Faillissement is liet aan de orde" College akkoord met plan Mantje letwerk wordt rangnet jeugd Diamanten bruidspaar blijft plezier maken TVL-advies l/rijwilligsters Radio Texel: Hu lp wijzer gepresenteerd TEXELSE^* C0URANT Stichting werft donateurs KORT Texels Wat ik zeggen wou... Vuurtoren open op Monumentendag emeente betreurt litlekken namen Dansles Oosterend Opnieuw besluit Cinema-plan Timmerbedrijf mag verbouwen Molen: Schrikbeeld, protest en actie Merlin staat er glimmend bij DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 dw Eelman was ook geen goede optie, aange zien alle dorpen inmiddels aan de beurt zijn geweest. Vandaar dat door de organisatie is gekozen voor een aantal „highlights", waarvan het ei land er inderdaad genoeg telt Tussen 10.00 en 16 30 zijn de NH kerken van Den Hoorn, De Koog, Oudeschild, De Cocksdorp, Den Burg en Oosterend voor publiek toeganke lijk, evenals de Doopsgezinde gods huizen van Den Burg en Oosterend, de Molen van 't Noorden, schapen boerderij De Waddel (Westergeest 2) en het slijterswinkeltje van Ger de Jong in Oosterend (Kerkstraat 11), dat vroeger kosterswoning was De vuurtoren kan worden beklommen tussen 10.00 en 14.00 uur. In verband met de veiligheid kunnen niet meer dan twintig bezoekers tegelijk binnen zijn. Rekening moet daarom worden gehouden met wachttijd. VERVOLG VAN PAGINA 1 onderzoek nog beter uit de verf dan we hadden verwacht Oplage De VVV-gids verschijnt in een oplage van 65 000. „Dat is precies de hoe veelheid die nu nodig is. Hij ligt bij elk VVV-kantoor in het land, op beurzen, bij logiesverstrekkers en wordt rond gestuurd naar aanleiding van tele foontjes. advertenties of onze Inter netpagina's (wwwTexel.net) die momenteel honderden keren per week worden geraadpleegd Aan leden die zich via advertenties in andere bladen willen promoten, geeft TVL gericht advies. „Hun adverten ties kunnen worden gekoppeld aan promotie-acties van de VVV. Dat ver sterkt elkaarTVL ontraadt leden, die gratis in de Accommodatiegids wor den opgenomen, hierin ook te adver teren Lastercampagne Ray Girbes omschrijft de reactie van Wuis en Bos als een lastercampagne en vindt het advies van TVL aan de leden om de Accommodatiegids te negeren beneden peil. „Een grove onderschatting van de TVL-leden Ze zijn immers capabel genoeg om zelf uit te maken of ze er in willen staan of met." Volgens hem voegt zijn gids wel de gelijk iets toe „Ik ben onafhankelijk. Ook niet TVL-leden en accommoda tie die niet aan de kwalificatienormen voldoet kunnen worden opgenomen De gids voorziet wel degelijk in een behoefte, dat blijkt wel uit m'n reac ties van Internetters Voor verwarring onder de consumen ten is Girbes met bang „Voor het eerst wordt zowel de huurders als verhuurders van accommodatie een alternatief geboden." Volgens Girbes is het juist de VVV die zijn Internet-initiatieven nabootst. „De combinatie met de TexelToerist biedt het meest complete overzicht over Texel Uiteindelijk zal de markt wel bepalen waaraan behoefte is." Gelein Jansen verzorgt zaterdag tweemaal een rondleiding over vestingwerk de Schans. Deze begin nen om 11.30 en 13.30 uur en duren ongeveer een uur. Per keer kunnen maximaal dertig mensen mee De vorige week opgerichte stichting Mens en Natuur, is begonnen met het werven van donateurs. Zij kunnen de stichtingdie onder andere ijvert voor instandhouding en bevordering van het menselijk „gebruik" van natuur en landschap, steunen voor minimaal f 10.- per jaar In het artikel over dit onderwerp in de vorige krant is verzuimd te vermelden dat amateurhistoricus Willem Kikkert van De Mient een belangrijk aandeel heeft gehad in de voorbereiding van de stichting. Op zijn voorstel is het respecteren van de ontstaansge schiedenis van natuur en landschap van Texel in de doelstellingen van de stichting opgenomen. Geen snoepreisje. Roel Struijck van de gemeentelijke afdeling milieu hecht eraan te melden dat burge meester Van Rappard. mevrouw Meijer van de provincie en hijzelf niet naar Oostenrijk gaan om te feesten. In de krant van vrijdag stond te lezen dat voor hun deelname aan een con gres in Lech over eco-toerisme 7500.- is uitgetrokken. „Dat lijkt veel, maar met dat bedrag worden ook de congreskosten en een gedeelte van de reis- en verblijfkosten betaald van Erik van der Spek (Staatsbosbeheer), Harry Wuis (TVL) en Jan Kuiper (Stichting Texels Museum)", aldus Struijck. Het college van b en w is akkoord met het plan van Adrie Mantje om op het voormalige terrein van Keijzer Co. in De Waal zeven woningen, een schuur en een dienstwoning te bouwen. Het be lang van woningbouw voor het dorp wordt door de gemeente zo groot geacht, dat de eigenlijk on gewenste dienstwoning als onder deel van een „deal" toch genade vindt. versterkt. Ook de Woningstichting, die opdrachtgever voor de nieuw bouw zal zijn, vindt de schuur geen bezwaar De plannen zijn volgende week don derdag onderwerp van gesprek tij dens de vergadering van de gemeen telijke commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Letterlijk en figuurlijk hoogtepunt op de Open Monumentendag is voor velen waarschijnlijk de zelden opengestelde vuurtoren. Daar naast kunnen zaterdag vooral ker ken worden bezichtigd en zijn er rondleidingen op de Schans. Historische schoolgebouwen vormen het landelijk thema, maar aangezien Texel alleen een oud pand in Zuid- Eierland rijk is (de galerie van Niek Welboren), was al snel duidelijk dat daarop met kon worden ingehaakt Het gebruikelijke Texelse alternatief - het centraal stellen van een dorp - jierook gebeurt, we gaan ge ul door." Met deze ferme uitla- jerzekeren Roelie Bakker en svan Beek van Radio Texel dat ;iets aan de hand is met de lo- omroep. Een bericht in de vo- krant over geldproblemen (tonrust gewekt onder de me ekers en trouwe luisteraars, onrechte, vindt het tweetal. Sproblemen zijn er al langer, dat stsmeuws", aldus Roelie Bakker, oegeeft dat de omroep het finan- Imoeilijk heeft. „Wij hebben een aan de gemeente geschreven. »i vragen we niet om geld. We sn alleen aangegeven dat de die ƒ7000,- die ze beschikbaar allen voor een luisteronderzoek maar aan ons kan geven. Onze Ste zorg is de bereikbaarheid het hele eiland. Die is bepaald optimaal. Kwaliteitsverbetering is fexelse strandexploitanten zijn intwaardigd dat de gemeente en van overtreders naar buiten (gebracht. Vorige week werd end gemaakt dat verscheidene murders méér strandhuisjes Jen neergezet dan zij bij de eente hadden aangemeld, nel in het bericht van de >lse Courant geen namen wer- genoemd, gebeurde dat wel bij ue media. tel de feiten volgens de ge ile op zich juist zijn, betreurt men eng van zaken Het stuk waarin imen zijn vermeld, zat als bijlage in openbaar besluit van b en w. ken waarin personen in het ge- zijn, worden in de regel door de lente niet openbaar gemaakt, i» dit geval was het de bedoeling nde algemene lijn -het optreden lillegale strandhuisjes- bekend aken De bijlage was bedoeld intern gebruik Wethouder Pos- Ide kwestie aan de orde stellen is het najaarsoverleg met de ^exploitanten. iploitanten stellen dat de inhoud et stuk onjuist is. Zij verzekeren iHe verschuldigde pacht is vol- ivoor 1 september. „Er staat nu enkel „zwart" huisje bij de ■psexploitanten", aldus Jur >nnga van de Vereniging van dexploitanten. Het gemeente- iuk gaat echter over de controle alfjuli is uitgevoerd. Toen wer- nog wel huisjes aangetroffen van geen melding was gemaakt gemeente. een tweede punt. Maar een beetje cursus kost zo tienduizend gulden De gedreven radiovrouwen vertellen dat Radio Texel vanaf de start, bijna tien jaar geleden, met te hoge kosten is opgezadeld. „We krijgen een jaar lijkse bijdrage van zo'n ƒ20.000,- Die gaat bijna geheel op aan huisvesting en aflossing van een lening die we indertijd bij de gemeente hebben ge sloten." Roelie Bakker vindt dat die lening indertijd is afgesloten tegen een te hoge rente. „Wie betaalt er tegenwoordig nog 7,5 procent? Maar dat is allemaal geregeld door mensen van het eerste uur, met te hoog ge spannen verwachtingen, waarvan er nu niemand meer in het bestuur zit. Wij zitten met de erfenis." Uitstel, geen afstel Volgens de dames is de schuld van Radio Texel inmiddels al terugge bracht tot 24 000,- „We hebben al 80.000,- afgelost. Hoe? Met hulp van sponsors en donateurs. Verder zijn we uiterst zuinig Maar we heb ben altijd onze schulden keurig afbe taald, dus van een faillissement is echt geen sprake." Er is door GroenLinks ooit eens een voorstel ingediend om de rest van de schuld kwijt te schelden, maar dat werd met door de hele raad overgenomen Maar verder heeft de radio volgens Bakkeren Van Beek nooit aangeklopt bij de politici. „Dus die houding van „daar heb je ze weer" is niet terecht." Het tweetal beaamt dat in het verle den de jaarlijkse betaling van rente en aflossing een keer is opgeschort. „Maar niet kwijtgescholden Het jaar erna hebben we dat keurig alsnog betaald, mét de bijdrage van dat jaar. We hebben dat nu inderdaad weer verzocht, in verband met de kosten voor een zendmast. Daar hebben we nog geen reactie op gehad." De zendmast om de buitendorpen te bereiken is momenteel het aller belangrijkst voor de radio „We heb ben van de gemeente alle medewer king gekregen, dat is waar. Tot nu toe hebben we slechts twee jaar goed gedraaid, toen we een antenne op de Tem-schoorsteen hadden. Er wordt nu wel steeds gesproken over kwali teit en luisteronderzoeken, maar ze geven ons met de kans. Dat was de reden van onze brief. Er wordt wel zó ƒ7000,- beschikbaar gesteld voor zo'n onderzoek Geef die liever aan ons, dan kunnen we investeren in kwaliteitsverbetering." In dorpshuis „De Bijenkorf" in Ooster end begint maandag het nieuwe dans- seizoen. De dansavond begint om 19.30 uur. Het echtpaar Schuijl-Koorn leerde elkaar destijds kennen in Den Burg, waar groepen jongens en meisjes op zondag in tegenge stelde richting hun rondjes liepen. Cor (nu 83) kwam op de motor van uit Den Hoorn, Lies (78) woonde op Westergeest, waar nu Cadée woont, ,,'s Nachts kroop ik bij haar door het raam. Als ik weer weg reed, kon ik de motor het eerste stuk niet aanzetten herinnert Cor zich met glimogen. Morgen zijn ze zestig jaar getrouwd, oudste zoon Wim viert 5 oktober het bereiken van die leeftijd. „Tsja, als je goed rekent..." Ze lachen en dat doen ze veelvuldig. Dat deden ze ook al tijdens hun arbeidzaam leven. Lies had het druk met de opvoeding van de drie kinde ren, Cor werkte hard om brood op de plank te brengen, onder andere als metselaar, als veehouder voor de dames Dijt (nu boerderij De Waddel), bij de Grondmij en maar liefst 28 jaar bij de PTT „Toen kon ik vervroegd met pensioen, ik ging het rustig aan doen. En dat doe ik nog Dat „rustig aan doen" valt echter wel mee, blijkt uit hun verhalen. „Doen waar ze zin in hebben" is misschien een betere zegswijze. Lies fietst veel. „De ene keer naar 't Horntje, een andere keer via De Waal naar De Koog. Ach, in een uurtje kun je een hoop zien." Wegens een wat tegenstribbelende gezondheid (hij heeft een pacemaker) kan Cor zijn vrouw niet vergezellen op haar tochten. Wel rijdt hij nog regelmatig op z'n motor. En op Westergeest heeft hij een flink stuk grond, waarvan hij een deel gebruikt als moestuin, samen met vriend Jan van der Pijl. „En elke maandagmorgen ga ik naai de kroeg, de Raadskelder, een bor reltje drinken. Samen met een hele groep: Jur Beumkes. Job Vermuë, Willem Hendrik (Bakker). Gerrit Kikkert, Jan van der Pijl, Kees Mantje, Wim Keesom, Jan Brans en Ummel (Willem Bakker) Dat deden we vroe ger al. in Hotel Texel. Laatst vond Stiekema dat maar terug moesten naar ons oude stekkie. Daar voelden we wel wat voor, want onder de grond kun je niet naar buiten kijken," Toen de heren meenden dat het tochtte in De Lindeboom, verdwenen ze echter éen voor één weer richting de Raadskelder. „We werden er met worst ontvangen. Ze waren natuurlijk blij hun klandizie terug te hebben." (Foto Joop Bommels) Hoewel het een locatie op een bedrijventerrein betreft, is de bouw van woningen er geoorloofd Dit om dat in het bestemmingsplan een mo gelijkheid tot wijziging in wonen is opgenomen. In principe zou deze re geling ook voor de dienstwoning kun nen worden gebruikt, maar daarmee zou het als randvoorwaarde geldende maximum van zeven woningen wor den overschreden. Bovendien wil de gemeente wonen bij bedrijven zoveel mogelijk tegengaan. De bouw van de schuur is op basis van het bestem mingsplan gewoon mogelijk. Bedoeling is dat de grond voor de nieuwbouw wordt verkocht, in Mantjes plannen zijn zowel de beheerderswoning als de schuur voor eigen gebruik bedoeld De schuur doet volgens het college geen af breuk aan de gebruiksmogelijkheden van de nieuwe huizen en de tuinen Door de plaats van de schuur wordt de privacy van de bewoners zelfs Cinema Texel wil uitbreiden. Het col lege had al aangegeven medewer king te willen verlenen aan een tweede zaal. Dat was echter een jaar geleden Het plan is, op verzoek van de welstandscommissie, iets gewij zigd en er is een nieuw onderdeel bijgekomen: eigenaar Frits Nieuwen- huizen wil tevens een serre aan de voorkant van zijn bedrijf. Vandaar dat b en w zich opnieuw over het verhaal moeten buigen Dat geldt ook voor de uitbreiding van een woning aan de Koetebuurt 12 en een opslagschuur aan de Laagwaal- derweg 47. Als het college instemt met de ideeën, dan zullen de voorbereidingsbesluiten in de raads commissie ROH van oktober of no vember worden behandeld F.C. de Ridder van het gelijkna mige timmerbedrijf aan de Witte- kruislaan mag zijn bedrijfsruimte wat het college van b en w betreft uitbreiden met een kantoor, een portaal en een kap. Aangezien het bestemmingsplan voorziet in een woonbestemming op het pand is een artikel 19-procedure noodza kelijk. De Ridder begon zijn ambachtelijk bedrijfje in het begin van de jaren tachtig. In 1988 kreeg hij een milieu vergunning, maar sindsdien is zijn machinepark" uitgebreid. Reden te meer voor een verbouwing, aange zien geluidshinder door het aanbren gen van spouwmuren zal worden te gengegaan Daarnaast ontstaat wat meer opslagruimte, maar van een grote uitbreiding is geen sprake De direct omwonenden hebben schriftelijk verklaard geen bezwaar te hebben Een nieuwe milieu vergunning moet nog worden toege kend, maar op basis van inmiddels verricht akoestisch onderzoek wor den op grond daarvan evenmin be lemmeringen verwacht. De zaak komt volgende week donder dag aan de orde tijdens de commis sievergadering ruimtelijk en huis vestingsbeleid. Opdat met vergeten wordt, dat het landschap bij de molen van Het Noor den onveranderd sinds Jac. P Thijsse er honderd jaar geleden over schreef, bedreigd wordt door het wil len verwezenlijken van een bezoe kerscentrum/trekpleister voor toeris ten, doe ik nogmaals een oproep om te protesteren. Het argument, dat het gewild wordt om de molenaars te ontlasten is niet waar en onderdeel van een voet-tus- sen-de-deur tactiek. De molenaars willen wel eens iemand te woord staan, wat ruimte voor hun gereedschap en materialen, maar geen drukte, auto's en andere sto rende elementen in deze omgeving, die door molenaar Willem Keijzer als „Monument voor Jac. P. Thijsse" wordt beschouwd. Mijn concrete actie is een verzoek aan eenieder, die het landschap zo als het nu is. verkiest boven een bezoekerscentrum/trekpleister voor toeristen aldaar (met alle landschap pelijke gevolgen vandien), mij als adhesiebetuiging een ansichtkaart, foto of tekening van de molen van Het Noorden te sturen vóór 31 oktober a.s. Indien de hoeveelheid kaarten be wijst, dat veel mensen het met mij eens zijn, zal ze exposeren op een daarvoor geschikte plaats als protest tegen dit plan in de hoop en de wil dat niet weer een stuk ongerept Texel wordt opgeofferd aan het inmiddels bereikte massatoerisme. Blij uw post te mogen ontvangen, Siem Hemelrijk. Barentszstraat 17, 1792 AD Oudeschild. In toenemende frequentie krijgt het luchtvaartmuseum op het vliegveld Texel er bezienswaar digheden bij. De collectie werd nu uitgebreid met een 12 cilinder Rolls Royce Merlin MK 22 vlieg tuigmotor, die 30 mijl ten westen van Ijmuiden werd opgevist door de TX 94 van Kees Boersen. De motor lijkt maar weinig te heb ben geleden van zijn verblijf van meer dan een halve eeuw op de zeebodem, mogelijk omdat hij het grootste deel van die tijd onder de grond heeft gezeten. Museum- vrijwilliger Jan Bos stak in het opknappen de nodige uren en wist sponsors te interesseren voor het afronden van dit karwei. Scheepsreparatiebedrijf Hans Boom uit Oudeschild zorgde voor een solide, verrijdbaar onderstel en Terenstra in Den Helder ver wijderde de corrosielaag Het 750 kg wegende stuk techniek heeft een plaatsje gekregen in de museumafdeling die aandacht geeft aan de luchtoorlog boven Texel en omgeving De vliegtuigmotor van dit type deed zijn intrede in maart 1942. Het is een verdere ontwikkeling van Merlin 20, die werd toegepast in Halifax B II en B V bommen werpers waarvan er diverse in de buurt van Texel neerstortten (S7'n9 ran Texelse instanties die met jongeren en/ot hulpverlening te maken hebben "Wet je naar toe als jongere, kampt met een probleem? '"twoord daarop is te vinden "handige „wijzer". Deze bro- 's gistermiddag gepresen- 'foor wethouder Nel Eelman. stelling van een jeugdwerker ^Welzijnsstichting was al een '"fegoede richting. Wethouder a" schetste hoe de nauwe con- J het de jongeren vervolgens 'hen aan het licht brachten Schrama richt zich vooral op fnvan 12 tot 16 jaar. Maar er ?een club onder en boven ook." Voor de presentatie waren diverse Texelaars uitgenodigd. Vertegen woordigers van het basis- en voortge zet onderwijs, medezeggenschap- en dorpscommissies, maatschappelijk werkers, huisartsen en mensen van het kruiswerk waren benaderd, maar niet allemaal gekomen. De wethou der riep de aanwezigen en niet- aan wezigen op een netwerk te vormen dat als vangnet kan fungeren om jon geren met problemen te helpen Het actuele overzicht, dat door de Stich ting Triton in het voorjaar al was ge presenteerd in gewestverband, was toen niet naar Texel gestuurd. „We (Foto Tossa van Daalen) zijn kennelijk toch soms een wormvormig aanhangsel", spotte Eelman. De folders werden vlak voor de zomervakantie alsnog verstuurd, maar dat was niet het meest ge schikte moment voor de introductie De wethouder verzekerde dat de ge meente jeugdhulpverlening erg be langrijk vindt. „Er is zes uur beschik baar voor een periode van drie jaar Die tijd is gegaan naar een spreekuur van Triton en de eigen jeugdwerkster. De praktijk wijst uit dat dat in een behoefte voorziet." Bij de provincie is steun gevraagd om dit project te con tinueren. „Op een eiland is een eigen voorziening onontbeerlijk Den Helder is voor veel jongeren een te grote stap", aldus Nel Eelman De jeugdhulpwijzer is een handig hulpmiddel om jongeren naar de juiste instantie te verwijzen. De be doeling is dat tal van instanties op het eiland de folders klaarleggen, maar ook zelf gebruiken als handleiding

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5