Video-impressie over jeugdtrends Sinterklaas komt EEN BOMMELDING! teso Agenda Promotieonderzoek naar algensterfte Enorme opbrengst i Wat ik zeggen wou... Sterrenslag TEXELSE couRANT Texel deed grif mee aan acties voor Oost-Europa Lezing over kanker aan baarmoederhals Bowlingbond Texel IVN vergadering Bonte Avond van Vogelwerkgroep Even een pak SNERT halen in - Vrijwilligsters in de bloemetjes DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 De Goedheiligman is op weg naar TexeL Zaterdag arriveert hij in de haven van Oudeschild om 13.00 uur. De burgemeester zal met een ontvangstcomité klaarstaan om de heilige welkom te heten op het ei land. Daarna zal Sint Nicolaas de Texelse kinderen begroeten Per taxi reist de sint rond 13.45 uur naar Den Burg, waar hij om 14 00 uur begint aan een rondgang vanat het parkeerterrein bij het voorma lige LBO Voorop zal KTF voor muzikale begeleiding zorgen, waarna een auto vol pieten met pepernoten volgt Sinterklaas en zijn paard worden vergezeld door een ruiterstoet met leden van ponyclub De Kleppertjes. De ontvangstcommissie maakt de rondgang mee in een open lan dauer Als de Sint aan zijn rondrit begint, zijn de kleuters die daar geen ge tuige van willen zijn welkom in de vergaderzaal van De Lindeboom voor een clownsact en de groteren in de discozaal van Question Plaza, waar de Small Buzz op treedt. Sinterklaas zal met enkele pieten een bezoek brengen aan beide zalen De optredens begin nen om 14.15 uur en vanaf dat moment gaan de deuren dicht. In en uitlopen is met de bedoeling. De Cocksdorp Sinterklaas doet rond 15 30 uur zijn intrede in De Cocksdorp. Hij begint zijn rondrit bij de Molenlaan ter hoogte van de RK kerk en wordt opnieuw bijgestaan door de drum band van KTF. In het Eierlandsche Huis zal de heilige ruimschootst de tijd nemen om de jeugd te woord te staan. „Cellysis'' is het wetenschappe lijke woord voor de natuurlijke sterfte van algencellen (fyto- plankton) in zeewater. Corina Brussaard (33) promoveert vrijdag 14 november aan de Rijksuniversi teit Groningen op een proefschrift dat verslag doet van een onder zoek dat zij bij het NIOZ deed naar de omvang, oorzaken en gevolgen van deze sterfte. Algemeen bekend was al dat de al gen sterven omdat ze worden opge geten door ééncellige diertjes (zoöplankton) en omdat ze naar de bodem zakken Uit onderzoek bleek dat er nog een derde verliesfactor moet zijn: natuurlijke sterfte van fytoplankton In dat geval gaan de cellen stuk en de vrijgekomen orga nische componenten kunnen bacterièngroei veroorzaken. Die bac teriën worden weer gegeten door iets grotere (tot 0,02 mm) diertjes die op hun beurt door nog grotere worden verzwolgen Het onderzoek leerde dat cellysis in derdaad een belangrijke verliesfactor is, ongeveer even ingrijpend als afzet ting en begrazing door dierlijk plank ton. Verder ontstond het nodige in zicht in de complexe factoren die met het verschijnsel te maken hebben. Corina Brussaard veronderstelt dat de aan de orde zijnde mechanismen grote invloed hebben op het ecosysteem van de zee en daarom Corina Brussaard iFoto uiozi meer aandacht en verder onderzoek verdienen De promovenda is inmiddels met meer werkzaam in het NIOZ maar heeft een tijdelijke baan als postdoc (pas gepromoveerde jonge doctor) in Bergen. Noorwegen Haar promotie heeft extra respect afgedwongen omdat ze in de onderzoeksperiode tijdens paardrij den op Texel een ongelukkige val maakte en daarbij een vrij zware her senschudding opliep. De naweeën daarvan hebben haar studie ernstig bemoeilijkt. Het ziet er rooskleurig uit met de res tauratie van de Hervormde kerk in Den Burg. De bazaar en bingo op vrijdag leverden een bruto opbrengst van ƒ10.500,- op. Overdag was het gezellig druk in de kerk en heerste een levendige handel op de rommel markt. Ook de bingo werd goed be zocht De trekking van de loterij le verde tien winnaars op. Familie Lugtmeier won een rotan tuinset, de autoradio was voor familie Pranger en een magnetron ging naar J A. Duyzer (Advertentie) Elk horecabedrijf is verplicht te werken conform de HACCP of conform de hygiénecode voor de Horeca De HACCP voor het midden- en kleinbedrijf is bijna met uit te voeren, daarom heeft BOM HORECA INSTITUUT het recht gekre gen deze HACCP te "vertalen" naar iets wat wel uitvoerbaar is. In de praktijk blijkt dat na ontvangst van de hygiënecode het als lastig wordt ervaren om hiermee aan de slag te gaan. Om u te helpen deze hygiënecode goed te begrijpen, organiseert BOM HORECA INSTITUUT in samenwerking met HORECA NEDER- J LAND, AFDELING TEXEL twee workshops. Deze workshops worden in éen dag georganiseerd op 2 en 9 december met aansluitend het SVH examen Dit zal gebeuren om 16.30 uur. Ook voor het volgen van andere cursussen zoals, cafébedrijf, sociale hygiëne, horeca ondernemersvaardigheden etc. Voor informatie of inschrijvingen kunt u telefonisch contact opnemen met: BOM HORECA INSTITUUT: telefoon 0592-414900 Dhr W. Brons. Horeca Nederland telefoon 0222-317576 Uw inschrijving dient uiterlijk 21 november in ons bezit te zijn gebracht, waar ze worden klaarge maakt voor transport De stichting bezorgt ze persoonlijk in dorpen in het Oost-Europese land. Ook wordt later nogmaals een bezoek gebracht om te kijken hoe het gaat. Supermarkten Toevallig werd zaterdag in diverse supermarkten een andere inzameling voor Oost-Europa gehouden Dat betrof de nationale voedselactie van de stichting Dorkas uit Andijk. Bezoe kers van supermarkten kregen een boodschappenbriefje in handen ge drukt. Men werd verzocht om eén of meerdere artikelen te kopen en bij de kassa af te geven. In totaal werden zo circa 110 volledige pakketten samen gesteld. Bedoeling is gezinnen in Oost-Europa hiermee een plezierige kerst te bezorgen Ik heb getwijfeld of ik zou reageren op het ..Sterrenverhaal" of niet Harry de Graaf had dit in zijn column van 31 oktober al goed verwoord. We leven in een wereld die bijna met bij te hou den is. Computers, klonen, genetisch manipuleren van ons voedsel, enz enz. Het gaat maar door, het is net alsof je in een sneltrein zit die met meer kan stoppen En dit wordt ons allemaal door de strot geduwd, of we willen of niet. Zo óók voor de bungalowverhuurder op Texel Hij moet zijn .sterren" verza melen. De WV en/of TVL legt hem dit op en zij worden weer gestuurd door de ANWB Ik vraag me af: Is er voor de gewone man straks nog plaats op Texel' Wij moeten punten verzame len door het aanschaffen van een magnetron, wasmachine, afwas machine, Turks stoombad enz. Alles draait om geld, steeds meer geld. Als ik door de supermarkt loop en ik kom langs de schappen van het kat ten- en hondenvoer dan schaam ik me soms dat ik hier woon, omdat er nog zoveel anderen zijn in deze we reld die geen donder te eten hebben. En wij moeten zo nodig „sterren" ver zamelen voor kwaliteitsverbetering Hoever moeten we hierin nog gaan? Ik weet het niet. Onlangs las ik een uitlating van een Indiaanse stam waar we met zijn allen wel eens stil bij mogen staan en die mij alsnog deed besluiten om dit stukje te schrijven. Deze uitlating luidde als volgt: „Pas als de laatste boom geveld is, de laat ste rivier vergiftigd, de laatste vis ge vangen, dan zal de mens ontdekken dat geld met eetbaar is." Menno Stam, Den Burg. Twee acties voor de bevolking in Oost-Europa waren zaterdag een succes. In Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp stroomden de hulpgoederen binnen voor de inza meling „Hulp aan RoemeniëEn in de supermarkten van Den Burg stelde het Texelse winkelpubliek zo n 110 voedselpakketten samen. „We hebben een vrachtwagen vol spullen. En het stroomt nog steeds binnen", vertelt Ria van Strien na mens de Roemeniè-actie Deze was een initiatief van de Gereformeerde kerk in Oosterend en de Hervormde gemeenten in de drie buitendorpen Zij reageerden op een oproep van de stichting Schiermonnikoog, die zich sinds 1990 inzet voor de arme bevol king van Roemenië Zaterdag konden Texelaars op drie lokaties spullen in leveren. „Er is fantastisch op gereageerd We zijn overdonderd", aldus Ria van Strien. Vooral kleding bleek populair „Zowel zomer- als wintergoed. Ook voor kinderen en volwassenen was de opbrengst gelijk verdeeld Verder werd veel speelgoed afgegeven, ter wijl ook de collecte voor medicijnen een goede opbrengst kende De spullen worden naar Lauersoog Mevrouw C. Vreugdenhil van de GGD Kop van Noordholland verzorgt woensdag 19 november een voorlichtingsavond over het onder zoek naar baarmoederhalskanker Zij doet dat op uitnodiging van de Overkoepeling van Texelse Vrouwen organisaties. Aan bod komen onder meer vragen over hoe het onderzoek in zijn werk gaat en hoe uitstrijkjes worden gemaakt. Ook worden cijfers over het bevolkingsonderzoek gepre senteerd De lezing vindt plaats in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg, de entree is gratis Omdat de voorlichtster nog met de laatste boot terug wil, wordt dit keer begonnen om 19.15 uur. Huisvrouwenleaque: T Fords-WBZ 0-4. De Pins-Juttertjes 3-1; Klaver 4-Bloopers 1-3. Donderdagleaque: BBS-De Snackplek 1-4, Hordifood- Strandplevier 3-2; Badweg Sportief- Sommeltjes 5-0, All Stars-Champ. Sisters 1-4; TZN-Meanteam 2-3; Spareribs-B. v/d Wal 4-1 Dinsdag 11 november Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen. h Cinema Texel draait vanaf 20 30 uur Volcano. Woensdag 12 november Van 11.00 tot 17 00 uur is in de Burg. De Koninghal een infomarkt over dementie en hulpverlenende instanties Om 16.00 uur presen tatie van het boekje De geest verwaait". Tussen 12.30 en 13.30 uur gratis snert. Jeugd van 12 t/m 14 jaar kan van 15.00 tot 17 00 uur in jongeren centrum Time Out in Den Burg lampen van papiermachee maken. De Texelse gemeenteraad houdt om 19.30 uur de maandelijkse ver gadering. Deze is op woensdag, omdat gisteren de begrotings behandeling is gehouden Recht streekse uitzending door Radio Texel. Sportduiker Hans Eelman houdt om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo een lezing over or.derwater- archeologie De bijeenkomst wordt georganiseerd door de His torische Vereniging. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Volcano. Donderdag 13 november De Texelse plattelandsvrouwen houden vanaf 09.30 uur een kof- fie-ochtend voor 75+ dames in het zaaltje van de Doopsgezinde ge meente. In Cinema Texel begint om 19.00 uur de film Volcano en om 21.30 uur Airforce One. De bekende schrijver en recensent Ronald Giphart verzorgt vanaf 20 00 uur een lezing in de open bare bibliotheek Hij zal waar schijnlijk spreken over zijn eigen werk. Kaartjes kosten 7,50 en zijn verkrijgbaar bij de Texelse boek handelaren en de bieb. Het IVN houdt vanaf 20 00 uur ledenvergadering in de Thijsse- school. Na het zakelijke gedeelte vertelt Wim Loning over schelpen De ouderraad van de OSG houdt jaarvergadering in de aula van het schoolgebouw Aanvang 20 00. Na het huishoudelijke gedeelte verzorgt de Welzijnsstichting een tweede deel. Vogelwerkgroep Texel houdt in dorpshuis d'Ouwe Ulo vanaf 20.00 uur een Bonte Avond Leden ver tellen er hun (eigen)aardige erva ringen met vogels. De avond is ook toegankelijk voor niet-leden. Het meenemen van dia's wordt op prijs gesteld Vrijdag 14 november In d'Ouwe Ulo kan tussen 10.00 en 22.00 uur de vogeltentoon stelling van Op Eigen Wieken worden bezichtigd. Jeugd van 14 t/m 16 jaar kan van 15.00 tot 17 00 uur inTime Out (in dorpshuis d'Ouwe Ulo) lampen van papiermachee maken. In Cinema Texel begint om 19 00 uur de film Volcano en om 21.30 uur Airforce One. Zaterdag 15 november Vogelliefhebbers kunnen tussen 10.00 en 22.00 uur in d'Ouwe Ulo terecht voor de tentoonstelling van Op Eigen Wieken. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur de najaarsuitvoering van toneel vereniging 't Amateurtje Ge speeld wordt het blijspel „Ea beeld van een man" onder regx van Jo Zoetelief. Vanmiddag om 13.00 uur arrivea Sint Nicolaas in Oudeschild. 0n 14.00 uur begint de rondgang doe, Den Burg en om 15.30 uurbegm éj het bezoek van de goedheiligen 1 aan De Cocksdorp. In de NH kerk van Den Burg is oir 17 00 uur de feestelijke trekkiry van de verloting, m.m v. de Mn ziekschool Optredens van bugeltrio, een dwarsfluitensembk jjj en het grote mix orkest, lederee is welkom. m til ■t Hi ia In In Cinema Texel begint om 190J uur de film Volcano en om 21.3 uur Airforce One Teso maakt pas aan het begin vï de kerstvakantie weer extra al vaarten. Er worden geen wachttj den verwacht. De koers van een Teso-aai van nominaal f2500,- is nog sleedt f3.100,-. Hoogwater te Oudeschild Di. 11 4.45 en 17.26 u Wo. 12 5.45 en 18.36 u. Do. 13 6.35 en 19.25 u. Vr. 14 7.56 en 20.25 u, Za. 15 8.50 en 21.20 u. Zo 16 9.45 en 21.54 u. Ma. 17 10.15 en 22.24 u Di. 18 10.54 en 22.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uuf eerder hoogwater. De zon komt 17 november op om 08 02 uur en gaai onder om 16 44 uur. 14 november volle maan, 16 november springtij. (Foto Harry dt<* worden te bezweren. Als stimulere voorbeeld wees hij op de Amerika die na een lange passieve pene iets ging doen aan zijn conditie eni zijn 78e jaar de marathon liep. De huldiging had plaats in de voorn lige LBO-kantine aan het begint de „gastenmiddag" van het Ro Kruis Texel. Het programma daan werd verzorgd door Jaap Eelmam op groot videoscherm films van hei s> zelf en de filmclub Take 88 vertot te de. Vooral „Als twee druppels wa! (met knap geregisseerd optredent <1 de Eshuys-tweeling) en „Ik zing w lied voor jou alleen" maakten inde. tl Succes had ook Harry de Graaf n het voordragen van Texelse verf - len. "i< De Welfare-dames zijn het afgelop jaar weer volop actief geweest.te verkochten hun handwerken i - markten en bij andere gelegenhedf wat f8000,- opbracht. Op 12 novs ber presenteert de afdeling zich op! dementiemarkt en op 13/14 nove' ber op de kerstmarkt van Eureka. T bate van de Roemenië-actie tv; voor f500,- aan truitjes en sokken, ei gestaan. Het IVN houdt donderdag om 20 uur ledenvergadering in de Thijs: school. Na het zakelijke deel vef jr Wim Lóning over schelpen Vier longeren vertellen over hun outfit aan Lillane Langetaan en Johan Hoogerheide (rechts met camera) ««tl™» Vogelwerkgroep Texel houdt donder dag in dorpshuis d'Ouwe Ulo vanaf 20 00 uur een Bonte Avond Leden vertellen er hun (eigen)aardige erva ringen met in Nederland voorko mende vogels. Openhartig wordt ant woord gegeven op de vraag wat er nu zo leuk, bijzonder, intrigerend en soms zelfs verslavend is aan het kij ken naar vogels. Gehoopt wordt op een levendige gedachtewisseling Ook wordt de Scholekster-film ver toond, gevolgd door een optreden van Bruno Ens. De avond is ook toegankelijk voor niet-leden Het meenemen van dia's wordt op prijs gesteld. Voor nadere informatie' Marco Witte (tel. 31 01 67) of Bob Loos (31 57 57). (ADVERTENTIE) Welke kleren draagt de jeugd van tegenwoordig? Wat voor muziek draaien ze? Wat voor ideeën heb ben ze en waarom dragen ze hun haar zo bijzonder? Allemaal vragen waarop donderdag antwoord wordt gegeven na de ouderraad vergadering in de OSG. Om onge veer 21.00 uur wordt een video impressie getoond die is gemaakt door Johan Hoogerheide en Liliane Langelaan. Het idee ontstond omdat volgens de ouderraad bij menig vader en moeder niet bekend is wat de jeugd op Texel bezighoudt. Met een videocamera in de aanslag zijn Hoogerheide en Langelaan op skaters, gabbers, alto's, boeren en andere jeugdige Texelaars afgestapt Uit de gesprek ken werd duidelijk dat de jongeren er duidelijke eigen ideeen op na houden, zich willen onderscheiden van elkaar en een verschillende smaak hebben Maar tevens werd duidelijk dat ze el kaar, ondanks de verschillende uit dossingen vaak best aardig vinden. Een van de gabbers vertelde: „Het gaat er bij ons anders aan toe dan aan de overkant. Daar zijn de tegen stellingen veel groter, je kan meteen een klap op je bek krijgen." Een „boer" vult aan „Hier is het soms ook bijna zover, maar we zitten meestal aan het eind toch wel samen een bier tje te drinken." De verschillen in stijl uitten zich met alleen in kleding en haardracht, maar ook in muziek, gedrag op straat en in de disco Sommigen hebben echter een andere manier gevonden om zich te onderscheiden- zij trekken zich nergens wat van aan en doen precies wat ze zelf vinden. Sommige kledingmerken die „in" zijn, zijn flink aan de prijs. Toch vallen kin deren van minder kapitaalkrachtige ouders met uit de toon, vindt rector Henk de Vries. „Maar je kunt ook Aussies trainingspakken op de Zwarte Markt in Beverwijk krijgen voor een redelijke prijs." Hij vindt het leuk dat er zoveel verschillende typen jongeren op de OSG zitten. „Maar het leukste is dat ze allemaal met elkaar omgaan." Telefoon 31 48 90 Van links naar rechts Netty van Heerwaarden. Minnie de Vries en Nel Lexmond. De Texelse afdeling van het Rode Kruis heeft enkele trouwe vrijwilligsters gehuldigd. Netty van Heerwaarden-Koopman, Minnie de Vries-Knol en Loes Visser-Spaans hebben zich twintig jaar lang bezig gehouden met het maken en ver kopen van allerlei handwerken, goed voor een oorkonde met speldje. De ereblijken werden zaterdag middag uitgereikt door plaatselijk Rode Kruis-voorzitter Rik van Hattem Alleen Loes Visser was daarbij niet aanwezig want zij is inmiddels ver huisd naar Apeldoorn en krijgt de spullen per post bezorgd. Het Rode kruis kent dergelijke ere blijken toe bij een „decimaal" jubi leum. Toch werd ook Nel Lexmond- Veeger in de bloemetjes gezet. Zij heeft het „tussentijds" welletjes ge vonden omdat ze op 25 november a.s. tachtig wordt Vijftien jaar lang is ze actief bezig geweest voor de wel fare. Daarvoor verdiende ze 12 jaar lang voor het Rode Kruis haar sporen als lid van de Rode Kruis-colonne. Menige wandelaar of andere sporter liet bij haar zijn of haar blaren door prikken. Nel Lexmond kreeg een klok met Rode Kruis-vignet, gemaakt door Tony Waterman uit Den Hoorn. Alle vrijwilligsters kregen naast hun deco raties uit handen van Nel Boersen- Hopman een mooie kaars, gemaakt door Lida Vlaming van de „Kaarsen boetiek". Voorzitter Rik van Hattem greep de gelegenheid aan om te wijzen op het belang van geestelijke en lichamelijke activiteit om de nadelen van het ouder

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2