Leegstand woningen krachtig tegengaan" i Pannenbier voor het Hof van Geus Hl „Experimentele fase skatepark is voorbij' Raad steunt voorstel b en w: cari^^ W BAKKER bv )t Sterretjes zien Seniorenhuizen in maart klaar TEXELSE^ COURANT Semeente: geen iogere bijdrage voor VVV Texel üveren kantoor Iman benadrukt lantgerichtheid VVV zoekt koks Verkoopdag in Doopsgezinde kerk Bruinvissen uitgezet Commissie akkoord met plan Kooiman Advies Sportraad pas in december ff ijzerhandel VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 gemeenteraad vindt dat leeg- ,d van woningen hard moet den aangepakt. Huiseige- en die niet willen meewerken ten kunnen rekenen op forse [ties, zoals een dwangsom of lering van het pand in kwes- Dat bleek uit reacties van de imissieleden ruimtelijk en srestingsbeleid op de door het ege opgestelde concept-noti- eegstand. jnruimte is op Texel een schaars d. Aangezien bouwen slechts erkt wordt toegestaan door de incie is het zaak voor de ge uite erop toe te zien dat de be- inde woningvoorraad goed ge wordt Leegstand maar ook eatief gebruik (verhuur aan toe- gebruik als tweede woning, izou uit den boze moeten zijn In oncept-notitie wordt echter ge ldat ..leegstand een groot maat schappelijk probleem dreigt te wor den". Schijninschrijving Bestrijding is een moeilijk fenomeen. Dit komt onder meer doordat de be wijslast bij de gemeente ligt Wan neer een woonruimte met voor per manente bewoning wordt gebruikt, dient dat met harde bewijzen te kun nen worden gestaafd. Soms is dat mogelijk via de gemeentelijke bevolkingsadministratie Maar vol gens het college is in de praktijk veelvuldig gebleken dat een huis niet permanent wordt bewoond, ter wijl dat op papier wèl het geval is. Conclusie in zo n geval mag luiden dat de bewoner" zich alleen bij het bevolkingsregister heeft ingeschre ven om de schi|n op te houden (een zogenoemde schijninschrijving"). Om de positie van de gemeente te genover overtreders bij de rechter sterker te maken, moet volgens het jemeester en wethouders en er niets voor om de ge- ntelijke subsidie voor de VVV erhogen of te indexeren. Het dus bij een jaarlijkse bij- e van f260.000,-. Aldus blijkt it antwoord dat de VVV de af- pen week ontving op een die op 25 februari was ver- len. college redeneert dat het met jisch lijkt om de bijdrage die al 1986 gelijk is, aan te passen Je prijsstijgingen. Maar men wil aan het lopende contract hou- Bij de verlenging daarvan in is met over indexering of iets elijks gesproken. I e huidige bijdrage werd in 1986 ilen om het de VVV mogelijk te m zich breed als professionele «satie te manifesteren. Het werd beschouwd als een soort ip van de taak die de gemeente ountantskantoor NBC Eelman irtners heeft het 25-jarig be- i aangegrepen om het belang klantvriendelijke communica- onderstrepen. Directeur Wim an wilde met de jubileum- '9 in theater De Kiekendief (De de Texelse ondernemers niet n een amusante avond hie rnaar ook stof tot nadenken. W steken in gastvrijheid is op ■I nodig. Dat is onze toe- st." en vervult al enkele jaren een ekkersrol op het gebied van Jericht handelen. Méér werk in van de contacten met klanten lelijke relaties is een proces dat ans boekhoudcentrale in Den sen jaar of vijf geleden heeft ®l. Medewerkers kregen trainin- m cursussen, onder andere van Fijn dat u er bent"- BronDie komische, maar ook confron ts wijze zien hoe bedrijven met ian omgaan. k kantoor heeft dat tot een om geleid „Ons uitgangspunt is ■acht Dat vergt een actievere ^9 bijvoorbeeld door zelf te cl langs te gaan. Het kost heeft om aan het eigen publiek infor matie over Texel te verschaffen. De kosten die de gemeente bespaarde door geen eigen voorlichtingsbureau te stichten, kwamen ten goede aan de VVV. Maar het is volgens b en w nooit de bedoeling geweest dat de gemeentelijke bijdrage volledig de kosten dekt die de VVV maakt voor informatie en dienstverlening. Het was dus consequent dat de ge meente zich met naast de VVV met voorlichting ging bezig houden. In de afgelopen jaren is het belang van communicatie echter steeds duidelij ker geworden, zodat het de vraag is of het wel zo'n goede keus is ge weest om de informatietaak af te ko pen met een jaarlijks bedrag. Im mers, de door de VVV gegeven informatie over het eiland is vrijwel helemaal gericht op toeristen, aldus b en w Verder wordt geredeneerd dat het moeilijk is binnen de VVV onderscheid te maken tussen de ge meentelijke informatietaak en die van de VVV zelf Maar als dat wel zou gebeuren staat voor b en w al lerminst vast dat de gemeentelijke bijdrage van f260.000.- ontoerei kend is. college de regelgeving worden aan gepast. In de zogeheten huis vestingsverordening zou een bepa ling moeten worden opgenomen dat woonruimte minimaal 180 dagen in een aaneengesloten periode van 360 dagen moet worden bewoond. Ook vroeg het college steun voor in tensieve controle en - zonodig - om extra geld beschikbaar te stellen. Wantoestanden De commissieleden bleken eensge zind in hun overtuiging dat leegstand hard moet worden aangepakt Met zichtbaar genoegen ging de éen na de ander er toe over de voorstellen op details aan te vullen Dat was niet direct de bedoeling, aldus wethou der Schilling en zijn rechterhand Jan Commijs Op een exacte invulling moet nog even worden gewacht Bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is een algemeen voorstel in de maak. Jaap Vlaming (GroenLinks) riep bur gers op wantoestanden te meiden- In zo'n geval is volgens hem sprake van gerechtvaardigd klikken „Wo nen is een recht. Wie willens en we ten om de centen een ander op straat laat staan, maakt zich schul dig aan een schandalige handeling." Ook zag hij een rol weggelegd voor de dorpscommissies. „Laks" Erna Eelman (VVD) verweet het col lege een lakse houding. Ze meende dat er al veel eerder had moeten Voor haar internet-site is de VVV op zoek naar oude Texelse recepten en gerechten met Texelse producten. De vijf origineelste inzendingen wor den geplaatst, met een foto van de kok en de naam van zijn of haar res taurant Gebruikers van het net kun nen in het „virtuele" Den Hoorn een keuken bezoeken. Door kastjes te openen krijgt men een vijftal koks en hun recepten voorgeschoteld Reac ties moeten voor 1 november bij de VVV binnen zijn moeite om te zorgen dat iedereen inhaakt, maar we zijn op de goede weg." Om ook andere Texelse onderne mers te overtuigen van het belang van klantgericht denken en doen, or ganiseerde het kantoor verschillende „relatieavonden" waarop Bron de boodschap mocht verkondigen. Vol gens Eelman zijn de effecten hiervan in de praktijk merkbaar. „De bijeen komsten hebben een aantal bedrijven meer bewust gemaakt van hun han delen. Je merkt het bijvoorbeeld aan de wijze waarop daar nu de telefoon wordt aangenomen," Plezier Bron was maandag tijdens de jubileumavond ook weer van de par tij. Hij legde de nadruk op de non- verbale aspecten van communicatie, zoals lichaamshouding en intonatie. „Het gaat niet om woorden maar om het plezier dat je uitstraalt. Dat be paalt het succes van zaken doen", luidde zijn motto. Zo is ook „kwaliteit" een kwestie van beleving, aldus Bron. „Het zit 'm met in het gecertificeerd zijn of in vakken nis, maar in de gedrevenheid van de ondernemer en diens medewerkers." De andere spreker, de Limburgse bedrijven-trainer Jo Kaiser, behan delde de verbale kant van communi catie Hij benadrukte het belang van de „buitenste cirkel": „De telefoniste, de receptie en de buitendienst moe- worden opgetreden tegen leeg stand. Dat had volgens haar moeten gebeuren op basis van de in 1994 aangenomen huisvestingsverorde ning, een mogelijkheid die er vol gens ambtenaar Jan Commijs ech ter niet is Extra geld wilde Eelman niet beschikbaar stellen De ge meente moet het volgens haar maar doen met de opsporingsambtenaren die er al zijn. Pieter de Groot (D66) wilde even tueel wèl de knip opentrekken voor intensieve controle Hij vroeg zich echter af of een woning inderdaad langdurig moet worden geschaduwd of dat een rechter genoegen zou ne men met een op basis van steek proeven verkregen bewijs Volgens Commijs is dat vooralsnog onduide lijk. Wethouder Schilling beloofde dat het controle-apparaat zal wor den samengesteld na advies van een deskundig bureau. Ook Dirk Terpstra (PvdA) stelde vast dat het als recreatiewoning gebrui ken van een voor permanente bewo ning bedoeld pand een groot kwaad is „Het is daarom van het hoogste belang dat de vast te stellen dwang som er één is die goed zeer doet." Dinsdag houden de Doopsgezinde Zusterkringen op Texel hun twee jaarlijkse verkoopdag De kerk aan de Kogerstraat gaat open om 10 00 uur. de verkoping duurt tot 16 00 uur. Verkocht worden o m. bloemstukjes, planten, zelfgemaakte cakes, taar ten, jam. honing, wenskaarten, boeken, kleding, speelgoed, meu bels en huishoudelijke voorwerpen Verder ontbreekt de oliebollenkraam buiten met en draait het rad van avontuur Er worden manden met VOELT U NU TOCH EEN6 DE KWRLlTEIT VBH DIT £>ED, NET VERPLBRVb BRRE MflTRRSVERWfltffl/rfG fbfl OftS BEDRVbf HEEFT hl ET VOOf? tt\ETs) 15 STERREN J levensmiddelen verloot, de naam van een pop kan worden geraden, etc. In het zaaltje bij de kerk zijn koffie en cake verkrijgbaar. De opbrengst van de verkoopdag is. naast een gedeelte voor de eigen kas, bestemd voor een kinderproject in Neuquen in Zuid-Amerika en voor de Doopgsgezinde Vrouwen Zendings hulp In zee ten noorden van Texel zijn dinsdag twee bruinvissen uitgezet. Dat gebeurde vanuit een helikopter. De twee mannetjes werden als baby opgevangen in het dolfinarium te Harderwijk, nadat ze op het strand waren gevonden. Ze zijn voorbereid op een leven in de vrije natuur op het werkeiland Neeltje Jans. Het duurde drie jaar voor ze zover waren Ook deze zeezoogdieren zijn voorzien van een zendertje. Dat zit niet op hun kop, zoals bij de onlangs vrijge laten zeehonden, maar op de rugvin Na dertig dagen laat deze zender los. ten gemotiveerd zijn. Want de eerste indruk van de klant is bepalend." Knikkers Marius Kikkert, die in november vo rig jaar partner van Wim Eelman in de directie werd, memoreerde aan het begin van de avond in het kort de geschiedenis van het kantoor In een kwart eeuw groeide het bedrijf van vier tot veertig medewerkers en vele relaties, op Texel en in de kop van Noordholland Kikkert stelde dat me vrouw Eelman haar man meestal moest delen met de zaak „Die com binatie is met altijd eenvoudig ge weest, want de zaak kwam vaak op de eerste plaats. Eerst de knikkers, dan het meisje. Maar Wims inzet en doortastendheid hebben tot het hui dige resultaat geleid De 53-jarige Eelman stelde dat hij nog wel een tijdje mee kan, maar dat het kantoor de afgelopen jaren veel goed opgeleide jonge accountants heeft aangetrokken Bedoeling is dat enkelen daarvan tezijner tijd de direc tie zullen versterken. Tesselhuus Tot slot maakte Eelman bekend dat het jubilerende kantoor in totaal ƒ3.000.- beschikbaar stelt voor het Tesselhuus. Van dat bedrag kunnen komende zomer twee gehandicapte kinderen een vakantieweek op Texel doorbrengen. De gemeenteraad wil dat het skatepark op de oude tennisba nen van Deuce blijft. Dat bleek woensdagavond tijdens een ver gadering van de commissie welzijnsbeleid. Geen der raads fracties wil echter nog meer geld steken nieuwe toestellen. Wet houder Eelman stelt voor het nog resterende bedrag van ƒ11.500,- te besteden aan andere zaken op het gebied van jeugd- en jonge renwerk. De geluidproductie is nu tot aan vaardbare proporties terug ge bracht, luidde de unanieme conclu sie. Door er beton in te storten zijn de meeste toestellen nu massief. Als de jeugd daar met skateborden overheen rijdt, is dat verderop met te horen „Alleen het springen met je plankje veroorzaakt klapjes die bo ven het achtergrondlawaai uitko men", aldus jeugdwerkster Carla Schrama, De commissieleden drongen aan op goed toezicht, zodat de situatie blijft zoals-ie nu is. Corrie Heijne (Texels Belang) toonde zich blij met de be trokkenheid van een aantal ouders. „Het zou mooi zijn als dat kan wor den uitgebouwd." Pieter de Groot (D66). die altijd te- Kamperen bij de boer. Agrariërs die een vergunning voor het kam peren bij de boer" hebben maar er geen gebruik van maken, lopen kans hun rechten te verspelen Het is met te verkopen aan de mensen die op de wachtlijst staan dat de uit gegeven slaapplaatsen niet worden benut. Dat antwoordde wethouder Schilling in de commissie vergadering ROH op vragen van Pieter de Groot (D66) en Erna Eelman (VVD). De gemeenteraad heeft weinig moeite met de gewijzigde bouw plannen van de firma Kooiman aan de Schoonoordsingel. Dat bleek dinsdagavond in de commissievergadering voor ruim telijk en huisvestingsbeleid. Een meerderheid stond destijds al positief tegenover het oude plan, maar dat werd door de aanvragers zelf teruggetrokken omdat ze extra opslagruimte voor rijwielen wilden bouwen aan de achterzijde van de geplande bebouwing. De behandeling van het onderwerp werd een gezellig intermezzo van de nogal langdradige vergadering. Tij dens de toelichting van vader Piet Kooiman en zoon Rob deed plots ook zoon Edo - weliswaar firmant, maar aanwezig als verslaggever van de Helderse Courant - een duit in het zakje. Zij beloofden dat de aanbouw vanaf de straat met zichtbaar zal zijn en verzekerden dat de buren zich positief over de plannen hebben uit gelaten Hoewel geen tekeningen op tafel kwamen, gaven de meeste commissieleden te kennen geen be denkingen te hebben. Alleen Cees Hin (CDA) en Jaap Vlaming (GroenLinks) hielden een slag om de arm gen deze lokatie is geweest, wilde als enige een slag om de arm hou den „Laten we nog minimaal een jaar en maximaal twee jaar aankij ken of het naar tevredenheid blijft draaien." Hij vroeg om de aankoop van het gebouwtje van Deuce bij de skatebaan met deze termijn uit te stellen Wethouder Nel Eelman veegde deze optie van tafel. „De experi mentele fase is voorbij. Ik ben met bereid tot uitstel." B en w stellen voor om als gevolg van deze aankoop de raamsubsidie van de Welzijnsstlchting (die de skatebaan beheert) met ƒ2.500.- te verhogen De Groot stelde voor om dan tevens een bedrag in mindering te brengen op de exploitatiesubsidie van Deuce Ook nu kreeg hij nul op het rekest. Ambtenaar Ger Praams- tra legde uit dat de verenigings subsidie niet is gebaseerd op de ac commodatie, maar op het ledental. Carla Schrama probeerde de com missie over te halen geld uit te trek ken voor de vervanging van de .ramp" „Dat is een echte ramp Hij gaat alsmaar stuk." Een nieuw (massief) toestel is echter zeer kost baar. Wethouder Eelman ant woordde met bereid te zijn om nog meer geld in het skatepark te ste ken. Wel wil ze het bedrag van ƒ11.500,- reserveren voor jeugd beleid. Pieter de Groot deed alvast een voorzet: „Bestem het voor de opvang van verslaafde jongeren De sportraad komt pas tegen de kerst met een eindadvies aan b en w over een eventueel multifunctioneel sportcentrum op „sportpark-zuid" in Den Burg. Wethouder Nel Eelman antwoordde dit woensdagavond op een vraag van VVD-raadslid Erna Eelman. Dat is twee a drie maanden later dan eerst de bedoeling was. „We hebben gekozen voor een ge degen advies. Daarom hebben we die limiet losgelaten", aldus de wet houder. Zij benadrukte dat het plan voor de begroting van 1998 geen fi nanciële gevolgen mag hebben „De oplossing moet budgettair neu traal zijn." „Ik denk dat we geld over houden' reageerde Erna Eelman cryptisch Het was dinsdag een vrolijke dag voor de mannen van Tebo. Enkele daken van de in totaal veertien seniorenwoningen die aan het Hof van Geus worden gebouwd wer den gedicht, dus het pannebier vloeide. De bouw loopt een week achter op schema, maar ondanks dat wordt uitgegaan van de ge plande oplevering in maart. De woningen zijn een gezamenlijk project van de Stichting Bejaarden zorg, de gemeente en aannemerij Tebo. „We zijn er nu al trots op", be nadrukt Hans de Porto voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg We hadden deze locatie al tien jaar op het oog. Een prachtige plek om te wonen voor oudere mensen dicht bij het centrum van Den Burg en toch rustig gelegen Hij roemt Loes Geus, die als eigenaar een aanzet gaf tot de bestemming die de plek nu krijgt. „Maar er is veel water door het Marsdiep gevloeid voor de eerste schep de grond in ging." De stichting heeft veel eigen geld in het project gestoken. Ook de ge meente droeg bij en bouwer Adn van der Vliet van Tebo moest diep gaan. Dat had alles te maken met de aan pak. „We wilden de nadruk leggen op duurzaamheid", verklaart De Porto Er is houtskeletbouw toege past en de keuze van de materialen staat voor kwalitatief hoogstaande huizen. „Maar met met een toren hoge huur", haast De Porto zich te zeggen „Deze huizen worden niet V.l.n.r. P. Bakelaar, H. de Porto, A van der Vliet en W. van Duijn. op korte termijn terugverdiend We hebben zelfs nog een financieel te kort, maar dat willen we oplossen door een paar andere woningen van ons te verkopen." Concessies De toekomstige bewoners moeten echter wel aan een aantal criteria voldoen, ook op gebied van inko men ,.Het component huursubsidie mag een bepaalde hoogte met over stijgen." Op de eerste twee adver tenties reageerden achttien gega digden Maar inschrijven kan nog steeds. Daartoe zijn formulieren bij de gemeente en de stichting ver krijgbaar. Daarbij is haast geboden. ,,We gaan binnenkort al toewijzen, opdat de toekomstige bewoners nog persoonlijke woonwensen kunnen doorgeven Uiteraard voor hun ei gen kosten Bij inschrijvers die qua criteria gelijk zijn gaat de oudste vóór. Er zijn enkele concessies gedaan ten opzichte van het oorspronkelijke plan. Zo bleken zonnepanelen finan cieel iets te hoog gegrepen en is een deel groenvoorziening noodge dwongen opgeofferd voor een ga rage van één van de omwonenden. ..Maar desondanks is het een pro ject dat er mag zijn", aldus De Porto. De woningen zijn ontworpen door de afdeling bouwzaken van de ge meente. Op de ruime benedenver dieping komt één slaapkamer en bo ven een tweede. De voormalige vrouwen-adviescommissie heeft zich tevens met het ontwerp bezig gehouden. Bijzonder is ook het waterleiding systeem In plaats van de ver trouwde koperleidingen worden PVC-buizen met een speciaal soort koppelingen gebruikt. Voor zover wij weten is dat voor het eerst op Texel." (Advertentie) Voor klerewerk naar Bakker Bakker heeft een ruim assortiment werkkleding en werkschoenen Spinbaan 20. Den Burg liman: „Geld steken in gastvrijheid is op Texel nodig. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5