Blues: kwaliteit van diverse pluimage Familie Boogaard teleurgesteld na afwijzen bouwplan mÊMêêMSM Meest geslaagde festival van 't jaar Quilt-expositie TEXELSE couRANT Provincie wil geen tweede bedrijfswoning Herstel Waldhoorn lijkt aanstaande Vernieling grafzerken a Dartteam Bulldog wint slijtageslag Kunstenares pint zich niet vast DINSDAG 14 OKTOBER 1997 Smaken kunnen verschillen, maar over één ding zal ieder een het eens zijn: van de festivals op Texel is het blues- festiva! dit jaar het meest geslaagd. Drie dagen lang kon den liefhebbers en feest-gangers zich in Den Burg vermaken met kwalitatief sterke bands. Qua stijl liep het ge- bodene sterk uiteen, maar minpunten zaten er eigenlijk niet tussen. Wel veel hoogtepunten. café-bazen die t-shirts hebben laten bijmaken. De verwachtingen na de eerste avond waren hooggespannen en werden waargemaakt. Maar ook die dag verliep met zonder hindernissen Calvin Jackson van Mississippi Bound is een beroemd drummer. En wat had hij vergeten Zijn drum- stokjes Ewout Adriaans „Niet te geloven he. Ik ben trouwens nog wel een paar keer op pad geweest hoor. Zo heb ik ook nog setjes reserve snaren van huis gehaald voor deze of gene.' Adriaans speelde zelf nog even mee met de band, evenals met de Duitse groep Troubled Wine die Blues ls hard werken °eze gitarist van in De Slock op een vaste schare be- Mdn,ana Reddog is erbi'gaan zi"'n Doorleefde emotie, bij spelers en luiste raars. De openingsdag van het bluesfestival was druk. Voor een vrijdag waren opvallend veel mensen op de been. „Wij zijn erg tevreden", aldus Ewout Adriaans namens de organisatie. „Blues trekt altijd al wat meer dan andere festivals, maar nu was het gelijk raak.' Hij sprak vele echte lief hebbers, die speciaal voor een be paald optreden naar Texel waren ;gekomen„.Bluesbands hebben op vallend trouwe fans." Anderen begon nen hun herfstvakantie met het festi- -val. ■Het duurde even voordat de Jan Rijbroekband het podium van De Zwaan kon betreden Bij het inspelen 'brak bassist Freddy Cavalli de stem- sleutel van zijn gitaar. Ex-Klapband- 'lid Alex Bijma spoedde zich met zijn .instrument naar de plaats des jonheils, maar dat bracht geen uit- jkomst, want de bluesspeler vond deze gitaar „niet lekker voelen". Hij vroeg Adriaans of hij het benodigde onderdeel er niet af mocht slopen om op z'n eigen gitaar te zetten De Texelaar kon dit ternauwernood voor komen en een derde gitaar bracht uit komst. Maar toen werden Zwaan bezoekers ook twee dagen getrakteerd op stevige blues. Jan Rij broek himself mag dan niet groot zijn uitgevallen, zijn stem is dat wel. Hij liet zijn fenomenale uithalen gepaard gaan met hartverscheurend goed gitaarspel. Tina Turner De vrijdag kan absoluut niet worden betiteld als „slechts een Opwarmertje" De beste act van het hele festival nam die avond bezit van het podium van Question Plaza. De Amerikaanse LaMartrice McQueen wervelde en liet iedereen verbijsterd achter. Niet alleen haar uitstraling, maar ook haar leven vertoont over eenkomsten met de legendarische Tina Turner Ook McQueen is geter roriseerd door een drugsgebruikende wederhelft, nadat ze als gospelzangeres in de kerk was be gonnen. Het heeft haar een „doorleefdheid" bezorgd die alle toe hoorders diep onder de indruk bracht. Het samenspel met de J P band was ronduit opwindend. Was het vrijdag al behoorlijk vol in de deelnemende etablissementen, za terdag was het al vroeg afgeladen „Té druk? Ach, er waren gelegenhe den waar er pas mensen in mochten als er anderen uit gingen. Maar dat is uiteraard een verantwoordelijkheid van de eigenaar. Het was wel vol, maar ik denk dat we niet bang hoe ven te zijn dat het in de toekomst nog drukker wordt. Er zit ook een maxi mum aan de overnachtings capaciteit", denkt Adriaans De spe ciale blues-petjes en shirts waren in no-time uitverkocht. Er waren zelfs Patchworkclub „de Blokhut" stelt za terdag en zondag in het Muziek centrum aan de Peperstraat in Oosterend enkele quilts tentoon. De léden van de groep hebben voor deze expositie quilts gemaakt volgens de traditionele „log-cabin-techmek". Ook is er een gezamenlijk werkstuk van de quiltgroep Oudeschild. Bezoekers zijn zaterdag van 13 00 tot 17.00 uur welkom en zondag van 11 00 tot 17.00 uur De toegang is gratis Tijdens de openingsuren wordt de tentoonstelling opgeluisterd met levende muziek passend bij het sfeer volle karakter van zowel de quilts als de ruimte. Er is ook de thee- schenkerij, verzorgd door Elly Mast, aanwezig zal zijn. De jeugdige bluesbrothers spraken de jongere festivalgangers aan. De familie A. Boogaard toont zich teleurgesteld over het besluit van Gedeputeerde Staten om niet ak koord te gaan met een nieuwe wo ning bij hun melkveehouderij in het buurtschap Zevenhuizen. Het provinciebestuur vindt dat het om een tweede bedrijfswoning gaat. De Boogaards bestrijden de aan duiding „tweedeVolgens de fa milie wordt het huidige woonhuis ten onrechte als (eerste) bedrijfs woning aangemerkt. GS willen een tweede bedrijfswoning niet toestaan omdat geen sprake is van een volwaardig tweemansbedrijf. De familie Boogaard wijst er echter op dat zij al bijna aan de voorwaarden kan voldoen. „Het bedrijf is toegeno men van één volwaardige arbeids kracht tot zeg maar één-en-driekwart nu. Het is goed mogelijk om door te groeien tot twee volle arbeidsplaat sen Er is in de loop der jaren flink geïnvesteerd en wat betreft melkpro- duktie behoren we tot de hoogste van Texel.1' Bezwaren van twee buren hebben een streep door de rekening gehaald, meent de familie Boogaard. „Andere agrariërs, die na ons een aanvraag hebben ingediend, mochten wèl een andere woning bouwen bij hun be drijf," Geschiedenis Voor de familie Boogaard lijkt de ge schiedenis zich te herhalen. In 1980 had de bouw van een koeienstal in Zevenhuizen eveneens veel voeten in aarde. Destijds maakten twee bu ren, J Nauta en J. Miedema, be zwaar tegen de plannen Aad Boog aard beriep zich op oude rechten. Hij wonderaars kon rekenen. Hoezeer de optredens verschilden bleek bijvoorbeeld zaterdag in Question Plaza. Het „voor programma' werd gevuld door de „echte" doorleefde bluesspelers van Montana Red Dog. Zij werden ge volgd door The Sealand All Star Blues Brothers Revue. Ook leuk, maar meer een feestband met een blazerssectie en een repertoire voor de wat jongere festivalgangers. Contact De leden van Montana Red Dog wa ren vrijdag al naar Texel gekomen om op hun gemak de optredens van hun collegae te kunnen bekijken. „Ze heb ben nu al gezegd dat ze volgend jaar weer komen, ongeacht of we ze vra gen om te spelen", meldt Adriaans. Het onderlinge contact tussen de muzikanten wordt door hen als een extra aspect van het Texelse festival ervaren. „Ze komen hier graag. De muzikanten kunnen met meer weg, dus moeten wel overnachten. Dat gebeurt aan de overkant nooit. Nu hebben ze de tijd om onderling erva ringen uit te wisselen en dat vinden ze geweldig." Zelfs het eindfeest op zondag in de J'elleboog trok een volle zaal tot in de kleine uurtjes. Vooraf had Adriaans nog enige zorgen over de Jim Kahr Group. „Ze hadden een hele eisenlijst opgesteld met spullen die ze nodig hadden Bepaalde soorten verster kers bijvoorbeeld Maar dat waren ei genlijk allemaal collectorsitems. Daar konden we natuurlijk nooit aan vol doen Maar toen hij er was bleek Kahr een timide, vriendelijke man Hij vond alles best en speelde de sterren van de hemel." LaMartrice McQueen verpletterde de zaal met een weergaloze bühne-act ITCIO'S 7055.1 ryjj Dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn is dringend aan renovatie toe. Dat geldt in ieder geval voor de in het gebouw gevestigde peuter speelzaal, die volgens een rapport van de GGD niet meer voldoet aan de geldende normen voor veilig heid en hygiëne. Algehele renova tie kost ƒ117.500,-. De gemeente lijkt bereid een flink deel van dit bedrag voor haar rekening te ne men. De eisen van de GGD gelden onder meer verbetering van de toiletten en het realiseren van een nooduitgang. Om voor vele jaren van alle zorgen af te zijn, heeft de dorpscommissie (be- Op de Hervormde begraafplaats aan de Binnenburg zijn in de nacht van zondag op maandag twee grafzerken vernield. De grafschennis werd maandagmorgen ontdekt door de beheerder van de kerk tijdens zijn vaste ronde Eén zerk is omgetrokken en van de andere is de spiegelsteen gebroken. De schade beloopt 3 500,- (Foto Gerard Timmerman) heerder van het pand) een veel bre der plan ontwikkeld, waarin ook modernisering van de keuken en het toneel zijn opgenomen. De verwarmingsinstallatie werd enige jaren geleden al wel vernieuwd De plannen kwamen gisteravond ter sprake in het jaarlijkse overleg tussen dorpscommissie en het college. De Hoornder afvaardiging becijferde dat er een tekort is van ƒ90.000,-, een bedrag dat ze - uiteraard - graag zien gefinancierd door de gemeente. Het college reageerde welwillend, mede omdat de dorpscommissie bij de aanleg van de centrale verwar ming destijds met relatief weinig fi nanciële steun genoegen nam. Wet houder Nel Eelman vertelde mocht de ligboxenstal bouwen, om dat de schuur Zevenhuizen 9 -al sinds de vorige eeuw familiebezit- een agrarisch bouwblok had. Bij de schuur stond vroeger een woonhuis, maar dat werd in de oorlog verwoest. Zelf woonde Boogaard met zijn gezin in een burgerwoning op Zevenhuizen 1Uiteindelijk werd de stal daarach ter neergezet, later gevolgd door een tweede. In 1995 diende Boogaard een aan vraag in voor de bouw van een dienstwoning bij de oude schuur (Zevenhuizen 9). Bedoeling was dat zoon Rob, die zich als bedrijfs- opvolger had aangediend, daar zou gaan wonen. Opnieuw tekenden de twee buren, die aan weerskanten van de schuur wonen, protest aan. B en "1NU, w en een meerderheid van de ge meenteraad schaarden zich achter het bouwplan van de familie Boog aard. GS wezen de aanvraag afgelo pen voorjaar echter van de hand. Hoorzitting De familie ging in beroep en mocht zich op 24 juli j.l. in Haarlem verdedi gen bij de provinciale Hoor- en Ad viescommissie. Ook de buren moch ten op de hoorzitting hun zegje doen, evenals de gemeente. Wegens ver blijf op Curapao gaf Jook Nauta schriftelijke toelichting Hij gaf aan dat het pand Zevenhuizen 1 in het oude bestemmingsplan (1977) inderdaad als woonhuis is aangemerkt, maar dat sinds 1980 in de praktijk een andere situatie is ontstaan Door de bouw van de stallen in de directe nabijheid is het volgens Nauta logisch dat het huis in het concept-bestemmingsplan (1996) wel als bedrijfswoning wordt opgevoerd. De familie Boogaard wijst erop dat de stal indertijd juist op verzoek van Nauta en Miedema is verplaatst. Daarmee mag het recht om een bedrijfswoning te bouwen echter niet vervallen, aldus de familie. Blik op Zevenhuizen. Rechts de woning Zevenhuizen 1, links de koeienstallen. (Foto Frans Hopman Op de hoorzitting werd de familie gesteund door een jurist van de Stich ting Rechtsbijstand. Ook betekende het betoog van de gemeente een steun in de rug. De gemeente wees ero.a op dat de stal in 1980 niet dich terbij het woonhuis Zevenhuizen 1 mocht worden gebouwd, omdat „de minimale afstand tot een burger woning in acht moest worden geno men". Hieruit blijkt dat Zevenhuizen 1 niet als dienstwoning werd aange merkt. Voorts stelde de gemeente dat moge lijk verwarring was ontstaan doordat het bouwplan ter visie lag toen het bestemmingsplan 1996 nog in de maak was. In het ontwerp-bestem- mingsplan werd Zevenhuizen 1 opge nomen als bedrijfswoning binnen een A-blok. Boogaard diende hiertegen met succes een zienswijze in. Ongegrond Voor de Hoor- en Adviescommissie was de status van Zevenhuizen 1 het punt waar het allemaal om draait. De commissie concludeerde dat het pand feitelijk als eerste bedrijfs woning in gebruik is en noemde het eerder ingenomen standpunt van GS „niet onredelijk". Hierop besloten GS afgelopen week het bezwaarschrift van de familie Boogaard ongegrond te verklaren. De familie beraadt zich momenteel over verdere stappen. Waarschijnlijk gaat zij in beroep bij de Raad van State Verder wordt met spanning afgewacht wat de Raad van State zal beslissen over de onderdelen van het bestemmingsplan buitengebied waaraan de provincie haar goedkeu ring heeft onthouden bovendien dat de andere peut speelzalen in een recent veria ƒ50.000,- hebben gehad. „Volje het gelijkheidsbeginsel heeft 0 Hoorn daar ook recht op." Hoen; de gemeentelijke begroting voor IS geen rekening met deze uitgas; gehouden, voorzag de wethon van welzijn geen onoverkomel moeilijkheden. „Het wordt puzze en meten, met uw financiële mogö heden en de onze. En het hangt af van de bereidheid van de is Maar ik denk dat we er wel uitkoms Opvallend dit dartseizoen is, dat twee topteams van vorige jet (Cafeetje Bulldogs en de Zwaar zoveel moeite hebben hun party» winnen, wat veel zegt over het nl» van de andere teams. In 't Cafe ontving Bulldogs Zwaan 2, een vaarlijke outsider. In de 301-sint moest Rick Nicols het opnemen gen Ed Tolboom, die deze partijo.i tuigend met 2-0 won, waarna Di Platts en Frits Bakker de stand* ombogen in het voordeel Bulldogs. In de 501 doubles k* Zwaan knap langszij zodat de sl; 3-3 werd, zodat de tac-tics de winc moest brengen. Na een zenuut pende partij kwam uiteinde Bulldogs als overwinnaar uit des!' In De Zwaan ontving het eersteler de dames van W'tjewel. die dit fe versterkt waren met Wiggert Ham Ook hier moest de tac-tics uitmak of de stand 4-4 werd of 6-2 in voordeel van De Zwaan. Met een furieus spelende JeanS man voor W'tjewel, moest De Zva met de solide spelende Mat Duyzer in de gelederen, alle zei bijzetten om uiteindelijk met 6-2 winnen Cafeetje 4 trad aan tegen Cafeeji en werd meedogenloos naar f gespeeld door de meer ervaren na nen van het tweede, die in Duinker hun uitblinker hadden 0 Cafeetje won met 7-1dit keer van dames van de Slock. Programma 16/17 oktober: Donderdag Slock-Cafeetje 4 Vrijdag Knm-Cafeetje 1, W't)ewel-Cafeey Zwaan 2-Zwaan 1Cafeetje 2-Ca^ Bulldogs De appel valt niet ver de boom gezegde lijkt op te gaan voor Cd de Boer (1955). die deze maand poseert tn ontmoetingscentrum Si wal 37. De dochter van timmert Han Bakker uit Den Hoorn veik chent haar afkomst allerminst. een rondje langs haar schilde<j leert dat ze zich niet wenst vast pinnen op een stijl of onderwerp hangen een feeëriek naakt er vuurtoren van Eierland prakte naast elkaar. In de overzichten van de productieve kunstenares zelfs de wagen van een Teiï autocrosser Blikvangers van de lopende exF tie zijn fel geschilderde bloemen* papiermaché, die op de schilder' zijn aangebracht Deze techniekI De Boer zelf bedacht, geef! diepte aan de afbeelding. Hoewel ze als kind al graag lekk en schilderde, is De Boer pas sd twee jaar gericht bezig En met nodige succes, want ze kn/gt re) matig opdrachten. Op verzoek tt& ze ook logo's. Recente voorbed zijn die voor de gefuseerde ..omgedoopte" scholen De For" en De Akker.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6