Cjrocn "^wartrjexels in het harL, N yw langzaam uit het financiële dal Schoorsteen moet behouden blijven" Provincie wil meer Texels initiatief Reserves met de helft geslonken De Wit v.o.f. Gedeputeerde handhaaft kritiek Sloop Keijser Co. naderbij, maar: VERDER IN DIT ummer •«•Baptisten krijgen nieuwe predikant •«Texelse koeien beste van Noord-Holland •«Bollenboer moet duintjes weer herstellen •«Startende loonwerkers graven crossparcours •«Beheerster dorpshuis weg met pijn in het hart VVD-politica Van der Stoel houdt lezing -\\orszel Bellen? Raad akkoord met bouw dienstwoning Plan De Koog onherroepelijk goedgekeurd Rioolwater geen probleem voor drenken vee Vandaag topdrukte voor schoonmakers TEXELSE^COURANT Moerbeek slijterij-wijnhandel A GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11224 VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jpinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS jONNEMENTSPRIJS 55.65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) Het WD-Tweede Kamerlid Anne Lize van der Stoel (42) komt maandag naar Texel. Ze staat bekend als een interessant spreekster en houdt vanaf 20.00 uur een lezing over actuele politieke zaken in De Lindeboom, le dereen is welkom Anne Lize van der Stoel zit sinds '94 in de Kamer. Ze is lid van de commis sies ontwikkelingssamenwerking, sociale zaken en werkgelegenheid, justitie. Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken. Ook zit ze als plaatsvervanger in de commissie bin nenlandse zaken. De politica was eerder gemeenteraadslid en fractie voorzitster in Amsterdam Stichting VVV Texelpromotie heeft in 1996 een fors fi- ncieel verlies geleden. Voor een belangrijk deel is dat het tolg van de extra promotieactiviteit in het begin van dat r. Voor de rest is het veroorzaakt door de wervings- en ectiekosten die het gevolg waren van de directie- sseling en het vroegtijdig afschrijven van de automati- ling. De VVV heeft het tekort van totaal f341.694,- gedekt de reserve, die daardoor is gehalveerd. ■ets mag geen tweede keer ge ren". zeggen directeur Vero- i Bos en stichtingsvoorzitter iTimmers. „Het zal ook geen ede keer gebeuren want er it nu scherper gelet op de uit en en de efficiency is aanzien- opgevoerd. Uit de cijfers die tot ver beschikbaar zijn over het kjaar 1997 blijkt dat we op het de spoor zitten. Het ziet ernaar - dat de exploitatie dit jaar slui- Jzal zijn of een klein overschot ïertonen". door sommigen „paniekvoetbal'' temde extra promotie-activiteit een reactie op de dreigende te mp van detoeristenstroom. „Met e Duitsers lieten het afweten. In Nederland daalde het aantal overnachtingen door Duitsers met on geveer 10% het voorseizoen in 1996 voorspelde ook voor Texel met veel goeds. Er was dus alle reden om alle zeilen bij te zetten en éénmalig het promotiebudget flink te verhogen", aldus Bos Resultaat Dat geld werd onder meer gestoken in advertenties en radiocommercials. Die lijken het gewenste resultaat te hebben opgeleverd want de toeristenstroom bleef prachtig op peil. Ook de Duitsers waren op Texel in even groten getale op het eiland dan in het recente verleden Het verband tussen dit „herstel" en de extra pro motie is met te bewijzen, maar dat probleem is inherent aan alle re clame. Omdat méér dan een derde van de op Texel verblijvende toeristen uit Duitsers bestaat, zijn deze voor de lokale economie van enorm belang De Oosterburen brengen op Texel jaarlijks minstens 152,5 miljoen gul den binnen Als er tien procent min der Duitsers komen betekent dat dus een verlies van 5.5 miljoen gulden De extra promotieactiviteit kostte uit eindelijk f171.233.-. Een deel van dat geld is uitgegeven aan advertenties, radiocommercials en andere reclameuitingen en de rest aan de gevolgen ervan zoals drukwerk- en porto om de mensen te voorzien van de gevraagde informatie Directiewisseling De buitengewone lasten die ook uit de reserve moesten worden gecom penseerd, beliepen totaal f 170 461 ,- Daarvan bestond dus een deel uit de kosten die gepaard gingen met de directiewisseling. De VVV plaatste kostbare advertententies in landelijke media en gaf de selectie van de kan didaten in handen van een bureau. Het vroegtijdig afschrijven van de automatisering was nodig omdat het Lees verder pagina 3 mecteur Veronica Bos: ,.We houden de vinger aan de pols". De voormalige gebouwen van Keijser Co. in De Waal mogen wat eigenaar Adrie Mantje betreft zo snel mogelijk tegen de grond. De sloop is een stuk naderbij nu de gemeenteraad heeft ingestemd met een bouw van zeven wonin gen, een schuur en een dienst woning. Zorgen zijn er over het verdwijnen van de oude schoor steen, nog afkomstig van één van de eerste Texelse zuivelfabrieken en daarom historisch interessant. Het Agrarisch Museum heeft wel interesse, maar wil niet opdraaien voor de hoge kosten van het afbre ken en opbouwen (fo»H,nykg,*,» Qe sj00p van je voormalige graan- kl tragische ongeval algelopen waarbij een Duitse jfnsfe na een val met haar fiets het leven kwam, zet je aan ff denken Niet om er stekelig Jle reageren, maar om je me te uiten met de nabe- Mntfen en de veroorzaker van tnoodtoff/ge botsing. Je kunt je fragen of ze een helm had talen dragen (Duitse kindertjes 'j en of brommers wel op het fispad thuishoren. Bellen, toe fen, schreeuwen of fluiten heb- t vaak een averechts effect. 1 reageert op je signaal, wijkt testal eerst een tikkeltje naar thts en dan naar links uit. De s op een aanrijding is groot s komt dat? Als je geen sig- ft en plotseling passeert, f"f je -terecht- uitgescholden schrikt zich natuurlijk rot. n ongeluk is zo gebeurd Op Tesselse rijwielpaden rijden Wks duizenden recreanten 'alleen in de vakantie op het W van een (huur-)fiets sprin- i Daarom wèl bellenI "szel Het scheelde maar weinig of het hele bestemmingsplan buiten gebied was in de prullenbak van de provincie beland. Dat verklaarde gedeputeerde Friso de Zeeuw (mi lieu) na afloop van het gesprek dat hij woensdag op Texel had met het college van b en w. Aanleiding tot het overleg was kritiek die de provinciebestuurder onlangs uitte, dat Texel zich niet aan de afspra ken houdt. De Zeeuw nam in het raadhuis geen woord terug van die bewering. De lucht tussen ge meente en provincie is echter wel geklaard. „We moeten teveel trekken aan de gemeente om de zaken op het eiland op orde te krijgen", verwees De Zeeuw naar de volgens hem ruime interpretatie van het convenant, waarin afspraken op gebied van na tuur, landschap, landbouw en econo mie zijn gemaakt Verder herinnerde hij aan de crisis rond het ammoniak- reductieplan. „Dat plan is het uitein delijk op z'n pootjes terecht gekomen en ook met de herziening van het be stemmingsplan zal het wel goed ko men. Maar als je goed met elkaar sa menwerkt, was al die commotie met Friso de Zeeuw .teveel trekken aan ge meente. nodig geweest." Een afspraak in het convenant die Texel volgens De Zeeuw nog met is nagekomen zijn maatregelen om de 4.000 hectare grasland in de toe komst te handhaven „Op dat gebied heb ik nog weinig initiatieven gezien." „Als we als provincie incidenteel van een regel of wet moeten afwijken, zijn we daar echt niet te beroerd voor. We werken met bureaucratisch en geven de gemeente een eigen verantwoor delijkheid. We zijn bereid om in Den Haag een uitzonderingspositie voor de gemeente te bepleiten Bijvoor beeld voor het uitrijden van mest te gen het stuiven En als het gaat om financiële steun voor projecten, bij voorbeeld fietspaden, komt het eiland er niet slecht vanaf." De Zeeuw kan zich wel verplaatsen in het beleid van het college „De bestuurders willen natuurlijk de ban den met de gemeenschap hecht hou den. Maar in plaats van alleen aan afspraken te knabbelen, zou je toch wat meer creativiteit van het college verwachtenVolgens De Zeeuw kunnen de Texelaars een voorbeeld nemen aan de Wieringers. „De gebiedsgerichte aanpak komt daar een stuk beter uit de verf Volgens De Zeeuw was de kritiek in het magazine van de provincie be doeld om Texel te prikkelen. „Het uit eindelijke doel was de betrekkingen te verbeteren. Die opzet is geslaagd." Het college heeft met de gedepu teerde afgesproken dat binnen af- en kunstmestsilo's is voor Texelse begrippen een enorm kanwel. De to tale oppervlakte van het complex beslaat zo'n 2 100 vierkante meter Het opruimen zal zeker enkele ton nen kosten. Mantje zal de ondergrond van de huizen schoon opleveren, zodat de Woningstichting de bouw kan starten Een sloopvergunning is aangevraagd. Schoorsteen Mantje, die het plan voor de woningen en de schuur in samenspraak met de Woningstichting heeft ontwikkeld, zou de schoorsteen het liefst gewoon la ten staan. „Bijvoorbeeld als barbecueplaats voor de mensen die er straks komen wonen Bij de werk zaamheden is de pijp echter een sta in de weg Wie geïnteresseerd is kan hem te zijner tijd meenemen. Alleen De laatste beroepsprocedure bij de Raad van State over bestemmings plan De Koog is afgerond De beden king van pottenbakker De Jager werd ongegrond verklaard. Daarmee is het plan onherroepelijk goedgekeurd. Dat betekent dat niemand er meer be zwaren tegen kan indienen, hoewel het wel bij de gemeente ter inzage ligt. Het nu vastgestelde bestemmings plan is identiek aan dat wat in eerste instantie door de gemeente was inge diend Na de vaststelling door de ge meenteraad zijn er geen wijzigingen meer in aangebracht. zienbare tijd de uitvoering van de af spraken in het convenant en de herziening van het bestemmingsplan kritisch onder de loep worden geno men. Overigens erkent De Zeeuw dat de provincie ook zelf wel eens „een foutje" heeft begaan. „Wij moeten zelf ook open staan voor kritiek vanaf het eiland." Ten aanzien van Texel bespeurt hij hier en daar inmiddels verbeteringen. „Alleen, eerst zien en dan geloven." mogen die zelf de sloopkosten beta len Want wil je de schoorsteen her bouwen, moet het afbreken met be leid gebeuren. Dat kost gauw twintig tot dertigduizend gulden." Schouders Mantje is al eens benaderd door kun stenaar Niek Welboren, die ook res tanten in bezit heeft van de oude schoorsteen van zuivelfabriek De Eendracht. Het zijn toch aparte, ronde stenen waarvan iets leuks is te maken Maar eerlijk gezegd is het me net ;o lief, als de pijp in z'n geheel bijvoorbeeld bij het Agrarisch Mu seum wordt herbouwd. Alleen wie zet daar de schouders onder." Het mu seum heeft volgens vrijwilliger Cor Dros wel interesse en plaats „Alleen we komen er door andere drukte niet aan tóe de pijp steen voor steen af te breken CDA'er Jan Koolhof en Jaap Vlaming van GroenLinks vroegen dinsdag avond in de raad aandacht voor de schoorsteen die onderaan een dia meter van 1.80 meter heeft Koolhof dreigde zelfs met schorsing van de vergadering als het industriële monu ment in de puinbak zou verdwijnen. Hij pleitte ervoor de restanten in af wachting van eventuele herbouw er gens op te slaan. Vlaming voelde er niets voor er een reizend bouwsel van te maken „Zo'n schoorsteen moet toch behouden bliiven Het is een res- Lees verder pagina 7 Problemen met de gezondheid van vee in Beets waren aanleiding voor een grootscheeps onderzoek van Uitwaterende Sluizen in Noord holland. Bekeken werd waar door overstod drenkplaatsen met riool water verontreinigd raakten. Op Texel werden drie 'verdachte' lokaties aan een nadere beschouwing onderwor pen Bij twee overstorten en één nood- uitlaat op het eiland vond het hoogheemraadschap maatregelen in de vorm van afrastering langs de slo ten noodzakelijk. Het leek de ge meente wat overdreven, daar de aard van de verontreiniging wel meevalt De betrokken agrariërs worden op de hoogte gesteld en de gemeente laat het aan hen over om al dan met hek werken te plaatsen. De grotendeels ingebouwde schoorsteen van de voormalige melkfabriek zal met de rest van de gebouwen plaats moeten maken voor woningen. ifoio Gerard Timmermam Schoonmaakbedrijven beleven vandaag een topdag Veel gas ten uit het noorden van Neder land wier herfstvakantie er van daag opzit, verlaten vanmorgen hun accommodatie Hun huisjes moeten vanmiddag weer blin kend schoon zijn. Dan verwach ten de verhuurders namelijk een stroom toeristen uit de zuidelijke provincies, waar vandaag de va kantie begint Het is ongekend druk", meldtKo Vinke van het gelijknamige schoonmaakbedrijf. Om te zor gen dat de vakantiehuisjes van zijn opdrachtgever vóór drie uur spik en span zijn, hebben zijn bedrijf en de firma Lavotd uit Amsterdam ruim 200 schoonma kers van de overkant ingehuurd. Daarnaast is nog een ander overkanfs bedrijf actief. Het betreft voornamelijk uitzend krachten. die met bussen bij de boot van 8 35 uur vanuit Den Helder worden afgezet en vanaf 't Horntje worden opgehaald. Een bus is al vroeg vertrokken om krachten uit Friesland op te ha len. Volgens Vinke kost het grote moeite voldoende geschikte mensen te vinden. Om piek- drukte te vermijden pleitte hij er daarom al eerder voor bij een deel van de accommodatie de wisseldag te vervroegen. (Advertentie) (jnu t U hd Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: meubelhandel en interieurverzorging bv QHRiy.& PARIA SElMUl NEE-stickei maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1