teso Keramist wil geen tweede exemplaar Eerste ondernemer in verzamelgebouw „Zelfs het geld voor de wegenkaart moesten we lenen" Agenda E Modeshow 55+ \\/at ik zeggen wou... Ik heb al 'n boek ISO-certificaat arbeidsbureau Bekende profcl in pupillenvoet 11XbLbtJS COURANT Durpers hoeven geen toilet Instructie bieb Veenbaas neemt twee jaar de tijd Nel Smidt verlaat taxibedrijf mogen hier altijd komen plassen, hoor." De hotelier verbaast zich wel eens over ouders, die met hun auto stoppen en hun kind aan de rand van zijn vijver een plas laten doen. „Ik denk dan: kom toch even binnen. Dan kun je je handen wassen of even rus tig een luier verschonen." Volgens Teisman is de bus vol toiletteurs een incident geweest. „Dat moet haast wel, want touringcars mogen niet eens door de Molenlaan." Hij vindt een actie voor een openbaar toilet met nodig. „De geluidhinder van de vliegerij is erger. Laten ze eerst daar maar wat aan doen." De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt in samenwerking met Zegel Modes op woensdag 8 oktober een modeshow, waarin de nieuwe collec tie winterkleding zal worden getoond. Gezien de te verwachten grote be langstelling zal de show twee maal worden gehouden (14.00 uur en 20.00 uur) in De Buureton. Kaarten (gratis) zijn te verkrijgen bij Zegel Modes. Weverstraat 55, Den Burg. Brieven vin IcttmBuiten «erznrwoordclijkjvcid ran de rcdeclie De ingezonden brieven in de Texelse Courant liegen er niet om en ook zelf verneem ik klachten van RST-gasten. De directeur en het bestuur reageren er met op. Wel zei voorzitter Honingh tijdens de officiële opening dat het personeel de rug recht heeft gehou den. De brieven waren niet aan de mensen in het veld gericht, maar door het boemerangeffect kregen die wel, omdat ze direct aanspreekbaar zijn, veel te verwerken. De gasten willen hun gram ergens kwijt. Na de oprichting maakte ik met veel genoegen deel uit van de (toen nog) Stichting Sociaal Toerisme Texel. Later maakte ik plaats voor jongere mensen. Twee jaar geleden kreeg ik een telefoontje of ik even op het kan toor wilde komen. Omdat ik de enig overgebleven mede-oprichter was kreeg ik een boek. Ik was er erg blij mee. maar ook de heer Wilke Wassenaar senior en dominee Van Rijn zouden deze eer moeten krijgen. Hopelijk zorgt het bestuur dat dit als nog gebeurt. Ik hoop dat de stichting haar oude glans weer terug krijgt, daar hebben de gasten recht op. Hoge bomen van gen veel wind, aldus de heer Honingh, maar ook vallen ze dikwijls om en moeten ze door nieuwe exem plaren worden vervangen. Met het wisselen van de wacht van de be stuursleden bestaat de mogelijkheid om nieuwe mensen aan te trekken, bijv. de werkers uit het veld die het inzicht hebben die de zittenden ont breekt. Dan worden problemen snel opgelost en blijft de klant koning. J.K.P. Zwan, Den Burg. Dinsdag 9 september In Cinema Texel draait om 19.00 uur Batman and Robin en om 21.30 uur Conspiracy Theory. In het gemeentehuis begint -om 19.30 uur de maandelijkse raads vergadering De bijeenkomst is openbaar toegankelijk en valt rechtstreeks te beluisteren via Radio Texel, 106.1 FM of 98 5 op de kabel. Om 20 00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging bijeen. Woensdag 10 september De EO houdt speciaal voor vrou wen van 9.30 tot 11.30 uur een koffie-ochtend in kerkelijk cen trum De Poort aan de Elemert Er is muziek en Lies Dop treedt op als gastspreekster. De toegang is gra tis, er is kinderoppas aanwezig. In het Verpleeghuis wordt een ba zaar gehouden, ledereen is wel kom tussen 10 00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur. Om 13.30 uur begint in de open bare bibliotheek de eerste instruc tie van de computer-catalogus In Cinema Texel draait om 21.30 uur Conspiracy Theory Rabobank Texel houdt in hotel De Lindeboom de algemene leden vergadering, aanvang 20.00 uur. De leden discussiëren over het jaarverslag, de resultaten van de eerste drie maanden van dit jaar en over de toekomstige koers van de bank. Na afloop van het huis houdelijke gedeelte houdt Romania Langelaan-Houdijk een inleiding over internet. Donderdag 11 september Op het wad bij De Cocksdorp wordt tussen 8.30 en 10.30 uur een excursie gehouden. Opgave bij EcoMare. Om 14 00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans meerijden. Filmliefhebbers krijgen in Cinema Texel om 19.00 uur Speed 2 en om 21.30 uur Conspiracy Theory te zien. Vrijdag 12 september De hoofdingelanden van Water schap Hollands Kroon vergade ren om 9.45 uur in het stadhuis van Den Helder. Publiek is welkom. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Speed 2 en om 21.30 uur Conspiracy Theory Zaterdag 13 september Om 11.00 uur start aan de Molen buurt bij De Waal het uithou dingsvermogen-examen van Hondensportveremging DO; Cinema Texel in Den Bui toont om 19.00 uur Speed2l 21.30 uur Conspiracy Theor, Halfuursdienst. Op vrijde; september maakt Teso eis vaarten van 9.35 (afvaart Tei en met 16.05 (afvaart Den Hs Wachttijden. Vrijdag 12 se; ber wordt op Texel tussen 10; 13.00 uur een wachttijd ver> van een half uur. In Den k worden geen wachttijden wacht. Koers aandelen. De koen een Teso-aandeel van nm f25,- is nog steeds f3.100, Hoogwater te Oudesd Di. 9 12.35 en 0< Wo. 10 13.! Do. 11 1.40 en 14! Vr. 12 2.54 en 15.5 Za. 13 5.00 en 17.4 Zo. 14 6.24 en 19.' Ma. 15 7.35 en 20.! Di. 16 8.45 en 21.3 Aan het strand is het ongeveer et eerder hoogwater De zon komli tember op om 07.01 uur en gaai; om 20.10 uur. 10 september kwartier,11 september doodtij. Het arbeidsbureau in Den Burg is sinds gisteren in het bezit van het ISO-certificaat. Dat betekent dat het bureau voldoet aan bepaalde standaard-kwaliteitsnormen. Een primeur, want de regio Noord holland Noord (waartoe Texel be hoort) is de eerste in Nederland die dit keurmerk in de wacht heeft ge sleept. De 18 Noordhollandse vestigingen namen de certificaten gisteren in Broek op Langedijk in ontvangst. ISO geeft richtlijnen voor de kwaliteit die de bureaus moeten leveren. Dat be tekent méér zekerheid voor de afne mers van produkten en diensten en dat zij waar voor hun geld krijgen De medewerkers van het arbeidsbu reau hebben afgelopen jaar hard gewerkt om het certificaat te bemach tigen. De nieuwe werkwijze moet het klantvriendelijk en efficiënt handelen bevorderen. Directeur Theo Zijm er kent dat er ook een commercieel be lang is. „Steeds meer werkgevers zijn van het keurmerk op de hoogte. Er zijn al belangrijke bedrijfstakken waaraan je met meer mag leveren, als je niet gecertificeerd bent. Het is een must om de kwaliteit van de dienstverlening in de gaten te hou den." Het Texelse pupillenvoetbï zaterdag weer. Momenteel i F-teams, acht E-teams en teams ingeschreven, genoe? een leuke competitie van tei Er worden zes ronden ge waarna wordt bekeken of dei eventueel moet worden aan Afgesproken is dat de F-pupl VV Texel '94 spelen onder 4 van bekende profclubs. Gek voor Barcelona, Real Madrid. AC Milan. Zie verder het proc elders in deze krant. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 TT7VTTT CT7 O Toon Smidt was aanvankelijk slagers knecht, onder andere bij Klaas Dros en Fup Visser. Rugklachten dwongen hem om naar ander werk uit te zien. Taxichauffeur leek wel wat en taxion dernemer Marien van der Slikke wilde hem wel hebben. Van der Slikke had zijn bedrijf aan de Warmoesstraat op de plek waar zich nu de „doorbraak" Groeneplaats- Elemert bevindt en exploiteerde daar twee taxi's en twee huurauto's. Door een tragische gebeurtenis kwam Smidt onverwacht in de gelegenheid de zaak over te nemen. Tijdens het schoonmaken van de goten viel Van der Slikke door het asbest dak van zijn garage en kwam ongelukkig op de vloer terecht. Als Hel Smidt-Ellen bekijkt met haar zus Matty de luchtfoto van het bedrijf waarvan zij nu afscheid heeft genomen. (Foto Horry oe Grjuf) dak. Aan het ambulancebedrijf zijn nu vier mensen vast verbonden en aan het taxibedrijf vijf vaste medewerkers en een groep part time chauffeurs, totaal 22 personen. Inclusief „aan hang" waren daarom zo'n vijftig per sonen present op het feestje van vrij dag. Daarbij werd uitvoerig stilgestaan bij het uittreden van Nel Smidt. die zich altijd heeft laten ken nen als een hulpvaardige en krachti ge motor van het bedrijf, vooral na de dood van Toon Smidt in 1978. Stress... Verpleegkundige Trijntje Troost-Lap liet de geschiedenis de revue passe ren en wees op de stressbe stendigheid die nodig was om ambu lance- èn taxibedrijf goed te runnen. Ook medewerker Henk Roeper le verde zijn aandeel in het wakker roe pen van de bedrijfshistorie en bood enkele geschenken aan. Nel Smidt mag een rondvlucht maken en zij en Paul en Diana Smidt kregen een luchtfoto van het bedrijf. Een bus vol toeristen, die allemaal hun hoge nood ledigden in het struikgewas langs de Molenlaan, inspireerde Henk Maas uit De Cocksdorp tot een fraai voorwoord in de nieuwste editie van 'Achter de Rugediek". Hij oppert dat een openbaar toilet in de buurt van het Rabo-gebouwtje geen gek idee is. Maar niet alle durpers zijn het daar mee eens. „De vraag rijst gelijk: wie houdt 'm schoon'" aldus de praktisch inge stelde Bieuwk Monen. Dat er mensen in het struikgewas zijn gedoken kan ze zich wel voorstellen. „Als je nodig moet. dan wil je wel. ja toch' Wat zou je zelf doen?" Naar haar idee moet de horeca gelegenheid bieden tot toilet- teren. „Of dat móet weet ik met. Het komt regelmatig voor dat iemand bij ons binnenloopt met het verzoek even naar de WC te mogen.Els Ooyevaar van het Eierlandsche Huis vertelt dat het wel minder is geworden met de plassers. „De bus stopt hier niet meer voor de deur. Voorheen wel, en dan kwam er nog wel eens iemand gauw binnengewiptZe vindt dat geen en kel probleem. „De deur is los. dus waarom niet' De meesten vragen het keurig Nou, het is altijd goed hoor. Natuurlijk vragen we daar geen geld voor." Een openbaar toilet hoeft van haar met zo nodig. „Maar ik kan me voorstellen dat ie daar anders over denkt als je aan de Molenlaan woont en het gebeurt voor je neus." Rob Teisman van hotel Molenbosch heeft geen last van 'wildplassers' „En ik woon hier toch ook, dus het zou me heus wel opvallen als het er echt veel waren." Hij krijgt wel eens aanloop van mensen die een toilet zoeken, maar dat gebeurt niet veel. „Wij zijn niet zo'n echte piasplaats We zijn ook niet ingesteld op bussen toeristen die uitsmijters komen eten. misschien is dat het." Hij vertelt dat horeca inderdaad een openbare gelegenheid is. „Je mag dus niemand weigeren, tenzij iemand zich ernstig misdraagt. Je mag ech ter wel een vergoeding vragen of een toiletjuffrouw neerzetten Wij' Natuurlijk doen wij dat niet. Dat zou het toppunt van ongastvrijheid zijn. Ze Keramist Hlbai Belardo kijkt in de spiegel van één van z'n ontwerpen. Wat z'n gevoel hem ingeeft, boet seert hij met z'n handen. De opval lende vormen en kleuren van de keramische werken van Hibal Belardo (1959) uit Den Hoorn ver raden de hand van een ontwerper. Vraag de voormalige Argentijn echter niet er een tweede exem plaar van te maken. Kunst is im mers een éénmalige zaak, zo blijkt uit de veelzijdige expositie „Aarde, Water en Vuur" die zaterdag in de Hoornder Vermaning werd geo pend. Kunst vindt de voormalige student architectuur overigens een verheven woord. „Ik ben mezelf en doe de din gen die ik leuk vind." Om maar eens wat te noemen: hij heeft gewerkt in de restauratie en binnenhuisarchitect uur, volgde schilderlessen, studeerde decorbouw, toneelinrichting en bracht die kennis in z'n vaderland in praktijk Z'n vaardigheden met keramiek leerde hij van en met kunstenares Mabel Santos, en dat is nog maar een bescheiden opsomming van z'n drang naar expressie. „Het is voor mij een prettige manier om me te uiten Beroepshalve boetseerde hij in z'n atelier in z'n vaderland de ene na de andere keramische vaas of schaal. „Maar de druk om te presteren om in m'n levensonderhoud te voorzien beperkte m'n artistieke vrijheid. Ge lukkig is die druk er nu niet meer en kan ik lekker m'n gang gaan Nu ik Foto Gerard Timmerman) maak wat ik wil, vind ik het resultaat veel mooier." Belardo doelt onder andere op de verschillende technieken en kleuren klei (bruin en wit), die tot totaal ver schillende vormen leiden. Behalve klei verwerkt hij ook op het strand gevonden houtjes in z'n kunst en spiegels. De bruine schalen vormen een contrast met zijn kleurig geschil derde ontwerpen. Tot en met mei is er iedere tweede woensdag van de maand gratis cata logus-instructie in de openbare bibli otheek in Den Burg. In ongeveer één uur leren bezoekers hoe ze met be hulp van de computer boeken en an dere materialen kunnen opzoeken. De bijeenkomsten zijn speciaal voor mensen die weinig of geen ervaring met computers hebben Morgen is de eerste bijeenkomst, aanvang 13.30 uur. Horeca-ondernemer Willem Roe per nam gisteren uit handen van aannemer Klaas Veenbaas de sleu tel in ontvangst van zijn nieuwe bedrijfsruimte op het industrieter rein bij Oudeschild. De kok wil het onderkomen benutten voor o.a. ijs- bereiden en opslag. Roeper huurt een deel van Veen baas nieuwe bedrijfsverzamel gebouw. Daarvoor zijn al meer ge gadigden, maar het pand is nog niet vol. Het gebouw telt elf „units", waarvan Veenbaas er negen wil verhuren aan (startende) ondernemers. Een klein deel van de ruimte houdt hij voor ei gen gebruik. Momenteel dient echter een groot gedeelte als werkplaats. In opdracht van de Texelse Wol Onder neming laat Veenbaas daar decors tukken vervaardigen TWO wil die gebruiken voor de presentatie van produkten op 1.200 verkooppunten. Veenbaas heeft de omvangrijke klus uitbesteed aan het bedrijfje van Dave van der Plaats en Jan Commandeur, die er drie dagen per week mee zoet zijn. De eerste echte huurder van het bedrijfsverzamelgebouw is Willem Roeper Het bordje met opschrift „Hier bouwt Parel Enterprises" was een verwijzing naar de neven activiteiten die Roeper in het gebouw wil onderbrengen Naast zijn werk in restaurant Het Oude Veerhuis houdt Roeper zich bezig met eigen Texelse culinaire produkten. Tegels Aan de bereiding van ijs. waarvoor hij zware examens heeft afgelegd, wor den hoge kwaliteitseisen gesteld. Vooruitlopend op de nieuwste nor men laat Roeper zijn werkruimte al vast geheel betegelen. Tegelzet- bedrijf Toine maakte daar gisteren een begin mee. Bedoeling is in het interieur dezelfde tinten te gebruiken als op de opvallende blauw-geel-rode gevel. Roeper verwacht dat in de toe komst ook een deel van de voorbe reidende keukenwerkzaamheden in de nieuwe ruimte zal gaan plaatsvin den Roeper huurt twee units. Verder start Horst Heekmann, bekend van zijn kraam in Den Burg, er een sieradenmakerij en brengt Michiel van Dorssen (die nu opereert vanaf een schip in de Oudeschilder haven) er zijn scheepsreparatiebedrijfje in onder. Subsidie? Andere concrete kandidaten zijn er gevolg van complicaties overleed hij. De erven wilden het bedrijf aan Smidt overdoen, wat - zoals gemeld - na het overwinnen van enige financiële pe rikelen, mogelijk bleek. Hoe zwaar de familie zat in dat prille begin blijkt uit het feit dat zelfs de f100,- die nodig was voor de wegenkaart (voor de wegenbelasting) moest worden ge leend Gebouw en woonhuis waren eigen dom van de gemeente Texel die speelde met plannen voor een door braak. Om die reden was bedongen dat Smidt binnen drie maanden het veld moest ruimen als die doorbraak aan de orde zou komen. Zover was het in 1970, dus twaalf jaar na de start. Rab Een nieuw onderkomen vond Taxi Toon Smidt achter de ULO aan de Wilhelminalaan. Daar was een onder deel van het bedrijf van Rab geves tigd en Ben Rab woonde ernaast. Ben Rab zelf kwam richting ge meente met het idee om hier het taxi bedrijf van Smidt onder te brengen. Hij verhuisde naar het Schilderend en droeg bedrijfsgebouw en woning aan de Wilhelminalaan over voor f 105 - 000,-. Hier zit Smidt nog steeds. Wel onder ging het bedrijfsgedeelte in 1990 een renovatie en kreeg het kantoor, tot dusver gehuisvest in de keuken van Nel Smidt. een betere plek. Vanaf het begin zorgde Taxi Smidt ook voor de uitvoering van het ge meentelijkambulancedienst. In 1983 werd dit overgenomen en was er dus sprake van twee bedrijven onder één nog niet, aldus Veenbaas „I dernemer heeft zich weeral Anderen moeten eerst ma een kijkje komen nemen Nu bouw klaar is, hoop ik dat de stelling toeneemt. Er is ea idealisme voor nodig om ditlfl nen. Ik wilde zoiets al langen behoorlijk mijn nek uit. Aant kant is deze formule een su trek er twee jaar voor uif oir of het hier ook van de grond Het idee van de PvdA om vrijkomende complex van Di in Den Burg eveneens een: - verzamelgebouw te make: Veenbaas evenwel niet zoj: - „De gemeente kan het niet :e om daar subsidie in te steke in hij. „Ze kunnen het beten ondernemer overlaten. Maa het goed wil doen. zal-ie r hoop kosten moeten make' het achterstallig onderhout kosten van een asbest-verzd Niet fi ij De PvdA noemde het eent dat het Bolder-gebouw ra m schikt over centrale voora nc zoals een receptie en toilet vendien zijn de ruimtes gestf een eenvoudig te wijzigen in Opvallend is dat het Veenbaas juist niet flexibel pand volledig wordt verti] sprake zijn van elf aparte telefoons en wc's. lie en zo. Dat zou voor bitieus zijn." Klaas Veenbaas overhandigt de sleutel aan Willem Roeper, die de eerste hapjes al heeft bereid. Bij de familie Smidt en ook bij de familie Ellen was weinig te halen. De mensen van de Boerenleen bank waren dan ook op hun hoede toen Toon Smidt in 1958 geld wilde lenen om het taxibedrijf van Marien van der Slikke over te nemen. Ze hielden de boot af. Toon stapte toen naar Siem Kooij van de Middenstandsbank die wél over de brug kwam omdat niemand minder dan de toenmalige PvdA-wethou- der Cornelis Hertje Roeper bereid was borg te staan... Zo kwam taxibedrijf en autoverhuur bedrijf Toon Smidt van de grond. Het is nu bijna veertig jaar geleden, maar Toons weduwe Nel Smidt-Ellen (67) weet het allemaal nog precies Vrijdagavond werd nog even terugge blikt op de bedrijfshistorie tijdens het jaarlijkse feestje van directie en me dewerkers van Taxi toon Smidt en Ambulancedienst Texel. Directe aan leiding was het feit dat Nel Smidt als vennoot is uitgetreden en haar aan deel heeft overgedaan aan zoon Paul en diens echtgenote Diana.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2