Cjroen <ZwartsJexels in het harL, VÜPiïGO Project jongerenraad noet uitvoerbaar zijn ,lnfopunt bij molen echt kleinschalig" Nu Gewonde crosser per helikopter afgevoerd 'leidooi voor behoud (oger begraafplaats Veel lof voor initiatief „Verplaatsen geen optie" Vechtpartij na raar weggedrag WIJ ZOEKEN Initiatiefnemers benadrukken: VERDER IN DIT mmer •♦Texelse politiemannen voetballen in Israël 2 •♦Uitverkoopjes halen op de rommelmarkt 2 •♦Lange wachtrij met massaal vertrekkende Texelgangers 5 •♦Traumaheli voor de vijfde keer op Texel 5 •♦Ongeluk geen smet op crosswedstrijd 7 •♦Zaalvoetbalthriller 7 TEXELSE^COURANT Kamerlid VVD komt later Motorduivel DINSDAG 21 OKTOBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. jQHNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Een 33-jarige Cocksdorper heeft zaterdagmiddag klappen en een deuk in zijn gloednieuwe auto opge lopen. De man wilde op de Postweg een motorrijder met een duo- passagiere inhalen, waarop deze al slingerend de doorgang versperde De Cocksdorper het merken niet van dat weggedrag te zijn gediend, maar dat was aanleiding voor de motorrij der om hem te achtervolgen naar zijn woning aan de Ploosterstraat. Daar ontstond voor de deur een woorden wisseling die uitliep op een vechtpar tij. De motorrijder sloeg de Cocks dorper met zijn valhelm en veroorzaakte een deuk in de wagen. Aan de hand van het kenteken weet de politie dat het gaat om een toerist uit de provincie Utrecht Hij zal, in het kader van het onderzoek, worden gevraagd naar zijn versie van het verhaal. nemen willen de intiatiefnemers een informatiebijeenkomst voor belang stellenden houden. „Wanneer? Dat kan ik nog niet zeggen. Pas als alle plannen zijn uitgewerkt, als we weten wat er op de panelen komt en wie wat doet, heeft het zin om iedereen uit te nodigen Het waterschap zal eerst ook nog opknapwerk aan het gemaal moeten doen." (Advertentie) zie achterpagina (Advertentie) Terwijl Maarten Hoogenbosch op de voorgrond wordt verzorgd, zien de toeschouwers de traumahelikopter arriveren te bevrijden. Om het slachtoffer op de brancard te leggen, was een gedeel telijke narcose nodig Vandaar dat de hulp van het gespecialiseerde traumateam werd ingeroepen. De helikopter vloog binnen een half uur van het Amsterdamse VU-zieken- huis naar Texel Onder toeziend oog van vele toeschouwers, die door MAB-leden en de politie op afstand werden gehouden, werd de gewonde Texelaar „gestabiliseerd" De profes sionaliteit en kalmte waarmee dit ge beurde, wekte veel bewondering. Om kwart over drie, ruim een half uur na aankomst, steeg de helikopter weer op. Korte tijd later werd de duorace her vat. „Op verzoek van Maarten zelf", aldus Henri van Maldegem. De motorcrossers kennen de risico's van hun sport en laten zich door zulke incidenten niet afschrikken. Wel werd met een kraan de prut uit de modder bak -die nota bene in het parcours was aangelegd op aandrang van Hoogenbosch zelf!- verwijderd Een verslag van de race staat elders in deze krant. (jrm Zmirt- Jixrti ia hé Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 ïers ontfermen zich over de gewonde coureur. MAB-voorzltter Henri van >qem houdt de hand van zijn maat vast. Voor de derde maal in enkele we ken landde zondagmiddag de traumahelikopter op Texel. De heli kwam ditmaal in actie wegens een ongeval op de crossbaan van de MAB-club in Eierland. Coureur Maarten Hoogenbosch had bij een val zijn rechter bovenbeen op twee plaatsen gebroken. Hij lag in een dikke laag blubber, waaruit hij niet eenvoudig kon worden bevrijd. Na een geslaagde hulpactie werd de pechvogel overgevlogen naar het Medisch Centrum Alkmaar. Daar werd hij zondagavond meteen geopereerd. Voor de 43-jarige Hoogenbosch kwam hiermee een abrupt einde aan een feestelijk weekend. Zaterdaga vond was hij door het MAB-bestuur nog in het zonnetje gezet omdat hij al 25 jaar een startlicentie heeft. Boven dien werd Hoogenbosch wegens zijn verdiensten voor de club benoemd tot erelid, een blijk van waardering dat in de MAB-historie maar zelden is toe gekend. Het ongeval gebeurde zondag tijdens de duocross, het hoogtepunt van een omvangrijk programma. Bij dit onder deel werden motorrijders „gekop peld" voor een drie uur durende race. Leuk voor de Texelse crossers was dat zij een duo konden vormen met overkantse cracks. De ploeggenoten kwamen om beurten in de baan om een aantal ronden af te leggen. Door een naastgelegen stuk land speciaal te prepareren was het circuit verlengd tot 2.200 meter Juist in dit nieuwe ge deelte vond het ongeval plaats. Het gebeurde in de „modderbak", een hindernis waarbij de deelnemers door een dikke laag prut moesten „ploegen" Omdat de ondergrond omgewoeld raakte, werd het steeds moeilijker om er doorheen te komen. Omstreeks tien voor twee. nadat ze ven ronden waren afgelegd, kwam Hoogenbosch ten val. Hij had net zijn maat, MAB-voorzitter Henri van Maldegem. afgelost. Hoogenbosch raakte de macht over het stuur kwijt, viel voorover en kreeg de motor over zich heen. Toen hij bleef liggen, werd de race afgevlagd Sommige rijders hadden dat met in de gaten en passeerden hun onfor tuinlijke collega nog. Hij werd echter niet overreden, zoals een gerucht onder de toeschouwers luidde De hulpverlening kwam vlot op gang De aanwezige EHBO-dames ont fermden zich met dekens over het slachtoffer Ook werden zeilen neer gelegd om te voorkomen dat hulpver leners in de prut zouden wegzakken. Korte tijd later arriveerde de ambu lance. Het personeel oordeelde dat het niet mogelijk was om Hoogenbosch, die als het ware in de modder was vastgezogen, zonder slag of stoot uit zijn benarde positie beleid toonden zich gisteravond una niem lovend over het fenomeen jongerenraad. Peter Bakker van GroenLinks stelde voor om de eerst volgende keer enkele uitvoerbare zaken aan te dragen waar de jeugd een keuze uit kan maken. Maar ei genlijk vond hij het nog veel belang rijker dat alle jongeren met het bestu ren van een gemeente in aanraking komen „Er staat in het evaluatie rapport dat voor het effect het uitvoe ren van een project niet beslist nood zakelijk is. Een rollenspel kan dus ook." Elektronisch voorspel Erna Eelman (VVD) had aan den liive oude Koger begraafplaats is waardevolle plek die behou- moet blijven." Die pleidooi t burgemeester Van Rappard "avond tegenover de raads- Wissie voor algemeen en orga- itorisch beleid. Verplaatsing Ithij geen optie. „Je moet daar Itnet stenen sjouwen, er zit een taal aan die plaats." Soger begraafplaats kwam naar "tijdens de behandeling van een 'lening over de twee gemeente begraafplaatsen in Den Burg en 'wend. Deze verordening is aan- talijk verbeterd, met als achterlig- be gedachte dat er duidelijkheid il komen over de werkelijke kos- '•'oor de gemeente. De huidige ■'en waren nog niet bijgevoegd, f zullen op verzoek van de com- taalsnog worden gegeven. Kikkert van Texels Belang wil 'eiding van het aantal uitstrooi en van as. Officieel mag dat op Piek in de duinen, maar de bur- 'ester erkende dat soepel wordt ï£9aan met verzoeken voor taoiing op andere plaatsen. Jan Koolhof (CDA) stelde voor de strikte openingstijden (tussen 08.00 en 21.00 uur) van de begraafplaatsen te verruimen tot „tussen zonsopgang en zonsondergang". Volgens Van Rappard zit er 's nachts geen slot op het hek, maar zijn de tijden ingesteld om te kunnen optreden tegen lieden die bijvoorbeeld hun roes willen uit slapen op het kerkhof. Hij dacht ech ter dat de formulering van Koolhof daar ook genoeg mogelijkheden toe biedt, dus ging akkoord met de wijzi ging. Naar aanleiding van een vraag van Hans Roeper (PvdA) verklaarde Van Rappard dat voorlichting over de gemeentelijke begraafplaatsen voortaan zal worden opgenomen in de wie-wat-waar-gids, die bij alle Texelaars in de bus rolt. Peter 8akker van GroenLinks had kritische opmerkingen over de have loze entree van de algemene be graafplaats in Den Burg De burge meester erkende dat de huidige ingang niet uitnodigend is, maar er is een plan om daar iets aan te doen. „Er komt nog een soort voorziening die verwijst naar de geallieerden-be graafplaats." Is is zo frustrerend als iets bedenken dat door een ho- e instantie van tafel wordt geveegd. Om te voorkomen jongeren een dergelijke kater oplopen na kennismaking tde plaatselijke politiek, wil burgemeester Van Rappard ir de komende jongerenraad op 15 december duidelijke els stellen. Het project is overigens zowel door de jon en als door de politici als „bijzonder waardevol" beoor- Id. ni kwamen VWO-ers tijdens een enquête moest worden uitgevoerd naar verruiming van de sluitingstijden van de Texelse horeca. Burgemees ter Van Rappard was daar niet blij mee. „Los van mijn mening over het onderwerp, vond ik het een frustre rend einde. Zoiets kan niet voor de 2500,- die wij beschikbaar stelden, bovendien zou het niets tastbaars opleveren De besluitvorming over dit onderwerp wordt uiteindelijk gedaan door de raad, maar de jongferen had den het idee dat zij de sluitingstijden even hadden verruimd... De leden van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch erenraadzittlng overeen dat een WD-Tweede Kamerlid Anne Lize der Stoel houdt wel een lezing op el, maar die is komende maan- De plaatselijke afdeling had abu- elijk doorgegeven dat de bijeen- slgisteren zou zijn. Tijd en plaats wel goed: 20.00 uur in De Linde- m. ledereen is welkom. Geen borden Endedijk verzekert dat aan de buiten zijde van de molen en het gemaal niets wordt opgehangen „We heb ben dat in een pril begin nog wel even overwogen. Maar we willen het aan zien ongeschonden laten. Bovendien zou zoiets misschien mensen trekken als de molen niet is geopend en dat is niet de bedoeling De initiatiefnemers willen in het ge maal een twee maquettes van de molen en de polder plaatsen, die met informatiepanelen het verhaal van dit stukje Texel vertellen. „Er komen geen verwijzingsborden of vlaggen langs de weg en geen parkeer havens. Het is alleen voor de echt geïnteresseerden, die de moeite ne men naar de molen te lopen." Vol gens Endedijk bepalen de molenaars wanneer publiek welkom is. „Je zit soms met de veiligheid. Als de wind in een bepaalde richting staat, moet je de wieken daarop draaien en kun nen bezoekers niet naar het gemaal De omgeving moet onaangetast blijven, zo vinden ook de initiatiefnemers. Bijeenkomst Dat de omgeving ongeschonden blijft staat voor Natuurmonumenten en De Hollandsche Molen vast. Endedijk. „Het kan zelfs met anders, want de molen is een monument en het ge- ijnaal en de omgeving wordt dat bin nenkort ook Daar mag je niet eens iets aan veranderen," fFoio pv Om alle ongerustheid definitief weg te ondervonden dat de jongeren na de eerste jeugdraad de plaatselijke po litici beter wisten te vinden. „Ze staan gelijk op jullie kieslijst", plaagde Bak ker. Eelman liet zich niet van haar apropos brengen en kwam met een plan voor uitbreiding. „Als we alle geledingen erbij betrekken praten we over 240 leerlingen Dat is wel een beetje veel. Laat ze eerst op school verkiezingen houden. Dan kunnen ze Lees verder pagina 2 De politie heeft zaterdag rond 11.00 uur de achtervolging ingezet op een motorrijder, die met een enorme snel heid over de Pontweg reed. Ter hoogte van het Molwerk werd hij aan gehouden, nadat 150 kilometer per uur was geklokt door de agenten. Het betrof een 29-jarige inwoner van Den Hoorn. Had hij het gas nog iets ver der opengedraaid, dan had hij zijn rij bewijs verspeeld. Nu is proces ver baal opgemaakt en zal justitie zich buigen over de hoogte van de boete. het waterschap en de gemeente met enthousiasme begroet. Bij de behandeling in raadscom- missieverband werd het plan met gejuich onthaald Enkele raadsleden wezen op de mogelijkheid om dit „onontdekte" gedeelte van het eiland toeristisch meer uit te buiten Ook werd geopperd dat bij de molen parkeergelegenheid moest komen Maar dat viel bij veel Texelaars in verkeerde aarde. Onder aanvoering van Siem Hemelrijk werd zelfs een speciale campagne gestart om de oostkant van het eiland onaangetast te laten. Ook de vrijwillige molenaars, die re gelmatig in molen Het Noorden actief zijn, uitten hun zorg over de plannen. Maar volgens directeur Endedijk van Vereniging De Hollandsche Molen zijn zij in het beginstadium bij de plan nen betrokken geweest. „Ik denk dat door een aaneenschakeling van mis verstanden onnodig commotie is ont staan Wij hebben er nooit een toeristencircus van willen maken. Tij dens de benadeling door de gemeen teraad zijn losse opmerkingen ge maakt en die hebben tot ongerustheid geleid." „Er is een beeld ontstaan van een toeristisch attractiepunt met vlag- gemasten en bijbehorende com mercie. Dat druist echter volledig in tegen onze plannen." Natuur monumenten en Vereniging De Hollandsche Molen zijn geschrok ken van de felle reacties tegen het inrichten van een informatiepunt bij de molen van Het Noorden. Ze benadrukken dat behoud van rust en de kleinschaligheid van de om geving ook bij hen voorop staat. Als de molen draait, gebeurt het vaak dat geïnteresseerde voorbijgangers een kijkje komen nemen. Om die mensen van dienst te zijn bestaat al langer de wens een extra informatie voorziening bij de molen in te richten. Het pompgebouwtje is daar uitermate geschikt voor. Het idee werd ook door

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1