Wensen ondernemers grotendeels van de hand gewezen aan Koopman toont glamour-fotografie Logiesverstrekkers Accommodatiegids Tjechische generaal op bezoek bij De Mok Schutting leidt tot procedure ochure onderdeel van TexelToerist Uitkijkpost wordt vernieuwd Laatste expositie keramiek in tuin Gemeente komt met sluitende begroting Jongen krijgt geen geld maar klappen Gezocht: nieuwe Trijntjes en Mariahs Landbouw boos over kritiek ammoniakplan Nachtelijke klim in toren NH kerk Wat ik zeggen wou... Rustplek Texel '94 verliest TEXELSE 7 coURANT «ItelMCl l-MK'itJljl) Texel, pot op Internet nol. romantisch, een tikje tiend en vooral groot. Die om- ij ving geldt voor de portret- s van vrouwen die Daan Koop- maf vandaag exposeert in we Ulo. Glamour-fotografie, is de liefhebber-fotograaf die tijn modellen met de pibtad-camera thuis in de lamer in zwart/wit vereeu- wan heeft goed gekeken naar ■len in modieuze damesbladen, iamesfoto 's die ik maak mogen iïasie wat prikkelen, ze moeten iitvloers zijn. Mijn standpunt is. utret moet thuis in de huiskamer m aan de muur kunnen han- Op de expositie zullen kijkers els naar bekende Texelaars >n ,,Want dan krijg je al gauw en de modellen probeert te her in Hel gaat mij erom dat de toe- mers op de kwaliteit van de to ten, en niet op de personen. xetde Koopman geen probleem rouwen die hlzelf niet kende ■^Je camera te krijgen. ,,Je staat rbaasd over hoeveten het leuk mom eens model te zijn Neem dit portret. Deze vrouw zou je op straat zo voorbij lopen. En kijk hier: een echte vamp.De belichting waar mee Koopman de accenten aan brengt, speelt een cruciale rol „Een portretfoto is niet even zitten, klik en weer weg. Het neemt gauw een paar uurtjes in beslag. Een vrouw moet zich op haar gemak voelen. We drinken dus gewoon een kopje koffie en maken een praatje, zodat er ver trouwen ontstaat. En haar vriend mag thuisblijven, want dat zorgt maar voor ongewenste spanning. Zodra de foto's zijn genomen, maakt hij zogenaamde contact-afdrukken, waarop de verschillende portretten op negatief-formaat (6X6 cm) zijn te zien. Nadat in overleg met het model de favoriete foto is uitgezocht, drukt hij de foto zelf op de gewenste grootte af. Fotograferen heeft voor Koopman, die zich op de fotovakschool in Apeldoorn specialiseert in portret- en reclame-fotografie, semi-professio- nele vormen aangenomen Afgezien van vrouwen, portretteert hij ook man nen en kinderen op verzoek. Zowel in zwart/wit en in kleur. De ondernemersvereniging van Den Burg heeft bij b en w weinig gehoor gevonden wat betreft wen sen inzake verwijzingsborden en parkeermogelijkheden in Den Burg. Het enige waar het college voor voelt is dat op de verwijs borden voor de parkeerterreinen wordt aangegeven of het om be taald dan wel onbetaald parkeren gaat. Dat laatste betekent dat alle ..parkeerbebording" moet worden aangepast, wat ongeveer f9000.- kost Verdere uitbreiding van de parkeerverwijzingen wordt niet nodig gevonden. De parkeerterreinen van Den Burg worden nu door een P-route" aangegeven met borden op bijna elke kruising Dit systeem is onlangs nog verduidelijkt door verkeer uit noorde- Uit onvrede over een schutting van haar nieuwe buurman Ed Kuiter uit De Cocksdorp is mevrouw Van der Werve-Boon naar de rechter ge stapt. Door de erfafscheiding is haar uitzicht vanuit het keuken raam er een stuk op achteruit ge gaan. De grens tussen de tuinen van beide woningen aan de Kikkertstraat kent een grillig verloop. Kuiter, die er sinds eind december woont, haalde het kadaster erbij om precies te weten wie de eigenaar van een zieltogende pereboom was Toen uit metingen bleek dat Kuiter de eigenaar was. zaagde hij - met toestemming van de gemeente - de oude vruchtboom om. Om privacy-redenen timmerde de Durper vervolgens een schutting van circa 1.80 meter hoog, de maximale afmeting die zonder bouwvergunning wordt toegestaan. Vooral dit laatste schoot zijn buur vrouw in het verkeerde keelgat De schutting op enkele meters van haar keukenraam maakte een eind aan het vrije uitzicht dat zij jarenlang op de Durper dijk genoot. Reden voor me vrouw Van de Werve-Boon om een juridische procedure te starten. Vol gens haar raadsman, mr. drs. J K. Feikema, gaat het om een interes sante zaak. „Helaas kan ik er voor uitlopend op de procedure niets over zeggen." Hij laat wel doorschemeren dat het recht op erfdienstbaarheid in het geding zou zijn. Iijke richting vanaf Pontweg en Nieuwlanderweg via de Emmalaan Den Burg in te leiden. Zoeken Het college vindt dat genoeg, maar de ondernemersvereniging denkt daar heel anders over. Uit opmerkingen van hun klanten hebben zij opge maakt dat menigeen Den Burg als een soort doolhof ervaart, niet alleen bij het zoeken van parkeerruimte maar ook als men naar het centrum en het VVV-kantoor wil. Via het wensenlijstje dat zij het afgelopen voorjaar bij de gemeente indienden vroegen zij ook om plattegronden op de parkeerterreinen, de mogelijkheid om achteraf te betalen op betaalde parkeerplaatsen, venwijzing naar fiet senstallingen, uitbreiding van par keerplaatsen door verharding van de ijsbaan, verlenging van de markt- tijden en panelen waarop aanplak biljetten e.d. geplakt kunnen worden Overbodig Dat is dus allemaal van de hand ge wezen. Het college vindt dat de men sen vanaf de parkeerterreinen best het centrum kunnen vinden door ge woon in de richting van de haast overal goed zichtbare kerk te lopen. Ook grote stadsplattegronden op de parkeerterreinen vindt het college met voldoende urgent in verhouding tot de kosten: maar liefst f6000,- per stuk. In Den Burg staan nu alleen stads plattegronden bij de uitvalswegen Achteraf Een nadeel van betaald parkeren is dat de betrokken parkeerders zich gejaagd voelen als zij zich in het dorp bevinden terwijl de maximale parkeertijd dreigt te verstrijken Dat stimuleert niet tot rustig kijken en ko pen Betalen na afloop van het par keren zou een oplossing zijn, maar vergt een omslachtig en kostbaar systeem, slagbomen, omheining en vervanging van de bestaande parkeerautomaten. Dat loopt in de tonnen, wat het college niet in verhou ding vindt tot het te bereiken resultaat B en w vinden ook de aanduiding van de rijwielstallingen duidelijk en toerei kend. Dus niet nog meer borden Wel wordt vermelding van de rijwiel stallingen in Texeltoerist e.d. wense lijk gevonden. Wat betreft het college blijft het ijsbaanterrein groen. Er een verhard parkeerterrein van maken is niet no dig omdat er genoeg parkeerterrein is. Over verlenging van de markttijden ogiesverstrekkende bedrijven «t eiland op overzichtelijke gerangschikt in een bro- t, zodat toeristen zelf kunnen «en reserveren. Met dat doel gt Ray Girbes van Texel Info ice(TIS) verhuurders uit zich Ie melden voor een (gratis) ding in de Accommodatie- I color-brochure wordt gedrukt in een oplage van 100.000 exemplaren. De helft daarvan wordt onderdeel van het informa tieve magazine TexelToerist, dat elk jaar met Pasen verschijnt. Het digitale informatiecentrum TIS is sinds anderhalf jaar actief op Internet. Het bedrijf wil de consument een zo breed mogelijk overzicht geven van De full met een drukproef van de Accommodatiegids waarin alle Texelse logies- Worden opgenomen. (Foto Gerard Timmorman) alles wat Texel heeft te bieden. Girbes: „Uit reacties is gebleken dat onder toeristen de vraag leeft naar een compleet beeld van alle accom modaties op het eiland. Zo'n overzicht is er nog met en vormt een mooie, laagdrempelige aanvulling op onze andere diensten." Dankzij bundeling van de gids met TexelToerist snijdt het mes aan twee kanten. Het toeristische magazine wordt aangevuld met een flink stuk informatie over de Texelse accommo datie, terwijl TexelToerist een verster king is voor de Accommodatiegids De bundeling sluit aan op de integra tie van de Texelse produktenfolder en de brochure Texels Noorden. Van de 50.000 gidsen die niet worden meegeniet met de TT, verschijnen er 30.000 in het Duits. Ze worden ver spreid door Europa en zijn via Inter net of per telefoon bij TIS te bestel len. Het nummer van de Texelse infolijn is 0222-32 24 44. Internet Daarnaast publiceert TIS dezelfde accommodatiegids digitaal op Inter net (adres- http://www.texelinfo.nl) „Ons doel is de klant zo dicht moge lijk bij de bedrijven te brengen. Voor deel van Internet is dat iedereen waar dan ook door simpel Texel in te toet sen, een compleet overzicht van de accommodatie krijgt Adres en tele foonnummer van de logiesverstrek kers staan vermeld, zodat de klant zelf kan reserveren. Uit reacties mer ken we dat ook Internetters graag een brochure willen, zodat ze op hun ge mak kunnen bladeren. Vandaar de gids." Compleet Girbes is, bijgestaan door free lancers, al enige tijd bezig om alle accommodatie in kaart te brengen. Een deel daarvan staat al op Internet. Compleet is het overzicht nog niet. Logiesverstrekkers worden één de zer dagen per post uitgenodigd zich in te schrijven. Om verzekerd te zijn van een plaatsje moeten ze vóór 1 november 1997 het antwoord formulier insturen. Vermelding is gra tis. Ondernemers die hun bedrijf in de gids nader willen profileren kunnen advertentieruimte kopen. Informatie over de afzonderlijke bedrijven is via een speciaal Internet-adres opvraag baar. Dit adres correspondeert met het telefoonnummer van de logies verstrekkers Girbes: „Het wordt een overzichte lijke gids, waarin de accommodatie per dorp wordt gerangschikt. Alles kan er in, van hotel tot kamperen bij de boer." Er vindt geen selectie op kwaliteit van de accommodatie plaats. Wèl adviseert Girbes logies- bedrijven die zich willen onderschei den, het aantal sterren aan te geven. De gids, die wordt gedrukt door Langeveld de Rooy wordt elk jaar bijgewerkt en verschijnt in losse vorm op 1 januari. Ter promotie gaat Girbes met de gids op toeristische beurzen staan en start hij een advertentie campagne. Staatsbosbeheer zal binnenkort de uitkijkpost op de Kampeersnol bij het Westerslag vernieuwen en toe gankelijk maken voor minder validen. Het 8x8 meter grote terreintje van de post krijgt rondom een houten leuning van 70 centimeter hoogte Hier bin nen komen bankjes en een infor matiebord Verder zal een toegangspad worden aangelegd met en helling van maxi maal 1:20 dus begaanbaar voor min der validen. Het wordt een klei- schelpenpad van anderhalve meter breed en 65 meter lang, voorzien van een leuning. Dit pad vervangt de twee huidige in slechte staat verkerende trappen. B en w zullen de voor het pad beno digde aanlegvergunning verstrekken. Ze oordelen dat het landschap door de uitkijkpost en het pad niet of nau welijks wordt aangetast en vinden het positief dat de uitkijkpost straks ook voor rolstoelers bereikbaar is. Kerstin Edelmann presenteert zon dag nog één keer haar keramiek in de tuin van de Eiland Galerij in Zuid- Eierland. Voor toeristen en Texelaars hield zij deze zomer elke zondag een buitenexpositie Die reeks komt nu ten einde De galerie, waar naast keramiek ook schilderijen van Niek Welboren te zien zijn, blijft in septem ber en oktober gewoon geopend. Belangstellenden kunnen terecht op woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van 13 00 tot 16.00 uur Atelierbezoek is ook mogelijk na af spraak. zodat het bezoek aan de markt meer wordt gespreid, is al eens eerder ge dacht. De meeste marktkooplieden bleken er weinig voor te voelen om dat zij 's middags inkopen doen of naar de veiling gaan De ge meenteraad heeft mede daarom be sloten de markttijden met te verande ren en wat het college betreft wordt de discussie daarover niet opnieuw geopend. Illegaal plakken Het aanbrengen van „plakborden" in Den Burg om een eind te maken aan het overal op bomen en muren plak ken van posters e.d. ziet het college ook niet zitten. Helemaal uitroeien van het illegaal plakken zal toch met lukken en ook een officieel plakbord wordt door velen ontsierend gevon den Bovendien is het de vraag waar zulke plakborden zouden moeten staan Te verwachten is dat de bor den vooral voor handelsreclame zul len worden gebruikt, wat strijdig is met de algemene politieverordening. De ontwerp-begroting voor 1998 die het college binnenkort presen teert, is sluitend. De plaatselijke belastingen zullen niet worden ver hoogd. Wel worden leges, markt- geld, hondenbelasting, marktgeld en andere tarieven die gekoppeld zijn aan gemeentelijk dienstbetoon trendmatig (met 2%) opgetrokken. Ook het rioolrecht gaat omhoog, krachtens oude afspraken Met genoemde tariefsverhogingen is totaal slechts een klein bedrag ge moeid: f30.000,-. In eerste instantie zag het er naar uit dat de begroting een tekort van meer dan een halve ton zou vertonen, maar na het nodige sleutelwerk bleek het mogelijk uitgaven en inkomsten met elkaar in overeenstemming te bren gen. Voor zover nu is te bepalen zal dat beeld ook voor volgende jaren gelden, zo blijkt uit de meerja renbegroting. Een „leuke" opmerking bij een geldautomaat in de Dorpsstraat leverde een 17-jarige jongen uit Alphen aan de Rijn rake klappen op. Met verwondingen aan zijn ge zicht moest hij naar de dokter, maar hij deed geen aangifte bij de politie. De vechtpartij gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 03.00 uur De jongen stond achter iemand die bezig was om geld te pin nen „Nu weet ik je pincode, dus kan ik je wel in elkaar slaan", zei hij om grappig te zijn. Zonder daarop te rea geren liep de pmner weg, maar ver telde het aan zijn vrienden die even verderop stonden. Een van hen, een 23-jarige inwoner van Doorn, stapte op de 17-jarige Alphenaar af en sloeg hem enkele malen in het gelaat Minimaal eens per uur komen ze langs tussen de housers en hakkers op MTV en TMF. zangeressen als Trijntje Oosterhuis en Mariah Carrey Zij en nog vele andere megasterren zongen hun eerste noten in de kerk, bij hun vader, de dominee Wie ook op die manier zijn of haar zang kwaliteiten wil ontwikkelen kan te recht bij het Texelse interkerkelijke gospelkoor The Messengers. Wie interesse heeft kan zondag om 19,30 uur in de RK kerk van De Koog de kat uit de boom kijken. Spreekt de moderne Engels- en Nederlands talige muziek aan, dan is zaterdag 6 september een inlooprepetitie om 19.00 uur in De Poort achter de Ge reformeerde kerk in Den Burg. Alle Oosterhuizen, Gibbs, Diamonds, Andrews, Carrey's in spé vanaf 14 jaar zijn welkom. Informatie via Ria Prins (31 36 47) of Ria Hoving (31 05 53). Landbouw-organisatie WLTO vindt de kritiek die vorige week in de raadscommissie ROH door onder meer Jan Koolhof (CDA) Is geuit op het ammonlakreductieplan onte recht. „Met dit plan wordt eindelijk een handreiking gedaan naar vee houder Marcel Hin die al jaren wacht op uitbreiding." Koolhof stelt echter dat andere knel- gevallen er pas mee zijn gebaat, als een collega ermee stopt. Veehouder Marcel Hin mocht zijn stal bouwen, doordat zijn buurman, die ook nabij een natuurgebied zat, het melkvee opruimde. „Weliswaar is het fonds na de uitbreiding van Hin weer leeg, de trend is toch dat het aantal boeren afneemt en dat de pot weer wordt gevuld", aldus WLTO-voorzit- ter Rinus Kuiper. „Op het ogenblik weet ik geen andere boeren nabij verzuringsgevoelige gebieden met uitbreidingsplannen. Bovendien is er altijd nog de mogelijkheid tot bedrijfs- verplaatsing. Voor sommige vee houders is dat zelfs een betere optie, omdat op hun landerijen meerdere claims op liggen. Ik ken een bedrijf nabij een verzuringsgevoelig gebied dat overlast heeft van rotganzen en ook nog in een reservaatgebied is opgenomen. Die zit dus aan alle kan ten klem In zo'n geval is verhuizing met behoud van melkquotum een betere optie, die ook nog eens in het convenant is opgenomen." Tam tam Volgens Kuiper is geen sprake van een gelijkenis met de eerste versie uit Drie mannen van 32 en 31 jaar uit Den Burg die dinsdagavond stevig uit waren geweest konden de verleiding van de bouwsteigers rond de NH kerk niet weerstaan. Kort na middernacht klauterden ze met gevaar voor eigen leven tegen de klokketoren omhoog en wisten zo de kerk binnen te drin gen. Vervolgens traden ze in de voet sporen van de koster Jelle Wiersma en staken de drie kaarsen op de avondmaalstafel in brand Hun acti viteiten werden opgemerkt door voor bijgangers, die de politie waarschuw den. Toen die in gezelschap van Wiersma naar binnen gingen, konden ze na enig speurwerk het aangescho ten drietal in de kraag vatten. Voor zover bekend is geen schade aange richt, maar er bestaat wel een ver moeden dat het trio vergeefs heeft geprobeerd de bus voor het restauratiefonds te kraken. 1993, zoals Dirk Terpstra (PvdA) be weerde. „De Interimwet Ammoniak en Veehouderij, waardoor een gebiedsgerichte aanpak mogelijk werd. is pas in augustus 1994 in wer king getreden." Ook het verwijt van Terpstra dat de „tam tam" van de landbouw organisaties de bouw van de stal ver traagde, vindt Kuiper misplaatst. „Toen Terpstra nog wethouder was, ben ik diverse keren op het raadhuis geweest om over knelgevallen te pra ten Ik kreeg steeds het antwoord dat de „probleembedrijven" werden be vroren op het toenmalige vee bestand. Als Hm wilde uitbreiden kon dat alleen door de bouw van een zo genaamde groen label-stal. die min der uitstoot van ammoniak geeft. Zo'n extra investering op een eiland met een dunne veebezetting, is volgens ons alleen te rechtvaardigen als de overheid met subsidie over de brug komt. Maar dat was er niet bij Er kon toen mets. Ik ben keer op keer als een geslagen hond van het gemeentehuis terug gekomen. Het ammoniak- reductieplan dat er nu ligt, is een ui terste onderhandelingsresultaat waarin we ons goed kunnen vinden." De horeca klaagt over de terugloop van het jongerentoerisme. Maar als Texel zich profileert als een rustplek, zonder kans op „groepsgedrag" als het krassen op auto's, lallen en schreeuwen, vechten en vernielen, aanranden van je dochters en zeiken in het openbaar, wordt het de meest populaire vakantiebestemming van Nederland en wijde omgeving. Naast alle andere groepen in onze samen leving zouden er ook veel jongeren wèl graag naar Texel komen als ze wisten verschoond te blijven van deze ellende. Als wij eens plezierig uit wil len op Texel, gaan we dan ook met een grote boog om De Koog heen. Frank Polling Den Burg. Een sterk verjongd eerste team van VV Texel '94 heeft het bekerduel te gen HRC in Den Helder dinsdag avond met 4-1 verloren. Bij rust leid den de „roodjakken" al met 3-0. Gezien de onervarenheid van het team viel de schade tegen de Helderse tweedeklasser uiteindelijk nog mee Zondag spelen de Texelaars de volgende beker wedstrijd thuis tegen het sterke ZAP uit Anna Paulowna. aanvang 14.00 uur. Staand op een hoog duin was ge neraal Jiri Nekvasil woensdag middag getuige van een demon stratie van het Korps Mariniers. Hoewel hij door de zuidenwind al spoedig gehuld ging in een wolk van kruitdampen, kreeg de Tjechische Chef Defensiestaf een goede indruk van de samenwer king tussen diverse eenheden, ge assisteerd door marine en lucht macht. De generaal bracht een bezoek aan Nederland om kennis te maken met de strijdkrachten alhier. Tsjechié wil als kandidaat Navo-lid een vriend schappelijke relatie opbouwen met de westerse landen. Het betrof een tegenbezoek, want vorig jaar was generaal H.G.B van den Breemen, de Nederlandse Chef Defensiestaf der Mariniers, al te gast in Tsjechië Van den Breemen bevond zich woensdag ook in het gezelschap, evenals de generaal-majoor van het Korps Mariniers E.C. Klop. Je kunt op Texel alles van de moge lijkheden van het korps laten zien", verklaart majoor Rob Verkerk het hoge bezoek. De stafofficier van het Korps Mariniers wijst erop dat alle landingsboten zijn gestationeerd bij de Joost Dourleinkazerne op De Mok en het oefenkamp geschikt is voor landingsoefeningen vanuit zee. „Maar omdat onze activiteiten in dit gebied gevoelig liggen, proberen we de overlast tot een minimum te beper ken". aldus Verkerk. De inzet van militaire toestellen bleef woensdag daarom beperkt tot een Lynx-helikopter van de Koninklijke Marine en een F-60 van de Konink lijke Luchtmacht Uit dit vliegtuig wer den parachutisten gedropt. Bij de eerste sprong belandden de para's in de duinen. De overige handelingen vonden plaats op het oefengedeelte op De Hors en op het Marsdiep. In het zeegat lag een marinefregat ter on dersteuning Naast mariniers van De Mok namen zo'n 250 leden van de operationele eenheden uit Doorn deel. Zij toonden in grote lijnen de opbouw van een landingsoperatie. Op het strand wer den diverse springladingen tot ont ploffing gebracht en werd gebruik ge maakt van gekleurde rook. Aan het eind van de oefening ontstond een brandje op een duintop, maar dat was snel weer uit. Voor het korps was het behalve een demonstratie ook een oefening „Het mes snijdt aan twee kanten We hebben zo toch mooi de onderlinge coördinatie en een aantal bewegingen kunnen doornemen." Bij de gemeente heeft de „demon stratie met oefenwaarde" met tot klachten geleid Beeld van de demonstratie. De Lynx-helikopter scheerde enkele malen vervaarlijk langs VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1997

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7