Willem Schuijl werkte dag en nacht „Na de vakantie begon het geregelde leven weer" I TEXELSE f couRANT liegende start van Texel '94 G-team start met ruime nederlaag Van der Vis wint met overmacht Peter Boorsma wint maandwedstrijd golf Zaalvoetbalprogramma DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 mders zijn een volk van jutters en stropers. Tijdens verjaar- m kunnen ze daar in Texels zuidelijkste dorp fraaie staal ver vertellen. Maar Willem Schuijl (81) weet nog uit erva- dat deze illegale activiteiten bar weinig met romantiek lente maken: ,,Je moest gewoon hard werken. Uitkeringen at soort dingen had je niet. Alles wat geld opbracht, greep De mensen van tegenwoordig beseffen hun luxe niet." an ijl, geboren en getogen in Den n, baarde vorig jaar opzien. In iblad De Hoornder verscheen ijn hand een lang verhaal over eugd. Met veel gevoel voor schreef hij over zijn school, «Ie kleine winkeltjes, het ersgilde en de dorpsfiguren Den Hoorn van zestig, zeven- ir geleden. Stille wateren heb- liepe gronden. Dat had men erwacht van Schuijl, die voor lijk bekend stond als een werker zonder veel franje. ian de Texelse Courant wil hij njn verhaal kwijt, laat hij des- agd weten. „Geen probleem. zijn vast méér mensen die en hoop van vroeger weten", hij bijna verontschuldigend, lm zo weinigen het ook daad- lijk doorvertellen, weet hij niet. heeft er in ieder geval aardig- „Sinds ik kan schrijven, houd dagboek bij. Ze hebben wel lezegd dat ik het moet uitgeven, dat wil ik niet. Wat ze na mijn doen, moeten ze zelf weten." rd in 1916 geboren op Klif, in is waar nu Arie en Afra Lap Zijn ouders waren Willem uit Oosterend en Cornelia Jon- Den Hoorn Toen de jonge nog maar negen maanden as, overleed zijn vader aan de ien van een longontsteking, ile klap voor zijn moeder. Een wal is al verdrietig genoeg, de oor drie kleine kinderen drukte ms extra zwaar. „We verhuis- aar een kleiner huis in de straat. Moeder begon een han ddoeken, garen en dat soort Met een mandje aan de arm a het dorp rond en de wijk in, Je Westen en 't Horntje. Men- chten uit meelij, heeft ze me el eens verteld. Want ga maar agenwoordig heb je een lenuitkering, zij kreeg alleen vier gulden van de kerk. De edroeg al één gulden vijftig... ir hield het jaren alleen vol. leilrouwde ze met Piet van der een gepensioneerd marine- Weinig geleerd tiuijl over zijn jeugd hoort ver- beseft dat er zelfs in het kleine toorn veel is veranderd. Dat »k voor het lagere schooltje, s gevestigd in het pand waar oshuis De Waldhoorn is en dat twee leerkrachten telde oeerste jaren zat ik bij juffrouw ton, uit Oudeschild. Omdat de irvan de hogere klassen met igen, ruilden ze als er muziek- let programma stond. Dan kre- meester Bouwman. Dat was een. Ik herinner me dat hij 't van juffrouw Koopman op- ii haar jas aandeed. Daarna jop zijn fiets door de klas, slin- llussen de banken door. Ik zie 3 voor me. Het was af en toe k lachen, maar geleerd heb ik lig." sle vriendje was Jan de Porto, kelijk, want Jan was katholiek en Willem hervormd. „In sommige roomse gezinnen waren ze streng, hoor. Ouders verboden hun kinderen met niet-roomse kinderen om te gaan. Bij Jan thuis was dat anders. Hij en zijn broer speelden altijd met ons Ze zeggen altijd dat die De Porto's zijn aangespoeld. Nou, volgens mij zijn ze niet katholiek geweest... „Die geloofsverschillen, het was niet helemaal duidelijk waar het 'm in zat Tijdens schooltijd was er niks aan de hand, maar zo gauw het half vier was moesten ze van Diek (waar het gros der katholieken woonde, red.) niet uit hun straat komen. Want dan sloegen we er op. We hadden ook twee meierblissen in het dorp. Maar aan de andere kant vierden we allemaal ge zamenlijk het Hoornderfeest Róódheer Het autoloze Den Hoorn (de eerste wagen was van melkrijder Aart Slegh) telde destijds vele kleine winkeltjes. Schuijl doet een poging ze allemaal te noemen, maar wanneer blijkt dat er in sommige straten wel tien winkels waren, wordt duidelijk dat in dit arti kel moet worden volstaan met een aantal voorbeelden. „Bij De Porto op Diek - waar nu Cees Bedrand woont - verkochten ze róódheer en hoomseel. Weet je wat dat is? Met róódheer merkten boeren hun scha pen, voor de herkenning. En een hoornseel is het touw dat rond de horens van koeien werd aangebracht en waarmee ze vast werden gezet." Daarnaast, in het huis waar nu Cees de Jager woont, zat de kaasmakerij van Commandeur. Een unieke situa tie, want een paar huizen verderop, was een tijd lang ook De Onderne ming gevestigd, een coöperatieve melkfabriek annex kaasmakerij. Van één van deze twee bedrijfjes weet Schuijl nog een mooie anek dote. „Je had desti|ds sterke Biem, de opa van Axel Lap. Hij kwam een keer bij de kaasfabriek toen een boer stond te madelen om een melkbus op het stoepje te tillen. Biem wilde wel even helpen en met één beweging tilde hij die bus met één hand naar boven. Er zat mooi wel dertig of veer tig liter in. „Ze waren trouwens toch sterk, die Lappen uit het Nieuwland. Bij hun boerderij lag zo'n grote molensteen. Elke ochtend wanneer ze - net uit bed - buiten kwamen, tilden ze het ding op en liepen er een rondje mee om het huis. Gewoon, om zich te trainen. Bij een verjaardag daagden ze een keer iemand uit om hetzelfde te doen. Hij kreeg die steen niet eens van de grond." Stront Op Diek zaten verder onder meer een smid en de winkel van de moeder van Jan Huisman, waar ze zo'n beetje alles verkochten. Veel mensen com bineerden hun winkeltje met ander werk. Bij gevolg kon je 's avonds in Den Hoorn naar de kapper. „Hij zei altijd: Je loopt al te lang met mijn cen ten in je zak. Dan vond hij dat je haar te lang werd." In de Herenstraat woonde Klaas Kuijper, die kruidenier en timmerman was en eigenaar van Loodsmans welvaren. „Het café was alleen 's zondags open. Dan gingen wij er te biljarten Kuijper weigerde altijd de kachel aan te doen. Daardoor liep het biljart niet, het was veel te vochtig. Als het donker werd wilde hij ook het licht nooit aan doen. Als wij zeiden: Maar we zien de ballen niet meer. dan kwam zijn vaste antwoord: Dan smeer je er maar stront op. Dan ruik je ze..." Stekelhakker Op 13-jarige leeftijd ging Schuijl van school, in navolging van Jan de Porto maar tegen de zin van de meester, die wilde dat Willem doorleerde. „Maar naar Den Burg ging je als Hoornder niet Toch schuwig, denk ik. Zou het niet?" Zijn eerste baantje was dat van stekelhakker bij Sint Donatus. „Voor drie kwartjes op een dag, als je geluk had. Dat lag iedere jongen op z'n bordje. Het was doorwerken hoor. Als je even naar de lucht keek, riep de boer: Hé, doorhakkenI Ik weet het nog goed." Een jaar later meldde Willem zich bij de dijkverzwaring. Hij wilde graag sto ker worden op het treintje dat over een traject van vele kilometers langs de waddenkant liep. De opzichter vond Willem te jong; stokers moesten tenminste 16 jaar oud zijn. „Maar de baas zei: Jij lijkt me een goeie flaps. Ik had geen idee wat dat was. maar ik was blij dat ik werk had Bleek dat ik moest boodschappen doen en aardappelen schillen voor de dijk werkers, dat soort werk." De dijkwerkers kwamen uit Brabant, herinnert hij zich. „Die lui zopen, ver schrikkelijk Alle dagen moest ik drie kruiken jenever vullen in Den Burg." Schuijl lacht: „Het was dezelfde tijd dat de Schilderweg werd geasfalteerd. Daar werkten Jaap Kalis en andere dorpsgenoten Jon gens. willen jullie een beetje jenever vroeg ik eens. Er zat meestal nog wel een bodempje in. Ze dronken het ook nog." Zeehondenspek Later werd Schuijl opperman bij Piet Boon Soms dreigde de werkloos heid. Voor getrouwde mannen die een gezin moesten onderhouden was er dan de werkverschaffing, tegen een weekgeld van maximaal twaalf gulden. Ongehuwden kwamen daar voor niet in aanmerking. „Ik was nog met getrouwd. Maar zo mooi was die werkverschaffing niet. Als je vrouw ook iets verdiende, mocht jij minder werken en het bedrag van je vrouw werd afgetrokken van jouw weekgeld. Nu vinden mensen het heel gewoon dat ze worden geholpen. Natuurlijk is het goed dat er uitkeringen zijn, maar ze beseffen tegenwoordig niet hoe luxe ze het hebben." Om met afhankelijk te hoeven zijn, pakte Schuijl alles aan. Voor de ovens van de twee bakkers in Den Hoorn verzamelde hij duindoorn- takken en heideplaggen Een vracht doorn leverde een half groffie op, een vracht heide een bussie. „Dat was een halfje wit. Maar als je het zo op schrijft, begrijpen de ouderen het wel." Ook ging hij regelmatig te krukelen. Alikruken brachten op de visafslag van Oudeschild acht a negen cent per kilo op. Ook viste hij op schol en bot en zelfs gebeurde het dat hij met een oud jachtgeweer op de Hors op zee honden jaagde. „Daar stond een pre mie op. Als jongen vond ik een keer een dode zeehond bij paal 9. Ik ver telde het mijn opa, want die maakte tabakszakjes van de huid. Hij heeft het beest gevild en sneed daarna het spek eraf in kaantjes, om op te eten. Het vet dróóp langs zijn km. Zulke dingen vergeet je niet." Op het strand - waar hij dagelijks ver toefde - vond Willem samen met broer Cor ook eens een pijp Wat het ding precies was. weet hij nu nog niet. Hij kan het echter haarfijn beschrij ven. „Het glom en had een bordessie. met een opstaande rand en een hou ten handvat. Toen ik er met m'n mes in stak, kwam er bruin poeder uit. We hebben het ding maar laten liggen Maar de volgende dag zag ik het weer. Toch weer nieuwsgierig tilde ik het op. Het explodeerde m mijn hand De opa van Cees Kok liep in de verte Lelijke snotneuzen, schreeuwde hij Hij dacht dat we het er om deden. Gelukkig mankeerde ik niks." Op de Hors, in de buurt van de Mok, werd ook driftig naar hulzen en gra naten gezocht; het koper vertegen woordigde een behoorlijke waarde „Als de schietoefeningen waren afge lopen en het sein veilig werd gege ven, ging half Den Hoorn zoeken. Maar op zeker moment hadden ze dat in Den Helder ook door en kwa men ze vandaar met vletten naar de Hors. Wilde je eerder zijn, dan moest je het vuur in, terwijl er nog werd ge schoten dus. Wij als jongens moch ten niet, maar er waren genoeg Hoornders die dat deden. Een keer verschuilden ze zich met een man of wat achter een meerpaal Ze zullen toch raar moeten schieten, willen ze dat ding vanuit zee raken, zeiden ze tegen elkaar, 's Ochtends gebeurde er niks. Maar toen ze na de middag terugkwamen, was er van die paal niks meer over. Het is wat Maar koper was veel waard. Als het hooi tijd was en het schieten begon, lieten knechten hun boeren in de steek. Zo. met de wagen vol hooi. Je barst maar, wij kunnen veel meer verdienen Schuijl lacht: „Het was een vrijge vochten bende, toen." Oudeschilders Tijd voor ontspanning was er soms ook. Willem was lid van de Zwaluw, het huidige ZDH, dat in 1931 als korfbalclub begon. „Korfbal was toen de sport." Eenmaal werden de Hoornders kam pioen van Texel, nadat het halve dorp met de vrachtauto van Aart Slegh naar Oudeschild was afgereisd. Daar vond de beslissende strijd plaats met de club uit het vissersdorp „Een ge spannen zaak Oudeschilders en Hoornders konden het goed met el kaar vinden. Behalve op het sport veld. Langs de kant stonden ze te schelden Sla ze verrott' Op zondag gingen de oudere jongens uit Den Hoorn vaak massaal naar Den Burg. „Op de fiets. Die zetten we in de Zwaanstraat, met de jassen achterop Daarna gingen we rondjes lopen Wanneer we uren later terug kwamen, stonden onze fietsen nog net zo. En de jassen zaten nog ach terop." Terwijl zijn vrouw Corrie er bij komt zitten, vertelt hij: „Toen heb ik mijn vrouw leren kennen. De meiden lie pen hetzelfde rondje, maar dan net andersom. Als je er één leuk vond. draaide je je om en liep je er een stukje achteraan." Mevrouw Schuijl lacht: „Nou Wim, dat hoeft toch niet in de krant." En tegen de verslagge ver- „Niet opschrijven hoor!" Maar Schuijl gaat onverdroten verder: „Corrie komt uit Het Noorden. Ik was eerst met een meid uit Oosterend. maar dat heb ik op een gegeven moment uitgemaakt. Ze woonde me te ver Wat denk je, ga ik een half jaar later met één die nóg verder woont..." Oorlog In de oorlog trouwde het stel. Het was een moeilijke tijd. Niet alleen van wege het oorlogsgevaar, maar ook omdat Willem werkloos werd als ge volg van de stagnerende bouw En in 1944 werd hij samen met vele andere Texelaars van huis en haard geschei den en door de bezetter te werk ge steld in Assen Na de bevrijding bleek het oorlogs- geweld ook z'n voordelen te hebben voor de Hoornders Op de zuidpunt van het eiland zochten ze naar de vliegtuigen die er waren neergestort, „Het was soms flink graven, dan waren ze een eind weggezakt in het zand Maar je wilde wel, want voor het aluminium dat je van één blad van een propeller haalde, kreeg je ge makkelijk dertig gulden Dat ver diende je niet bij een baas." Krokussen Na de oorlog raakte Schuijl definitief werkzaam in de bouw. eerst bij Piet Boon en na diens overlijden bij Gerrit Kikkert. Werk was er genoeg, onder meer dankzij de bouw van de nieuwe ruilverkavelmgsboerderijen. In eigen dorp metselde hij onder meer aan de slagerij van Minne Goênga Ondertussen had hij de zorg gekre gen over een gezin met drie kinderen: Piet, Jaap en dochter Lia. Zo arm als voor de oorlog was het niet, maar het bleef een kwestie van hard werken om het hoofd boven water te houden. Naast zijn gewone werk verbouwde Schuijl daarom krokussen „Honderd bed. In die tijd hadden we twee we ken bouwvak. Op de eerste maandag gingen we met z'n tweeën naar de markt. Laten we maar een bossie paling meenemen, zei ik dan. Dan hebben we dat vast gehad. Daarna was ik bijna dag en nacht met de bol len bezig. Ik was blij wanneer de va kantie af was Dan begon het gere gelde leven weer." 's Avonds ging Schuijl regelmatig stropen „In de Slufter. Moet je na gaan, je liep wat af. Voor ik wegging, keek ik met de verrekijker naar binnen bij jachtopziener Kiewiet. Als hij sa men met Vlugt, de veldwachter, zat te kaarten, wist ik dat ik wel een paar" uur weg kon." Herhaaldelijk sloeg Schuijl op die manier een nacht slapen over. „Mijn baas heeft later wel eens gezegd dat hij nooit iets aan me had gemerkt. Moest ook niet. Het gebeurde wel dat ik net thuis was en er werd getikt: Willem, goed weer om te jutten. Dan wilde je met weten dat je net in bed lag en ging je weer." Als hij even naar de wc .is, zegt z'n vrouw: „Het is allemaal waar, hoor. Hij zat ook op de fanfare. Als de re petitie af was en het stormde, ging hij vaak nog even naar het strand. Effe kijken wat er ligt. Of controleren of er iets in z'n strikken zat. Ik was soms best bang, dat mag je gerust weten Mooi leven Twee jaar geleden overleed zoon Jaap Een gevoelig verlies, waarmee beiden het nog steeds zwaar hebben. Toch kijken ze terug op een mooi le ven. Willem: „Vroeger wilde ik graag visser worden. Als mijn echte vader niet zo vroeg was overleden, was dat misschien best gebeurd. Want mijn opa. die nog een hele tijd heeft ge leefd, had een botter. Het is anders gelopen. Mijn dochter woont in Keu len, daar ga ik wel eens heen. Maar ik heb nooit de behoefte gehad op reis te gaan. Ik heb het hier goed Voor alles wat hier staat, heb ik hard moeten werken. En ik heb mijn zoons geholpen waar ik kon Laatst zei mijn dochter vader, je hoeft niet meer. Een paar maanden geleden trouwde kleinzoon Menno, van Piet. In de stoet reden dertien bedrijfswagens mee Toen had ik de tranen in mijn ogen, echt waar." Corrie knikt: „Ja hoor, zo is het." Tekst en foto Joop Rommets M is de competitie uitste- begonnen. Tegen SRC uit en kenden de Texelse voet- leen vliegende start. De aan ton de wedstrijd was flitsend: seconden was het 1-0. De 'ijd werd overtuigend met 4- 'nnen. inde de aanloop naar de com- "as duidelijk dat Texel '94 "arjongen. De grootste en be ste verjonging is te zien in het i6"tal, waar nu bijna alle spe lde 21 jaar zijn. Deuitschie- lark Keijzer en Erik Sander "ag hebben een plaatsje ver fde basis van het eerste. Bei- Wen terugkijken op een prima 'ld Vooral spits Buitenweg ">9sde lijn bewonderd om zijn ain inzet en de goal die hij Hkwam uitstekend uit de start- 1 Terwijl SRC zich nog op- fvoor de wedstrijd was de eer- fer een feit. Uit deze corner f'co van Putten de bal achter de SCR-doelman te werken. Het duurde minstens 20 minuten voordat SRC deze klap te boven kwam De Schager ploeg werd gaandeweg de eerste helft wat sterker, wat mede te danken was aan Texel '94 dat de touwtjes enigzins liet vieren De grootste kans werd SRC geboden door de verder uitstekend spelende keeper Bart Heerschap, die door commentaar op de leiding een indi recte vrije trap veroorzaakte op de vijf meter lijn. Dit buitenkansje werd mede door het massaal uitlopen van de Texelaars met benut. Vlak voor rust wist Texel '94 de voor sprong uit te bouwen tot 2-0 Een lange een-twee tussen Martin Koorn en John List werd door eerstge noemde knap in een doelpunt omge zet. Voor rust werd het bijna nog 3-0, toen Sander Buitenweg een prima schot op de paal zag belanden Na de rust ging Texel'94 op dezelfde voet door. Na eerst een kans gemist te hebben, was het Buitenweg die na een kwartier spelen met een solo en alleen voor de keeper voor 3-0 zorgde. Na dit doelpunt geloofde SRC het wel en Texel'94 gooide de zaak op slot. Vlak voor tijd werd het toch nog 4-0, door de attente Edgar Klip- pel. De kop van de compititie voor het seizoen '97-'98 is eraf Voor de derde maal op rij speelde Texel '94 een overwinningswedstrijd tegen SRC; dit leverde tweemaal winst op en een maal een gelijkspel. De komende wedstrijden moeten aantonen hoe Texel'94 er werkelijk voor staat. De eerste competitiewedstrijd in het tenue van VV Texel '94 is voor het G- team slecht uitgepakt. In Amsterdam tracteerde Eendracht '82 de Texelaars op een 9-1 nederlaag. De Texelse formatie was gehavend aan het duel begonnen. Topscorer Theo Franchimon bleef met een bles sure aan de kant en keeper Frans Bos deed afbericht wegens vakantie. Met slechts negen spelers reisde het G-team af naar de hoofdstad. Re- serve-keeper Mark Westerveld weerde zich kranig, maar kon niet verhinderen dat het bij rust al 4-0 stond. In de tweede helft mocht hij nog vijf keer vissen, maar ook één keer juichen toen Chris Zijm een solo in een doelpunt omzette. Zaterdag speelt het G-team om 13.30 uur thuis tegen WSV '30 Door bij de surfrace van zondag vijf van de zes gevaren manches te winnen, kon Klaas Jan van der Vis de eerste prijs mee naar huis ne men. Onder ideale weersomstan digheden werd bij Paal 33 gestre den door 17 deelnemers van Windsurfclub Texel. Eindelijk kon de Windsurfclub. na enkele door gebrek aan wind afgebla zen wedstijden, weer een wedstrijd houden. Bij de jaarlijkse wedstrijd bij Paal 33 hadden de weergoden het goed met de surfers voor. Onder gun stige weersomstandigheden (er stond een stevige Noordwesten wind) konden de veiligheidsboten, bestuurd door Harry Homan en Peter Witte, een kilometerslange slaombaan uit zetten. Om half één werd het start schot voor de eerste mache gegeven, 17 surfers gingen met hoge snelheid op weg naar de eerste boei. Klaas Jan van der Vis finishte met voor sprong als eerste. Al snel bleek dat Van der Vis oppermachtig was. Ook de twee volgende manches, die voor de pauze werden gevaren, wist hij op zijn naam te zetten. Na de pauze werd een korte slalombaan om be staande boeien van de betonning gevaren Deze manche was Jacob Roeper de eerste die zich op het strand afmeldde Deze korte baan was geen succes; er werd snel beslo ten met andere vaste boeien van de betonning een baan met verschil lende rakken te varen Ook deze twee manches waren voor Van der Vis. Een prima prestatie leverde de jeug dige Adriaan van Rijsselberghe door deze zeer lange maches uit te varen Na telling van de punten kon de uit slag bekend worden gemaakt. Deze wedstrijd was tevens de laatste voor de selectie van de Texelse surfers voor de op 20 september te varen Texel Race Na de prijsuitreiking deelde een commissielid van de Texel Race de uitnodigingen aan de volgende Texelaars uit: André van den Berg, Jacob Roeper, Marc van Rijsselberghe, Klaas Jan van der Vis en Gert Jan de Wit. 1 Klaas Jan van der Vis 2 Jacob Roeper 3 Marc van Ri|sselberghe 4 André van den Berg 5. Gert Jan de Wit 6 Bert Welberghe 7 Arie Schenk 8 Joris Lamens 9. Eddy Bakker 10 Chiel de Graaf 11 Michel Arends 12 Joost Alberts 13 Gauke van Lingen 14 Menno Goënga 15 Gerbrand Zoetelief 16 Jan van der Vis. 32 Golfers van „De Texelse" gin gen zondag in de slag, waarbij ze zich niet lieten afschrikken door de slechte weersverwachting: het was prima golfweer, en na de re genbuien van de laatste tijd lag de baan er weer prachtig groen bij. De deelnemers met een handicap van onder de 36 speelden 18 holes, de overigen- de zgn. „rabbits" met een handicap tussen de 36 en 54- speelden 9 holes, evenals diegenen die helemaal nog geen handicap heb ben en buiten mededinging meede den. Uitslag categorie hep t/m 36, 18 ho les, heren (resp. stablefordpunten) 1 Peter Boorsma, 39; 2. Jan Mevius 36; 3. Arnold Wesselman 35. Categorie hep 37 t/m 54,9 holes, dames: 1Elly Boorsma 17; 2. Tineke Brouwer 14; 3. Manty Wijsman 10 Categorie hep 37 t/m 54. 9 holes, heren: 1Hans Bakker 17; 2e en 3e gedeeld: Hans Wendrich en Hans de Leeuw 14. Longest drive dames: Tineke Brou wer Longest drive heren: Henk van Wijk Neary dames: -; Neary heren: Arnold Wesselman Traditiegetrouw leverden ook de ju nioren weer prima prestaties: Stephan van Maldegem leverde met 25 stablefordpunten zijn tweede kaart in en speelt volgende keer mee bij de rabbits Pieter Waverijn haalde 18 punten, en is nog 1 kaart verwijderd van de „konijnenstatus" Woensdag 10 september: 18.30 Casino 2-De Koog 2 19.25 Mantje 2-Rab 2 Donderdag 11 september: 18.30 Mantje 3-Texel'94 5 19.20 Texel'94 6-Texel'94 8 20.15 ZDH 1 Texel'94 4 21.05 Texel'94 7-Texel'94 9 22.00 ZDH 2-Rab 3 Vrijdag 12 september: 16 45 De Koog C1-Casino C1 17.30 Texel'94 C2-Oosterend C1 18.15 Texel'94 3-Cinema Texel 19.05 De Krim 2-Rab 1 20.00 Mantje 1-De Krim 1 20 50 Texel'94 2-Oosterend 1 21.45 Jelleboog 1-Jelleboog2 22 35 De Krim 3-De Krim 4

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7