Toeristvriendelijkheid betonfreak Boon Winnend ontwerp Fonteinsnolw:rePbn°::dLhBoeónhoorMe,ooi Tweede beleidsplan Stuurgroep Promotie TEXELSE^" couRANT 'xTOheShe! eindelek weef?) 7 föBORGH' Henk de Haas Informatiemarkt over dementie Zwarte markt in manege Akenburg promoveert op studie over begraven koolstof Andere busroute VOC-schip voor tuin Panorama Kan het nog bonter? VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 .PNN6 £\N1'H UNIFORM NflBRf>"> fJ. V4ET WERK dat-ie burgemeester van De Waal was." ^0a^ m C 00^^ mj§ ^0^k ff er jv ^0^0 ^0^0 do raad groen licht geeft en de fmW V t g CM I W gW 1 MmJ W W \MW W benodigde procedures zijn doorlo- I g ^0g l ^^0 I J l g ^^0 g gf g g pen, kan de toren er voor het zoen staan inlas dat de gemeente er een wed- lijd van wilde maken. Zo'n uitda- ngkon ik niet weerstaan", aldus de öcksdorper, die zegt geen ontwer- eivan beroep te zijn. ,.lk ben een ouwer en in die zin is het ontwer en van dingen een zijsprongetje." ij noemt zichzelf 'geen traditioneel anker' Maar met futuristische ouwsels zal hij nooit aankomen „Ik eet wat wél en wat niet kan doordat ia! mijn hele leven in de bouwerij 1 Als ik een plan maak, dan is dat tijd technisch uitvoerbaar." )p weg naar zijn vakantie-adres in 'tilserland vormde zich een idee. Ie hebt ruim de tijd op 600 kilome- K Autobahn", lacht Boon, die een erwoudige vorm voor ogen had, Kt drie plateau's. Van beton, uiter- ird. „Beton heeft ten onrechte een lechte naam Dat komt omdat er iel veel lelijke dingen van zijn ge- eakt Maar dat hoeft echt niet. Je sul er ook mooie vormen mee ma in Het materiaal heeft veel voor den. Het is niet duur en derhoudsvrij." Lelijk beton son werkte zijn toren uit, maar be- ilte geen kans te maken „De ge- ieente wilde 'm van hout. Dat was Én van de eisen. Dan kun je wel ei- enwijs wezen, maar ik wilde toch pk wel een serieuze kans maken snmaal terug in Nederland belde j Louis Uriot, waarmee hij vaker inenwerkt. ..Ik zocht iemand om genspel te geven. Iemand die eer- te kritiek kon geven, zodat we sa- en verder konden werken." Uit ende van het betonnen principe erd een houten toren bedacht. Die jgt qua constructie echter anders, ion. „Dat komt door het materiaal. Er komen bepaalde krachten op zo'n Joren te staan Hout reageert anders dan beton. Dus is de constructie daarop aangepast." Hoewel hij zijn betonnen exemplaar nog steeds koestert, geeft Boon eer lijk toe wel mee te voelen met de ge meente. „Ze hebben wel een beetje gelijk hoor Beton en staal is mis schien wel te koud voor die plek, ook al biedt het technische voordelen, is het goedkoper en onderhoudsvrij. Hout is een vriendelijker materiaal Het ontwerp gaat uit van een duur zame houtsoort -voor de kenners: klasse 2 tot 3- die niet hoeft te wor den geschilderd en op natuurlijke wijze „vergrijst" met de omgeving. De toren krijgt een hoogte van ne gen meter Dat is veertig centimeter meer dan de eis Er worden drie m- veau's gemaakt en dat is niet alleen voor bezoekers met hoogtevrees. „Het is in de bouwwereld gebruike lijk dat je na drie meter stijging een rustpunt inlast Bij zo'n toren ook al om elkaar te laten passeren Uit vei ligheid? Ach, misschien ook wel Je valt hooguit drie meter, in plaats van negen..." Met naambord Voor de wedstrijd waren vijf ontwer pen ingediend, waaronder dat van gemeentewerken, dat eerder door de raad al werd afgekeurd. Jaap Kees Drijver diende zijn veelbespro ken plan niet opnieuw in. „Ik had het veel te druk om een nadere uitwer king te maken, bovendien vond ik ei genlijk dat er al genoeg over was gesproken. Ik ging ervan uit dat men er wel op uitgekeken was", aldus Drijver. Het college boog zich over de inzen dingen en was gecharmeerd van Meljert Boon bij de tekening van de uitkijktoren. twee plannen: dat van Boon en één van Erik Jan Vermeulen en Rob Wagemaker. Het idee van Boon kreeg de voorkeur en zal aan de raad worden voorgelegd Er is ƒ170 000,- beschikbaar en de ont werpen zijn voor dat bedrag uitvoer baar, dus als de raad groen licht geeft, wordt de toren gebouwd Gaat Meyert Boon 'm dan zelf ma ken'? ,,Daar gaan we nog over pra ten", aldus de systeembouwer. ,,We hebben er een serieuze prijsopgave bij gevoegd, dus het kan wel." Of de naam van de ontwerper erop komt is een ander verhaal. Ze hebben me ooit al een weg ontstolen, dus mis schien is het gerechtigheid", lacht hij, refererend aan de Meyertebosweg, die ooit Meyert Foto s Tessa ran Daaien) gaan een militaire helikopter in te schakelen Dat lijkt Boon fantas tisch „Ik heb echter geen idee wat dat zou kosten We gaan natuurlijk niet alleen voor de show een hoop geld uitgeven. Het is ook mogelijk om 'm op de plek op te bouwen Boon geeft aan dat dat laatste ech ter niet eenvoudig zal zijn. „Je kunt er niet makkelijk bij. En wat bomen omzagen zal Staatsbosbeheer met leuk vinden." De Cocksdorper vindt dat de lucht macht als vriendendienst best mag assisteren. „Doen ze ook eens wat nuttigs in plaats van alleen maar herrie maken Maar de piloot krijgt hooguit een bakkie koffie, nou voor uit, een etentje. Meer mag het met kosten." Helikopter De plaatsing van het gevaarte heeft de gemeente al eerder hoofdbre kens gekost. Er zijn stemmen opge- nsl impressions, gemaakt op de computer. De bovenste is de aanvankelijke betonnen 'sie. de onderste de definitieve houten. de Burg. De Koninghal is woens- !9 lussen 11.00 en 17.00 uur een °le informatiemarkt over dementie 'hulpverlenende instanties. De or- hisatie is in handen van het Pro- fl Dementie Texel Dit is opgezet "aandacht te vragen voor demen- dementerenden en hun omge- "9 Dat gebeurt door het geven 6n voorlichting en het verzorgen cursussen. jaar geleden werd tijdens de 'omarkt het toneelstuk van Aris ',!mer „Het gebroken licht van getoond Hij schreef dit in odracht van het Project Dementie "el Op deze markt is een boekje hoop, met als titel „De geest ver- V De officiële uitreiking ervan is '6 00 uur. maar het is al eerder 'erkrijgen speciale service wordt bezoe- i,s lussen 12.30 en 13 30 uur gra tis een kop snert aangeboden, klaar gemaakt door leerlingen van de afdeling consumptief van De Hoge- berg Liefhebbers van gebruikte spullen kunnen zaterdag naar hartelust snuffelen op de zwarte markt die om 14.00 start in Manege Akenburg De veertig standhouders kunnen een uur eerder hun kramen inrichten. Marktmeester Arie Brands (Aken- buurt) heeft nog plaats over Gega digden kunnen zich opgeven bij Peter Dros, tel 31 44 90 (manege) of 31 08 01 (privé). De entree is één gulden. Het toegangsbewijs is te vens het kaartje voor de loterij. De prijzenpot bevat een draagbare ra- dio/CD-speler en twee luxe walk mans. De opbrengst van de oltebollenverkoop komt ten goede aan de manege. Dat het C02-gehalte in de atmo sfeer toeneemt waardoor de ge middelde temperatuur op aarde stijgt, lijkt bewezen. Er is echter nog veel onbekend over de facto ren die dit proces tegengaan of bevorderen. Onderzoek dat hierop is gericht staat daarom internatio naal in de belangstelling. Dat mer ken ze op het NIOZ waar al menige student promotieonderzoek deed, gericht op natuurlijke processen die van invloed zijn op het C02- gehalte. Deze keer is het Henk de Haas (30) uit Den Burg die maandag a.s. aan de Universiteit Utrecht promoveert op een onderzoek naar de „begraving" van organische kool stof in de Noordzee. Organische koolstof is koolstof dat zich bevindt in organismen planten en dieren Het zit dus met als kool zuurgas (C02) in de atmosfeer en doet derhalve niet mee aan de opwarming ervan. In dit geval gaat het met om levende algen en andere levende organismen die koolstof binden" maar om afgestorven mate riaal dat zich tussen de zand en klei- korrels bevindt van de zeebodem, dus letterlijk begraven De Haas heeft onderzoek gedaan naar de hoeveel heden waarom het gaat. de snelheid waarmee het materiaal wordt afgezet en hoe het nadien door zeestroming en storm wordt losgewoeld en ge transporteerd. Daarbij is aan de hand van diepe bodemmonsters nagegaan hoe dat proces zich de afgelopen duizenden jaren heeft voltrokken en Wegens de herinrichting van de Boodtlaan in De Koog rijdt de AOT- busdienst vanaf maandag een andere route Lijn 28 vanaf Den Burg naar De Cocksdorp gaat via de Pontweg, Pijpersdijk. Nieuwlander- weg en de Postweg naar De Cocksdorp. Vanaf De Cocksdorp loopt de route in omgekeerde richting naar Den Burg welke veranderingen zich hebben voorgedaan in de tijd Ook het opmer kelijke verschil in organisch koolstof gehalte van het Skagerrak en de Noorse Geul kreeg de aandacht Ver der werd onder meer vastgesteld dat het begraven van organische koolstof zich op vergelijkbare wijze voltrekt in andere ondiepe randzeeën dan de Noordzee Wat ook geldt voor het feit dat meer dan 90% van het afgezette materiaal wordt getransporteerd tot buiten het continentale plat en terecht komt in onderzeese canyons en de diepzee. Daardoor wordt de beteke nis van de ondiepe zee als opslag plaats voor organische koolstof nog meer beperkt. De Haas blijft na zijn promotie voor lopig werken op het NIOZ in het pro ject „European North Atlantic Margin" studies, fase II De Texelse bevolking moet zich meer rekenschap geven van het feit dat welvaart en welzijn voor een groot deel zijn te danken aan het toerisme. Het is veruit de be langrijkste economische pijler. Als men zich hier meer van bewust wordt, zullen begrip, tolerantie en waardering jegens het toerisme toenemen. Dit resulteert in een vriendelijker houding en meer per soonlijke aandacht voor de toerist. Aldus één van de aandachtspunten in het deze week verschenen tweede beleidsplan van de Stuurgroep Texelpromotie. die pleit voor een „bewustwordingscampagne" voor toeristvriendelijk gedrag, gericht op de hele Texelse bevolking De stuur groep wil een meer gastvriendelijke mentaliteit „Bedrijfsleven en bevol king moeten zich terdege realiseren dat een goed functionerend toerisme zeker met vanzelfsprekend is. Dat voorkomt eilandblmdheid". Aan de gastvriendelijkheid moet volgens de stuurgroep ook worden bijgedragen door met-toeristische bedrijfstakken zoals bouwondernemingen. Daarbij wordt gewezen op de mogelijkheid om „toeristvriendelijke gedragsco des" te ontwikkeien- Waakhond De Stuurgroep Texelpromotie. twee jaar geleden opgericht, is een samenwerkingsorgaan van het Texels Verbond van Ondernemers, de afdeling Texel van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Voorbijgangers keken dinsdag vreemd op. Een compleet VOC- schip zeilde" de Hogeberg op. richting herberg Panorama ..Willem Huizinga heeft voor ons de sloep uit de speeltuin omge bouwd' verklaart bedrijfsleider Anne van der Velden. De reden is een themafeest dat vandaag begint. Zon 180 medewerkers van NJHC-herbergen in heel Nederland komen daarvoor in gepaste kledij naar Texel Het VOC-feest kan pas goed be ginnen als de gasten na aan komst het schatzoekersspel tot Bouw. de afdeling Texel van Konink lijke Horeca Nederland en de Recreatiestichting Texel. Het doel van de groep is samenwerking en contact tussen VVV en het belang hebbende bedrijfsleven. De groep functioneert naar wens De beoogde grotere binding tussen VVV en bedrijfsleven is inderdaad aan het groeien. Mede daardoor verloopt het bijeenbrengen van de jaarlijkse promotiebijdrage (twee ton) van het TVO minder moeizaam dan in het verleden Het VVV-apparaat zelf ervaart de bemoeiingen van de stuurgroep als positief. De groep zelf komt drie keer per jaar bijeen en twee keer per jaar is er overleg met de VVV-directie. Het groeiende vertrouwen blijkt ook uit de verschillen met het eerste be leidsplan. Daarin stond onder andere dat de VVV teveel overkomt als een „ambtelijke" organisatie Op tenmin ste dat punt heeft de organisatie blijk baar zijn leven gebeterd. Naast de al genoemde bevordering van een betere houding van de Texelaars tegenover het toerisme wil de stuurgroep zich ook bezighouden met imago en interne zaken van de VVV zelf. „Doorzetting van het in gang gezette beleid om van de VVV een meer doelmatig werkende instan tie te maken die zich naar de gasten en de ondernemers profileert als een klantvriendelijk en dienstverlenend bedrijf. De VVV moet een moderne, objectieve en efficiënte organisatie zijn, van en voor de Texelse gemeen schap met de daarbij passende een goed einde hebben ge bracht. Maar dan barst het ook los. Oude tijden herleven met spellen als winterwortelgooien met de Ezelvereniging, een open podium en een buffet met gerechten als 'gevulde schape- kop' en 'blote billen in het gras'. Ook erg zeventiende eeuws is hel optreden van de band Poundcake. De volgende dag wacht de bezoekers een tocht naar de rede van Texel met de TX 27. De VOC-replica blijft in de speel tuin van Panorama, zodat ook andere bezoekers er plezier van kunnen hebben (Foto Harry öe Graaf) bedrijfscultuur. Het imago van de VVV zal daardoor steeds positiever worden" Concreet is het verlangen van de stuurgroep dat de openingstijden van het VVV-kantoor worden verruimd. Op de wisseldagen (donderdag tot en met zaterdag) moet het kantoor open zijn tot na de laatste boot, wat op de boten en op de Pontweg moet wor den kenbaar gemaakt. De stuurgroep wil verder dat de VVV zich op de hoofdtaken concentreert: promotie en public relations, informatieverstrekking en logies- bemiddeling. Dus geen verkoop van souvenirs e.d. zoals veel andere VVV's in het land doen om hun in komsten op peil te houden. Detailhan del moet worden overgelaten aan ondernemers. Het aankoopbeleid van de VVV moet zijn gericht op de Texelse ondernemingen die mee betalen aan het promotiebudget, al dus de stuurgroep Uitgaan Wat betreft het promotiebeleid vindt de stuurgroep dat moet worden inge speeld op het groeiende dagbezoek aan Texel, met name vanuit de kop van Noordholland Verder dienst de aandacht te worden gevestigd op het veelzijdige Texelse uitgaansleven als element van aantrekkelijkheid van het eiland, naast natuur en cultuur. Er moet daarover en over openings tijden, gedragsregels e.d. objectieve voorlichting komen. De stuurgroep vraagt ook aandacht voor de jeugd als doelgroep en wil dat er meer wordt gedaan met de moge lijkheden die Texel biedt op het ge bied van sportieve recreatie. De sa menwerking met bedrijven die zich daarmee bezig houden moet worden uitgebouwd er moet een speciale folder komen en andere vormen van presentatie Het beleidsplan pleit ook voor een speciaal budget waarmee nieuwe markten kunnen worden bewerkt en nieuwe doelgroepen voor Texel kun nen worden geïnteresseerd Ook moet er gestructureerd onderzoek komen naar motieven, voorkeuren en ervaringen van Texelbezoekers, zo dat daarmee in het promotiebeleid rekening kan worden gehouden. Tenslotte spreekt het beleidsplan zich uit over enkele zaken waarmee de VVV geen rechtstreekse bemoeienis heeft: verdere aanleg, verbreding en verbetering van fietspaden (mede om het autogebruik tegen te gaan), het voorkomen en bestrijden van zwerf vuil en zorgvuldigheid wat betreft de vormgeving van de reclameborden, lichtbakken e.d. omdat ook dat van belang is voor imago en uitstraling van Texel. Het beleidsplan is onder andere naar b en w en de gemeenteraad ge stuurd. In een begeleidende brief pleit de stuurgroep voor verhoging van de gemeentelijke subsidie voor de Stich ting VVV Texelpromotie door deze op 'n minst te laten meegroeien met de inflatie en de groei ban het toerisme. Onlangs wees het gemeentebestuur een soortgelijk verzoek, afkomstig van het bestuur van VVV Texelpromotie. van de hand. De stuurgroep doet nu dus ook een po ging, wijzende op het groeiende be lang van een goed functionerende VVV als pijler van Texels belangrijk ste bedrijfstak. De gemeente heeft er trouwens zelf ook baat bij want de groeiende inkomsten uit toeristen belasting zijn mede te danken aan de VVV-inspanmngen. Ioor de foto pakt hij gauw de impressie van het betonnen templaar. Meyert Boon uit De Cocksdorp heeft het „win- inde" ontwerp gemaakt voor een nieuwe Fonteinsnol- Hkijktoren. „Samen met Louis Uriot", haast hij zich te >ggen. De systeembouwer is „betonfreak", maar de ge- - \eente had als eis gesteld dat de toren van hout wordt, indaar dat Boon Uriot erbij betrok en, met een betonnen templaar als uitgangspunt, tot een houten toren kwam.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5