„Geen grootschal centrum bij molen „Ik ben een beetje Texelaar geworden" ,,Eris zoveel eenzaamheid" Bram en Maartje Guiljam, 15 jaar toeristenpastoraat Reactie initiatiefnemers: Ds. Knipscheer naar Damwoude S- Mensen -S TEXELSE couRANT Ook Toekomst wacht wellicht sanctie Deel Boodtlaan wordt opnieuw ingericht Hoornder dorpscommiss Telekomtaxi over op winterdienst ZDH met moeite langs taai SVO Vakantiejeugd in actie voor EcoMare Senioren starten klaverjasseizoen Landmacht schiet weer op Vliehors Laatste dienst VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1997 best zwaar. Ik dacht: nou maar even een ander Maar ik ben daar toch weer van teruggekomen. Je bouwt hechte relaties op met mensen Ze stellen zoveel vertrouwen in je. Mijn betrokkenheid was te groot om het uit handen te geven Nu de verhuizing nadert heeft Knip- scheer het vooral daar moeilijk mee. ..Afstand houden op emotioneel ge bied is lastig. Ik heb wel eens met knikkende knieën gestaan. Gelukkig is er dan altijd mijn vrouw, met wie ik een bijzonder hechte band heb. Zij helpt me met beide benen op de grond te blijven." Individualisme Staat ook het geloof onder druk in de steeds sneller wordende wereld7 Kmpscheer vindt dat dat meevalt. „Maar ik merk wel een accentver schuiving naar het individuele. Men sen zijn goed geïnformeerd, lezen veel. maar hebben niet zo'n behoefte om zaken te delen We hebben goede gespreksgroepen, maar ze zouden groter kunnen." Hij vindt dat de Doopsgezinde gemeente op Texel goed draait „Wij hebben niets te kla gen. Alles wat er wordt georganiseerd trekt ruime belangstelling. Maar het is een feit dat het aantal leden onder druk staat. Er gebeurt wel veel, maar het wordt gedaan door steeds minder mensen." Kmpscheer heeft altijd actief deelge nomen aan interkerkelijke bijeenkom sten en het Texels Theologen Con vent. „Ik moet altijd erg lachen om die verhalen van vroeger, over rivaliteit tussen jeugd van verschillende ge zindten. Dat is niet meer, gelukkig. Misschien komt het door de eiland positie, maar we hebben elkaar no dig In dit opzicht missen we pastor Kolkman hevig. Die was altijd een grote motor achter de samenwer king." Hij erkent dat momenteel een aderlating op geestelijk gebied plaats vindt. „Maar er wordt achter de scher men hard gewerkt aan opvolging Hartelijkheid Een groot verschil met de overkant vindt de predikant de hechte band die er op Texel tussen de mensen be staat. Hij erkent dat die ook kan knel len, maar vindt de voordelen zwaar wegender. „Wij waren nooit ongerust als onze kinderen hier alleen op pad waren. Als er iets was. was er altijd wel iemand die ze even hielp. De hartelijkheid, de zorg voor elkaar, dat is hier gewoon Maar dat is het elders beslist niet. Ik heb nog in Amsterdam noord gewerkt, daar was alles veel onpersoonlijker." Als voorbeeld van typisch Texelse warmte noemt hij het Kenyaproject „Zoiets kan elders misschien ook wel, maar als je ziet hoeveel steun er hier voor is en hoeveel belangstelling de mensen tonen, dat is hartverwar mend. En we hebben nog wel eens met alle dominees op een wagen staan zingen ten bate van de restau ratie van het Hoornder kerkje. Waar vind je nou zoiets?" Knipscheer roemt de tolerantie. „Op Texel krijg je de ruimte om jezelf te zijn. Wij zullen het eiland erg missen." Laatste kans De verhuisplannen hebben wel enige strijd gegeven in het gezin. De oudste twee dochters en zoon studeren aan de overkant, maar hebben al hun vrienden op het eiland De jongste zit nog op de Havo. „Er is stevig gedis cussieerd Maar mijn vrouw en ik zijn allebei 52 jaar. We kunnen nog één keer aan iets nieuws beginnen voor we aan pensionering toe zijn Zij is van huis uit Friezin, ik ben een halve Fries. Het was echt nu of nooit." Knipscheer hoopt een stacaravan of iets dergelijks te kunnen verwerven, zodat Texel nog vaak kan worden bezocht „Dat zou heerlijk zijn. Echt niet om mijn opvolger voor de voeten te lopen hoor. Maar we zijn in al die jaren toch een beetje Texelaars ge worden en die contacten willen we wel vasthouden," Aan het lijstje van vier Koger horecabedrijven dat de 1 -2-3 regeling zou hebben overtreden, kan een vijfde worden toegevoegd. Politie mannen in burger constateerden dat zondagavond rond 1.30 uur disco De Toekomst nog bezoekers werden binnen gelaten. Volgens exploitant Frits Langeveld betrof het echter gas ten van het hotel op de eerste verdie ping, die een speciaal pasje hebben om naar binnen te mogen. „Ik heb drie portiers. Ze hebben speciale op dracht om na enen niemand anders binnen te laten. Zodra ze dat aan hun laars lappen krijgen ze ontslag." Langeveld heeft tot dusver nog niets van de politie, noch van de gemeente gehoord. Mocht werkelijk sprake zijn van een overtreding, wacht de Toe komst wellicht ook een sanctie. Galgenlandje De piratendag tij dens de reünie van familie Maas is niet alleen georganiseerd door Annelies Maas, maar ook door haar zusters Catrien en Rita plus man en kinderen. Het besluit van de gemeenteraad om ƒ35.000,- beschikbaar te stellen voor een informatiepunt bij de molen van 't Noorden heeft onrust gezaaid. Uit ingezonden stukken in de Texelse Courant blijkt dat velen vrezen voor een ongewenste nieuwe toeristische attractie aan de relatief rustige oostkant van Texel. Volgens de initiatiefgroep is die angst echter ongegrond. „Naar aanleiding van de discussie in de raad leek het erop dat er een soort EcoMare Oost komt. Terecht dat de molenaars, de gebroeders Keijzer, van dat beeld schrikken. Maar ik weet zeker dat de indieners van het plan dat helemaal met willen", aldus Jan Kuiper, die namens de Stichting Texels Museum (STM) is betrokken bij de plannenmakerij Het initiatief is genomen door vereniging De Hollandsche Molen en wordt o.a. ge steund door de STM en Natuur monumenten „Ons enige doel is in het bestaande oude gemaalgebouwtje een mini-ex- positie in te richten over de molen en het polderlandschap Alleen als de vrijwillige molenaars aanwezig zijn, is het open Het informatiepunt moet hun taak juist verlichten. Ze krijgen nu Een deel van de Boodtlaan in De Koog zal binnenkort opnieuw wor den ingericht. Het gaat om het stuk tussen de Duinroosstraat en het zijweggetje van de Boodtlaan. Hier is in 1993 het riool vervangen, waarna de laan van tijde lijke bestrating werd voorzien in ver band met nazakken De ondergrond is nu genoeg ingeklonken, zodat het tijd wordt voor definitief plaveisel. Het herinrichtingsplan zal in overleg met aanwonenden en met de dorps commissie van De Koog worden ge maakt. Ook de raadscommissies en de gemeenteraad moeten er hun zegje over doen. De totale kosten van de herinrichting belopen f160.000.-. veel vragen. Dat is best leut, ook wel eens lastig. Straks kunn bezoekers in het gebouwtje j aan de weet komen." Het is volgens Kuiper niet deb ling dat er in de toekomst mééi „Dit is geen opstap voor een centrum De aangewezen daarvoor is het Maritiec Juttersmuseum in Oudeschij schouw dit maar als een oj paneel." Wel is het denkbaar dat Ecok Natuurmonumenten het matiepunt betrekken bij sou excursies. „Maar daar is n» over gesproken." Molenaar Willem Keijzer uit schild is van de plannen vj initiatiefgroep op de hoogte, schreef onlangs toch een inges stuk. Daarin sprak hij de vreesi een massa mensen naar heto van Texel wordt getrokken". Ha vooral een reactie op de discus de gemeenteraad Desgevras Keijzer weten dat het hem stoc geen raads- of collegelid den heeft genomen om te informs een kijkje te nemen. „Zelf willen we al jaren een es dig paneel, zoals bijvoorbeeld! Schorren, met gegevens ou molen en het gebied. Maarm ben we het gevoel dat over ons wordt gewalst. Niemand is ooilt langs geweest om onze men horen We willen gewoon bij a len bezig zijn, we doen het me het toerisme." Waarschijnlijk komt de initiatie!; binnenkort weer bijeen om te bi ken of het informatiepunt einddl zoals de bedoeling was, kanw ingericht en geopend De periodieke openbare vergaf van burgemeester en wetho met de dorpscommissie van Hoorn, die aanvankelijk zouwi gehouden op 8 oktober, is veiji naar maandagavond 13 ok» dorpshuis De Waldhoorn. Texelaars maken steeds vaker ge bruik van de Telekomtaxi. Volgens taxi-ondernemer Gerrie Grootjen, die vier jaar geleden met het initia tief startte, stijgt het gebruik jaar lijks met tien procent. „Veel Texelaars die eerst de kat uit de boom hebben gekeken, bellen ons nu steeds vaker." Grootjen ver wacht dat de Telekomtaxi zichzelf ook buiten het seizoen kan bedrui pen. Toeristen weten de Telekomtaxi vol gens Grootjen goed te vinden Afge zien van de ritprijs van zes gulden, vinden veel gebruikers het plezierig dat ze op de plaats van bestemming worden afgezet. Grootjen heeft voor de Telekomtaxi momenteel acht bus jes op de weg. De ondernemer garan deert passagiers een maximale wachttijd van één uur, maar als het even kan komt de taxi direct voorrij den. Op 31 augustus stapt de Telekomtaxi over op de winterdienstregeling. Dit betekent dat vanaf 22.00 tot 02.00 uur het vervoer alleen met minimaal vier personen plaatsvindt. Dit is de enige wijziging die afwijkt van de zomer dienst. Het tarief per busje bedraagt dus maximaal 24,- over het hele ei land voor minder dan vier personen. ZDH is dinsdag in Oosterend niet verder gekomen dan een 1-0 over winning op een slim voetballende thuisploeg. Gevolg is dat de Hoornders zondag op eigen veld moeten winnen van SV De Koog om zich te plaatsen voor de vol gende ronde in de strijd om de districtsbeker. Bij elke andere uit slag gaat De Koog verder. Het favoriete ZDH had op een goed bespeelbaar veld een groot over wicht, maar omdat de Oosterenders een muur optrokken voor eigen doel viel er voor de toeschouwers weinig te genieten Doelman Pieter Daalder stak bovendien in een uitstekende vorm. Pas op slag van rust wist Jelte van der Kooi uit een wat gemakkelijk gegeven strafschop de ban te breken Na rust veranderde er weinig. ZDH bleef in een laag tempo en zonder veel variatie aanvallen, terwijl SVO op een counter loerde. Een enkele maal verschenen de Oosterender voor- waartsen inderdaad dreigend voor het doel van de tegenstander, maar voor méér dan veel onrust konden ze niet zorgen Het echtpaar Knipscheer wil nog vaak op Texel terugkomen. „Ik heb hier geleerd hoe belangrijk medeleven is. Kleine dingetjes, even een hand op je schouder. Daarin is Texel groots." Dit week end neemt dominee Knipscheer afscheid van de Doopsgezinde gemeente. Hij vertrekt naar het Friese Damwoude. Met pijn in zijn hart, maar: „Het is tijd voor fris bloed." Tussen de dozen doet Knipscheer zijn verhaal De bescheiden predikant heeft het tot op het laatste moment erg druk. „Vier begrafenissen tegelijk Dat komt in geen jaren voor." Toen hij dertien jaar geleden dominee Hielkema opvolgde gebeurde het ook. „Gelijk voor de leeuwen, inder daad Moeilijk7 Tja. je kent de men sen dan nog niet zo goed Maar met veel gesprekken met de familie kom je er wel uit." Knipscheer probeert tijdens begrafe nissen de gevoelens van de familie te vertolken, „Het is moeilijk en je woor den hebben op zo n moment vaak meer betekenis dan je zelf inschat. Maar ik hoop altijd door te delen in ge voelens steun te geven. Ik wil de mensen graag iets geven waar ze verder mee kunnen. Voor mij is God een doorgaande lijn in het leven." (Foto Tessa van Dealen) Hij koestert zijn jaren op Texel, waarin hij ook werkzaam was in het Ver pleeghuis. „Wat er is veranderd? Tijd komt steeds meer onder druk te staan. Dat merk je vooral in het Ver pleeghuis. waar aandacht juist zo belangrijk is Die mensen moetje tijd geven Ik probeer dat altijd zo goed mogelijk te doen, maar vind van me zelf dat ik in sommige gevallen nog tekort schiet." Knipscheer haast zich te zeggen dat hij het personeel van het Verpleeghuis fantastisch vindt „Warm en liefdevol Ze proberen er echt iets van te maken Na vijf jaar Verpleeghuiswerk over woog hij ermee te stoppen. „Het is Kinderen die deze week vakantie vierden bij EurOase Texel (De Turkse Tent) hebben geld ingezameld voor de zeehondenopvang in EcoMare Aan de hand van het themalanden knutselden ze en deden ze spelletjes Ter afsluiting werd een markt gehou den. waar ook zelfgemaakte zee hondjes te koop werden aangebo den Ouders en andere gasten zorgden voor een opbrengst van f250.-. welk bedrag door EurOase werd verdubbeld. Na loting mochten drie kinderen. Kim Bouterse en haar broertje Mike uit Spijkenisse en Arjan Kamphuis uit Hoensbroek. de vijf ..snippen"in EcoMare overhandigen. Verzorger Henk Brugge was erg blij met de bijdrage. Hij beloofde verse vis te kopen, zodat de zeehonden ervan kunnen smullen dinsdag, woensdag en donderdag. Vrijdag geldt als reservedag De avondoefeningen worden gehouden op dinsdag, met een uitloop naar woensdag- of donderdagavond. De schietoefeningen overdag zijn van 08.00 tot 16.30 uur Er wordt 's avondsw uiterlijk tot 23 00 uur ge schoten. Tijdens de schietoefeningen is het terrein voor publiek gesloten. De grens van het schiet- en oefenter rein is gemarkeerd met waar schuwingsborden die zijn voorzien van een rode vlag. Donderdag is het weer zover: het klaverjasseizoen van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) gaat van start. De senioren strijden het hele winterseizoen om het kampioen schap van de club De kosten hoeven geen bezwaar te vormen, want al voor een gulden per middag kan men deelnemen. Liefhebbers kunnen zich melden bij De Buureton. Molenstraat 2, Den Burg, tel. 31 26 96. Aanvang van de kaartmiddagen: 13.30 uur. De Koog is niet alleen maar lang leve de lol. Het aanbod voor toeristen gaat verder dan alleen horeca en recreatlewerk. Al sinds 1964 worden via De Schuilhut activiteiten verzorgd. Vijf tien jaar geleden namen Bram en Maartje Guiljam het pasto rale werk voor vakantiegangers op zich. Het heeft een grote vlucht genomen. Bij De Schuilhut kan iedereen terecht, gelovig of niet. Voor een dia-avond, een kerkentocht, een goed boek. Maar ook met problemen of gewoon vooreen bak koffie en een praatje. „Om te beginnen moet het iedereen duidelijk zijn dat we in De Koog met 'eigen kerkje' spelen." Bram Guiljam praat rustig en duidelijk. „Wat er ge beurt wordt door alle Texelse kerken tesamen gedragen via de Raad voor het Zomerwerk. De dominees werken afwisselend mee aan de diensten." Nadat hij in het verleden „vakantie werk" deed voor De Schuilhut, stapte hij er in '82 voor vast in. „Toeristen pastoraat is iets aparts Je hebt hele korte contacten, maar het werk is enorm breed Je komt van alles te gen." Tijdens de vakantie kan eenzaam heid onverbiddelijk toeslaan, conclu deert Guiljam. „Juist op zo'n moment komt dat eruit Mensen in een rouw proces, die er een weekje tussenuit zijn op advies van hun arts. Of een relatie die niet goed gaat en waarbii op vakantie onverbiddelijk een con frontatie ontstaat omdat je je dan niet kan terugtrekken in het eigen sfeer tje. Dat en nog veel meer komt bij ons terecht." Hij wordt soms ge vraagd door logiesverstrekkers, als gasten hun hart willen luchten. „Ons werk wordt gelukkig steeds bekender. Daardoor weten meer mensen ons te vinden." Niet exclusief Hoewel ze hun werk doen vanuit een godsdienstige achtergrond, beginnen Bram en Maartje Guiljam nooit zelf over geloof. „Ik vind dat iedereen bij ons moet kunnen aankloppen. Hulp krijgen is niet exclusief voorbehouden aan gelovigen. Meestal komt het van zelf wel in een gesprek opduiken. Maar met altijd." In geval van problemen proberen ze zich te verdiepen in de zaak. Bram1 „We hebben gelukkig veel contacten in de hulpverlening die we kunnen raadplegen als we er even met uitko men. Je kunt zelf niet op de stoel van een psycholoog plaatsnemen." Maartje vult aan dat hij er wel ver in gaat om mensen echt te helpen. „Niet alleen zeggen dat iets zo akelig voor iemand is, maar er ook daadwerke lijk met die persoon induiken Bram nuanceert: „Kijk, de professionele hulpverlening in Nederland is prima Maar als een psycholoog of wie dan ook tegen je heeft gezegd dat je wat strenger voor zichzelf moet zijn, dan is het goed als eens iemand een arm om je schouders legt en begrip toont, omdat het heel moeilijk is om stren ger voor jezelf te zijn. Het is goed als iemand aangeeft dat je er niet alleen voor staat, dat er steun is Er is zo veel eenzaamheid." Voorzichtig zijn Bram Guiljam waakt ervoor zelf een oordeel te geven. „Je moet altijd je mond houden. Dat is wel eens moei lijk, want mensen willen graag van jou een antwoord horen. Maar vaak heb ben ze thuis al raad gehad van een deskundige. Daar mag ik niet tegenin gaan Dat zou twijfel zaaien. Ik moet dus alleen luisteren. Daar moet je echt voorzichtig mee zijn." Voor typi sche 'vrouwenzaken" brengt hij Maartje in stelling. „Het is een feit dat sommige dingen makkelijker worden besproken door vrouwen onderling. Als ik zoiets bespeur en mensen ko men een volgende keer terug, dan vraag ik Maartje om met hen om de tafel te gaan. Een voorbeeld7 Nou, een jonge vrouw met kinderen, die noodgedwongen in een traditionele rol zit, maar eigenlijk liever wil wer ken." Het echtpaar merkt op dat het Schuilhutwerk heus met alleen kom mer en kwel is. „We hebben het nu De Koninklijke Landmacht hervat ko mende week de schietoefeningen op de Vliehors Er wordt geschoten op Monique de Ridder (21) voltooide haar studie aan de Hogeschool van Utrecht. De afstudeerrichting was Bedrijfskader, commercieel/admini stratief. Haar afstudeerproject om vatte aanbevelingen en oplossingen inzake bedrijfsprocessen Zij volgt de komende maand nog een stage bij Business Seminars International in Londen. Maartje en Bram Guiljam: ...ieder mens is waardevol... (Foto Tessjiv steeds over problemen, maar er zijn ook zoveel leuke dingen. De dia avonden bijvoorbeeld en de zomeravodconcerten. Die lopen ge weldig en worden zelfs door veel Texelaars bezocht." Ook de kerken- tochten mogen zich in warme belang stelling verheugen. „We hebben op het eiland zoveel moois op dat ge bied. Het is fijn om die kant te kunnen tonen", verklaart Maartje. die het meeste werk op administratief gebied op zich neemt Vermoeiend Door de vele activiteiten en de keren dat een beroep wordt gedaan op hen, zijn Maartje en Bram Guiljam vanaf half mei vrijwel dagelijks tot 's avonds laat in de weer. „Je bent nooit vrij, nee. En moeilijke dingen vreten ener gie, hoewel het meestal veel voldoe ning geeft als je er tijd aan hebt be steed." Maartje legt uit dat het van augustus tot de herfstvakantie eigen lijk nog drukker is. „Dan is het recreatiewerk al af, terwijl wij nog van alles bieden. Maar tegen die tijd zijn we zelf een beetje af Het echtpaar roemt de vele vrijwilli gers die zich inzetten voor het zomer werk van de Texelse kerken. „Hon derden Texelaars hoor. Neem maar de koorleden die zingen in de dien sten. Die moeten toch op zondag bij tijds van het strand af, zich md hitte in een pak hijsen om in de te staan. Of mensen die no« geen diensten bezoeken maarw vrijwilliger helpen bij opstelling bezichtiging Wat dat betreft Texel echt trots zijn." In het najaar gaan de Guiljani vakantie, naar een broer van Mi in Australië. „We zijn er echt aar Als we vrij zijn bezoeken we ms wel wat kerken, maar voor de spijbelen we een beetje Evenld op onszelf." De laatste interkerkelijke zoh avonddienst van het seizoer zondag om 19.30 uur in de kerk van De Koog. Deze s dienst wordt geleid door Bh Guiljam, toeristenpastor van gezamenlijke Texelse kerkt Het koor The Messengers leent muzikale medewe# evenals organist Jan Kruitho1 Er zijn komende weken nog enkele dia-avonden, keet tochten en concerten in des»' die door de Raad van het Zom werk wordt verzorgd De aan® digingen staan in de agenda1' de Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 8