Cjroen "Zwart,-Jexels in het hart, Mariniers wèl of niet in Nationaal Park? Bungalows Vogelmient gaan tegen de vlakte Park sluit op 1 november begrenzing krijgt vaste vormen, maar: Bomen tot de hemel... Accom modatieverstre k kers MAILING ontvangen? Texel Info Service zie achterpagina Drie inbraken n zelfde nacht 11 orszel Rotzooitje „Kerkhof moet worden gespaard" VERDER AT IN DIT l\ummer 10.000ste bezoeker Agrarisch Museum 2 Teso-commissaris: Wie van de twee? 3 Stichting Natuur en Mens: constructief meepraten 5 OSG-leerlingen fit met „De Vleet" 7 Hans de Beer tapt weer in De Zwaan 7 Herstel dijk PH-polder zonder tegenslag 9 TEXELSE^COURANT Goud zwemster Late lentebode Lijk op televisie Onzeker TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. BONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie; tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 leun van de Texelaars is daarbij belang. ,,Het is niet zo dat we sin Den Haag toch lekker doen «e zelt willen Want als de rlaars het niet willen, komt er i NP", stelde mevrouw Van itrans In en rond het park moet ens haar een evenwicht bestaan in het belang van de natuur en overige activiteiten, ide vraag of Texel echt vrij is om •zen bestaat twijfel. De overheid I namelijk het alternatief achter and om de duinen net als De ionder het strengere regime van laluurbeschermingswet te plaat- nacht van 2 op 3 september p drie plaatsen op Texel inge- ten. In alle gevallen waren de ren uit op geld. en winkel aan de Dorpsstraat in (oog werd uit de kassa ruim hon- Igulden aan kleingeld weggeno- rDe daders kwamen binnen door forceren van een deur. In een igebedrijf in Oosterend werd 85 len buitgemaakt Vermoedelijk «iflen daar via een bovenlichtje en. Ook een aannemingsbedrijf hWaal was het mikpunt. Vermist ieneen onbekend geldbedrag en gues. Ze groeiden niet tot de hemel, bo men zweelden dinsdag tot de hemel op het Schilderend Met een kraan werden afgezaagde iepen hoog op getild, om te voorkomen dat ze om ringende huizen zouden raken Een tiental bomen werd verwijderd om dat ze ernstig zijn aangetast door de iepenziekte. Veroorzaker is de iepespintkever. Volgens Piet Bolier van de gemeen telijke buitendienst zullen meer ie pen op Texel moeten sneuvelen. We hebben al een paar aangepakt in Oosterend en op de Emmalaan. Op de Lijnbaan staat nog een zieke en op Zuidhaffel ook. Het is reuze jammer, want het zijn prachtige bo men. Maar er is echt geen redden aan als ze zijn aangetast. De gezaagde exemplaren aan het Schilderend vertoonden kale takken en dorre bladeren. Dit voorjaar zijn ze nog geïnjecteerd, maar dat heeft niet geholpen. ,,Als dat op tijd ge beurt. heeft het wel effect. Maar het kan zijn dat deze iepen al eerder waren aangetast en dan werkt zo'n vaccinatie juist averechts." Of er nieuwe bomen worden geplant langs het Schilderend staat nog ter discussie. ..De buurt is verdeeld", weet Bolier. .Vanmorgen waren er mensen die me bi/na smeekten om herplanting, maar er zijn ook bewo ners die al vaker hebben geklaagd over schaduw Persoonlijk zou ik graag weer bomen zetten op deze plek. Omdat in de gemeentelijke toe komstplannen het Schilderend op de nominatie staat voor een her inrichting. bestaat de kans dat met herplanten wordt gewacht tot die werkzaamheden zijn uitgevoerd. ..Het heeft nu toch geen zin. want misschien moeten we hier nog wel meer iepen rooien." Wat voor soort bomen eventueel worden terug- geplant kan Bolier nog niet zeggen. Geen idee Zeker geen iepen De kans bestaat altijd dat er wortel- resten in de grond zijn achtergeble ven en dat de iepziekte zich op die manier verspreidt. Daar moet ik niet aan denken (Folo Tessa van Daalon) (Advertentie) nen het NP niet meer vrij in kunnen is volgens de VCNP ongegrond. ..Het wordt geen Hoge Veluwe met een groot hek eromheen. Er komen in principe geen nieuwe regels, tenzij het overlegorgaan daartoe besluit." Juist in dit overlegorgaan met verte genwoordigers uit verschillende in stanties, schuilt volgens Van Montfrans hèt grote voordeel voor het park ,,De vergaderingen vinden plaats in het openbaar, in aanwezig heid van de pers. Dat werkt héél an ders overleg achter gesloten deuren", verwees ze naar goede ervaringen in het park Zuid-Kennemerland. „Een instantie als Staatsbosbeheer behoudt de huidige zeggenschap en blijft dus zelf beheersbesluiten ne men Er wordt binnen het overleg weliswaar met over gestemd, maar eventuele maatregelen worden wel vooraf besproken met andere belang- Lees verder pagina 5 er nog met zo lang geleden eer een nieuwe attractie voor loensten werd bedacht, riep toigeen. „Ach. doe dat maar 'Be Koog, want daar is het toch een rotzooitje.De Koger on- inemers en ook het gemeen- testuur strijden nog steeds te- dit negatieve imago. Met sselend sukses. Een deel van Texelse Zandvoort is inmid- derdig opgeknapt en onze '■fylaats hoeft 's winters niet eer te ogen als een spook je In de zomermaanden is i van alles te beleven. Deze W staat er bol van: relschop- !,s 'n restaurant, zingende efsend/ef, xtc-verkopers aange wen, man koelt woede op in- 'neur, vechtpartij in dancing, ■febeschermingSea Festival Heilig ondanks wanklanken en hoogtepunt een Horeca- wler die met een valse Wuksmelding (hoe durf je!) de Mie probeert weg te lokken. gebeurde allemaal in één ™end, na het hoogseizoen. 'Heiligt! Houwen zo 's heen rotzooitje1 Horszei shet oostelijk deel van de Mokbaai waar mariniers oefe- iwèl of niet in het op te richten Nationaal Park? De Voor- iige Commissie Nationale Parken (VCNP) is er nog niet Voorzitter mevrouw Van Montfrans liet woensdag door- lemeren er gezien de uitbreiding van Defensie-activitei- mog niet uit te zijn. De werkgroep Landschapszorg vindt Ide oostelijke baai wèl in het park hoort en vecht de be nutting militair gebruik aan bij de Raad van State. begrenzing van het Nationaal k de Texelse duinen kwam ter ike tijdens de voorlichtings- nd in De Lindeboom. Vooraf- nd hieraan hadden de instan- diebetrokken zijn bij de duinen Ie Dennen zich in beslotenheid ihet ontwerp Nationaal Park in ichting gebogen. De bijeen- islen vloeien voort uit het ipenplan, om tot de uiteinde aanwijzing te komen. Het ziet aar uit dat het park komend ijaar de status in oprichting f- sen. Hierdoor kunnen gebieden vol ledig voor publiek worden afgesloten. De toezegging van minister Van Aartsen dat een deugdelijk beheers en inrichtingsplan in het park voorals nog geen aanleiding geeft dit zware regime toe te passen, is voor het col lege aanleiding aan het NP mee te werken. Van Montfrans wilde woens dag met toezeggen dat de NB-status nimmer op de duinen wordt losgela ten „In de politiek weet je het maar nooit." De vrees dat recreanten bos en dui- llfjWflll Bijna memand weet het, maar op het terrein van de Vogelmient bevindt zich een bijzonder monu ment. Er ligt een kerkhof, waar schijnlijk uit 1500 In die tijd was De Koog nog een vissersdorp, waar ook walvisvaarders woon den. De voorouders van hotelier Wuis liggen o.a. op deze begraaf plaats. In het blad van de Historische Vereniging, dat binnenkort ver schijnt, staat een geschiedkundig verhaal over het oude kerkhof van De Koog, dat waarschijnlijk rond 1900 voor het laatst is ge bruikt om de slachtoffers van een scheepsramp te begraven. De plek is een officieel monument en mag dus niet worden aangetast. „Het is belangrijk dat dat alge meen bekend is en dat er dus niet per ongeluk, uit onwetendheid een graafmachine aan de slag gaat, tijdens de komende werk zaamheden", waarschuwt Gelein Jansen van de Historische Vere niging. In zijn periode als raads lid heeft hij zich al eens sterk ge maakt voor het monument. „De Koog heeft toch al niet veel his torie, dus laat dit vooral blijven. Er zou een bordje bij moeten ko men en een afscheiding. Nu is het deels in gebruik als kinder speelplaats. Een beetje oneer biedig." LfrttM j\xirL- Ytjri i te bd fcffL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: WIJZIGINGSKAART TEXELSE TELEFOONGIDS De Vogel mien! Is niet meer van deze tijd, de gebouwen gaan tegen de vlakte, als het aan de nieuwe elgenaarsgroep ligt. (Foto Tessa ven Daalen) Moeder en zoon rusten uit van de be val li na op een weiland In het Hogeberg-gebied. In de vroege ochtend van 3 septem ber werd de kudde fjordenpaarden van Martin Kikkert op Westergeest verblijd met een geboorte. De merrie Hevita schonk het leven aan een flinke knul. die de naam Samson kreeg De vele passerende fietsers moeten zich in hel voorjaar hebben gewaand, want normaal huppelen zulke jonge veulentjes al in mei of juni in de wei. Volgens dierenarts Loek van Vliet betreft het geen uitzonderlijk geval. „Dit jaar verwacht een Texelse paardenbezitter in december nog een veulen Die merrie was heel laat ge dekt. De uitbreiding van Kikkerts kudde komt hiermee dit jaar op zeven die ren: vier merries en drie hengsten De geboorte vond plaats in de wei.Fjor den zijn echte natuurbeesten. Geen getutte!, ze regelen het zelf wel Bo vendien vinden we buiten veulen hygiënischer dan in de stal", vertelt Kikkerts vriendin Ellen Maaskant Mede dankzij het warme nazomer- weer kon het veulentje probleemloos (Foto Frans Hopman) buiten blijven. ..Maar 's avonds gaat hij wel op stal In deze periode van het jaar zijn de nachten alweer koud voor zo'n jong beestje Samson toonde zich meteen al erg levendig. Eerst nog wat wankel op de poten, maar even later draafde hij al flink met zijn moeder mee ..Dat jonge spul heeft veel bravoure. Langs de weg staan vaak heel wat mensen te kijken. Het is voor hen een prachtig gezicht, vooral als de paarden met elkaar dollen De 11 -jarige Simone de Wit heeft za terdag in Groningen een gouden plak behaald op de 400 meter vrije slag. Het Texelse succes werd compleet gemaakt door Nina Willemse die tweede werd en Marijke Blok die als vierde aantikte. De zeven Texelaars konden zich op de terugreis tevens tegoed doen aan een enorme taart, gewonnen tijdens een estafette Nog steeds is de identiteit van do maandag bij paal 15 aangespoelde man met bekend Vandaar dat is besloten een foto van zijn gezicht te tonen op televisie. Dat gebeurt vanavond in een politiebericht om 20.00 uur. (Advertentie) Bungalowpark „Vogelmient" aan de Ruyslaan in De Koog gaat te gen de vlakte. Eigenaar Landal GreenParks heeft het complex verkocht aan een groep beleggers die nieuwe vakantiehuizen gaat neerzetten. Met de vier werkne mers van de Vogelmient zijn Ttog gesprekken gaande, maar de be doeling is dat zij werk krijgen op het andere Landal-park De Sluftervallei. Op 1 november gaan de deuren van het park dicht. „De reden voor de verkoop is de staat van de bungalows", vertelt L.A. van der Meer. algemeen direc teur van Landal GreenParks. „We vinden het jammer dat we afscheid moeten nemen van dit park, maar het kon echt niet anders." Hij legt uit dat voor het aanpassen van de huizen aan de eisen van huidige vakantiegangers, enorme investerin gen nodig zijn. „Het gaat om bedra gen die zo hoog zijn. dat het voor geen enkele organisatie rendabel te maken is Dus ook met voor ons." Gebrek aan faciliteiten, bijvoorbeeld een zwembad, is een ander aspect. Van der Meer: „Zeker als het weer tegenvalt, stellen gasten prijs op dergelijke voorzieningen Van der Meer vindt het een slechte zaak dat sommige toeristische at tracties op Texel in de stille maan den hun deuren sluiten. „Als er meer te doen zou zijn zou dat een posi tief effect hebben op de bezetting. Niet alleen bij ons, maar ook bij an dere logiesverstrekkers." Uitponden Een groep beleggers, waaronder in genieursbureaus in Arnhem en Amersfoort, is de nieuwe eigenaar van het park. Zodra de bouwvergun ningen zijn geregeld, gaat de slopershamer in de bungalows. „Er zal een zelfde aantal huizen worden neergezet als er nu staat Dat zijn er. meen ik 56", aldus een woord voerder „Ze worden wel wat groter, maar blijven binnen de grenzen die in het bestemmingsplan staan aan gegeven." Hij verklaart dat de kans groot is dat Texelse aannemers bij de werkzaamheden worden betrok ken. De bedoeling is dat de vakantie huizen worden doorverkocht aan particuliere beleggers. Zodra die wil len overgaan tot verhuur van hun eigendom, heeft Landal GreenParks het eerste recht om dit te beharti gen. Directeur Van der Meer: „De kans bestaat dus, dat de Vogelmient over enkele jaren weer in onze bro chure wordt aangeboden Beheerder G van der Vring reageert met enige terughoudendheid. „Te leurgesteld ja, dat zijn we We zit ten in een onzekere situatie. Onder handelingen over onze positie zijn gaande." Van der Vring en zijn vrouw zijn al 25 jaar beheerdersechtpaar op de Vogelmient. „We hadden ui teraard liever gezien dat we tot onze pensionering voor dezelfde eigenaar aan het werk konden blijven. We zit ten er niet op te wachten om over te gaan naar De Sluftervallei." In het voorjaar van '96 verkocht Aegon het park aan Landal Dat was al een schok voor Van der Vring en de andere medewerkers. Er werden bepaalde garanties gegeven voor de werknemers, die hun baan behiel den. Maar het duurde niet lang. „Vanaf april ruttelde het weer en werden de gasten op de hoogte ge steld dat er weer een nieuwe eige naar aankwam." Lees verder pagina 5 (Advertentie) Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy zit tegenwoordig aan de Spinbaan. De advertentiebalie, de drukkerij, de administratie - alles is verhuisd. Met één uitzondering: de TC redactie blijft op het oude adres aan de Warmoesstraat. Alle telefoonnummers zijn gelijk gebleven. Alleen het redactiekantoor van de TC heeft een nieuw faxnummer: 32 30 00.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1