Cjroen rwartsjexelsin het hart-, Kans op „sterren" niet voor ieder even groot VVV reageert op onrust KLV-leden B en w akkoord met duurdere Boodtlaan YjT NBC Eelman Partners Herstelwerk start maandag (ORT Texels UJimJTlets 'DeWevcr rken organiseren ulp aan Roemenië Twee nieuwelingen Durper brandweer &&A\ -J\orsze! Lucht Visser werkt nog aan oplossing Schoenmaker even naar Kantoorstraat Inbraak VERDER TVT IN DIT i\ummer Muzikale verarming onderwijs dreigt 2 Durper comité tegen vlieghinder 3 Meyert Boon maakt mooiste uitkijktoren 5 „Vriendelijk zijn voor toeristen" 5 Oude Keyser Co in januari plat? 7 Club van niet-ezels 7 Moddermannetjes verdiept in TC Vinke opvolger Nauta in KvK Stenen moeten de berm uit Met kerst sanctie voor café Le Berry drogisterij Gemeente verzekert ambulance Mok Zonder zijn 500 leden heeft v.v. Texel'94 geen bestaansrecht. Zonder zijn 80 sponsors en ÏOO vrijwilligers geen bestaansmogelijkheid BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11230 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ifiONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) van de wijzigingen die wordt örgevoerd bij de ANWB-classi- alie van toeristische accommo- tie is dat de grootte van het te uren object van veel meer be- g wordt. Sommige leden van de lelse Vereniging van Logies- rstrekkers (TVL) vrezen dat daar- een oneerlijke situatie ont- at. Immers in de recreatie- ken mogen bungalows volgens bestemmingsplan 70 m2 zijn, wijl de doorgaans apart op er- staande zomerwoningen en treatieve opstallen de 55 m2 niet :gen overschrijden. Exploitan- van laatstgenoemde huisjes teren dus in een nadelige posi- bij het streven naar een zo groot igelijk aantal sterren. was één van de bedenkingen die reravond naar voren werden ge- >:ht in de TVL-vergadering in ösch en Zee". Nadere informatie ■dde op handen zijnde veranderin- wan het classificatiesysteem was bet laatste moment aan de agenda gevoegd naar aanleiding van de ust die hierover is ontstaan. Het ehagen ontstond na de vergade- van de Kleine Logies Verstrek- waarin het onderwerp aan de was gesteld en door de ilicaties in de krant, waaronder de imn ..Vallende sterren" in de else Courant Vertekend ■directeur Veronica Bos zei gis teravond dat nu een „vertekend beeld" is ontstaan. Ze had zich nog even bij de ANWB op de hoogte ge steld en meldde dat het zeker niet de bedoeling is om door de strengere normen de veelzijdigheid van de ac commodatie op Texel teniet te doen. Ook eenvoudige onderkomens wor den op prijs gesteld, maar ze moeten wel voldoen aan minimale eisen. Het is met nodig om magnetron of vaat wasser aan te schaffen, al leveren deze voorzieningen bij de keuring wel punten op, in tegenstelling tot vroe ger. De directeur erkende dat de af metingen van een huisje een veel belangrijker rol gaan spelen, zij het dat dit in samenhang wordt bekeken met het aantal personen waarvoor de bungalow is bedoeld. Ze wees erop dat er in 12 jaar mets aan de normen is gewijzigd, maar dat de eisen van de gasten inmiddels wel zijn veranderd. Er zijn inmiddels met het nieuwe sys teem proefclassificaties geweest, ook op Texel. De aangescherpte keuring wordt in het jaar 2000 onverbiddelijk van kracht. In de jaren ervóór worden het oude en nieuwe keuringssysteem naast elkaar gebruikt, zodat de ex ploitanten nog een behoorlijke pe riode hebben om aanpassingen en uitbreidingen door te voeren. Respijt? Vanuit de vergadering werden enkele bezwaren naar voren gebracht: een keuken van een bestaand huisje is al gauw te klein voor een wasmachine en droger Een ander lid vreesde dat diaconieën van de Gerefor- rde kerk in Oosterend en de vormde Waddengemeente deschild/Cocksdorp/Ooster- organiseren zaterdag de «dag „Hulp aan Roemenië". en 10.00 en 16.00 uur kunnen elaars hulpgoederen inleveren bij Gereformeerde kerk (Peper- it), het Zeemanskerkje in Oude- len het Eierlandsche Huis in De ;sdorp. Er is behoefte aan olartikelen (potloden, pennen, liften, gummen), beddengoed, ing, hand- en trapnaaimachines, ilkachels (gas), speelgoed en ge lschap voor huis en tuin Ook nog gezocht naar tien 4- of 6- ioons eettafels met bijbehorende ilen voor een ziekenhuis Meer dan welkom is geld voor medicijnen en transport. De kerken reageren hiermee op een noodkreet van de stichting Schier monnikoog, die al sinds 1990 hulp biedt aan Roemenie en onlangs te rugkeerde van een hulpmissie. Sinds de val van het IJzeren Gordijn is er in de materiële welvaart in het voorma lige Oostblokland weinig verbeterd Vooral op het platteland heerst grote armoede en is gebrek aan de meest elementaire zaken Om het land van een totale bankroet te redden, heeft de nieuw gekozen regering forse be zuinigingen en verhogingen van de belastingen aangekondigd. Omdat de lonen echter niet meestijgen, raken grote delen van de bevolking als ge volg van deze maatregelen in ern stige problemen. De stichting Schiermonnikoog garan deert dat alle hulp op de juiste plaats arriveert. Wie vragen heeft, kan te recht bij Ria van Strien, tel. 318 679. het aangescherpte systeem tot een „negatieve inkomensspiraal" voor kleine logiesverstrekkers zal leiden, in samenhang met het overaanbod van bungalows waarvan nu al sprake is. Irene Schuljl vond dat de exploitanten bij gebleken gebreken met direct een ster moeten verliezen, maar bijvoor beeld een jaar de gelegenheid moe ten krijgen om de nodige aanpassin gen door te voeren. Het lijkt niet uitgesloten dat een der gelijke regeling er komt. Aan het grootteverschil tussen bungalows kan VVV of TVL weinig doen, want dat ligt planologisch vast. Overigens heeft de TVL nog hoop dat de Raad van State alsnog zal bepalen dat ook zomer woningen en recreatieve opstallen 70 m2 mogen worden. Volgens be stuurslid Gerard Zoetelief moet een apart staande particuliere bungalow eigenlijk meer ruimte bieden dan zo merhuizen in parken. Want in parken kan voor wassen e d. gebruik worden gemaakt van centrale voorzieningen. Contributie De contributie van de TVL gaat voor het eerst in drie jaar gemiddeld 2.4% omhoog bij wijze van inflatiecorrectie Bij de kleine logiesverstrekkers is de verhoging niet meer dan 1,4%, maar de grote gaan 4,4 meer betalen. Dat gebeurt krachtens de afspraak dat het onrechtvaardige contributie- verschil tussen grote en kleine ver huurders in fasen wordt verkleind. Een van de kleden vroeg zich af waar die verhoging voor nodig is, aange zien de financiële stukken een rede lijke reserve laten zien. Volgens voor zitter Harry Wuis moet de reserve groter worden om onverwachte grote uitgaven te kunnen doen, zoals voor tussentijdse extra promotieacties. Bij de laatste extra actie die een halve ton kostte, ging in één keer een derde van de liquiditeit verloren. Lees verder pagina 7 De brandweer in De Cocksdorp heeft er twee vrijwilligers bij Ed Kuiter en Frank van der Linde, bei den uit de Kikkertstraat, hebben een aanstelling als aspirant-brandwacht. De werkgevers van beide Texelaars hebben er geen bezwaar tegen dat hun medewerkers soms overdag uit rukken Met hun aanstelling zijn twee van de drie vacatures bij de brandweer ingevuld Aannemingsbedrijf De Vries v.d.Wiel begint maandag met een ingrijpende opknapbeurt van de Boodtlaan in De Koog. Het wegdek ligt er al jaren beroerd bij, vooral na de vervanging van het riool. Of de wens vanuit het dorp om de straat ook „mooi aan te kleden", wordt uitgevoerd, hangt af van de ge meenteraad. B en w geven een positief advies. Onlangs bleek ti|dens een hoorzitting in de badplaats dat de Kogers de Boodtlaan graag willen verfraaien, om zo de entree van hun dorp aan trekkelijker te maken. Gedacht wordt aan „antieke" straatlantaarns zoals in de Dorpsstraat, beplanting van strui ken en bomen en verbetering van het voetpad De extra wensen maken de her inrichting bijna dubbel zo duur. De Vries v.d.Wiel voert de aanpassin gen aan de weg uit voor 117.000,- (ex BTW). Daar zou nu nog eens ƒ112.000,- bovenop moeten komen. B en w zijn hiermee deze week ak koord gegaan. Het college wil het bedrag grotendeels financieren uit het „potje" voor verkeersvoorzien- ingen. Op 20 november neemt de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid een be sluit over de meerkosten Als het sein op groen wordt gezet, kunnen de extra wensen nog door de aannemer worden „meegenomenBedoeling is de vernieuwde straat in de tweede helft van december op te leveren. Klinkers Tijdens de werkzaamheden, die vijf weken in beslag nemen is de weg dicht voor alle weggebruikers. Via de Pijpersdijk komt er een omleiding voor doorgaand verkeer richting De Cocksdorp De straat wordt openge broken van de Duinroosstraat tot aan het doodlopende gedeelte naast ho tel Het Uilenbos. De vernieuwde Boodtlaan wordt ge heel voorzien van klinkers. Aan weerskanten komen parkeerhavens. Betonranden zorgen dat elders langs de straat geen auto's kunnen staan. Verder komen er drie verkeers-drem- pels met een vrij flauwe helling en twee zebrapaden. iesselaars zijn beslist met ach- Irlijk. Dat weten wij wel. maar i de rest van de wereld nog. Al iuwenlang gaan wij voorop in medegebruik van de natuur, iderhouden een voortvarende ierverbinding, fokken een iperschapenras. bouwen Vateristieke boeten en monu mentale raadhuizen en zetten ik nog eens de toeristische end. Toch laten wij ook wel ens een steekje vatten, we zijn ergeten om gebruik te maken >n al die duizenden zwerf- tenen die in de bodem van het Hive Tessel liggen Karlas komt i met een geniaal plan. Bouw m die keien een middeleeuws isteel1 Fantastisch, éen april i Ouwe Sunderktaas vatten dit ar op dezelfde dag. Je kunt 'og beter bouwen met twee an- ire, onuitputtelijke natuurlijke Hertalen Zandkastelen heb- in helaas een kort leven, maar luchtkastelen kun ye eeuwig TOmen Horszei Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild werkt nog aan een oplossing voor de financiële pro blemen waarin het verkeert. „Als alle partijen de afspraken van het overlevings- en beleidsplan nako men, kunnen we een doorstart ma ken", stelt de directie. Onderaannemers, leveranciers, op drachtgevers en bank hebben de bereidheid getoond mee te werken aan de sanering „We zijn blij met alle steun en goodwill die we de afgelo pen tijd hebben gekregen." Het kost echter veel tijd en moeite om uit de problemen te geraken De kwestie houdt de gemoederen op Texel al maanden flink bezig. Sinds de zomer door diverse betrok kenen koortsachtig gewerkt aan een oplossing De bedrijfsleiding wordt daarbij geadviseerd door een be drijfsadviseur. Deze oud-aannemer is gespecialiseerd in het bijstaan van in nood verkerende bedrijven. Die con stateerde dat er bereidheid bestond om het bedrijf overeind te houden. Op basis daarvan werd een overlevings- en beleidsplan gemaakt. Door de medewerking van onder andere cre diteuren kan Visser voorlopig door draaien. Terwijl nog wordt gewerkt Cees van Osch verhuist binnen kort met zijn bedrijf voor enkele maanden naar de Kantoorstraat, naar het pand waar voorheen het bontatelier van Karlas was geves tigd en dat eigendom is van de fa milie Timmer van het Open Boek. Op het moment dat de bouw in de Weverstraat is afgerond, keert de schoenmakerij weer naar de oude locatie terug. Dat zal naar verwachting nog vóór april het geval zijn. Een en ander is niet alleen afhankelijk van de grillen van Koning Winter, maar vooral van het tijdstip waarop de bouw kan be ginnen. Initiatiefnemer Jook Nauta heeft de sloopvergunning al binnen, maar is nog in afwachting van de benodigde verklaring van geen be zwaar die de provincie moet afgeven. „Maar ik hoop toch wel voor 1 decem ber te kunnen beginnen Zoals bekend wil Nauta de schoenmakerij en het naastgelegen woonhuis slopen en in de nieuwbouw twee woningen op de eerste verdie ping realiseren. Het bedrijf van Van Osch, dat nu nog twee verdiepingen beslaat, keert terug op de begane grond. Nauta hecht eraan te benadrukken dat hij en Van Osch volstrekt met in onmin leven. In de vergadering van de raadscommissie ROH van augus tus was door de commissieleden nog de indruk gewekt het eén en ander schortte aan de verhouding, omdat Nauta de schoenmaker te weinig bij zijn plannen zou hebben betrokken. „We kunnen prima door één deur", zegt Nauta nu. Van Osch heeft ook geen klachten: „Jook heeft alles ge regeld." En met een lach. „Logisch, want hij wil bouwen Ik zit liever met een biertje aan de bar." aan een definitieve oplossing, zijn er enkele noodmaatregelen getroffen. Zo hebben de opdrachtgevers van nieuwbouw in de Mars en het Jan Dirksoord rechtstreeks de onder aannemers betaald, zodat de wonin gen konden worden afgebouwd Bij Visser wil men verder geen medede lingen over de huidige stand van za ken doen Bij verhuurbedrijf Kobeko aan de Nikadel in De Koog is in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken. De daders kwamen binnen door een bovenlicht open te breken. Een poging om het cijferslot van de kluis te kraken mislukte. Er wordt mets vermist. Kunst en cultuur Om een va cante zetel in de adviescommissie kunst- en cultuurbeleid op te vullen is de gemeente op zoek naar ie mand met interesse voor kunst. Tot voor kort vertegenwoordigde Coby Kooiker de geïnteresseerde burgerij. Omdat ze zelf kunstenaar is. verte genwoordigt ze nu de categorie beeldend kunstenaars. Gegadigden kunnen zich bij de gemeente mel den. Veegmachine. De gemeente gaat de veegmachine vervangen Door intensief gebruik is de oude erg ver sleten. Voor een nieuw exemplaar wordt 275.000.- uitgetrokken. Daar was rekening mee gehouden. Diefstal Een op de Parkstraat ge parkeerde bromfiets bleek maandagmiddag gestolen De eigenaresse deed aangifte, maar vond een paar uur later zelf haar vervoermiddel terug in het park. Het stuurslot en het achterlicht waren vernield. Moddermannetjes die de Texelse Courant lezenWie goed kijkt her kent in het besmeurde gezelschap de gezichten van enkele Texelse agenten De heren hebben zojuist een modderbad genomen in het be kende Israëlische kuuroord Ein Geddy aan de Dode Zee (zie achter grond) De hermandad was door collega's uit het gastland uitgeno digd voor een voetbaltoernooi Meer hierover verder in deze krant. IFoto Ajd Bkxn) Jook Nauta is tussentijds opge stapt als bestuurslid van de Kamer van Koophandel Alkmaar. Hij is op gevolgd door Ko Vinke, zodat Texel in de Kamer vertegenwoor digd blijft. Nauta heeft de functie (als vertegen woordiger van MKB Nederland) nog geen jaar bekleed. Hij stopte ermee omdat het werk hem te weinig voldoe ning gaf in verhouding tot de tijd die erin ging zitten Zelf deed hij met suc ces een beroep op ex-TVO-voorzitter Vinke om zijn plaats in te nemen Het is meestal een fraai gezicht twee enorme zwerfkeien naast de oprit. Liggen ze in de berm van de weg, dan is de bewoner echter in overtreding. De gemeente is van plan hier de komende tijd tegen op te treden In veel gevallen worden de keien niet alleen ter versiering geplaatst Bewoners proberen tevens te voor komen dat de berm bij hun oprit wordt stukgereden of gebruiken de stenen als herkenningspunt in het donker Voor de gemeente is de berm echter een „vluchtruimte" De gemeente is als wegbeheerder ver antwoordelijk voor de bermen en dus ook aansprakelijk voor schades of letsel die daar worden opgelopen. De stenen vormen obstakels die ge vaar opleveren en moeten dus weg. Café Le Berry in De Koog moet vanaf vrijdag 19 december twee weken lang een uur eerder dicht. De gemeente legt deze sanctie op, nadat het horecabedrijf afgelopen zomer de 1-2-3 regeling overtrad. Eigenlijk had burgemeester Van Rappard Le Berry al eerder willen bestraffen. Door tussenkomst van de rechter werd hiervoor een stokje gestoken. Eén van de redenen was dat dergelijke strafmaatregelen pas mogen worden opgelegd zes weken nadat de beslissing op een bezwaar schrift aan de betrokkene is bekend gemaakt. Exploitant Koos Ruiter kreeg volgens de gemeente op 3 no vember bericht dat zijn bezwaar on gegrond is verklaard Reden voor de gemeente zo n zes weken na deze datum de sanctie toe te passen. Ge zien de verwachte toeloop komt die periode de gemeente met slecht uit Het staat in verhouding tot de da tum waarop de overtreding is be gaan" motiveert de gemeente. An dere café's die de 1-2-3 regeling zouden hebben overtreden, wacht geen sanctie „Alleen bij Le Berry was er geen enkele twijfel." (Advertentie) TEXELS E^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: jx, 7 moerbeek T -., meubelhandel en lii incuoci interieurverzorging b.v NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Als de Texelse ambulances zijn weggeroepen en er geen vervan gende wagens uit Den Helder be schikbaar zijn, kan een beroep worden gedaan op de militaire ambulance van de Joost Dour- leinkazerne. Inzittenden daarvan zijn echter niet verzekerd, zodat de gemeente heeft besloten ƒ150,- uit te trekken om dit te re gelen Jaarlijks wordt De Mok zo'n vijf tot tien keer gevraagd om stand-by te staan, omdat er even geen ambu lances op het eiland zijn. De militaire wagen is tot nu toe slechts één keer echt in actie gekomen, maar draait regelmatig mee als er oefeningen zijn Defensie brengt geen kosten in rekening voor het gebruik van hun wagen De Joost Dourleinkazerne beschouwt dit als .goede buren hulp". Met Defensie zijn afspraken ge maakt over het inzetten van de wa gen via een rechtstreekse benade ring, in plaats van de omslachtige officièle weg via hoofdkwartieren. Ook is de Mok-ambulance opgeno men in het gemeentelijke rampen plan Defensie verzekert z'n manschap pen en materieel met. Dat betekent in de praktijk dat als er burgers wor den vervoerd met de wagen, deze onverzekerd zijn In extreme geval len zou een chauffeur, die in op dracht handelt van een meerdere, aansprakelijk kunnen worden ge steld door betrokkenen of familie van de vervoerde Om dat af te dek ken sluit de gemeente een verzeke ring af Mede-boofdsponsor van v.v. Texel'94 Accountants en Adviseurs

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1