Een tij hoog water kan veel werk teniet doen" 'BAKKER bv kwerk PH-polder van leien dakje, maar: TEXELSEi? COURANT romotie-Triatlon oor jong en oud ijzerhandel Spannend slot zeilseizoen Texel Race Voetba I prog ra m ma Nederlands kampioenschap op Texel Surfwedstrijd twee uur later UV-examen voor honden Fish chips bij zwemvierdaagse Zwemmertjes halen diploma Klaverjassers vergaderen over lokatie Loos alarm bij postagentschap Geen Nijntjepalen: visuele vervuiling als vorig jaar houdt de ««afdeling Texel in samen- ing met zwembad Molenkoog een promotie-triathlon voor en oud. Deelnemers vanaf 6 «innen zich inschrijven voor enement waarvan de start en liggen bij zwembad «koog. jaar was deze promotie- oneen groot succes. Maar liefst «leren en volwassenen hebben f evenement. Dit jaar is het op lag 20 september genoten. Bij aststellen van de afstanden is "9 gehouden met de leeftijd en 'armg van de deelnemers, zo- m ieder deze promotietriathlon olbrengen. "orden gestart in twee groe- .'ugd van 6 t/m 9 jaar, om 16.00 i jeugd vanaf 10 jaar en volwas- 'om 17.30 uur "emgedeelte is in Molenkoog. standen zijn. jeugd 6 t/m 9 jaar 'e,er en jeugd 10 jaar ouder en ssenen 250 meter. De afstan- Itat fietsen zijn respectievelijk 'km en bij het hardlopen 550 e« 2,2 km. ast van deze promotie-triatlon towel kinderen als volwasse nen plezierige manier te laten (Advertentie) sn moer aan! al uw «hen een Cubaan 20, Den Burg kennismaken met de triatlonsport. Texelaars vanaf 6 jaar, die sportief zijn ingesteld, kunnen deze mini- triatlon zonder problemen volbren gen. opgave is mogelijk aan de kassa van het zwembad Molenkoog (tel.: 313373). De Cocksdorper Kustzeilvereniging (CKZ) houdt zondag de laatste wed strijden van het seizoen. Het belooft een spannende dag te worden, om dat verschillende teams nog kans maken op het kampioenschap. De eerste briefing is om 10.00 uur in het clubgebouw bij paal 33 Zoals gebrui kelijk liggen start en finish weer pal voor de kust, zodat belangstellenden op het strand de wedstrijd goed kun nen volgen Geldt de Ronde om Texel voor catamarans als „the biggest catrace in the world", de Texel Race voor surfers afficheert zich nu als „de zwaarste surfmarathon van Europa". De achtste editie van deze wedstrijd vindt over twee weken plaats. De start is om 10.30 uur bij Paal 9. De race geldt tevens als Nederlands kam pioenschap marathon. De beste surfers van het tand komen aan de start Meer informatie volgt binnenkort in deze krant. Zaterdag 6 september Texel'94 E1 JVC E4 11.30u HCSCD1 Texel'94 D1 10.00 u. Texel'94 B1 ZAP B1 13 30u. HRC C1 Texel'94 C1 13.00 u Succes C1 Texel'94 C3 14.30 u. Texel'94 C2 Helder C2 13 30 u. ARGON G-team Texel'9412.30 u Zondag 7 september Texel'94 SRC 14 00u. Texel'94 2 Alw Forward 4 11.30u Zeemacht 2 Texel'94 3 12 00 u Texel'94 4 JVCC4 14.00 u Texel'94 (D) Westfriezen 1 14 00 u Texel'94 A1 ZAP A1 12.00 u. Volgend jaar vindt het Neder lands kampioenschap wiel rennen voor recreanten plaats op Texel. Dat is zaterdag in Breda bekend gemaakt. De weg wedstrijden voor diverse cate gorieën vinden plaats op zon dag 30 augustus. De tijdrit Oudeschild-De Cocksdorp v.v. wordt gehouden op zaterdag de 29e en geldt als Nederlands kampioenschap. Namens het Wielercomité Texel waren Hans Boswijk, Kees Koop man en Dirk Vinke present bij de beslissende vergadering van de Bond van Vrije Renners, die werd gehouden in het Bredase casino Het bestuur had al laten doorsche meren dat Texel de voornaamste kandidaat was. De organisatie van wedstrijden als het Open Noord hollands kampioenschap in mei, de jaarlijkse tijdrit in september en de proloog plus 1e etappe van Olympia's Tour in '1989 was daar bij van invloed. Het NK is verdeeld in verschillende leeftijdscategorieën. De dames rij den een aparte wedstrijd. Bij de heren doen vaak voormalige top- amateurs mee. Op 3 augustus j.l. in Nijeveen (Dr.) waren ook de Texelse renners Jordy Vinke en Hans van der Sloot van de partij. Mogelijk zullen in 1998 de KNWU- categorieën cyclosportieven en ve teranen eveneens aan de start ver schijnen. Het wielercomité is financieel in staat om het NK te organiseren door de sponsoring van HBI Ramen Deuren en Bouwcenter Rab. Het parcours staat nog niet vast. De WindSurfClub Texel houdt zon dag een surfwedstrijd bij Zeil- school „De Eilander" bij Paal 33 te De Cocksdorp. De start is niet zoals op de wedstrijdkalender staat, om 10.00 uur, maar om 12.00 uur. Na deze wedstrijd worden de Texelaars voor de Texel Race, die 20 september wordt gevaren, be kend gemaakt. Zondag wordt een wedstrijd gehou den die meetelt voor het club kampioenschap. Niet, zoals gepland, naar het dorp Oost-Vlieland. Doordat bij eb, wat bij de terugtocht vanaf Oost-Vlieland het geval is, de water stand te gering is voor de volgboten, kunnen de surfers met optimaal wor den begeleid. De inschrijving is vanaf 11.00 uur in de kantine van Zeilschool „De Eilander". Het startsein voor de eerste manche is om 12.00 uur. Ook met-leden kunnen meedoen. Na deze wedsti|d zal een commisielid van de Texel Race de uitnodigingen voor een startbewijs, dat recht geeft tot deelname, aan de vijf beste Texe laars uitdelen. Hondensportvereniging DOS houdt zaterdag 13 september vanaf 11 00 uur een uithoudingsvermogen examen. Drie dobermanns, één rottweiler en een Jack Russel lopen 20 kilometer (met pauzes) naast de fiets, waarna een korte appèloefening volgt. De start is bij het trainingsveld aan de Molenbuurt in De Waal Vanavond besluit zwembad Mo lenkoog in Den Burg op feestelijke wijze de Texelse zwemvierdaagse. Het evenement trok 420 deelne mers, en dat is méér dan vorige zomer. Tot dusver was het mede dankzij het mooie weereen gezellige bedoening. Elke avond stond in het teken van een bepaald land. Voor toeschouwers en zwemmers waren er allerlei spelle tjes, muziek en eten. „Wereld reiziger" Dik Haker toont vanavond In zwembad Molenkoog zijn vrijdag examens gehouden voor het zwem diploma A en B. Onder het toeziend oog van Colinda Vlaming en Gen Pansier slaagden 25 kinderen voor A en 41 voor B. Er wordt nog één diplomazwemdag in het openlucht- bad gehouden en wel op vrijdag 19 september. Molenkoog sluit op zon dag 21 september de poorten voor de winter Diploma A: Jasper v/d Sande Joey Hoijtink; Joren Zwaan, Ruiger de Boer; Lesley Koning; Annemleke Schellingen Jeneesiya Ponniah, Jeanmta Heukers. RomarKeyser, Daan Gnsmgt; Manna v Maldegem; Maik Huisman, Bart Boogaard. Bernard de Ridder, Roy Boon, Martijn v/d Linde, Patnck Hollenberg; Mandy Zandee; Manssa van 't Hoeft; Petra v Boven. Sven Schaffrath; Lianne Dijker; Inge Vonk. Imme Strang; Alexander Verveer. Diploma B: Lianne Dijker; Inge Vonk, Sophie Griffioen; Rody Penha, Thijs Smit, Ellen Vlaming; Glenn Vonk, Kees Otthof, Dahn Kleerebezem. Rianne Hin, Robbin Nieuwenhuis. Inge Vermeulen Tamara Zijm. Sharon Daalder. Pauline Maas; Marissa Zegel; Rik Monster; Cora Timmer; Marlon Veldman. Fredenk Standaart, Kevin Koenen; Sil Kooger, Josien Wessels; Jeffrey Mosk; Kim Vlaming, Eva Groot. Gerold Eelman, Lotte Janse; Sijbrand Dros, Rosanne Zijm; Viane Bremer Sjoerd Ruarus, Eduard Terps tra, Manon Boogaard, Toni Pool. Pieter Zandee Jessica Gieles, Chris Ellen, Benny Kennet; Lieve Elstgeest, Martijn Drijver doorlopend dia's van zijn vele fiets vakanties. Vanaf 18.00 uur is ieder een welkom om (gratis) mee te genie ten. De organisatie hoopt dat alle deelnemers een enthousiast onthaal krijgen van hun supporters na het trekken van hun laatste baantje Voor iedere zwemmer ligt een medaille klaar. Vanavond staat Engeland cen traal. Liefhebbers kunnen, na opgave bij de kiosk, smullen van ,,fish chips": versgebakken vis met patat. Molenkoog nadert het eind van het seizoen, dat zondag 21 september wordt afgesloten Zaterdag de 20e wordt nog de jaarlijkse promotie-triat lon gehouden, vrijdag 19 september is de laatste keer afzwemmen. Blijven we in d'Ouwe Ulo, gaan we naar de sporthal of naar de ma nege? Die vraag staat centraal op de jaarvergadering waarmee Klaverjasclub Den Burg maandag 15 september om 20.00 uur het nieuwe kaartseizoen opent. De bij eenkomst wordt gehouden in de kantine van sporthal „Ons Genoe gen". Tot dusver legden de klaverjassers een kaart|e in de voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo. De recente huur verhoging door de Welzijnsstichting van ƒ45,- naar 60,- per avond vindt het bestuur veel te hoog. Reden voor de klaverjassers om uit te kijken naar een alternatief Om de leden kennis te laten maken met de sporthal, wordt de vergadering in de kantine gehou den. Maar ook manege Akenburg heeft de club onderdak geboden. In dat laatste geval moeten de klaverjassers uitwijken naar bijvoor beeld de donderdagavond, omdat maandagavond de bridgeclub speelt. De klaverjasclub houdt maandag ook bestuursverkiezingen. Nieuwe kandi daten zijn welkom. Behoedzaam observeerde een politiesurveillance woensdag rond half één het plein bij de supermarkt van Goènga in Den Hoorn. De agen ten wachtten geduldig: het overval- alarm van het postagentschap in de winkel was afgegaan. Wellicht zou de dader vluchten of was er binnen een gijzelingsactie aan de gang. Behalve schoonmaker André Brou wer die op zijn ladder de ramen stond te zemen ivas er echter niemand te zien. Even later stapte eigenaar Willem Goènga naar buiten en ge baarde dat de kust veilig was. Een nieuwe cassière drukte per ongeluk op.de alarmknop", verklaarde hij. „Ik denk dat ik dat ding er maar afschroef.Voor de moeite kregen de politiemannen iets te drinken en een worst aangeboden, maar deze geste werd vriendelijk afgewimpeld. Texel moet zo natuurlijk mogelijk blijven. Daarom wijst de gemeente plaatsing van zogenaamde „Nijntje-palen" op het strand af wegens de „visuele vervuiling" die dergelijke obstakels veroorzaken. Een verzoek tot plaatsing was in gediend door Dral Reklame. Elders in het land zijn de Nijntje-pa- len wel in zwang en blijken ze goed te voldoen. Kleuters en peuters her kennen de Dick Bruna-symbolen op palen van zo'n vi|f meter hoog goed. Als ze spelend bij hun ouders van daan dwalen, vormen de palen een herkenningspunt. Om ze te financie ren wilde Dral ze voorzien van een driehoekige reclamedisplay. De gemeente wil echter niets weten van het plan. Het college vindt dat het op de Texelse stranden wel meevalt met de massaliteit, dus kinderen ra ken met zo snel zoek Cijfers van de strandbewaking onder schrijven dat. bulldozer en een kraan hebben het zand op het talud geschoven, dat door landmeters exact op de juiste hoogte is uitgezet. De keien liggen op een bed van steengruis, dat met een stalen balk precies vlak is gemaakt. Dankzi| het doorlatende steengruis kan water dat zich ophoopt in de dijk wegstromen. De klei boven de getijdezone heeft plaatsgemaakt voor een dikke laag IJsselmeerzand, dat vanuit de haven van Oudeschild per as is aangevoerd Het zand dient als ondergrond voor het waterbouwasfalt. die aansluit op het basalton. Het aanbrengen van het asfalt is een secuur karwei. Nadat landmeters het tracée hebben uitge zet, geeft Jan Kuijper, medewerker van De Vries van de Wiel, met een touw de exacte hoogte voor het zand- bed aan. Kraanmachinist Cor Groen plaveit met de bek van de kraan de ondergrond voor het asfalt Di|kwerk is voor hem niets nieuws. „Negentien jaar geleden heb ik ook geholpen bij de ophoging van de dijk bij de Krasse- keet Het blijft HHV, hoofd-, handen en voetenwerk." Koel Volgens collega Kuijper hadden ze het in de hete augustusmaand slech ter kunnen treffen „Aan de rand van het water is het relatief nog koel. En toen het zo erg warm was, stonden we bij het stenen zetten met de be nen in het koele zeewater." Zodra de kraan een schep gloeiend asfalt op het talud heeft vlak- gestreken, harken Mano Kroos en Arie van der Star de hete brij op de juiste plek. Een zwaar karwei, dat met het brandende zonnetje aan de he mel het nodige zweet vergt. „Zo'n hele dag scheef tegen de dijk staan leunen gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Na zo'n dagie harken zijn we 's avonds bekaf Maar we krij gen er wel gespierde kuiten, billen en een strak kontje van", houdt het duo de moed erin. Slagbomen Zodra het asfalt op de juiste plek ligt, is het een prooi voor de wals. Een echte spierballenklus voor Ton van der Gaag en z'n collega, die de han den vol hebben om het vehicel van meer dan 1 000 kg steeds over het schuine talud op en neer te laten rol len. Aansluitend loopt het talud van zo'n 20 centimeter dik asfalt over in een verharde werkweg. die ook als buitendijks fietspad dienst gaat doen. „Zet |ij de slagbomen neer", wijst Van der Gaag op de hoogte van het fiets pad Met een niveau van 2.5 meter boven NAP ligt het pad een meter of drie lager dan het fietspad verderop aan de buitenkant van de dijk. Van der Gaag: „Met extreem hoge water stand en slecht weer fiets je daar met zonder risico. En denk nou met dat ze er met dat weer met gaan rijden, want kijk maar naar de pier van IJmuiden. Dat wordt nog link." Mooie aanvulling Het zou volgens hem beter zijn ge weest het fietspad iets hoger te ma ken, maar daarvoor zou US teveel kosten moeten maken. Te laag of niet, ieder is het erover eens dat het fietspad langs De Waard bij geschikt weer een mooie aanvulling vormt op de bestaande buitendijkse route. Bij laag water zullen voorbijgangers kun nen zien dat zich op het verzande wad ten zuiden van het gemaal weer nieuwe mosselvelden aan het vor men zijn. Planning Volgens Koster van US hebben zich ti|dens de werkzaamheden geen ern stige tegenvallers voorgedaan. „Om ons aan de planning te houden heb ben we tijdens de bouwvak nog twee weken doorgewerkt." Het moet mo gelijk zijn vóór 1 oktober ook de asfalt- laag boven de werkweg op z'n plaats te krijgen. Daarboven komt een rij betontegels en een afrastering. De aannemers hebben uiterlijk tot half oktober de tijd de eerste helft van het karwei af te ronden. „Want het is een ongeschreven regel datje na die tijd van een dijk moet afblijven." Gemaal Tegen die tijd zal ook de vernieuwde uitstroom van het gemaal in de PH- polder zijn afgerond. Verzanding van deze monding vormde een steeds groter probleem. Om dat te voorko men heeft waterschap Hollands Kroon een smalle uitstroom van twaalf meter gemaakt, met een diepte die uiteen loopt van 2,7 tot 4 meter. Door een versmalling halverwege de monding krijgt het water een versnel ling waardoor zand mee naar buiten wordt gezogen. Timmerlieden Arnold Heida en Erwin Hasveld zijn weken lang in touw geweest met het bouw werk. „We hebben echt geluk gehad Je werkt buitendijks en je weet nooit wat zo'n zee doet. Eén tij hoog water van twaalf uur kan veel werk teniet doen." Dat ondervonden ze bij aanvang toen golven het bolwerk teisterden en het damwandprofiel uit het lood duwden. Andermaal stroomde water de betimmering binnen „We hebben er veel van geleerd en het werk ge klaard." Omdat de oude pomp in het gemaal niet meer voldeed, is een nieuwe geïnstalleerd. Het is een centrische kasper van Zuilekom. districtshoofd van waterschap Hollands Kroon, bekijkt de nieuwe uitstroom van het gemaal in de Prins Hendrikpolder. slakkenhuispomp, speciaal gemaakt voor dit gemaal De elektrisch aange dreven pomp heeft bij een opvoer- hoogte van 2,5 meter bij een capaci teit van 80 kubieke meter per uur De elektrische aandrijving werd donder dag door technici van de firma Her tog Polderbemaling uit Boerkapelle op z'n plaats gezet. Terwijl op de achtergrond een wals over het asfalt rolt. harken Mario Kroos en Arie van der Star het warme asfalt op z'n plek. (Foto's Gerard Timmerman) etter Ab Piel]sier wrikt in de getijdezöne van de PH-dijk de basaltonblokken in het gareel. paadje. Echt improviseren. We zijn wel wat gewend, maar dit is voor ons toch een redelijk uniek project." Koster doelt op het weggraven van zo'n 22.000 kubieke meter klei aan de buitenkant van de circa 35 jaar oude dijk die niet meer aan de eisen vol deed. De 2.7 kilometer lange waterkering is de enige primaire dijk op het eiland die aan de buitenzijde nog bedekt was met gras en alleen in de getijdezone een verharding van Noorse stenen had. Geen halve maatregelen US neemt geen halve maatregelen bij het ruim zes miljoen gulden kostende project (exclusief 17,5 procent BTW). De oude keien zijn in de vooroever gestort en aan de teen van de dijk is een kraagstuk geplaatst met een nieuw teenschot. Stenenzetters van de firma Fernhout leggen in de getijdezone deze week de laatste hand aan een strook hoekige basaltonblokken. Het werk gebeurt niet meer zoals vroeger met de hand. Kraanmachinist Jan van Lieren grijpt met de hydraulische arm een pakket keien en plaatst ze moeiteloos precies op de juiste plek in het talud. Collega Ab Pleijsier manoeuvreert de stapel met één beweging van het breekijzer naadloos tegen elkaar. „Ze liggen als gegoten", complimenteert de rossige stenenzetter z'n collega op de kraan. „Als het lekker loopt kunnen we zo'n 400 vierkante meter basalt op een dag leggen." Steengruis Alvorens ze zover zijn, is er wel het nodige werk aan vooraf gegaan Een ns was het zo warm, dat het It niet eens hard wilde wor- klaagt een wat oververhitte lerker in de Prins Hendrik- er over de hoge temperatuur augustus. Aannemerscom- lie Fernhout, de firma Daalder e Vries van de Wiel, die het telwerk aan de PH-dijk uit- t, is echter dik tevreden over Iraaie weer. Het werk verloopt spoedig en zonder tegenslag, de anderhalve kilometer ten tn van het gemaal vóór de ge le opleveringsdatum van 1 ok- top te leveren, moeten de han den nog flink uit de mouwen worden gestoken. „We kunnen ei genlijk geen dag meer missen." Het is voor kraanmachinisten, chauf feurs en werklieden op het smalle talud aan de rand van de PH-polder manoeuvreren op de vierkante meter. „Dat is het nadeel van werken in een bestaande situatie", aldus opzichter Arnold Koster van opdrachtgever dijk Uitwaterende Sluizen. „Als je een nieuwe dijk maakt, heb je voldoende ruimte voor de aan- en afvoer van grond en materialen. Hier moet al het transport langs hetzelfde smalle Promotor van het gemaal In de PH-polder wordt op z'n plek getild.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9