<n> I OSG Hogeberg scoort hoog in onderzoek Jeugdwerk verdeeld over drie vrouwen E Agenda TEXELSE^? COURANT Collecte diabetes bloembollen 10% korting teso Even een pak SNERT halen in „Natuur en Mens" geeft informatie Historisch samenspel Zuinige afsluiting serie kustvissen Jacques Brei weer tot leven in Muze Actief programma in Time Out DINSDAG 28 OKTOBER 1997 Mdinthtbon College Rotter domKhe SGM SGM AJfrmk College alh hovo Kjth. SGM AJoyjoiicoli - vwo ha.-o i Chr SGM Groene Harl lyceum vwo havo ma .o vt>o SGM Hel p""i ir.''11 xeum »wo hj Bergen,.h Oen Helder Hovo vwo v'vbo I^I^d^^nnemcrlond Col lyceum hjvo mavo vbo SGM Oe Hogcberg - vwo hjvo mavo vfto 11*1 Munk College Si Joodve "Ondeigem Che<der movnhj- openb Haarlemmermeer OVtRNSSEI tn de week van 2 tot 8 november wordt gecollecteerd voor het Diabe tes Fonds Nederland, in het kader van de campagne „Voor 'n toekomst zonder complicaties". De opbrengst is bestemd voor onderzoek naar deze (tot nu toe) ongeneeslijke ziekte, waaraan één op de 36 Ne derlanders lijdt Teruggefloten Onder andere van het percentage onvertraagd geslaagden, dat aan geeft hoeveel hoeveel leerlingen het eindexamen hebben gedaan zonder in de voorgaande klas te zijn blijven zitten Scholen die expres leerlingen hebben laten zitten om een jaar later tot hogere slagingspercentages te komen, worden zo door het onder zoek teruggefloten De scholen zijn op dit cijfer gerangschikt Het tweede getal, het examencijfer, is het gemid deld behaalde cijfer voor het centraal schriftelijk eindexamen voor Neder lands, Engels en wiskunde „Het cij fer zegt iets over de zorg voor goede leerlingen concluderen de onder zoekers. Het percentage vertraag den, het derde cijfer, zegt vooral iets over hoe de school omgaat met zwakkere leerlingen Het is een ge middelde van de percentages zitten- blijvers en uitvallers Het zijn steeds de afzonderlijke afde lingen (VBO, mavo, havo en VWO) (Advertentie) Zolang de voorraad strekt. Na 4 november zijn wij gesloten. A. van Strien, Heemskerckstr. 23 Oudeschild, tel. 313659 Dinsdag 28 oktober Verkoping door de Doopsgezinde Zusterkringen in de DG kerk aan de Kogerstraat in Den Burg, 10.00 tot 16.00 uur Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling dialect van de Histo rische Vereniging bi|een In Cinema Texel begint om 18.45 uur The Lost World en om 21.30 uur de filmspecial Karakter (naar het boek van Bordewijk) Woensdag 29 oktober h Cinema Texel draait vanaf 18 45 uur The Lost World en vanaf 21 30 uur de filmspecial Karakter (naar het boek van Bordewijk). Ce bewonersvereniging houdt om 20.00 uur jaarvergadering in De Witte Burcht. Donderdag 30 oktober In Cinema Texel begint om 19 00 uur de film Nothing to lose en om 21.30 uur Copland Om 20.00 uur start in de Jozef school een informatieavond over Reiki, de natuurlijke geneeswijze die is gebaseerd op energie Het cursusweekend is op 31 oktober en 1 en 2 november. Een tweede cursus wordt gegeven op 28,29 en 30 november. Vrijdag 31 oktober In Cinema Texel begint om 19.00 uur de film Nothing to lose en om 21.30 uur Copland. In de kantine aan de Vliestraat be gint om 20.00 uur de algemene ledenvergadering van SV Oosterend. Toneelgroep Ooslerend speelt Die Dreigroschen Oper van Bertold Brecht en Kurt Weill, aanvang 20.00 uur in De Bijenkorf Zaterdag 1 november Automobilisten kunnen van 9.00 tot 17 00 uur terecht bij garage Rentenaar in Oosterend voor de nationale Opel-testdag Bij de Edah-supermarkt in Den Burg zijn allerlei activiteiten we gens de introductie van een elek tronische klantenkaart. Bezitters van poêzie-albums kun nen vanaf 14.00 uur in De Buure- ton een kijkje in eikaars albums nemen Mevrouw Wieten vertelt over het ontstaan en de verdere geschiedenis van de albums Toe gang gratis h Cinema Texel draait vanaf 16.00 uur The Lost World, vanaf 19.00 uur Nothing to lose en vanaf 21.30 uur Copland. Toneelgroep Oosterend geeft de tweede voorstelling van Die Dreigroschen Oper van Bertold Brecht en Kurt Weill, aanvan» 20.00 uur in De Bijenkorf In dorpshuis 't Skiltje wordt ter ge. tegenheid van het 40-jarig bestaa» van de dorpscommissie eer. Bonte Avond gehouden. Allee Oudeschilders hebben toegang Kaarten zijn inmiddels uitverkocht Halfuursdienst. Teso maakt vrij dag 31 oktober extra afvaarten va? 9.35 uur (afvaart Texel) tot en met 16.05 uur (afvaart Den Helder). De afvaarten van 10.05 uur van Den Helder en van 13.35 uur van Texel zijn echter uitsluitend bestem; voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Er worden dit weekend geen wachttijden verwacht Hoogwater te Oudeschild Di. 28 6 05 en 18 44 u Wo 29 6.44 en 19 36 o Do. 30 7.24 en 19.55 u Vr. 31 8 16 en 20.34 u Za. 01 8.35 en 21.26u Zo. 02 9.25 en 21.55u Ma 03 9.45 en 22.14 u Dl 04 10.10 en 22.34 ij Aan het strand is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon kon 28 oktober op om 07 34 uur en gaï onder om 19.23 uur, 31 oktober nieu*» maan 1 november springtij dan bijvoorbeeld het Helderse Etty Hillesum College, dat het met een percentage van slechts 60 moet doen en een rapportcijfer 5. Ook bij de an dere afdelingen komt de Helderse school er vergeleken met Texel wat bekaaider af De OSG Nieuwediep staat eveneens lager genoteerd. Anders dan in de zeventigerjaren kie zen nog maar weinig Texelse leerlin gen voor een middelbare school in Den Helder, Gezien het vergelijkend onderzoek van het LBO-onderwijs zou je nu eer der het omgekeerde verwachten. Een leerlingenstroom uit Den Helder naar Texel zou vooral voor deze onder bezette afdeling van de OSG welkom zijn. Traditioneel In het onderzoek scoren de onderwijsinstellingen die op de tradi tionele leest zijn geschoeid over het algemeen beter, terwijl scholen die meer op de ontwikkeling en begelei ding van de individuele leerlingen zijn gericht, lager scoren Uit de resulta ten van De Hogeberg blijkt echter dat Elan werd geboren in 1960 Lectoure (zuidwest Frankrijk) I kreeg op jeugdige leeftijd saxofoc en solfègeles aan de plaatse! muziekschool. Zingen was zo' grote hartstocht dat zijn vriend- hem „de radio" noemden. In 1985 ontmoette hij in Nederto de leden van het Gemini Ensembt die hem stimuleerden om zijn art, tieke talent te ontplooien. Elan ra zanglessen bij de beken! pedagoge Elizabeth Ooms, via hij werd voorgesteld aan Man Breebaart. Deze Nederlandse ft. nist werd zijn vaste begeleider t schrijft sindsdien regelmatig conrf sities voor hem. In 1986 won het dt de eerste prijs op het chanso concours van de Alliance Frangas Bij zijn theaterdebuut in 1988 m Elan begeleid door het „klassiek! Gemini Ensemble. Het publiek ve zo enthousiast, dat werd besloü een cd uit te brengen, „Chanso Classiques". Deze werd bekroon met een Edison. Inmiddels heeft Elan vete radio- e tv-optredens achter de rug. Eind vo rig jaar verscheen zijn vierde cd.w liederen in het Frans, Italiaans Nederlands. Philippe Elan Martijn Breebaaf zondag 9 november in theater D Kiekendief (De Krim), aanvan 14.00 uur. Kaarten kosten 22,5 en zijn verkrijgbaar bij Naut Boek, Muziek- en Dansschool 0 vakantiecentrum De Krim. Pinpas. De Edah-supermarkt Den Burg viert zaterdag feest. Er!) die dag allerlei activiteiten wegenso introductie van een pinpas voor klar ten. Deze electronische klantenkat wordt in alle vestigingen van Edahi Nederland ingevoerd Autotest. Garage Rentenaar r Oosterend houdt zaterdag een teS dag van Opel. Ook automobilisten!1 een ander merk rijden zijn weikot tussen 9 00 en 17.00 uur. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 Doorgeefcamera Daarnaast is het mogelijk om cd's van vrienden of vriendinnen te kopieren op lege cassettebandjes ,,Dub dates", zo noemt men dit in Time Out. Nieuw is de ..doorgeefcamera" Elke week krijgen jongeren de kans om zelf een reportage of filmpje te ma ken. Het resultaat wordt vrijdag middag getoond, waarna de camera wordt doorgegeven aan de volgende groep. Dankzij een bijdrage van het Anjer Fonds kon voor dit project een „handicam" worden aangeschaft. Erna Kikkert (links) en Liliane van Langelaan (rechts) flankeren Carla Schrama. Samen willen ze het jongerenwerk een nieuwe impuls geven. Om te beginnen krijgt het interieur van Time Out binnenkort een nieuw (vrolijk) kleurtje. <Fo!o Frans Höpman' Disco De zaterdagavonden staan in het te ken van uitgaan. Time Out biedt dan een alternatief voor degenen die wel uit mogen, maar nergens binnen ko men omdat ze te |ong zijn. Om te .voorkomen dat ze ,,op de stoep" be landen, houdt Time Out disco voor jongeren van 12 tot 16 jaar. •Zaterdag 8 november draait DJ Jeffrey van 20 00 tot 22.00 uur. Het wordt swingen geblazen met dans wedstrijden, ..sinaasappeldans" en stoelendans Voor bezoekers met de mooiste disco-outfit zijn prijzen be schikbaar. Time Out wil inspelen op trends en rages Toevallig was de organisatie al Pe Texelse stichting Natuur en Mens heeft een folder gemaakt waarin zij zichzelf aan de Texelaars presenteert. Deze folder wordt van daag over het hele eiland verspreid Via de Texelse Courant. Volgens ini tiatiefnemer Dick Drijver bestaat bij veel mensen nog onduidelijkheid over de doelstellingen van de dit jaar opgerichte stichting Onlangs ont stond in de gemeenteraad ophef over het voorstel van b en w om Natuur en Mens" een zetel te gun nen in de begeleidingscommissie van het Nationaal Park de Texelse duinen Men verweet de stichting dat zij met ,,de' Texelse bevolking ver tegenwoordigt Via de folder tracht de stichting méér helderheid te Scheppen. Knipsel uit het Trouw-onderzoek Schoolprestaties. Het zit goed met de kwaliteit van het middelbaar onderwijs op het eiland. Dat valt te concluderen uit het Trouw-onderzoek School prestaties dat het dagblad dit weekend presenteerde. In de diep gaande studie, die is gebaseerd op gegevens van de onderwijs inspectie, scoort OSG De Hoge berg ruim voldoende. De schoollei ding, die al wist dat het slagingspercentage boven het lan delijke gemiddelde ligt, is blij dat de cijfers nu naar buiten komen. In het onderzoek zijn de cijfers van nagenoeg alle middelbare scholen in Nederland meegenomen De gege vens zijn van 1996, dus over het schooljaar 1995/'96. Schoten die na die tijd zijn gefuseerd ontbreken Al leen door tussenkomst van de rech ter wilde de onderwijsinspectie de gegevens prijsgeven. De schoten zijn op meerdere criteria beoordeeld. Zo wordt het percentage allochtonen in de banken - dat op Texel nul is - meegerekend bij het rapportcijfer voor de school. Dit cijfer is een door prof. dr. J Dronkers van de Umverstiteit van Amsterdam sa mengesteld getal Deze beoordeling is het resultaat van verschillende fac toren. waarmee de scholen met elkaar wor den vergeleken. Zeer hoog scoort de havo-afdeling van de Texelse OSG, die van alle Noordhollandse schoten op de derde plaats prijkt. Met het rapportcijfer 7 kan de OSG goed voor de dag ko men, evenals de een percentage onvertraagd geslaagden van 86 Overigens komt Noordholland in z'n geheel met zo goed uit het onder zoek. Een zeven is ook het rapportcijfer voor het VWO, dat daarmee de elfde plaats in de provincie inneemt. Het percentage onvertraagd geslaagden mag er op deze afdeling met 88 zijn Het gemiddelde examencijfer be droeg 7.1 en het percentage uitvallers 3. Een tiende plaats is weggelegd voor de mavo. dat het rapportcijfer zeven kreeg Het percentage onver traagd geslaagden is negentig. LBO De LBO-afdeling komt met een 6 naar verhouding het minst uit de verf. Het percentage overtraagd geslaagden is 81 Dat is nog altijd beduidend hoger Een belangrijk moment in de ge schiedenis van de Texelse ama- teurmuziek was zaterdagavond te beleven voor het eerst verzo rgden de drie muziekkorpsen een gezamenlijk zaaloptreden Het gebeurde in de Burgemeester De Koning-hal en was onderdeel van de acties die momenteel worden gevoerd om leden te werven. De Christelijke muziekvereniging Excelsior uit Oosterend onder leiding van Betty Bakker, het fanfarekorps Door Eigen Kracht onder leiding van Tammo Lentmg en het Koninklijk Texels Fanfare onder leiding van Frank Meijer brachten elk vijf nummers en speelden aan het slot gezamen lijk. waarbij totaal 125 muzikanten op het podium stonden. De kwa liteit van de hele uitvoering was overwegend prima, waarbij de deelnemende korpsen weinig voor elkaar onderdeden. De goede klank was mede te danken aan het feit dat met werd ge speeld op het gebruikelijke to neel. maar op een podium dat te gen een van de korte kanten van de zaal was gemaakt. Het geluid ging nu niet in de coulissen ver loren. Het slotoptreden was tevo ren niet gezamenlijk geoefend maar dat was blijkbaar geen han dicap want de vertolking was uitstekend. Het was een ge slaagde avond die echter nog wat meer publiek had verdiend. On danks de gratis entree waren met alle stoelen bezet De foto werd gemaakt bij het applaus na het gezamenlijk spelen van de mars ..Graf Waldersee" (Folo Harry do Graaf) ik ben bevoegd portier", voegt ze er met een lach aan toe. De inzet van Liliane en Erna maakt het voor Carla Schrama mogelijk om zich meer met beleidsmatige taken bezig te houden De 46-jarige jeugdwerkster onderhoudt de contac ten met verschillende groepen, zoals de caravanjeugd. de skaters en de stoepzitters Herdenkingssteen Carla Schrama ondersteunt niet al leen met woorden maar ook met da den. zo bleek de afgelopen dagen. Samen met Erna stak ze de handen uit de mouwen bij het opruimen van de verbrande resten van de caravan in Oosterend Tussen de bedrijven door begeleidde ze een aanvraag voor een jeugdcaravan in 't Horntje En gisteren maakte Carla met een aantal jongeren de kerkhofmuur in het park schoon Het verwijderen van graffiti was een voorwaarde die de burgemeester heeft gesteld voor het mogen plaatsen van een steen in het park ter nagedachtenis van de on langs overleden Marco de Bruijn. Het Texelse kampioenschap kust vissen kreeg afgelopen weekend een zuinige afsluiting De vangsten van de acht vissers waren ronduit slecht. Eerste werd Poul Verhagen die met twee vissen 32 centimeter op de lat noteerde. Nico Tessel (2) scoorde twee centimeter minder. Derde werd Map van der Zwaag, die een vis van 25 centimeter op de kant haalde. Tij dens een lopend buffet op 15 novem ber maakt de Sportvissersclub Texel de kampioen bekend Zondag 2 no vember start bij de asfaltmolen om 8.30 uur de winterserie Leden en andere sportvissers kunnen zich tot woensdag opgeven voor de Snert- wedstrijd op 1 november op Wie- ringen. Inschrijven bij P. Verhagen (31 39 86) of P Breet van HSV De Snoek (0227-511163). Kosten 20,- (exclusief vervoer en aas). leerlingen met een wat vrijer les programma ook goede resultaten kunnen halen. Leerlingen van de OSG doen al tien jaar zogenaamd taakwerk, waarin ze een kwart van de lestijd zelfstandig aan projecten wer ken. In de toekomst wordt van de middelbare scholieren een nog gro tere zelfstandigheid gevraagd. Concertserie De Muze presenteert zondag 9 november een chanson programma in de stijl van de le gendarische Jacques Brei, ge bracht door Philippe Elan en Martijn Breebaart. Het jeugdwerk heeft een aantal ver anderingen ondergaan Tot de kerst bruist het op woensdag- en vrijdagmiddag en zaterdagavond. Scholieren tussen 12 en 16 jaai kunnen dan meedoen aan tal van activiteiten, die inhaken op wat zij leuk vinden. Daarbij zorgen Erna Kikkert en Liliane van Langelaan dat jongerenwerkster Carla Schrama het niet in haar eentje hoeft op te knappen. In de nieuwe opzet is er in de jongerenopvang van Time Out méér te doen Voor de zomer moesten be zoekers zichzelf maar zien te verma ken, bijvoorbeeld met poolbiljart of tafelvoetbal Toen was de soos elke dag tussen de middag geopend Nu niet, maar in plaats daarvan is er op twee middagen een actief pro gramma. Time Out is daarom omge doopt tot „jongerenaktiviteiten- centrum" Elke woensdagmiddag kunnen 12- tot 14-jarigen er van 15.00 tot 17.00 uur terecht. Vrijdag is op dezelfde tijd de groep 14-16 jaar aan de beurt De entree is gratis, meedoen niet ver plicht Alleen een kopje thee drinken kan ook. Stilzitten zal echter moeilijk zijn, want het programma ziet er aantrekkelijk uit. Zo kan de oudste groep deze week een complete gedaante wisseling ondergaan. Vóór en na de behandeling worden foto's gemaakt. Volgende week is de jongste groep aan de beurt. Op het programma staat verder o.a. lampen maken en schilderen, surprises en gedichten maken. voorbereiding Ouwe Sunderklaas en kaarsen kerst kaarten maken In het nieuwe jaar volgen tussen de diverse schoolvakanties nog méér activiteitenblokken. bezig met ..Grease" voordat deze filmmusical opnieuw een hit werd. Ook kan de jeugd zich deze winter uitleven met de „tribal dance" Taakverdeling De uitvoering van de activiteiten is in handen van Liliane van Langelaan (35) Dit jaar verving ze de zieke Carla Schrama al en sinds 1 oktober is ze in vaste dienst als cultureel jongerenwerkster De 21-jarige Erna Kikkert beheert de bar in Time Out Vorig jaar werkte ze er al enige tijd en sinds september is ze weer terug. Ook neemt ze het beheer en onder houd van het skatepark op zich. „En Dankzij de nieuwe taakverdeling kan Carla Schrama éénmaal per week „spreekuur" houden in d'Ouwe Ulo. Gelijk met het activiteitenprogramma op woensdagmiddag (15 00-17 00 uur) is zij bereikbaar voor jongeren. Voor vragen of problemen op het gebied van o.a. sex drugs ouders, school, relaties en pesten kan men bij haar terecht. Degenen met zwaar dere problemen kan zij doorverwijzen naar Nora Steen van Triton, die we kelijks in d'Ouwe Ulo zitting houdt Mede naar aanleiding van de onlangs gehouden enquête onder de Groene- plaats-jeugd, zal Carla Schrama zich ook richten op de verslavingszorg Al met al blijft er tijd tekort om alles goed aan te pakken. ,We halen nu het maximale uit eén baan Maar er is nog zoveel te doen Het grootste knelpunt is de individuele hulpverle ning In twee uur kun je maar weinig jongeren helpen."

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2