Cf roen 'warC-Jexels in het karL, „Accommodatiegids voegt niets toe Teso laat tarieven /oorlopig ongemoeid Teso boekjaar in cijfers Kritisch TVL-advies aan leden: aterschap verplaatst reek polder Eierland Vervoer overtreft stoutste verwachtingen Lijk: aangespoeld uit St. Maartenszee Natte benen bij bushalte Veel animo voor winderige tijdrit 3 Radio Texel gaat nog lang niet failliet 5 •o Diamanten paar leeft van de lach 5 Willem Schuijl: jutter, stroper, Hoornder 7 Aanrijding Weer aanwas bij Texelse politie tfrasstoelen in fand gestoken VERDER TVT IN DIT l\ummer Nel Smidt stopt na 40 jaar met taxibedrijf 2 Eerste klant voor verzamelgebouw 2 TIS GEWELDIG Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv „nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 SERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11212 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. OUNEMENTSPRIJS /55.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 86571 a.o.t BUSHALTE WriTnMuSr- tikkeling van het personenauto-equivalenten vervoer bij Teso in 1996. De ie lijn is met minimum scenario, de middelste het verwachte scenario en de toplopende lijn het maximum. De lijn die halverwege eindigt geeft het werkelijke (Bron Teso) nks de minder fraaie zomer vo- steeg het aantal eenheden, •jargon personenauto-equiva- (pae's), tot 929.213 Vooral de in mei, november, februari lie- laculaire groeicijfers zien van 30 procent. lelijk was het aantal wachten- it met 18 procent steeg tot De toenemende druk op de als wisseldag, gekoppeld aan lemende vraag naar vervoer 12.00 en 15.00 uur in Den hen tussen 10 00 uur en 13.00 Texel, leidt tot groei van de len Een wachttijd van één tot «risop piekdagen geen uitzon- meer. Teso verwacht dat deze heling zich de komende jaren terzetten. „Bestaande en logiesaccommodaties lijken srke voorkeur te hebben voor Idag op vrijdag en de gasten ïikort rond dat wisseltijdstip te constateert Teso-directeur tortel. Wisseldagen tossing noemt hij het aanbren- ivariatie in de wisseldagen. loeren hierover overleg met TVL. Het is echter in de eerste plaats een verantwoordelijkheid van de Nieuwe prognose Gezien de bovenstaande ontwikkelin gen zal Teso in 1998 een nieuwe vervoersprognose maken. Hierin worden de meest recente inzichten op het gebied van toerisme, recrea tie en mobiliteit verwerkt. Doordat de nadruk van de groei op het voor- en naseizoen ligt. gaat Wortel er van uit dat de Molengat volgens plan in 2005 wordt vervangen door een schip met ongeveer de capaciteit als de Teso vervoerde in 1996 929.213 eenheden. Het vervoer van perso nenauto's nam toe met 5,9 pro cent Binnen deze categorie groeide het aantal Texelse perso nenauto's met 8,3 procent. Het vrachtvervoer daalde fors met vier procent, een trend die zich de laat ste drie jaar al voordoet en mede verband houdt met de afname van grote bouwprojecten op het eiland. Het personenvervoer steeg met 4,5 procent (2.973.220), wat aan geeft dat het aantal personen per auto nog steeds daalt. Door het minder fraaie weer nam het aan tal tweewielers met 3,3 procent af. De bezettingsgraad van de sche pen bedroeg 31 procent (1995 30,4). De netto-omzet daalde van ƒ32.404.000,- tot ƒ31.302.000.-. Na aftrek van de kosten bedroeg de winst 6 471.000,-, iets minder dan in 1995, toen het resultaat ƒ7 359 000,- was. Na belasting resteert ƒ4,327.000,-. De balans vermeldt een kapitaal van ƒ109.335.000,-. Dankzij aflossing van leningen steeg het eigen ver mogen van de onderneming van ruim 74 miljoen tot bijna 78 miljoen gulden. Per aandeel van nominaal 25.-, waarvan er omgerekend zo'n 4 000 zijn volgestort, komt dat neer op een onderliggende waarde van bijna 20.000,-. Een bedrag dat door het betrekkelijk lage rendement op de aandelen vele malen hoger is dan de huidige handelswaarde van ƒ3.100,-. Teso-aandeelhouders komen vrij dag 26 september om 20.00 uur bijeen op de algemene vergade ring in de Burgemeester De Koninghal. De Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) advi seert haar leden niet te reageren op een oproep van Texel Info Service (TIS) voor opname in de Accommodatiegids. „De gids voegt niets toe aan onze eigen VVV-gids, die vanaf volgend jaar compleet op Internet verschijnt. Een soortge lijke brochure zorgt voor verwarring bij de consument en dat ondergraaft het gezamenlijk belang van de Texelse logiesverstrekkers", aldus TVL-voorzitter Harry Wuis. Zowel TVL als VVV-directrice Veronica Bos reageert kritisch op het verschijnen van de accommodatie gids, een initiatief van Ray Girbes. Bos- „Het eiland heeft geen behoefte aan een soort tweede VVV. Op Texel hebben de logiesverstrekkers geko zen voor samenwerking in één krach tige organisatie de VVV De promo tie werkt al jaren uitstekend en menig VVV aan de vastewal is er jaloers op We hebben geen enkel signaal dat de leden ontevreden zouden zijn over de VVV-gids. Daarom is een tweede, soortgelijke brochure overbodig Ster ker nog: ongewenst. Want het wordt er voor de consument niet duidelijker op." omhoog gaat Daar heeft het hele ei land belang bij. In de praktijk blijkt het goed te werken." Wuis: „De formule van de gids is gebaseerd op jarenlange ervaring en contact met de leden. Tegen extra betaling kunnen leden zich profileren in een advertentie." Om de kwaliteit en het imago van de gids te staven heeft TVL de brochure onlangs laten onderzoeken door PTT Media. „Een gerenommeerd bedrijf op dat gebied. We kwamen in het Lees verder pagina 5 De mentaliteit van de bevolking en de sociale controle op het eiland spreken hem aan Ekker is getrouwd en heeft twee kinderen, die hij graag in een rustige omgeving wil laten op groeien. Het gezin heeft zich inmid dels gevestigd in Den Burg. Zelf bracht hij zijn eerste tien jeugd jaren door in Berkel en Roderijs, bij Rotterdam. Na drie jaar in Sittard keerde hij weer terug onder de rook van Rotterdam, ditmaal in Rhoon. Na de Mavo en één jaar Middelbare Detailhandelschool volgde Ekker de politie-opleiding in Leusden. De GP Ridderkerk was zijn eerste werkge ver. Volgens Rob Out, chef van het Texelse korps, is de eilandelijke po litie nog met helemaal op sterkte. „We zijn aardig op weg, maar het valt niet mee om de open plaatsen in te vullen. In de hele regio zijn er vacatures Binnen de eenheid Den Helder/Texel helpen we elkaar." Met Ekker komt het aantal agenten in de basispolitiezorg op Texel op zestien, de surveillanten en de balie medewerkers niet meegerekend. Out: „We hebben nog méér man kracht nodig, maar dit is alvast een belangrijke stap waarmee we heel blij zijn." "machinist Dirk Maas van 'schap Hollands Kroon graaft «perceel langs de Slufterweg keek van ruim acht meter De drassige poldersloot van dan 800 meter lengte ver- 'een waterloop die zich even "op door het Eierlandse "landschap kronkelt. en landschap ten goede komt. Over die laatste doelstellingen uitte de werkgroep Landschapszorg eer der dit jaar de nodige twijfelDe werk groep kon uiteindelijk vrede hebben met de brede kreek met een 2,5 me ter brede schuin aflopende milieu- oever. Dit is een drassig talud dat speciaal is gemaakt voor watervo gels. De sloot krijgt twee bochten, met een zogenaamde drashoek. Zodra kraanmachinist Maas de 4.000 ku bieke meter grond heeft verzet die nodig is om de kreek te graven, wordt in de zoetwaterloop een rietkraag geplant. Om de natuur rust te gunnen maait het waterschap de piasberm slechts één keer in de paar jaar. Het is een vorm van ecologisch beheer dat Hollands Kroon steeds vaker toe past. (Foto Gerard Timmerman) Koegelwieck De inzet van de Koegelwieck voor bezoekers van culturele voorstellin gen beschouwt hij als een experi ment. Als de proef slaag, krijgt die volgend jaar wellicht een vervolg „Maar voor andere dan culturele doeleinden zal het niet zijn. Doel is om het reguliere vervoer met eigen schepen te blijven doen." Meest knellende probleem lijkt mo menteel de bereikbaarheid van de veerhaven in Den Helder. Samen met de gemeenten Texel en Den Helder, de provincie, neemt Teso deel aan een studie naar de toekomstige bereikbaarheid Voorlopige conclusie is dat in de huidige situatie de ko mende vijftien jaar onaanvaardbare problemen in Den Helder zullen ont staan. Binnen afzienbare tijd wordt een advies verwacht over eventueel te nemen maatregelen. Als mogelijke oplossing is ooit verplaatsing naar Balgzand geopperd. Daar hangt voor de overheid echter een prijskaartje van een half miljard gulden aan vast Aandelen De aandelenspreidmg heeft zich in 1996 gunstig ontwikkeld. Het aantal aandeelhouders steeg van 2.128 tot 2.223. Zo'n tachtig procent van hen woont op Texel. In totaal zijn er zo'n 3.800 in omloop, waarvan De Krim er zo'n 3 a 400 heeft Mede dankzij het opheffen van de incourante markt heeft de spreiding zich dit jaar ver sterkt doorgezet. Speculatieve aan deelhouders, die vrezen voor koers daling, deden hun waardebewijzen van de hand. Inmiddels heeft de Rabobank de onderhandse handel in Teso-aandelen ter hand genomen. Buspassagiers in het buitengebied doen er momenteel verstandig aan kaplaarzen aan te trekken. Het gras bij de haltes staat hoog. Langs de Stuifwegwaar geen bushokjes zijn. staan de haltepalen rondom in de ruigte, tot ergernis van enkele omwo nenden. ..Ook de transformator huisjes staan in het verwilderde In dit bushokje in Midden Eierland kunnen de buspassagiers nog redelijk droog staan, als ze door het natte lange gras zijn gelopen. (Foto Tessa van oaaiom groen. Het ziet er niet uit. Vroeger kwam er regelmatig iemand om dat bij te houden. Laten ze daar weer een man voor aannemen", aldus Jaap - Krokel- Boon Piet Plug van gemeentewerken legt uit dat het maaien van deberm is uit besteed aan aannemerij Nic Dros. ..Die doen dat twee keer per /aar; in het voorjaar en in het najaar. Ze zijn nu alweer bezig aan de Pontweg. dus ze komen alweer langzaam richting de rest van het buitengebied. Een 25-jarige Apeldoornse keek zaterdagochtend niet goed uit toen ze wegreed in de Parnassiastraat. Op het moment dat ze optrok reed een 32-jarige Oudeschilder met zijn mo tor net naast haar. Een aanrijding volgde, waarbij de motor rondom en de auto linksvoor krassen en deuken opliepen. Het politiekorps op Texel is uitge breid met de 25-jarige Jouko Ekker. De jonge agent is oor spronkelijk afkomstig uit de om geving van Rotterdam en diende de afgelopen vier jaar bij de gemeentepolitie Ridderkerk. „Ik wilde altijd al graag op de Waddeneilanden werken", verklaart Ekker zijn komst. „Nadat ik hoorde dat er plek vrij was op Texel heb ik de stoute schoenen aangetrokken en een open sollicitatie gedaan. Tot nu toe heb ik daarvan geen spijt. Het bevalt uitstekend, ik heb het hier enorm naar m'n zin", aldus Ekker, die sinds juni bij de Texelse politie werkzaam is. o heeft besloten de tarieven voorlopig ongemoeid te n, Oorzaak zijn de gunstige winstcijfers over 1996 en de ide vooruitzichten. De groei van het vervoer van en naar eiland heeft vorig jaar de stoutste verwachtingen over- len. De stijging van 4,5 procent is hoger dan het maxi- iiscenario in de prognose die Teso in 1993 maakte. De rame, die zich dit jaar heeft voortgezet, vond vooral ats in voor- en naseizoen, terwijl het vervoer in het hoog den stabiliseerde. logiesverstrekkers." Teso is bereid een onderzoek naar de mogelijkhe den en gevolgen van verschuiving van wisseldagen te ondersteunen. Doordat de vervoerstoename vooral buiten het hoogseizoen plaatsvindt, loopt de druk op de traditionele vervoerspieken maar beperkt op. Toename van de wachttijden op deze piekdagen hangt samen met even tuele vervoerconcentratie op de wisseldag vrijdag, de voorkeur van toeristen om rond het wisseltijdstip te komen of te vertrekken en eventuele groei van het aantal slaapplaatsen op het eiland. Om langdurige wachttijden op piekdagen te voorkomen heeft Teso bezwaar aangetekend tegen de bovengrens van 47.000 slaapplaat sen in het bestemmingsplan buiten gebied. Teso is gehoord, maar dat leidde niet tot aanpassinq van het plan. "ge cafébezoekers hebben in Dit van vrijdag op zaterdag na M'id terrasstoelen van De "in en De Karseboom in Woken. Dat gebeurde in de «'Straat. De politie trof in de tuiende resten tevens een jas Stoere plastic stoelen bleken Sssmolten. Er worden getuigen van de brandstichting. Ze touch melden via 322 188. Schulpengat In 1998 komt deze keus opnieuw aan de orde. Volgens Wortel zal een eventuele in vestering in een groter (en dus duur der) schip waarschijnlijk met leiden tot hogere tarieven „Een groter schip is alleen nodig als het vervoer blijft groeien. Als dat gebeurt, groeien de inkomsten van Teso vanzelf mee." Niets nieuws „De accommodatiegids biedt name lijk mets nieuws. De VVV-gids, die in opdracht van TVL wordt gemaakt, is een uitstekend middel voor onze 485 leden - in bezit van ongeveer 95 pro cent van alle recreatieve slaapplaat sen op het eiland - zich te proflieren Alle leden met gekwalificeerde ac commodatie staan er met naam, adres en telefoonnummer in vermeld. Verder biedt het overzicht gedetail leerde informatie over de ligging, de soort accommodatie, de voorzienin gen en of er al dan niet reductie be staat voor het zwemparadijs Alles staat er in. De gids geeft verder een neutrale beoordeling van de kwaliteit van de logiesbedrijven, gecombi neerd met overzichtelijke informatie over het eiland." Kwalificatie Accommodatie die niet aan de gel dende kwalificatienormen voldoet, wordt niet in de gids opgenomen Wuis: „Het is een prikkel voor onze leden om te zorgen dat het er alsnog aan voldoet, zodat het algehele ni veau van de Texelse logiesbedrijven Net voor het politiebericht op televi sie zou verschijnen, werd vrijdag dui delijk wie de aangespoelde man was die maandag bij paal 15 werd gevon den, Het betreft een 72-jarige Duit ser uit Duisburg, die al dertig jaar al leen naar een camping in Sint Maartenszee kwam Hij was een overtuigd naturist en fietste drie keer per dag naar zee om te zwemmen. Ondanks zijn leeftijd was de Duitser atletisch en kon hij goed zwemmen Hij is waarschijnlijk verrast door de sterke stroming Hij heeft geprobeerd mee te zwemmen, maar is door uit putting uiteindelijk toch verdronken. Dat hij bevangen is geraakt door de kou wordt door de politie uitgesloten, daar de watertemperatuur zo'n 20 graden bedroeg. Omdat hij zich altijd afzonderde werd hij op de camping pas donderdag gemist Navraag leerde dat de man de zondag ervoor voor het laatst was gezien. Pas nadat zijn fiets bij het strand werd gevonden, werd de link gelegd met het aangespoelde lijk. Zijn familie in Duitsland werd gealar meerd en kwam naar Texel voor identificatie. Jouko Ekker. (FoloFmns Hopman) %e uitloper van natuurreser- Hogezandskil belemmert de aamheden van landbouwer Langeveld, de eigenaar van "teel. Reden voor de Stichting teh Texel, drijvende kracht 1 toe grootste kavelruil uit de f geschiedenis (167 hectare) 1" het perceel onderdeel uit- e(i het waterschap om aan Üernatief te werken. Een oplos te zowel landbouwkundige ten biedt, maar ook aan natuur zie achterpagina

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1