l m aad wil méér met aventerrein doen toningh weggestemd als voorzitter RST Fracties geven elkaar schuld van matig plan BAKKER bv cari oon m KORT Texels ÏÏaad geeft Cor Kuip voorkeur TEXELSE^" COURANT Een sluitende begroting Alleen Hin blijft tegen ammoniakbeleid Geen natte benen langs de Pontweg... Uitgedunde raad Skatepark: niet in commissie Kukelehaantje in de etalage Time Out: geen opvang meer Bibliotheek helpt zoeken op internet ijzerhandel ikdekkers bezorgen 'innenburg overlast kkoord met onderzoek, maar: TOV: steeds verder achteruit geschoven VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 I Honingh uit De Koog keert terug in het bestuur van de creatiestichting Texel (RST). De idige RST-voorzitter kreeg sdagavond van de ge braad minder stemmen dan plaatsgenoot Cor Kuip. Beiden Knals kandidaat naar voren ge- „jven door de dorpscommissie De Koog. De zittende bestuursleden Paul Kikkert (namens de gemeente), Cor van Poel|e (vakorganisaties) en Koos Bremer (Texels Verbond van Ondernemers) waren door hun ach terban als nummer één voorge dragen, terwijl Jan Jacob Rab bij TVO eerste kandidaat was voor de „vaca ture-Graat". Allen werden unaniem of met ruime meerderheid door de raad benoemd dorpscommissie geen voorkeur wilde aangegeven maar de kandidaten in alfabetische vplgorde had geplaatst. Vervolgens kreeg Honingh van de incomplete raad (vier leden waren afwezig) slechts vier stemmen en Kuip zeven De raadsleden van GroenLinks spra ken na afloop van de vergadering hun afkeuring uit over de handelwijze van de dorpscommissie. Dat de dorps commissie niet zelf openlijk met een andere voordracht op de proppen kwam. doch de beslissing overliet aan de gemeenteraad, schoot GL in het verkeerde keelgat. Fractieleider Peter Bakker. ,,Zo wordt de zittende voor zitter van de RST terzijde geschoven, zonder dat diens functioneren ter discussie is gesteld. Dat bevreemdt ons en dat hebben we Frits Agter (voorzitter dorpscommissie, red ook laten weten Dorpsbelang Agter spreekt van „twee kandidaten die beide even goed zijn" „En ie mand als Cor Kuip zet je niet alleen als vulling op de lijst. Óm een alfa betische volgorde te hanteren was een unaniem besluit van ons be stuur." Na enig aandringen geeft Agter toe dat er uit de alfabetische volgorde „wel iets te proeven valt". Het komt er op neer dat de dorpscommissie vindt dat Honingh de afgelopen pe riode meer het RST-belang dan het dorpsbelang heeft behartigd. Zo was de commissie niet tevreden over de modernisering van camping Koger- strand, wat leidde tot protest tegen de voetgangersbrug en het aantal parkeerplaatsen Voor de raadsvergadering heeft Agter contact opgenomen met de raads fracties. Volgens hem was dat geen lobby voor Kuip, maar om uit te leg gen dat er sprake was van een alfabetische voordracht. „Dat stond wel in de brief van de dorps commissie aan de raad. maar was niet in de stukken verwerkt", aldus Agter, die de hoop uitspreekt dat de RST weer in rustiger vaarwater komt Commercieel bedrijf Verscheidene raadsleden gingen dinsdag in op de noodzaak van een gemeentelijke vertegenwoordiger in het RST-bestuur Pieter de Groot (D66), die afgelopen zomer stof deed opwaaien met zijn openlijke kritiek op het RST-beleid, vroeg zich af of dat nog wel past in de huidige tijd Hij stelde vast dat de RST is uitgegroeid tot een commercieel bedrijf, waarbij de sociale doelstelling op de achter grond is geraakt. De Groot verwees ook naar de reac tie van b en w op zijn kritiek. Het col lege liet blijken dat de gemeente zich met met het RST-beleid dient te be moeien „Als de gemeente wél in het bestuur is vertegenwoordigd, dan staat de brief van b en w aan D66 daar haaks op", aldus De Groot, die aankondigde een blanco stem uit te brengen bij de voordracht van de gemeente. Herbezinning Zo ver kwam het met Nadat ook Jan Koolhof (CDA) en Dick Drijver (Texels Belang) vraagtekens hadden gezet bij een gemeentezetel in het RST- bestuur, kondigde burgemeester Van Rappard een nadere discussie over dit onderwerp aan. Het aantreden van de nieuwe gemeenteraad, na de ver kiezingen in 1998, leek hem een ge schikt moment voor herbezinning „Waar moet je als gemeente wel of niet in zitten? Het college zal met een gemotiveerd voorstel komen. De be noemingen bij de RST zijn tussentijds en het gevolg van de statuten, dus laten we daar nu toe overgaan De Groot nam met dit antwoord ge noegen De burgemeester zei voorts dat het college wel tot de conclusie is gekomen dat het aan de taak in het RST-bestuur meer inhoud kan wor den gegeven, zodat een betere wis selwerking ontstaat. qg GERBRBND HEEFT WEEf? "OUI5TE 5LUUIMG GEVONDEh! OR HET UIRCHTEN Hl)» IS OP DEONT-aiotTiNG? 1 V, l fRRRDSZRRL ,,Dat klopt niet hoor Wij maaien al25 jaar bermen voor de gemeente, al leen niet daar.Werner Dros van het gelijknamige Oosterender bedn/t gaat in op het artikel in de vorige krant over het hoge gras rond bushaltes in het buitengebied Hiij legt uit dat het maaien van een aantal wegbermen in het buitengebied wordt uitbesteed aan boeren ..Kijk. onze opdracht is om alles netjes af te werken, dus wij sturen een mannetje die ook om de paaltjes maait Maar dat moet apart gebeuren, daar kan ;e met de grote machine niet bij. Veel boeren doen dat met. want dat kost tijd. Het transformatorhuisje is volgens Dros nog weer een ander verhaal. ,,Hoe heten die jongens tegenwoor dig ook weert Energie Noord West ja. Die zijn daar eigenaar van en je mag niet eens in de buurt van die dingen komen De gemeente ook met. Vroe ger hadden ze er iemand voor die dat bijhield, maar nu vinden ze dat niet meer belangrijk Dus gebeurt het ge woon niet Het maatwerk voor de gemeente is inderdaad weer gestart langs de Pontweg Dros ..Ach. voorde één is dat te vroeg en voor de ander te laat Er is ieder jaar gezeur over Het is nooit goed. Het ammoniakreductieplan hield tijdens de raadsvergadering de ge moederen weer eens bezig. Al ja ren wordt geprobeerd een „Texelse" oplossing te vinden voor veehouders die dicht bij ver- zuringsgevoelige gebieden wonen. Het plan dat dinsdag werd behan deld, werd getypeerd als „het meest haalbare", maar biedt voor de betreffende boeren weinig soulaas. De fracties probeerden elkaar de zwarte piet toe te schui ven, maar de burgemeester sprak verzoenende taal. „U hebt allemaal geen ongelijk." Winstpunt was dat Jan Koolhof (CDA) ondanks „zware bedenkingen" het plan als nog steunde. Alleen zijn partijge noot Kees Hin bleef tegen. Koolhof had het plan eerder tijdens een commissievergadering „een lege dop" genoemd De landbouw- specialist pleitte ervoor na te gaan of het mogelijk is om 1 januari 1995 als De gemeenteraad vergaderde dinsdag in sterk uitgedunde sa menstelling over 27 agendapun ten. Wethouder Schilling en de raadsleden Paul Kikkert, Gerard Weijers (beiden Texels Belang) en Dirk Terpstra (PvdA) waren wegens vakantie met aanwezig. Wegens het ontbreken van de uit spraak van de Raad van State, wordt het skatepark niet besproken in de komende vergadering van de com missie voor welzijnsbeleid Of het punt in oktober wel op de agenda komt hangt ervan af of de mening van de rechter dan al bekend is. De R.v.S. moet licht laten schijnen op de vraag of er een milieuvergunning nodig is voor het skatepark De uitspraak kan ieder moment komen. De geluids rapportage van de gemeente is wel klaar. B en w willen het onderwerp pas bespreken als alle gegevens be kend zijn De haan die doorgaans 38 meter hoog op de spits van de Hervormde kerktoren de windrichting aangeeft, heeft vakantie. Het koperen dier staat een paar weken in de etalage van boekverkoper Theo Timmer aan de voet van de toren. Timmer heeft de haan. die een doorsnee heeft van bijna een meter tot middelpunt ge maakt van een kleine boek- en foto presentatie Die boeken hebben alle maal wat met hanen (en andere vogels) en grote hoogten te maken. Natuurlijk is daar Timmers eigen versjesboek ..Kukelehaantje kippe- kont" bij. maar ook boeken als ..Dan liever de lucht in' en ..Gids voor de vogels van Texel' Behalve de haan wordt ook de kope ren bol die eronder zat. tentoonge steld. De bol is uitvouwbaar en draagt inwendig de namen van mensen die in de loop der tijd naar boven zijn geweest om de haan. de bol of bei den naar beneden te halen of eraan hebben gewerkt. Vaak waren dat gemeentewerklieden. zoals G Schenk. W Jonker. B van Veen. G Hoogerheide en J. Dooren Van de overige namen zijn slechts fragmen ten te lezen. In een ander deel van de bol stond de notitie: ..Haan (2x), bol. wijzerplaten, wijzers - 23 karaat", wat blijkbaar slaat op het vergulden van deze onderdelen Verder is een hou ten bordje te zien dat bij het slopen van de spits werd gevonden: ..ACH Plavier27jum 1882". Een serie foto s biedt een blik op de gesloopte spits en van het uitzicht vanaf dit punt op diverse delen van Den Burg. Bol en haan zullen ook nu van nieuw bladgoud worden voorzien en zullen hun hoge positie weer innemen nadat de torenspits opnieuw is opge metseld. De foto toont de etalage met Bas van Veen die in 1970 de toren beklom om de haan naar beneden te halen (Foto Harry do Graaf) uitgangsdatum te nemen. „Dan kun nen we het ammoniakfonds tenmin ste vullen Verder vroeg hij zich af wie de even tuele verplaatsing van boerenbedrij ven gaat betalen. „De provincie heeft er geen geld voor over en zegt ga maar naar de Wieringermeer Pieter de Groot (D66) citeerde echter uit een door de provincie ondertekend stuk van 9 mei j.lwaarin nadrukke lijk wordt gewezen op de bereidheid van de provincie om bij te dragen Kees Hm was niet overtuigd en Dick Drijver (Texels Belang) betwijfelde of dit een 100% vergoeding betreft Achteruitgang Koolhof draaide bij na overleg met CDA-wethouder Nel Eelman, die om een korte schorsing van de vergade ring had gevraagd. Het geld van de provincie voor verplaatsing gaf de doorslag. „Maar", aldus Koolhof, „ik verwacht dat dit beleid Texel op de langere termijn geen goed zal doen." Hin liet zich niet vermurwen ,Het college heeft z'n best gedaan om er uit te halen wat er in zit, maar ik houd zware bedenkingen De toezegging van de provincie om mee te betalen is met hard. En wat gebeurt er met de grond na bedrijfsverplaatsing? Men gaat er te makkelijk vanuit dat het dan wel beheersgebied of natuur wordt Maar na het verdwijnen van de vee houderij kan er ook een akkerbouwer komen die er aardappels gaat telen. Dan wordt grasland omgezet in ak kerland en dat is een achteruitgang Robbertje Met alleen de stem van Hin tegen, werd het ammoniakreductieplan aan genomen Voordat het zover was, werd een flink robbertje gevochten over de vraag hoe het nou allemaal zo was gekomen. Nog eenmaal gre pen de fracties de gelegenheid aan om zich te profileren. De „oppositie" vond dat de college partijen. met name Texels Belang, het aan zichzelf te wijten hadden dat het huidige plan magerder is uitgevallen dan de bedoeling was De coalitie wilde het onderste uit de kan voor de boeren, maar volgens de oppositie was dat bij voorbaat onmogelijk om dat dit in strijd was met de landelijke regelgeving. Volgens TB hebben juist de andere partijen in de Texelse raad ervoor gezorgd dat het ammoniak fonds nu vrijwel leeg van start gaat. Door in Haarlem aan de bel te trek ken. werd het vorige plan afgeblazen zodat voor de boeren nu niet meer dan een uitgeklede versie resteert. TB betwijfelt bovendien of het milieu op Texel hier nou wel zoveel mee is geholpen. Burgemeester Van Rappard gunde de fracties de kans om stoom af te blazen, maar verijdelde dat zij op nieuw met elkaar in discussie zouden gaan Hij wees erop dat in elk geval veehouder Marcel Hin met het nieuwe plan is geholpen en dat er nu iets op tafel ligt dat de instemming heeft van de milieu-inspectie Kees Hin-.zware bedenkingen Dakotaramp In de tuin van het Provinciehuis in Haarlem wordt eind deze maand een gedenkteken ont huld als blijvende herinnering aan de slachtoffers van de Dakotaramp, die op 25 september 1996 plaatsvond. Onder de 32 slachtoffers bevonden zich 23 ambtenaren van de provincie. 'Ingezonden In het ingezonden stuk van Jan Zwan in de TC van 9 septem ber j.l. staat dat hij twee jaar geleden een boek kreeg wegens het RST-ju- bileum. Dat is een typfout, het moet zijn éen jaar. „Dat moet wel duidelijk zijn. Anders denken ze nog dat ik seniel wordt", aldus de briefschrijver. te doen Het kon zo de container in." Ook het tegenoverliggende „Treffers Mode en Dekbedden" behoorde tot de gedupeerde bedrijven Hoe de overlast precies kon plaatsvinden, is moeilijk te achterhalen De betrokken loodgieter was niet te bereiken ABN Amro zegt alles in het werk te stellen om met de betrokken onder nemers tot een goede schade regeling te willen komen. Bas van Veen bij de etalage met kukelehaantje. Hij was (in 1975?) een der gemeente werklieden die in de loop der jaren in de spits klommen om de haan naar beneden te halen. lFolo Harzy Graaf) „We zijn een beetje slachtoffer van ons eigen succes.'' Bart Heijnen van de Welzijnsstichting legt uit dat de scholierenopvang in Time Out niet meer in de oude vorm wordt gedaan. Het skatepark heeft die functie deels overgenomen. Wel zullen in het centrum speciale jongerenprojecten worden gehou den. De jongerenopvang is met meer he lemaal van deze tijd, stelt Bart Heijnen. „Er was een periode dat de OSG een beetje typische roosters hanteerde Nu is dat anders Boven dien kan je tegenwoordig ook daar De openbare bibliotheek in Den Burg geeft weer instructies „informatie zoeken op internetIn ongeveer 2Vz uur leren deelnemers in kort bestek de verschillende mogelijkheden van het World Wide Web Naast een korte theoretische inleiding is er veel ruimte voor praktische oefening. Enige ken nis van Windows is gewenst De kos ten bedragen ƒ40,- per persoon De instructies worden gegeven op maandagavond en dinsdagochtend, het aantal bijeenkomsten hangt af van de hoeveelheid inschrijvingen. Begonnen wordt op maandag 6 en dinsdag 7 oktober Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek. Drijverstraat 7, Den Burg (informatie Jan Klerk, tel. 31 27 43) heel aardig overblijven." De opening van het skatepark op de oude Deucebaan trok in flinke wissel op het publiek dat normaal Time Out be zocht. We konden het flink merken." Omdat Time Out veel uren van de beroepskracht vergde werd besloten tot een projectmatiger aanpak over te gaan We hadden vorig jaar die film. Dat liep hartstikke goed Aan zulk soort dingen moet je denken Natuur lijk zouden we liever wel elke dag open willen zijn, maar je zit met een beperkt aantal uren voor onze jeugdwerkster. Dus moet je keuzes maken." Hij hamert op de laagdrempeligheid van de te houden activiteiten „Want we willen contact houden met de jeugd Van de vrijkomende ruimte zal dank baar gebruik worden gemaakt. Musica Texla gaat er weer wekelijks repeteren. Bovendien zullen er verga deringen worden gehouden De mu ziekschool kampt ook met ruimtege brek dus misschien kunnen we daar ook nog iets mee doen", aldus Heijnen (Advertentie) Voor klerewerk naar Bakker Bakker heeft een ruim assortiment werkkleding en werkschoenen. Spinbaan 20. Den Burg jnieuwsfeit voltrok zich bijna on- jjmerkt tijdens een geheime [iftelijke stemming, waarbij de j ie namen van vijf RST-be- ,isleden mocht aankruisen In vier allen ging het om een her- loeming en éen persoon zou de ^gevallen plaats na het overlijden ioud-voorzitter Kees Graaf inne- Alfabetisch Tot een herbenoeming van Honingh, die Graaf tussentijds als voorzitter was opgevolgd, kwam het echter niet. In de aanvankelijke voordracht van de Koger dorpscommissie, die was vermeld in de vergaderstukken, stond Honingh één en Kuip twee. Toen het agendapunt aanbrak, bleek dat de 'Lusthof van restaurant lunch- Koffiepot heeft bij de ABN fobank een schadeclaim inge- id- Zijn bedrijf werd maandag 'offen door stof- en teerdeeltjes afkomstig waren van herstel- ^aamheden aan het dak van bankgebouw in de Binnenburg. Andere bedrijven klagen over ade. ABN Amro zegt het inci- itheel vervelend te vinden en Gestie zo goed mogelijk met «trokken ondernemers te wil- l0Plossen. dakwerkzaamheden waaraan «werkers van een loodgieters- 1' maandagmorgen begonnen, 3en gepaard met een behoorlijk J Vrijkomend stof en de teer- zorgden onbedoeld en onge- voor flinke overlast in de ■Jnburg ,,De wind stond met ""vijf a zes precies op De Koffie pot", aldus uitbater Jan Lusthof. Toen hij in de loop van de morgen in z'n zaak arriveerde, ontdekte hij dat door een openstaand raam héél wat teer deeltjes naar binnen te zijn gewaaid. „Zodra we open gingen, raakten we er zelf ook onder, evenals de bordjes buiten op het terras. Om vijf uur zijn we dicht gegaan, omdat het uit de hand liep. Het heeft ons veel geld gekost. Gederfde omzet, verse pro- dukten, schoonmaakkosten en een loopmat die naar de filistijnen is. Van daag (donderdag, red.) zijn we voor het eerst weer open Container Ook Geert Bosscha van snackbar „De Snackplek" behoort tot de gedu peerden De vervuiling trof op een ongelukkig moment. „We hadden nét van zondag op maandag de hele tent schoon geschrobd Door een valse draaiwind woei het spul door de open staande pui naar binnen, zonder dat ik er erg in had. De vitrine en alles wat er in lag, zoals ijs en vleeswaren, zat er onder Daar was niets meer mee Honingh (rechts) had onlangs als RST-voorzitter een belangrijk aandeel in de opening van de nieuwbouw van camping Kogerstrand. (Foto arcn-.et Texelse courant) gemeenteraad stelde dinsdag '#8.225,- beschikbaar voor een Ie lerzoek, gericht op o.a. het be- iken van het oude PEN-bassin haven, het creëren van een ede havenmond bij het bassin gevolgen daarvan voor de iltmolen) en subsidie- gelijkheden. Verschillende frac- wilden er ook andere actie- 'ten bij betrekken, maar dat ik niet haalbaar. 'Drijver (Texels Belang) en Kees (CDA) vroegen of het TOV-plan Reede van Texel" en het creè- van parkeerruimte al in dit onder- i kunnen worden meegenomen s Roeper (PvdA) ging nog een nerder. Hij wilde afzien van het irzoek en het bedrag liever inzet- wor een analyse van diverse toe- Jmogelijkheden. Pieter de Groot S| kwam met een compromis: ildit onderzoek afronden, daarna vervolg „Een tweetrapsraket", De Groot. houder Poster deelde mee dat 3 is geboden, gezien de over- ton de haven door het rijk aan jimeente in 1998. Na het bezoek minister Jorritsma (Verkeer en krstaat) aan Texel is deze trans- tin een stroomversnelling geko- i Poster ontkende dat te laat met 'onderzoek wordt begonnen. 'pieester Van Rappard raadde gecombineerd onderzoek af, lal dit extra tijd en geld kost Hij erop dat de huidige opdracht bitend is gericht op de iche" aspecten. Vandaar dat leente heeft gekozen voor een iu (Frederic Harris) dat is gespe nd in water, stromingen, etce- 4 de enige mogelijkheid voor havenuitbreiding in het Wadden gebied. Als we wat willen, moeten we het nu doen en dat moet goed wor den onderzocht. Andere onderwer pen zijn teveel ballast en er hangt een flink prijskaartje aan Dat kunnen we later zelf nader bekijken. Het lijkt me verstandig dat we dan gebruikmaken van de kennis die op Texel voorhan den is Na deze uitleg ging ook Roeper ak koord, Op vragen van Erna Eelman (VVD) en Kees Hin antwoordde wet houder Poster dat de kans op subsi die van het gewestelijk project „Kop en Munt" groot is. De gemeente heeft hierover echter nog geen zekerheid De Texelse Ondernemende Vrouwen (TOV) zijn er niet erg over te spreken dat hun plan „Ter Reede van Texel" niet wordt meegenomen in het onder zoek naar aanpassing van de Oude- schilder haven „Medio vorig jaar was dat nog wel toegezegd, maar nu zijn we gerangschikt onder een 'verzame ling van nog meer te ontwikkelen ini tiatieven', zoals ze dat bij de ge meente zeiden", aldus Henriétte Timmermans. „Pas na dat kern onderzoek worden wi| meegenomen in het vervolg Oftewel, we worden de steeds verder achteruit geschoven De TOV heeft ook geluiden opgevan gen dat ze worden verwezen naar het industrieterrein van Oudeschild. Wet houder Poster liet dinsdag tijdens de raadsvergadering iets dergelijks val len, maar trok dat later terug. „Er is wel eens over gesproken, maar het wordt anders We kijken eerst naar de haven Misschien zijn er later wel mogelijkheden om het plan van de dames in te passen", aldus de wet houder

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5