'rijwilligers hielpen handje in India, Kenia en Bolivia ,e winst is het enige dat achteruit ging Met catamaran naar Vlieland-Terschelling Yijfers Rabobank blijven sterk groeien Veel bekijks bij bouw middelbare school Fimo-demonstratie Kerk in 1933 al in de steigers TEXELSE 7 couRANT id-leerlingen van in Drijverschool eken klasgenoten UlutArrow commissies. Het rijdende kantoor zal ook bij evenementen voor promo tionele doeleinden worden ingezet, bijvoorbeeld op de Hoornder donder dag. het vliegfeest of de Ronde om Texel De ..pinbox" die de bank nu heeft staan in De Koog, zal worden vervan gen door een echte geldautomaat, bij de plek waar nu nog de Koger Rabovestigmg staat. De pinbox gaat naar De Cocksdorp. Er moet wel een redelijke verhouding zijn tussen de kosten van een geldautomaat en het aantal te verwachten geldopnamen. Een der leden vond dat ook in Ooster end een automaat hoort. „Moet mak kelijk kunnen als jullie dat kantoor daar verkopen" Pratende over de nabije toekomst kwam de invoering van de Euro aan de orde. Directeur Timmers zei dat toe te juichen omdat het op termijn voor de economie goed is. Voor de bank kan het echter vermindering van provisie betekenen bij het internatio naal geldverkeer Verder vallen ver dere stappen te verwachten wat be treft het afstemmen van het dienstbetoon van de bank aan de wensen van het publiek. De recente uitbreiding van openingstijden blijkt goed aan te slaan Op de zaterdag ochtend is het niet echt druk, maar er is toch een voortdurende klanten- stroom. Oud-voorzitter Henk de Lugt wees op het merkwaardige feit dat de bank op zaterdagochtend open is en het postkantoor dicht Vroeger was het andersom Timmers: ,.U wilt ons toch niet met een postkantoor verge lijken?". Klankbord In het kader van het streven om de betrokkenheid van leden met de bank te vergroten, werden het afgelopen jaar enkele bijeenkomsten gehouden van ..klankbordgroepen" De groe pen bestonden uit twee maal twintig mensen die uit het bestand van 1500 leden waren geprikt. De ervaringen zijn positief. Tijdens de gesprekken werden opmerkingen gemaakt en vragen gesteld waarmee het bestuur wat kan doen. Aan deze vorm van ledencontact zal dus op een of an dere manier vervolg worden gege ven. Vooral zullen pogingen worden gedaan om jongeren bij het bank- gebeuren te betrekken. Internet De vergadering kreeg een interes sante afsluiting in de vorm van infor matie over en demonstratie met inter net. Medewerkster Romania Langelaan-Houdijk vertelde hoe inter net werkt, wat je er voor nodig hebt en schetste het toekomstig belang van internet, ook voor kleine onder nemingen en particuliere personen- Met de aanwezig apparatuur riep ze diverse pagina's op om te laten zien wat er zoal mogelijk is. Zo lazen de Rabo-leden het laatste nieuws van De Telegraaf en kregen ze informa tie over het Diana-drama en over de verrichtingen van Ajax. In het begin van de vergadering waren van di verse mensen in de zaal digitale fo to's gemaakt die in het net waren gebracht, zodat ze wereldwijd ver toond konden worden Zo zagen oud voorzitter Henk de Lugt en oud-direc teur Rieuwert Veenstra zichzelf op het beeldscherm- De bank heeft er belang bij dat het publiek wegwijs wordt gemaakt met internet gezien de rol die voor dit nieuwe medium bij het bankverkeer is weggelegd. Omdat door de leden geen tegen kandidaat was voorgesteld werd Jan van der Vis als bestuurslid van de bank herbenoemd voor drie jaar Het zelfde gebeurde met Willem Vos als lid van de Raad van Toezicht. Een pop maken van fimo-klei, een expositie van poppen en informatie over cursussen in het werken met fimo-klei. Wie hiervoor belangstelling heeft kan op de zondagen 21 en 28 september tussen 14.00 en 16.30 uur terecht in het atelier van Galerie De Reede van Texel aan de De Ruyterstraat 130 in Oudeschild Het is niet voor het eerst dat de Ne derlands Hervormde kerk in Den Burg een grote opknapbeurt krijgt Dat blijkt uit dit kiekje uit het archief van verza melaar Maarten Stoepker Op de ach terzijde staat het jaartal 1933 Lief hebbers van oude foto's prenten en ansichtkaarten kunnen komende week weer terecht op de maande lijkse ruilbeurs van de Historische Vereniging. Deze vindt niet meer plaats in de Witte Burcht, maar in d'Ouwe Ulo Ook de bibliotheekgroep van de Historische Vereniging heeft dan een bijeenkomst Belangstellen den kunnen dan het archief raadple gen De aanvang is 20.00 uur VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 de vergadering opvallend sterk verte genwoordigd, Onder hen de recente lijk aangeworven P van Bergeijk die deel uitmaakt van het managements- team. Voorzitter Jan van Heerwaarden zwaaide het personeel lof toe voor de inzet van het afgelopen jaar. Bij de grote verbouwing hebben zij veel in schikkelijkheid getoond, zijn goed omgegaan met de heel andere situa tie bij de opvang van klanten en moesten ze leren omgaan met de 36- urige werkweek en de verlengde openstellingstijden „Over aanpas sen gesproken. Jullie hebben de hooggespannen verwachtingen meer dan waargemaakt", aldus Van Heer waarden Wat de resultaten van het lopende jaar betreft kon worden gemeld dat op dit moment de cijfers van het hele vorige jaar al zijn overschreden, wat het mogelijk maakt om ongeveer een miljoen aan het eigen vermogen toe te voegen Mobiel Het mobiele kantoor dat de bank in gebruik neemt als compensatie voor het sluiten van de vestigingen in de dorpen zal een standplaats krijgen in overleg met de betrokken dorps- lijke tochten in de toekomst worden herhaald. Arrow Ferrylines houdt zich gewoon lijk bezig met tal van andere dag tochten in het Ijsselmeer- en wadden gebied. De in 1990 gebouwde Blue Arrow doet denken aan de bekende, maar grotere Koegelwieck van Ter schelling. Het vaartuig werd door de vorige eigenaar gebruikt op de lijn Engeland-Wight. Het biedt „business class "-sfeer: comfortabele stoelen en een bar. Schokdempende techniek waarborgt ondanks de hoge snelheid een rustige vaart Door de snelheid waarmee de catamaran zich voort beweegt is het mogelijk gedurende één dag diverse bestemmingen te bezoeken en daar volop gelegenheid te hebben om rond te kijken. Op het programma staat onder meer een VOC-tour waarbij plaatsen worden bezocht waarin gebouwen, huizen e.d. worden bekeken die te maken hebben met de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie. Ook een Zuiderzeetour is mogelijk. Daarnaast bestond al een Waddentour waarin Texel, Vlieland en Terschelling zijn opgenomen, maar voor Texelaars die daaraan wilden deelnemen was het een probleem dat de Blue Arrow als vertrek- en aankomstplaats Den Oever heeft. Na afloop laat in de mid dag moesten de Texelaars dus weer via Den Helder met de normale veer boot naar hun eiland terug, wat een beetje te omslachtig en tijdrovend werd gevonden. Toen de bedrijfslei ding van Arrow daarvan hoorde, werd besloten tot het experiment van zondag 21 september rialen, gereedschappen en les materiaal kon worden aangeschaft „Want ze hebben daar vrijwel niets", aldus Van Tatenhove, die voor de vijfde keer naar Kenia ging Grootste project Het gebouw van ruwweg dertig bij tien meter met drie lokalen is tot dusver het grootste project waaraan hij heeft meegewerkt. Het is de bedoeling dat er voortgezet landbouw-, bouwkun dig- en huishoudelijk onderwijs gaat plaatsvinden „Een zeer nuttig en leerzaam project De bouwtekening die hun gastheren hadden gemaakt, bleek niet meer dan een provisorische schets van het ge bouw, die bovendien met goed over eenstemde met de fundering. Er werd een betonvloer gestori en voor de muren werd natuursteen gebruikt, die door de Nederlanders op maat werd gebikt. Andere vrijwilligers metselden de stenen op elkaar en bouwden schoolbankjes. Van Tatenhove. „De plaatstelijke bevolking werkte hard mee. Soms was het wel eens wat veel van het goede en werden we bijna bedolven onder de mensen. Op zulke momenten bleef er voor onze eigen vrijwilligers geen werk over Maar de bedoeling was goed en daar ging het om." In drie weken tijd werden de muren volledig op hoogte gemetseld en kwam bij één lokaal het dak erop. De plaatselijke bevolking denkt nog een week of vier nodig te hebben om het werk af te maken Twee Kemaanse medewerkers van World Servants blijven tot de school helemaal is afge bouwd. Van Tatenhove toonde zich verrast over de grote belangstelling voor het project. „Nooit eerder kwa men zoveel mensen kijken. Er was zelfs een hoge piet wiens functie hier vergelijkbaar zou zijn met commissa ris van de Koningin. Dat zegt wel iets over de waarde dat aan het project wordt gehecht." De lesmaterialen die de Nederlan- reisden om mee te helpen aan de bouw van een ziekenhuis in Madras. De Nederlanders hielden zich bezig met de afwerking van het hospitaal. „Er moest nog veel worden gedaan. We hebben een hek om het gebouw geplaatst, om te voorkomen dat kin deren uit het nabij gelegen weeshuis en mensen uit het dorp met onge wenst op het terrein kwamen Dit was een hele klus. Pilaren metselen en daarna een hek bevestigen. Ook moesten alle ramen nog in de kozij nen worden gezet Een groot deel van de tijd hebben we geschilderd Mu ren, kozijnen, deuren, zo'n beetje al les wat gedaan moest worden. Om dat het gebouw op de laatste dag feestelijk werd geopend, hebben we het terrein opgeruimd, schoonge maakt en versierd." tchillende Texelaars hebben zich algelopen zomer verdien- ik gemaakt bij ontwikkelingsprojecten in India, Bolivia en a. Als vrijwilliger van de organisatieWorld Servants "bouw- iri ie een kliniek voor zwangere vrouwen in Pueblo Nuevo in ja, een ziekenhuis in Madras in India en een middelbare cl in het Kemaanse Sogorik. Het is de bedoeling dat de tol uitgroeit tot één van de grootste beroepsopleidingscentra het land aan de Afrikaanse oostkust. Nu het gebouw er staat, Kemaanse overheid verplicht de school subsidie voor >nvijs te verlenen. komen. gchiedenis van de middelbare lm Sogorik, dat zo'n 400 km ten ten van Nairobi ligt. begon al in toen Mary Kiptauni zich tot I Servants richtte Weliswaar i basisonderwijs. het dichtstbij- iberoepsonderwijs was 150 km rop en gezien de armoede, eilvan vervoer en wegen, voor «sten niet weggelegd. Na een icling van ƒ150, - was er ge- geld om twee leerkrachten te in Met een eigen bijdrage van ■dingen zorgde de school zelf lesmiddelen als een brei- ne en metselspullen In de af- 8 =n |aren zijn er zes Kenianen I hun opleiding hebben afgerond zijn allemaal goed terecht ge- Lesmateriaal Om uit te groeien tot Kema's grootste centrum voor beroepsopleidingen, moest eerst een nieuw gebouw ver rijzen Zonder school moet de plaat selijke bevolking namelijk zelf de do centen betalen. Hierdoor is onderwijs in Kenia eigenlijk alleen voor de rijke ren weggelegd. Om de bevolking op weg te helpen reisde Ferdinand van Tatenhove, in gezelschap van Erik Hooijschuur, Magon Vlaming en Margo Weerden burg en nog 38 vrijwilligers, deze zo mer af naar Kenia. Voor de bouw van het schooltje was op Texel zo'n ƒ3.000,- ingezameld, waarvan mate- bijeen bij het ziekenhuis in aanbouw in Madras In India. Nederlandse vrijwilligers metselen een muur van de school in het Keniaanse Sogorik Het meisje met de pet op rechtsboven op de steiger is Margo Weerdenburg ders hadden meegenomen beston den uit schriften, boeken en schrijf materiaal Voor de huishoudelijke afdeling werd een Singer trap- naaimachine aangeschaft, waarmee uit Nederland meegebrachte lapjes stof worden genaaid. Voor de afde ling bouwkunde een kruiwagen en gereedschapskisten Uitstapjes Naast het werk hadden de vrijwilligers ook tijd voor andere dingen, 's Och tends werden in het kerkje bijeenkom sten voor kinderen gehouden die in het teken van de bijbel stonden. Tot frustratie van de Nederlanders werd hun gezang totaal overstemd door de twintig Keniaanse zangertjes De vrij willigers maakten uitstapjes naar Eldoret, een vrij grote stad op een uur afstand. Typisch Afrikaanse tafereel tjes, zoals op straat uitgestalde groente en fruit, werden afgewisseld door reclame voor westerse produc ten Verder was er een cultuurproject, waarbij gezinnen werden bezocht Die vertelden over hun bestaans wijze. samenstelling van het gezin en toekomstperspectief Nicolien en Natalie Ran hielpen met een groep van 33 vrijwilligers in Boli via mee aan de bouw van een kliniek voor zwangere vrouwen in Pueblo Nuevo De bevolking stamt af van de Ouechua Indianen, leeft van de ver bouw van suikerriet en woont in pri mitieve huisjes van stokken en klei. Zeventig procent van de Bolivianen heeft geen vast werk en is arm tot zeer arm. Scholing, die alleen voor kinderen onder de tien jaar wordt gefinancierd, laat te wensen over. Vervolgonderwijs kunnen ouders doorgaans niet betalen „De bouw van de kliniek was leuk en leerzaam', aldus de dames Ran „We werden bijgestaan door enkele Boliviaanse bouwvakkers. We heb ben vooral veel gemetseld, maar ook getimmerd, geverfd en gegraven De kliniek was zo goed als klaar, toen we vertrokken De overdracht was heel leuk We kregen van de mensen een zelfgemaakte oorkonde en confetti op ons hoofd Door het grote aantal vrij willigers werd ook gestart met het metselen van twee huizen voor de leraren, die echter niet konden wor den voltooid Volgen jaar reizen Texelse vrijwilli gers af naar het Keniaanse Isiolo, waar ze vijf jaar geleden een school tje bouwden Het schooltje draait goed,maar de huisvesting en opvang van kinderen laat te wensen over Het volgende project is daarom de bouw van een weeshuis en een kinderop vang. Kliniek India Carolien Hoedjes, Floor en Janneke Zijm maakten deel uit van een groep van 34 vrijwilligers die naar India af- De plaatselijke bevolking stelde de interesse van de vrijwilligers op prijs. „Ze vonden het leuk dat we kwamen kijken en waren zeer geïnteresseerd in wat wij deden en hoe ons leven er uit zag. Het was soms best moeilijk een gepast antwoord op hun vragen te geven. Bijvoorbeeld wat wij per maand verdienen. Dat kun je gewoon niet vergelijken." Naast de armoede, zagen de vrijwil ligers ook de andere kant van India. „De stichting die de kliniek liet bou wen bestond uit allerlei rijke mensen die het project financierden. Ze waren gastvrij en nodigden ons uit voor een kijkje thuis. Dan kom je in zo'n grote villa aan het strand Wat een contrast tussen arm en rijk." Werkoverleg tijdens de bouw van de kliniek voor zwangere vrouwen in Bolivia. de Texelse boot al niet goed Zo kwamen oud-klasgenoten Bakker (van Westerheem) en ^mmg uit de PH-polder elkaar iijaar na vele jaren weer eens Na enig rekenwerk bleek het s25 jaar geleden te zijn dat hun hg in 1972 afzwaaide van de "jverschool. Hoog tijd voor een i dus, concludeerde het duo. de bedoeling dat het weerzien oktober/begin november zal Ninden. Er is echter één pro- I ze hebben geen idee waar het Weel van hun oud-klasgenoten II Om de voormalige groep Nieen te krijgen vragen ze hen aepte nemen. Loes Bakker is Ie'ten op nummer 015-262 46 'Bora Vlaming op 020 - 600 48 leerlingen die tussentijds de fschool verlieten zijn welkom. Speciaal voor Texelaars maakt Arrow Ferrylines B V. uit Nieuw- veen op zondag 21 september een dagtocht naar Vlieland en Ter schelling. Met de catamaran „Blue Arrow" die vaart met een gemid delde snelheid van 60 kilometer per uur, kan ook een beperkt aantal fiet sen worden meegenomen. Het vertrek is gepland om 9.00 uur vanuit Oudeschild Om ongeveer 10.00 uur wordt Vlieland bereikt, waar de passagiers drie uur lang kunnen rondkijken. Om 13 00 uur gaat de Blue Arrow naar West-Terschelling, aan komst 13.45 uur, waar het verblijf ook bijna drie uur duurt Om 17.00 begint de terugtocht naar Oudeschild, aan komst aldaar ongeveer 18.15 uur. Het schip kan ongeveer tachtig pas sagiers meenemen. De tocht gaat al leen door als er zich tenminste twin tig aanmelden. Kosten per persoon f79,50. Gegadigden kunnen zich op geven via Lifestyle Traveller telefoon 0172-536880 en dienen tegelijk de betaling te regelen Het spreekt van zelf dat men snel zijn geld terugkrijgt als de tocht niet doorgaat Aan boord worden geen maaltijden verstrekt. Wel wordt daar koffie, thee en andere drank verkocht. Als blijkt dat de be langstelling behoorlijk is zullen derge- blijft goed gaan met de bank Texel. De bedrijvigheid lonverminderd en houdt ge- red met de gunstige ontwik- van de landelijke Rabo-or- atie. Het balanstotaal steeg 263,9 miljoen in 1995 naar f miljoen in 1996 en inmiddels f300 miljoen overschreden. anten vertrouwden totaal 197 n gulden aan de bank toe. Het ,jj 9 dat door de Rabo in 1996 a uitgeleend was echter veel ho- lt 248 miljoen) zodat de externe lalmarkt nodig was om aan alle itaanvragen te voldoen. De (verstrekking heeft in vier jaar rp groei van bijna 40 procent emaakt. Spectaculair is de van de geldopnamen via de tvtomaat In het boekjaar 1996 idat er 142000; het laatste jaar sen versnelde groei te zien ge- i. Verwacht wordt dat die ver- 19 zal doorzetten, mede omdat 'abo van plan is ook geld talen te plaatsen in enkele Worpen waardoor het aantal "en via deze apparaten in 1998 «000 kan bereiken. Voor een s het een verschuiving want er sen vermindering van het aan- Pdelingen aan de „ouderwetse" tegenover is de netto winst het enige dat in 1996 aanzienlijk terugliep: van f611 000 naar f315.000,-. Dat is ech ter allerminst verontrustend want het is voornamelijk een gevolg van de recordinvestering van 5,4 miljoen die gepaard is gegaan met de verbou wing en inrichting van de bank in Den Burg Mede daardoor stegen ook de bedrijfslasten: van f6.972.000,- naar f7 758 000,-. In het lopende jaar zal de winst aanzienlijk herstel te zien geven. Overigens is het doel van de coöperatieve Rabobank met het ma ken van winst, maar winst is wel no dig om de solvabiliteit op peil te hou den. Opvallend is de sterke groei van de assurantieprovisie. De kans is groot dat deze inkomstenpost dit jaar de éen miljoen gulden overschrijdt. Ook de verdiensten die de bank heeft aan de effectenhandel groeien sterk. Er werd in 1996 totaal 2,8 miljoen aan provisies ontvangen. De Rabo is verreweg de grootste bank van Texel Van de agrarische sector is 80% klant en van het mid den- en kleinbedrijf 55%. Van de hy potheken die op Texel worden ver strekt komt 30% van de Rabobank. Animo Directeur Leo Timmers lichtte de flo rissante jaarcijfers van zijn bank toe met behulp van lichtbeelden tijdens de woensdag in De Lindeboom ge houden algemene vergadering. Die bijeenkomst werd opvallend druk be zocht Blijkbaar levert het streven om de leden meer bij het bankgebeuren te betrekken resultaat op. Ook de medewerkers van de bank waren in

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7