„De geest verwaait": aangrijpende bundel Texels natuurgebied heeft veel sterren" li/ Paracentrum breidt uit naar Zeeland Texelaars schrijven over dementie atj. TEXELSE^* COURANT' Boekpresentatie met oude liedjes Foto-expositie in De Koninghal Verpleeghuiszorg te zien op video Van Groenigen (SBB) op TVL-bijeenkomst: Zeven gevallen van bijstandsfraude Veel animo voor mountainbiken Kerckeland ■BKsassfc Darters Cafeetje winnen in saloon Kiek ers an, wie hebbe we deer! in. wie beije ok al weer?" Deze tgels zijn afkomstig uit het boekje De geest verwaait", dat vanaf orgen op het eiland verkrijgbaar Het bevat persoonlijk getinte ixelse verhalen en gedichten van egen schrijvers over dementie, p herkenbare, vertederende en jms aangrijpende wijze verwoor- i zij de aftakeling van mensen hen dierbaar zijn. ..Dementie is een onderwerp waar over je niet zomaar een boek aan schaft. Maar door de medewerking van zoveel bekende Texelaars heeft deze bundel iets eigens Hopelijk weten we op deze manier een breed publiek te bereiken", aldus de initia tiefnemers Liesbeth Rijk en Henk Snijders van het Project Dementie Texel. Met succes benaderden zij Ans Bremer, Margot Doorgeest, Nico v» Dros, Harry de Graaf, Frans Hopman, Theo Timmer, Daan Welboren, Theun de Winter en Marianne Witte om een literaire bijdrage te leveren Niet alleen vanwege hun schrijf vaardigheid, maar in de meeste ge vallen ook wegens betrokkenheid bij het onderwerp. Dat is niet zo vreemd, want dementie komt vaker voor dan men denkt. Herkenning „Een op de drie Nederlanders heeft te maken met dementerende naas ten", vertellen Rijk en Snijders „Als de jaren verstrijken, word je vergeet- achtiger Dat is normaal. Maar men sen die beginnen te dementeren, gaan camoufleren. Ze zeggen dat alles goed gaat, hoewel van alles mis is Of ze geven anderen de schuld dat dingen zoek zijn, terwijl ze zelf met weten waar ze het hebben neerge legd. In het begin gaat deze toestand vaak gepaard met agressief gedrag Juist het herkennen van de sympto men van beginnende dementie is belangrijk, omdat daarmee veel el lende kan worden bespaard. De in druk bestaat dat het Texelse project voor een grotere bewustwording heeft gezorgd Vier jaar geleden bleek de eenacter „Het gebroken licht van Texel", geschreven door Aris Bremer, een schot m de roos. De uit beelding van het onderwerp sprak velen aan. Het nu verschenen boekje zou dezelfde functie kunnen vervul len Weliswaar is het project demen tie anderhalf jaar geleden afgerond, maar er was nog batig saldo waar mee een nieuwe informatiemarkt kon worden georganiseerd Het boekje, dat met subsidies is gerealiseerd, is daaraan gekoppeld. Vele invalshoeken „De geest verwaait". Geen opsom ming van ellende, maar een verfris sende en totaal andere benadering van dementie", schrijven de beden kers in hun voorwoord. Verdeeld over 77 pagina's lopen de invalshoeken sterk uiteen Toneel schrijver Bremer, romancier Dros en journalist Hopman lieten zich ieder op eigen wijze inspireren door herinne ringen aan familieleden Bremer met DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 De presentatie van het boekje „De geest verwaait" is morgen middag om 16.00 uur tijdens de informatiemarkt over dementie in de Burgemeester De Koninghal, maar het is al vanaf de start om 11 00 uur te koop Tot de sluiting om 17.00 uur zijn de schrijvers beurtelings aanwezig om te signeren. De overhandiging van het eerste exemplaar wordt opgeluisterd met oude school liedjes, gezongen door een en semble o.l.v. Frans Kaercher. Janny Craanen-Hemelrijk, accordeonist Jan Bakker en an deren zorgen eveneens voor een nostalgische sfeer De markt is met alleen gericht op ouderen; de organisatie hoopt dat ook veel jongeren een kijkje komen ne men. Scholieren van de afdeling consumptief leveren alvast een bijdrage: zij schotelen de bezoe kers tussen de middag een kop zelfgemaakte snert voor De meeste medewerkers aan „De geest verwaait" bijeen tijdens opnamen van TV Texel, omslag van het boekje staan een heus intrige en verrassende wen ding rond zijn vader, Dros wekt ont roering met een prachtig verhaal over zijn moeder en Hopman beschrijft de laatste levensfase van zijn „ouwe taaie" opa. Daan Welboren nam ook een familielid als uitgangspunt, maar verrast door in de huid van de demen terende hoofdpersoon te kruipen De in Driehuizen (onder Alkmaar) woonachtige Margot Doorgeest is regelmatig op Texel te vinden Zij verhaalt over een Texelse vrouw die wordt opgenomen in een overkants verzorgingshuis waar Doorgeest eens als stagiaire werkte. In de stijl van zijn TC-column vertelt Harry de Graaf over zijn 90-jarige moeder, die wel oud maar geestelijk nog prima is. „Niks dement' luidt de veelzeggende titel Marianne Witte, bekend van haar medewerking aan het jeugdblad Bobo. maakte een mooi kort verhaal over een bejaarde vrouw die in Den Burg is verdwaald en bij haar aanbelt. Theo Timmer koos voor een minder directe benadering hij laat in zijn ver haal een poes, Neeltje genaamd, de hoofdrol spelen Verder levert de ft paar schoenen in de oven als symbool van mensen oie m oe war oegmnen te ra- De foto staat in het boekje en is gemaakt door Wieneke Boon van Fotokring Texel. Slechts vijf inzendingen van Fotokring Texel konden in het boekjeDe geest verwaait" worden opgenomen De korte voorbereidingstijd en gebrek aan plaatsruimte maakte niet meer mogelijk Om de resultaten toch aan een groot publiek te laten zien. wordt morgen op de informatiemarkt in de Burgemeester De Koninghal een foto-expositie gehouden. ..De leden waren wel enthousiast, maar de tijd was te krap. Het moest In de zomer gebeuren en door seizoenwerk hadden de meesten het druk vertelt Wieneke Boon van de fotoclub. In het boek/e zijn drie foto 's van haar en twee van Leo Barnard opgenomen Het onderwerp was niet eenvoudig om uit te beelden" meent ze De fotokring heeft veel jonge leden die met goed weten wat dementie inhoudt omdat ze er nooit mee te maken hebben gehad Om een idee te kri/gen heb ik zelf contact gezocht met mensen die in de verzor ging werken. De deelnemers probeerden het on derwerp in beeld te brengen, zonder bewoners van het verpleeghuis en de verzorgingsoorden te fotograferen. ..Je moet er voorzichtig mee zijn om mensen die in zo'n situatie zitten herkenbaar af te beelden Wieneke Boon hoopt dat de opdracht een impuls geeft aan de fotokring Die telt op het ogenblik twaalf leden en kan wel wat aanvulling gebruiken ..Er zi/n al enkele jongere leden bij geko men en méér vrouwen We komen één keer per maand bijeen Dan wis selen we ideeën uit en bespreken el- kaars werk Ook hebben we een jaar thema waarvoorde leden zelf aan de slag gaan. Verder gaan we af en toe met de club naar fotofestivals.Wie belangstelling heeft, kan zich aanmel den bij Wieneke Boon. tel 31 08 99. boekhandelaar een bi|drage in de vorm van korte gedichtjes, zijn be kende „kukelehaantjes". Ik moet zo onderhand naar huusmeskien dat uwe segge ken/weer of't bluuft en wat 't gaat/ me moeder weet met weer ik ben. Van publicist De Winter valt een langer gedicht te lezen. De gedachte dat zijn geest ooit zou kunnen ver waaien, blijkt voor hem ronduit be klemmend. Gemotiveerd De twee laatstgenoemden hielpen de initiatiefnemers bij de samenstelling. De Winter trad op als corrector en zorgde dat de teksten wat betreft het gebruik van leestekens en dergelijke een eenheid vormen. „Het was prachtig om te merken dat iemand als Theun zeer gemotiveerd bij het project betrokken raakte Te voren hadden we geen idee wat de verschillende schrijvers zouden inle veren. Zelfs óf ze wel iets zouden maken. Kort voor de deadline hadden we nog niets, maar daarna druppel den de bijdragen binnen. Het maken van het boekje was een bijzonder leuke ervaring'blikken Liesbeth Rijk en Henk Snijders voldaan terug. Foto's Bij de samenstelling kregen ze hulp van een aantal fotografen. De foto s vormen als het ware een hoofdstuk apart Deels is gebruik gemaakt van reeds bestaand materiaal, waaronder de omslagfoto van Kees Vlaming Mzn. Kale bomen in de mist (aan de Nesweg bij Oosterend) vormen een Op de achtergrond de bomen die ook op de (FolO Harry Ce Graaf) fraaie metafoor voor de oudere, de mente mens Verder is gebruik ge maakt van foto's die studenten van de Academie voor Beeldende Kunsten uit Den Haag eerder op Texel maak ten. Leden van de Fotokring Texel leverden enkele nieuwe bijdragen. Ontwerpbureau ABC Design uit Den Burg zorgde voor de lay out. de druk was van Langeveld de Rooy. Fi nanciële steun kwam van de ge meente. de Eelman Stichting, Teso en de Groene Kruis steunstichting. De prijs van het boekje, dat verschijnt in een oplage van 1250 stuks, be draagt ƒ16,50. Terwijl op Texel een informatiemarkt over het onderwerp ..dementie" wordt gehouden, lanceren de verpleeghui zen in Noordholland een voor lichtingscampagne. Ook het Ver pleeghuis Texel doet hieraan mee. Met als motto Het verpleeghuis, soms beter dan thuis" proberen zij mensen met andere ogen tegen deze instelling aan te laten kijken Naast een brochure is ook een videoband verkrijgbaar Deze schetst de kijker in pakweg tien minuten een helder beeld van de ..onbelichte kanten" van verpleeghuiszorg. Voor nadere inlich tingen kan men contact opnemen met het Zorgcentrum Texel \ls je het uitdrukt in sterren, heeft de Texelse natuur er héél af.In herkenbaar jargon wees SBB-distrlctshoofd Jaap van 'oenigen de leden van de Texelse Vereniging van Logies- Ktrekkers die donderdagavond in Bosch en Zee op de kwa- eit. ..Als het op de natuurwaarden van bos- en duingebieden in de overkant aankomt, kunnen die niet in de schaduw staan in Texel. Natte duinvalleien en kruidenrijke vegetaties zoals hier voorkomen, zijn voor plantenliefhebbers om van de GebaardenWe kunnen er alleen maar trots op zijn. lecreatie heeft een volwaardige ;k in de Texelse natuur. Mensen leien ervan kunnen genieten." Van 'oenigen verzekerde dat Texelaars ti geen zorgen hoeven te maken tze in de toekomst moeten beta- 'voor een wandeling door bos of in „Ook met als het Nationaal Park >rdtOmdat de natuur op het ei- rxJ een hoge recreatieve functie ift, krijgt SBB een extra vergoeding br het maken van voorzieningen. Kampeersnol oorbeeld is de Kampeersnol bij het ifveld, die waarschijnlijk volgend irvoor minder-validen toegankelijk »dt gemaakt De provincie lijkt be reid vijftig procent van de kosten voor een glooiend pad naar de uitkijkpost te financieren Kritiek op de rigoureuze houtkap is mede aanleiding dat SBB meer oor heeft voor de geluiden van de Texelaars Het betekent met dat Staatsbosbeheer lukraak achter elke kreet uit de samenleving aanloopt, maar wel dat de dienst de oren en ogen gespitst houdt SBB wil het produkt rondleidingen flink opwaarderen. Bijvoorbeeld nachtelijke excursies om de ransuil te horen roepen, geurwandelingen door het duingebied en speciale kind gerichte excursies. Water is leven SBB heeft het conserveren van wa ter in de natuur hoog in het vaandel staan Voorbeelden daarvan zijn het Mokslootproject en de Tureluur..Wa ter in de duinen is leven. Er komt van alles in voor, dat je elders niet tegen komt Er liggen nog meer natte pro jecten in het verschiet Bijvoorbeeld het gebied bij de Rovershut, waar de oude ontgonnen en ontwaterde situa tie nog bestaat. SBB werkt aan een plan om de rechte sloten in een kron kelend beekje te veranderen en het watervast te houden. Deze vernattmg zal worden uitgevoerd in overleg met bewoners van dit gebied. „Want het is niet de bedoeling dat ze de kelder vol water krijgen." Langste duinrel Ander plan is de afvoersloot op het Alloo bij EcoMare die uitkomt bij Bosch en Zee, in een duinrel te ver anderen. Het waterschap heeft het laatste stukje langs de Pontweg en kele jaren geleden aangepast. „Als we de rest ook doen, ontstaat daar de langste duinrel van Nederland Ook gebieden die volgens het zoge naamde begrenzingenplan (een uit vloeisel van het convenant met de provincie over aanwijzing van toe komstige natuurontwikkeling- en reservaatsgebieden) voor een ho gere natuurwaarde in aanmerking komen, zullen zoveel mogelijk een hoog grondwaterpeil krijgen. Het ni veau in de aangrenzende duin gebieden gaat daardoor ook omhoog. Hierdoor krijgen planten die er vroe ger groeiden, bijvoorbeeld klokjes gentiaan, weer een kans Van kritiek op meeuwenkolonies, die een lastig onderdeel van de Texelse patuur zouden vormen, wil Van Groenigen niets weten .Wees blij dat ze hier nog voorkomen", doelde hij op de kolonie bij Schoort, die door toe doen van de vossen is verdwenen De projectmatige aanpak, is mede het gevolg van de wijze waarop de overheid SBB financiert. Als het dis trict Texel in 1998 volgens atspraak een bepaalde oppervlakte weide vogelgrasland, heideterrein, natte duinvallei en andere terreintypen ont wikkelt. betaalt het rijk hiervoor een afgesproken kostenvergoeding aan SBB Op Texel hebben zich in 1995 ze ven gevallen van fraude voorge daan door uitkeringsgerechtig den. De verwachting is dat dit er in 1996 zes waren. De gemeente werd in '95 benadeeld voor een bedrag van ƒ6.550,24. In elf geval len werd een sanctie opgelegd omdat niet werd voldaan aan de verplichtingen in de bijstandswet. Om fraudegevallen te onderzoe ken is de gemeente een samen werking met Den Helder aange gaan. Onderzoek naar bijstandsfraude werd tot dusver gedaan door het Bu reau Sociale Recherche te Scha- gerbrug. De capaciteit van dit sa menwerkingsverband tussen vijftien plattelandsgemeenten schiet echter te kort Reden voor de gemeente zich hiervan los te maken en met Den Helder een samenwerking te starten De gemeente probeert oneigenlijk gebruik van de bijstandswet zowel vóór- als achteraf te bestrijden Pre ventief gebeurt dat door de verplich ting van bijstandsontvangers elke maand hun gegevens aan de ge meente door te geven. Aan de hand hiervan zijn in 1995 geen frauduleuze handeling aan het licht gekomen Een jaar eerder werd zo één fraudegeval ontdekt. Gevallen van witte fraude kunnen worden ontdekt door naspeuringen in het bevolkingsregister, via gege vens van de belastingdienst of via de informatiebeheerder voor de studiefinanciering in Groningen. On derzoek naar zes schoolverlaters met een bijstandsuitkering leverde De zaterdag gehouden ATB wleler wedstrijd mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Er kwamen maar liefst 38 deelnemers aan de start. In de A-poule was overkanter Ed Scholte een klasse apart, op Willem Mulder na dubbelde hij het hele veld. Ook eerste Texelaar Jordi Vinke moest een ronde toegeven op Scholte Na Vinke kwam achtereen volgens Jan Zijm, Rien Brouwer en Ivo Witte over de finish Katinka Wiltenburg was in de A-poule de enige dame die van start ging. Zij eindigde in de achterhoede van de mannen In de B-poule kon niemand Jaap Kuiper bijhouden. Nadat hij in de derde ronde op kop kwam, bouwde hij gestaag een voorsprong op. In de wedstrijd om de tweede plaats wist Harry Kingma met een banddikte ver schil Jan Buis te verslaan. VERVOLG PAGINA 1 tieid heeft de gemeente het recht eerste hypotheek op Calluna, 'tals achtervang het park Euroase iel. I verlies dat de gemeente aan 'una lijdt komt hiermee op ruim te miljoen. Dit wordt gedekt door verhoging van de toeristen- teling met vijf cent De HRG ver- fit zich twee miljoen gulden te in- Heren ter verbetering van Calluna. 1 oktober zijn de entreeprijzen •élveerd. Molenkoog iHRG heeft de eerste tien jaar het fit plannen die concurrerend zijn "'Calluna als openbaar zwembad 'Sn te houden Zonder toestem- 'r9 van de HRG komt er dus geen tapping op Molenkoog 7 :,.V'- SBB wil de rechte sloot bij de Rovershut vergraven tot een kronkelende beek (Foto Gorgrd Timmerman) Paracentrum Texel breidt de acti viteiten uit. Vrijdag nam het een springcentrum op het vliegveld Midden-Zeeland nabij Middelburg over. De Texelaars zien daar goede uitbreidingsmogelijkheden. „Bo vendien is het uit concurrentie- oogpunt verstandig. Wij doen het voor een ander het doet", aldus woordvoerder Simon Woerlee. Het Zeeuwse paracentrum is aan zienlijk kleiner dan dat op Texel. Woerlee. „Ze hebben één klein vlieg tuig en zijn alleen in de weekenden open. Het centrum wordt voorname lijk gebruikt door een club, wat over blijft is voor toeristen. Zo kunnen ze de vaste kosten afdekken Commercieel gezien zijn er kansen, want het centrum ligt op het toerisch drukke Walcheren. Vooral wat betreft het op Texel populaire tandem springen lijken er goede mogelijkhe den Het aantal toeristen en de toe stroom van dagjesmensen ligt in dit gebied veel hoger dan op Texel Het moet mogelijk zijn om de naams bekendheid in Zeeland flink te vergro ten Dat moet gebeuren onder leiding van de staf van het Paracentrum Texel Of er komend seizoen ook een Texelse medewerker de scepter zal zwaaien, staat nog met vast. „De aankoop is snel afgerond Hoe we het precies gaan invullen, moeten we nog bekij ken In elk geval zullen het eerste seizoen nog geen grote investeringen worden gedaan. Wel zal het para- gebouw worden opgeknapt en aan gepast Eind maart gaat men in Zee land van start geen bewijs op voor fraude Er kwa men geen anonieme tips binnen Tegenover de zeven fraudeurs in '95 stonden er in '94 zes. Het ging toen om een bedrag van ƒ9 439,29. Om verjaring uit te sluiten is één zaak aan de rechter voorgelegd Voor de anderen loopt een terugbetalings- regeling. Op Texel schommelt het aantal bijstandsuitkeringen tussen de 160 en 200, afhankelijk van het seizoen. Bijstandtrekkers mogen onder be paalde voorwaarden inkomsten uit zelfstandige werkzaamheden heb ben. mits deze van marginale aard zijn. Bijvoorbeeld incidenteel tree lance-werk. Omdat er drie wedstrijden tegelij kertijd op dezelfde locatie waren gepland, besloot de leiding van de Texelse dartcompetitie vrijdag een extra baan aan te leggen in 't Cafeetje. Deze had het uiterlijk van een paardenbox, zodat de darters het idee kregen in een saloon aan het werk te zijn. De ambiance inspireerde kennelijk, want de topper tussen Cafeetje 1 en Cafeetje Bulldogs werd een prachtige wedstrijd. Cafeetje 1 - onder leiding van de geslepen vos Willem de Kort, bijgestaan door Big Pete Mosk en de gedreven Jan Bloem - had nog een appeltje te schillen met de tegenstan der Hoge scores (Frits Bakker, 160 punten) en hoge finishes (Rick Nichols) wisselden elkaar in hoog tempo af. Uiteindelijk won het eerste team met 5-3 In de paardenbox speelde Cafeetje 2 tegen De Krim. Invaller Chris Ockeloen van de thuisploeg dacht een tactische meesterzet te plaatsen) maar zijn teamgenoten dachten daar héél anders over Met een zonnebril op de neus lukte hem namelijk wei nig In de derde confrontatie in het Oost- erender etablissement verloor Cafeetje 3 ondanks mooi spel van Ruud Daalder van koploper De Zwaan 1 Cafeetje nam het op tegen W'tjewel. Het werd de spannendste wedstri|d van deze ronde, met hoge scores en lachwekkende missers over en weer, lima Belt maakte het wel heel bont, door van elke drie pijlen er steeds maar twee in het bord te gooien.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5