Cjrom 'Zwarts Jexels in het hartL, m Uitbreiding militaire zone roept vragen op An ja van der Heide derde op lijst CDA Hin verwacht veel medewerking boeren Nu Sinterklaas weer veilig op Texel Herstelplan buitengebied goed ontvangen Herziening vanaf andaag ter inzage Eelman blijft, Hin stapje terug Grondaankoop nieuw fietspad: Drankrijder ■rust VERDER IN DIT mmer Dringen voor optreden van 't Amateurtje 2 Toneelschrijver speelt zelf mee 2 Vergunningen alle groepsverblijven 5 Zebravinken zijn net als muizen 6 Sport: vijf maal Koning bij Texel'94 6 Boete voor geldwisselaar Inbraken Infobord molen in commissie TEXELSE^COURANT Gemini Ziekenhuis X PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11233 DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. IBONNEMENTSPRIJS ƒ66.65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws(2>tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Precies om één uur voer Sinterklaas zaterdagmiddag de haven van Oude- schild binnen. De goedheiligman en zijn zwarte pieten hadden een goede reis achter de rug en werden door ..De Zeester" veilig naar Texel ge bracht Op de havenkade stond bur gemeester Van Rappard klaar om Sint te verwelkomen. Als dank gaf de kindervriend hem het eerste pakje Er zullen de komende weken waar schijnlijk vele volgen, gezien het goede humeur van Sinterklaas en de pieterbazen. Sint sprak vele wach tende kinderen vriendelijk toe en de zwarte pieten deelden handenvol pepernoten uit De jeugd zwaaide hen uitbundig toe met honderden speciale vlaggetjes, beschikbaar gesteld door speelgoedketen Intertoys. Winkelier Kees Jaap van der Kooi had liefst 3 500 exemplaren om uit te delen. Hij en de andere leden van het ontvangstcomité hadden hun zwarte folklorekostuum ditmaal van een kleurrijk tintje voorzien, wat een fees telijke indruk maakte. Na de ontvangst op de haven begaf Sint zich naar Den Burg. De njtoer met muziek en paarden eindigde in De Lindeboom. Vervolgens spoedde het gezelschap zich naar De Cocksdorp en De Koog In de bad plaats is het binnenhalen van Sinter klaas vorig jaar nieuw leven ingebla zen Verschillende moeders hadden er ditmaal helemaal een groot feest van gemaakt Zij werden daarbij ge holpen door de dames van het dorps huis en Annemiek Jasper met haar piano. Ruim 70 kinderen van twee tot twaalf jaar deden in groepjes mee aan een spelletjes-tienkamp. Daar mee konden cijfers worden verdiend, die samen de code van de ..cadeau tjes-kluis" vormden. Zo hoefden Sint en pieten niet met lege handen te ko men Inam op de Oudeschilder haven diverse kinderwerkstukken in ontvangst. (Foto Frans Hopman) it herstelwerk van de afgekeurde delen van het bestem- ngsplan buitengebied door de gemeente is goed ontvan- n bij de provincie. De herziening is dan ook zoveel mo- lijk afgestemd op de wensen van Gedeputeerde Staten, it name ten aanzien van het behoud van waardevolle idschaps- en natuurwaarden. Des te opmerkelijker is de lorme uitbreiding van de zóne voor militair medegebruik de Hors. Tot ieders verbazing heeft de provincie hierop f aangedrongen. Over deze en andere knelpunten over igen b en w volgende week woensdag met gedeputeer- n De Zeeuw en Tielrooy. baal mogelijk te houden, „Anders is dit plan een lege dop Ditmaal was het de oppositie die zich buitengewoon positief over de herzie ning uitliet. „We moeten blijkbaar een lange weg maken om elkaar te vin den. Maar dit is een aangename startpositie", hield Jaap Vlaming z'n kruit droog Net als andere raadsle den had hij door de begrotings vergadering zich slechts oppervlakkig in de herziening kunnen verdiepen. Militair medegebruik Hoewel de gemeente tegen geen enkele wens van de provincie be zwaar heeft aangetekend, lijkt het college niet van plan zich overal bij merkelijk is dat in de herziening de 'pkeurde delen van het oude plan ledig intact zijn gebleven. Dit ederplan heeft echter wel de no- toevoegingen gekregen De re- i hiervan is dat een aantal van de tigings- en vrijstellingmogelijkhe- i in het buitengebied door de pro- ae waren afgekeurd. Er stond na- !li|k niets in over hoe hierbij met de langen van natuur en landschap et worden omgegaan In de her- ne versie staat precies welke /egingen de gemeente moet ma- alvorens nieuwe ontwikkelingen het buitengebied worden toege- an. Zodra de inbreuk op de omlig- ïde natuur en landschap groter is het maatschappelijk belang, gaat niet door Ondernemers die aan- aak kunnen maken op bestaande hten. vallen buiten deze afweging, us wethouder Schilling (ruimtelijke lening) gisteravond bij de bespre- gvan het plan. Geen eigen visie was voor de ambtenaren van zijn eling geen eenvoudige klus de nsen van de provincie in een bon plan te vertalen. Ze moesten zich uden aan de richtlijnen in liefst vijf- 1 plannen die betrekking hebben het eiland. o blijft er geen enkele ruimte meer ervoor een eigen visie", beklaagde :k Drijver (Texels Belang) zich over beperkingen in het plan. Hij ha- rrde erop de voorschriften zo.glo- neer te leggen Bijvoorbeeld de zóne voor militair medegebruik, die zich uitstrekt van achter de Horsmeertjes tot aan paal 9. Aangezien dit aan- landingsgebied doorloopt tot de vloedlijn, kan het in de toekomst nog groter worden. De aanwijzing lijkt strijdig met de druk die de provincie op het rijk uitoefent op militaire oefeningen uit het Waddengebied te bannen. Ook strookt de uitbreiding niet met de Pla nologische Kernbeslissing voor het waddengebied. Oudheidkundige betekenis Ander heikel punt is de aanwijzing van 130 gebieden met oudheid kundige betekenis. Terwijl de ge meente de omstreden terreinen uit hel moederplan heeft geschrapt, heeft de provincie ze er weer inge stopt. Overigens doet de wethouder er vol gens Pieter de Groot (D66) goed aan niet naar de belemmering hiervan aan te kijken, maar juist naar de kansen. „Ik denk dat ze wel eens héél belang rijk kunnen zijn voor de toeristische infrastructuur", doelde hij op subsidie mogelijkheden voor bijvoorbeeld In het Koger dorpshuis liepen de zwarte pieten met de kinderen in de polonaise. (Foto Frans Hopman) wandelpaden naar deze plekken van archeologische waarde Erna Eelman (VVD) drong er op aan de aanlegvergunning voor drainage in agrarisch grond uit het plan te schrappen. „Hiervoor is geen draag kracht." De beperking zint ook de wethouder niet Ook dat komt vol gende week ter sprake in Haarlem. Datzelfde geldt voor het beleid ten aanzien van windmolens. „Want zo als het nu is gegaan, schiet ook niet op." GS kunnen ook kritische vragen verwachten over beperkte bebouw ingsmogelijkheden rond het vliegveld. Het herziene bestemmingsplan ligt vanaf vandaag tot en met 1 decem ber ter inzage in het gemeentehuis. Schriftelijke reacties kunnen gedu rende deze twee weken worden inge diend. Donderdag 18 december kan de reactie mondeling worden toege licht De daadwerkelijk ter visieleg ging volgt in een later stadium. Nel Eelman-van 't Veer, momenteel wethouder Welzijn, gaat er ook de komende raadsperiode voor. Op de (voorlopige) kandidatenlijst van het CDA staat ze bovenaan als lijst trekker. Op de tweede plaats keert Jan Koolhof terug. Verrassing bij de christen democraten is Anja van der Heide-Witte uit Midden- Eierland, die als derde staat geno teerd. Kees Hin doet op nummer vier een stapje terug. „Er is in vier jaar veel gedaan op het CDA-raadslid Kees Hin verwacht dat het fietspad De Waal-Oude- schild niet veel duurder uitvalt dan hij vorige week tijdens de begrotingsvergadering becijferde. „Ik verwacht veel medewerking van de aanliggende boeren bij de verkoop van grond aan de ge meente." Erna Eelman (VVD) toont zich echter sceptisch. i 20-jarige bestuurder van een stelauto werd in de nacht van za- 'dag op zondag aangehouden op Keesomlaan omdat hij zonder licht ld. Er kwam de agenten een fholwalm tegemoet, zodat ze be ten de man ook aan een adem- %se te onderwerpen Hij had bijna te keer teveel op en kreeg een ke bekeuring. leen drempels De gemeente gaat it in op het verzoek van bungalow- Snaren om op de Grensweg ikeersdrempels te plaatsen Het is weliswaar druk, maar er wordt Hardoor niet hard gereden en Hamers zorgen juist ook weer voor -r Molenbuurt O Spijkdorp De Waal Spange Ongeren Tienhoven BURG munshuizen Dijkmanshuizen Hoge 7j\ SI Berg Georgische begraafplaats Leemkuil Oudeschild uidhaKe Het traject van het fietspad vanaf Tienhoven tot Oudeschild. Nummer 1 is de Jan Ayesloot Hin, die het plan voor de alternatieve route via Tienhoven indiende, baseert zich op een peiling door het CDA. „We zijn bij alle boeren langs ge weest. Vier van de zes reageerden enthousiast. Eén nam een afwach tende houding aan en éen had tegen werpingen. Er zullen nog wel enkele moeilijkheden moeten worden over wonnen, maar ik heb goede hoop dat er overeenstemming te bereiken valt." Positief is in elk geval dat de eigenaar van het land tussen het doodlopende weggetje vanaf Tienhoven tot aan de Ayesloot, zich volgens Hin vol lof toonde over het plan Hin ziet nog een pluspunt: „Er hoeven minder sloten te worden vergraven dan bij een tracé langs de hele Laagwaalderweg. Dat scheelt weer in de kosten Route Over de route blijkt nog wat onduidelijkheid te bestaan. Het „plan- Hin" gaat uit van twee nieuwe stuk ken fietspad Het eerste stuk begint waar de Limietweg uitkomt op de Hoofdweg. Via de Zaandammerdijk tot aan de Polderweg wordt twee ki lometer aangelegd Het CDA vindt het niet nodig om langs de Polderweg tot aan de Staart nog 600 meter fietspad aan te leggen, omdat het daar met de verkeersdrukte wel meevalt. Fietsers rijden door naar De Waal en gaan via de Bomendiek naar Tien hoven. Halverwege slaan ze het nu nog doodlopende weggetje in. Aan het eind daarvan begint het nieuwe pad naar Oudeschild, afstand 3km. Dwars door het boerenland bereiken ze de Jan Ayesloot, die ze volgen tot voorbij de Veenselangweg. Het laat ste stuk tot aan Oudeschild ligt het fietspad in de berm van de Laagwaal derweg. Aan welke kant staat nog met vast. Hin wil uit oogpunt van verkeersveiligheid liever de weg met oversteken Er zal echter ook reke ning moeten worden gehouden met een naastgelegen natuurgebied Aantrekkelijk Hin verwacht dat zo een mooie toe ristische route wordt gecreëerd. ,,Dit is toch een stuk aantrekkelijker dan alleen langs de Laagwaalderweg Die weg is geen verbinding voor scholie ren Anders hadden we er waarschijn lijk anders over gedacht." Persoonlijk verheugt de CDA'er zich er al op..Mijn vrouw en ik zijn lid van de Vrienden van de Fiets. Door heel Nederland rijden we routes Paden dwars door het landschap vinden we het mooist." Subsidie? VVD-raadslid Erna Eelman vreest dat Hin te optimistisch is Zij vermoedt dat de onderhandelingen met agrariërs toch tot hogere kosten leiden. Verder loopt volgens haar de financiering gevaar, nu van het oorspronkelijke plan (éen doorlopend fietspad langs de Zaandammerdijk en Laagwaalder weg) wordt afgeweken „Er is nu geen sprake meer van een verbin ding Het pad stopt en gaat pas ver derop weer door. Dit voldoet met aan de criteria die de provincie stelt voor een bijdrage Via haar politieke connecties in Haarlem kreeg Eelman signalen dat de subsidie nu gevaar loopt. „Het plan staat opnieuw ter discussie. Er is zelfs een kans dat helemaal geen subsidie wordt verstrekt." Tijdens de begrotingsvergadering stemde zij overigens wel vóór het CDA-voorstel, omdat ze vindt dat er toch een fiets- verbinding tussen De Waal en Oude schild moet komen. gebied van welzijn, maar het werk is nog niet af", motiveert Nel Eelman de verlenging van het wethouderschap waarop ze afstevent. Zaken die ze de komende vier jaar graag nog (verder) op de rails wil zetten betreft onder meer de sociale wetgeving, minima beleid, onderwijs en sociale werk voorzieningen. Tenslotte noemt ze de realisatie van een Texels centrum voor werk en inkomen. Andere reden om door te gaan is haar bestuurlijke taak. „Daarin heb ik veel plezier. Alleen het politieke werk gaat niet altijd over ro zen... Tijdens de afgelopen begrotingsvergadering werd voorge spiegeld alsof ik als wethouder niets tot stand heb gebracht. Ik kan je ech ter zo een hele lijst noemen waarbij dat wél het geval is Kritiek hoort bij dit werk Als bestuurder sta je voor keuzes en kan je het niet iedereen naar de zin maken De balans slaat gelukkig door naar de goede kant. Idealisme, het klinkt wat hoogdra vend, is de belangrijkste drijfveer voor mij Je bent bezig voor de samenle ving." Wethouder of met, ook de komende vier jaar zal ze op gepaste tijden va kantie houden „Anders ben ik bang dat ik het niet volhoud Zijn leeftijd is de reden waarom Kees Hin (62) een stapje terug doet .Maar ik doe het graag voor de komende mensen. Ik heb héél veel vertrouwen in de jeugd." Mocht het CDA bij de komende verkiezingen vier zetels veroveren, schroomt Hin niet nog vier jaar de schouders onder het raads werk te zetten, „Met plezier zelfs." Van der Heide Anja van der Heide-Witte heeft als De eigenaar van een geldwissel kantoor in De Koog is door het Am sterdamse gerechtshof in hoger be roep veroordeeld tot een boete van ƒ1.000,- Aanvankelijk runde de man het kantoor samen met z'n broer, la ter ging hij alleen verder. Hij beschikte in 1995 echter niet over een eigen vergunning. Tegen de man was een boete van 2.000,- geëist. Omdat de geldwisselaar inmiddels wel een ver gunning heeft werd hem een lagere boete opgelegd. Uit een woning in de Dorpsstraat in De Koog is eind vorige week een kluisje gestolen met persoonlijke be scheiden, sieraden en een paar hon derd gulden De daders kwamen bin nen door de niet afgesloten voordeur. Door een WC-raampje open te bre ken zijn onbekenden een horecabedrijf in de Kantoorstraat in Den Burg binnen gedrongen De gok kast werd gekraakt, waarna het geld uit de lade werd gestolen. Wethouder Schilling zal het plan voor een informatievoorziening bij molen Het Noorden in commissieverband presenteren De commotie die is ont staan onder de bevolking is goed doorgedrongen tot de raadsleden. Nadat ze aanvankelijk enthousiast reageerden op het idee om aan de ongerepte oostkant van het eiland een soort van toeristisch infopunt te maken, wordt nu benadrukt dat dit een simpele, niet op het landschap van invloed zijnde voorziening moet zijn. Erna Eelman van de VVD pleitte gistermiddag in de commissie ROH om in het buitengebied vaker te kie zen voor platte vlakken, dus tafels met informatie op het blad „Dat is minder storend dan borden." penningmeester van het CDA en ac tief lid van de steunfractie al de no dige politieke ervaring opgedaan. Aan de Landbouwhogeschool in Wagenmgen studeerde ze af als in genieur Ze werkte als docente in het middelbaar onderwijs en is momen teel bij B&B accountants en adviseurs in dienst. Erg veel moeite heeft het zoeken naar kandidaten de christen- democraten niet gekost, aldus voorzitter Piet Arensman: „Na al die verhalen die we hoorden over het werven van nieuwe mensen, heeft de animo ons verrast. Naast de gevestigde orde hebben we gelukkig wat jonge aanwas gekre gen." Van een overwegend agrari sche achterban is volgens Arensman geen sprake. „Op de huidige lijst staan voldoende namen die geen di recte binding hebben met de land bouw. De agrarische sector hoeft niet te vervallen, maar we zijn met de ver jonging een stuk in de breedte ge groeid Lijst Op de veertien namen tellende kies lijst van het CDA staan verder Cees Maas (5), Ben Daalder (6), Erna Tromp-Tuinema (7), René Boogaard (8), Dirk Blom (9). Jan van der Haas (10), Axel Lap (11), Jan Daalder (12), Simon Vlaming (13) en Kick Smit (14) De leden buigen zich volgende maand over de voordracht. (Advertentie) i 'mirt-Jire/i a hd kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1