door de week op zee ft/? zondag op de kade Verkoop oude Bolder is eerste prioriteit" aad schrikt van lijken de kast van scholen Visserman 25 jaar bij firma Van der Vis TEXELSE^ COURANT Huren bij ruimtegebrek? Kosten bijna een ton hoger Wedstrijd net lang voor ZDH Atletiekjeugd goed in Heiloo Familie-estafette Harde wind speelt zeilers parten Pool derde in Bergen Dammen: wit begint en wint (j eslaagd Alle zwartspelers boeken winst Gemeentebegroting Trekvogelquiz in EcoMare Cursus vaarbewijs „Zware wissel op toekomst" CNV houdt cursus onderhandelen Peuter- en oudergym Veel geld voor onderhoud wegen kj p VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 jleer van vroeger bestaat niet Als het toen geen weer was ilte varen, doken we nog wel gezellig met elkaar in het [ronder. Met de huidige grote ,n en de economische druk presteren, is dat er niet meer jet kan zulk slecht weer niet «e varen praktisch altijd." De het werk is voor visserman nsvan der Schans (47) van de Concordia" echter niet min- pgeworden. Vrijdag vierde hij rn bemanning dat hij al een eeuw bij de firma Gebroe- Van der Vis vaart. barzi|n we apetrots op", aldus van der Vis. één van de vier reders (Biem, Piet Jan, Marco jbrand), die vorig jaar de „Con- hebben overgenomen. „Het Kiwoordig een bijzonderheid als ■d zo lang bij hetzelfde bedrijf Het zegt iets over de hechte sa- selling van de bemanning. Alle- kleme zelfstandigen die hard onder een baas." Een uit- itdie wordt beaamd door mede- iningsleden Peter van ieras. Kees Makelaar (vorig jaar hetzelfde bedrijf) en Jaap ..We zitten al zo lang met el an boord. we weten precies wat in elkaar hebben. Zonder iets te si.weet elk bemanningslid pre- atiemoet doen. Vertrouwen is belangrijk als je zo dicht op el- «erkt." Opstapper ssersbestaan werd jubilaris Van dians, zoon van een visserman, paplepel ingegoten. Voordat laar geleden bij bij de firma Van der Vis aanmonsterde, heeft hij vanaf z'n vijftiende - deels als opstapper- op bi|na de hele Texelse vloot gevaren. Bijvoorbeeld op de kotter van Wim Boom, op de TX 28 van z'n vader en in 1972 op de „drie" van Van der Vis. Als manusje van alles schuwt de Oudeschilder zeebonk geen klusje aan boord. Het varieert van wacht lopen tot visverwerking en reparatie van de netten „Ik doe het al een tijd en het is keihard werken, maar ik heb het aan boord nog steeds reuze naar m'n zin en zou niet anders willen. Zondagnacht om twaall uur vertrek ken en vrijdagochtend weer terug. Beursje Zodra het schip in de haven afmeert, zoekt hij het gezelschap van echtge note Agnes in Oudeschild. Agnes. „We hebben een jaar of vijf in Den Burg gewoond, maar waren reuze blij toen we weer naar Oudeschild terug keerden. Bertus kan het beursje zondagmorgen op de haven niet mis sen." Bertus: „We zoeken de luwte op de haven en maken een praatje met de kornuiten (o a Cor Boekei, Ab van der Schans. Sam van der Slikke. Bert Weijdt en Jaap Bakker, red over van alles en nog wat. Helaas dunt het groepje door de gemiddels hoge leeftijd wat uit en is er van on der af weinig jonge aanwas." Dat laatste probleem doet zich niet alleen voor op het zondagse beursje „Ook de kottervloot vergrijst. Er is een hopeloos tekort aan jonge vis sers. Als het zo doorgaat komen we over een jaar of tien echt in de pro blemen Als oorzaak voor de geringe animo van de jeugd voor het vissers vak noemt hij o.a. de werktijden. „Er wordt altijd wel gezegd die kotterlui verdienen zo veel, je bent per week toch gauw zo'n honderd uur in touw Maar ondanks dat zou ik met anders willen Net als z'n zoon Albert, alweer de vijfde generatie kottervisser. „De vis serij zit ons in het bloed Om tijdelijk de bakens te verzetten kreeg Van der Schans van de TX 4 een vakantiereis met bestemming naar eigen keuze. 99 Jubilaris Bertus van der Schans temidden van z'n kornuiten op de TX 4. (Foto Gerard Timmerman) drie ton moet dit jaar worden eteld door de gemeente voor nderhoud aan scholen. Deze s, met een te kleine vergoe- door het rijk gedelegeerd, ankelijk leek het om twee ton an. Maar gedetailleerdere be tuigen vielen hoger uit. Daar ie raad dinsdag niet blij mee. een lijk in de kast", ver- dde Hans Roeper van de «uiige beeldspraak werd over men door de andere raadsle- We hebben nou eenmaal veel tnop dit eiland, dus veel kosten. Eendure hobby", aldus Roeper eg hoe het college de komende deze bedragen wil afdekken, ns Erna Eelman van de VVD el mogelijk geweest in een eer- Sadium te berekenen dat het zou uitvallen dan twee ton het bij deze tegenvaller?" Dat erste wedstrijd van het sei- duurde juist iets te lang voor Nadat ConZelo vijf minuten Ittijd een 1-2 achterstand had Bewerkt, greep de tegenstan- "tWaarland in de blessuretijd nog de winst: 3-2. tenders - derde vorig seizoen «en zondag uit de startblokken wee-kampioen ConZelo. Na wtal bijna-treffers was het in de minuut raak, toen aanwinst Regtop hard inschoot en Jelte Ier Kooi knap afrondde 0-1 'i9 minuten later was ZDH op- succesvol, toen Regtop van afstand een ziedend schot dat door de keeper verkeerd beoordeeld: 0-2. «nal het moment dat de thuis- besloot alles-of-mets te gaan Uien was weer sprake van een wide wedstrijd Dat resulteerde =9van rust in een enigszins ge ls tegentreffer. In de tweede «as het wachten slechts op de "aker ConZelo was veel ster ke Hoornders stonden met de <9en de muur Christiaan Stolk ;en dat hij geen zin heeft zijn s"i het doel zomaar af te staan '«current Kees Kooy en be ds ZDH tot driemaal toe voor lonheil Hij was echter kansloos mandekker Pascal Riemens het 'lisle minuut moest afleggen J's gevaarlijke spits. 'sek een uitslag waarmee 'sams vrede hadden. Toen de «'echter echter maar door liet "sn Jan Willem Kraay met ade- "tgreep, greep de thuisploeg fs minuten blessuretijd alsnog beaamde wethouder Eelman Ook zij was niet blij met deze ontwikkeling. „Maar het was een enorme operatie en gaandeweg kregen we steeds meer duidelijkheid. Het was plussen en minnen." Tijdens een eerdere bespreking van dit onderwerp, waarbij nog van twee ton werd uitgegaan, verklaarde Pieter de Groot van D66 al met gerust te zijn. Hij wilde toen met meegaan met het plan van de wethouder om een mil joen te reserveren voor nieuwbouw Bij een atletiekwedstrijd in Heiloo kwamen zaterdag vier Texelse jon gens in de leeftijdsgroep van elf jaar in actie. Op de snelle kunststofbaan van Trias behaalden ze goede resul taten tegen de jeugd van diverse Noordhollandse verenigingen De beste Texelse atleet was Hans Duin met een fraaie vierde totaal plaats. Vooral zijn sprong over 1.20 meter hoogte is vermeldenswaard. Kristian Heijnen kwam op de 1.000 meter een paar meter tekort voor een medaille (vijfde in 4.06). Maarten Steenvoort legde de 60 meter af in 10 4 sec en Frank Gieze kwam bij het hoogspringen prima voor de dag. Jip van Zoonen moest de wedstrijd door een hardnekkige blessure aan zich voorbij laten gaan De Texelse pupil len bereidden zich voor op de finale van de KNAU-competitie op zaterdag 20 september in Heerhugowaard. Wie baantjes wil trekken tijdens de familie-estafette op zondag 21 sep tember in zwembad Molenkoog, kan zich nu al bij de kassa van het bad opgeven. Teams moeten bestaan uit tenminste drie gezinsleden Er mag één gastzwemmer meedoen. De estafette, die een onderdeel is van het sluitingsfeest, beginf om 15 00 uur. Er wordt een kwartier gezwom men. De Cocksdorper Kustzeilvereniging (CKZ) hield zondag de laatste club wedstrijden van dit seizoen. De deel nemende teams hadden het zwaar, meerdere boten sloegen om in de harde en vlagerige wind. Martin en Yolanda Maat op een Prindle 19 pak ten de overwinning voor Willem Houwing en Corry Kuip op een Prindle 18-2. Derde werden Andreas en Rina Moonen op een Thundercat. Tijdens de najaarsvergadering van CKZ zal de clubkampioen bekend worden gemaakt. van 't Durperhonk in De Cocksdorp. „Ik wou dat in de kast houden voor dit soort dingen." Het verbaasde hem niet dat Nel Eelman opnieuw zijn standpunt niet volgde. We hebben met z'n allen tegen De Cocksdorp gezegd dat we ons hard zouden ma ken voor een nieuwe school Dan moet je ook B zeggen", was het weer woord van de wethouder. Dat het college nog met heeft aange geven waarvan ze de extra ton willen betalen hield Peter Bakker van GroenLinks bezig. „Als we nu instem men met uw verhaal, moeten we straks bij de begrotingsbehandeling misschien ergens schrappen waar we dat niet willen Er zit een gat in uw betoog.Wethouder Poster lichtte een tipje van de sluier op door aan te ge ven dat b en w de ton uit het inciden teel begrotingsoverschot van dit jaar willen putten. Voor de toekomst wordt de bijdrage opgenomen in de meer jarenraming. Het jaarlijkse Jazz and Sail Bergen werd dit weekend getroffen door harde wind. Dertig van de negen tig zeilers zagen het zaterdag niet zitten, zodat bij windkracht 6 een beperkt deelnemersveld twee manches voer. Onder hen de Texelaars Dirk en Ed Pool op een Inter 18. Wegens de nog steeds harde wind werd zondag pas rond het middaguur gestart. De noordwesten wind zorgde voor lange golven, waar de catamarans overheen konden surfen, zodat snelle tijden werden gereali seerd. Vaderen zoon Pool eindigden in het klassement als derde Ze lieten de Texelse club kampioenschappen schieten voor dit evenement. „Ik heb wegens een lies breuk het hele seizoen geen grote wedstrijden kunnen varen We willen op 23 september wel aan de start ver schijnen in Hellevoetsluis, dus dit was de enige kans op voorbereiding", ver klaart Dirk Pool Tijdens de eerste clubavond van het nieuwe seizoen werd het gezegde „Wit begint en wint" bij de Texelse damclub alle eer aangedaan. Alle witspelers behaalden de volle winst. Jaap van Heerwaarden dwong res pect af voor de manier waarop. Gerrit Vlaming combineerde fraai naar dam, maar deze kon met schijfverlies wor den afgenomen. Frans Bos gaf Rinus Vittali lang goed partij, maar toen hij een schijf verloor, was het in feite gebeurd. Jos de Wolf kwam vrij goed koop aan materiaalwinst en maakte het karwei netjes af De eerste (thuis) wedstri|d voor de bondscompetitie, tegen Het Probleem uit Hoorn, staat gepland op 20 september. Uitslagen: J v Heerwaarden - H v d Wetering 2-0, M Vittali - F Bos 2-0; J De Wolf - G Blom 2-0; B Duin - G. Vlaming 2-0. Marieke Timmer (24) slaagde aan de letteren-faculteit van de Vrije Univer siteit in Amsterdam in de Vergelij kende Kunstwetenschappen Voor haar doctoraal-scriptie ..Het gezicht van de fictie" verrichtte ze onderzoek naar de aard van tekst- en beeld merken op boekomslagen De Bolder krijgt er taken bij. Dit is door het rijk opgelegd. De raad toonde zich dinsdag licht ongerust over de gevolgen die dit heeft voor de kerntaak als sociale werkplaats. Bovendien vreest men ruimtege brek, terwijl het nieuwe gebouw nog niet eens in gebruik is geno men. De banenpool en het Jeugdwerk garantieplan zijn opgegaan in de Wet Inschakeling Werkzoekende (WIW) Weerwerk in Den Helder droeg tot nu toe zorg voor uitvoering, maar dat gaat dus voor Texelaars over naar De Bolder Daarnaast is er de Werk ervaring en Arbeidstherapie (W&A) Dat gaat om revalidatie en dag besteding, waarvoor op het eiland mogelijkheid moet worden geboden. Tot zover had de gemeenteraad geen problemen. De vraag was echter of bij de nieuwbouw van de sociale werk plaats wel rekening is gehouden met de extra ruimte die deze extra taken vergen Enkele raadsleden hadden begrepen dat dat met het geval is en dat er plannen bestaan om het oude Boldergebouw ervoor te gebruiken. Ook leefde het idee dat het slechts om projecten voor een jaar gaat, In tegenstelling tot de vorige week, toen alle witspelers de winst behaalden, waren het nu de zwartspelers die aan het langste eind trokken tijdens de bijeen komst van de damclub. Nog geen enkele remise, dat is wel opmer kelijk en zou kunnen duiden op een ongekende strijdlust. Bert Duin zette een kansrijke omsin geling in. doch met voort. Dat deed de kansen keren. Door de naderende tijdnood koos hij vervolgens niet voor het juiste plan. Piet Bakelaar heeft ervaring genoeg om daarvan te pro fiteren. Jaap van Heenvaarden had in een groot deel van de partij het ini tiatief. In het verre eindspel offerde hij een schijf om remise te forceren Een venijnig tegenoffer leidde tot verlies i.p.v de verdiende remise. Jos de Wolf combineerde knap naar materiaal- en partijwinst. Andre Brou wer vierde zijn rentree met een keu rige zege op Gerrit Blom Met ge zond positiespel kwam Brouwer geleidelijk in het voordeel en kon zich nog veroorloven een fraaie slag- zet te laten zitten. De uitslagen waren als volgt: Bert Duin - PietBakelaar 0-2. Jaap van Heerwaarden - Rinus Vittali 0-2. Frans Kuiper - Jos de Wolf 0-2. Gerril Blom - Andre Brouwer 0-2 VERVOLG VAN PAGINA 1 Opmerkelijk is dat de OZB gelijk blijft, evenals de toeristenbelasting en de reinigingsrechten. B en w kondigen wel aan dat zij de controle op de toeristenbelasting zullen intensive ren Verder heeft het rijk wellicht een meevaller in petto voor de I exelse belastingbetalers. Het kabinet over weegt f100,- per huishouden uit te keren ter verzachting van de flink gestegen tarieven voor vuil verwerking Dit wordt op Prinsjesdag bekend gemaakt Investeringen De gemeente schroeft het inves teringsvolume in 1998 met 10% op tot ƒ485 000.-. Een ton hiervan is be stemd voor aanpassing van computerapparatuur en -programma- tuur in het gemeentehuis Nieuw op het investeringsplan zijn verschil lende wensen van de dorpscommis- sies: parkeerstrook langs de dijk bij Oudeschild 15 000.-), wandelpad in Oosterend (ƒ15 000,-), bewegwijze ring fietsroutes tussen Oosterend en De Koog (ƒ10 000,-) en de gedeelte lijke herinrichting van Polderweg en Bomendiek (ƒ10.000,-). Niet opgeno men zijn acht antieke lichtmasten in De Waal en het opknappen van de muzieknis in Oosterend Verder reserveren b en w een miljoen voor nieuwbouw of aanpassing van het Eierlandsche Huis en Durperhonk en 225.000.- voor een stuk fietspad langs de Ruyslaan Ook staat de aan leg en inrichting van een urnentuin 50.000,-) op de lijst, evenals de aanschaf van electronische stem- machines (ƒ100 000.-). Met het oog op de verkiezingen in het voorjaar van 1998 heeft de raad dit laatste bedrag al aangesproken Eenmalige bijdragen Eenmalig wil het college geld uittrek ken voor de scholing van nieuwe raadsleden (ƒ15.000,-), instrumentale lessen popmuziek (ƒ14.000.-, verzorgd door de muziek school) en de „huiswerkplusklas" (ƒ15.000,-, activiteit van OSG De Hogeberg). Beide laatstgenoemde bijdragen beschouwen b en w als sti mulans; de scholen moeten het daarna zelf verder oppakken Voorts hebben b en w ƒ64.000,- no dig voor kosten (o.a. notaris en advo caat) die zijn gemaakt bij de over dracht van Calluna OZB Zoals gemeld willen b en w uit het incidentele begrotingsoverschot a ƒ496.000,- een bedrag van ƒ348 000 - teveel ontvangen OZB „parkerenHet college heefl eerder beloofd dat de hertaxatie van het on roerend goed niet mag leiden tot een hogere opbrengst van de OZB. Daarom zijn vorig jaar de tarieven verlaagd. Alle gegevens waren toen nog niet bekend, waardoor de gemeente zelf een schatting moest maken. Achteraf bleek dat het OZB-tarief eigenlijk nog lager had gemoeten en dat de bur gers dus toch teveel belasting heb ben betaald B en w hadden nu in feite alsnog tot een verlaging van het OZB-tarief kun nen overgaan, maar hebben daarvan afgezien omdat de consequenties van de hertaxatie nog steeds met duidelijk zijn Het college wil verder 40.000,- be steden aan het opknappen van de omgeving rond het nieuwe Jan Dirk soord. De raad krijgt hierover binnen kort een voorstel. Verder mag de sec tor Ruimte en Wonen (voorheen afdeling ruimtelijke ordening) een jaar lang iemand extra inzetten om nieuwe plannen af te handelen. Het totale personeelsbestand van de ge meente mag echter niet groeien. Tot slot kiezen b en w voor een onder zoek naar de klimaatbeheersing in het raadhuis 5.000.-) en de vervan ging en aanschaf van personal com puters (ƒ23 000,-). Besluitvorming Het woord is nu aan de raadsfracties Uiterlijk 6 oktober moeten zij hun al gemene beschouwingen inleveren. H et college reageert daarop schrifte lijk op 27 oktober Het definitieve be slui valt tijdens de begrotings vergadering op dinsdag 11 november, aanvang 14.00 uur. De reguliere raadsvergadering van no vember wordt verschoven naar een dag later, aanvang 19 30 uur waarvoor wel leidinggevende men sen worden aangetrokken. „Wat kost dat wel met en heeft het geen conse quenties als we daar mensen voor aannemen", vroeg Erna Eelman (VVD) Frictie Wethouder Nel Eelman verklaarde dat het eigenlijk twee losstaande za ken betreft. In de nieuwbouw is reke ning gehouden met de WIW. Deze taak is voor langere periode, dus de extra leiding krijgt een vaste baan De W&A is wel een project voor een jaar. „We weten niet hoe dat gaat lopen. Er zitten voor- en nadelen aan als we dit bij De Bolder houden Waarschijn lijk starten we daar wel Mocht het groeien, dan moeten we bekijken of ergens ruimte moet worden gehuurd." Ze ging kort in op de problemen die door integratie kunnen ontstaan. Aan Scholieren tussen 11 en 14 jaar kunnen woensdag 17 september in EcoMare meedoen aan een quiz over trekvogels uit Rusland. Deze wordt gehouden in het kader van het Green Islands-project. Dit project is erop gericht natuurge bieden langs de Europese kust te beschermen die belangrijk zijn voor trekvogels en andere dieren. Het wordt georganiseerd door de EUCC (Europese kunstunie). De quiz bestaat uit meerkeuze-vra- gen De winnaar plaatst zich voor de internationale finale in Castricum (drie dagen later), waarbij een team van drie Nederlandse scholieren via inter net de strijd aanbindt met een team uit Sint Petersburg. Deelnemers voor de quiz in EcoMare kunnen zich opgeven via tel 317 741 Na afloop geeft veldbioloog Arthur Oosterbaan een lezing over trekvo gels. Voor het varen met boten groter dan vijftien meter of vaartuigen die harder kunnen dan 20 kilometer per uur is het klein vaarbewijs deel I en II ver plicht, Peter Lock verzorgt op Texel een cursus voor mensen die deze be wijzen willen halen De bijeenkom sten zijn wekelijks in Den Burg. De dag en plaats wordt nog doorgege ven De kosten bedragen ƒ150,-voor deel I en 175,- voordeel II. of ƒ275,- voor belden. Dat is exclusief het cursusboek en de examenkosten. De examens zijn op 29 november (deel I) en 4 april (deel II) in Alkmaar Op geven kan tot 23 september De cur sus gaat door bij minimaal tien aan meldingen. Nadere inlichtingen via 322 328 of 315 465 W&A-werknemers worden qua arbeid andere eisen gesteld dan aan de mensen van de sociale werkplaats Als dat binnen één gebouw gebeurt, kan dat frictie veroorzaken Om te voorkomen dat beide nieuwe taken van invloed zijn op de sociale werkplaats-functie heeft het college geëist dat de drie exploitaties strikt gescheiden blijven. De wethouder verzekerde dat de oude Bolder op de nominatie staat om te worden verkocht. „Dat is echt prio riteit nummer één. Maar mochten we ruimte nodig hebben, dan kunnen we dat misschien huren van de koper. Ik zeg nadrukkelijk 'misschien', want het is echt niet gezegd dat dat ook ge beurt Volgens Eelman is W&A een kostendekkend verhaal „De mensen die daarvoor in aanmerking komen hebben allemaal een rugzakje met geld bij zich Maar we hebben geen idee hoe dit zal lopen." Op Erna Eelman na voelden alle raadsleden zich gerustgesteld door de uitleg van de wethouder Maar liefst zeven investeringen voor De Bolder stonden dinsdag op de agenda van de raad In enkele geval len werden de lasten meegenomen in toekomstige begrotingen Daar was de raad niet blij mee. „Dit trekt een zware wissel op de toekomst", aldus Erna Eelman (VVD) en Corrie Heijnen (Texels Belang). Logistieke investeringen vergen zelfs een be drag van meer dan een ton. Pieter de Groot (D66) verbaasde zich erover dat dat met eerder was ingeschat. Wethouder Eelman gaf de schuld aan de nieuwbouw. „Bovendien moetje als bedrijf soms wat risico nemen om de produktiviteit te stimuleren." Vakbond CNV houdt bij voldoende belangstelling op 29 september een cursus onderhandelen. De cursus is bestemd voor aankomende bestuurs leden of leden die interesse hebben in kaderwerk. De lessen sluiten aan op de cursus over vergadertechniek, die afgelopen winter is gehouden. Het vervolg heeft tot doel vaardigheid te krijgen in bestuurlijke functies De opleiding omvat zeven lesavonden, waarbij vaak met opdrachten wordt gewerkt en volop ruimte is voor dis cussie. Gegadigden kunnen zich schriftelijk opgeven bij het CNV, post bus 2475. 3500 GL in Utrecht of E.J. Eelman, tel 31 34 59. SVC in De Cocksdorp start woensdag van 09.30 tot 10 30 uur in de gymzaal van het Eierlandsche Huis met een gymuur voor peuters van 2 tot 4 jaar- Het is de bedoeling dat een volwas sene (vader, moeder, grootouders of een ander) meekomt. De lessen wor den gegeven door Ingrid Wiggers. Babybroertjes en -zusjes mogen ook mee Bij voldoende belangstelling wordt dit gymuur een vast onderdeel in het SVC-aanbod De gemeente pleegt in 1998 voor 2,2 mil|oen groot onderhoud aan wegen. Volgend jaar komen aan bod Nieuwlanderweg (tussen Waalenburgerdijk en Kogerweg). Rozendijk (Kogerweg-Pontweg), Laagwaalderweg (Schilderweg- Ottersaat), Waterweg (Wester geest-Redoute), Pontweg (Aken- buurt-Bosch en Zee), Westerweg (Fonteinsweg-Oudeweg), Onge- ren (geheel), Zaandammerdijk (Schorrenweg-Hoofdweg), Willem van Beierenstraat (NO-zijde Dirksoord). De Ruyterstraat (Bol- werk-'t Buurtje en Kerkesteeg-Ba- rentszstraat) en hertegelen van diverse voetpaden Verder trekt de gemeente 1,9 mil joen uit voor de vervanging van rioleringen Ditmaal zijn De Ruyterstraat. Molenstraat en Brink aan de beurt Opengebroken straten, zoals hier m Oosterend. kunnen ook in 1998 weer veelvuldig WOrden Verwacht. (Archieffoto Dirk Kuiler)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9