naar een ontwerp van architectenbureau Alkema Honingh. De officiële eerste steen. Jeugdblbliothekaris Maaike Vonk leest voor in de peuterhoek van de openbare bibliotheek. (Foto Gerard Timmerman) Ze eist waar voor haar geld. Geluk kig wordt die trend hier erkend. Deze camping met haar nieuwe voorzienin gen is hier een mooi voorbeeld van Lagrand verrichtte de officiële ope ning door het slaan van een „tent haring". Dat gebeurde tijdens een gevarieerde show met dans, muziek, film en een illusionist. Gedeputeerde Lagrand ging niet in op diens verzoek het podium te beklimmen, anders had hij wellicht het slachtoffer geworden van een verdwijntruc. De show was opgezet door Rob Valkenburg met medewerking van Videolux Een hu moristisch aandeel aan de feestelijke bijeenkomst leverde het RST- recreatieteam, dat met allerlei vreemde typetjes de genodigden op het verkeerde been zette. Een bijzonder moment was de onthul ling van een plaquette, waarin de kleinzoons van wijlen RST-voorzitter Kees Graaf de officiële eerste steen legden Graaf had zelf nog de officieuze eerste steen van de nieuw bouw gelegd. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. De openbare bibliotheek heeft september uitgeroepen tot peutermaand, omdat je niet vroeg genoeg kunt beginnen met lezen. Uit onderzoek blijkt dat kinderen die op jonge leeftijd een lees- achterstand oplopen, die later nau welijks meer inhalen. De leeszaal heeft daarom speciaal voor peu ters een tentoonstelling ingericht van prenten- en voorleesboeken. Voor hun ouders zijn kosteloos leesprogramma's beschikbaar. „Het is bewezen dat kinderen die op jonge leeftijd een goed en gevarieerd taalgebruik krijgen aangeboden, dit Volksdansgroep Texel start woens dag met het nieuwe seizoen Op het repertoire staan dansen uit o.a. Israël, Griekenland, Bulgarije, Roemenië en Turkije. Gedanst wordt elke woensdagavond in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De beginnersgroep komt om 19.45 uur in actie en de gevorderden om 21.00 uur. Nieuwe leden zijn altijd welkom Wie belangstelling heeft, kan vrijblij vend komen kennismaken. Inlichtin gen: tel 31 33 33. op latere leeftijd zelf ook gaan gebrui ken", concludeert jeugdbibliothekaris Maaike Vonk. „Door film, televisie en video is de invloed van het beeld toe genomen. Maar ook uit boeken valt een hele hoop te leren Prenten boeken kunnen in de zogenaamde voorschoolse periode een belangrijke aanzet geven tot de belangstelling voor het lezen." Peuterspeelzaal Het jaarprogramma basisonderwijs van de bibliotheek, dat nu een jaar of vier met succes op Texelse scholen draait, heeft uitgewezen dat de jeugd meer is gaan lezen en het makkelijkst via de scholen is te benaderen Peu ters worden daarom via de peuter speelzaal en het kinderdagverblijf be naderd De leesprogramma's draaien rond een wisselden thema's, bijvoor beeld over het met naar bed willen. De verhalen zijn opgebouwd rond een prentenboek Bovendien kunnen dia-series en platen voor een vertel- kastje worden geleend Thuis lezen Lees-deskundigen vinden het van groot belang dat thuis in de omgeving van baby's en peuters boeken zijn en dat wordt gelezen en voorgelezen. Of dit gebeurt hangt voor een groot deel af van de ouders of opvoeders. Ouders van peuters benadert de bi- Nog 1 week... bliotheek daarom via een wacht kamerproject in het consultatiebu reau Er staat een gratis krat met tien tot twintig boeken voor peuters van veertien maanden tot drie jaar. De uitleenperiode is in overleg. Onderdeel van de peutermaand-ac- tie is ook een ledenwervingsactie voor de bibliotheek, met als doel jonge leden in te schrijven. In septem ber besteed de bieb extra aandacht aan het wegwijs maken van peuters en hun ouders in de leeszaal Voor peuters die lid worden ligt een welkomsgeschenk klaar. Voor hen die reeds lid zijn, ligt er een kleuren plaat. Op 28 september komt peuter- boekenschrijfster Brigida van Sesamstraat naar Texel. geeft Kees Klaassen de sleutels.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5