(jtom Twarts^ Jex els in het Jongere maakt meer kans op huurwoning CNV: sociaal beleid exel ruim voldoende Vuurtoren topper monumentendag Va^'krant Andere woonruimteverdeling: UR Kantoorvakhandel Gemeentelijke kosten- en baten meter Omwonenden minder blij Bussen door De Cocksdorp TIS onze formule TEXELSE^COURANT VERDER AT in dit i\ummer Thijssejeugd proefkonijn voor studenten Pabo 2 Sluimerende dood dreigt voor Texelse iepen 2 Lady Texel, bijna beste paard van het land 5 Geen puntverlies voor Texelse voetbalteams 5 Zestig jaar geleden soldaat op de Mok 7 Open dag mariniers biedt veel vermaak 7 Hersenschudding na zware botsing DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. jONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1.55 Uitgave: Uitgeveri) Langeveld en de Rooy bv jjnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B g.g. 06 53 14 91 08, 06 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 om te vertellen over zijn werkzaam heden en vragen te beantwoorden ,,De meest gestelde? Hoe hoog is ie. hoeveel treden heeft de trap, hoe oud is ie. hoe sterk is de lamp. Dat was het wel zo n beetje - Niet overal Sommigen toonden zich teleurge steld dat ze niet buiten op de balus trade mochten komen Dat was met om veiligheidsredenen. Wel een beetje natuurlijk, want je hebt altijd weer grapjassen. Maar het zou te lang gaan duren voor ze uitgekeken zijn en de volgende ploeg kan pas naar boven als de eerste weer bene den Is. Trouwens, met deze wind is het buiten geen pretje hoor.' Ook rond de lamp mocht niet worden ge lopen. ..Da's wel een teleurstelling", aldus mevrouw De Weert uit Leiden, nog nahijgend van alle trappen. Ze was met familieleden naar de vuurtoren gefietst .Ik heb niks met monumen ten, maar een vuurtoren is toch iets eilands, iets speciaals." De uiteenzet ting van de vuurtorenwachter vond ze interessant „Ik heb altijd gedacht dat die lamp in de rondte draaide. Nu blijkt dat het lenzen zijn die draaien terwijl de lamp gewoon blijft staan Dat ze alleen van achter de raampjes op de verschillende verdiepingen van het uitzicht kon genieten, was met zo erg. „Ik heb het toch niet zo op hoog tes En die man boven zei het al. op Wegens werkzaamheden aan de Langeveldstraat kiest de NZH een enigszins afwijkende route. Vanuit Den Burg rijdt de bus door de Molen laan en de Kikkertstraat. haltes Nieuwe Aanleg, Morena en de NH kerk. Op de terugweg wordt gereden via de Stengweg en de Vuurtoren- weg Dit geldt voor zowel lijn 28 als 29, lijn 27 blijft via het reddingboothuis rijden. Wildplassers Ondanks de hevige wind (kracht 7 tot 8) die de belangstellenden compleet zandstraalde, groeide de rij gestaag. Tegen het eind van de dag bleken ruim 500 mensen de toren te hebben beklommen Daarmee waren de om- Lees verder pagina 5 (Advertentie) 45*4* Inleveren advertenties t/m ma. 22 september a/d advertentiebalie Texelse Courant Spinbaan 6 - Den Burg - S362600 (Advertentie) zie achterpagina (Advertentie) t/nw» 3»urtj -Jinh w I'd Aut Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: I oktober wijzigt het systeem woonruimteverdeling. Voor- moeten woningzoekenden tooraf inschrijven. Bij de toe- (ng van een woning is de slratiedatum dan bepalend. De jorieën „starters" en „door- ners" komen te vervallen, senioren verandert er niets. ;l is om iedereen een meer te kans te geven", aldus direc- Jan van Andel van de Woning- iting. de wijziging van het systeem de gemeente een overeen- i gesloten met de Woning- img en de Stichting Bejaarden- Zij hopen dat de toewijzing wr rechtvaardiger verloopt. „De rgnood kan niet worden opge- door een andere verdeel- lode Wel moeten de grote ver in in wachttijden verdwijnen", tón van Andel Momenteel geschiedt toewijzing voor starters en senioren op basis van leeftijd. Voor huurders die een andere woning achterlaten (doorstromers) geeft de bewoningsduur de doorslag Hoe langer men een huis heeft be woond. hoe eerder men aan de beurt is voor een andere woning Het blijkt dat jongeren tot 25 jaar en huurders die kort ergens hebben gewoond, bijna geen kans maken op een (an dere) woning. Het nieuwe systeem tracht hierin verandering te brengen Leeftijd en bewoningsduur zijn niet langer bepalend. De bewoners vereniging heeft positief op de voor stellen gereageerd Van Andel „De praktijk moet uitwij zen of het werkt. Na een half jaar zullen we de effecten bekijken Indien nodig stellen we het systeem bij." Registratie Woningzoekenden (behalve senio ren) moeten zich voortaan laten re gistreren bij de Woningstichting. In schrijving is mogelijk vanaf 18 jaar Hel inschrijfgeld bedraagt ƒ300,- Dit bedrag is bewust aan de hoge kant om te voorkomen dat mensen zich uit voorzorg inschrijven. Bij onderteke ning van de huurovereenkomst wordt ƒ250,- verrekend met de verplichte waarborgsom. Ook na 1 oktober worden vrijko mende woningen per advertentie aangeboden in de vrijdageditie van de Texelse Courant Gegadigden moeten minstens driemaal per jaar reageren op een advertentie. Wie drie keer een woning weigert, wordt uitge schreven. Binding Het onderscheid tussen starters en doorstromers in de advertenties ver valt Wel blijft een economische of maatschappelijke binding met Texel noodzakelijk. Ook dient het inkomen in redelijke verhouding te staan tot de huurprijs Naar verhouding zijn veel kleine huis houdens (één of twee personen) op zoek naar een woning. Hiervoor zijn echter weinig kleine onderkomens voorhanden Straks komen grotere woningen ook beschikbaar voor kleine huishoudens. Overgangsregeling Woningzoekenden die al enige tijd bezig zijn, hoeven per 1 oktober niet opnieuw te beginnen. Voor hen geldt een overgangsregeling De datum waarop zij de eerste keer hebben in geschreven op een advertentie wordt beschouwd als de registratiedatum. Zij kunnen tot 31 december van de regeling profiteren De betrokkenen worden binnenkort geïnformeerd. Senioren Voor degenen die op zoek zijn naar een seniorenwoning verandert er mets. Zij hoeven zich niet vooraf in te schrijven. De toewijzing vindt plaats op basis van leeftijd De oudste inschrijver die voldoet aan de ge stelde criteria, krijgt de woning als eerste aangeboden. Brochures met de nieuwe regels zijn verkrijgbaar bij de gemeente de Woningstichting en de Stichting Be jaardenzorg. hoort te hebben in zo'n inspraak platform voor minimabeleid Voorlichting Het voorlichtingsbeleid over de ge meentelijke voorzieningen laat vol gens het rapport te wensen over. „Hierdoor is de kans groot dat Texe laars geen gebruik maken van voor zieningen waarop ze recht hebben Het onderzoek is wel positief over de wijze waarop de gemeente mensen met een achterstand stimuleert om actief te worden Inzake het premie-beleid verwijt het CNV de gemeente niet optimaal ge bruik te maken van premies om uitkeringsgerechtigden te stimuleren werk te aanvaarden of een opleiding te voltooien De onderzoekers con cluderen dat de gemeente een ruim hartig kwijtscheldmgsbeleid hanteert voor gemeentelijke belastingen. „Voor veel mensen met een mini mum inkomen zijn deze heffingen moeilijk op te brengen." De vakvere niging vindt ook dat Texel de wette lijke mogelijkheden voor bijstands- en minimabeleid te weinig benut Op het moment dat het rapport werd ge schreven was echter nog met bekend dat de gemeente ƒ25.000,- heeft uit getrokken voor minimabeleid 125 Gezinnen krijgen elk ƒ200,-. om te voorkomen dat ze in een maatschap pelijk isolement terechtkomen. De gelden zijn bestemd voor lidmaat schappen, abonnementen, ptc Het CNV pleit ervoor de reinigings rechten verder af te stemmen op de grootte van het huishouden. „Dit leidt tot een eerlijker verdeling van de las ten." Bijstellen Het bestuur van het CNV, dat vorig jaar de lokale afdelingen in de kop van Noordholland samenvoegde tot een regionale vereniging, spreekt de wens uit dat de gemeente haar beleid daar waar het als onvoldoende wordt gekwalificeerd bijstelt. Hef rapport wordt te zijner tijd in de commissie Welzijn behandeld. De toeloop bij de vuurtoren overtrof de stoutste verwachtingen. <Foto s Tessa van Dooien) Een 55-jarige Duitse is zaterdag per ambulance naar het Gemini Zieken huis gebracht. Ze liep een hersen schudding op bij een zware aanrij ding. De vrouw za* als passagiere bij een 69-jarige man in de auto. Het tweetal reed over de Hoofdweg en werd op de kruising met de Oorsprongweg geraakt door een bus van Texeltours. De 45-jarige bestuur ster verleende geen voorrang Ze verklaarde tegenover de politie dat ze goed had gekeken voor ze overstak, maar kennelijk had ze de personen auto over het hoofd gezien. Door de klap vloog de wagen over de kop te gen een lantaarnpaal, die daardoor sneuvelde. De bus. die geen passa giers vervoerde, raakte aan de voor kant beschadigd. Vergelijking van de baten van de gemeente Texel. Een score van 100 procent stemt overeen met het Texel, de witte balk het gemiddelde in Noordholland en de zware het landelijk gemiddelde. Hoewel er geen tentoonstellingsmateriaal over de rol van de toren m de Russenoor log was opgehangen, wist menigeen de ko gelgaten in de binnenwand van de toren te vinden. De vuurtoren beklimmen is een ge liefde attractie. Het was alweer enige jaren geleden dat bezoekers werden toegelaten in de Texelse beziens waardigheid. die door z'n nieuwe rode jas alleen maar bezienswaardiger is geworden. In het kader van de monumentendag was opnieuw toe stemming verkregen van toren beheerder DGSM en Rijkswaterstaat, die de bemanning regelt. Massaal kwamen Texelaars en toe risten op het buitenkansje af. „We gingen om half tien open. Toen stond de eerste groep al een knap tijdje voor de deur", aldus Willem van Duijn, die als begeleider optrad Mondjes maat werden de belangstellenden in de toren gelaten. Eenmaal boven stond wachter Frans Dreessens klaar ,,Het is echt niet te geloven." Een uitroep die zaterdag in iedere verdieping is het weer anders drievoud viel te beluisteren bij de Eierlandse vuurtoren. De ln de toren zelf viel weinig te zien organisatoren van de Texelse monumentendag zagen hun Alleen van de knrm hing er een stoutste verwachtingen uitkomen, door de enorme toeloop klein^ ,0<0-e*P0Slt|e Daardoor ote- j r l. i i _j a ven de kogelgaten uit de Russen- voor deze attractie. En menig bezoeker keek in de toren de oorlog m de binnenmantei voor velen ogen uit. Maar de omwonenden waren minder blij: de on- onopgemerkt Alleen de mensen die verwachte stormloop bracht het nodige aan overlast met ervan wisten maakten een rondje tus- zich mee. sen heide wanden. sociaal beleid van de gemeente Texel krijgt een ruime loende. „Als ik een cijfer zou moeten geven, een 7,5", lificeert Eet Eelman, vice-voorzitter van de regionale af- ïg van het CNV. Hij baseert zich op het kosten/baten- srzoek „Hoe sociaal is lokaal?", waarin de vakbeweging sociale beleid van 423 gemeenten in Nederland heeft leleken. Gerbrand Poster, de waarnemend wethouder Welzijn, kreeg de Gemeentelijke Kosten- en Baten Me- GKBM) gisteren uit handen van Eelman en CNV-pen- meester Piet van Leersum. Positief is de vakOeweging over de toegankelijkheid. „De gemeentelijke instellingen en voorzieningen zijn voor gehandicapten goed bereik baar." Het mspraakbeleid van burgers over sociale voorzieningen kwalificeert het CNV als onvoldoende Om het beleid beter toe te spitsen op de situatie van de betrokkenen, vindt de vakbewe ging het belangrijk dat de burger in vloed heeft. „Dat kan door platforms NV maakt zich zorgen over de 'keling van de sociale zekerheid er de kosten en het niveau van orzieningen in de Nederlandse enten „Lokale lastendruk en ten betaalbare voorzieningen Ki invloed op de burgers, maar de bedrijven." Om de ge len op hun beleid en kun keu- laarin te kunnen aanspreken, ie vakbeweging het niveau van orzieningen en de gemeente- «ffingen en kosten onder het Mglas gelegd. ipport is gebaseerd op een en- die is gehouden door lokale ieden, die hun vragen aan de sntelijke vertegenwoordigers i'den op een standaard-onder- Elke gemeente kreeg dus de- vragen voorgeschoteld die ze iolnee moesten beantwoorden, i onderzoek bleek dat het so- eleidopTexeldeelsboven het dolde uitsteekt, maar op an- tóderdelen tekort schiet. Belastingen eoordeling „ruim voldoende" Texel vooral aan de hoogte van leentelijke belastingen, heffm- o tarieven De gemeentelijke van ƒ6,47 per 5 000,- ligt ver iet landelijke en regionale ge- ide van ƒ13,90. Ook de «belasting is met ƒ162,00 aan dik lager dan het landelijke ge ide van ƒ196,60, maar weer luk hoger dan het regionale "ie van 152.50. De aanschaf en paspoort kost hier 96,50, isn gulden goedkoper dan het 'l'gemiddelde In de kop van :Wand hanteert Texel echter "09ste tarieven. Voor de aan- van een rijbewijs is men met 'op hel eiland juist het voorde- De kosten voor een uittrek sel geboortenregister zijn op 1/5,30) ook een stuk lager dan delijk gemiddelde. 's kritisch over de openings- het raadhuis. De sluiting op Shiddag krijgt en onvol- - waarmee Texel op dit punt P'ocent van de gemeenten enegatief scoren. Wethouder ''ai bij het in ontvangst nemen Onder toeziend oog van Piet van Leersum overhandigt Eet Eelman wethouder Poster het CNV-rapport „Hoe SOCiaal iS lokaal?". (Foto Go,-ara Timmerman) van het rapport dat het college door in te stellen, die bij voorkeur bestaan de arbeidstijdverkorting gedwongen uit mensen uit de doelgroepen: was deze maatregel te nemen. ,,We uitkeringsgerechtigden, senioren en betreuren het, maar het kan niet an- gehandicapten." Het CNV vindt dat ders." de vakbeweging een kwaliteitszetel 100 90 CNV-beleid. De grijze balk is IBron CNV)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1