Brecht en Berghuis dagen Texelaars uit Nieuw plan voor onderhoud wegen f13.000,- agrarische latuurvereniging i.o. Monument nie Rozeboom had nog wel een jaartje willen blijven Toneelgroep speelt midden in zaal L angs dg weg Huidverzoring voor ouderen CNV-onderzoek Flink bedrag voor lift in raadhuis Voorlichting over bevalling Dreigroschen Oper vuurproef voor spelers en regie TEXELSEi? COURANT Aanpak bermen dure grap "igoed idee om die oude boorsteen van de voormalige iivelfabriek in De Waal te staren. Het is immers een irakteristiek ding en bovendien 5 laatste. Onlangs vonden de torstenen van de voormalige iivelfabriek en de al even tormalige TEM-centrale een «mloos einde onder de "Pershamer. Weinigen treurden 'ar om, want een fabrieks- torsteen wordt door de ■saste mensen niet bijzonder Wumentaal gevonden en past indien met bij het schone 'htimago van Texel Als een ftapenboet of kerkgebouw 'ei9t te verdwijnen wordt dat •el erger gevonden Zulke souwen staan dan ook al suw op de monumentenlijst en 'hebben veel geld over voor stauratie Wat is eigenlijk het "schil? Wat is mooi7 Wat is "aktenstiek? Wat is historisch? Laatst droomde ik over de tijd dat er op Texel nog geen schapen boeten stonden Op een mooie dag in het voorjaar kwam een boer op het idee om zo n ding neer te zetten De bouwaanvraag verwerkte opschudding bij de gemeente. Zo'n maf gebouw met die platte dichtgetimmerde gevel aan de oostkant, dat kon natuur lijk niet. De boet voldeed echter aan de eisen van het bestem mingsplan, de NEN-voorschrif- ten, het asbestbesluit, de bouw verordening, de brandveiligheidsvoorschriften en de hinderwet. Alleen de welstandscommissie kon er nog een stok|e voor steken en dat gebeurde dan ook. De commissieleden waren zelfs knorrig en schreven in hun advies dat ze wel wat anders te doen hadden dan zich met zulke flauwe kul bezig te houden Die boer was blijkbaar niet goed bij zijn hoofd. Dat had het college ook al gedacht. Het kwam in die familie wel meer voor, als de blaadjes aan de bomen kwamen. Als het eenmaal Pinksteren was, zou de man zelf ook wel inzien dat zo'n rare boet met kon. Helaas, volgens oud-Texelse traditie had de man de boet al gebouwd vóórdat hij de vergun ning had gevraagd, erop reke nend dat deze spoedig zou worden gelegaliseerd, zo niet door het zittende gemeentebe stuur dan wel door het volgende. En zo liep het ook af. Toen de andere boeren ontdek ten dat een boet met een lood rechte oostgevel goedkoper was dan een gewone schuur, wilden ze ook zulke boeten Die konden vanwege de precedentwerking van het illegale prototype met worden geweigerd en zo stonden op heel Texel spoedig tientallen schapenboeten. Het was een vreselijk gezicht, die misbaksels in het tot dan onbedorven open landschap. Maar toen er een generatie was verstreken, was iedereen eraan gewend. Sterker nog. toen duidelijk werd dat toeristen die boeten leuk vonden omdat ze nergens anders ter wereld stonden, werden ze karakteristiek en dus economisch interessant. Al gauw was het verboden om een bestaande schapenboet te slopen en de gemeente stelde veel geld beschikbaar voor restauratie. Die droom had mogelijk wat te maken met het ooit door GroenLinks geopperde idee om de graansilo in De Waal in stand te laten, hoewel dat onding naar de huidige smaak hoog in de toptien van Texels lelijkste bouwwerken staat (direct ge volgd door de voormalige zuivelfabriek, de straalzendmast en het raadhuis) Het is een aanwijzing dat GroenLinks een vooruitstrevende partij is en toekomstgericht denkt. Je kunt het je nu met voorstellen maar ook een graansilo uit de tijd van Joop de Beurs wordt ooit een industrieel monument. Het is vooral een kwestie van tijd Als een afwijkend dan wel opvallend gebouw er een jaar of veertig staat, nadert het omslagpunt tussen lelijk en mooi. Want dan bestaat de bevolking voor een groot deel uit mensen die met het obstakel zijn opgegroeid. Voor hen is het een vertrouwd onderdeel van de leefomgeving geworden Met schoonheid heeft het weinig te maken. De IJzeren Kaap bij Oosterend en de houten kaap van De Koog zijn niet mooi, maar omdat ze er langer dan een mensenleven staan worden ze zorgvuldig in stand gehouden Als ze zulke dingen nu zouden neerzetten in die kwetsbare omgeving zou de Werkgroep Landschapszorg direct in het geweer komen. En anders Menno Stam wel Nog een paar generaties verder breekt het monumentenstadium aan. Want dingen van vóór grootmoeders- tijd worden onbetwist mooi gevonden, wat het ook is. Voorwaarde is wel dat zulke bouwsels betrekkelijk zeldzaam zijn. Ze mogen eventueel talrijk zijn, maar dan wel in één be paald gebied Als je dat eenmaal weet kun je voorspellen welke gebouwen straks monumenten wórden. Voorbeeld ruilverkavelmgs- boerderijen Dat zijn gebouwen die verband houden met een belangrijke fase in de agrarische cultuurhistorie van Texel, ge maakt van gebakken steen, dennenhouten spanten, keramische pannen en andere „natuurlijke" materialen die in de agrarische nieuwbouw niet meer worden toegepast Mogelijk worden straks ook schuren met asbestdaken genomineerd. Laat dat asbest dus vooral zitten want op Nationale Monumentendag 2037 komen er horden mensen naar kijken. Een voorbeeld van bouwwerken die zich nog bevinden in de overgangsfase tussen gewenst en ongewenst, zijn bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. De bunkers van Loodsmansduin vormen een interessante combi natie van verblijfs- en verdedigingsgebouwen, met onmiskenbare historische betekenis Toch werd dat bunkerdorp niet lang geleden onder de grond gestopt, met (bijna) aller instemming, terwijl het verdedigingswerk De Schans ten koste van enorme bedragen zorgvuldig werd gerestaureerd en toeristisch geexploiteerd. Het verschil is slechts de ouderdom, waar nog bij komt dat aan de bunkers van Loodsmansduin onaangename herinneringen kleven voor mensen die de oorlog bewust hebben meege maakt Zodra die categorie grotendeels is uitgestorven of dement geworden, worden die bunkers automatisch een histo risch belangwekkend complex. Let maar op: over enkele jaren worden ze weer opgegraven. Er worden dan rondleidingen gegeven door oude Texelaars die er na de oorlog hebben gewoond Of door stokoude Texelaars die de Duitsers nog hebben geholpen met het bouwen van die bunkers. Zo gaat restauratie naadloos over in rehabilitatie Harry. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt een cursus huidverzorging voor 55-plussers, waarin de volgende zaken aan bod komen: gezichts verzorging, handverzorging, make-up adviezen en het reinigen van de huid. Daarnaast krijgen de deelnemers een aantal tips die van belang zijn om een ouder wordende huid in een goede conditie te houden De cursus wordt gegeven door Marja Wijnhoff in „De Buureton' op 5 en 19 november om 9.30 uur. De kosten bedragen 15.-. Geïnteresseerden kunnen zich aan melden bij de Stichting Welzijn Oude ren Texel. Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg (tel 312696). ,,Hoe sociaal is lokaal?het kosten/ baten-onderzoek van vakbeweging CNV, krijgt aandacht van de ge meente. Meerdere raadsleden ver zochten om een kopie van het rapport dat de b en w onlangs kregen aange boden. Uit het rapport komt Texel als een redelijk sociale gemeente naar voren. Zaken als de bereikbaarheid van het raadhuis en het inspraak- beleid schoten echter te kort De raad behandelt het rapport binnenkort in commissieverband vendien is er iets bijgekomen de bermverhardingen. Langs de Laagwaalderweg, de Zaandammerdijk, de Nieuwlander- weg, de Postweg en het Lage- weggetje zijn stukken berm voorzien van graskeien. Dat was dringend no dig. Het kostte ƒ250 000,- en is be taald uit de onderhoudspot. Het be tekende dat enkele slechte stukken weg met konden worden aangepakt Voor komend jaar is een onderhouds- programma gemaakt. Daar staan stukken weg op waar ook meteen bermverharding wordt meegenomen uit het oogpunt van efficiéncy. Maar ook in dit geval moet ƒ250 000,- op tafel komen voor graskeien. Dat be tekent dat in twee jaar tijd vijf ton uit het budget onderhoud wordt gehaald voor iets dat eigenlijk niet onder die noemer valt Consequentie is dat er met genoeg geld is om al het ge wenste onderhoud uit te voeren VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 Het college van b en w wil dat wordt aangegeven hoe de toestand van de Texelse wegen is, wat er eventueel aan moet worden gedaan en waarom Op basis van dergelijke ar- gumenten kunnen beslissingen wor- den genomen. Op voorhand willen b en w geen toezeggingen doen over verhoging van het onderhouds budget. De lift in het raadhuis moet worden gemoderniseerd. Het ding kampt met storingen en de onderdelen voor het - verouderde systeem zijn slechts moeizaam verkrijgbaar. De aanpas- sing met een microprocessor kost ruim ƒ40.000.-. Met dit bedrag was al rekening gehouden. Buiten gebruik- stellen is geen optie Mmder-validen 2 en personeel met de koffiekar maken regelmatig gebruik van de installatie. jaar trouwe dienst neemt Annie Rozeboom volgende week zaterdag afscheid als beheerder van dorpshuis d'Ouwe Ulo. Foto Harry do Groal) 5 heeft Annie Rozeboom haar fek bi/ dorpshuis d'Ouwe Ulo kun- iuitstellenEr waren genoeg mo eheden om vervroegd uit te tre- l maar geen haar op het hoofd die ui dacht van die regels gebruik te ien Nu wordt ze 65 en die leeftijd leemt haar alle keuze tal je missen, zei laatst iemand mme. Vanwege je volle borrels. Écht dapper, kennelijk in een po- ihet zware gevoel over haar ko tje afscheid enigszins weg te ten. Maar een traan rolt over haar yen die zegt alles ..Ja. ik had wel een jaartje door willen ti.." Men jaar geleden werd me nt Rozeboom beheerder van het ishuis Aanvankelijk zou ze hls een paar weekjes invallen. i een tijdje vroeg de dorps missie. die het toen nog regelde, langer wilde blijven Dat ging niet. it ik werkte 's zomers in de harinahoeve en daar rekenden ze me Maar in het najaar werd ik if gevraagd. En toen heb ik ja sgd. De werkzaamheden waren te over zien. in die begintijd. De muziek school was nog in aanbouw en de verhuur van zaaltjes stond op een uiterst bescheiden peil Het was een makkie voor mevrouw Rozeboom. die elf jaar lang de kantine van SV Texel had gepacht en wel voor hetere vuren had geslaan. Alleen bij grote drukte belde ze 's avonds naar haar man. of hij nog even wilde helpen opruimen Maar normaal redde ze het gemakkelijk alleen Alras werd het echter drukker en na men haar bezigheden toe En nu - heeft ze uitgerekend - overschrijden tussen de 1500 en 1700 mensen de drempel van het dorpshuis, dat van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat open is en drie medewerkers telt.Ik blij dat het zo goed gaat. Want ik mag dan in loondienst zijn, ik beschouw dit toch als van mezelf Als we een goeie omzet draaien, ben ik hartstikke trots. Het is zeer divers publiek, dal ze bin nenkrijgt. van heel jong tot behoorlijk tl schot in de oprichting van de arische Natuurvereniging. De Igroep die de voorbereidingen heeft zich voorgenomen de nog vóór 1 december te on tkenen. Om de aanloopkosten ikken heeft de provincie beslo- toteen bijdrage van ƒ13.000,-. agrarische natuurvereniging is ntitiatief van de Westelijke Land- iiinbouworgamsatie (WLTO), die in andere delen van het land Igelijke activiteiten stimuleert. De ilse WLTO-leden betuigden eind lari steun aan het initiatief. Tij sde komende reguliere vergade- ran de WLTO worden de leden 'J geïnformeerd. eluurveremging krijgt een lokaal luur, maar zal opereren onder de gels van de WLTO De verem- ondersteunt boeren die aan een bepaalde vorm van agrarisch natuur beheer doen Bijvoorbeeld het weide vogelproject of akkerrandenbeheer. De landbouwers kunnen straks kie zen voor een bepaald pakket, dat aansluit bij hun bedrijfsvoering. Het werkgebied van de vereniging zal aanvankelijk bescheiden zijn. De le den kunnen terugvallen op de kennis van de WLTO-begeleider Tjeerd Bosma en de know how binnen deze standsorganisatie Friso de Zeeuw Gedeputeerde Friso de Zeeuw die woensdag op het eiland was, is en thousiast over het initiatief. „De pro vincie stimuleert dat de agrarische sector zichzelf actiever met natuur beheer bezighoudt en dit inpast in de bedrijfsvoering Zo'n agrarische natuurvereniging draagt eraan bij dat de agrariërs met elkaar en hulp van buiten tot beter natuurbeheer ko men." De kans bestaat dat de natuur vereniging nog een groter bedrag van de provincie incasseert. Verloskundige Theda Niehoff houdt woensdag om 20.00 uur in de voor malige LBO-kantine een informatie bijeenkomst voor zwangeren en toe- komstig-zwangeren. Ze zal ingaan op specifieke zaken die te maken heb ben met de bevalling. Vier keer per jaar wil ze zo'n bijeenkomst houden als aanvulling op de bekende Groene Kruis-avonden. Bij voldoende belang stelling wordt een gastspreker uitge nodigd die een specifiek onderdeel kan toelichten. Woensdag wordt gepraat over veran deringen in het lichaam tijdens de zwangerschap, ontsluiting, uitdrijving, het nageboorte-tijdperk en de pers houding. De toegang is gratis. Belangstellenden worden verzocht zich vooraf aan te melden bij Theda Niehoff. telefoon 31 30 90 of 06 51 40 48 72. oud Met muziekschoolleerlingen, le den van de klaverjasclub en gebrui kers van de popkelder Maar ook met mensen die voor de maatschappelijk werker komen Of voor het spreekuur voor verslaafden .Mensen zijn vaak behoorlijk onzeker de eerste keer Dan vraag ik waar ze zijn moeten en wijs ze de weg. Er zijn er ook wel eens die met naar binnen willen omdat ze mij of mijn man kennen Nou ik heb geen zwijgplicht, maar waarom zou ik alles over straal roepen?" De integriteit van mevrouw Roze boom blijkt regelmatig tijdens het ge sprek Betrokkenheid beweegt haar af en toe iets treurigs te vertellen, over bezoekers van het dorpshuis die daar niet voor hun plezier komen. Maar steeds wanneer ze zo'n verhaal heeft vertelt, zegt ze beslist; ..Dat wil ik met in de krant hebben Op de vraag waaraan ze na haar pensioen het meest zal terugdenken, hoeft ze met tang na te denken ,.Het gevarieerde contact, dat is het mooist aan mijn werk. Woensdagmiddag komen hier drie verstandehjk-gehan- dicapten voor muziekles. Die krijgen van mij altijd een glaasje limonade Dat zat ik missen, dat kun je je met voorstellen. „Kijk de toeschouwers aan!" „Jullie moeten niet drinken jongens, maar züipen." „Feller reageren, nu wordt iets verschrikkelijks gezegd Wijzend met haar pen zet regisseuse Anneke Berg huis de puntjes op de i. De repetities voor „Die Dreigroschen Oper", het klassieke toneelspel van Bertolt Brecht en Kurt Weill, bevinden zich in het laatste stadium. Na meer dan een jaar voorbereiding zal het stuk op 31 oktober in De Bijenkorf in pre mière gaan. Voor alle ruim 20 medewerkers is het ambitieuze project een grote uitdaging. Hoewel het verhaal vrij simpel is, is „Die Dreigroschen Oper" geen makkelijk stuk. Om het publiek er zo nauw mogelijk bij te betrekken, zal de toneelgroep mid den in de zaal spelen. Het experi ment is voor Anneke Berghuis extra spannend: het betreft haar afstudeerproject van een vierjarige regie-opleiding. De Driestuivers Opera, zoals de let terlijke vertaling luidt, wordt uitge voerd door de Toneelgroep Ooster end, aangevuld met Texels theatertalent van diverse pluimage. Sommigen stonden eerder op de bühne bij andere toneelclubs, ande ren speelden in musicals mee of zijn actief op theatergebied. Bij het invul len van de zeventien rollen zijn de initiatiefnemers niet over één nacht ijs gegaan De muziek vormde een nog groter probleem Berghuis „De melodieën van Weill zijn ingewikkeld en het bleek moeilijk om op Texel muzikan ten te vinden die dat aankunnen. Omdat degenen die wel in aanmer king kwamen al bezet waren, zijn we uiteindelijk bij een saxofonist van de overkant beland Ervaring Anneke Berghuis, 48 jaar en woon achtig nabij 't Horntje, is docente drama bij cursuscentrum Triade in Den Helder Ze studeerde aan de Pedagogische Academie en deed ervaring op bij het amateurtoneel. Op Texel is ze bekend van de toneel groepen Okidoki en Verdraaid en liet geven van cursussen. Om méér ken nis te verwerven over toneelspelen, volgt ze een „regie tussenkader op leiding" Het door haar gekozen stuk van Brecht geldt hiervoor als praktijk examen. Bij de Toneelgroep Oosterend raakte Berghuis betrokken toen ze een cur sus spel verzorgde. Naar aanleiding daarvan werd ze vorig jaar gevraagd de regie te doen van „Roddels en fijne vijgen", een stuk met een grote bezetting en liedjes. Dat ging goed, reden om een stap verder te zetten. Intens gemeen „Die Dreigroschen Oper" (uit 1928) handelt over de slechtheid van de mens Dieven, moordenaars, hoeren en corrupte agenten staan centraal. „In het stuk is niemand te vinden die niet intens gemeen is. Dat vereist van de spelers brutaliteit. Zo van 'ik ben slecht en ik vind het nog lekker ook' Het vergt veel inlevingsvermogen om zó over te komen." Hoofdpersoon is de schurk Mackie Messer (gespeeld door Wim Berkers. bekend van Geen C te hoog). Hij trouwt met Polley (Jacomien Eelman), dochter van een bedelaars- baas (Aris Bremer) die net zo'n slechterik is en het huwelijk wil tegen houden door „Mac" te laten hangen Bevlogen Achterliggende gedachte is dat schurken niet alleen in de „onderwe reld" bestaan, maar dat ieder mens iets „slechts" in zich heeft en tot mis stappen kan worden verleid „Degene in het netste pak kan de grootste wolf in schaapskleren zijn. Vandaar dat het contact met de toe schouwers zeer belangrijk is. Op het podium is de afstand tot de zaal te groot, daarom spelen we nu tussen het publiek. De spelers gaan ook op en af door de zaal. Iedere bezoeker krijgt het voor z'n kiezen, met alleen degenen op de eerste rij Er is geen ontsnappen mogelijk", glimlacht Brecht-fan Anneke Berghuis. „Op de Pedac ben ik door een leraar warmgemaakt voor de grote schrij- vers uit de geschiedenis. Voor Brecht heb ik een grote bevlogenheid. Een echte verteller, die de mensen aan- spreekt op hun daden. Zijn teksten zijn nog altijd actueel. Neem bijvoor beeld de witte-boordencriminaliteit, die in dit stuk ter sprake komt." Schrappen „Brecht heeft ernaar gestreefd het verhaal te vertellen zonder dat de kij kers 'meegaan' met de personages. Daarom heeft hij elementen ter ver vreemding ertussen gezet, zoals een lied of lichteffect. Wij maken het moei lijk door naar verschillende kanten te spelen," Een opera is „Die Dreigroschen Oper", ondanks wat de naam sugge reert, niet. Een musical evenmin. „Noem het maar een toneelspel met liedjes", aldus Berghuis Deze week besloot ze het stuk in te korten. „Het duurde drie uur en zat vol zware dialogen. Schrappen was nodig om het voor spelers en publiek boeiend te houden. Maar het komt goed. Al een jaar delen we lief en leed, twee keer per week. De groep is heel hecht geworden, iedereen gaat ervoor. Ik weet zeker dat het stuk er straks staat." Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle winkels van bakkerij "t Gouwe Boltje (Oosterend, De Koog. Den Burg en De Cocksdorp) en de Welzijnsstichting. Telefonisch kan ook, via nummer 31 86 95 (Ina Schrama) In de voor verkoop kosten de kaarten ƒ12,50, aan de zaal 15.-. „Die Dreigroschen Oper" wordt uitgevoerd in het Oosterender dorpshuis De Bijenkorf op vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 november. Vrijdag 7 november volgt een voorstelling in theater De Kiekendief op De Krim. De aanvang is telkens 20.00 uur Anneke Berghuis en „haar spelers repeteren fanatiek voor Brechts klassieker „Die Dreigroschen Oper (Foto Frnrts Hopman) Het onderhoudsplan voor de Texelse wegen is toe aan een opfrisbeurt. Enkele slechte weg bermen zijn dit jaar voorzien van graskeien en er staan nog andere stukken op de nominatie. De extra kosten die dat vergt zijn uit het onderhoudsbudget geput, maar daardoor dreigt een tekort. Het college wil eerst de nieuwe nota afwachten, voordat verder over het onderwerp wordt gepraat. De gemeente is als wegbeheerder verantwoordelijk voor een goede kwaliteit van de wegen Wat die kwa liteit echter inhoudt, wordt nergens omschreven. Texel is in '92 gestart met een systeem 'rationeel weg- beheer'. Daarbij is vastgelegd dat de gemiddelde onderhoudstoestand van het wegennet niet mocht verslechte ren Er is een jaarlijks budget opge steld Voor dit jaar was bijvoorbeeld ruim 2,6 miljoen beschikbaar Aan de hand van periodieke inspectie van wegen wordt vastgesteld waar onder houd moet worden gedaan. Maar na vijf jaar is het tijd om het systeem te bekijken en zo nodig bij te stellen Bo-

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9