Cjroen r/^wartsjexeh in het ledereen gaat één ster verliezen" Meer informatie over geallieerde gevallenen bungalow-classificatie wordt strenger \f Naslagwerk op begraafplaats Keuromaster >lan Het Noorden rkeerd begrepen" -\\orszel Raad B en w accoord met kunst Brink EcoMare stevent af op record aantal bezoekers Belgisch programma zoekt Texelse dame Grote zorgen om Meldpunt Zorg Piet Zoon kandidaat voor Tweede Kamer VERDER TVT IN DIT lMummer •♦Verpleeghuis zoekt vrijwilligers 2 •»Wat ik zeggen wou 3 -♦Raad steunt plan tegen leegstand 5 •♦„Hof van Geus" eind op streek 5 -♦Oosterender kerk viert eeuwfeest 7 E-mailen naar Texelse Courant Geen verkoop van grond Zuidewind Kamperen KIM wèl aangevraagd Asielzoekers even op Dennenoord LET OP! TEXACO POSTWEG TEXELSE^COURANT r\ T)elVew>r Van der Vis TEXELSE JjjCOl'RAXT VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. jONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) periodieke ANWB-keuring van toeristische accommo- ie wordt binnenkort strenger en uitgebreider. De bun- ows, appartementen en andere toeristische ortderko- ns moeten aan veel hogere eisen voldoen om het aantal rren waarmee de classificatie wordt aangeduid, te be dden. „We gaan allemaal een ster verliezen", aldus d meegedeeld op de dinsdagavond in „Bosch en Zee" ouden ledenvergadering van de Vereniging van Kleine lies verstrekkers (KLV). laatste was mogelijk iets te iber, maar een feit is dat veel maars behoorlijke investerin- zullen moeten doen om hun fige waardering in stand te den. de hand van veel meer crite- al de kwaliteit van een huisje ippartement worden beoor- d, terwijl sommige bestaande - ria zwaarder zullen gaan we- Zo zal de grootte van het ge- w in relatie tot het aantal iplaatsen van meer belang len. Ook kunnen straks veel punten kunnen worden diend" door te zorgen voor zijn verkeerd begrepen." gen en patattenten zijn inder- I uit den boze. maar het moet elijk zijn toeristen op pas- Ie wijze te informeren over de aling van polder Het Noorden, suggestie dat de molen een istisch attractiepunt moet len is op misverstanden ge- «rd. «as de boodschap die de leden de commissie voor ruimtelijk en lestmgsbeleid bijna in koor uit- n. Tijdens een vorige vergade- betuigden ze nog massaal aan plannen om het mtdekte" oostelijke gedeelte het eiland toeristisch te benut- Duidelijk geschrokken van de reacties haastten ze zich Jagavond te zeggen dat het de bedoeling is geweest te en op het massatoerisme. Ge- »d werd een fiets- of wandel- i uit te zetten en de informatie Ie bieden door middel van een je. Zelfs een plan van EcoMare ran het gebied een uitvalsbasis Wadexcursies te maken, stuitte e bedenking dat het er niet te mag worden wat is men blij met het initia- I voor een ongeren(gemeen- jraad. Het wordt een kweek- fer voor politiek talent en dat Tessels belang in optima ttita1 Toch is er niks nieuws der de zon, want midden zes- et jaren probeerde men ook al jeugdgemeenteraad op te hten. Tijdens een happening de Vergulde Kikkert stelden latselijke provo's stekelige igen aan de raadsleden Als onvoldoende weerwoord idden. greep burgemeester Koning in. Discussie uitge ven en inspraak onmogelijk. s leugdraad is er nooit geko- e" te de tijd er nu wel rijp voor maakt men zich blij met een «ie mus7 Echte beslissingen 'men mogen ze niet. maar ad eren en scherpe (opbou wde) kritiek leveren wel. Dat geen kwaad. Toch maar m die pngerenraad, want bejaarde(n)raad hebben we Horszei een wasmachine, vaatwasser, droogtrommel, magnetron en een (grote) koelkast. Een andere wijzi ging is dat het onderscheid dat bij de keuring werd gemaakt tussen kleinschalige particuliere accom modatie en de recreatie bungalows in grotere parken, zal vervallen. Hard... De kans is groot dat eenvoudige 1 ster-accommodaties die ene ster zullen verliezen, zodat de VVV daar geen melding meer van zal maken in het informatiemateriaal en dus ook niet meer bemiddelt bij de verhuur ervan. In de KLV-vergadering bleek dat niet alle verhuurders blij zijn met deze aanscherping om de kwaliteit van de accommodaties op Texel verder op te voeren. Hun redenering is dat er ook voor eenvoudige huis jes markt is. vooral als deze in een aantrekkelijke omgeving staan En die omgeving speelt bij de classifica tie nauwelijks een rol Het KLV-bestuur juicht de nieuwe regels echter van harte toe .Als je niks doet, ga je langzaam achteruit", waarschuwde voorzitter Gerard Zoetelief. Overgang De bedoeling is dat het nieuwe sys- Directeur Harry Wuis van hotel Opduin wil gedurende twee jaar beelden exposeren rond de vijver van de Brink bij zijn galerie Het Posthuys. B en w gaan ermee accoord dat hij van deze gemeen telijke grond gebruik maakt. Wel zal, worden geregeld dat de kunstobjecten geen belemmering vormen bij het onderhoud van dit openbaar groen door Gemeente werken en dat Wuis aansprakelijk is voor eventuele schade aan de on dergrond. teem per 1 januari a.s. wordt inge voerd- Wel zal er een overgangs periode van drie jaar zijn waarin het oude en het nieuwe systeem naast elkaar bestaan Er is dus een rede lijke termijn waarbinnen de verhuur ders zich op de nieuwe situatie kun nen instellen. Net als in de oude situatie zal de keuring om de drie jaar worden herhaald Het aantal sterren blijft dus drie jaar geldig, wat als nadeel heeft dat een doorge voerde kwaliteitsverbetering in het begin van deze periode pas jaren la ter met extra sterren wordt beloond. Tenzij tussentijds herkeuring wordt geregeld, wat uiteraard geld kost. 70 m2 Dat de grootte van een bungalow voor de classificatie straks van meer belang wordt, is voor het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (waarvan de KLV een onderdeel is) een extra re den om met kracht te blijven streven naar overheidstoestemming voor huizen van maximaal 70 m2. Thans mogen alleen de bungalows van de parken deze oppervlakte hebben Volgens het inmiddels rechtsgeldige maar nog niet onherroepelijke be stemmingsplan voor het buiten gebied mogen zogenaamde recrea tieve opstallen en zomerwoningen op erven niet groter zijn dan 55 m2 (wat overigens een verruiming met 15 m2 is in vergelijking met de oude situatie). De KLV ziet de zin van dit Lees verder pagina 7 «9 Gerhard Schmltt bezocht EcoMare m het gezelschap van veel kinderen. ..Niet allemaal van over Texel maken. De Duitse vakantieganger Ger hard Schmitt was gisteren de 250.000e bezoeker die dit jaar de kassa van EcoMare passeerde. Het centrum voor Wadden en Noordzee ligt hiermee aanzienlijk voor op het schema van vorig jaar, toen deze mijlpaal pas op 14 december werd bereikt. Directeur Jan Kuiper verwacht dat EcoMare het bezoekersrecord, dat nu op 258.000 staat, zal breken. ,We stevenen af op een absoluut record Waarschijnlijk komen we dit jaar uit boven de 260 000", aldus Kuiper Volgens hem waren vooral het voor- en naseizoen drukker dan anders Een duideli|ke verklaring heeft hij hier met voor Maar blij ben ik er wel mee. Het betekent toch extra inkomsten Gezien onze verbouwingsplannen kunnen we die goed gebruiken." De financiering van de waterzaal, die in maart of april 1998 officieel wordt geopend, is volgens Kuiper rond. Voor de ingrijpende vernieu wing van de huidige expositie ruimten komt hij echter nog een mil joen tekort. In de jaren '90 trekt EcoMare jaar lijks meer dan een kwart miljoen belangstellenden Kuiper: ,,Ons ge bouw is groot genoeg om al die men- Bezoekers van de begraafplaats in Den Burg zullen beter worden geïnformeerd over de militairen die daar hun laatste rustplaats hebben gevonden. Er komt een boekwerk te liggen met nadere gegevens. Het boek met geplastificeerde blad zijden dat door iedereen kan worden ingezien, wordt ondergebracht in een speciaal gebouwtje dat vóór 4 mei 1998 gereed moet zijn. Het is een initiatief van Oosterender Bram van Dijk die het achterhalen van nadere bijzonderheden over ge- De Vlaamse tv-zender VT 4 zoekt voor het programma „Spoorloos" een Belg, die mogelijk op Texel een vriendin heeft. Zij zou in de zomermaanden een camping ex ploiteren en overwinteren in Zuid- Spanje. Een redacteur van het programma, Johan Lambrechts, was deze week op Texel in de hoop haar te vinden. Hij keerde onverrichter zake huiswaarts, maar hoopt dat er Texelaars zijn die hem verder kunnen helpen. Aanleiding is de speurtocht van de nu 20-jarige Marianne Delestrez, die al jaren wanhopig op zoek is naar haar vader. Deze, de 46-jarige Johan Delestrez, verruilde in de ja ren tachtig Belgie voor Spanje om een reisbureau op te zetten. Hij ves tigde zich in Mijas Costa, in de buurt van Malaga Zijn dochter had een goede band met hem, wat blijkt uit een jarenlange, enthousiaste brief wisseling Sinds 1989 is het contact echter verbroken. Twee jaar geleden schakelde Marianne ten einde raad een privé- detective in Die ontdekte dat de va der niet meer op zijn oude adres woonde, maar waarschijnlijk nog wèl in Zuid-Spanje. Hij gebruikt ook wel de naam Alfredo „Zo'n detective kost veel geld Voor het meisje is 'Spoorloos' nog het enige redmiddel", vertelt Lam brechts. „Zij wil hem graag zien, on geacht in welke situatie hij verzeild is geraakt." De redacteur gaat alle sporen na. Over de vriendin van Delestrez heeft hij nauwelijks informatie. „Het gaat vermoedelijk om Texel, maar dat is niet zeker Ook kan het om iets an ders gaan dan een camping; een vakantiepark of hotel is ook moge lijk Zij zou iets jonger zijn dan Delestrez." Lambrechts wil graag weten of ie mand de man of de vrouw kent die aan het signalement voldoet. Tips zijn welkom bij Johan Lambrechts, tel 0032-9269 8043 (fax 0032-9269 8049), of bij de redactie van de Texelse Courant, tel. 36 26 20. Johan Delestrez. zoals hij er tien jaar geleden uitzag. allieerde oorlogsslachtoffers tot zijn hobby heeft gemaakt De herden king van de omgekomen bevrijders krijgt daardoor een extra dimensie. De gemeente steunt het initiatief van harte en neemt alle kosten voor zijn rekening. Geput kan worden uit het budget van f50 000.- waaruit eerder de gedenksteen met bijkomende voorzieningen werd bekostigd ter herdenking van de Texelaars die als gevolg van de Tweede Wereldoor log om het leven zijn gekomen. Van dat bedrag is nog ongeveer de helft Het voortbestaan van het Meld punt Zorg, waar ouderen terecht kunnen voor informatie over hulp en zorgverlening, is onzeker. Vol gens raadslid Erna Eelman-van der Kooi (VVD) dreigt het loket in verzorgingshuis Sint Jan te wor den opgeheven omdat er te wei nig werk is. Eelman zei dit woensdagavond in de vergadering van de commissie welzijnsbeleid Wethouder Nel Eelman-van 't Veer antwoordde dat het meldpunt geen specifieke ver antwoordelijkheid van de gemeente is. hoewel de gemeente wel bij de opzet ervan betrokken was. Zij hoopt de komende weken méér dui delijkheid te krijgen. Erna Eelman maakte zich ook zor gen over een bedrag van ƒ40,-, dat bewoners van woonzorgcomplex Jan Dirksoord maandelijks teveel zouden afdragen aan het Zorg centrum Texel. Het betreft een bij drage voor voorzieningen waar vol gens Eelman bijna niemand gebruik van maakt. Zij vroeg de wethouder actie te ondernemen. Die toonde zich bereid een gesprek te arrangeren. „Maar u kunt ook zelf van gedachten wisselen met de di rectie van het Zorgcentrum." Van ambtelijke zijde werd gemeld dat de gemeente de directie al over dif on derwerp heeft aangeschreven. Vol gens ambtenaar Ger Praamstra ont kent het Zorgcentrum dat er iets onrechtmatigs aan de hand is: „Nie mand hoeft te betalen voor diensten die niet worden afgenomen over. Het gebouwtje met het boek zal op een nog nader te bepalen plek worden neergezet, mogelijk bij de ingang van de begraafplaats. Bram van Dijk is er tijdens meer dan 15 jaar speurwerk in geslaagd gege vens te achterhalen over 123 van de hier begraven 168 gesneuvelden, merendeels bemanningsleden van bommenwerpers die door de Duit sers werden neergehaald Aan de hand van rij- en grafnummers kun nen de bezoekers de gegevens in het boek snel vinden en zich zo een indruk vormen van de betrokken persoon, zijn familierelaties, hob by's. opleiding, beroep het type vliegtuig waarmee hij neerstortte e d. In het gebouwtje dat door de dienst Gemeentewerken zal worden ontworpen, wordt in het kort ook al gemene informatie gepresenteerd over Texel in de Tweede Wereldoor log. Piet ZOOn (Fo!0 Hurry Oe Graaf) Gemeentesecretaris Piet Zoon uit Den Burg is vrijwel zeker kandi daat bij de Tweede Kamer verkiezingen van 6 mei volgend jaar. Zijn naam prijkt op de ont werp VVD-lijst die maandag door het hoofdbestuur van de partij is vastgesteld en waarover de alge mene ledenvergadering op 31 ja nuari in Papendal het eindoordeel velt. Het hoofdbestuur maakte een selec tie aan de hand van de groslijst die 171 personen telde. Daarbij werd onder meer gelet op ervaring, des kundigheid. betrokkenheid, per soonlijke eigenschappen, geslacht en regionale spreiding De politiek ambitieuze Zoon die nu al lid van Provinciale Staten is. staat nu als nummer 61 op de 62 kandidaten tel lende lijst van regio C, die ongeveer de provincies Noordholland en mij hoor. ook van vrienden die nu een rondje IFcto Frans Hopman) sen te ontvangen Bovendien heb ben we dankzij de waterzaal 1.000 m2 extra ter beschikking. We zouden moeiteloos kunnen doorgroeien naar 350.000, maar dat is geen stre ven. Als we dit peil vasthouden is het mooi." De 250.000e arriveerde gister ochtend tegen twaalf uur. De 44-ja- rige Schmitt, afkomstig uit Rotenbach (in het Westerwald tus sen Frankfurt en Keulen), was al voor de vijfde maal op Texel. EcoMare bezocht hij voor de derde keer .Meestal komen we met Pa sen. Ik hou van de zee en voor drie weken vakantie heeft Texel veel te bieden." De redactie van de Texelse Courant beschikt sinds kort over een E-mail adres Brieven en kopij kunnen voortaan ook wor den doorgegeven via Tcnieuws@tref.nl De verbou wing van het redactiekantoor aan de Warmoesstraat is in volle gang. De redacteuren zijn ech ter nog steeds op hun oude plek bereikbaar De onderhandelingen over de aankoop van 5,5 hectare grond bij Oudeschild tussen de gemeente en landbouwer Jaap Zuidewind zijn afgebroken. In april nog meldde het college dat de gesprekken in een afrondend sta dium waren beland. Klaarblijkelijk konden de partijen het echter toch met eens worden over de prijs Van beide zijden worden geen verdere mededelingen gedaan Al langer was bekend dat de ge meente de grond aan het Schilde rend (bij binnenkomst van het dorp) graag wilde overnemen, aangezien het bedrijventerrein van Oudeschild dringend aan uitbreiding toe is De zaak werd enigszins omstreden toen de dorpscommissie verklaarde om landschappelijke redenen geen be drijvigheid aan die zijde van het dorp te willen. Het opleidingsinstituut KIM heeft weldegelijk verzocht of militairen op kinderspeelplaats „Het Para dijs" in De Dennen mochten kam peren. Dat verzoek is echter niet bij de „juiste" gemeentelijke afde ling binnengekomen, waarna het college niet in kennis is gesteld. Dat zei wethouder Schilling dinsdag avond in een vergadering van de commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Dirk Terpstra (PvdA) vroeg met het bestemmingsplan strijdige activitei ten af te bouwen, ook als een be paalde situatie als gevolg van ge woonterecht is ontstaan. Schilling bekende schuld, maar liet in het mid den of de militairen volgend jaar op nieuw in De Dennen zullen kampe ren. Utrecht beslaat. Zoon is er trots op dat hij door de selectie is gekomen. De VVD bezet in de Tweede Kamer thans 32 zetels. Volgens de jongste opiniepeilingen zouden dat er straks 43 worden De kans dat de Texelaar in de Kamer wordt gekozen is dus met zo heel groot, maar uitgesloten is het niet. Vooral in de provincie is Zoon geen onbekende zodat daar nogal wat voorkeurstemmen van daan zouden kunnen komen Een groep van 59 asielzoekers is op dit moment tijdelijk onderge bracht op vakantiepark Dennen oord. Een deel van hen is zater dag per bus aangekomen, anderen arriveerden woensdag. Op 2 november verlaat het hele gezelschap Texel weer. De groep bestaat voor een deel uit Irakezen Verder is weinig bekend van hun herkomst. „Het COA (Cen traal orgaan Opvang Asielzoekers, red.) belde ons met de vraag of we deze groep konden onderbrengen Dat kon Waar ze vandaan komen of naar toe gaan, weet ik niet", aldus directeur Harry Keizer. (Advertentie) Gewijzigde openingstijden: m.i.v. zaterdag 25 oktober ma.t/mdo.: 8.30-18.30 uur vrij.: 8.30-21.00 uur za.: 8 30-18.30 uur zo.: 10.00-18.30 uur (Advertentie) ytMi ZmirLjirrh ba bul. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: EUROPESE BANDENSPECIALIST ZL jsicnmakcri j DOE HET ZELF MARKT NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1