Duintjes moeten in oude staat terug Luisteronderzoek radio start snel Betonplaat clandestien aangelegd car SU Een abri te ver Neuzen zelfde kant op over toekomstig beleid Gemeente verrast door kamperende militairen (H TEXELSE^" C0URANT Durper jeugdclub houdt feestmarkt MOET U OOK MET DE £>05'.?! Géén appartementen in kampeerschuur Landschapzorg: „Tegen de regels" Sluyscoogh dicht Schots/Iers buffet „Ambassadeur" overvallen Zeehond bevrijd van jerrycan TEXELS E^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs cETh Haven Oudeschild vordt uitgebaggerd nog steeds De gemeente heeft niets gedaan om de duinstrook te redden. Als de eigenaar wél een brief zou hebben gekregen, zou hij wel zijn gestopt met de ontginning." Volgens Landschapszorg is De Wit ook né overleg met de gemeente doorge gaan met graven. Landschapszorg stelt het gemeente lijk handelen in deze kwestie als „voorbeeld dat het gemeentebestuur natuur- en landschapsbescherming of natuurbehoud een uiterst lage prio riteit toekent, zeker waar (financiële) belangen van particulieren in het ge ding komen" De Wit heeft inmiddels bericht van het college dat als het terrein niet vóór 1 december in de oude staat wordt te ruggebracht, de gemeente dit op kos ten van het bedrijf zal doen Juristen kijken in opdracht van De Wit of er een andere uitweg mogelijk is. Jeugdclub De Cocksdorp/Eierland houdt morgen in het Eierlandsche Huis een markt. Van 17.00 tot 21 00 uur zijn alle belangstellenden wel kom Voor bezoekers zijn er spelle tjes, een verloting en een hapje en drankje. De opbrengst van de markt is bedoeld om de kas van de jeugd club te spekken, zodat er weer nieuwe activiteiten van kunnen wor den georganiseerd. VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 üimvniieis» Het jaar 2010 lijkt nog een eind weg. De gemeenteraad heeft dins dag een beslissing genomen over de sociaal-economische koers die het eiland gaat varen in de tussen liggende tijd. Er is een nota ge maakt, met nogal globale, alge mene uitgangspunten. Onvermijdelijk, want wie kan er in de toekomst kijken? De grote lijnen, in de nota verwoord, werden door de raad schouder ophalend begroet. „Het is zó alge meen, je kunt moeilijk tegen zijn Er staat niks prikkelends of stimulerends in", vond Erna Eelman van de VVD Corrie Heijne van Texels Belang miste een passage over de leefbaar heid, die toch sterk samenhangt met economische ontwikkeling. Het le verde haar een schouderklopje van wethouder Poster op „Heel goed dat u dat zegt. Dat moet er inderdaad bij.' Het CDA uitte zorgen over de werk gelegenheid. Die worden breed ge deeld De wethouder bezwoer dat achter de schermen wel hard wordt gewerkt, bijvoorbeeld op gebied van acquisitie, het aantrekken van bedrij ven. De waarschuwing van D66. dat Texel daar niet vrij in is omdat andere gemeenten in de regio voorrang heb ben bij werving, werd door Poster in de wind geslagen. „Niet mogen? Daar trekken wij ons niet zoveel van aan." Lindeboom-beraad Het stoorde Eelman dat aanpassin gen, die in een eerder stadium door raadsleden waren aangedragen, niet in de nota zijn verwerkt. Ze somde een hele rij op, maar kreeg nul op het rekest. „Er is wel veel van wat is op gemerkt in het verhaal terug te vin den Het is een duidelijk stuk." Ook om het verwijt dat de cijfers met ac curaat zijn en dus niet bruikbaar voor ondernemers die een haalbaarheids onderzoek willen doen, schokschou derde wethouder Poster. „Ach, er is overal wel eens wat...' Maar burge- Reijer Keijser mag geen apparte menten in zijn kampeerboerderij De Ruijterplaats aan de Waalder- weg bouwen. Aldus oordeelde de Raad van State in het hoger beroep dat de recreatie-ondernemer had ingesteld. Aanleiding was de wei gering van de gemeente een bouw vergunning voor enkele inpandige appartementen te verlenen. Met de uitspraak komt een eind aan een jarenlange strijd van Keijser voor de appartementen op de eerste ver dieping van zijn boerderij De ge meente verleende geen toestemming omdat ze niet in overeenstemming zijn met het oude bestemmingsplan buitengebied Daarin is het bedrijf als kampeerboerderij opgenomen. De ondernemer vindt het onterecht dat zijn logies ook in het nieuwe plan als groepsaccommodatie is opgenomen. Volgens Keijser verhuurt hij de ruim tes al jarenlang als zelfstandige ap partementen. De gemeente erkent dat echter niet, omdat onvoldoende voorzieningen aanwezig zijn. De ge meentelijke bezwaar- en beroeps- schriftencommissie adviseerde des tijds wèl ze als appartementen te erkennen Het toenmalige college hield er echter een ander oordeel op na. Keijser probeerde toen vergeefs zijn gelijk te halen bij de rechter De afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State zag geen aanleiding af te wijken van het oordeel van de rechtbank. meester Van Rappard zag de ernst ervan in en beloofde dat actualisering zal plaatsvinden. Het Lindeboom-beraad, waarin aller lei geledingen uit de Texelse maat schappij op gelijk niveau met elkaar van gedachten wisselen, werd bejubeld door meerdere partijen. Het is, evenals de aanpassing van de Koger Dorpsstraat, het onderzoek naar de haven van Oudeschild en de nota die ter tafel lag. één van de actie punten die uit het Sociaal Econo misch Structuuronderzoek (SES) kwam „Dat is dus toch nog ergens goed voor geweest", merkte Hans Roeper (PvdA) op. Even dreigde de harmonieuze dis cussie uit de hand te lopen, door een opmerking van Pieter de Groot (D66) Hij vond dat hij aan het lijntje werd gehouden ten aanzien van „het Hart Hersteld-plan". „Steeds als ik vraag wanneer dat komt zegt u: binnenkort Nu zegt u: te druk op de afdeling. Daar heb ik begrip voor. maar wan neer komt het dan wel?" Een zicht baar geirnteerde Schilling verklaarde dat daar geen enkel zicht op is. De Werkgroep Landschapszorg heeft bij de gemeente aan de bel getrokken wegens een illegale kampeeractiviteit door militairen in het bos. ..Het gebeurt al jaren een keer of zes in het seizoen", aldus Adriaan Dijksen. „We hebben het al eens bij Staatsbosbeheer ge meld, maar dat heeft niet gehol pen." De gemeente reageert ver baasd „Wij zijn hiervan niet op de hoogte. Het college moet nog be palen wat voor actie we gaan on dernemenzegt een woordvoer der. „Dat is raar", aldus een woordvoerder van het KIM, „wij zijn keurig langs het raadhuis ge weest..." Leden van de Werkgroep Land schapszorg hebben meerdere malen militaire tenten gezien op kinder speelplaats „Het Paradijs dat is aan de Randweg tussen het Turfveld en het Natte Vlak. En het is niet alleen dat ze daar een bivak maken, er ko men ook auto's en vrachtwagens aan te pas. Die rijden door het bos, soms zelfs over het voetpad en tegen het verkeer in." Landschapszorg stelt dat kamperen in het bos verboden is. „In de vrijstellingsparagraaf bij het bestem mingsplan buitengebied wordt met geen woord gerept over de mogelijk heid tot kamperen noch tot militair medegebruik van dit stuk." De Werk groep komt nu met het bezwaar naar buiten, omdat de discussie over mili tair medegebruik in volle gang is. „Bij de Mokbaai wordt ook een extra ge deelte geclaimd omdat ze dat toch al gebruikten. Straks doen ze dat hier mee ook." Illegaal? Vrijstellingen voor kamperen kunnen worden verleend door het college van b en w. Dat was echter van deze ac tiviteit niet op de hoogte „We hebben het nagevraagd en het betreft aanko mende militairen, die vanuit Den Hel der naar het eiland komen voor een soort introductie. Ze schijnen een vergunning van Staatsbosbeheer te hebben. Maar zonder toestemming van de gemeente is het evengoed il legaal". aldus de woordvoerder. Erik van der Spek van Staatsbos beheer beaamt dat er toestemming van zijn organisatie wordt gegeven „Bij mijn weten gebeurde dit al in 1978, toen ik hier in dienst kwam! Er was een tweede locatie in het bos bij De Koog. maar die hebben we enige jaren geleden geschrapt omdat dat overlast gaf Staatsbosbeheer heeft geen bezwaar tegen de activiteiten „Het zit niemand dwars. We hebben In verband met herbestrating is de Sluyscoogh woensdag voor door gaand verkeer afgesloten De trottoirs zijn vorige week gelegd, dus voetgan gers kunnen er wel door in het verleden wel eens vaker toe stemming gegeven om in het bos te overnachten, bijvoorbeeld voor bouw- dorp of het kamp van de zwemclub. Maar we zeggen er altijd wel bij dat er oók toestemming van de gemeente moet worden verkregen Waarom dat bij de militairen met gebeurt zou ik niet weten." Volgens de marine voorlichtings dienst betreft het een activiteit van het KIM. Een woordvoerder is zich van geen kwaad bewust. ,,We zijn zelfs langs de gemeente geweest toen we dit jaar op Texel waren. Zoals alle jaren hebben we ons bij de afdeling milieu gemeld Geen probleem, zo werd ons gezegd." In het kader van de Folk-optredens houdt De Lindeboom donderdag 6 november een Schots/Iers buffet „Ensemble Voolk" zorgt voor de mu zikale begeleiding. Er kan worden gekozen uit een keur aan voor-, hoofd- en nagerechten, 's Avonds is er een concert van de Engelse groep „Show of Hands". De kosten voor het buffet en beide optredens bedragen 75,- per persoon Opgeven kan tot 1 november bij De Lindeboom, tele foon 31 20 41. Volkomen perplex was de Duitse journalist Helmut Vehreschild toen hij dinsdagmiddag in De Lindeboom werd overvallen' door Henk Groenen van de VVV Die benoemde hem na mens de gezamenlijke Wadden- VVV's tot ambassadeur van de Waddeneilanden en overhandigde een fraaie oorkonde. Vehreschlld. die voor de Rheimsche Post werkt en vloeiend Nederlands spreekt, is een verwoed Wadden-lief hebber Hij is ruim 75 keer op Ameland geweest en deed ook regel matig Texel aan. ..Alleen nog iets minder vaak, dus hij heeft wat goed te maken", verklaarde Groenen. Di recte aanleiding voor het ambassadeursschap is de serie TV- uitzendingen over de Wadden. Vehreschlld ontmoette tijdens een boottocht in Amerika een televisie ploeg en wist hen over te halen de serie te maken. De aflevering waarin Texel centraal staat was gisteravond te zien via de ARD. Na het uitzetten van drie zeehon den, die deze zomer bij EcoMare waren opgevangen, was dieren verzorger Rens van der Zwaag dinsdag betrokken bij een span nende reddingsoperatie. Henge laars benaderden hem, omdat ze een zeehond hadden gezien die vast zat aan een jerrycan. Op de terugweg van het Eierlandse Gat, waar de drie logees waren uit gezet vanaf het bewakingsschip ,,Phoca", werden de opvarenden ge alarmeerd door drie hengelaars in een bootje. Van der Zwaag stapte bij hen aan boord en voer mee naar een plek ten noorden van de Eierlandse dam Daar troffen ze een grijze zee hond van ongeveer een jaar oud aan. die een touw om z'n nek had met daaraan een jerrycan. Deze is ver moedelijk als drijver gebruikt. Na enig wild-west-werk konden ze de zeehond vangen en aan boord hijsen om het touw door te snijden. Afgezien van enkele striemen in z'n nek man keerde het dier mets, zodat hij werd teruggezet in zee (Advertentie) ynu ZmarL-Jinii te W burv Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1997-1998 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Tfelefoon 0222 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! fitn strook duingrond langs de Zanddijk is clandestien een betonplaat aangelegd. It gebroeders De Wit uit .ianadorp moeten een strook singrond aan de Zanddijk waarop teen betonplaat hebben aange- jjvóor 1 december in de oude sat terugbrengen. De bollen- Jers slechtten de duintjes in de ronderstelling dat het landbouw- snd was. Ze proberen via de chter alsnog de ingreep te lega ten. Wat betreft de werkgroep ndschapszorg zal dat zeker niet deuren. In een brief aan de ge- eente heeft de werkgroep haar genoegen over de gang van za- ti uitgesproken. ■duinstrook In Eierland maakt deel Ivan 21 hectare grond bij „Madura" de bloembollentelers vorig jaar ihten van grootgrondbezitter Van «I tot Serooskerken. Bij het uit jen van de akkers kwamen de gers erachter dat er nog zo'n an derhalve hectare ontbrak. „We had den geen idee dat die ruige strook langs de Zanddijk er ook bij hoorde. Maar via navraag op het kadaster kwamen we daarachter We hebben het gekocht als landbouwgrond In het koopcontract stond niets over de bestemming duin. De betonvloer ge bruiken we als overslagpunt om van daaraf de produkten te transporteren naar ons bedrijf in de noordkop", al dus firmant Jilles de Wit. Niet geweten De bollenteler zegt dat toen ze aan het karwei begonnen ze met wisten dat de gebieden als natuurgebied stonden aangemerkt. „Als we dat hadden geweten, we er met aan be gonnen. Vreemd dat men wel naar de gemeente belt, maar óns mets heeft verteld We kregen zelfs complimen ten van mensen, onder andere van Staatsbosbeheer, dat we eindelijk eens die rommel in de grond opruim den. Er kwam van alles tevoorschijn. Eigenlijk was het meer puin en plas tic met een laagje grond er over heen." Landschapszorg Het college werd op 5 februari al ingeseind, schrijft de werkgroep Landschapszorg in een brief die dins dag door de commissie ROH wordt behandeld. „Wij waarschuwden dat er duingebied werd afgegraven en een clandestiene verharding werd aangebracht. Op 26 augustus - meer dan een half jaar later - werd er nog steeds gegraven, groeide op een deel al graan en bestond de verharding iggerbedrijf De Boer uit ihiedam is deze week begonnen Hhet uitbaggeren van de haven n Oudeschild. Het betreft regu- t onderhoud, dat acht tot negen ken in beslag zal nemen. IItijdsbestek komen achtereenvol- nsnoorder- en zuiderhaven, werk ten, de haveningang en de gangsgeul aan bod. In het zelfde Sek wordt ook de geul naar Den Mr (het Visjagersgaatje) weer op (te gebracht. De toegang tot de sen is vorig jaar nog uitgebaggerd, iteven zelf heeft twee jaar op deze itaaamheden moeten wachten, ïsm beide gevallen overeenkom- het schema dat Rijkswaterstaat ode Oudeschilder haven hanteert w hel werk in de noorder- en érhaven, waarmee maandag is Ïmnen, wordt gebruik gemaakt De Walvis 3, een kraanschip met f—vermogen van 300 kubieke me- Voor het groffere werk wordt relvolgende week De Adelaar in- ®l. Deze hopperzuiger kan bedui- 'I méér bagger verstouwen en dl een ruim van 600 m3. Dil nne vaartuig wordt bijgestaan sliet ploegbootje de Ara, dat in de *ie hoekjes z'n werk doet ïwerk is door De Boer aangeno- l| voor een bedrag van ruim "j SOOOO,- (exclusief BTW) en wordt ^voerd onder kwaliteitszorg. Dat 'bveel zeggen als dat de aanne- n grotere verantwoording draagt lel proces nauwkeurig „bewaakt' Er komt snel een luisteronderzoek naar Radio Texel. Het zal van de oordeel van de Texelaars afhangen of de lokale omroep voor aanpas sing van de subsidie in aanmer king komt. De kosten van het on derzoek vallen met circa 9.000,- tweeduizend gulden hoger uit dan geraamd. Wat betreft de PvdA wordt het luister onderzoek helemaal niet gehouden Dirk Terpstra „Het dient maar één doel een forse verhoging van de sub sidie door de gemeente. De huidige bijdrage van is voldoende om onze verantwoordelijkheid te dragen." Terpstra vond dat argumenten over samenwerking tussen de radio en andere Texelse media door de radio wel erg snel ter zijde waren gescho ven. De PvdA'er heeft net als Pieter de Groot (D66) grote twijfels over de luisterdichtheid van de lokale radio. De Groot beweerde zelfs dat die on der de kritische grens van zes procent zou zitten „Als het onderzoek dat bevestigt, is dat wat mij betreft een reden om de subsidie te stoppen." Terpstra hamerde erop dat als het onderzoek negatief uitpakt, het SLOT-bestuur z'n verantwoordelijk heid moet nemen. Erkend bureau Het luisteronderzoek moet door een erkend bureau worden uitgevoerd, vindt D66. De Groot werd door wet houder Eelman (welzijn) op z'n wen ken bediend. Ze maakte dinsdag avond bekend dat Market Scan het gaat uitvoeren „Het is een zeer ge renommeerd en degelijk bedrijf dal gerelateerd is aan de Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON) Het bureau heeft volgens de wethouder meer gelijksoortig on derzoek gedaan „Doordat de vraag stelling overal hetzelfde Is krijgt de OLON een representatief beeld van lokale omroepen in Nederland.' Niet representatief Of dat beeld op Texel representatief is, is de vraag De omroep is na de sloop van de TEM-schoorsteen na melijk niet meer in de noordkop te ontvangen Niet alle Texelaars kun nen dus een kwaliteitsoordeel over Radio Texel geven. Toch hecht de raad waarde aan het onderzoek „Waarom is de SLOT daar niet al lang mee begonnen?", vroeg Corrie Heijnen (Texels Belang) zich af. „Zo iets hoeft toch met van de zendmast af te hangen. Ze snijden zichzelf in de vingers", doelde ze op het op schorten van het besluit over even tuele verruiming van de raamsubsidie (nu 19.800,-). SLOT wil door opschor ten van de aflossing van een lening aan de gemeente geld vrijmaken voor de bouw van een zendmast Wethouder Eelman had voor collega Poster (financiën) een tegenvaller in petto. Het luisteronderzoek wordt circa ƒ2 000,- duurder dan de voor genomen ƒ7 000,- Niettemin ging de meerderheid van de raad akkoord. (Foto Gerard Timmerman) Walvis 3 bezig in de haven van Oudeschild.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5