Cjrocn Twarts jexeh in het harL, rugklassers OSG /eilig op de fiets feveel ontvangen OZB blijft nog in reserve Tropical distantieert zich van valse melding manlje SCHOENEN |B en w houden belastingen gelijk Eindelijk onderkomen Historische Vereniging Hl DAttance Pandje naast de Rabo-bank Éénmansactie roekeloze ondernemer" -f-JorszéV TIS meer Texelpromotie Kunstpaarden voor Agrarisch Museum TEXELSE^COURANT 97 VERDER TVT IN DIT lMummer Concertserie „De Muze" weer erg gevarieerd 2 Rechter wijst verzoek gemeente af 3 •c Raad stemt Honingh uit bestuur RST 5 Schadeclaim lunchroom wegens overlast bank 5 Texelse jeugd terug van ontwikkelingswerk 7 •fr Van der Schans 25 jaar op zee 9 „Grote Beer" vast op Vlakte van Kerken Uitzicht Anker vastgelast... Langeveldstraat vier weken dicht zie achterpagina De antieke rijtuigen in het Agrarisch en Wagenmuseum krijgen volgend jaar gezel schap van twee paarden. Geen levende dieren, maar modellen op ware grootte. B en w heb ben deze week de benodigde ƒ5.000,- beschikbaar gesteld. Het bedrag komt ten laste van het fonds kunstaankopen. Namens het museum reageert Cor Dros blij verrast „Hier ben ik hartstikke blij mee. Zodra de be vestiging binnen is, zullen we ze bestellen Hij zag de „kunstpaarden" voor het eerst in het reddingsmuseum in Den Helder, waar de dieren een fraai span vormen voor een oude wagen van de reddings maatschappij ,,'t Is een pracht om te zien Voor ons museum zou het een aanwinst zijn als we de verschillende wagens met paarden ervoor kunnen tonen." De paarden worden via een Ne derlands bedrijf geïmporteerd uit Engeland. Ze komen hier kaal aan en moeten dan worden „aangekleed". Het Waalder mu seum zal de dieren zelf op tradi tionele wijze betuigen Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ibaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. 1NEMENTSPRIJS ƒ55.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.55 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11213 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun Je mee lezen en schrijven! Ipolitie-agent Jos Berbeé de an Boy van der Vis aan een ige inspectie onderwerpt, leeftijdgenoten van de las van OSG De Hogeberg je rond de geïmproviseerde deDe wieler-activiteiten die dag plaatsvonden op het iiterrein bij paal 9 maken if van de fietsenveiligheids- aaarin OSG-leerlingen begin- dver het verkeer worden bij- eht. sveiligheidsactie is een regio- menwerking tussen de politie, onderwijs-adviesbureau KPC, Veilig Verkeer Nederland en de middelbare scholen. „Doel is de scholieren be wuster te maken in het verkeer", al dus docente Mari|ke Bakker die op de OSG de nieuwe functie van ver- keerscoordinatrice vervult Ze werkt aan een verkeersveiligheidspro- gramma voor de hele school. Het zijn vooral de brugklasleerlingen die een groot risico lopen. „Ze fietsen in veel gevallen voor het eerst naar school. Juist als leerlingen van ver voermiddel of route veranderen ge beuren de meeste ongelukken, zo blijkt uit gegevens van de politie. Daar komt nog bij dat de leerlingen rond hun twaalfde vol branie zitten Ze gaan bijvoorbeeld aan de linkerkant van de weg rijden of met z'n drieën naast elkaar. Verder vinden ze het wel stoer om hun licht niet aan te zet ten. Ze zijn zich niet bewust van de gevaren die ze hiermee voor zichzelf en voor andere weggebruikers kun nen veroorzaken Met name in het donker. Want zonder licht zijn fietsers 's avonds erg slecht zichtbaar. Laat ze 's avonds maar een keer meerij den met de auto, dan zien ze het zelf." Gevaarlijk „Weliswaar gebeuren op Texel met veel ongelukken, van andere weg gebruikers horen we toch vaak dat ze schrikken van jeugdige fietsers die gevaarlijke dingen uithalen. Automo bilisten moeten zich bedenken dat door een wetswijziging een ongeluk waarbij een fietser is betrokken, altijd de schuld is van de bestuurder van de auto." De politie, die belangrijke onderdelen van de fiets als de banden, de rem, bagagedrager, verlichting en fietsbel inspecteert, leidt uit de controle af dat de fietsen over het algemeen in goede staat verkeren. „Alleen wil het nog wel eens aan een deugdelijke verlichting mankeren Bijvoorbeeld een dynamo die door een ruwe plaat sing in de fietsenstalling scheef staat." De leerlingen krijgen na de controle een certificaat, waarop even tuele gebreken zijn genoteerd Daar mee krijgen hun ouders gedurende de looptijd van de verkeersactie bij de fietsenmaker tien procent korting op de noodzakelijke reparaties. De bedrijven die meedoen aan de actie zijn: (Den Burg) Fa. Zegel, Ran Tweewielers, Kooiman rijwielverhuur. (Oudeschild) Fiets Sportief, (Den Hoorn) Rijwielhandel Vermeulen, Rijwielverhuur 't Horntje, (De Koog) Tweewielercentrum Kikkert, Fiets Inn Texel, Fietsenverhuur Brumtng, Brink, Fietsenverhuur Bruming, Nikadel, (Oosterend) Fa. Rentenaar, (De Cocksdorp), Dros Tweewielers. Introductiedagen Voor de brugpiepers is de fiets- veiligheidsactie gekoppeld aan de introductiedagen voor de OSG, waar voor leerlingen en docenten hun in trek in een kampeerboerderij hebben genomen Met de cursus wordt de verkeerskenms die ze op de lagere school hebben opgedaan nog een opgefrist Er is een theorie- en een praktijkgedeelte Voor dit laatste stelde gemeentewerken bereidwillig verkeersborden beschikbaar, die op het oefenparcours bi) paal 9 goed van pas kwamen. Scholing over verkeersgedrag komt onder andere terug in het tweede les- jaar. Daarnaast bestaan plannen om in samenwerking met VVN een bromfietscursus op te zetten Verkeersveiligheid wordt dus een re gelmatig terugkerend aandachtspunt op de OSG Om de scholieren ook buiten de school scherp te houden, laat de politie doorschemeren ko mende herfst 's avonds prikacties te houden in het verkeer. Wielrijders zonder goede verlichting riskeren dus een boete. Politieman Jos Berbee controleert de hels van Hogeberg-teerting Boy van der Vis. (toto 's Gerard Timmerman) Het Texelse jacht „Grote Beer" heeft bijna een etmaal vastgezeten in het vaarwater van De Cocksdorp op zo'n vier mijl ten zuidoosten van de vuur toren. De motorsloep vertrok woensdagmiddag vanuit Oudeschild en liep rond 17.35 uur vast op de Vlakte van Kerken. Toen pogingen om het vaartuig op eigen kracht los te krijgen mislukten, riep de schipper om 13 20 uur gistermiddag hulp in van de KNRM. Zowel de Beursplein 5 als de Zalm van de wipperploeg verleenden assistentie. De Beursplein trok de sloep in tien minuten vlot. Het pandje naast de Rabo, voordat het bankgebouw werd aangepast. (Foto Arctiot tci Jarenlang smacht de Historische Vereniging al naar een eigen on derkomen. Verschillende pogin gen een plekje te bemachtigen lie pen op niets uit. Maar nu lijkt het er eindelijk van te komen: de be sprekingen over de huur van het oude Shoemax-pand naast en ei gendom van de Rabobank zijn zo goed als afgerond. De HV moet de ruimte wel delen met de gemeen telijke adviescommissie kunst en kuituur, die een nieuwe plek voor tentoonstellingen ontbeert. Enige voorzichtigheid is nog gebo den, want de gesprekken zijn nog gaande, maar het ziet er gunstig uit voor de HV. „We zijn erg blij", aldus bestuurslid Maatje Kikkert Ze legt uit dat in de ruimte tevens exposities zullen worden gehouden. „Dat kan namelijk met meer bij de gemeente, want die hebben hun kelder ver bouwd tot computerbunker. Er zullen dus nog wel wat aanpassingen moe ten worden gedaan." De HV heeft veel waardevolle spul len. die momenteel over het hele ei land verspreid zijn opgeborgen Ook de afdelingen van de vereniging ze telden tot nu toe in verschillende ac commodaties „De meeste bijeen komsten zijn in d'Ouwe Ulo. De zanggroep oefent in De Schakel De verzamelaarsavonden waren voor heen in De Witte Burcht, maar zijn nu ook in de Ulo, tijdens de bibliotheek avonden. Dan worden die wat opgeluisterd", aldus mevrouw Kikkert. „Het is uiteraard veel overzichtelijker als alles op éen plek wordt samenge voegd. Da's ook goed voor de inspi ratie, als je eikaars werk ziet." In het pand is voldoende ruimte om alle bij eenkomsten te houden „Behalve misschien die van de zangers, want dat hangt af van de akoestiek. Maar door het in een eigen ruimte te centreren besparen we ook kosten aan zaalhuur." Brandwerende kasten, vitrines en een kluis heeft de HV al Als de zaak is beklonken staat er dus mets meer in de weg. Het plan voor huur van het pand komt in de raad van november In de gemeentebegroting wordt al ge sproken over een bijdrage van 25.000,- aan de HV (Advertentie) Wethouder Poster kan een vrolijk gezicht trekken bij de gemeentebegroting '98. door subsidie aan de bibliotheek (ƒ19.000,-), de historische vereniging 25.000,-) en het skatepark (ƒ15.000,-). u ook wel eerts willen rond bel over het Texel van een geleden? Tijdreizen is he ilet mogelijk, maar schilde- l prenten en boeken geven eert goed beeld van vroeger, ontdek je dat er sinds de lei van Jac P. Thi/sse een lil dingen (gelukkig) niet zijn nderd De typische luunwal- xhapenboeten. kerken, mo- entale panden en boerde- m een rijke natuur bh/ven tileristiek voor ons eiland. beseffen dat we er zorgvuldig iloeten omgaan Een..mas- ncreatieve ontwikkeling bij Molen van 't Noorden is be- ongewenst Hel uitzicht moet blijven Stuur Siem een tie' Door de restauratiewerk- ''iheden aan de Hervormde »i Den Burg vall de toren "tigez'n verpakking nu extra Nn kunstwerk op zich. Bo- "(fe bouwstellage heb je na- een fantastisch uitzicht, 'k ¥et bijna met te vragen... Horzel Door bundeling van taken op sociaal gebied kan echter geld worden be spaard Hierdoor konden b en w de begroting sluitend maken zonder met belastingvoorstellen te komen of te bezuinigen Wel omhoog gaan alle leges maar dat gebeurt net als elk jaar met met 2% ter compensatie van het stijgende prijspeil. Dit levert de gemeente 28.800,- extra op. Het rioolrecht stijgt in 1998 met 5%, maar dit was al eerder afgesproken om de aanleg van riolering in het buitengebied te bekostigen Lees verder pagina 9 ilgend jaar afzwaaiende wethouder Poster (financiën) inteerde gisteren trots „zijn" laatste begroting. De entefinanciën voor 1998 zien er gezond uit. B en w zul- aarom de belastingen niet verhogen. Het college wil ind jaar 10% méér investeren en beschikt bovendien een eenmalig overschot van ƒ496.000,-. rootste deel van het over- (348.000,-, is afkomstig van feel ontvangen onroerend- elasting (OZB). Volgens Pos- het de bedoeling dit aan de rs terug te betalen. Het geld chter in kas zolang de circa bezwaarschriften tegen de lertaxatie niet zijn behan- sar oogde de financiële situa- sluk zorgelijker Texel dreigde i worden geconfronteerd met een fors lagere algemene uitkering van het rijk door de waardestijging van het onroerend goed op het ei land. Inmiddels lijkt de lucht opge klaard. De rijksuitkering viel mee, de vorig jaar nog onbekende financiële gevolgen van de overdracht van schoolgebouwen aan de gemeente konden binnen de begroting worden opgevangen en voor de fietspaden Vuurtorenweg en Limietweg kwam flink wat subsidie beschikbaar. Ook het meerjarenbeeld ziet er weer gun stig uit. Leges omhoog Aanvankelijk kampte het college voor 1998 met een structureel begrotings tekort van ƒ51.000.- Dit kwam mede De stichting Tropical Sea Festival, organisator van het eindfeest van het Koger seizoen op zondag 31 augustus in disco De Toekomst, distantieert zich van de actie van de horeca-ondernemer die tot tweemaal met een valse melding de politie probeerde weg te lokken. Doel zou zijn hierdoor ongestraft het sluitingsuur te overtreden. De man zal zich over enige maanden voor de rechter in Alkmaar moeten verantwoorden voor dit misdrijf. De politie gaat ervan uit dat de valse aangifte een éénmansactie is. Ver schillende medewerkers uit de Koger horeca waren nog wel in het bedrijf van de ondernemer aanwezig, toen de politie 25 minuten na het toege stane sluitingsuur poolshoogte nam Ze zouden echter mets van de valse aangifte af weten Het gezelschap van nachtbrakers dat nog na vieren aanwezig was bestond volgens getuigen merendeels uit me dewerkers van de Koger horeca gaan, waaronder slechts een enkele ondernemer De meeste exploitanten waren voortijdig vertrokken, verzekert Rein Stam, voorzitter van de stichting Tropical Sea Festival. Dood Stam betreurt de valse aangifte „Dit is de dood voor het eindfeest, een tra ditionele afsluiter voor de werkne mers van het Koger horecaseizoen Ontzettend stom om zoiets uit te ha len Het is een smet op de bedrijfstak, héél negatief. Tegen zoiets sta je met al je goeie bedoelingen machteloos Stam benadrukt dat het een éénmansactie van een roekeloze ondernemer betreft („ongeleid pro jectiel") waarop niet de hele Koger horeca mag worden afgerekend „Het gebeurde nu toevallig hier. maar het had overal kunnen gebeuren Ook het verwijt dat Koger café-exploi- tanten maar wat aanrommelen met de 1 -2-3 regeling, is volgens Stam uit de lucht gegrepen. „Ga mij nou niet vertellen dat in Den Burg nooit ie mand door de mazen van het net glipt." Over de relletjes tijdens het Texel Sea Festival: ..Op zo'n drukke avond lo pen hier gauw zo'n 4.500 mensen rond. Dan gebeurt er altijd wel wat. Het is maar net waar je de nadruk op legt. Op de relletjes of op de gezel ligheid. Als het uitgaansleven zich straks weer in Den Burg concentreert, kun je daar de opstootjes verwach ten." Penningmeester Intussen stellen horeca-ondernemers zich de vraag of iemand die valse aangifte doet om de politie om de tuin te leiden nog wel kan aanblijven als penningmeester van Horeca Neder- Texelse scannerluisteraars wisten maandagavond niet wat ze hoorden De schipper van het Belgische vissersvaartuig ..Zwerver" dreef met motorpech tussen Texel en Den Hel der. richting het wad Hij kreeg van de Helderse verkeerscentrale het advies zijn anker te laten vallen Dat ge beurde echter niet Over de marifoon werd als reden opgegeven dat het anker was vastgelast Dat was voor de verkeerscentrale van Den Helder reden op de Scheepvaartinspectie in te seinen Later kwam de verklaring dat het anker bleef steken wegens 'een technisch mankement Ter hoogte van het Visjagersgaatje raakte het schip de grond. De motor deed het weliswaar weer. maar de mannen uit Zeebrugge waren met bekend in deze omgeving en voeren verkeerd. Met behulp van de slepers ..Lies" en de Nicotine' van rederij Waterweg werden de Belgen, na een nachtje op het wad uiteindelijk dinsdagmorgen losgetrokken land, afdeling Texel De vraag zal volgens ingewijden zeker worden gesteld tijdens de eerstkomende ver gadering van deze belangen vereniging. Intussen is het proces tegen deze ondernemer inzake een overtreding van de sluitingstijd op de slotavond van het Tropical Sea Festival van vorig jaar nog niet afgerond. Justitie had de man veroordeeld tot een geld boete, waartegen de ondernemer hoger beroep aantekende. Dit beroep zou komende maandag voor de rech ter in Alkmaar dienen. Justitie heeft nu besloten de valse aangifte - een misdrijf - en de jongste overtreding van het sluitingsuur in ditzelfde hoger beroep te behandelen. Het hoger beroep wordt hierdoor tot nader orde uitgesteld. Waarschijnlijk komt de zaak over enkele maanden voor Wegens een ingrijpende renovatie is de Langeveldstraat in De Cocksdorp vanaf maandag vier weken afgeslo ten voor het verkeer Fietsers en voet gangers zullen er, zij het met enige moeite nog wel langs kunnen De busroute wordt omgeleid Het werk wordt uitgevoerd door de firma Terro uit Amsterdam. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1