Cjrocn 2uwrL- Jéxels in het harL, 'lan schutters multi- unctioneel centrum Teleurgestelde gasten vechten besluit aan Vrije vestiging ter discussie N Veel schade door blikseminslag Sportaccommodatie op Boys-complex Stacaravans Sluftervallei verdwijnen Natuurmonumenten tuiniert in Zandkes -fjjprszel Onbegrip Oudste inwoner Texel overleden VERDER IN DIT rummer Expositie kaartenactie molen Het Noorden Nieuwe generatie domineert VVD-kieslijst Geld provincie voor project „stoepzitters"' Gemeente: Boodtlaan in sfeervol jasje ^toting -Q VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 ÉRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11221 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv imbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) ruikers van sportzaal De Ferrever buigen zich vanavond r een ambitieus ontwerp voor een multifunctioneel rtcentrum op het voetbalcomplex van de voormalige else Boys. Het plan dat is ontwikkeld door de samen- kende „Sportschutters" omvat een 25 meter handboog- ietbaan en een 100 meter pistool/geweerschietbaan, irnaast biedt de accommodatie mogelijkheden voor an- zaalsporten. il multifunctionele sportcentrum in de Sportschutters de gebrul de Sportraad en de politiek een lalief voorde Ferrever Huisves- 'an de sportclubs is een hoogst Je zaak, nu de Sportraad van Ons Genoegen van 12 bij 21 meter het met zeven tegen acht stemmen in de raad niet haalde Verwijten vielen over en weer, wat de verhouding tus sen de verschillende kampen geen goed deed. meentehuis om hun wensen kenbaar te maken Het streven is dat de Sport raad tegen het eind van dit jaar een voorstel aan het college presenteert Niet passief ,.We wilden deze inventarisatie niet passief afwachten, maar juist een actieve rol spelen in deze discussie aldus Willem (sjeik) Bakker en Henk (baron) Witte, voorzitters van respec tievelijk de pistool/geweerschutters en de handboogvereniging Sedert twee jaar werken de verenigingen samen onder de naam Sport schutters, één van de negen clubs die door de Sportraad zijn gehoord Het multifunctionele sportcentrum dat woensdagavond in maquettevorm werd gepresenteerd bestaat uit een hal van 40 bij 18 meter, met daaraan gekoppeld een ingedijkte schiettunnel van honderd meter lengte Als loka- tie hebben de schutters het terrein tussen het A- en B-veld van Texelse Boys op het oog. Om dit mogelijk te maken, moet het hoofdveld zes me ter opzij worden verplaatst. Hiervoor is ruimte voldoende aanwezig. Het idee ontstond toen op een winde rige dag sporters van de atletiek vereniging op weg werden gescho ten. Ze konden wel een luwtje gebruiken. De in beton uitgevoerde tunnel van inwendig zes meter en uitwendig elf meter, wordt afgedekt met grond en steekt drie meter boven de grond uit .Het talud is bovendien als tribune te gebruiken.' De diepte is volgens de ontwerpers zodanig, dat de drainage van het voetbalveld ongemoeid wordt gela ten Lees verder pagina 5 Een graafmachine bezig in het buitendijkse poldertje De Zandkes. (Foto Gerard Timmerman In het buitendijkse polderje De Zandes bij Dijkmanshuizen vol trekt zich momenteel een flinke verandering. Aannemersbedrijf Daalder verzet er in opdracht van eigenaar natuurmonumenten zo n achtduizend kubieke meter grond. Doel is het droge weiland om te zetten in een plasdrasgebied waarin de natuur beter z'n gang kan gaan. Het buitendijkse poldertje ontstond bij de dijkverhoging in de zeventiger ja ren Dat de Deltadijk op die plek iets landinwaarts slingert is geen toeval Het buitendijkse poldertje dat ont stond, geldt als compensatie voor verloren gegane zoutwatergebiedjes Het werk in De Zandkes maakt deel uit van vijf verschillende natuur ontwikkelingsprojecten aan de oost kant van het eiland Gebiedjes De Petten, Minkewael en Ottersaat wer den op soortgelijke wijze van een drassiger milieu voorzien waarin stelt lopers en zoutwaterplanten als zee kraal zich beter thuisvoelen Binnen kort is de Oude Molenkolk in de PH-polder aan de beurt De diepte van het meertje dat ontstaat zal vol gens opzichter Cees Boot van Natuurmonumenten variéren. zodat de natuur beter haar gang kan gaan Uitlopers Het meertje krijgt een grillig verloop met enkele uitlopers De plas sluit aan op de oude dijk doorbraak in De Zandkes, die nu nog wordt gemarkeerd door de plas Ekewael Verderop in het poldertje ligt een kleiput die is gegraven bij de dijk verhoging begin dertiger jaren Het gat werd in het verleden gebruikt als stortplaats door oliemaatschappij Petroland. die op Texel destijds boor- proeven uitvoerde. De natuurontwikkeling in de vijf ge biedjes aan de oostkant van het ei- Bakker. Henk Witte en andere sportschutters bekijken de maquette van het mul- tonele sportcomplex. ollege de opdracht heeft gekre nte zoeken of een multifunctio- sportcentrum haalbaar is B en men dit initiatief nadat een eer- oorstel over een aanbouw aan (Foto Gerard Timmerman! Om uit de impasse te komen treedt de Sportraad niet langer op als vertegen woordiger van de gebruikers van de Ferrever, maar als intermediartussen de clubs en de gemeente, waarbij de sportbelangen in het algemeen voorop staan. Op 18 augustus kwa men de toekomstige gebruikers van het eventuele multifunctionle sport centrum Den Burg-zuid naar het ge- Eigenaren van stacaravans op vakantiepark De Sluftervallei heb ben boos en teleurgesteld gerea geerd op het bericht dat hun stand plaatsen met ingang van het jaar 2000 worden opgeheven. Overeen komstig het landelijk beleid van eigenaar Landal Greenparks ont doet het park zich van alle 63 seizoenplaatsen. Deze worden omgezet in plaatsen voor zogehe ten „kort kamperen". Kampeer ders hebben al aangekondigd zich yelmatig duiken er in de krant '■uwe woorden op. die je min us twee keer moet lezen om te begrijpen. Zo is een Herbakmarkt, niet een markt sr men kofferbakken verkoopt. iar een markt waar particulie- vanuil de kofferbak van hun to allerlei onduidelijks verhan- len. Net zoals kinderen (én vol genen) in het zomerseizoen "af hun kleed/es tijdens de 'andagochtendmarkt en doredagen overtollige huis- td verpatsen Handel vanuit kofferbak doet toch een ■lie louche aan Wat zit erin? '«drugs. vieze boekies ranzige hfthns, gestolen goederen, dkkelwaar. exotische dieren invoort. Ik snap er natuurlijk zo weinig van als die wkantse broodbakker, die tyl dat er 's winters niemand op 'iel woont en dal de meeuwen brood toch niet lusten Vind fel gek? Wat een onbegrip. Horszei Alleen mensen die een economi sche of maatschappelijke binding met het eiland hebben, moeten in aanmerking komen voor een huis, ongeacht de prijs. Het verzoek in de nieuwe Huisvestingswet in dat opzicht een uitzondering te maken heeft het Overlegorgaan Wadden eilanden (OOW), waarvan Texel deel uitmaakt, gestuurd aan de po litiek in Den Haag. Tot dusver is het zo dat niet-econo- misch gebondenen zich alleen in een huis mogen vestigen dat duurder is dan ƒ300 000.- Door de aantrek kingskracht van hel eiland op pensioenmigrangen, is al jaren sprake van een vestigingsoverschot. Anderzijds is sprake van schaarste aan huizen, mede door de schaarse bouwmogelijkheden. Gevolg van deze combinatie van factoren is een sterke prijsopdrijving. Hierdoor is het voor mensen die hier werken of maat schappelijk gebonden zijn extra moei lijk een woning te verwerven. Dit nadeel was voor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en Fries land reden een verhoging van de ondergrens toe te staan voor met- gebondenen Gezien de ontwikkeling van de huizenprijzen, is de grens van drie ton voor veel buitenstaanders geen belemmering meer zich op Texel te vestigen. Het voornemen van de overheid om beperkingen in de vestigingsmogelijk heden weg te nemen kan voor de eilandgemeenten ernstige gevolgen hebben, vreest net OOW „Een huisvestingsverordening die is ge koppeld aan economische of maat schappelijke binding is voor onze gemeenten een onmisbaar instru ment', schrijft het overleg aan leden van de vaste kamercommissie Volks huisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu Het OOW stelt voor de maxi male koopprijsgrens (nu drie ton) te laten vervallen. Daarmee wordt ook uitgesloten dat oud-Texelaars zich weer op het eiland vestigen. De com missie buigt zich binnenkort over de nieuwe Huisvestingswet en een eventuele uitzonderingspositie voor Texel. met hand en tand te zullen verzet ten. .Een koude douche", noemt woord voerder M Reijnhout de vorige week per brief ontvangen mededeling. Zelf huurt hij sinds 13 jaar ieder seizoen (van een week voor Pasen tot begin november) een plaatsje, anderen doen dat al meer dan 25 jaar Er zijn zelfs mensen die hier al 40 jaar staan Wij hebben een heel sociaal leven op gebouwd in De Cocksdorpaldus Reijnhout Gezien het kleine aantal plaatsen voor stacaravans is de kans gering dat de gasten van De Sluftervallei elders op Texel terecht kunnen. Reijnhout „Dat is het grote probleem De andere drie parken van Landal Greenparks liggen allemaal op de Veluwe. Die mensen kunnen zonder probleem naar een park in de buurt Wij kunnen waarschijnlijk niet meer op Texel terecht Een stacaravanhouder die met met z'n naam in de krant wil, zegt dat de tijding als een donderslag bij heldere hemel komt Vijf jaar geleden heeft het park riolering, waterleiding, aard gas en televisiekabel aangelegd Daaruit werd door eigenaren alge meen de conclusie getrokken dat hun stacaravans er nog tot in lengte van jaren zouden mogen staan „Veel mensen hebben daarna flink geïnves teerd, sommigen voor tienduizenden guldens Vervelend Dlck Jansen, sinds 1 april bedrijfslei der van De Sluftervalleizegt zich alle commotie wel te kunnen voorstellen. „Ik vind het erg vervelend ik begrijp de emoties heel goed Maar feit is wel dat iedereen al een aantal jaren ge leden is verteld dat de seizoen- plaatsen op termijn zouden verdwij nen, op z'n laatst in 2002 of 2003 Hij zegt dat in samenspraak met land wordt begeleid door een ingenieursbureau Bakker en Ten Have. dat het werk ook heeft voorbe reid Nu de kleigrond door de nattig heid onbegaanbaar is geworden, is het werk tijdelijk stil komen te liggen Dijkbeheerder Uitwaterende Sluizen zal de vrijkomende kleigrond waar schijnlijk inzetten voor verbreding van de museumdijk. In verzorgingstehuis De Gollards is maandag de 98-jarige Wouter van der Slikke overleden. Hij was de oudste inwoner van Texel. Van der Slikke werd geboren in Zee land. waarna hij al snel naar het ei land verhuisde. In zijn arbeidsleven was hij landbouwer De fakkel van oudste ingezetene is overgenomen door een 97-jarige mevrouw uit Den Burg. die liever niet met naam in de krant wil V Pag. 9 belangenorganisatie Recrön is be paald dat twee jaar tussen de aan kondiging en het opheffen van de plaatsen een ..nette termijn' is .In de brief staat dat we altijd beschikbaar zijn voor uitleg. Nee. het klinkt mis schien hard. maar méér kunnen we niet doen. Het omzetten van seizoenplaatsen in plaatsen voor kort kamperen gebeurt volgens Jansen om diverse redenen ..Ik wil daar niet teveel op ingaan. Het is financieel aantrekkelijker, maar belangrijkst is dat we vrijheid van handelen willen. Dat kan niemand ons toch ontzeggen7 Iedere onderne mer zal zich die mogelijkheid wen sen Geruchten dat Landal het kort kam peren als tussenoplossing ziet en slechts uit is op het realiseren van bungalows, worden door Jansen met klem bestreden. ,De wildste verhalen doen de ronde. Maar we weten alle maal dat de gemeente nieuwe huis jes met toestaat Het zou met verstan dig zijn ervan uit te gaan dat we op korte termijn toch mogen bouwen Jansen wil overigens met uitsluiten dat er ooit vakantiehuisjes op dit deel van De Sluftervallei zullen verrijzen. Procedureel Reijnhout zegt namens de belangen vereniging er alles aan te zullen doen om de beslissing van Landal terugge draaid te krijgen Welke stappen wor den gezet, weet hij nog niet Procedureel valt de parkeigenaar waarschijnlijk weinig te verwijten Contracten worden steeds voor één jaar aangegaan, zodat niemand van de stacaravanhouders zich kan be roepen op oude rechten ..Het zal moeilijk worden", erkent Reijnhout ..We willen eerst overleg voeren met de Vereniging van stacaravan- en tweedewomngbezitters op Texel Daarna zien we verder." Tinus Verijzer met één van de brokken van de door de bliksem getroffen schoorsteen (Foto Harry Oe Graaf) Texel kreeg begin deze week gedu rende twee nachten te maken met enkele korte maar gevaarlijke on weersbuien. Op meerdere plaatsen sloeg de bliksem in, gelukkig met alleen materiële schade. Nadat in de nacht van maandag op dinsdag een iep in het „laantje van Bra- kestein" door de bliksem was ge spleten (zie elders in deze krant) sloeg de bliksem de volgende nacht in in Waalenburg en Eier- land. Omstreeks twee uur werd de schoor steen getroffen van de familie M Ver- ijzer, Hoofdweg 51. De explosie waarmee dit gepaard ging veroor zaakte hevige schrik bij de 77-jarige Martinus Verijzer en zijn vrouw. Het viel hen op dat vlak na de inslag een scherpe zwavellucht in het huis hing Het bleek dat het metselwerk van de schoorsteen was geëxplodeerd. De brokstukken lagen in de tuin en had den bij het naar beneden rollen di verse pannen en de goot vernield. Vlak naast de schoorsteen was een gat ontstaan dat provisorisch moest worden gedicht De video, de stereo installatie en de satellietontvanger van de tv waren defect. Een paar honderd meter verderop, bij Henk Witte aan de Slufterweg raak ten bij dezelfde inslag de televisie, wasdroger en koelkast kapot. Zee aanzienlijk was de schade in het appartementengebouw De Valk aan de Nieuwlanderweg in Waalenburg Negen tv-toestellen met bijbehorende satellietinstallaties begaven het, evenals de telefooncentrale diverse draagbare telefoons en de fax

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1