Waalders kijken uit naar nieuwbouw Voetbaluitje agenten eindigt in Dode Zee Nieuwbouw Mieland wacht op fundering Sport Sterrenslag Slappe klei moet verwijderd TEXELSE y couRANT Grote nederlaag dames Texel'94 outloos parcours exelse amazones Geldprijzen voor snelle zwemmers Behendigheid voor honden Snel geld nodig voor berging De Wielewaal Klaverjaswinst echtpaar Veeger Club niet-leden ezelvereniging in oprichting... Programma eilandcompetitie Tevoko Geen subsidie voor boekje over wadden „was een rustige bijeenkomst, jaarlijkse b en w vergadering in .(kleinste dorp van Texel. Vielen andere plaatsen nog wel eens „de woorden, de Waalders ble- inkalm en beleefd. Er waren ook jinig hete hangijzers. Nieuwe iningen, in alle dorpen vurig ge- jnst, worden in De Waal vol- jnd voorjaar gebouwd. sestal worden voor de nieuwe ver kering de punten uit de oude snel even afgewerkt. De Waalders ipscommissie begon tactisch met ;t uitdelen van complimenten aan el Plug van gemeentewerken. de aap kwam al snel uit de ouw er lagen nog wat wensen or graskeien (bi) een glas- ■ntamer) en nieuwe lantaarnpalen, jkde tumwal aan de Langwaal zit ■ij in de pijplijn. „Maar vlak voor it gal", verzekerde wethouder :hilling. lorde aanpassing van de Polder- sg is 10 000.- weggezet. „Mits de 3d de begroting intact laat", tem- rde de burgemeester het enthou- isme Wethouder Eelman ging ig verder. „Voor zo'n bedrag kun met veel, dus we hebben ook nog uw wensenlijst geschraptEr mt te zijner tijd een hoorzitting. In plan zullen ook eventuele antieke itaampalen worden opgenomen. ■I dorp wil die graag, maar geld jfthet probleem VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 Er bestaat enige ongerustheid onder de Waalders over mogelijk toename van verkeersdrukte als Mantje de schuur achter het Hogereind in ge bruik neemt Er komt weliswaar een uitrit op de Laagwaalderweg, maar óók eentje in het dorp Dat is mede voor het creeren van een „achter ommetje" voor de nieuw te bouwen De Waalders hielden dinsdag een pleidooi voor de kleinscha lige bedrijfjes in en bij het dorp De provincie keerde zich on langs tegen uitbreidingsplannen voor het timmerbedrijf van Pieter Jan Kooger. Wethouder Schilling toonde zich somber. ,,lk zou niet weten hoe we daar een mouw aan moeten passen. We mogen van Gedeputeerde Staten alleen bedrijventerrein in Oudeschild ontwikkelen. We zijn nog bezig met een klein planne tje bi| De Koog en De Cocks- dorp, maar hier zie ik geen licht De wethouder liet doorscheme ren dat voor Kooger nog wel een andere oplossing in de lucht hangt binnen de dorpsgrenzen. huizen Sandor Mantje kon tijdens de vergadering de zorg meteen wegnemen. „Wij beschouwen de uitrit buiten het dorp als hoofdin gang. Die andere is alleen als we er via de andere kant slecht bij kunnen. En mochten er toch klachten zijn klop bij ons aan. Er valt overal over te praten." Zijn bijdrage leverde in stemmend geknik op van het col lege, helemaal toen hij vertelde dat de onderhandelingen met de sloper zo goed als rond waren „Waar schijnlijk gaat in januari de zaak plat." De bedoeling is dat Waalders in eerste instantie kans maken op de nieuwe huizen Bronzen beeld De Waal heeft al een kunstwerk in de vorm van twee bronzen sommeltjes Maar al vaker is ge praat over een tweede object aan het einde van het Vermaningspad. Dat daar een eigen bijdrage van de dorpsbewoners voor op tafel moet komen is de dorpscommissie be kend Voorzitter Lutke Schipholt pre senteerde dinsdag een kleine versie van een bronzen beeld, gemaakt door dorpsgenote Marijn Koenen. Het stelt een schakende opa met kleinkind op een bankje voor. „Dat past mooi op die plek. want er staan bejaardenwoningen en er spelen veel kinderen." Het dorp wil het beeld op een sokkel plaatsen De burgemeester deed de suggestie het op realistische grootte te maken. „Da's nog veel leuker Dat was iedereen wel met hem eens, maar gezien het materiaal wordt het dan helemaal een kost baar kunstwerk Wethouder Eelman uitte weliswaar haar bewondering voor het beeld, maar vreest voor de kosten „Laten we het eerst maar eens op papier zetten." voetbalsters van Texel'94 heb- Hi zaterdag tegen HOSV een ote nederlaag geleden (1-7). Dat niet geheel terecht, want de mes speelden een verdienste- le wedstrijd. ie beginfase nam Texel'94 duide- het initiatief. Dat werd in de vijfde tuut beloond, toen Monique Smit bal uit een vrije trap prima langs keepster van HOSV schoot, daas voor de Texelaars was het ee minuten later al weer gelijk, toen £|n foutje hardhandig werd afge- C alt. Ook daarna werd goed gevoet- d, maar tot doelpunten leidde dat ten na counters in de vijftiende en ventiende minuut nam HOSV af- ltd: 1-3. tweede helft, waarin de goed spe- Hilmar Hof inviel, begon veelbe- end. Een prachtig schot van Linda kon maar ternauwernood wor- lazones Marleen Hoogenbosch Colorado en Tessa Blom met rnelou sprongen op het klassieke cours afgelopen weekend een toze wedstrijd. tegen: ;se B. cat DE 1e Marleen Hoogenbosch, terado, 0 ft Klasse B, paard 1 e Tessa Blom, «telou, oft Klasse L. cat. DE 1e Suzanne pan. Barame. 7 ft. Klasse M, cat DE 1e oe Lampers; Marron, 15 ft Sjlsprmgen Klasse B, cat D 1e Rosanne m, Pasena, 37 pnt Klasse B, cal E ie irioite Boeyen. Dixie, 37 pnt Klasse B d 1e Tessa Blom, Hannelou 26 pnt. se L, cat. D 1e Suzanne Eelman. Baronie, 3pnt Klasse M cat E Sanne Lampers. Marron, 40 pnt den gered door de keepster van de bezoekers. Daarna begon het ver schil in conditie een woordje mee te spreken en via een schot tegen de onderkant van de lat werd het 1-4 Even later werd Bianca Drijver fors geraakt op éen van de enkels. Na een korte behandeling langs de zijlijn kon ze de wedstrijd toch hervatten Toen ze door de gehele verdediging Tien Texelse wedstrijdzwemmers hebben opvallend gepresteerd tij dens een internationale wedstrijd in Duisburg (Duitsland), waaraan 32 verenigingen meededen Ze acteer den onder de vlag van de Zwem vereniging Hoorn. Leandro van Kar- sen zwom op de 100 meter schoolslag een nieuw persoonlijk re cord van 1.10.1 en won daarmee goud Nina Willemse verbeterde haar beste tijd op de 100 meter vrije slag tot 1.17.5. goed voor een derde plaats In een tijd van 2.18.8 wonnen Marijke Blok, Nina 'Willemse, Simone de Wit en de Hoornse Sandi van Daalen de vier x 50 meter vrije slag en die tijd bleek zo snel dat het 22 jaar oude sprintrecord met twee seconden aan diggelen ging. Naast de gouden plakken leverde het DM 50,- op Dat stimuleerde, zodat een dag later ook de vier x 50 meter wisselslag werd gewonnen. Martijn Kooiman en Wouter Kuip de den mee in estafetteteams en wer den twee keer derde. De 27 deelne mers van de Hoornse vereniging eindigden in het totaalklassement als tweede, goed voor DM 500.-. Het geld zal deze winter worden besteed aan iets leuks voor de snelle zwem- slalomde leek ze zelfs te scoren, maar haar lob ging net naast. Eefje Drijver werd nog ingebracht voor Petra Vlaming, maar de wed strijd was beslist Via twee uitge speelde kansen werd het 1 -6, waarna Monique Smit een trap op een knie kreeg en geblesseerd uitviel. Tot overmaat van ramp kreeg HOSV ten slotte nog een penalty, waarbij keep ster Michelle een kwetsuur én een treffer (1-7) opliep. VERVOLG PAGINA 1 n het veelbelovende agendapunt anbevelingen toeristische prioritei- i richting politieke partijen" kwam 'mg terecht De TVL is ontevreden srde aandacht die de plaatselijke Hiek aan het toerisme geeft in al- mene beschouwingen e.d. Wuis. tn omslag in de denktrant is no- Dezelfde spreker gaf te kennen de fietspaden moeten worden uit breid en dat gratis openbaar ver- er in beperkte mate ook wenselijk 'kunnen zijn. Maar de TVL is fel )en dat laatste als het moet worden Said uit de toeristenbelasting Een dere wens is dat het verplaatsen 1 bestaande accommodatie (dus 'der wijziging van het aantal bed- mogelijk moet worden gemaakt 1 alle recreatieondernemers. In tienwerking op toeristisch terrein 'Den Helder ziet de TVL slechts Perkte mogelijkheden omdat Den "deren Texel allerminst gelijkwaar- I8|n. „Texel biedt veel meer". sluurslid Martin Warnaar verander de dat de aandacht van de poli er best is, als de toeristische sec- sell met concrete plannen komt. 'e politiek moet niet voor ons be- nken wat we willen". Warnaar >1te voor overleg met professionele Seleiding Dezelfde spreker waar- 'ttwde tegen ondoordachte plan- "°rn het autogebruik op Texel te- 5 te dringen. Het specifieke "rdeel van Texel is nu eenmaal dat '9<>ed en onbelemmerd per auto 'eikbaar is en dat het een grote Pervlakte heeft met wegen van voldoende capaciteit. Wat dat betreft is Texel totaal onvergelijkbaar met Vlieland en Schiermonnikoog ,,Wij moeten niet de mensen opvoeden maar ons aanpassen aan wat de klant wil". Uurtje wachten VVD-raadskandidaat Maria van der Spek vond dat niet zo dramatisch moet worden gedaan over „dat uur tje" wachten voor automobilisten bij de boot. „In pretparken wachten ze zonder bezwaar een uur voor een attractie die maar vijf minuten duurt". Pieter de Groot van D66 vond de „hoeveelheid aandacht" die de poli tieke partijen in hun beschouwingen geven aan het toerisme, niet zo be langrijk. Praten met de politiek om je zin te krijgen zag hij als ongewenste „clientèle-politiek". Zijn partij en de VVD zien meer in een betere aanpak van het (besloten) Lindeboom-be raad, bijvoorbeeld door er professio nele begeleiding aan toe te voegen Dat kan worden betaald met geld dat nog in de pot zit van het Sociaal Eco nomisch Structuuronderzoek. In de rondvraag informeerde Maria van der Spek naar aard en doel van de Stuurgroep Texelpromotie, waar over zij juist een artikel in de krant had gelezen. Het had haar gegriefd dat de groep blijkbaar vindt dat de Texelaars niet aardig zijn voor toeristen. De spreekster kreeg direct bevestiging van TVL-bestuurder Gerard Zoetelief die zich laatdunkend uitliet: „Ach, het is een groepje ontevreden men sen...". Desgevraagd liet VVV-direc- teur Veronica Bos blijken minder ne gatief tegen de groep aan te kijken Het gaat om vertegenwoordigers van het bedrijfsleven waarmee sinds twee jaar regelmatig overleg wordt ge voerd Texelse politieagenten en hun teamgenoten lezen tijdens een bad In de Dode Zee hun lijfblad. Ze gingen heen voor een partijtje zaalvoetbal, maar kregen te ma ken met nietsontziende tegen standers die een spijkerhard duel niet uit de weg gingen. Het Texelse politieteam dat deze week terugkeerde van deelname aan de Hapoel Sportiade in het Israëlische Eilat. hield geen be ker, maar we! de nodige schram men en builen over aan het sport- uitje. De gevoelige plekken prikkelden bij een bad in de pekel zoute Dode Zee nog flink na. Dankzij goede contacten tussen en kele agenten en hun Israëlische col lega's mochten de door de Texelse Courant gesteunde politiemannen bij hoge uitzondering meedoen aan het toernooi in het snikhete zuiden van Israël. Na een zeer gastvrije ont vangst van het Texelse gelegenheidsteam, namen de thuis ploegen op het veld een héél andere houding aan. In de eerste match te gen de belastmginners van Naza reth, vlogen de vonken er al af. Tweede tegenstander was de douane van Haifa en de derde wed strijd werd een hevige confrontatie met de gemeenteambtenaren van de Druzen. Dit heetgebakerd volk dat rondloopt in palingbroeken zoals ze in Volendam worden gedragen, kende geen pardon „Of je nu een bal had of niet, je werd zonder meer onder de voet gelopen aldus de woensdagnacht teruggekeerde Adriaan Verkaart. „We moesten razend voorzichtig zijn, want je had zo een blessure te pakken. Tegenstanders hadden het voorzien op onze enkels, knieën en noem maar op. Met name doelman Sjoerd Siebmga werd zwaar op de korrel genomen. De scheidsrechter liet het allemaal op z'n beloop Voet bal wordt daar gewoon op die ma nier gespeeld. Het gaat een beetje op z'n Amerikaans." Er was nog een handicap. „Met een temperatuur tussen de 30 en 35 gra den was het er abnormaal heet. Ge lukkig hadden we nog een paar da gen kunnen acclimatiseren, anders was het helemaal met te doen ge weest Twee scheidsrechters Mede door de keiharde tegenstand waarmee de Texelaars werden ge confronteerd, vielen de resultaten wat tegen. Het politieteam paste weliswaar de speelstijl aan, een hoge eindnotering zat er niet in. De (Foto Astf Blom) Texelaars kwamen in het Israëlische toernooi niet verder dan de eerste ronde. Goede contacten hielden ze er wel aan over Zelfs zodanig dat twee Israëlische teams waarschijnlijk voor het traditionele kersttoernooi van de politie naar Texel komen .Gezien hun spelwijze moeten we dan maar met twee scheidsrechters aan de slag." Cultuur De voetballers hielden tijd over om een trip te maken om wat van de cul tuur en de natuur van het land te proeven. Afgezien van het uitstapje in het kuuroord, werden berg- en an dere tochten gemaakt Een onveilig vakantieland is Israël volgens Verkaart allerminst. ,,We zijn toch het hele land doorgetrok ken. Maar van enige dreiging of spanning viel niets te merken." Het Texelse kampioenschap behen digheid voor honden is vorig jaar voor het eerst gehouden Het werd een groot succes en dus is er reden voor een vervolg Op zondag 30 no vember is het kampioenschap van 1997. Behendigheid stamt uit Engeland De hond wordt over een parcours geleid met diverse hindernissen waar hij over- of doorheen moet. Een goede samenwerking en vertrouwensband tussen baas en dier is noodzakelijk. Honden bele ven veel plezier aan behendig- heidswerk. Het kampioenschap is open voor ie dereen die met zijn hond aan behendigheid doet of heeft gedaan. Wel is een vereiste dat de hond in staat is alle hindernissen te nemen. Hondenclub Texel biedt deelnemers de gelegenheid te oefenen op de za terdagen 15, 22 en 29 november, vanaf 10.00 uur op het trainingsveld aan de Haffelderweg. Voor nadere informatie kan worden gebeld naar Marion Zijm, telefoon 314 205 of Ruud van Holland tele foon 315 804. Dorpshuis De Wielewaal en de Redmer IJskaschool kampen met ruimtegebrek. Een nieuwe berging staat al jaren op het verlanglijstje. Verzocht is of de gemeente snel 7000,- beschik baar kan stellen, dan kunnen vrij willigers in de kerstvakantie aan de slag. Tussen de dorpscommissie en de school is overeenstemming over de bouw van een berging aan het ge bouw, dat van de gemeente is. Daarom vindt men het niet meer dan redelijk dat de materiaalkosten voor de opslag door de gemeente worden betaald Wethouder Nei Eelman zal in november in commissieverband vragen of ze de benodigde 7000,- alvast mag geven, want wachten op een raadsbesluit duurt te lang als de Waalders de vrije dagen rond de kerst willen benutten Een bijkomend probleem voor de wethouder is dat het geldpotje voor onvoorziene zaken voor dit jaar is uitgeput De financiering uitsmeren over een lange periode wordt afge raden door de ambtenaren De raad krijgt het voorstel het geld in de boe ken op te nemen bij de post onvoor zien 1998 Gerda en Freek Veeger hebben de vijfde klaverjasronde op hun naam geschreven. Zij behaalden 7392 punten. Dit koppel, al jaren een vaste waarde in de top tien, steeg van de vijftiende naar de negende plaats in het algemeen klassement. Op de tweede plaats bewezen Lieuwe van der Veen/Hans West dorp dat de vorm inmiddels aanwe zig is. Dit koppel behaalde voor de derde achtereenvolgende week meer dan 7000 punten. Ditmaal was de score 7364 punten. De derde plaats was voor Cees Vinke/Gerrit Smit Zij behaalden 7254 punten en stijgen van de zesde naar de vierde plaats in het klassement. Op de vierde plaats Wil Maas en Bertus Witte. Na de fantastische score van vorige week vreesde dit koppel een terugval, maar het kan dit jaar met stuk. Nu behaalden zij 7219 punten. Op de vijfde plaats ein digden Jaap en Theo Witte met een score 7113 punten, goed voor twee plaatsen winst. Het klassement wordt nog steeds aangevoerd door Chris Schraag en Nico Barhorst. De kampioenen van vorig jaar, Van der Veen/Westdorp. zijn inmiddels opgerukt naar een tweede plaats, maar hebben nog een achterstand van ruim 1.400 punten. Het gemiddelde van de avond was 6.282 punten, er werden slechts 55 marsen gespeeld. Woonwijk 't Mieland bij Oudeschild breidt binnenkort verder uit. Op stapel staat een complex van zes huurwoningen in opdracht van Woningstichting Texel. Aan de Commandeursingel ligt inmiddels een bouwput, maar deze is nog niet diep genoeg. Wegens de slappe bodemgesteldheid moet eerst een laag klei worden verwij derd. Het ondergelegen zand moet daarna worden aangevuld, zodat de wonin gen op een stevige fundering komen te staan. Adviesbureau B&M uit Den Burg heeft hiervoor een onderzoek uitgevoerd Als de Woningstichting het advies goedkeurt, kunnen de graafwerkzaamheden beginnen. Naar verwachting kan de bouw over ongeveer een maand van start gaan. De oplevering is in het derde kwartaal van 1998. Volgend |aar staan er nog eens zes koopwoningen in 't Mieland op het programma. Het gaat om vier vrij staande huizen en twee onder één kap met daaraan garages gescha keld. Deze serie is reeds verkocht. De Mars Projectontwikkelaar Ed Momberg van MO Projekt gaat ook in Den Burg gestaag door Onlangs diende hij bij de gemeente een bouwaanvraag in voor zestien koophuizen in De Mars. Begin januari moet de bouw van start gaan Zelfs de straatnamen zijn ge deeltelijk nieuw: zes komen er aan de Strandkaap, zes aan de Waardwei en vier aan de Hoefslag De woningen zijn via makelaardij Eelman van Heerwaarden allemaal al aan de man gebracht. Volgens de planning ko men er in 1998 in De Mars nog meer huizen bij Daaronder waarschijnlijk ook acht huurwoningen. Het kon niet uitblijven: een tegenhanger voorde Ezelvereniging Sociëteit van Niet-leden van de Ezelvereniging ia i.o.(interactief in oprichting), zo luidt de naam Bedenker van het ludiek bedoelde initiatief is Bouk Vredevoort (40). De Hoornder liet zich onlangs in hel blad van de Ezelvereniging over zijn plannen interviewen door Theun de Winter Vredevoort constateerde heel juist dal het aantal niet-leden van de omvangrijke vereniging toch nog groter is dan het aantal leden. Doel is de niet-leden te bundelen, om nog iets groters dan de Ezelvereniging op te zetten De sociëteit moet mets van de Ezelgedachte hebben. ..Wij hebben de menselijke gedachte, ledereen mag zichzelf zijn. Er komt ook een eigen drankje. Geen Ezeltje Strekje. maar Ezeltje Nekje, waaraan een geneeskrachtige werking wordt toegedicht De sociëteit zetelt s zomers in de strandkiosk van Paal 9. In de winter ziet men elkaar in de schuur De Oude Hoorn van Ruud Bakker Als groet Bouk Vredevoort brengt de groet van de Sociëteit van Niet-leden van de Ezel- vereniging i.a.l.o. steken de leden de hand op met vijf gestrekte vingers Goed gebruik is dat bij het stilstaan twee keer met de voet naar achteren wordt geschraapt, maar dat is geen verplichting. De sociëteit kent alleen Texelse leden, door Vredevoort als O-toch-tonen betiteld Een dubbel lidmaatschap wordt met geaccepteerd. Leden van de Ezelvereniging worden dus buiten de deur gehouden. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij Vredevoort (tel. 31 96 39). dinsdag 11 november Veld A mannen 18.30 - 19 15 Super - DGM 20 00 OSG - Sportshop 20.45 Handicap'94 - Tex Autocentrale 21.30 Cocky's Kapsalon - Tatenhove 1 22 15 12 Balcken - Paal 28 De Krim Veld B gemengd 18 30 Fitt - Slagerij Beverdam 19 15 Rabo - Kees de Waal 20.00 Ass Kant. Waayer 20 45 Ecomare - Dennenoord 21 30 Tatenhove 2 - Cavo Latuco 22.15 - Veld C dames 18.30 Waayer 2 - Nokanto 19 15 Klif 12 - Timmers Bakkerij 20 00 Haarstudio - Leydekkers 20.45 Westerlaken - Gimsel 21.30 Durper Drup - Keurslager Dros 22.15 Eierlandse Huis - Slag. I. de Boer Wedstrijdleiding let en Willem 319436 zaterdag 8 november '97 „Ons Genoegen" Zaaldienst Damesl 13.30 Tevoko 2 - Polisport 15.00 Tevoko 1 - Effect 1 16.30 Tevoko - v.v W Meer 15.00 Tevoko 1 - Katapult 2 16.30 A/B Tevoko 2 - v v. W Meer 15 00 Tevoko 2-V.C.J.'94 1 16.30 Tevoko 3 - V C.J. '94 2 Uitgeverij De Friese Pers krijgt van de gemeente geen subsidie voor een boek over de wadden. Het gaat om een commerciële uitgave die niet speciaal gericht is op Texel. Een jubileumgeschrift over honderd jaar Gereformeerd kerkgebouw Ooster end kan rekenen op een subsidie van ƒ1.000,- EcoMare krijgt een ge meentelijke subsidie van 2.000 - voor de cursus „Texel voor beginners", die informatie geeft over de aanwezige culturele, historische en natuurwaarden. Het is bestemd voor mensen die te weinig van het eiland weten. Met het besluit volgt de gemeente het advies op van de adviescommissie kunst- en cultuur beleid.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7