Strender regie slaagt in vele opzichten teso R I« M Gewaagd toneelspel nieuwe ervaring Agenda TEXELSE^? couRANT Nieuwe voorzitter budovereniging Voorleesteam van 50-plussers ecensie Zwemclub houdt kaarsenactie emonam „Ome" Jan Rijk Anbo gaf advies - - f - - A Van Gogh-impressies door Texelse jeugd Unicef in bibliotheek Brabants koor in RK kerk Clown Flappie in zwemparadijs DINSDAG 4 NOVEMBER 1997 Budovereniging Shima heeft sinds vorige week een nieuwe voorzitter. Jan Keesom werd tijdens de jaarver gadering door de leden gekozen als opvolger van de niet-herkiesbare Dick Schermer. Keesom wordt bijge staan door een eveneens nieuwe penningmeester, Theo Voorn. Met tevredenheid werd teruggeblikt op het voorbije seizoen. De budo- dag waarop de diverse afdelingen een optreden verzorgden, krijgt vol gend jaar waarschijnlijk een vervolg. De begin dit jaar opgerichte afdelin gen voor karate en shaolin kempe hebben nog geen eigen activiteit ont plooid Ouderen zijn de lezers in Neder land, blijkt steeds weer uit onder zoeken naar de vrijetijdsbesteding van de verschillende leeftijdsgroe pen. Dit gegeven is het uitgangs punt van een actie van de Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Open bare Bibliotheek. Beide instellin gen vragen 50-plussers zich te melden voor een leuke activiteit onder de naam „50+ leest voor". Voorlezen is goed voor de taalontwik keling van kinderen. Ze leren er woor den bij. Ze horen andere dingen, ze horen hoe een verhaal in elkaar zit. Ze leren luisteren en zich concentre ren Ze komen tot rust Ze horen hoe andere mensen leven en ze leren hun fantasie gebruiken. Genoeg redenen om voor te lezen. De bedoeling is een voorleesteam van ouderen op te richten. Dit team is inzetbaar om voor te lezen op scho len. peuterspeelzalen en de biblio theek. De deelnemers krijgen een eendaagse cursus om hen voor te bereiden en ze krijgen hulp bij het zoeken in het grote aanbod aan kin derboeken. Geïnteresseerden kunnen zich mel den bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg (tel. 312696). Terwijl Macheath (Wlm Berkens) de strop wacht tuft Inspecteur Brown Hans Oosterhaven) op een solex over het toneel. (Foto Gorard Tvnmerman) Toneelspelers wanen zich met een muur achter zich doorgaans betrekkelijk veilig. Voor toneelgroep Oosterend kwam het ge vaar dit weekend van alle kanten. Het decor van ,,Die Dreigroschen Oper" van Bertolt Brecht en Kurt Weill stond in De Bijenkorf midden tussen het publiek. De gewaagde aanpak vormde een nieuwe ervaring, zowel voor het publiek als voor de acteurs. Regisseuse Anneke Berghuis kan tevreden zijn. De examencommissie van het Centrum voor Amateurkunst Noord- Holland was unaniem van oordeel dat ze is geslaagd voor de regiecursus. Gerard Schrama schitterde in de rol van verteller. Jeugdleden van zwem- en poloclub TX '71 gaan zaterdag op pad voor de jaarlijkse kaarsenactie De jonge zwemmers bieden met het oog op de naderende feestdagen kaarsen te koop aan Deze kosten een rijks daalder per pakje. Opbrengst. De collecte voor de brandwondenstichting heeft op Texel ƒ7500,- opgebracht Dat is net iets meer dan vorig jaar. De 3 Stuiver Opera is een wrange komedie over de slechtheid in de mens. Plaats van handeling is de Londonse onderwereld, waar rover baas Macheath (Mackie Messer) aan het hoofd staat van een louche bende De crimineel is populair bij de vrouwen. Zo heeft hij een verhouding met Polly, dochter van bedelaars koning Peachum, die door haar ver trek voor het eind van zijn bedelaars- bedrijf vreest. Mackie is ook een geziene gast bij zijn liefjes in het bor deel En zijn andere vrijster is Lucy Brown, dochter van de politie commissaris. Als tipgever beschouwt Mackie deze diender als vriend. Die Dagelijks was hij te vinden op 't Beursie. „ome" Jan Rijk. Zondag nacht overleed hij in zijn slaap op 74-jarige leeftijd. Eigenlijk ieder een kende hem, zowel voor Texelaars als toeristen was hij een markante verschijning. Jan ging in zijn werkzame jaren het eiland over met een ijscokar Aanvankelijk werkte hij voor fami lie Swarthoff, later voor Hillen, waar hij kind aan huis was Daarnaast was hij een getalenteerd voetbalkeeper Eén van zijn gevleugelde uitspraken werd later „men noemde mij de Zwarte Panter". Jan Rijk begon zijn voetbalcarrière bij de Texelse Boys, maar maakte later de over stap naar het eerste van SV Texel. Aan lage ballen had hij, wegens zijn lengte, een bloed hekel Voetballers die het waag den hem op die manier te besto ken, konden rekenen op een donderpreek. Jan Rijk, die vijftig jaar bij zijn zus ter in huis woonde, verkeerde graag onder de mensen. Boven dien hield hij van handelen, dus verzorgde hij lange tijd de ver koop van staatsloten Daarna wist menig club hem te vinden als er loten dienden te worden ver kocht. Ook op de wekelijkse Folk lore werd hij een bekende ver schijning. Ome Jan werd echter ziek. Hij kreeg longkanker en raakte naar het Verpleeghuis Volgens zijn zuster heeft hij zijn ziekte waar dig gedragen „Er kwam nooit één klacht over zijn lippen." kan hem echter niet van de onder gang redden. Verraad drijft de hoofd man tot twee keer toe de cel in van het beruchte Old Bailey, waar de strop hem wacht. De amnesty die de koningin Mackie aan het slot verleendt. is een knipoog naar de waarheid. Slechte mensen komen er uiteindelijk toch weer goed vanaf, moraliseert Brecht. Ambitie Gebrek aan ambitie kan de toneel club niet worden verweten. Alleen hadden de Strenders met zelf al het nodige talent in huis. Vandaar dat Berghuis ook spelers van buiten Oosterend had aangetrokken. Ook voor hen was het eindeloos repeteren en aangpassen om een vlot en boeiend stuk voor het voetlicht te brengen. Het verhaal wordt geregeld onderbroken door liedjes waarin com mentaar op de maatschappij wordt geleverd. De zangpartijen zijn een gedurfde klus voor de acteurs, omdat het in hoofdzaak met-geoefende zangers betreft. De melodieën zijn niet een voudig. Extra handicap was dat de begeleiding neerkwam op één saxo foon. „Het gaat veel meer om datgene wat ermee wordt uitgedrukt, dan om de kwaliteit van het gezongen", moti veert Berghuis de muzikale aanpak. Belichting Om het spel boeiend te houden was tot op het laatste moment geschaafd in het stuk. Maar ook aan de belichting. De twintig spots werden op het laatste moment verhangen, om te voorkomen dat het publiek in het ge zicht werd geschenen De lampen werden aangebracht en bediend door Aad Zegers en Thijs Steffens. Om het publiek volledig bij de slechtigheid in het stuk te betrekken, werd er midden in de zaal gespeeld. Aan beweeglijkheid ontbrak het op de toneelvloer niet. Al was het al omdat de acteurs regelmatig een andere houding moesten aannemen, zodat de toeschouwers met steeds tegen Met de totstandkoming van de seniorenwoningen in de „Hof van Geus" aan het Schilderend heeft de -inmiddels opgeheven- Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) geen bemoeienis gehad In het kranten verslag naar aanleiding van het „pannenbier" bij dit bouwproject, hadden de betrokkenen dit ten on rechte vermeld Wel heeft de plaatse lijk afdeling van ouderenbond Anbo zich over het ontwerp gebogen Be stuurslid mevrouw M Leegwater- Klimp heeft in samenwerking met de gemeente de tekeningen kritisch doorgenomen. Daarbij zijn enkele onpraktische zaken voor ouderen uit het oorspronkelijke ontwerp verwij derd. dezelfde ruggen aankeken. Gevolg was dat iedereen de oren moest spit sen om mets van de tekst te missen. Een verhoogde tribune zorgde ervoor dat het spel ook achterin goed was te volgen Oliedrums Er was veel gedaan om de louche sfeer te accentueren Bijvoorbeeld de oliedrums die het decor vormden voor de samenzweringen en de leren jas sen waarin de trawanten van Mackie zich hadden gehuld Ze weren ge leend van de solexclub. Er was veel werk gemaakt van de kostuums. De hoeren tippelden in uitdagende outfit over de bühne. Ook de andere ac teurs zetten in passende, zelf gemaakte, kostuums hun persona ges kracht bij Kettingzaag Bendeleider Macheath was een rol op het lijf geschreven van Wim Berkens, bekend van „Geen C te hoog" Met gepaste bluf en charisma gaf hij de juiste vorm aan de penoseleider wiens dagen aan het hoofd van het hiërarchisch onderwereldje aan het wankelen zijn. De meest overtui gende entree maakte bendelid Cees Timmer, die met een gierende kettingzaag de geweldadige aanpak in het circuit demonstreerde In een andere rol maakte hij zijn opwachting als politie-beambte Als bedelaarskoning etaleerde Aris Bremer zijn theatrale gaven. Vooral in het lied „Ondanks dat" kwamen die tot uiting Een prominente rol was weggelegd voor toneeldochter Jacolien Eelman, als de wat naive Polly. Ze speelde heel alert. Indruk wekkend was de confrontatie met Janien de Bruijn, als Lucy Brown, waarin de rivaliserende dames twist ten over de liefde (en bezittingen) van Mackie. Zijn derde minares en verra der, het hoertje Spelonken Jenny, werd gespeeld door Aafke Geense. Indrukwekkend was de verschijning van Hans Oosterhaven als commis saris van de politie. Als robuuste wetsdienaar gooide hij zijn gewicht in de strijd toen hij in de slotscène op een solex de amnestie voor Macky aankondigde. Bedelaars Op de lijst van toneelspelers prijken verder de namen van Ina Schrama (Celia Peachum) en Joop Groeskamp als beginnend bedelaar en dominee Kimball. Bendeleden en bedelaars waren Willem Hart, Marlijn Dros en Ger de Jong. De dames van lichte zeden werden gespeeld door Leme Bremer, Margrethe Blom en Karin Nauta. Hen was geen grotere rol toe bedeeld dan die op de achtergrond Vermeldenswaardig was de prestatie van Gerard Schrama. De acteur com bineerde zijn persoonlijke uitstraling met een outfit die zijn uitwerking niet miste. Als verteller bewoog hij zich magistraal over het podium. In geheel andere snit speelde hij als één van de hoertjes een dubbelrol. Dat het klas sieke toneelstuk voor Berghuis als eindtoets voor haar vierjarige oplei ding gold, maakte het extra spannend voor haar en de twintig mensen die ruim een jaar aan het ambitieuze stuk hebben gewerkt. Het was dan ook niet vreemd dat toen de jury van het centrum voor Amateurkunst zaterdag na afloop een uur over het stuk had nagepraat, een bruisend feest los barstte. Gerard Timmerman Dinsdag 4 november In het dorpshuis van De Waal be gint om 19.30 uur het jaarlijkse overleg met het college van b en w. In Cinema Texel begint om 19.00 uur de film Nothing to lose en om 21.30 uur Copland Woensdag 5 november De clown Flappie en zijn assis tente Appie treden van 14.00 tot 17.30 uur op in zwemparadijs Calluna h Cinema Texel draait vanaf 16 00 uur The Lost World en om 20.30 uur Nothing to lose Donderdag 6 november ft Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) heeft ledenvergadering in „Bosch en Zee" in De Koog. aanvang 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte vertelt districtshoofd van Staats bosbeheer Texel Jaap van Groenigen over het toekomstig beheer van staatsbos- en duin gebieden. In De Lindeboom te Den Burg treedt het Engelse folkduo Show of Hands op Aanvang 21.00 uur; toegang ƒ15,-. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Vulcano. Vrijdag 7 november Het kruiswerk houdt van 9.30 tot 11 30 uur in het gebouwtje aan de Schoonoordsingel een bijeen komst voor (aanstaande) ouders van meerlingen Deelname kost ƒ5,-. kinderen hebben gratis en tree. Aanmelden op werkdagen van 8 30-9.30 uur via tel 31 32 41 In de NH kerk van Den Burg is vanaf 10.00 uur een bazaar. Di verse spelletjes en rommelmarkt. De opbrengst is voor de restaura tie van het gebouw In De Schakel begint voor hetzelfde doel om 20 00 uur een bingo met mooie prijzen Voor de derde maal speelt Toneel groep Oosterend „Die Drei groschen Oper" van Bertold Brecht en Kurt Weill. Ditmaal is de voorstelling in theater De Kieken dief op De Krim, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Vulcano. Zaterdag 8 november Enkele Texelse kerken organise ren de actiedag „Hulp aan Roe menië" Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen hulpgoederen worden ingeleverd bij de Gereformeerde kerk van Oosterend (Peperstraat), het Zeemanskerkje in Oudeschild en het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Ook geld voor medicij nen en transport is welkom. In manege Akenburg wordt van 14 00 tot 17 00 uur zwarte markt gehouden Standhouders mogen vanaf 13 00 uur hun waar uitstal len. Entree is ƒ1,-, toegangsbewijs is tevens een lotnummer. Om 14 45 uur begint op het par cours aan de Biesboschweg een ATB-wedstrijd van Wielervereniging Texel. In dorpshuis 't Skiltje wordt ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de dorpscommissie gj| (tweede) Bonte Avond gehoudci Alleen Oudeschilders hebben tos gang Gratis kaarten zijn verkn^ baar bij Zeilmakerij Texel Het koor Kallilope uit Beek e Donk treedt op tijdens de keit dienst in de RK kerk van Den Bui; aanvang 19.30 uur. Na afloq brengt het koor nog andere lied; ren ten gehore. In jongerencentrum Time Out Den Burg is van 20 00 tot 22.6 uur disco voor jeugd van 12 tot ji jaar. Toegang 1,- en prijzen vo; de mooiste outfits. In Cinema Texel draait om 20.3 uur Vulcano. Tot vrijdag 19 december maS Teso geen extra afvaarten worden dit weekend geen wad! tijden verwacht Hoogwater te Oudeschild Di. 04 Wo 05 Do. 06 Vr 07 Za. 08 Zo. 09 Ma. 10 Di. 11 Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hocgwafer De zon korrl 7 november op om 07 45 uur en gaa onder om 16 59 uur 7 november eerst? kwartier, 9 november doodtij 10 10 en 22.34 u. 10.30 en 22.50 u 10.57 en 23.35 u. 11.47 u. 0.40 en 12.54 u. 1.44 en 14.20 u 3.20 en 16 10 u. 4 45 en 17.26 u. k i i r r Eén van de leukste kunstexposities is deze maand te zien in Burgwal 37. Na schilderijen en foto's van divers kali ber hangen er nu aansprekende werkstukken: de leerlingen van De Fontein (voorheen CVO-school) leef den zich uit als ware expressionisten, geïnspireerd door Vincent van Gogh. Docent Jan Bot fotografeerde de meest geslaagde schilderingen en deze zijn ingelijst te koop. De op brengst is voor aankoop van school materiaal. Enkele leerlingen tonen duidelijk ta lent. De bekende scheepjes op het verlaten strand zijn treffend weerge geven. waarbij in sommige gevallen ook het desolate uit het werk van Van Gogh is overgenomen. In een don kere hoek van het etablissement han gen werken uit Van Gogh's sombere periode, toen hij De Aardappeleters maakte. Belangstellenden zijn welkom en de leerlingen worden bij een bezoek getrakteerd op limonade. De vrijwilligers van Unicef beginnen vanaf dinsdag weer met de wmter- verkoop in de bibliotheek. Er zijn veel artikelen, onder andere ook puzzels, spelletjes, bekers én etui's Daar naast is er een groot assortiment aan kerstkaarten. De opbrengst is voo. projecten voor kinderen in nood. De clown Flappie met zijn assistente. Het koor Kalliope uit Beek en Ds (Noordbrabant) is zaterdag 8 nove ber te gast in de RK kerk van D Burg. Het uit 15 personen bestaa» ensemble verleent muzikale on» steuning aan de kerkdienst, die 19.30 uur begint. Kallilope zingt voornamelijk a capt nummers, van klassiek tot hedi daagse genres als pop, jazz encfe harmony. Tijdens de dienst brengtl koor, onder leiding van Giel Jacci vooral werken van G.P. da Palestn (1525-1592). De vaste gezangen" men uit zijn Missa Papae MarcellU afloop laat het koor de aanwezij ook kort kennismaken met enkele; dere onderdelen van het repertor De clown Flappie is morgenn dag te gast in zwemparad Calluna. Flappie opent hiermee nieuwe serie Calluna Kinderweki Op de woensdagen 5 en 19 nove ber en 3 december is er telkense speciaal programma voor jeugd. Flappie maakte naam op de televf met het clownsduo Appie en Flapp Hij speelde in vele kinderfilms envi zorgt al tientallen jaren optrede' Zijn meest populaire uitspraak is J ik 't doen, of zal ik 't niet doen?" genwoordig treedt hij op met een; sistente, de vrouw van de onlan overleden Appie. Samen staan garant voor een middag vol doldws avonturen. Kinderen kunnen mors tevens meedoen aan een Flapp kleurwedstrijd. Ook is er limonadt Woensdag 19 november h« Calluna voor de jeugd een sporH spelinstuif. Sinterklaas sluit op 3d cember de Kinderweken af. De* tree voor kinderen tot en met 12p bedraagt steeds ƒ5,-. Per kind isd volwassene toegestaan; deze bed ook ƒ5,-. De programma's durend kens van 14.00 tot 17.30 uur.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2